deelt, don volgenden brief mede: ManndagnWfjgeu, om 6 uur, over bed hier na eene lange ziekte, mijn liovi e.-htgenoot Karei Gustaaf Louis Bui, aparte, meester-kleermaker, 68 jaar oud. De begrafenis zal plaats heb- 1ih» Dinsdag om 8 uur." Hot is liier alom bekend, voegt het blad. er bij, dat deze kleermaker zeide de zoon te wezen van den hertog van Reichstadt en dientengevolge, de echte Napoleon III. Vier per&oiien gestikt. Te Brussel heeft Zondagmiddag een ernstig ongeval plaats gehad. Sedert eeaige dagen was een gepensionneerd brandweerman, Slagmeulder gehee- ten. als bewaarder aangesteld over een bewaarschool in de rue de l'Or- sendael, in welk gebouw hij met zijn gezini bestaande uit een vrouw en een kind van twee jaar, benevens een nichtje, eenige vertrekken, waaron der een Kelder-keuken, bewoonde. Om streeks drie uur Zondagmiddag waar schuwde de vrouw de buren, dat haar man onwel was (volgens een andere lezing gevoelden ook de andere huis- genooten -zich onpasselijk), en ver zocht zij een dokter te gaan halen. Deze kwam, doch kreeg op herhaald schellen geen antwoord, zoodat de po litie gewaarschuwd werd en deze over een tuinmuur aan de achterijde de woning binnendrong. Daar zag men een ontzettend schouwspel. Op den grond in de kelder-keuken lagen allo huisgenooten, blijkbaar leven loos uitgestrekt. Het eerste werk was de ongelukkigen naar elders over te brengén, doch hoewel men bemerkte, dat geen hunner reeds gestorven was, faalden alle pogingen om door kunst matige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken en stiei-ven de man, de vrouw en het lcind reeds na eenige oogenblikken, terwijl het nichtje Maandagnacht bezweek. Hoewel het duidelijk is, dat de slachtoffers door verstikking in zulk een toestand geko men zijn, heeft men niet met zeker heid kunnen constateeren, op welke wijze dit heeft plaats gehad. Men ge looft. te moeten aannemen, dat het verwarmingstoestel defect was, of al thans niet goed gewerkt heeft. Een Zweedsche Jack-the- Ripper. In Upsala zijn in den laatsten. tijd kort na elkaar drie moorden gepleegd, die veel overeenkomst veortoonen met het moordsysteem van den Londen- schen Jack-the-Ripper. In den nacht van 7 December werd ■een jonge vrouw onverwacht aange rand in een der voorsteden en é.-la- Whitechapel om hals gebracht. In de daaropvolgende week waren het an dermaal twee vrouwen, die op geheel gelijke wijze werden aangevallen en mishandeld. De slachtoffers zijn echter geen van drie gestorven; slechts één ligt levensgevaarlijk. De dader wist telkens te ontsnappen na zijn misdaad begaan te hebben. De politie heeft echter een aanhouding gedaan. Een zekere Oscar Sandstrom is door haar gevangen genomen. Het schijnt, dat hij bekend heeft de misda den gepleegd te hebben, doch hij kon geen reden opgeven, waarom hij het deed. De man was machinist zonder werk. Wanneer blijkt, dat hij machinist aan boord van een schip is geweest, zou het kunnen zijn, dat de Zweed- sche politie een gewichtige vangst ge daan heeft, juist omdat men indertijd bij de Londensche moorden vermoeden had, dat een vreemdeling, een zeeman, die met zijn schip Londen aandeed, de moordenaar moest zijn. Buitengewone granietkolom men. De granietkolommen welke men zal aanbrengen aan een te New- York te bouwen kathedraal, zijn zonder twijfel de grootste uit één stuk die ooit verwerkt zijn. Deze kolossen hebben een hoogte van 18 Meter en wegen 160.000 Kg. Om ze te polijsten, heeft men een draaibank moeten vervaardigen zoo groot als nog geen te voren is gemaakt. Deze draaibank heeft een lengte van 27 M. welke bewogen wordt door een machine van 50 P.K. Als deze blokken ruw op de draaibank zijn geplaatst, begint men door middel van elektrische beitels er de ruwe kanten af te draaien, en vervolgens worden op mechanische wijze alle oneffenheden weggeno men. Men heeft ongeveer zes weken noodig om, één kolom gereed te maken voor gebruik. Vervolg Stadsnieuws. In de maand December jl. is het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis be zocht door 101 personen tegen beta ling en door 242 personen zonder betaling. Bij vonnis van de Arrondisse- ments Rechtbank alhier, dd. 2 Jan. 1901 is F. Baar, metselaar, wonen de te Zaandam, verklaard in staat van faillissement. Rechter-Commissaris Mr. C. G. von Reeken. Jubileum Spaarnebode. lri eigen kring is natuurlijk de ge denkdag van het 25-jarig bestaan van „De Spaarnebode" niet onopge merkt voorbij gegaan In den morgen legde de heer M. Uitenbosch, vergezeld van de heeren L. F., C. M. en L. P. Nobels, een krans op het graf van J. P. Nobels, den mede oprichter van het blad. Op 't. oude kantoor werden de firman ten ontvangen door de hh. J. W. Stuf- fers en van den Berg, en bij monde van eerstgenoemde hartelijk toegesproken. Op het kantoor prijkten de portretten der oprichters in een smaakvolle groenversiering. Na dit plechtige moment werden de heeren Uitenbosch en Nobels naar het nieuwe kantoor geleid, dat fraai gede coreerd was en waar het gansche per soneel stond opgesteld. Ook hier werd weder door den heer Stuffers het woord gevoerd, terwijl namens liet personeel de oudste, de heer De Laat, sprak Hij bood der firma, namens het per soneel een herinncvings-gedenksteen aan, om die in de vestibule te plaatsen. De thermometer teekenda heden nacht te 12 uur 26, en te 3 uur 28 gr. Fahrenheit. Gisteren is te 's-Gravenhage overle den de heer R. T. Loomeijer, hier ter stede geboren 15 Maart 1842. In 1863 als sergeant der infanterie van den cui'sus te Kampen naar O.-I. vertrok, ken, verbleef hij in die gewesten tot dat hij den kapiteinsrang behaalde en werd vervolgens in het jaar 1863 als zoodanig gepensionneerd. Bloemendaal. Dinsdagmorgen is de electrische tram gederailleerd nabij Bloemendaal, doordat een der rails was dichtgevro ren. Het veroorzaakte een oponthoud van een uur. De Nieuwjaarsdag is hier rustig af- geloopen. De politie had de noodige maatregelen genomen, om het gebedel langs de huizen tegen te gaan. Heémstode. Maandag is alhier overleden de zoo wel hier, als in de omliggende gemeen ten welbekende koekkramer J. Schab- hing, die gedurende zijn leven, vijftig j aren onafgebroken de kennissen en feestgelegenheden met zijn koekkraam bezocht. In al die jaren zijn heel wat jonge dochters door hun geleiders met een cadeautje uit Schabbing's zoeten voorraad verrrast. Zeer zeker zullen ook nu, bij het lezen hiervan nog vele ouden van dagen hun jeugd herden ken, hoe dikwijls ze bij Schabbing aan het koekslaan waren. De laatste 3 jaren werd hij erg oud en kon zijn werkzaamheden niet meer verrichten, zoodat het met hem en zijn bejaarde echtgenoote niet zeer roos kleurig was. Lotelingen die bij de zeemilitie wen- schen te dienen, kunnen zich daartoe vóór 1 Februari a. s. aanmelden ter gemeente secretarie. De collectie in de Ned. Herv. Kerk alhier, gehouden voor de noodlijdende kerken, heeft opgebracht f 12. 17|. Zondagavond werd alhier in het koffiehuis „Het Oude Posthuis", be woond door den heer J. Koster dooi den heer H. F. Smits Biljart-kunste naar uit Amsterdam eene voorstelling gegeven. Met de meeste aandacht werd door de vele aanwezigen het spel gade ge slagen, men stond verbaasd over de groote vaardigheid waarmede hij speelde. Velsea. Van wege de afdeeling „Het Witte Kruis" alhier zal Dr. H. v. d. Berg uit Haar&em, op Donderdag 17 Januari a. s. 's avonds 8 uur eene lezing hou den in het hotel Apeldoorn, over voe ding en voedingsmiddelen. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad op Woensdag 2 Januari 1901, des namid dags te half twee ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de heeren Koopmans, de Lanoy, Loo meijer. De VOORZITTER opent de vergade ring met een woord van gelukwensch aan de leden bij de intrede van het nieuwe jaar. Hij biedt hen zijne ge- lukwenschen aan voor hen en hun ge zin. De Voorzitter spreekt den wensch uit, dat ook in 1901 de beraadslagingen zullen mogen worden gevoerd met vol komen eerbiediging van eikaars mee ning en alleen op het oog hebben de belangen van Haarlem, onder Gods omnisharen zegen mijn beste wenscheD voor u, uw gezin en de gemeente. (Applaus). De heer VAN LENNEP zegt, dat in de vorige vergadering, toen het laat was geworden en de leden naar huis verlangde er iets is verzuimd, een ver zuim dat hij nu wenscht te herstellen. Hij wil nl. namens den Raad den bur gemeester hulde brengen voor diens bemoeiingen bij de Krugerbetooging en voor de woorden toen door Z.Ed. Achtb. namnes den burgerij gespro ken. (Applaus). De VOORZITTER dankt den heer Van. Lennep voor deze sympathieke woorden. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. B. en W. stellen voor het adres yan de HoUandscheIJzeren-Spoorweg Maatschappij om grond in de duinen te Overveen in koop of erfpacht te ver krijgen, van de lijst de stukken in ons vorig nummer opgenomen af ie voe ren en het voorstel van den hier in zake hef. .Volksbadhuis daajrop te brengen. Wordt goedgekeurd. A. dat is gesteld in handen van B. en W. om advies: le. een adres van C. v. d. Werff om hem nog een halfjaar in 't genot te la ten van de hem verleend gratificatie bij raadsbesluit van 26 Sept. 1900 no. 8. B. dat is ingekomen: le. Zeven processen-verbaal van af keuring van voor da consumptiö onge schikt vleesch; 2e. een schrijven van M. N. Heets, hniidende mededeeling dat li ij zijne benoeming tot regent van het Barbara- gasthuïs aanneemt. 3e. een schrijven van F. M. Baron van Lijnden, houdende mededeeling, dat hij zijne benoeming tot Commissa ris van het Haarlemsch Muziekkorps aanneemt; 4e. een schrijven van C. Druyven- steyn, houdende mededeeling, dat hij zijne benoeming tot regent van het St. Elisabeth's f Groote Gasthuis aan neemt. 5e. een adres van C. A. Hiet om hem tegen 1 Maart e. k. eervol ontslag te verleenen als onderwijzer le klasse aan de 3e Tusschenschool. C. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land benoemd is tot buitengewoon ge meente-veldwachter A. Kuik, agent van politie 4e klasse en dat als zooda nig eervol is ontslagen H. J. Bouman, klerk ter gemeente-secretarie. D. le. een schrijven van Ged. Staten der provincie Noord-Holland ten ge leide van de door hen goedgekeurde begrooting dezer gemeente, dienst 1901. 2e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van de door hen vastgestelde begrooting der dienstdoende schutte rij, dienst 1901. 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van de door hen goedgekeurde rekening dr gemeente-dienst- 1899. Inde raadsvergadering van 19 Dec. jl. is verhuurd een stuk grond aan den Zijlweg vóór perceel no. 77 aan S. van der Laan, zooals dit op de lijst van de verhuring van verschillende gemeen tegronden onder no. 25 voorkomt. Dit is echter verkeerdelijk daarin opgenomen en moet zijn I. de Haan. B. en W. stellen voor naar aanlei ding van ingekomen verzoeken om de huur van den grond in de vorige raads vergadering 3verhuurd aan Jhr. J. J. Sandberg over te schrijven ten name van J. P. Maas en die van den grond mede in de vorige zitting verhuurd aan mej. Poonoover te schrijven ten name'van Jo. van Servellen. De heer W. die Hoog 1 eeraar in de Ned'erlandSche en EngelscheTaal en Letterkunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus alhier vraagt wegens zijne benoe ming te Assen, tegen 1 Maart 1901 ontslag. Wordt verleend. PUNT 2. Bij openbare aanbesteding van de uitbaggering der gemeentewateren ge durende 190105 is het laagst inge schreven voor f 104.000. Voor kosten van toezichUt wordt f 1000 's jaars ge raamd. Het totaalbedrag ad f 109,000, zal telkens voor 1/6 uit den dienst van elk der jaren 19011906 zijn te kwijten. B. en W. stellen nu voor het bedrag voor de uitbaggering der gemeente- wateren, gedurende 19011905, toege staan zijnde f 10.000 te verhoogen met f 8,200. Wordt aangenomen. PUNT 3. B. en W. stellen voor eene wijzigiiw vast te stellen in de verordening betrei- fende 't geven van vergunningen om in het Vuilrak hout, balken, hoornen, ma terialen of andere voorwerpen te plaat sen of te liggen. Deze wijziging betreft art. 2, om in plaats van de woorden „de Burge meester" te stellen de woorden „Bur gemeester en Wethouders." De heer WINKLER vraagt of de balken van den heer Janzen in den Kloppersingel dan in het Vuilrak zul len gelegd kunen worden. De heer DE BREUK acht dit niet menschelijk; teil minste niet op dit oogenhlik. Wordt goedgekeurd. PUNT 4. B. en W., die een onderzoek heb ben ingesteld naar de oorzaken der ge vallen van febris typhoidea, hebben bevonden dat in vele gevallen met vol doende zekerheid kan worden aange toond, dat het gebruik van besmette melk de ziekte had doen ontstaan. Zij stellen nu voor er in de straf verordeningen er een op te nemen be treffende den verkoop van melk, en de commissie tot het herzien en ontwer pen dier verordeningen uit te noodi- gen eene verordening in dien geest te ontwerpen. De heer SCHRAM gelooft dat men met groote waardeering het voorstel om de melk te keuren, moet begroe ten. Spr. hoopt evenwel dat ook an dere artikelen nu in 't vervolg zullen gekeurd worden, daar ijs en andere waren die dikwijls aan kinderen ge geven worden, niet onschadelijk zijn. De VOORZITTER zegt, dat hij zon der eene bepaalde belofte af te leggen, den wensch van den heer Schram zal ter harte nemen. De heer WILLINK had gemeend dat bij het vaststellen van verordeningen adviezen moesten gevraagd worden, in deze zaak bij de commissie der Volksgezondheid- Bij nader inzien is hij daarop teruggekomen, omdat de verordening feitelijk bedoelt previtier. De VOORZITTER zegt dat. het be ginsel in deze ligt is de beperking van den verkoop van melk. Deze mag niet meer ongehinderd plaats hebbeD, zoo als nu het geval is. Een ieder, die melk wil verkoopen, zal zich nu bij B. en W. moeten aanmelden. Bij aan neming van het voorstel is de Raad niet gebonden aan de wijze, waarop de verordening wordt ingevoerd.Wan neer de Raad evenwel meent dat den verkoop van melk neit verhinderd wordt., dan moet zij zich thans uit spreken. De heer STOLP zal tegenstemmen, wanneer daarmede den verkoop van melk wordt onderworpen aan den al of niet goedkeuring van B. en W. Daardoor zou de vrijheid van bewe ging der burgerij aan banden worden gelegd. De heer WILLINK is het geheel eens met B. en W. Spr. gelooft niet dat er één voedsel is, dat zoo van invloed is op ons geslacht als melk. Het is een voedsel, dat van het grootste belang is en dat onder contröle moet staan, omdat er zooveel bedrog bij is. «eer v. <1. BERG vraagt welke overwegingen bij de al of niet goed keuring van den verkoop van melk zullen golden. Op welke gronden zul de verkoop kunnen worden gewei ,erd Eene weigering slaat m. i. toch alleen op het melkvervalschen. Ik zou er ook tegen zijn, om den handel aan banden te leggen. De heer BIJVOET gelooft dat thans eene verordening wordt behandeld, die nog niet K-R:utl wil daarover dus niet lan^r discussieeren. De heer HOLLAND gelooft niet, dat het op den weg der commissie ligt, om de-goedkeuring van den verkoop van melk te doen aanvragen. De heer DE BREUK zegt, dat B. en W. alleen met dit voorstel hebben wil len zien of de! Raad wenscht. dat dc-cr B. en W. in deze richting stap.» >n wor den gedaan. Daar g?b!eke.o i dat bij typhusziekten de melk afkom-.ig was van melkboeren, in wie- melk bacil len werden gevonden. Ook de typhus- epidemie in Utrecht, was het gevolg van melk, geleverd door een melkboer in wiens gezin deze iekte was ge weest. Om dergelijke dingen tegen te gaan, willen B. en W. toezicht te hou den over den verkoop van melk. De her STOLP zegt, dat hij er niet tegen is, dat tegen mclkvervalsching wordt gewaakt; spr. is zelfs zeer voor controleering, doch wil niet den ver koop aan handen leggen. De heer SCHRAM zegt, dat het niet zoo erg is wanneer eene bepaalde ver gunning van den melkverkoop noodig is. Daardoor wordt de handel niet aan banden gelegd, maar wel wordt de zuiverheid der melk daardoor gewaar borgd. Spreker begrijpt dan ook het bezwaar van den heer Stolp niet. De heer SCHiiRMANN is het. geheel met den heer Stolp eens. Dit is maar een begin. Later zou niemand meer wat mogen verkoopen zonder vergun ning van B. en W. En dus zou de han del wel degelijk aan banden worden gelegd. Voor eene scherpe controle is spr. evenwel zeer. De heer SNELTJES heeft het voor stel met belangstelling gezien. Spr. zegt dat het voorstel to doel heeft om na te kunnen gaan of in de melk al of ziektekiemen zitten. Het is een aller belangrijkste zaak voor de volksgezond heid en spr. hoopt dan ook dat het de Commissie moge gelukken eene veror dening op te maken, die een iedereen ebvredigd. Spr. wenscht tot de koebeesten toe de verordening uit te strekken. De VOORZ. geeft den heer Bijvoet toe, dat eerst wanneer de desbetreffen de voorstellen daar zijn, over de ver ordening kan worden gediscusieerd. maar aan den anderen kant vindt spr. het wenschelijk dat de zaak in prin cipe behandeld wordt. Spr. heeft ver schillende boeken en getuigschriften gezien waarin maatregelen omtrent voedigsartikelen zijn genomen. En melk speelt daarin een hoofdrol. Jn Zwitserland worden deze maat regelen in toepassing gebracht. Het is mijne bedoeling dan ook den handel in melk eenigszïns te belem meren Wat is van het grootste belang, de belemmering van den handel of dé volksgezondheid? Spr. gelooft dat de laatste van zeer groot belang is, waar voor de handel in melk wel eenigszins mag belemmerd worden. Zonder stemming wordt het punt aangenomen. De heer STOLP zal de verordening afwachten. PUNT 5. B. en W. stellen, voor een wijzi ging: te brengen in de verordening op de heffing van rechten voor het gebruiken van of voor het hebben van particuliere werken en inrich tingen onder of boven den open baren gemeente-grond of het open baar gemeente-water en wel in dien zin. dat voor gemeentegrond aal betaald worden voor elke week of gedeelte eener week 0.10; voor alke maand of gedeelte eener maand f 0.30 bij eene vergunning voor een jaar of langer gegeven, voor elk jaar of gedeelte van een jaar f 2. en voor gemeentewater voor elke w«ek of gedeelte eener week f 0.05 en voor een maand of gedeelte van oen maand 0.15, bi] eene vergun ning zonder tijdsbepaling of voor een jaar of langer gegövenvoor elk jaar of gedeelte van een jaar 1. Wordt goedgekeurd. PUNT 6. Door mr. Joh. Spoor is tot B. en W. het verzoek gericht om op den voor tuin bestemden grond, behoo- rende bij zijn Derceel Wilhelmina- straat 13. een kantoor te mogen bouwen. R. en W. stellen voor hem ia machtigen deze vergunning te verleenen. PUNT 7. Wed. J. v. d. Berg, geb. M. de Nijs, verzoekt ook dit jaar, evenals in het vo rige jaar, eene gratificatie te mogen ontvangen. B. en W. geven in overweging een gratificatie van 50 te verleenen. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. Tot leer&ar in de klassieke talen aan hUet Gymnasium alhier wordt be noemd de heer Dr. J. J. G. Vürtheim. Bij de rondvraag werd lang gedis cussieerd over het wegnemen van de borden op het schuthok aan den Kruis weg. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd). Vervolg Nieuwstijdingen. Het jaar 1901. Het nieuwe jaar begint met een Dins dag en eindigt met een Dinsdag. Pa- schen valt op 7 April, Hemelvaartsdag op 16 en Pinksteren op 26 Mei. De maanden Maart, Juni, September en December zullen vijf Zondagen tellen. Kr /uilen twee inaaneclipsen plaats hebben. Den Sen Mei verduistering der maan door de halfschaduw der aarde; den 18en Mei totale zoneclips, hier te lande evenwel niet zichtbaar; den 27en October gedeeltelijke maansverduiste ring en ten slotte den llen November ringvormige verduistering der zon. Men meldt uit Zuiddorpe aan de ,,Vl. Ct.: De wildstroopers en pensjagers ge ven aan de Belgische grens tegenwoor dig dc politie volop werk. De mare chaussees houden nu en dan eens een... klopjacht op hen. Zoo hoorden wij van een dergelijke vervolging door de poli tie onder de gemeente Koewacht in den Karnemelkpolder en Heikant, en toch blijven de pensjagers de jachtwet over treden. Zoo zagen wij Zondagmorgen een drietal van hen, gekleed met lange jas, waarvan de kraag hoog opgeslagen was, en met slappen hoed, die diep over het gezicht neergetrokken was, vrij en frank, vergezeld van een jacht hond, den Karnemelkpolder afjagen, alsof zij eigenaars van de jacht waren. In de verte lijkt het wel zoo en zij zelf zijn zich die gelijkenis bewust, want schertsend noemen zij elkaar met de namen van de eigenaars, wien het jachtterrein toebehoort. in het jaar 1900 zijn door de Arr. Rechtbank te Haarlem uitgesproken 62 faillissementen, waarvan in het kanton Haarlem 47, Zaandam 4, Pur- merend 4, Haarlemmermeer 7, Men seint ons uit den Haag: Krugei' heeft een_ lichten graad Bronchitis. Hij houdt het bed. Bij mevrouw Waszklewicz, Stations weg 83, Den Haag, administratrice van het Broekhuizenfonds, is ingeko men ten bate der noodlijdende vrou wen en kinderen in de Z.-A. Republie ken, tot en met 29 Dec. f 5227.91, waarin begrepen is fl. 400 uit Parijs en f 769.66 door bemiddeling van dr. T. v. d. Hoe ven te Utrecht. Met de eerstvolgende mail wordt een eerste wissel a f 1800 150) aan con sul De Waal te Kaapstad overgemaakt, ingesloten in een pakket van het mi nisterie van buitenlandsche zaken. Meer zullen volgen. Mevr. Waszkle wicz blijft zich aanbevolen houden voor meer giften. De collecten van ds. Van Broekhui zen hebben tot en met 23 December be dragen 9280.60. Maandag waren aan de Vlotbrug te Nieuwenhoorn eenige kinderen aan het pijl en boog schieten. Een negenja rig meisje, het eenige kind van zeke ren Knip, dat er bij stond te kijken, kreeg bij ongeluk een pijl in het rech teroog. Terstond is er geneeskundige hulp ingeroepen, doch de geneesheer kon niet anders constateeren, dan dat het meisje haar oog voortaan zal moe ten missen. TI.H. M.M. de Koningin en de Ko ningin-Moeder met Z. H. Hertog Hen drik woonden Dinsdag in de Groote Kerk te 's-Gravenhage de voormiddag- godsdienstoafening bij, onder gehoc, van den hofprediker ds. Van der Flier. Haastig eten. Met reden wordt het haastige eten door de artsen zeer verkeerd geacht. Slecht kauwen moet zelfs bij de beste tanden het voedsel slechts onvoldoen de fijn malen, en daardoor het voor de vertering noodzakelijk mengen met speeksel verhinderen. Wanneer eene hoeveelheid ongel ij kmatig gekauwd eten in de maag komt, zoo ontstaat daardoor een mechanische prikkel, waardoor de slijmliuid van de maag in een toestand wordt gebracht, die zeer storend werkt op de vertering, ja. die soms geheel onmogelijk maakt. Wan neer de gewoonte van haastig te eten en de maag te vullen met onvoldoend voorbereid voedsel, lang duurt, dan wordt dit orgaan hoe langer hoe meer buiten staat om zijn werk naar behoo- ren te verrichten. Op den duur wordt daardoor eene goede voeding van het lichaam onmo gelijk en langzamerhand zal een ge stel daardoor verzwakken en achter uitgaan zoo het althans niet heel sterk is. Maagpijn en stoornissen in de spijs vertering zijn in ieder geval het waar schijnlijke gevolg er van. De zelfreiniging vaa het water. Do opeenhooping van groote nien- schemnassa's in de steden, brengt over al een geweldige opeenhooping van allerlei vuil en afval, dat bij steden die aan een rivier liggen, naar deze rivier afgevoerd wordt. Misschien is de be doeling geweest, het zoo naar zee te leiden. De waarheid is, dat dit vuil de zee niet bereikt, want bij de monding is de rivier weer geheel helder. Boven Parijs b.v. is de Seine helder; men kan het witte zand op den bodem zien; vis- schen leven er volop; iets lager valt het groote riool Clichy in de Seine, waar uit een zwarte vuile modder, proppen, vetoogen, haren, lijken en stank, zich langzaam met het Seinewater ver mengt; daar wordt het rivierwater vuil en slijkerig; door de rotting stij gen groote gasbellen op, die het slijk oproeren, geen visch, geen groene plant kan er leven. F.n toch is een eind je beneden Parijs het water weer hel der en vol groene planten. Het zijn de planten zelve, die de rei niging op zich nemen; de organische stoffen bleken een geschikt voedsel voor allerlei levende wezens. In het vuilste deel leven talrijke schimmel draden en waterbakteriën, die deze af valstoffen opnemen, ontleden en ver werken tot andere, eenvoudiger sa mengestelde en minder schadelijke stoffen. Waar verder de rivier af het gehalten aan vuil minder \?órd«. lev» de sierlijke kiezelwieren (dia' imeeènL terwijl door het doordringend*» licht «le bakteriën gedood worden: de laatste, zeer verdunde resten organs. stuf worden door do groene wieren en an dere groene waterplanten opgiuuunen. De groene planten hebben wel het ver mogen door hun bladgroen onmiddel lijk uit het koolzuur organische stof op te bouwen; maar vinden ze het kant en klaar in hun omgeving, dan neiuen ze het ook op, wat hun moeite bespaart. Het is hetzelfde proces, dat de groene landplanten uitvoeren met de roest, die op de akkers gebracht wordt. In de vrije natuur vullen dierlijk en plantaardig leven elkaar aan; de plan ten verwerken zoowel do eenvoudigste niet bewerktuigde stoffen, als de over blijfselen vanvroeger leven tot bestand- deelen van hun lichaam; do eerste ont leding van de zeer samengestelde stof fen uit 't dierlijk lichaam tol de meer eenvoudige die de planten kunnen op nemen, wat wij rotting en vergaan noe men, geschiedt door de bacL-rirn, die dus een voorname rol iil de natuur spelen. En waar de uitwassen van onze beschaving een opeenhooping van dier lijke stoffen brengt, die onze gezond heid zou kunnen benadeelen, 'daar is een kleine verhooging van de werk zaamheid der bacteriën- en planten wereld voldoende om het evenwicht der natuur te herstellen. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: 2 Jan. L'». Visser en A. M. Bronkhorst. Getrouwd 2 Jan. H. Klingers en J. J. v. d.Weerdt. H. lienning en M. L. Voges. J. Blansjaar ?n G'. Bol. Bevallen 2 Jan. M. G. Gorne- lissenColpa, d. 1. H. A. J. Riede- manHeymel, z. A. Mooyman-- Otter. d. 2. J. P. v. Hemert—Broek huizen, z. 1. M. v. SijpDop, z Overleden: 31 Dec. C Mieras. 70 j.. Drossestraat. 2 Jan. F. Jonk hoofd, 46 j., Gasthuisvest. Telegrammen. De oorlog In Zuid-Afrika LONDEN, 2 Jan. (R. O De „Daily Mail'" ontving gisteren uit Kaapstad het bericht, dat het aantal Boeren, die in de Kaapkolonie gevallen zijn, thans meer dan 5000 bedraagt. 365e Staatsloterij. 2 Januari 1901. 4e klasse 2e lijst. No. 890 f 25.000. No. 4050 f2000. No. 2594, 7279, 10254 f 1000. No. 349S, 11651 f400. No. 13566 f200. No. 3063, 4S45, 7797, 13470, 18796 flOO. Prijzen van 165. 9 2848 5443 8457113761445217791 3028515503 85001143914471 17812 3328865544 8551114481157317*83 41 2927 5582 S600 11500 1460017905 79 2967 5610 8642115391460817942 105 3020 5616 8696116121467018025 116 3046 5721 8704116151469618049 12630705722 8717 116331470818097 140 3139 5S18 8827 1164514-73318133 163 3157 5827 884311678 4802 18226 18132S65828 88751173614910 18420 208 3293 5873 89471179415107 18437 215 3359 5918 8968 117951523018477 222 3373 5947 899011828 15305 18504 254 3422 5971 9009 11966 15842 18518 37634335972 903911985151;9 18579 50234686013 9056120061554618688 535 3495 6046 9061120561555918642 572 3504 6209 90801.084 15588 18741 647 3520 6237 9147 1216? 66<)8 187 6/4 3529 6243 91521218215656 18784 707 35906272 9164122661568118912 7103600 0z75 9252122861570818915 734 3620 6407 9306 1230215743 18921 779 3622 6409 93081243315821 19015 8043649 6505 9346124351583719047 809 3700 6604 93491244916913 19241 84137261.619 9359124931601919274 858 3787 6630 943912494 160 '119281 89 38116658 9467 125131603019287 894 3815 6678 9485125'3160£219321 898 3827 6694 9513 12609 6070 19349 956 3840 6702 9601 1 .'7081609719357 1008 3858 6703 9651 12776 16270 19619 1028 3902 6723 97331280 i 10 08 19647 1104 3903 6842 977512823 103 29 19049 1233 3906 6861 9794128381650519652 1289 3976 6880 9*0512855 lOözO 19700 1314 4097 6929 9832129041669119701 146241126949 993112966 1676219702 1463 4160 0966 994213031 1677619720 163241956960 9945 13067 16880 19809 166242256996 1001813150 16949 19823 16914289707810017 13281 1696819920 17 5-1302 7!'-7 1008113298 16985 19991 17 0 431870961011" 18342 1702720169 1854 4340720810:26 '3398 17063 20255 1877 440472751016613464 17065 20209 1903 4589 73481030613537 17114 20325 1919 4650 7371 1030813556 17128 2' >335 19214733 741310351 13559 17172 A >356 2005 4785 74201044413568 17183 20363 2010481574471046813610 17195 0376 2041 483674651058213612 17222 20417 2067 48747485106631863017231 20444 208549127508106791376217243 20463 21694948 76021072913/ 79 17261 205A) 225649667685 1073013826 1728-12 522 2303 4974 7719107921382V) 17430 20570 2323498277761081813860 17492 /0767 2356 4999 7799108271391s 17497 20777 2363 5044 78161088918938 17513 20829 24735048786210848140151751920842 2543 5i 'V-7 80281106614022 17537 20843 2559 51818162110701404817575 '.0869 26065252 8187 1110314133 17601 20951 2686 53 6 82041111314144 1763-120980 2711 53338250 112' 614255 17699 2724 53468353 11223 14322 17722 2814 5429 845311/3714438 17731

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3