NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang. Vrijdag 4 Januari 1901. No. 5372 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waai- een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door bet geheels Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spoarne, Kampersiagel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Faubourg Montmaxtre. W Haarlem's Dagblad van i Jan. bevat o. a. Reeds 5000 Boeren in de Kaap, De beteekenis der proclamatie van de Kaapsche regeering, Een meisje vermist, Dr. Nieuwenhuis terug gekeerd, Nabetrachting van den Gemeenteraad. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van J. P. Lautenbach, echt- genoote van R. Nolen om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het benedenhuis van het perceel aan de Tulpenstraat 110. 47. Haarlem, 2 Jan. '1901. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJN ACKER. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. Ons dagelijksch bestuur is er voort durend op uit, de gezondjheidsvoor- waarden waaronder wij leven, te ver beteren en nader tot de volmaaktheid te brengen. In beginsel verdient dit streven.ieders lof en ik heb meer dan eens de gelegenheid gehad, die uit te spreken, waar het betrof de maatrege len door B. en W. genomen tot het ver krijgen van behoorlijk drinkwater in de woningen. Het spreekt van zelf, dat iemand die door zijn omgeving of door zijn wijze van leven gevaar loopt een besmettelijke ziekte op te doen, niet al leen gevaarlijk is voor zichzelven, maar ook voor zijne medeburgers en vandaar ook dat B. en W. aldus zuilen hebben geredenetrd: indien gij zelf dit gevaar niet inziet of, althans het niet kunt afwenden, zullen wij gemeente bestuurders dat voor u doen, in uw be lang en dat van 't algemeen, ook al zijt gij daarmee op dit oogenblik zelf niet ingenomen. Eenigszins in deze zelfde lijn ligt het voorstel tot oprichting van een open baar slachthuis. Welbeschouwd ging dat nog veel verder. Hadden B. en W. 'er geen oogenblik aan gedacht om cen trale verkoopplaatsen op te richten, waar de burgerij haar drinkwater ha len kan, bij de oprichting van een open baar slachthuis wordt het slachten van vee wel degelijk gecentraliseerd en men zal ter zijner tijd gewaar wor den, dat in particuliere gelegenheden voortaan niet meer zal mogen worden geslacht. Dit zal (en dat is ook de na tuurlijke bedoeling) voortaan enkel en .alleen in het openbare slachthuis mo gen geschieden. Intusschen is daaraan nog een twee de bedoeling verbonden. Men wil na melijk een keuring. Dl geest des tij ds is van oordeel, dat zoodanige keuring behoort plaats te hebben en in het cen traal gemeentelijk slachthuis wel, in de vela particuliere slachtplaatsen niet naar eisch kan geschieden. Toen de Raad, door te besluiten tot den bouw van het abattoir, eenmaal dit beginsel als het ware erkend had, hebben wij er geen oogenblik aan getwijfeld of er zouden uit de portefeuille van het Da- gelijkscb Bestuur nog meer voorstellen komen tot het invoeren van keuring op levensmiddelen. En dat ik in deze juist gezien heb is gebleken uit het voorstel van B. en W. tot het ontwer pen van eene verordening op den ver koop van melk. De Raad heeft daartoe Wonesdag nog maar in beginsel besloten. De verorde ning zelf moet nog nader worden vast gesteld. Hoe ons Dagelijksch Bestuur zich de verordening denkt, is uit de discussie niet recht gebleken, maar wel ,kan daaruit worden afgeleid, dat een keuring van de melk op den voor grond staat en dat om hiertoe te te kunnen komen de melkverkoo- pers voor het uitoefenen van hun be drijf de vergunning noodig zouden hebben van B. en W. Mij dunkt, de leden van den Raad, die indertijd heb ben gestemd voor de oprichting van een [openbaar slachthuis, zullen zich tegen de verordening op den melkverkoop niet kunnen verzetten. Zij hebben de vleeschhouwers verplicht tot slachten onder de door den Raad noodig ge achte hygiënische voorwaarden: zij zullen de melkverkoopers daarvan niet kunnen ontslaan. Nog meer: wanneer B. en W. vandaag of morgen een ge regeld onderzoek van suiker, meel, srtoop, boter en andere levensbehoef ten noodig mochten achten, dan zullen de Raadsleden die voor het abattoir zijn geweest, zich ook daaraan niet kunnen onttrekken en zullen zij zelfs, naar de' heer Schram met de van hem .gansch niet ongewone overdrijving, opperde, luxe-artikelen zooals ijs, aan een gemeentelijke keuring dienen te onderwerpen. Bij dit plan tot melkkeuring doen zich twee vragen voor: wat willen B. en W. keuren? hoe willen B. en W. keuren? In de eerste plaats: wat willen zij keuren? Men zal zeggen, dat dit zeer eenvoudig is: de' melk natuurlijk. Ik voor mij hen daar nog zoo zeker niet van, ik zou denken, dat het er eerder om te doen is het water te keuren dat in de melk gedaan wordt. De vraag kan op andere wijze zoo gesteld wor den, wie wantrouwt men, de koe of den melkboer? En ik geloof, dat B. en W. het meer op den melkboer hebben voorzien. Men zou dit zoo afleiden uit het betoog van den heer de Breuk, dat typhusgevallen te Utrecht ontstaan zijn door melk, afkomstig van een melkboer, in wiens gezin deze ziekte was geweest. Let wel op, dat men hier niet spreekt van een zieke koe, maar van een besmet melkboerenhuis, de plek waar de melk laat ons zeggen „bereid" wordt. Aan deze vraag verbindt zich dade lijk de tweede: hoe stellen B. en W. zich die keuring voor? Er zal geen den- ken aan zijn om keurmeesters te be noemen, die de melk bij de verkoopers aan huis gaan onderzoeken. Dit is bij het groote aantal melkslijters eene onmogelijkheid en bovendien heeft het gemeentebestuur, bij het besluit tot op richting van het openbaar slachthuis, met deze manier van keuren gebroken. Derhalve zal er een centraal bureau moeten wezen, waar de melkverkoo pers hunne waar dagelijks, (want an ders baat het niet) zullen moeten la ten onderzoeken. En dat niet alleen op vetgehalte, op water enz., maar ook op bacillen; een volslagen analyse der halve, die eentalrijk personeel vorde ren zal. Wanneer de keuring eenig ef fect zal hebben, is het voorschrijven noodig van speciale melkvaten, zóó in gericht, dat ook na°het onderzoek niets meer kan worden bijgevoegd. Ik wil geen oogenblik veronderstel len, dat B. en W. deze moeilijkheden niet zullen weten te overwinnen, maar wel heb ik een ander bezwaar hooren opperen. Is deze geheele instelling zoo vroeg men, eigenlijk wel noodig, waar het toch bekend is, dat goed ko ken van de melk alle bacillen doodt? Burgemeester en Wethouders zullen toch niet kunnen voorkomen, dat in de huizen van de klanten schadelijk water aan de melk wordt toegevoegd. Was het, zoo vroeg mijn zegsman, daarom niet eenvoudiger en meer af doend, om er nog eens en nog eens op te wijzen, dat de menschen toch geen ongekookte melk drinken? Maar ik zet de beschouwingen niet voort, omdat we nog niet weten hoe B. en W. de keuring wel willen in richten. Misschien hebben zij een plan, waarmee wordt verkregen, dat de keu ring snel, goedkoop en afdoend ge schiedt. In afwachting van die weten schap is het gepast aan het College hij voorbaat een woord van hulde te bren gen voor hunne goede zorg voor onze gezondheid. Evenals ik den Burge meester lof toezwaaien wil over het hevel tot wegneming van de bekende borden over de, laat ik het noemen Zondagsrust op Zaterdag. Een schut ting aan den openbaren weg lijkt mij al een bijster ongeschikte plaats voor het behandelen van dergelijke strijd vragen en wanneer ze dan gesteld wor den in termen, die menscheen van ver schillende meeningen over de quaestie, ergernis geven, dan heeft zonder eeni- gen twijfel mijns inziens, de Burge meester het recht zoodanige borden of opschriften te laten wegnemen. De vraag, of degene die ze liet ophangen, eerbied heeft voor 't gezag, doet daar bij méts ter zake. Politiek Overzicht. De Daily Mail" en. die zal het heusch niet in Boeren-zin overdrij ven. verneemt dat er nu al meer dan 5000 Boeren in de Kaap zijn gevallen. Hoeveel zullen 't er nu in werkelijkheid zijn? Een macht, waermee rekening dient gehouden en die wel eens grooter kan blijken dan men verwachten zou. Volgens mededeeling van de „Morning Leader' is men in En- gelsche marinekringen ten hoogste verontwaardigd over het buit ma ken te Helvetia van een scheepska- non door de Boeren. Zuid-Afrika zeggen zij, bezit geen marine-ka nonnen en het buitgemaakte stuk geschut moet dus afkomstig zijn van een oorlogsschip. De correspondenten te Kaapstad van de „Times" en de,,Daily Mail" beginnen eindelijk den ernst van der toestand in de Kaapkolonie te erkennen. De correspondent van de „Times" zegt, dat Milner's pro clamatie, waarbij een algemeene volkswapening in 27 districten op de been wordt geroepen, een stap is in de goede richting maar zeer laat komt. De ware reden dat de binnen gevallen Boeren er telkens in slagen hun vervolgers te ontko men, ligt hierin, dat het hun tel kens gelukt versche paarden te krijgen. Wanneer de Kaapsche re geering den staat van beleg had af gekondigd, onmiddellijk toen de Boeren de Oranjerivier zijn over getrokken en alle paarden, wagens en voeder toen had opgecomman deerd, dan zoude aan het oprukken der Boeren paal en perk gesteld zijn. De correspondent van de „Daily Mail' zegt dat de stand van zaken steeds ernstiger worm. jiet westelijk Bocrenkorps ver wekt de meeste ongerustheid, daar hei in twee colonnes oprukt naar Malmesburg en naar Beau fort- West. Eerstgenoemde wordt oogen- schijnlijk geholpen door d'e plaat selijke Boeren, die in den loop dei- vorige week een verdachte bewe ging noordwaarts var; Malmesbursr uitvoerden. De „Cape Times" juicht de pro- 10 am a tie van do Kaapsche regee ring toe, oproepende tot een volks wapening. maar betreurt het dat zij niet- vergezeld gaat van de af kondiging van den algemeenen staat van beleg en de verbanning \a.i een honderdtal hoofdmannen van rien Bond. De con espondent van de „Daily zegi dal de oostelijke, distric ten op prachtige wijze» gevolg ge ven aan de oproeping tot. een volks wapening, de westelijke districten minder: daar is slechts dertig per cent van de bevolking Engeland getrouw Buitenlandsch Nieuws. ^paanschö tijd. Op oudejaarsnacht. Klokslag 12 uur is door geheel Spanje heen de Greenwich-tijd ingevoerd. Even als in België zal dag en nacht in 24, en niet twee keer twaalf, uren worden verdeeld. De internationale Socialisti sche Bond. De internationale socialistische Bond heeft het definitief bestuur gevormd; voor Nederland hebben de heeren Troelstra en Van Kol ais vertegenwoordigers daarin zitting. De instemming van de Russi sche en Engelsche socialistische bonden is nog niet ontvangen. De opening der Portugeesohe Cortes. De zitting van de Cortes werd heden door den Koning geopend. In zijn troonrede herinnerde de Koning aan den moord' van koning Umberto van Italië. Hij wees op de vriendfechappelijke betrekkin- ger met de verschillende mogend heden; cle Koningin van Engeland zond een eskader naar Lissabon om de nauwere banden van vriend schap en bondgenootschap, die door de jongste gebeurtenissen nog meer waren uitgekomen te bevestigen. 'lijdens dien striid in Zuid-Afrika verzekerde Portugal in zijn bezit tingen zorgvuldig zijn souveremi- teitsr echten zonder te kort te schie ten in de plicht der gastvrijheid, die geboden wordt door de inter nationale gewoonten. De troonrede constateert een ver betering in den algemeenen econo- mischen toestand doch de begroo ting is nog steeds niet in even wicht; ernstige bezuiniging is noo dig om te vermijden dat het deficit toeneemt. Is er met geen enkel woord ge rept over het geschil Portugal-Ne- derland Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Een Boerenmacht kwam Woens dag aan te Glenhany-station. aan der spoorweg, even ten noorden van Graaf Reinet. Lord Kitchener seint uit Preto ria van 2 Jan. Generaal Knox meldt, dat De Wet poogde Beth lehem te bereiken, maar daarin belel werd door Pilger; hij werd genoodzaakt terug te trekken op Lindley of Reitz. Een detachement bereden infan terie. dat Kroonstad verliet, ont moette tegenstand, maar slaagde er in, met geringe verliezen, voort te rukken. De spoorweg is licht beschadigd ten zuiden van Serfontein. Generaal Williams raakte met de Boeren slaags ten zuidwesten van Middelburg. De Engelschen bezetten Graaf Reinet. Het is niet onbelangrijk te ver nemen, dat volgens een telegram aan de „Daily Mail" uit Pieterma- ritzbürg, door Kitchener aan de Natalsche uitgevers is kennis gege ven. dat de verkoop hunner cou ranten in Transvaal tot nader or der verboden is. Hierdoor wordt voegt het telegram er aan toe. Transvaal van de laatste gelegen heid lot het krijgen van nieuws be roofd. Het doel is de Boeren te be letten kennis te nemen van de mi litaire bewegingen m den O. V. S. er de Kaapkolonie. Om den slechten indruk door de groote reeks verliezen aan man schappen en materiaal der laatste dagen een weinig uit te wisschen, wordt het Engelsche publiek nu onthaald on verhalen van vangsten van paarden en wagens met provi and en munitie. Behalve het ocfi- cicele telegram van Kitchener over den door Knox in oen Vrijstaat ver overden buit. komt nu een non- officieel bericht uit Kaapstad ver tellen dat kolonel Halkett bij Ja gersfontein (Z.W. van den O. V. S.) een groot en voorraad proviand cn duizend paarden heeft vermees- terd. Wat het eerste betreft nemen we het bericht, nog aan. maar dat er bij Jagersfontein op het eind van December 1900 nog duizend paar den buit te maken waren, komt ons ietwat zonderling voor. De „vriendelijke huiselijke, hu mane" Maori es. zooals de agent voor Nieuw-Zeeland te Londen, de heer Reeves ze betitelde, waren vooi 40 jaren nog kannibalen. Mo gelijk hadden zij gehoopt in Zuid- Afrika hun feestmalen met behulp van gevangen of gesneuvelde Boe ren te kunnen hervatten en ligt daarin de bron van hun teleurstel ling over Chamberlain's bedanken vooi hun hulp. Lord Roberts is Woensdagmor gen te Cowes aangekomen. Hij ver trok naar Osborne, waar hij ont vangen werd door de Koningin, die herr zijn verheffing tot Earl. en zijn benoeming tot ridder in de or de van den Kousenband mede deelde. Die heeft het verdiend In de Nieuwjaarslijst met eere- bewijzen voor Engelsche onderda nen komt ook Sir Alfred Milner voor, die begiftigd werd met het grootkruis der Bathorde. CHINA. De moordenaar van den Duit- schen gezant te Peking baron Von Ketteler. Enhai genaamd, is op Oudejaarsavond, 's middags te drie uur. op de plaats zelf, waar hiden moord op den gezant bedreven had, onthoofd. Feuilleton. 6) Dat kan mij niet schelen. Pa rijs is aangenaam op 't oogenblik, maar ik neb 't druk met modistes en naaisters, die mij komen spre ken. Mijn vrienden zullen begin December op Ravens court komen en ik vlei mij; dat gij je bij hen zult voegen. Dank je. Als ik er uit kan breken zal ik gaarne een paar da- •gen komen. Je bent een werkzaam, man Ralph, antwoordde zij, haar waaier openklappend, om haar gelaat te gen den gloed van t vuur te he- schermen. Ja. maar ik wenschte wel dat mijn ijver meer vruchten droeg. Maar men moet nooit ongeduldig worden. Vertel mij het een on an der van je zelf. Hoe heb je al dien tijd doorgebracht? Zooals gewoonlijk! Zoolang ik mii amuseerde of opgewonden was, ging het nog al. maar ik voélde mij ellendig, zoodra ik alleen was. Dan maak ik mi ongerust over Elmslie. Hij drinkt te veel. Ik be- doe' dlaarmeê niet dat hij zich dronken drinkt, maar er gaat zelden eer. avond voorbij, dat hij nuch ter is. Wat nog erger is, hij speelt. Ik weet zeker dat» hij het doet. Zou het er nog op uittoepen dat wij heiden geruïneerd worden. Dan zal ik maar een eind aan mijn le ven moeten maken, door chloro form of zoo iets. Armoede is litt eenige wat ik niet dragen kan. Gij weef dat ik er alles voor „opgeof ferd heb om er aan te ontkomen. -Dat weet ik. zeide Brandon kalm, en toen zwegen beiden, ter wijl de koffie binnengebracht werd. Als ik teruggekeerd ben, zal il- een jachtpartij orgamseeren, dat zal mij opwekken, zeide Lady Elms lie. toen het dienstmeisje de kamer had verlaten. „Is het leven eigen lijk iets waard?" Soms heb ik wel eens eedacht var niet. antwoordde hij even glimlachend. „Maar ik ben van idee veranderd. Al is de strijd om 't bestaan niet vermakelijk, span nend is bij toch en ik zou gaarne eer. naar werken voltooid zien. voordat vk stierf. Jc koel temperament maakt je krachtig. Wat ben je 'och ver anderd. Ralph! Zoo, dat hoop ik. Dit leven is veel gemakkelijker dan die koorts- achtisre periode in mijn jeugd', toen ik mij over alles zoo warm maakte. Maar is een leven zoo zonder illusies wel gemakkelijk? Ik verzeker je dat ik nog ge noeg levenskracht bezit om besten dige plannen ten uitvoer te bren gen. Lady Elmslie antwoordde niet. Zij speelde, met de veeren van haar waaier en hield haar oogen neerge slagen, terwijl Brandon van zijn koffie dronk. En vertel mij eens, begon La dy Elmslie op gewonen toon wat hebt gij al dien tijd gedaan Wel, veel geschreven en ook een beetje gespeculeerd kort ge leden heeft men mij een voorstel gedaan waarover ik je wenschte te spreken. Wat soort voorstel is het? vroeg Lady Elmslie. haar waaier neerleggend', terwijl haar oogen hem belangstellend aanzagen. Een huwelijksvoorstel. Wie ter wereld heeft jou ten huwelijk gevraagd. Ralph? vroeg zij met een hartelijken lach. Wel, een oud man. Lach niet al klinkt het ook heel dwaas. Hebt gi„ mij nooit over een zekeren Tra cey hooren spreken Ik kan 't mij niet precies her inneren. Maar toch komt de naam mij bekend voor. Er wonen, Tra- cey's in Lancashire: zeer fatsoen lijke menschen, geloof ik. Ja mijn oude vriend is ook uit Lancashire afkomstig. Hij is een ver verwijderde bloedverwant van mij. Hoe ik met hem in aan raking kwam is te lang om te ver tellen. Ik had het geluk hem een kleinen dienst te bewijzen en hij vatte genegenheid voor mij op. denkend dat ik zijn begrippen van inhaligheid en zuinigheid was toe gedaan. Hij is een vrek. Hij zal zich niet bepaald voedsel en vuur onthouden, maar zijn geest is al tijd van één onderwerp vervuld n. m. geld. Die oude man heeft oen dochter, zijn eenig kind. Hij durft haar zijn geld niet toe te vertrou wen en biedt mij nu èn de doch ter èn het geld aan. Werkelijk! zeide Lady Elmslie hem ernstig en met belangstelling aanziende. „Zijt gij er zeker van dat do man rijk is i Stadsnieuws Haarlem, 3 Jan. 1901. Gisterenavond trad in een vergade ring met introductie, voor Patrimo nium als spreker op de heer Malefijt, verdreven Z. A. S. M. ambtenaar. Spreker gaf een schets van de voor trekkers, en het huiselijk leven der Transvalers, hun eerbied voor de ouders en ouderen van dagen, en hun- Ja. Ik weet dat er één groot deel van zijn geld veilig belegd is en het overige heeft hij geloof ik in allerlei financieele ondernemingen gestoken. Hij is bezig zijn zaken aan kant te doen, daar hij vreest geen kracht genoeg te bezitten ze nog langer na te gaan. En wat hebt gij hem geant woord? O! met onbeschaamde open hartigheid. Ik zeide dat ik zijn geld zeer eaarne zou willen bezit ten, maar niet wist of ik het zelfde van zijn dochter zou kunnen zeg gen. En dat is de waarheid. Een vrouw zou een groote last voor mij zijn. Ik ben op sommige punten zwak: ik zou b. v. geen vrouw, wie ook, leelijk willen behandelen. Evenmin zou ik een vrouw willen trouwen die er niet presentabel uitzag, waardoor de menschen kon den zeggen dat Brandon zich ver kocht had. Ik wilde hem geen ant woord geven voordat ik 't bewuste jonge meisje gezien had. Hebt gij haar gezien? vroeg zij op zachten toon. Ja, ik dineerde Zaterdag bij Tracey en werd in optima forma aan de toekomstige erfgename voorgesteld. Hoe ziet zij er uit en wat soort meisje is zij? Er is eigenlijk niets van te zeggen, zij heeft geen kleur, maar ziel er zachtzinnig uit en bezit een melodieuse stem. Zoover gaat het dus goed. Denkt gij dat zij ,ja" zal zeggen Dat kan ik onmogelijk zeg gen. Misschien is zij per slot van rekening nog niet zoo heel gemak kelijk. Mijn oude vriend zou dat zaakje gaarne zoo spoedig mogelijk beklonken willen zien maar daar van kan niets komen. De jonge dame moet met haar verschuldigden eerbied behandeld worden: arm klein ding, zij gaat een afschuwelijken tijd te gemoet. Die Tracey is een soort bullebijter. Zijn dochter zingt, en speelt piano en hij geeft haar geen instrument om zich verder te oefenen. Zij heeft mets waarmee zij zich kan amu seeren of bezighouden. Ol Ralph, medelijden grenst aan liefde! zeide Lady Elmslie van houding veranderend en haar waaier weêr opnemend. Liefde! Met dat gevoel 'heb ik afgerekend. En zelfs al ware dit niet zoo. dan is dit arme bleeke, zwijgende kind' toch niet in staat

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1