NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. löe jaargang. Z/aieruag januari iïjui. JNU. ÜO/Ü EMBLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 niaaoden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een. Agent gevestigd is (kom dar gemeente), per 3 maanden 1.3Ö Franco door het gehesls Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustroerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37b de omstreken en franco per poet0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Gts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën ran 15 regel» 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bg Abonnement aamrienlijk rabat Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebonw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer dor iiedaotie 600. Telefoonnummer der Admainintrntie 1S8. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie** en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. BB LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3iW» Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad rail 5 Jan. bevat o. a. De bewegingen der verschillende Boerenal'drelingen in de Kaapko lonie, Itusland slaat zijn slag in Mandsjoerije, Afpersing, Een pro test tegen den oorlog, Van Scherm beek contra Harinxn£» Advertenöën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon neerd, wordt hierbij verzonden no. 2 van het „Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie, van den heer F. H. van Leent, bevat in dit nummer Chineesche Kinderen. Grootmoedertje. Een Nieuwjaarsvertelling. In 't land van de Theebloemen. In 't land van geuren en kleuren. Het kleine meisje met de lucifers. Blijde tijding. Raadsel. Antwoord op het raadsel. De Chineesche Schuitenvoerder. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per drie maanden is slechts 50 cents.) Poliüek Overzicht. Steeds trekken de Boeren verder de Kaapkolonie in. Hun successen, behoeft het nog gezegd, herinne ren aan den eersten tijd, den tijd van-de glanzende overwinningen. Wij willen nu in 't algemeen even nagaan, hoe op 't oogenblik de stand eigenlijk is. Generaal Williams, die de En- gelsche bevelhebber in die streek schijnt te zijn generaal vermoe delijk zonder veel meer dan een paar compagnieën is ten zuid westen van Middelburg dus in de Sneeuwbergen reeds met Boeren slaags geweest. De uitslag van het gevecht wordt niet gemeld, maar het schijnt de Boeren niet te heb ben belet om op Graaf-Reinet aan te trekken. Waarschijnlijk zullen zii ook daar wel geen. ernstig ge vecht aanbinden doch langs de En- gelschen heenstroomen om steecis verder Zuidwaarts door ie dringen en den opstand op te stoken. Zij schijnen zich trouwens reeds in tweeën te hebben gesplitst want er is een commando bij Marais- burg ten oosten van Middelburg. Van de westelijke colonne weet men niet meer dan dat zij zuid waarts trekt naar Frasersburg Deze afdeeling onder bevel van Herzog. Wessels, Pretorius en Nieuwenhout woraen reeds bij Spionskop vermoed en gaan voort mei het afloopen der hoeven. De verbinding met Frasersburg is geschorst. De kolonels. Delisle en Thorneycroft zetten de achtervol ging nog voort, maar de paarden en muildieren zijn zeer vermoeid. Zij heet zich in tweeën te heb ben gesplitst; de eene afdeeling zou zuidwestwaarts trekken naar Mal- mesburg, een kustdistrict grenzend aan het Kaapdistrict, de andere zou zuidwaarts naar Beaufort-West, dus naar het midden van de kolo nie marcheeren. Het district Vrijbur^ wordt door de Boeren afgeloopen, die paarden enz. opcommandeeren en een com mando, onder De Viiliers, een Boer uii Griqualand-West is gekam peerd bij Geluk, op 30 mijlen van Vrijburg. Vele bewoners van de streek sluiten zich bij de Boeren aan. Een trein die van Kimberley kwam werd beschoten. Alles duidt er op. dat men daar ook niet stil zit. En nu verkondigt de „Daily Mail' er nog weer bi], dat de Boe ren Jagersfontein en Fauresmith wederom bezet hebben hetwelk den 2sten December door de Engel- schen was verlaten. Wat maakt zich Ene-elands hoofd stad belachelijk dat den gekouse- banden ridder begroet, wiens af scheidswoord van Zuid-Afrika luidde de oorlog is gedaan. Het haalt den man. met blijde zangen en gejubei in. wiens veld tocht één groote misrekening, e-n wiens oordeel over den waren stand van zaken één groote leugen is ge weest. En zoo hachelijk vinden de En- gelscben dat hun kansen staan op 't oogenblik, dat ze een deel van de bemanning der oorlogsschepen aan land gezet hebben om de plaat selijke strijdmachten te versterken en de troepen voor den dienst in hei Noorden af te lossen. Er zijn ook een paar kanonnen aan land gebracht die, naar men gelooft, naar het Noorden zullen worden gezonden. De Times" verneemt uit Pe king. dat de Russische en de Chi neesche regeering eene overeen komst gesloten hebben ten aanzien van het bewind over Mantsjoerije's zuidelijke provincie Sjëng-king (Fung-tiën). De overeenkomst is te Moekden onderteekend door Tseng, den Tartaren-generaal en den Russischen generaal aldaar. Zij bepaalt dat Rusland aan China vergunt het burgerlijke bestuur over Sjeng-king weder te aanvaar den on de volgende voorwaarden Ëe Tartaarsche generaal neemt op zich, de provincie tot rust te brengen en de Russen hij te staan in den aanleg van hun spoorwe gen. De Chineesche cornsen zullen ontwapend en ontbonden worden, en de veheele voorraad der tuig huizen aan de Russische militaire overheid uitgeleverd worden. Alle forten en magazijnen die niet door de Russan worden bezet, moeten gesloopt "worden. De Russen ver binden zich hunnerzijds. Nioe- tsjwang en andere plaatsen die door hen bezet zijn, te ontruimen zoodra de streek naar hun meening genoegzaam tot rust gekomen is. De Tartaren-generaal neemt op zich, de plaatselijke politie te or- ganiseeren om de orde te hand haven. De Russen zullen te Moek den een resident aanstellen wien de Tartaren-generaal alle inlich tingen moet verschaffen, ook in die gevallen dat hij niet in staat is de rust te handhaven en Rus- land's hulp daartoe vereischt wordt. Dc Russische tekst van de conven tie is alleen geldig. De taak van den Russischen re sident te Moekden is gelijksoortig met die van den Russischen resi dent te Bochara. ot van de Engel- sche residenten, in de Engelsch-In- dische staten. Andere overeenkom sten van denzelfden aard zullen nog gesloten worden ten opzichte van de twee overige provinciën van Mantsjoerije. Heel Mantsjoerije zal dan feitelijk een Russische provin cie geworden zijn. De „Times" betoogt in een hoofd artikel dat het verdra° onvereenig- baar is met de Engelsch-Duitsche overeenkomst ter zake van China; deze .strekt immers om de onaan tastbaarheid van hei Chineesche grondgebied te verzekeren. Ook strijdt het Russisch-Chineesche ver drag met Rusland's verklaringen van gelijke strekking. Volgens een bericht uit Peking aan de „Daily Mail" loopt daar het gerucht dat de Chineesche regee ring de nota der mogendheden en kel in beginsel aanneemt, wat niet beteekenen zou dat de eischen der mogendheden ingewilligd zullen worden. Naar 't heet konkelt de Russische regeering, gesteund door de Amerikaansche. met China, om te bewerken dat de vreemde troe pen de provincie lsji-li vroeger ontruimen. Buiteniandsch Nieuws. Afpersing. Men weet dat de officieren van het leger, met inbegrip van reser ve- en landweerolficieren de „uit- noodiging" hebben gekregen om voor het gedenkteeken van Moltke dat te Berlijn wordt ODgericht, hun traktement over twee dagen af te staan. Zulk een „uitnoodiging' van hun superieuren staat natuurlijk voor de officieren gelijk met een bevel. De Strassburger Post" heeft den goeden inval gehad om naar aan leiding van deze vriendelijke afper sing. een brief openbaar te maken dien graaf Blumenthal in 1888 aan een lid van de commissie voor de oprichting van een gedenkteeken voor Keizer Friednch heeft ge richt. ..Wat de deelneming van het le ger aan de oprichting van het ge denkteeken betreft schreef Blu menthal kan ik u geen raad ge ven, daar de Kroonprins mij zeer dikwijls heeft gezegd dat het een onrecht is, ter bestrijding van zulke kosten een beroep op het leger te doen. Het leger heeft in den oorlog zijn plicht gedaan, en beter heeft het zijn vereering voor den bemin den Kroonprins niet kunnen ton nen en het zal u bekend zijn dat, als superieuren een wensch uitspre ken hij voor hun ondergeschikten in den regel een bevel is en be velen mag men in dezen niet." Algemeen© berichten. De Keizer heeft last gegeven om der 18den aan alle Pruisische uni versiteiten en scholen het tweehon derd-jarig bestaan van het konink rijk Pruisen feestelijk te herden ken. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Graaf Roberts kwam Donderdag ie Londen aan en werd aan 't sta tion ontvangen door den prins van Wales den hertog van York lord LansdO'Wne, den minister van oor log Brodrick en andere leden van het Kabinet. Men begaf zich per rijtuig naar Buckinghampalace. terwijl de menigte geestdriftig juichte. De avondbladen hebben een te legram uit Kaapstad van Donder dag ontvangen, meldende dat tach tig mijlen ten Noorden van Mat- jeslontein gevochten wordt. De Britsche troeuen hebben Ja gersfontein en1 Fauresmith ont ruimd met het oog op de concen tratie, meldt Reuter. De Britsche inwoners van deze plaatsen zijn overgebracht naar het kamp bij Edenburg-Road-station. Het terugtrekken van troepen uit zulke afzonderlijke dorpen naar centrale punten stelt de overheid in de gelegenheid om zoowel strijd krachten als transporten te sparen. Reuter seint De overheid bereidt zich voor op alle mogelijke gebeurtenissen. Er zijn stappen genomen om de ge vangenen van de kampen te Groe- nepunt en te Simonsstad over te brengen aan boord van transport schepen. Er komen nog belangwekkende bizonderheden omtrent het kon vooi, dat de Boeren tusschen Vrij burg en Koeroeman hebben buit gemaakt. De geduldige, doch be- klagenswaardige Engelsche belas tingbetaler zal met een zeer onpiei- zierig gevoel in de „Times" het be richt hebben srelezen, dat het ver loren s-egane konvooi een waarde van f 600.000, zegge zes tonnen gouds vertegenwoordigde. Stadsnieuws Haarlem, 4 Jan. 1901. De Vorst. Noem het een weelde, bij 't suizen der baren, 's Zomers die koelte te drinken i 't woud, 's Avonds te mijm'ren aan d' oever der baren, Onder een. hemel, besprenkeld met goud. 't Luwtje nogtans der belommerde dreven, 't Starrengeglim op het golvend verschiet. Moest ik er 't ijs en de schaatsen voor geven, (Lach wien het lust!) ik begeerde ze niet. Onwillekeurig dacht ik aan deze regelen van Bogaers, toen ik he den morgen ntwaakte, en de rui ten mijner slaapkamer stijf bevro ren waren. Ja. de sredachte weldra op de ijzers te drijven, en 't Ruim te doorkruisen in gonzende vlugt;.dat stemde mij prettig dat deed mij herleven, ik gevoelde mij zoo frisch en zoo vrooliik gemoed. Nu spoedig naar buiten; opsnui vend met volle teugen de ijle mor genlucht. Wat eene lekkere frisch- te, wat een helder blauwe lucht! En die menschen, wat zien zij allen energiek; wat rammelen die wagens. De natuur herleeft. Dat is uw werk, o Vorst o! machtige, krachtisre heerscher, die met uw ijzigen adem alles doet verstijven en wateren en stroomen aan ban der. legt Ja, de Vorst heeft onverwachts zijn intrede gedaan, en met zooveel kracht zich doen gelden, dat alle wateren in den omtrek reeds met een dikke ijskorst werden bedeia Overal op de slooten achter den Zijlweg op de Zomervaart. op het aldaar ondergeloopen land en op in de nabijheid liggende slooten kon men ze dan ook reeds zien. de jeugdige schaatsenrijders, een blos op het gelaat, zich overgevende aan het prettige ijsvermaak! En morgen. Zaterdag, wordt naai alle waarschijnlijkheid de ijs baan aan den Zijlweer geopend. Een prachtig gladde baan strek te zich daar voor ons oog uit. Haalt allen dus de schaatsen voor den dag! Ned. Opera. 't Was Donderdagavond in de Opera propvol zoo vol als ik nog maar zel den bijwoonde en zoo vol als ik 't gaarne gezien had bij gelegenheden dat er meer en beters te genieten viel. „Tannhauser" is zeker een van de machtigste werken, door het schep pend muzikaal genie in de laatste hal ve eeuw gewrocht, maar om ons de be- teekenis ervan volkomen te doen ge voelen wordt meer geëischt dan ik wil niet zeggende Ned. Opera kan geven maar stellig veel meer dan zij bij haar laatste verschijnen, ten on zent gaf. Nu koester ik natuurlijk alle respect voor wat er in deze opvoering goed was de leiding van den heer Raabe, de muzikaal-dramatische uit beelding van Wolfram door Orelio, Walter door Tijssen, Landgraaf Her man door Van Duinen en zelfs Venus door mevr. Coini, die ik toch overigens als zangeres niet zeer hoog kan stellenmaar naast dit goede, deels zeer goede, was veel, te veel middelmatigs of nog minder dan dit. Het noodlottigst is, zooals vanzelf spreekt, bij een dramatisch werk, dat de hoofdfiguren die toch onze sympathie, of althans onze be langstelling moeten wekken niet beantwoorden aan wat wij ons daar van zoo gaarne voorstellen. En nu zou ik met den besten wil niet kunnen ver klaren dat Tannhauser of Elisabeth mij, vooral uit een muzikaal oogpunt, hebben bevredigd. Hiermede is dus zooveel gezegd als dat de voorstelling als geheel mij vrij koel heeft gelaten. Maar dit mag mij niet verhinderen aan het werk der heeren Tijssen, Ore lio en v. Duinen der verdienden lof te geven en als dan, na vermelding van het prachtige eerste ensemble der zangers, nog bijzondere schoonheden blijven te releveeren, dan moeten die op de laatste acte betrekking hebben, die ik er ditmaal aan heb moeten ge ven. PHILIP LOOTS. S. L. Maandagavond 7 Januari spreekt de heer Fr. v. d. Goes in eene openbare vergadering van S. L. te houden in het Brongebouw over de vraag „Te veel menschen?" Voorts verzoekt men ons te melden dat de volgende heeren nog zullen optreden Wibaut, 18 Febr. over „Coöperatie", Mendels, 12 Maart, over „Socialisme en Feminisme", Hu- genholtz, einde April, over „De Ethi sche zijde van het Socialisme". Tot onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool, hoofd de heer J. de Jong, Jansstraat, is benoemd de heer J. A. Zeilemaker alhier Tegen een 14-jarigen jongen, die zich onledig hield met het stukslaan van de ruiten van een aan de Bolwerkslaan staand schuurtje, werd proces-verhaai opgemaakt. Gevonden Voorwerpen. Een geel lederen knoopschoent'ja. Een tandrad met gummischijf van een naaimachine. Een gouden broche. Voetbal. Zondag ontvangt Perseus alhier Vol harding II van Amsterdam voor de 3e klasse N. V. B. Het terrein is gelegen aan de Leid- schevaart, naast de nieuwe St. Bavo F a i a 1 S; o m. 7) Zij had het onderwerp niet meer durven aanroeren ofschoon haar vad'er in zijn spreken en manieren iets minder ruw werd. Hij vond zijn kousen zeer goed gestopt en had haar aanbod, eenige paren warme sokken voor hem te breien, minzaam aangenomen neen, wat meer zeide, hij had haar geld gegeven om wol te koopen en er na~" rijp beraad met Tebbets, drie pond bijgevoegd voor een nieuwe japon. - Claude was hem zeer dankbaar en .vachtte slechts op een gelegen heid dat haar oom haar vergezel len kon om de stof uit te gaan zoe ken. Als jij mij helpen wilt, beste Tebbets, kan ik ze zelf maken, dan kan ik des te mooier goed koopen. Heel goed1, juffrouw Claude ik zal de lange naden wel voor u naaien. Getroost door de gedachte dat zij haar vader een weinig voor zich gewonnen en niet wetend met welk een verhard gemoed zij te doen had, bracht zij nog al een genoege- lijken avond) door, terwijl zij onder het breien haar vader voorlas. Op deze wijze droeg het lezen zijn goedkeuring weg; hij had haar n. m. verzocht hem voor te lezen, wan neer zijn oogen pijn deden. En zij had terstond zijn verzoek ingewilligd' en las alle mogelijke saaie artikelen over handel en der gelijke haar onbekende zaken voor. Dit bracht haar een schrede nader tot den man, van wien zij door zulk een grooien afstand ge scheiden was. Tracey verscheen den volgenden morgen iets later dan gewoonlijk aan 't ontbijt. Zijn verkoudheid had hem den slaap benomen en 't deed Claude leed te zien, hoe ziek hij er uit zag. Zij haastte zich hem zijn chocolade en ontbijt te geven, maar hij begon eerst zijn brieven na te zien. Een ervan legde hij ter zijde om weêr op te nemen, terwijl hij zijn chocolade doorroerde. Brandon schrijft mij, dat wij morgen bezoek van een dame krij gen. als het ons aangenaam is. Zij schijnt een vriendin uit'zijn jeugd te zijn, met wie gij naar zijn idéé met genoegen zult kennismaken. Ik zie niet in waarom je er zulke kennissen op na zoudt houden. Ik heb ze liever niet. Lees het zelf maar. Claude gehoorzaamde. Het is erg vriendelijk van hem en mij dunkt wij kunnen hem geen weigerend antwoord zenden. Maar als het een dame uit de groo te wereld is, wilde ik liever dat zij wegbleef. Wel, het is jouw zaak. Ik wil haar niet zien, dus moet gij haar in de zitkamer ontvangen. De kachel kan desnoods aangemaakt worden; hè wat zal het er koud zijn, nadat er maanden lang niet gestookt is! en hij huiverde bij de gedachte. Zeg maar wat je wilt! Wil ik nu vast het vuur laten aan leggen? Neen vader, ik zal het Tebbets morgen vroeg laten doen. Het is 't beste, als je Brandon zelf antwoordt. Ik heb geen tijd om mij met die nonsens te be moeien. Heel best, zeide Claude, hoe wel dit vooruitzicht haar niet be viel. Zij wilde zoo spoedig moge lijk met oom Selley uitgaan om een winterjapon te koopen. Toch schreef zij Brandon eerst een kort briefje, waarin zij hem bedankte en beloofde den geheelen dag thuis te zullen blijven, zoodat Lady Elms- lie kon komen wanneer 't haar het beste schikte. Toen ging zij over de op handen zijnde visite naden ken. Eigenlijk zag zij er tegen op. Haar bescheidenheid werd nu ech ter door haar trots op den achter grond gedrongen. Waarvoor be hoefde zij eigenlijk bang te zijn? Als zii zich maar gepast gedroeg. Wat kwam dan de hoogere of la gere stand van anderen er op aan? En waarom getroostte Brandon zich zooveel moeite voor haar! De vriendschap voor haar vader was hiervan zeker de rede. En weèr voelde zij zich beklemd bij de gedachte aan Brandon. Waarom zou hij haar voornamer toeschijnen dan oom Selley, die toch een militair en een gentlemen was. Zij kende Oom Selley wel is waar beter en hij was al die jaren als een vader voor haai' geweest. Toch herinnerde zij zich niet, zelfs niet in den eersten tijd van hun yriend- schao. ooit bevreesd fee zijn geweest vooi den ouden majoor. Zij kon zich echter niet voorstel len dat men ooit op vertrouwelijken voet met Brandon kon omgaan; hij scheen daar ook geen behoefte aan !p hebben. Toch was hij vriende lijk en oplettend jegens anderen. Hi; zou een heerlijken steun bij haar vader voor haar zijn en wel zorgen dat zij een piano kreeg. Zij zou dan maar alle zegeningen aan nemen waarmee de goden haar be deelden en zich niet meer over Brandon bekommeren —zij wensch- te slechts dat de visite reeds voor bij was. Juffrouw Tebbets was zeer ver baasd toen zij vernam dat het vuur in de zitkamer aangelegd moest worden en het idéé dat een werke lijke Lady, iuffrouw Claude een bezoek zou komen nrengen, ver vulde haar met troos. - Het is een schande hier opge sloten te blijven, terwijl niemand u komt bezoeken, inplaats van def tige kennissen bij dozijnen te heb ben. Wel, Tebbets, ik hen hier pas eer week. Och als waart gij hier een jaar dan zou het nog hetzelfde zijn, ten zij een heer van den echten stem pel, zooals mijnheer Brandon, hier lieden introduceerde, met wie gij omgang kondt hebben. Maar wees gerust juffrouw Claude, ik zal met het krieken van den dag op zijn er. een flink vuur aanleggen. De kamer had allen tijd om warm te worden, want Lady Elmslie ver scheen niet vóór vier uur en tot Claude's spijt kwam zij alleen. Het hart, van Tebbets ging open toen zij een keurige brougham voor de deur zag stilhouden. Zij haastte zich de deur te openen en Lady Elmslie in de schaarsch gemeubel de zitkamer te laten, waar Claude- zat. Het ionge meisje meende een schoon visioen uit dc-n grond te zien oprijzen toen haar bezoekster binnentrad. Van achter een kanten voile lach te het bekoorlijke gelaat, met de schitterende oogen en de hagelvvit- te tandjes, die zich bij eiken lach vertoonden en zulk een betoovering uitoefenden, haar toe. Haar toilet bestond uit een nauwsluitende zwart fluweelen japon met prach tig donker bont afgezet en een ba ret met donkerroode struisveeren. Claude was zeei verrast. Zij had zich Lady Elmslie als een koele

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1