Onze Betrekkinggids. R. K. Dienstbode, Een anarchist, Geysse, heeft Maandag in de rechts zaal te Béziers vijf schoten gelost op de rechters van de correctioneele rechtbank, zonder te treffen. Geysse legde bij zijn verhoor het grootste cy nisme aan den dag. Hij zei, dat hij door zijn daad uitdrukking wilde ge ven aan zijn verachting voor de justi tie. Geysse heeft langen tijd kranten verkocht te Béziers. Hij noemde zich een slachtoffer van sociale onrecht vaardigheid. In 1802 was hij nog radi caal-socialist; hij werd later socialist en publiceerde- een artikel tegen de ma gistratuur, die hem daarom, zei hij, in verschillende belangrijke processen ongelijk gaf. Ten slotte is hij anarchist geworden. Hij bekent met voorbedach ten rade te hebben gehandeld. Hij zat-' aan een medisch onderzoek worden ontworpen. coie „grap". Drie werklieden te Parijs, die een weinig wat men noemt aangescho ten" waren, kwamen in de rue Boi- noit, tegen ongeveer middernacht een slagersjongen tegen, genaamd Pierre Vinet en wonende in de rue des Poisson niers. De arbeiders, die een „grap" wilden hebben sprongen op Vinet toe en ter wijl twee hunner hem vasthielden, zet te de derde hem zijn zakmes op de borst, uitroepende: „Als je schreeuwt, is je laatste uur geslagen!" De jongen lette echter niet op deze bedreiging en schreeuwde zoo luid, dat drie politieagenten te hulp snel den, die de werklieden inrekenden. De drie „grappenmakers" zullen hunne onbezonnenheid waarschijnlijk met eenige maanden gevangenisstraf moe ten boeten. Van een ga.l<&nt»nFra*scIiman Een gebeurtenis, die onaangename gevolgen hebben kan, heeft dezer da gen te Pera plaats gehad. Een Fransch officier woonde met zijn dame een con cert-uitvoering bij. Een Turksch offi cier uitte beleedigingen aan- het adres der dame, waarop de Franschman den Turk een oorveeg gaf en toen deze daar op den degen trok, hem met zijn re volver neerschoot. Stadsspoorweg te Parijs. Van den ondergrondschen spoorweg door Parijs (Métropolitain) wordt voor al op Zon- en feestdagen zóó druk ge bruik gemaakt, dat besloten is de trei nen te verlengen. In plaats van 4 wa gens, zal elke trein er 8 kunnen heb ben, ter gezamenlijke lengte van 72 meter, zoodat 500 personen te gelijk kunnen worden vervoerd. Voor alle klassen zullen couponboekjes worden verkrijgbaar gesteld. Een vossenstreek. Bekend is het, dat goede jachthon den het wild, dat zij eenmaal bemach tigd hebben, tot geen prijs meer los la ten en ook, dat zij het blijven vervol gen al moesten zij er dood bij neerval len. Dat volhardingsvermogen heeft een aantal jachthonden van lord Portman te Somerset, den dood gekost. Zij ach tervolgden een vos, tot deze snel over de spoorbaan wipte, juist toen een sneltrein met volle vaart kwam aan rijden. De honden bedachten zich geen oogenblik en vlogen de rails over, doch het- was te laat en allen werden ver morzeld. De vos, die hun deze poets gebakken had, ontkwam. Serpa Pinto Serpa Pinto, die zich als leider van een Portugeesche Afrika-expeditie naam maakte en wiens boeiend reis verhaal men indertijd in „De Aarde en haar Volken" heeft kunnen lezen, is te Lissabon gestorven. Hij maakte die reis als majoor, bereikte de Victo- riawatervallen en kwam door Khag- ma's rijk te Pretoria. Later bracht hij het tot generaal. Zijn naam is nog ge mengd geweest in moeilijkheden met Engeland. Of de Portugeesche regee ring zich dat nu nog herinnert? Daden van^wanlioop. „Help, help, ik bezwijk, ik kan niet meerDeze kreten werden voor een paar dagen gehoord in de Rue Notre Dame de Nazareth te Parijs. Bij on derzeek bleek dat in perceel 63 een vrouw aan de leuning van een trap op de vierde verdieping hing. Deze ongelukkige, Lucie Martin, een en veertig jaar oud, die sedert eenigen tijd teekenen van krankzinnigheid ver toonde, had zich naar beneden willen laten vallen, maar op het laatste oogenblik was zij voor deze wanhopige daad teruggedeinsd. Men verloste haar spoedig uit hare gevaarlijke positie en bracht haar naar baarkamer. Nauwelijks was men ech ter binnengetreden of men bemerkte een sterke gaslucht. De krankzinnige, had alle gaskranen wijd opengezet Men heeft haar naar een naburig krankzinnigengesticht overgebracht. Op den middag van Nieuwjaarsdag is de sneltrein naar Mannheim bij Ge- mersheim ontspoord. De eerste berich ten spreken van twee man van het treinpersoneel die omgekomen zijn. Lord Roberta naar huis. De correspondent van de Telegraaf te Kaapstad schrijft over de ontvangst van Lord Roberts aldaar, op zijn te rugreis naar Engeland, den 9en De cember. Zondag was hij in de Engelsche kerk en onthulde er een gedenkteeken voor generaal Goodenough, door er de Union Jack, die er voor hing, op zij te schuiven. De Gouverneur in gekleede jas en „hooge zijden" ging vóór Ro berts de kerk uit. Milner's gelaat tee kent geslepenheid, Roberts' gezicht teekent wilskracht. Op Zor.dag roept de vrome Engelsch- maiv geen hoera De stille schare, die dus buiten de hooge oomes opwachtte, stelde zich tevreden met ze eens goed te bekijken en devotelijk de hoeden af te nemen wat allen dan ook deden op één na, welke laatste daarover niets onaangenaams ondervond vanwege het overige publiek. Of de menschen moe worden van deze feesten, weet ik niet, maar zeker is, dat het lang niet zoo woelig was als op den Baden-Powell-dag en vooral niet als op den Mafeking-ontzet-dag. Geen enkele poging werd aangewend om Ons Land of The S.-A. News te bombardeeren geen Oom Paul-schan- dalen, enz. Maar het stadsbestuur had zich uit gesloofd. De nieuwe burgemeester O'Reily wil naam maken. Geen der feesten was zoo in détails georgani seerd op zoo groote schaal. Eerst een schitterende „lunch" in de Goede Hoop-zaal met Kaapsche élite, want de deelname kostte maar even achttien gulden (pd. 1.10) Roberts at niet veelhij babbelde zachtjes met i den burgemeester, welke laatste na het ploffen der champagne-kurken op stond en in een opgeblazen speech on der anderen dezen klinkenden onzin verkocht „Ik dank Lord Roberts en het leger, onder zijn bevel, voor de groote over winningen, die hij in Zuid-Afrika be haald heeft (welke Corr.) en vooral daarvoor, dat hij den krijg tot zulk een roemvol einde gebracht heeft (Sic Roberts scheen zelf met den onzin verlegen. Doodnuchter merkte hij in zijn antwoord op, dat er nog geen vre de was: „De oorlog duurt nog voort, al is het dan ook een guerilla-oorlog" maar hij vertrouwt, dat zijn bekwa me opvolger, „in wiens oordeel en mi litaire bekwaamheden ik onbepaald vertrouwen stel" spoedig het land tot rust en vrede zal brengen. Het transportschip Canada, met Lord Roberts aan boord, kwam Woensdagmiddag om twaalf uur te Cowes aan. Eerst om half vier ging de veldmaarschalk aan land, hi, was in groot tenue, en werd opgewacht door de prinses van Battenberg, als gouverneur van het eiland Wight; de hertog van Connaught en prins Arthur waren ook tegenwoordig. Lord Roberts reed geëscorteerd door yeomen van Wight naar Osborne. Bij het stadhuis van East Cowes hield het rijtuig stil. namens d'e bewoners van het eiland werd een adres aan geboden, en Roberts hield een toe spraak waarin hij o. a. het volgen de zeide Hij had gehoopt dat zijn thuiskomst een te eken zou zijn dat het herstel van den vrede in Zuid- Atrika voor de deur stond, en het leger spoedig zou kunnen terug- keeren. Hij vreesd'e nu echter dat hel volk nog wat zou moeten wach ten. Hij had Afrika met spijt ver laten en zou het opperbevel niet overgedragen hebben indien hij- niet zoo'n groot vertrouwen in Kit chener had! gehad. Kitchener's taak was uiterst moeilijk, ten deele we gens de verwonderlijke bewegelijk heid van den vijand, maar hoofd zakelijk wegens de uitgestrektheid en de dorheid van het land. Ro berts twijfelde er soms aan of men die moeilijkheden wel genoeg in het oog hield'. De Engelschen be hoefden echter geen vrees te koeste ren voor den uitslag, mits zij den vijand maar aan het verstand brach ten dat zij vast besloten waren den strijd tot een goed einde te bren gen. wat het ook mocht kosten en hoe lang het ook mocht duren en dat zij nooit zouden dulden dat al het lijden en al het werk van het afgeloopen jaar tevergeefs geweest zouden zijn. Te Londen zou Roberts ontvan gen worden door den prins en de prinses van Wales, en de veld maarschalk zal hun gast zijn op Buckingham Palace. De tocht naar hel paleis wordt een kleane proces sie Lord en Lady Roberts, zijn staf, de minister van oorlog, Lord Lansdowne en eenige anderen gaan e.r in een zestal rijtuigen heen, ge ëscorteerd door huzaren. üit het Chineesche Strafwet- ooek. De ..Dietsche Warande" bevatte onlangs de volgende vermakelijke parodiie op de wijze waarop de Chineesche autoriteiten telkens vol doening trachten te geven, wanneer de Mogendheden aandringen op 't bestraffen dier hoofdschuldigen aan de moorden, op Europeesehe on derdanen gepleegd Para°raaf 7. Wie een mandarijn op de te-enen trapt, wordt gevieren deeld, zoo hij het onvrijwillig doet. wordt hij opgehangen. Par. 8. Wie een vreemden ge zant doodt, wordt gestraft met een geldboete van 2 tot 5 taëls. Par. 21. Wie voor een edict van den keizer niet staan blijft met ont- blooten hoofde en na het lezen niet neerknielt, wordt Lot poeder ge stampt. Par. 22. Wie een missionaris om het leven brengt, zal voor straf tien maal schrijven Ik mag geen mis sionaris dooden. Par. 35. Een mandarijn, die niet vlug genoeg een prins van het kei zerlijk huis eer bewijst, wordt ver dronken. Par. 3G. Een mandarijn, die vrou wen en kinderen op het spit laat steken, mag op de feestdagen het gele iak niet dragen- hij verliest daarenboven die pauweveer. Een mistige inzet. Te London 19 de nieuw© eeuw met natten mist, en duisternis den geheelen Nieuwjaarsdag door begonnen. Op het midden van den dag heersch- te in. hel midden van de stad een duis ternis zoo zwart als wanhoop, en zelfs de vele electrische lichten waren niet in staat meer dan dunne, flauwe, droo- merige lichtstraaltjes door den mist te schieten. Het verkeer leed zeer; overal gebeur den kleine ongevallen. Drie kinderen gestikt. Te Zweibrucken in den Palts zijn drie kinderen, van één tot zes jaar, gestikt, doordat hun bedjes door on bekende oorzaak in brand geraakten. jrredeD. De Duit- luitenant-generaal Otto Pochha js Zondagavond op den hoek Uhlandstraat en den Kur- fürste.-idamn te Berlijn door een elec trische tram overreden en gedood. Voor de maand December is dit reeds het vijfde slachtoffer, dat door de wa gens van de Grosse Berlinner Stras- senbahn overreden en gedood wordt. Deenscha Antillen. De aankoop der Deensche Antillen door de Ver. Staten schijnt ditmaal slechts op enkele ondergeschikte din gen te wachten om definitief tot stand te komen; een dezer ondergeschikte quaesties is, welke politieke rol de bewoners zullen vervullen. Vervolg Stadsnieuws. Tot onderwijzer aan de school van den heer S. P. van Dorp, in de An- thoniestraat is benoemd de heer J. Woudstra te I-Ierveld (Fr.) In het jaar 1900 zijn uit deze ge meente naar Amerika vertrokken vijf mannen en drie vrouwen, onder wie een huisvader met vrouw en vier kin deren, Hedenmorgen omstreeks half twaalf had de ketelmaker J. a£ Draaijers het ongeluk een pijpenplaat op zijn been te krijgen, waardoor het been gebro ken werd. Nadat door dr. Prins Visser geneeskundige hulp was verleend en de ongelukkige verbonden was, werd hij per brancard naar zijne woning overgebracht. In het verkooplokaal „De Gouden Leeuw" zijn in 1900 verkocht 3318 per- ceelen, voor f 1224.844, en opgehouden 88 perceelen voor f 35345. Bij vonnissen van de Arr. Rechtbank alhier van 2 Jan. 1901 zijn opgeheven de faillissementen van lo. C. Vissers, winkelier in Schoenen, wonende t.e Haarlem en 2e. A. van der Ploeg, landbouwer, wonende te Hillegom, beide uitgesproken 11 Dec. 1900. Technische Vakvereeniging. Voor de leden der afdeeling Haar lem .van bovengenoemde vakvereeni ging trad Donderdagavond in de bo venzaal van café Brinkmann als spre ker op de heer J. L. M. Lauweriks, ar chitect te Amsterdam, met het onder werp: „de Kleurenleer van Schopen hauer." Spreker wees er op hoe de kleu renleer een vraagstuk is van groot be lang. Hoewel Newton en Goethe diepe studie van de kleurenleer hebben ge maakt en Schopenhauer deze heeft voortgezet, is de oplossing nog niet ge geven. Eerst behandelde spr. de theorie van Newton. Het licht, dat wit, kleur loos is, is samengesteld uit 7 stralen, grondkleuren. Deze 7 kleuren worden homogene lichten genoemd. Volgens Newton spreekt dus het kleur- en licht- vermogen zich uit in 7 verschillende aanzichten, dat dan de kleuren zijn. Met het erkennen van het licht, er kent men tevens het tegenovergestelde, de duisternis, het zwart. Noch wit, noch zwart vormen, wat wij daarón der verstaan, kleuren. Rood en blauw vertegenwoordigen in hun wezen de witte en donkere pool. Het licht is dan ook werkelijk gescheiden in roode en blauwe stralen. Rood en blauw hebben een middelaar, en dat is geel. Deze drie zijn dan ook de hoofdkleuren die wij overal terugvinden. Verschillende monumenten getuigen daarvan. Door middel van verfstoffen zal men nooit tot eenet goede oplossing komen, daar de prismatische kleuren zooals ze in den regenboog worden gevonden, nim mer te verkrijgen zijn, doch wij hebben een toetssteen aan den regenboog en in ons zelf. Daarbij speelt de smaak van den mensch ook een© hoofdrol in dit vraagstuk. Volgens de theorie van Schopen hauer zijn er 4 hoofdkleuren, want hij rekent violet ook daarbij. En zoo heeft men den 5, 6 en 7 kleurentheorie, de laatste van Newton; doch al deze the orieën komen met elkander overeen en alleen door verschil in beschouwing is de zaak anders uiteengezet't een is 't gevolg van het ander, moeilijk is het den schakel te vinden. Goethe en Scho penhauer nemen als hoofdstelling aan „het blauw des hemels openbaart ons do grondwet der kleurenleer." Newton is van meening dat de kleurenleer op zichzelf staat, weer anderen zeggen, dat de kleur ontstaat door terugkaat sing van hetgeen het netvlies heeft op gevangen. D© werkzaamheid van het netvlies wordt door het licht opgewekt. Wanneer er afwezigheid van licht is, dan wordt er geen werkzaamheid van het netvlies gevorderd. Naarmate de hoeveelheid licht, die er op valt, wordt eene quantitatieve werkzaamheid gevraagdmaar er is ook een© qualitatie\e werkzaamheid. Wanneer wij geel waarnemen zien wij ook als tegenstelling violet; bij rood, groen en bij oranje, blauw, deze laat ste zijn de aanvullingskleuren. Geel roept niet de volle werkzaamheid van het netvlies te voorschijn, vandaar dat men ook violet ziet, enz. Schopen hauer heeft hieruit de volgende getal- oamengesteld. Wit stelt voor «le volle waarde van de werkzaamheid en is gelijk 1; zwart is gelijk 0; geel 3/4. violet 1/4, want geel en violet nemen tc zamen de werkzaamheid van het. netvlies in beslag en zijn dus te zamen gelijk 1. Oranje gelijk 2/3, blauw 1/3. rood 1/2, groen 1/2. S. zegt dat deze getallen voor zich zelf spreken, doch bewijzen kan hij dit niet. Spr. zegt evenwel dat de praktijk niet aan deze getallen beantwoordt. Tusschen de verschillende hoofdkleu ren ligt eene oneindige reeks van over gangen, het aantal kleur-nuances is oneintiig. De kleuren zijn het gevolg van meer of minder vertroebeling, die zich in de ruimte tusschen licht en duister be vindt. Dit is één der oorzaken van bui ten, die de werkzaamheid van het net vlies oproepen. Ten slotte wees spr. er nog op, hoe de kleur verschijnt in dualiteit of polariteit, hoe we niet van een bepaald aantal kleuren kunnen spreken, en hoe het best is steeds met de hoofdkleuren te werken, en hoe kleuren invloed heb ben op den gemoedstoestand van den mensch. Met applaus werd deze leerrijke le zing door de aanwezige technici be groet. Naar wij vernemen is de Schouw burgdirectie in onderhandeling ge treden met Mevr. Hopmann-Kwast, de componiste van de allerliefste kinderoperette ,Zonnestraaltje". Deze operette wordt thans te Am sterdam met uitbundig succes op gevoerd. Het is dus te wenschen dat de pogingen der Directie mo gen slagen. Het koor bestaat uit 40 kinderen. De ontvangsten strekken teil na- te van een weduwe- en weezen- fonds. De vïschwateren zijn door B. en W. alsvolgt verpacht. Perceel I aan C J. Koelemij voor 165; Perceel II aan denzelfde voor 200; Perceel III en IV aan W. Kok voor resp. 180 en f 750; Perceel V aan P. J. Joekes voor 2000; Perceel VII aan W. Vreeken voor f 450: alles in de 5 jaar. Niet gegund werden de per ceelen 6 en 8. Vervoerstatistiek 35.N.E.T. Lijn HAARLEM—ZANDVOORT. Van en met 1 tot en met 31 De cember 1900 waren het aantal ver voerde passagiers 9778 en het to taal bruto-ontvangsten 1873.50. Hetzelfde tijdvak des vorigen jaars 7591 passagiers met f 1552.66 b ru t o-on tvangs ten. Lijn HAARLEM-CEINTUURBAAN. Van en met 1 tot en met 31 De cember 1900 waren het aantal ver voerde passagiers 68143 en het to taal bruto-ontvangsten 3375.50. Hetzelfde tijdvak des vorigen jaars 46949 nassagiers met f 3281. bruto-ontvangsten. Li in HAARLEM-BLOEMENDAAL. waren het aantal passagiers 15310 met 1697.77^ bruto-ontvangsten. STAAT van de Aardappelen- en Bo termarkt over het jaar 1900. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Boter 5608 KG. 5563 KG. f 1—/ 1.50. Biggen 4449 st. 4054 st. f 412.50. Schrammen 2484 st. 2181 st. f 8f 18.50. Aardapp. 20011 Hl. 18390 Hl. /0.80-/12.50 Appelen 9250 HL. 8621 HL. f 2—f 10. Peren 8007 HL. 7463 HL. f 2.50—28. Vervolg Nieuwstijdingen. De laatste aflevering van de Holl. Revue bevat het zeer welgelijkend por tret van onzen stadgenoot den heer J. W. Enschedé, den bekenden muziek historicus. Dit naar aanleiding van een artikel„Ons Wilhelmus deugt niet", in de rubriek Belangrijke Onder werpen. In dit artikel wordt de strijd besproken, die de heer Enschedé heeft gevoerd over de oorspronkelijke, authentieke melodie van het „Wilhel mus". De heer Enschedé kwam, zooals uit dien pennestrijd bleek, tot de slot som, dat de Valerius-liederen op drie na, geen volksliederen zijn uit het be gin van den tachtigjarigen oorlog, waarvoor men ze nu nog aanziet, maar liederen uit het eerste kwart der zeven tiende eeuw in hoofdzaak kon hij Prof. Loman niet toegeven dat de Va- lerius-melodie van het „Wilhelmus" authentiek, veel minder de oorspron kelijke zangwijs is geweest. Een eigenaardig levensverze keringproces. Te Bordeaux is een eigenaardig proces aanhangig. Iemand, die ge woond had in één der omliggende dorpen en zijn woonplaats had moeten verlaten, doordat hij zich tot over de ooren in de schulden gestoken had. nam de wijk naar Bordeaux, waar hij zich vestigde en er na korten tijd in slaagde, het hart en de hand te veroveren van een jonge dame, die veel geld be zat, doch zeer ziekelijk was. De gelukkige echtgenoot verzekerde onmiddellijk na de huwelijksvol trekking zijn vrouw bij een levens verzekering-maatschappij tot een hoog bedrag, waarop hij op de vol gende wijze te went ging. In Frankrijk is het gewoonte, dat de agent van een levensverze kering-maatschappij die een post afsluit de volle verzekeringspre mie over het eerste jaar als hono rarium ontvangt en vervolgens een bepaald percentage voor de volgen de jaren. De bedoelde echtgenoot trok Yan deze omstandigheid op sluwe wijze partij te eigen bate. Hij begaf zich naar een verzeke ringsagent en gaf dezen te kennen, dat hij zijn vrouw tot een bedrag van 100.000 francs wilde verzeke- ren, op voorwaarde, dat hij zelf de premie over het eerste jaar als aan-' brengsreld kreeg. Het percentage over de volgende iaren kwam dan geheel ten goede van den agent. Natuurlijk ging deze op het voor stel in. vnl., omdat de verzeke ringssom zoo hoog was. Op die wijze had de slimme echtgenoot I een jaar lang geen verzekerings- premie te betalen terwijl hij bij eventueel overlijden van zijn vrouw toch uitkeermg kreeg. Na verloop van het eerste jaar weigerde hij echter, de premie voor het tweede jaar te betalen, zoodat de maatschappij hem royeerde. Daarop haalde de sluwerd' hetzelf de kunstje uit bij den agent van een andere maatschappij, waarbij hij. na verloop van een. jaar. weer geroyeerd werd wegens wanbeta ling. Bii vier maatschappijen had hij aldus op een goedkoope manier zijn vrouw verzekerd, toen zij plot seling stierf. De echtgenoot kwam om de uitke-eringssom doch men maakte hezwaar. omdat door een der agenten de oplichterij was uit gelekt. uit te betalen. De man protesteerde tegen de niehuitkeerinc vandaar het pro ces. waarbij de grootste Fransohe maatschappijen betrokken zijn. De ziekte onder de Engelsche troep n. Er zullen na den oorlog geheimen aan het licht komen, welke Engeland, dat wil zeggen de opperbevelhebbers en het War-Office", ons immer stel selmatig verborgen hielden. Dagelijks worden de namen van dooden vermeld, die als gevangenen waren opgegeven. Heden wordt bericht, dat van het En gelsche leger in Zuid-Afrika 30 ten honderd, dus meer dan 60.000 man ziek zijn en geen deel kunnen nemen aan het gevecht. Het is meestal inge wandskoorts of buikloop, waaraan de Engelsche troepen lijden. Bovendien worden zij, om zoo te zeg gen. opgegeten door het ongedierte bij gebrek aan verwisseling van onder kleederen. Die arme Tommies Een woelige stemming. Te Vivarj prov. Grenada, zijn bij de verkiezing van een Kamerlid twee per sonen gedood en elf ernstig gewond. Groote brand. Door brand zijn te Bakoe 25 naphta- fonteinen en drie bergplaatsen ver nield. De schade is zeer hoog. Groote braad te Lyon. Een brand heeft Woensdag te Lyon twee groote panden in de asch gelegd. Schade 200,000 fres. Lucifers zonder phosphorus. Naar den prijs van 50.000 fr„ door het Belgische gouvernement uitge loofd voor het uitvinden van lucifers zonder phosphorus, hebben 70 mede dingers hun inschrijvingen ingezon den, maar geen enkel is waard be kroond te worden. De jury heeft beslo ten den prijs niet toe te kennen en de ellendige phosphorus-vergiftiging der arbeiders zal dus nog eenigen tijd blijven voortduren. Telegrammen. Kruger's Gezondheid. Men seint ons uit Den Haag Kruger had een vrij rustigen nacht. Een gunstig verloop wordt van de ziekte verwacht. H. M. de Koningin liet naar 's Presidenten toestand infor- meeren. Vredesvoorstellen. LONDEN, 4 Jan. (R. O.) De bladen be vatten het volgende telegram uit Pre toria van Woensdag: Er is een burger- vredes-comité, bestaande uit vier leden van den vroegeren Volksraad en den broeder van generaal Cronjé, gevormd, om de burgers te velde bekend te ma ken met den feitelijken toestand, en voornamelijk met het plan van lord Kitchener om de burgers die zich heb ben overgegeven, met hun gezinnen en eigendommen te plaatsen in laagers in hun eigen districten, onder militai re bescherming. Lord Kitchener heeft zelf dit plan aan het comité uitgelegd. In alle districten zullen sub-comités gevormd worden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 4 Jan. A. G. Prent en J. M. Rees. 3 Bevallen: 3 Jan. E. J. M. Hendriks Brinkman z. G. MaasLimmen d. L. A. M. GroenewegenWitkamp d. Overleden: 2 Jan. J. Heddes, 12 j. M. van Heemskerckstraat. 3. N. W. v. Schagen 4 m. z. Leidsche plein. R. v. d. Miesen.U geb. Verkruissen, L. An- nastraat. B. A. Groet 6 j. d. Ged. Vol dersgracht. Familieberichten. Getrouwd 2 Jan. E. Wolff met J. van Wezel. Bussum. L. D. Muller met M. Colien. Muntendam. Bevallen 29 Dec. H. H. Reijnders Sichterman d. Hekelingen. 30. J. G. GeelsDamen, z. Amst. 31. Schauikes De Graeff d. Amersfoort. Overleden 28 Dec. C. W. van Waijen Vlieken 73 j. Amst. 30. R. P. Cleve- ringa Rz. 74 j. Appingedam. H. Ebbin- ge, 26 j. Kortezwaag. A. H. Nooy Dz. Amst. J. H. Duisdeiker 48 j. Amst. W. Bos, 62 j. Den Haag. 31. Wed. H. Steen kuylVan de Poll 89 j. Amst. G. A. Ivan der Weerd jd. 8 m. Amst. E. J. van Brederode 59 j. Den Haag. 1 Jan. W. F. Pernienti®r 74 j. Den Haag. Stoom vaart berichten. Het stoomschip Malang. van Java naar Rotterdam, arriveerde 2 Jan. te Marseille. Het stoomschip De Klerk, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 2 Jan. Ouessant. Het stoomschip Laertes arriveerde 1 .Jan. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, vertrok 2 Jan. ra« Suez. Het stoomschip Soerabaja, van Java naar Rotterdam, arriveerde 2 Jan. te Havre. Het stoomschip Spaarndam, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 3 Jan. van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Prins Willem V, vaa Amsterdam naar West-Indië. passeer de 3 Jan. des voorm. Ouessant. Het stoomschip Zingara, Holland Amerika Lijn, vertrok 30 Dec. van New port News naar Rotterdam. (Verb.) Weerbericht. VERWACHTING: zwakke tot matige Zuidelijke wind, zwaar bewolkt, mis tig, weinig verandering in tempera tuur. MARKTNISUWS Amsterdam, 8 Jan* De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkumer Jammen 2,50—3,10. Zaaiers f 1,85— f 1,90, Blauwe f 2,402,60. Hallemers f 1,751,80, Zeeuwsche Spuische Jam men f 2,50— i, Poters f 1,30—1,60. Flak- keesche f 2,502,80, Blauwe f 2,90 f 3,10, bonte f 3,103,30, Geld. Blauwe f 22,40. Pruisische Hamburgers 3,80 f 4, Roode f 2—2,20. Ypolder Jammen f 2.502,75. Westlandsche Zand f 3— f 4.50 per Hl. Schiedam, 3 Jan. Noteering Makelaars I 11. Jenever f 15. Amst. Proef 16.50. Beurscommis- sie f 10.50. Stemmingvast. Ruwe Spiri tus f 8.50. Spoeling-Commissie f 1.20. Hoorn. 3 Jan. Ter Kaasmarkt gewogen 54 stapels, weg. 18,635 Kg. Prijs kleine /.29, com missie f 29, middelbare f 24.50. 365e Staatsloterij. 4 Januari 1901. 4e klasse 4e lijst. No. 20097 f200. Prijzen van 165. 8423875522 8335127301589719140 312 24935687 8338 1298216007 19176 1129 2833 5997 8483 131781652919419 1219 2S416331 8731 1401816587 19448 12302855 6417 9011 140691667219632 1396 3012 6714 9177 144361667519914 1419 3072 6885100581460416730 20348 1457 31786890104S0 1497816819 20420 1920 3215 695S 1051S154241701320539 1964 3575 703810750 15444 17555 20618 19903872 74751078215463 17775 20799 2063 4755 789311240154801788S 20863 2144 4909 8045 116241563817980 20923 2145 4918 827411640 1578818660 20925 121831581618916 20962 Aan Geabonneerden op dit blad en hunne huisgenooten worden aan onze bureaux, Gebouw „Het Spaar ne", Kampersingel 70, op aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze be trekkingen zijn te bevragen. Abonné's buiten Haarlem, ontvangen inlichting tegen toezending van postzegel. A76. Er wordt dadelijk een flink dag meisje gevraagd te Amsterdam. A77. Tegen Febr. te Amsterdam ge vraagd een nette Kinderjuffrouw. Goe de getuigen vereischt. A78. Voor een kantoor gevraagd een aankomend bediende, bekend met de Duitsche taal en een jongste bediende. A79. Machinist-Bankwerker ge vraagd, zonder bewijzen van bekwaam heid en goede getuigschriften onnoo- dig zich aan te melden. A80. Op een bankierskantoor wordt gevraagd een jongste bediende met dui delijk handschrift. Aanvankelijk sala ris 200 's jaars. Drinkt VEEN's Cacao en TEEN's Geconcentreerde g Advertentiën. De heer en mevrouw PIEPER AVIS te Wormerveer betuigen hun dank voor d'e vele gelukwenschen met Nieuwjaar ontvangen. Januari 1901. J. C. GERLINGS. gemeente-ont vanger van Haarlem, betuigt onder wederkeerige aanbieding van zijn gelukwenschen, dank voor de vele blijken van belangstelling op 1 de zer ontvangen. Haarlem, 3 Januari 1901. De ondergeteekende betuigt aan allen die hem bij de intrede van 1901 bewijzen van belangstelling deden toekomen zijnen harlelijken dank, met aanbieding van zijnen vriendelijken wedergroet. Haarlem, 4 Januari 1901. POUTSMA. Distri cts-Schoolopziener. Door bijzondere omstandigheden wordt in een klein, stil gezin GE VRAAGD eene bekwame als meid-alleen, van goede getuigen voorzien. Brieven onder letter T aan den Boekhandelaar HENRI COEBERGH, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3