Moment-Opnamen. Prijsraadsel. HAAR NIEUWJAARSWENSCH. Kleine zus moest bij grootvader nieuwjaar wenschen. Dagen lang was ze bezig geweest, met behulp van va der en moeder een mooien brief te schrijven, een' brief met veel verguld boven-aan, een brief waarin ze met groote onregelmatige letters een ge dicht van moeder schreef op lijntjes, door vader zorgvuldig getrokken met de lange, zwarte liniaal. Eerst een paar maal „op klad", en toen het goed ging, na tal van verma ningen op den „prachtigen" brief; met de voorzichtigheid der bedaarde Hol landers die om den dood niet over een nacht ijs gaan, zaten vader en moe der ter weerszijden van zwaar-zwo.»- gende zus 't gewichtige werk aan te zien. Toen 't klaar was werd de brief-opge rold, en omstrikt door een breed rood lint, in 'n la van de linnenkast geslo ten. Zusje moest nu 't vers van builen lee ren, en driemaal per dag was moeder bezig haar voor te zeggen en te laten ïlé zeggen. Tot eindelijk de groote dag was aan gebroken, juist zooals 't stond in dtn eersten regel van 't mooie vers. Zus kreeg, wat anders nooit beurde, 's morgens vroeg haar mooie jurkje al aan en stapte tusschen 't ou derenpaar naar grootvader, den briei in de hand. Een ouderwetsche kamer, die ruikl naar de ouderwetsche meubelen, een geur van soliditeit een stof van jaren en een even ouderwetsche man, dit zetelt in den wijd-armigen leunstoel. Vooral die stoel waar wel twintig klei ne meisjes een plaatsje vinden kun nen, domineert. Vader en moeder hebben Iiun heil- en zegenwenschen uitgesproken en zijn door grootvader lang en heel breed sprakig, met tal van woorden, waar van zus geen sikkepitje begrijpt, be antwoord. Nu ziju alle drie gaan zitten, en de oude huishoudster, die ook haar mooi ste speech heeft afgedraaid, eveneens. 't. Geval gaat nu spannend worden.. Zus zal in gebonden taal den rijken overvloed barer gevoelens op dezen dag vertolken. „Kom zus, ga nu naar Opa toe en zeg dan lief je versje op." Vuurrood, rooder dan 't rood van pioenrozen zijn zusjes wangetjes. Ze nuwachtig, bijna struikelend gaat ze vlak voor Opa staan, 't Eene handje rustin den grooten ouden rimpelhand, 't andere houdt krampachtig 't .nome vers, 't resultaat van zooveel slavens, omklemd. Trillend en hakkelend eerst, door moeder af en toe voorgefhiisterd, ko men de eerste zinnetjes eruit. Maar dan raat zus langzamerhand sterighe d voelen, en eindelijk ratelt als in één ademtocht het laatste vers door de grijze stilte. Vader en moeder kijken blij-trotsch; de goede huishoudster pinkt een traan weg. Grootvader zegt„Dank je wel, beste meid, mooi gedaan hoor." Hij geeft zus een groot geldstuk voor haar spaarpot, zus mag „eens snoe pen". en is zeer tevreden over den loop die de ernstige dingen, waartegen ze zoo opzag, hebben genomen. DICK. Van alle tijden. Voor alle tijden. Eene brave huismoeder is (1e engel des vredes in huisde zichtbare be schermgeest van huiselijke orde en geluk het schoone beeld van edel moedige zelfverloochening uit liefde zij omvat in hare moederliefde en moederzorg, alles. Grievende ondank is niet zelden de eenige vergelding, die haar ten deel valtmaar zij ver geet dien ondank en gevoelt zich reeds weer gelukkig, wanneer zij slechts door een enkele met een glimlach be loond wordt. Den man mag in den drang der om standigheden in het leven dikwijls de ernst betamen en kracht en macht te pas komen de vrouw ontving geene andere wapens ter overwinning dan eene goedheid, die alles bestuurtdan vriendelijk overleg, dat alles weet te vermijden, wat gevaar veroorzaakt dan een liefdevollen zin, die ook de onstuimigheid van den woedendsie eindelijlc bedwingt. Zscholcke ugd zonder geestdrift is even treu rig als ouderdom zonder herinnering. Uit kleine voorvallen heb ik geleerd, dat, als men eenig goed wil doen, dat niet terstond vergeten wordt, men het aan ongelukkige kinderen moet doen. Want aan liun hemel schittert elke kleine welwillendheid, elke vriende lijkheid als eene star, die door den donkersten nacht huns levens heen- glinstert en hem verheldert. Maar bij volwassenen kan men meestal niets meer to weeg brengen dan eene vluch tig verduisterde ster. Jonas Dahl. Het weldoen is een plicht en een ge not, maar het blijven weldoen een moeilijke strijd. Het is of de menschen er op uit zijn ben, die 't goede willen, er van af te schrikken. Toch moet men blijven volhouden en zelfvoldoening als eenig loon verwachten, en te meer de erkentelijkheid, die weinigen ons betoonen, waardeeren. Alexander Verhuell, Hier en daar. Die een leven van weldaden achter zich laat, vindt, evenals Klein Duim pje in de fabel, teruggaande, het spoor der uitgestrooide broodkruimels ver dwenen. Alleen de beleedigingen "blij ven evenals de steentjes van den hout hakkersknaap getrouw liggen. Jonathan. Waarheid en droomen. Wel te doen zij ons streven Uit de diepte van eigen smarten de moede harten van anderen te troosten, dat maakt het armste leven rijk. Gravin Stolberg. Een nieuwe Machine. De voorzijde der machine. De machine, waarvan hier sprake is, behoort, hoewel zij bestemd is om een werk der vernieling te verrichten, niet tot de categorie van werktuigen, die het verwoestingswerk van den oorlog nog gruwelijker helpen maken. Het is een machine voor vreedzamen ar beid, die een Amerikaansche maat schappij heeft laten construeeren, om railsporen, die vernieuwd of om een andere reden verwijderd moeten wor den, in den korst mogelijken tijd los te i*ukken en tegelijkertijd de rails in korte stukken te breken, in welken toestand zij bij den verkoop iets hoo electromotor van 15 paardekrachtén. De rails van het uit te breken spoor worden aan haar einden door twee krachtige grijpers aangevat, wel ke door middel van den electromotor aan kettingen schuin omhoog worden getrokken, terwijl de rails op een wil- lekeurigen afstand verder, daar, waar zij gebroken moeten worden, door de met staal beslagen ondereinden van twee stevige balken, op welker boven einden de kettingen op rollen geleid worden, vastgehouden worden. Hier door worden de rails in een bepaalde lengte opgeheven en ten slotte gebro- ger betaald worden, clan wanneer zij j ken. De machine is zóó krachtig, dat haar volle lengte bezitten. De machine bestaat uit een op twee j dragers gemonteerd platform op wie len, dat voortbewogen wordt door een zelfs de dikste rail er door gebroken vordt, en zij verricht haar werk heel 'lug. Bevestiging van de grijpers aan de uiteinden der rails. Begrafenissen bij nacht. Te Freeford, in het Britsche graaf schap Stafford, hebben de begrafenis sen van de familie Dyott, sedert Cromwell's tijd,altijd bij nacht plaats gehad. De laatste zoodanige begrafenis in de familie was die van kolonel Dyott, jaren lang afgevaardigde voor Lich field. Hij stierf in Februari van het jaar 1891, en werd te middernacht be graven in het familiegraf van de St. Mariakerlc, te Lichfield. In April 1886 werd Robert Staphs, een landheer en magistraat van Queen's County, bij fakkellicht begraven, terwijl te Laun- cestone een jongeling, Christopher Morshead Lawrence genaamd, avonds te acht uur, op den 2den Maart 1S16 begraven werd, en zoo ook zijn vader den 2den April 1811. Te Skipton, in Yorkshire, was het een vast gebruik, dat een wouw, die bij de geboorte van haar eerste kind over leden was, te middernacht begraven werd; de lijkkist werd gedragen onder een wit laken, waarvan de slippen door vier vrouwen vastgehouden wer den. In December 1796, werd Mrs. Unwin, met wie Cowper zoovele ge lukkige jaren had doorgebracht bij fakkellicht in de kerk van Oost-Dere ham, in Norfolk, begraven. Maria, Koningin van Schotland,werd bij fak kellicht in de kathedraal van Peter borough begraven, op den avond van Zondag 30 Juli 1587, en 't stoffelijk over schot van George II werd op den avond van den llden November 1760 in de Westminster Abdij bijgezet. Oudtijds werd in Engeland een zelf moordenaar te middernacht begraven op het snijpunt van twee wegen, met een paal door het lijf gestoken; maar dit barbaarsch gebruik werd bij wets besluit onder de regeering van George IV afseschaf t. Een visch, die door zijn staart ademhaalt. Dat doet de periopthalmus, eene vischsoort, die op de kusten van de Indische Zee en Westelijk Afrika ge vonden wordt, en zoover men weet, is het ook de eenige visch, die dat kan. Men ziet die visschen dikwijls zich met hun vinnen aan de rotsen en de wortels der amandelboornen vasthou den, terwijl hun staart in het water gedoopt is, en door het vel van den staart halen zij adem. 't Is bewezen, dat de visch stikt als de staart met olie of vernis bestreken is geworden. Doofstom. Mijnheer Meijer ging onlangs het Doofstommen-Instituut bezoeken. Toen hij binnenkwam, ontmoette hij een man, die, zoo hij meende, zeker een van de verpleegden was, en ter stond poogde hij, door teekens met zijne vingers te maken, hem te bedui den, dat hij de inrichting wenschte te zien. De man maakte ook teekens, die Meijer niet kon begrijpen. Toen zocht Meijer zijne teekens te verduidelijken, wat den man nog dapperder met zijne vingers deed werken, en zoo stonden zij wel een halfuur in het voorportaal tegenover elkaar gebaren te maken en hunne vingers te verwringen, zonder dat de een kon begrijpen, wat de an der bedoelde. Eindelijk verloor Meijer zijn geduld en riep in eene uitbarsting van wrevel uit „Och, loop heen Je verveelt me met die malligheid." Dat wilde ik juist van u zeggen," zei de man daarop. „O, kan je spreken? Waarom, voor den drommel, heb je dat niet gezegd, in plaats van me hier fratsen tegen je te laten maliën? Ik dacht, dat je doof stom was." .Daar hield ik u ook voor," zei de man. Ik kwam hier, om het gesticht te zien," zei Meijer, „en ik zag u voor een van de verpleegden aan." „Daar kwam ik ook om, en ik dacht, dat gij een suppoost waart," zei de ander. Daarop gaven zij elkander de hand i zochten een echten suppoost en gingen tevreden heen. In 't vervolg zal Meijer altijd eerst zijne tong gebrui ken, waar hij ook is. Verplaatsbare Huistrappen. Dwarsdoorsnede van de geheele installatie. Na de rollende trottoirs, die op de Wereldtentoonstelling te Parijs furo re hebben gemaakt, is het onuitput telijk uitvindingsvermogen gekomen tot de construeering van beweegbare huistrappen. Een Amerikaan is de uit vinder van dit systeem, dat reeds ver beteringen heeft ondergaan en volgens dit verbeterde stelsel wordt tegenwoor dig te New-York in de 6e Avenue een de plaat afbeeldingen geeft. De trap bestaat uit traptreden, die samenhan gen als de leden van een ketting zon der einde. Iedere tree loopt op 2 rol len, welke ingrijpen in schuin oploo- per.de rails aan beide zijden van de trap. De as van een paar van zulke rollen heeft den vorm van een Z. (fig. 3). Fig. 1 geeft de trap in doorsnee te verplaatsbare trap gemaakt, waarvan zien en verduidelijkt tevens de wer king van het geheel. Een leuning op zij van de trap be weegt zich in dezelfde richting als deze, zoodat men zich gedurende de opwaartsche beweging, ofschoon deze zonder noemenswaardige schokken plaats heeft, ook nog op zij kan vast houden. Wie vlugger naar boven wil, dan de trap zich beweegt, kan de trap als een vast trapstelsel gebruiken en zelf naar boven klimmen. 2. Perspectivisch aanzicht met kijk op liet mechanisme onder de trap- treden. 3. Ligging en bewegingsme chanisme van een enkele tre.. 4. Ma chinedeel, om de trap in beweging te brengen. naasten brandweerpost. De brandweer mannen kwamen en hadden den brand spoedig gebluscht, waarna zij de kat eene medaille tot erkenning van hare diensten schonken, die zij altijd om haar hals heeft hangen. Een gedecoreerde kat. Te Brighton is eene kat, die de brandweermedaille voor bewezen dien sten draagt. Op zekeren nacht ging de vrouw van den huize ter ruste en liet poes op hare gewone slaapplaats. Niet lang daarna hoorde zij aan hare slaap kamerdeur krabben. Eerst sloeg zij daar geen acht op, maar toen het krab ben aanhield, deed zij de deur open, waarop de kat zich dadelijk omkeer de en regelrecht naar de keuken liep, door hare meesteres gevolgd, die, tot haar schrik, zag, dat de pooten van de tafel in brand stonden. Dadelijk snel de zij» zonder hoed of doek, naar den Waarom hij zoo voorzichtig moest zijn. De dokter trok een ernstig gezicht. „Ge moet minstens een maand lang zeer voorzichtig wezen." Is het zóó erg?" vroeg de patiënt ongerust. ,Als het resultaat zoo gunstig is, als ik het zou wenschen, kunt gij de re gels, die ik u voorschrijf, niet te ge trouw volgen." ,Ik zal precies doen wat gij zegt," zei de patiënt, met toenemende onge rustheid. „Eet ik misschien te copi eus?" „Veel te copieus. Gij moet eenvoudi ger kost eten en niet zooveel. Als ge mijn raad aanneemt, moet gij uw sla gers- en kruideniersrekening tot op de helft verminderen." ,Dat zal ik doen, dokter." ,Gij moet ook meer lichaamsbewe ging nemen," ging de dokter voort. ,Hoe gaat gij tegenwoordig naar het kantoor?" Op de tram." ,Houd daar dadelijk mee op. Gij moet eiken dag heen en terug loopen, in regen of zonneschijn. Gaat gij wel eens naar den schouwburg?" „Heel dikwijls." „Dat moekgij niet doen, zoolang gij onder mijn behandeling zijt. Hoe is 't met het rooken?" „Ik rook, natuurlijk; maar matig." „Rook in 't geheel niet. Gooi al uw sigaren weg, en koop in minstens der tig dagen geen andere, of ik geef het geval op." „Ik zal het doen, dokter; maai* maar „Drinkt gij?" „Zoo nu en dan, maar ik „Laat het heelemaal." „Een enkel glas lichten rooclen wijn over tafel zal toch wel „Geen druppel, wanneer ook." „Goed dokter. Wat nog meer?" „Niets. Volg deze voorschriften stipt dertig dagen lang op en tegen dien tiid „Wat dan tegen dien tijd?" vroeg de patiënt verlangend. „Tegen dien tijd," herhaalde de dok ter, „zult gij geld genoeg overgespaard hebben om mij dat rekeningetje te be talen, dat ge mij sinds anderhalf jaar schuldig zijt Adieu." Het nieuwste in de moderne machinerie moet wezen een werktuig om nieuwe machines mee uit te vinden. Zwart wantrouwen. Een dorpspredikant, die op zekeren Zondag zeer welsprekend had geijverd voor zending onder de heidenen. den kruidenierswinkel kwam, dat hij door de vrouw,die de winkel hield, zoo koel ontvangen werd. Toen hij de reden daarvan wilde weten, haalde de vrouw eene halve kroon uit hare toon banklade te voorschijn en wierp die voor den predikant neder, zeggende: „Ik heb die halve kroon gemerkt en ze verleden Zondag in de schaal ge legd, en daar is zij nu weer in mijn winkel. Ik wist wel, dat die zwartjes het geld nooit krijgen." Straf voor huistirannen. Mannen, die hunne wouwen slaan, worden in sommige streken van Duitschland op eene bijzondere en te vens verstandige wijze gestraft. Zij worden niet gevangen gezet zooals in andere landen, maar eiken Zaterdag, nadat hun werk in die week is afge- loopen, in hechtenis genomen en tot Maandag in verzekerde bewaring ge houden. Dit wordt geregeld elke week gedaan, totdat hun vonnis verstreken is. Het doel is, natuurlijk, dat de schul dige gedurende de week geld kan ver dienen tot onderhoud van ziin gezin. Ieders deel in de schuld. De bekende statisticus Reclus heeft uitgerekend, dat om de schulden van alle Staten te delgen, ieder inwoner er van, in franken uitgedrukt, zou die nen te betalen in: China 0.30, Liberia 5, Zwitserland 10.35, Noorwegen 29.40, Duitschland 34.45, Japan 39.85, Nicara gua 40, San Salvador 52.70, Mexico 54.80, Guatemala 70, Bolivia 74, Zwe den 74.20, Haïti 74.20, Ecuador 80, Columbia 80, Turkije 80.75, Vereenigde Staten van Noord-Amerika 89, Zuid- Afrikaansche Republiek 100, Domini- caansche Republiek 116.70, I-Iawai 120. Rumanië 130.90, Denemarken 135, Servië 140, Rusland 140.65, Chili 146, Brazilië 219.80, Costarica 228, Italië 274, Venezuela 281, Griekenland 284, Oostenrijk-Hongarije 350, Argentijn- sche Republiek 356, Spanje 400, België 416.70, Paraguay 460.60, Nederland 467.70, Groot-Brittanje en Ierland 401.70,Peru 515, Portugal 615, Uruguay 629.25, en eindelijk Frankrijk 834.70 franken. Kolossale oesters. De grootste eetbare oesters van de wereld worden bij Port Lincoln in Z. Australië gevonden. Zij zijn even groot en in denzelfden vorm als een gewoon tafelbord. Met de schaal hebben zij soms eene afmeting van een voet, en de oester vult hare schaal zoo geheel en al dat daarvan maar een smalle rand overblijft. Voor iederen vreemdeling is het eene verrassing, als hem bij zijn ontbijt in Adelaide eene enkele oester wordt voorgezet, in boter of met eieren en geraspt brood gebraden. Om een hollend paard tot staan te brengen. Weinig menschen weten een hollend -«-■ - manier is, m ae richting te loopen, die het dier neemt, en als het vlak bij is, naar den teugel te springen, dien te grijpen en intusschen naast het paard voort te loopen. Zoo in zijne vaart gestuit, komt het paard tot stil staan. In Engeland is dit een voorschrift, dat onder de eerste instructiën van de politie behoort, en is het tegenhouden van hollende paarden een harer voor naamste plichten. Als dit voorschrift dcor het publiek meer algemeen begre pen werd, zou men misschien niet van zooveel ongelukken hooren. De raad van zijne vrouw. „Wel, manlief," riep zij uit, „wat scheelt je Je bent zoo opgewonden." Het duurde eenige oogenblikken, eer hij zijne stem genoeg meester was om te spreken. „Ik ben," bromde hij, „zwaar belee- digd geworden." „Hoe zoo? Wie heeft het gedaan?" vroeg zij verontwaardigd. „Een schurk, die vanochtend op mijn kantoor kwam. Ik heb mijne woede den heelen dag verkropt, en nu vraag ik je raad. Wat zou jij doen, als iemand tegen je gezegd had „Loop naar den drommel en blijf daar ook maar En driftig de kamer op en neer stap pende, schopte hij de tafel en een paar stoelen omver. „Wel, lieve man," antwoordde zij, met de grootste eenvoudigheid en op rechtheid, „ik zou er niet heengaan." Toen ging hij zitten en dacht er over, welk een veilig anker de raad van eene goede vrouw toch soms voor een man in zijne moeilijke oogenblik ken is. De oplossing van ons vorig Prijsraad sel is: BOERHAVE. Ingekomen waren 25 goede oplossin gen. Bij loting viel de prijs ten deel aan den heer H. G. SCHOLTEN, Gast huislaan 126, wien wij verzoeken zijn prijs Maandag a.s., tusschen 2 en 3 uur des namiddags af te' komen halen aan ons bureau Kampersingel 70.. Ons nieuwe volst: prijsraadsel luidt als Het geheel bestaat uit 9 letters en is een plaats in de Z.-A. Republiek. Aan elke kamer is een 3, 4, 7, 8. Twee' punten kunnen slechts door één rechte 1, 2, 5 worden verbonden. Om over een vaart of rivier te komen wordt vaak een 6, 8, 7, 9 gebruikt. Oplossingen worden ingewacht tot en met Woensdag a.s. Als prijs loven wij uit een PORTEMONNAIE. was verwonderd, toen hij die week in paard tegen te houden. De geschikte

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8