met het plan betuigd, blij- J^niedeonderteekening: J. N. rU industrieel ei» lid van de Twee ier der Sta ten-Generaal te Maar Fe-'»; W F. Braat te Delft; C. Bon- directeur der Koninkl. Grofsme- te Leiden; J I. Bei j nes, indus- l te Haarlem; F T. J. II. Dobbel- tnan. industrieel en lid van de Twee de Kamer der Stat en-Generaal te Nij- riaiefbn; D. Geldennan. industrieel te ')lden7.:..i'; II. F. Groen van Waarder, lUdusn i l en lid van de 2c Kamer der I- Staten-Generaal, te Amsterdam; S. M. H. van Lijn. houtkooper en lid van Ie 2c Kamer der Smten-Gcneraal. te «oifdrecht; C. J. van Ileek, industrieel •n lid van de lc Kamer der Staten-| ioM' t aal. te Enschedé; V. A. M. van Jen Heuvel, industrieel en lid van de 2e Kam.der Staten Generaal, te Gel- dort: B. :t Hooft, landbouwer en 'd van de Tweede Kamer der Staten- .«icraal. te Haarlemmermeer; W. Ho- ry. iiiuii trieel en lid der Staten van Noord Holland, te Amsterdam; W. P. A. Mutsaers, koopman en lid der 2e Kamer der Staten-Generaal te Tilburg; if. J, Paesie. firma M. L. Hermans Co.. te s Gravenhage; D. W. Stork, industrieel te Hengelo en W. E. Ver- hev van Wyk, industrieel ie Leiden. Naar wij vernemen zijn reeds vele fabrikanten en nijverheidsondernemtn- gen tot het plan toegetreden, zoodat het praeht-album een zeer merkwaar dig beeld van den toestand der Neder-1 iaiidsche nijverheid in het begin der 20e eeuw zal kunnen geven. President Kruger. President Kruger werd Dinsdag door eene lichte ongesteldheid belet ter ker ke te gaan. Hij heeft bet bed gehou den. Ter gelegenheid van den Nieuwjaars dag ontving president Kruger uit vele oorden des lands en ook uit het buiten land bri.-ven en telegrammen met ge- lv'kwenschen. De Katholieke Kaaaerciub en het Katholiek Program. Het Centraal Bestuur der drie Ka- j tholieke Kiesvereenigingen te 's-Gra- venhage heeft onlangs het volgend j schrijven gericht aan de verceniging der R. K. kamerleden Het is u niet. onbekend, dat in de niaand Januari bijna alle Katholieke; Kiesvereenigingen in den lande haar jaarverga/lering houden. Niet onwaarschijnlijk zal daarin ter sprake komen de quaestie van een ka tholiek program. Het Centraal Bestuur der drie katho lieke Kiesvereenigingen te 's-Graven- hage heeft daarom besloten aan u het beleefd maar zeer dringend verzoek te richten, vóór het einde van liet jaar op eene of andere wijze, directelïjk of indirectelijk. openbaar te willen ma ken of de Katte lieke Kamerclub, die in 1897 het program voor de Katholie ke Staatspartij ontwierp, voornemens is in deze wederom het inititatief te nemen. Het Centraal Bestuur ontving daar op het volgend antwoord in antwoord op het schrijven. door| ,vê Kiesvereeniging gericht aan de Vereeniging der R. K. Kamerleden, hel» ik de eer u, namens gemelde Ver- eeniging. mede te deelen dat zij haar volle aandacht wijdt aan de vraagstuk ken, die bij de a.s. verkiezingen naar hare meening het meest op den voor grond zullen behooren te treden, en dat zij liet. resultaat barer overwegin gen in een nader te bepalen vorm te, gelegener tijd zal publiceercn. Sn©«uw. In het noorden van het land woed den Maandag zware sneeuwbuien. Te Leeuwarden lag de sneeuw oen halve voe^ hoog. Hier en daar waren de treinen geheel ingesneeuwd, de wis- ~>i-ls onbruikbaar. Maandagavond moest de dienst op de si oom tramlijn HeerenveenDrach ten gestaakt worden. De kleine sneeuw vlokken. door den harden oostenwind voortgestuwd, die de rails vulden en zich hier en daar ophoopten tot één meter hoogte, bleken zelfs de reserve- locomutiijven te machtig. Dinsdagmor gen heel vroeg zette de directie ploegen arbeiders aan het werk om de baan vrij te. krijgen. Dit was geen gemakkelijk werk. want de vorst van 10 gr. Fah renheit had de -uceuw in de rails en op den grond in ijs veranderd, zoodat er gekapt moest worden. Hoe men zijn best ook deed, van een geregelde» diens» was geen sprake; te 8.30 kwarn de et rsto. trein te Heerenveen aan, dus inet ruim een uur vertraging en om 2 uur wachtte men nog steeds op een tweede tram uit de richting Drachten. Ook op de lijn HeerenveenSneek moest de dienst gestaakt worden, op dat traject is echter de dienst op Nieuw jaarsdag weer vrij geregeld hervat. Ook de treinen hadden Dinsdagmor gen nog vertraging. De sneeuwvlok ken waren gisteren buitengewoon klein; ze stoven overal door en tus- schen. Dat zij in massas vielen, bewijst het feit, dat er op Nieuwjaarsmorgen al over de straatwegen geard werd, dat het een lust was'. De kanalen zijn reeds met een flinke ijskorst bedekt; het is in onze provincie op en top winter, die al heel onverwacht kwam, streng oo- treedt en misschien niet lang regeert. Maar vinnig koud is het! Uit Winschoten wordt gemeld: Ten gevolge van de hevige sneeuw storm moesten de stoomtram Oldambt- Pekela en die van Winschoten op Bel- lingwolde heide den dienst staken. De trein van Harlingen naar Nicuwe- schans is Dinsdagmorgen te Xuidhorn ingesneeuwd, kon de reis niet voort zetten. Gevaarlijke treindeuren. Toen Maandagmorgen trein 106 te Vogelenzang stilhield werden, als naar gewoonte, de portieren der derde klas rijtuigen haastig geopend en, zoodra de reizigers maar even waren inge stapt, met donderend geweld weer dicht geslagen. Een bejaard man uit Bennebroek, een voormalig landbou wer uit de Haarlemmermeer, die zich nog aan de deurpost vasthield, geraak te met den duim tusschen post en por tier bekneld. Hij riep kalm: ,.hci, hei!" en de conducteur, die reeds was door- geloopen, kwam een oogenblik voor bij en opende het portier weer. Van den. duim was een-et uk., tot boven den nagel, nagenoeg afgeslagen. De oude man hield zich even kalm als Kru ger toen deze zijn eigen duim afsneed; hij gaf geen kik, vertrok geen spier, verbleekte niet eens en trok zelfs am per een leelijk gezicht. Zonder iets te zeggen liet hij zich door zijn mederei zigers verhinden en te Haarlem was zijn eerste gang niet naar den dokter maar naar het klachtenboek. De conducteur zal nu vermoedelijk wegens zijn onachtzaamheid gestraft worden. Toch gelooven wij zegt het ..Hbld." dat niet hij de hoofdschul dige is. Aan tusschenstations is het nu eenmaal jagen en haasten om den trein zoo gauw mogelijk voort te krij gen en daarbij is een ongeluk licht ge beurd... als ..de portieren zoo hard dichtgeslagen worden!" En daar ligt het aan! Daarom draagt do directie de voornaamste schuld. Waarom verbiedt zij niet dat de por tieren der derdeklas-rijtuigen zoo on zinnig hard worden dichtgebonsd? Waarom kunnen de ooren van derde klasreizigers niet gespaard worden voor het helsche geknal, evengoed als die van de eerste- en tweede-klas. waar men de deuren behoorlijk dicht doet! Waarom worden de duimen van der deklasreizigers en de handjes van kleiné-kinderen in meer gevaar gebracht dan die van de reizigers der hoogere klassen Omdat de derdeklas deuren vaak klemmen? Maar dan moe ten ze verbeterd worden. Het v ervaar lijke gedaver klinkt trouwens alle der deklaswagens langs, of de deuren klemmen of niet. Waarom verbieden onze spoorweg directies niet, gelijk nog niet lang ge leden in Pruisen is geschied, dat met de derdeklasportieren zulke gevaarlij ke krachtsoefeningen worden uitge voerd? Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Aangezien de regeling van 1894 in de practijk leemten aanwees of bezwa ren deed ondervinden, blijkende ook uit een aantal adressen van patroons- en werkliedenvereenigingëh. besloot de Ainsterdamsche gemeenteraad den 27en September 1899. aan eene com missie van 4 raadsleden, met den weth. v. d. publ. werken tot voorzitter, de voorbereiding op te dragen eener her ziening. Uit het thans ingediende rap port dier commissie blijkt, dat wordt voorgesteld den werktijd voor A: werk lieden, die met eenig handwerk of sjouwerwerk zijn belast, van 11 op 10 uur per etmaal te stellen, welk maxi mum echter, onder goedkeuring der directie, voor enkele werklieden, zoo als opperlieden en machinedrijvers, die in verband met de eischen van het werk, voor en na den werktijd aanwe zig moeten zijn. kan worden opge voerd tut uiterlijk 12 uren per etmaal: B.: voor kapiteins en verder personeel I op stoomboulen, baggervaartuigen, lo- j comotieven. werktreinen enz., met in begrip der schafturen op het werk. op 70 uren voor de 6 werkdagen der weck doch alleen voor het geval aan deze werklieden een vast weekloon wordt uitgekeerd. Voor eiken op een werk dag vallenden algemeen erkenden feestdag die in eenige week voorkomt, wordt de maximum-arbeidsduur van de overblijvende werkdagen dier week met 12 uren verminderd. Ingeval de bedoelde werklieden geen vast week loon ontvangen, is voor hen de maxi mum-arbeidsduur gelijk aan dien voor de werklieden onder A. Aan de werklieden A., die op de in het bestek beschreven werken werk zaam zijn, zal men geen lager loon mogen betalen dan: f 0.25 per uur aan een timmerman, steenhouwer, metse laar, heihaas, fundeeringwerker, spaak houder en taludwerker. (Thans 0.23 en de andere categorieèn naar verhou ding). f 0.23 per uur aan een schilder, behanger, smid, klinker, machinedrij- ver, handlernan, lood- en zinkwerker, strikker an loodklinker, stukadoor, rijswerker, steenzetter, takelaar, straat maker, stortbaas, grondwerker, am bachtsman-handlanger en opperman, f 0.20 per uur aan een witter, sjouwer, glazenwasscher, stoker, voerman en schuitenvoerder. Voor de onder B genoemde werklie den lo. Als zij vast weekloon hebben: f 15 per week aan een kapitein van een stoomboot en een baas op een bagger molen of daarmede gelijk te stellen in richting. f 14 per week aan een machi nist of machinedrijver. 12.50 per week aan een wissel- en seinwachter, een treinvoerder. bakschipper, dekknecht en stoker. 2o. Als zij geen vast week loon hebben, respectievelijk in plaats van f 15, f 14 en 12.50 per week, f 0,25, f 0,23 en f 0.20 per uur. Ingeval het belang van het werk zulks dringend vordert, kan door de directie overschrijding van normalen arbeidsduur worden toegestaan. Voor het overwerk wordt dan betaald: aan werklieden A: voor het le en 2e over uur 10 pet.; voor het 3e en 4e overuur 25 pet., voor verdere overuren 50 pet. boven liet uurloon. Aan werklieden B. 1/50 van het weekloon voor elk over uur. Wordt op Zon- of algemeen erkende feestdagen gewerkt, dan wordt het uur loon van de werklieden sub A met ten minste 50 pet. verhoogd. Voor de werklieden B worden de uren gedurende welke op Zon- of al gemeen erkende feestdagen gewerkt wordt, betaald met 1 /50 van het week loon. Aan de verhooging voor overuren en Zondagswerk is dus feitelijk niets ge wijzigd. BUITENLAND. Uit Antwerpen wordt gemeld De Bond der dokwerkers hield Maandag middag een betooging. De stoet trok de bo vengalerij en der beurs binnen, die door de burgermacht werden ont ruimd. De dokwerkers vaardigden een manifest uit, waarin zij de verant woordelijkheid van den tegenwoordi- gen toestand werpen op de onverzette lijkheid van de reeders en den strijd tot het uiterste aankondigen. Zij ver zoeken dat op de Beurs een vergade ring zal worden gehouden van alle reeders en kooplieden, tot^welke ver gadering de minister van arbeid, de gouverneur, de senatoren, de afge vaardigden en de leden van den Pro vincialen Raad zouden worden uitge- noodigd. Na de betooging op de beurs gingen de dokwerkers uiteen. INGEZONDEN 3I3DEDEE LINGEN 30 cents per regel. Verbeterde Spijsvertering gevolgd door hernieuwde Kracht van het gelieele gestel. Een der eerste resultaten van de behandeling van patiënten met Scott's Emulsie is eene verbetering in de eetlust. Scott's Emulsie heeft eene gunstige uitwerking op het geheele spijskanaal en regelt d'e verteringsorganen zóó dat zij hun ne function op gezonde wijze ver richten. Wij merken dikwijls op. vooral bij kinderen dat als andere vormen van voedsel de maag of ingewanden onaangenaam aan doen, Scott's Emulsie onmiddellijk eene verzachtende uitwerking heeft, en na eene korte behande ling met dit middel zijn de patiën ten lot een normalen toestand her steld. -«a g£ Wij hebben een brief ontvangen betreffende het gevai van een kind dal aan verstoorde spijsvertering had geleden tot zijn gestel zeer ver zwakt was, en geen der aangewen de middelen scheen het eenig goed te doen. De brief verklaart duide lijk de behandeling die gevolgd werd en luidt als volgt Schaerbeek, België, 1 April 1900. Mijneheeren Sedert lang reeds leed mijn zoon van 12 jaar veel aan de maag en verteerde moeielijk. Kind VKRHEYDEN Zijne eetlust was geheel weg en hij was dientengevolge uiterst zwak. Na eene groote hoeveelheid me dicijnen te hebben gebruikt zon- dei dat het gelukte het kwaad uit te roeien, nam ik de toevlucht tot uwe uitstekende Scott's Emulsie, dal hij met gemak innam en waar van ik al zeer spoedig d'e wonder baarlijke uitwerking bespeurde, want na ééne flesch gebruikt te hebben nam de eetlust zichtbaar toe en begon hij aan te sterken. Door dit eerste sucoes aangemoe digd. zette ik deze heilzame behan deling voort, en liet doet mij ge noegen u te kunnen melden dat hit thans volkomen gezond is. Met oprechten dank, verblijf ik, Mijneheeren, met alle achting. (Geteckend) Verheijden. 64, me Van Schoor. Het was eerst (oen Scott's Emul sie verscheen, vijf en twintig jaar geleden, dat de medische faculteit al de heilzame eigenschappen van levertraan begon in tc zien. In de oude dagen toen zieken de gewone olie innamen, werd er met aan gedacht deze olie voor eenige phase van verstoorde spijsvertering voor te schrijven. Toen Scott's Emulsie, evenwel, deze olie in een vorm toediende waarin geene in spanning der verteringsorgancn vereischt werd. bleek het spoedig dal dit middel van groot nut was in vele gevallen waarin levertraan nooit vroeger was voorgeschreven geworden. Scott's Emulsie door zijn aaneenamen smaak, wordt gemak kelijk ingenomen, zelfs door de zulken die een zeer gevoelig ver hemelte hebben, en is positief be hulpzaam in de spijsvertering. Het bevat hypophosphorzure kalk en soda, en tevens glycerine, en biedt aan het publiek eene ideale ver binding aan van deze voorname herstellingsmiddelen. Scott's Emul sie is doeltreffend waar ook de le venskrachten verzwakt zijn. Het wordt door geneesheeren voorge schreven voor tering, scrofula, bloedarmoede en alle keel en long aandoeningen zoowel als voor de ellendige ziekten aan de jeugd eigen. Geen ander preparaat geeft dezelfde gelukkige resultaten, en om het nut dat men er van ver wacht te ondervinden, zal men goed doen alleen de echte Scott's Emulsie le koopen, bevattende ons handelsmerk van een man een groote visch over zijn schouder dra gende dat op den omslag van elke echte flesch te vinden is. Depóts The Import Trading Office, 's- Gravenhage.- Heer Henri Sanders. Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Heer A. Mulder. 's-Gravenhage. Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Letteren en Kunst. In 1901 zal bij de Uitgevers Nijgh Van Ditmar verschijnen eene nieuwe illustratie van algemeeoie strekking, getiteld: .,De 20ste Eeuw." De heer A. W. Sijthoff, uitgever te Leiden, die Maandag den dag her dacht dat hij vóór 50 jaar zijne druk ker begon, werd benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde. Zijn vrienden en vereerders boden den 70-jarige een exemplaar der luxe- uitgaaf van bet RembrandtAverfc van Sc he Item a en Holkema.in een band van Lion Cachet, aan. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De Berlijnsche voetbalvereeniging r. C. Preussen speelde Mïtïmdag tegen H. V. V., kampioen voor Nederland, en weder op tiet terrein aan den Wasse- naarschen Weg to "s-Gravenhage. De Hagenaars waren zeer gelukkig; bij rust was de stand 70 en de einduit slag was 132 in het voordeel van H. V. V. Een ieder, die maar eenigszins be lang stelde in de voetbalsport, had Zondagmiddag koude en wind trot- seerende zijne schreden gericht naar hot terrein der H. F. C. „Haarlem" te Heemstede, om getuige te zijn van den wedstrijd tusschen de Duitsche kampi oenclub Preussen"' uit Berlijn contra R. A. P. van Amsterdam. Door de plotseling ingevallen vorst was het veld uitstekend, misschien iets te hard en voorzeker niet in het voor deel der Rappenaren, die voor 't groot ste gedeelte hunne matches in den modder spelen. De Duitschers waren daarentegen met den grond ten zeerste ingenomen en uit hot spel bleek dan ook, dat het elftal beter op dreef was, dan op de modderige velden in de vorige dagen. De elftallen waren als volgt samen gesteld Berliner F. C. Preussen Luedecke (doel); R. Muller en E. Muller (kapt.) achter; Werkmüller, H. Müller en Dr. Wagner (midden); Goedecke. Gelbhaar, Krafack, Quadbeck en Vielitz (voor). R. A. P. kwam uit mét Koopman 'doel); Hoogenboom en Donkers (ach ter): Lieftinck, Glazer en Hulsman (midden); Zweerts, Hisgen, Van den Berg, Wijnschenk on Kampschreur (voor). Als een dikke menschenband stond het ongeveer 1000 man sterke publiek om het terrein geschaard; stampvoe tend van koude; vol ongeduld verbei dende het uur, waarop de wedstrijd zou aanvangen. Eindelijk te 2.15 verscheen R. A. P. in haar rood-zwart clubcostuum en de Berliner F. C. „Preussen" in haar geheel wit costuura met den Duitschen adelaar op de borst, hetgeen een zeer goeden indru kmaakte, in het veld. R. A. P. speelde voor de rust tegen wind. Niet lang na den aftrap gelukte het aan J. van den Berg, die voor R. A. P. speelde, na een mooien ren met een flink onhoudbaar schot, den bal in het doel te trappen, waardoor de Hollan ders de leiding kregen. Doch dit was van een korten duur, want de Duit schers brachten den bal daarna naar R. A. P.'s doel en de links builen voor waarts van „Preussen" maakte daar mede den stand gelijk. De bal werd na den aftrap van de eene zijde naar de andere verplaatst, de beide doelverdedigers kregen wat te doen, en gaven blijken van voor hun ne taak uitmontend berekend te zijn en werkten beiden, en niet het minst de Duitsche doelverdediger, de ballen prachtig weg. Toch kon Luedecke niet verhinderen dat J .v. d. Berg voor de tweede maal scoorde, zoodat de rust inging met 21 in het voordeel van R. A. P. Na de pauze heeft R. A. P. den wind mede en wij denken haai- door goed samenspel spoedig weer een punt te zien maken, doch de Duitsche achter hoede werkt prachtig en belet het doel punten. Enkele malen breekt ..Preus sen" kranig door. doch lijdt bij Don kers en Hoogenboom schipbreuk, en het spel verplaatst zich, mooi geholpen door Glaser, Lieftinck en Hulsman, steeds meer en meer op Duitsch 'er- rein. Een hoekschop van Van den Berg werd door Hisgen mooi opgevangen, doch de bal springt tegen den lat te rug. waarop weder een hoekschop volgt die door Hulsman mooi voor het doel gezet, door Kampschreur flink in een derde punt wordt omgezet. Weder volgde eene belegering van bet Duitsche doel, die door den uitmun tenden achterspeler wordt gekeerd. De scheidsrechter Schreuder meent echter dat de back Müller, die door zijn prachtig spel een extra pluimpje heeft verdiend, het leder met de handen heeft aangeraakt en geeft R. A. P. een strafschop (penalty), die naar wij ge zien hebben haar niet toekwam. „Preussen" protesteerde dan ook te recht tegen deze strafschop en toen de penalty genomen moest worden, verliet Luedecke zijn post in het doel. zond Hl niets den balk'-n weerhouden/ I met het nL*t kennis le maken. Het "liet zich-aanzien dat de wed strijd niet verder doorgespeeld zou worden, doch v. d. Linde, die de straf schop nam, maakte aan de voor beide partijen lastige kwestie een goed ein de, door den bal hoog over het doel te trappen. Het applaus van net publiek was het beste bewijs, dat het met deze handelwijze ten zeerste was ingeno men. De doelverdediger betrok daarna zijn post weer en met veel animo werd tot het einde gespeeld. Het liep „Preus sen" niet mede, want de center half back had nog het ongeluk den bal in eigen-doel te trappen. Gescoord werd er daarna niet meer, zoodat deze wed strijd door R. A. P. gewonnen werd mot 41, hetgeen ons inziens niet de juiste verhouding uitdrukt. Niettegenstaande de Duitschers reeds twee zware wedstrijden achter den rug hadden, waren ze nog onvermoeid en het inooie, kalme samenspel, waaraan R. A- P. nog een lesje kan. nemen, had waarlijk een beteren uitslag verdiend. Gemengd Nieuws. De hyena's van Zuid Afrika. Aan een particulier schrijven van een Duitsclier uit Bloemfontein, opge nomen in „das Echo", ontleent de ,.N. Arnh. Ct." het volgende; „Kitchener ligt met Baden-Powell overhoop; de laatste is naar Kaapstad afgereisd. French heeft op zijn tocht van Lijdenburg naar Pretoria van zijn tros bestaande uit 190 wagens, er slechts 30 te Pretoria gebracht; hij leed verschrikkelijke verliezen; men spreekt van 1500 man; slechts 1/3 zijner ruiters heeft nog paarden. In strijd met alle beweringen van het tegendeel, ni., dat men geene natives (inboorlingen) be wapende, kan ik verzekeren, dat men hier het gemeenste gespuis, gewezen tuchthuisboeven, heeft gewapend en hen 5 sh. per dag geeft. Het is hart verscheurend hoe de arme vrouwen eu kinderen door Kitchener (niet door Lord Methuen, deze verdient slechts lof) worden behandeld: bijna Haakt worden, de arme schepsels uit hunne huizen gesleept, geen kip, geen hand vol meel wordt hun gelaten. Waar moe ten die ongelukkigen van leven? En dit vandalisme wordt gepleegd door lie den, die Zondags driemaal naar de kerk gaan! Maar de straf is niet verzet, want de wagen zit in een moeras vast. Het leugenweb zal spoedig breken en de waarheid wereldkundig woiden." Storm ia Engeland. De storm van Donderdag en Vrijdag is in Engeland en het Kanaal ernsti ger opgetreden dan men aanvankelijk gemeend heeft. Zoo herinnerde men zich in Bristol sedert jaar en dag niet een dergelijk noodweer, dat daken en boomen afrukte en de torenklok weg blies. Op het Kanaal werden aan boord van menig vaartuig bange oogenblik- ken doorleefd. De dienst met de Fran- sche kust jvas eenigen tijd geheel in de war en moest gestopt worden. Twee Engelsche oorlogsschepen werden be schadigd in den storm, de „Black Pritsce" die voor 600 schade opliep, en de „Teazer", die te Portsmouth voor anker lag. Overal langs de kust zijn een aantal kleine, doch enkele groote schepen op de kust gezetbij enkelen dezer is het lot, dat de beman ning vergaan is, nog onbekend. De Engelsche viennaster „Primrose Hall" van Liverpool leed schipbreuk bij Holyhead. Een stoomreddingboot trachtte hulp te brengen, doch kon het schip niet bereiken, dat kort daarop in tweeën brak. Van de 33 opvaren den kon slechts een gered worden, die op de rotsen der kust werd gewor pen en zwaar gekwetst werd. Eeu droevig Kerstfeest. Te Chatellerault vierde de f®niiie Richard, bestaande uit vier personen, Kerstfeest. Tijdens het diner werden oesters en sardinen in olie opgediend waarvan allen aten; deze eetwaren wa ren bedorven en dra constateerde men kenteekenen van vergiftiging. Een ge neesheer werd in allerijl geroepen, doch weldra bleek een der kinderen in gruwelijk lijden, terwijl de drie an dere personen in stervensgevaar ver- kceren. Een onderzoek is ingesteld. De echte Napoleon III. Uit Berlijn seint men: .Een drieblad van Chemnitz (Sak wat noodig heeft toch geloof ik dat je een beetje van mijn ver stand geërfd hebt! -- Dank ul zeide Claude met een vriendelijk lachje. ,Ik geloof wel dat ik weet wat ik noodig heb. va der; tante is een groote econorniste. Ja. maar in de verkeerde richting. Nu, wat moet deze piano kosten? Dat kan ik u niet zeggen. Gij kunt e» een huren - -Huren! om het ding weêr le moeten afslaan nadat men het bij na betaald heeft. Neen in elk ge val zal ik er één koopen. Wanneer hel instrument dan niet. mooi meer :s. kan ik het voor de helft van de waarde verkoopen. Gij hebt toch tot-na! verkeerde begrippen. Zeg mi; eens," en hij boog zich voor over en zag haar ernstig aan denkt gij ooit de waarde Aan het geld te leeren kennen?' Zeker! zeide Claude, even ern stig. niet wetend, hoeveel haar va der met deze vraag bedoelde. Ik weet tiet zeker, want ik bon aftiid zuinig geweest. Dat is goed. Nu, goeden naciil. HOOFDSTUK Hl. Beste Ralph. Als gii Maandag niets beters te doen hebt, kom dan tegen negen uur een kopje koffie bij mij drin ken. Ik kan je niet te dineeren vra gen, want ik heb geen keukenmeid op 't oogenblik. Ik zal een paar da gen in de stad doorbrengen, voor dat ik naar Parijs vertrek. Lord Elmslie heeft eemg& heeren gein- viteerd om te komen jagen zoodal ik maar heen ben eeeraan. Zend mij een enkel woord bericht ol je komt. Je toegenegen B. Elmslie. Dit was een van de vele brieven, die den volgenden morgen bii Bran don's ontbijt lagen. Hij legde "t ter zijde, na het- ingezien te hebben, las de andere, verscheurde er eeni ge van, en vouwde enkele netjes op om ze vervolgens onder een presse papier op zijn schrijftafel te leggen. Toen hij ontbeten en de stukken uil de courant gelezen had. welke hem het meeste belang inboezem den. nam hr het briefje weêr op en las het over. Het is al heel zonderling, dat zij nu iuist in Londen komt. Mis schien is het gelukkig. Zij is verstandig, en schijnt zich altijd zeer voor mijn belangen te interesseeren. Vreemde vrouw! Is er wel één man op de wereld die een vrouw kent wezenlijk kent die zich boven het neil weet te ver heffen waarop de meerderheid van haar sexe staal? dacht hij, terwijl hij een antwoord schreef om de in vitatie aan te nemen. Hii adresseer de het..Lady Elmslie, Stanhope street. Mayfair." Daarna begon hr zijn werk haastig doorschrijvend, nu en dan rustend om na le denken, toluat hij een stapeltje gereed had. dat hii netjes bijeenbond. Toen ging hij eenige brieven, die hii dien mor gen ontvangen had beantwoorden. Tc twaalf uur had bij reeds een groo. deel van zijn arbeid volbracht en was opgestaan, alsof hij een be zoeker of iets anders verwachtte toen hem een telegram overnau digd werd. Hel luidde als volgt Durf niet uitgaan; kom bij mij. Tracev. No cal vervelend, was zijn eer ste gedachte. Maar het is beestachug w ei en als hii keu vatte en het hoekje omging zouden mijn nlannen wel eens in duigen kunnen vallen. Wat een strijd zal het hem gekost heb ben voordat hij dit telegram zond. Het is maar 't beste als ik terstond ga. dan ben ik nog bijtijds voor mijn andere afspraken terug. Binnen weinige oogenblikken had Brandon zijn kamers verlaten en reed naar Leckfield Terrace. waar h;; een lange visite maaate. Met verscheidene boodschappen voor den lastigen invalide belast, keerde hij huiswaarts. Deze en zijn eigen zaken bezorg den hem een drukken middag.Vooi- het diner kleedde hii zich met zorg en na zijn middagmaal gebruikt te hebben, haastte hij zich naar Stanhope street. Het was een keurig huis, waar hij aanbelde, dat echter onbe woond scheen. De casvlam boven dG voordeur was het eenige licht dat men zag, de voorgevel van hot huis geleek een reusachtig steencn beeld met gesloten oogon. De in liverei gekleede majordo mo opende de deur en zeide tol Brandon, dien hii klaarblijkelijk kende llaar Ladyschap is in de bi bliotheek. mijnheer nadat hij den hoed en jas van den bezoeker had aangenomen, ging hij hem voor de breede gang door tot aan een gezellig vertrek, langs welks mu ren boekenkasten prijkten. In den haard brandde een groot vuur dat de kamers gedeeltelijk verlichtte; op een laag gemakkelijk stoeltje met rood pluche bekleed, zat een dame bij het schijnsel van een staande lamp waarover een zacht geel zijden kap hing te lezen. Overal zag men vazen busten, pho- tographiën en allerlei luxe-artike len, die wij voor veel geld kunnen koonen. Toen de majordomo „mijnheer Brandon'' aandiende., stond zij op om hem tegemoet te gaan. Het was een statige vrouw wier slank fi- guui in het donkerbruin fluweelen met sabelbont afgezet toilet, ten volle tot zijn recht kwam. Van vo ren was een vestje van gele Chi- neesche geborduurde zijde aange bracht terwijl een klein kanten mutsje op het rijke golvende, don kerbruine haar nrijkte. Hei- was een mooie brunette met een friseh teint, schitterende oogen en parel witte tanden, die te zien kwamen toen zij haar gast vriendelijk lachend te gem oei trad. Iloe prettig ciat ge gekomen ziit. zeide zii m<)! een volle aange name stem. „Ik was half bang dat gij uil de stad zoudt zijn. En al was het zoo, zeide Bran don, terwijl hij de slanke hand, die zii hein toestak, in de zijne nam ..clan zou ik zeker als gij 't mij tij dig hadt laten weten toch overge komen zijn. Denkt gij dat ik vrij willig een gelegenheid zou laten voorbijgaan om je te zien? Ik weet 't met, zeide zii pein zend, „ik weet het niet." Zij nam w:êr op de sofa plaats en Brandon gins op een stoeltje vóór 't vuur zitten. Dit was een geheel onver wacht uitstapje van je zeide hij. Neen! geen enkele mijner rei zen kan ooit onverwacht genoemd worden. Een jiaar dagen geleden vertelde Elmslie welke gasten hij geïnviteerd had. waarop ik hem antwoordde dal ik dan niet thuis wilde blijven. Een vervelende reis in dezen tijd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2