ffmrnmf* Voor de vacante betrekking van on derwijzer aan de O. L. school hebben zich 11 sollicitanten aangemeld; hier van zullen er 5 woiden opgeroepen tot het geven van proefles. Te Wijk aan Zee heeft de collecte voor 't huldeblijk aan H. M, de Koning in f 42.50 opgebracht. Tot fittersleerling aan de gasfabriek is door B. en W. benoemd J. Eckhart te Haarlem, voor een proeftijd van 1 jaar. Ondertrouwd: C. G. Loeff, uit Velsen. en M. W. Rijnders. Getrouwd: A, Gravekamp, uit Velsen, en W. van Wijngaarden. Bevallen I. KamperKorsman N. Huygde Boer. z. C. M. BosVlek d. N. Taconisvan der Gaast, z. Chr. v. d. ZonVlek, d. M. D. van Brugt Faase, 1.1. d. Heemstede. De ingevallen vorst komt den bloem- kweekers zeer te stade, daar door het zachte weder van den laatsten tijd de bollen te sterk ontwikkelden en men hier en daar reeds moest losdekken. Door de zorg van de Haagsche poli tie is naar hier overgebracht en ter beschikking harer moeder gesteld, de minderjarige A. W., die aldaar zonder middel van bestaan was aangetroffen. Op 31 December van het jaar 1899 bestond de bevolking dezer gemeente uit 2262 mannen en 2460 vrouwen, to taal 4722de bevolking vermeerderde door geboorte met 85 mannen en 84 vrouwen, totaal 169 door vestiging met 360 mannen en 396 vrouwen, to taal 925; de bevolking verminderde door sterfte met 35 mannen en 45 vrou wen. totaal 80 door vertrek met 243 mannen en 250 vrouwen, totaal 493 de bevolking vermeerderde alzoo met 167 mannen en 185 vrouwen, totaal 352 zoodat. de bevolking op 1 Januari jl. bestond uit 2429 mannen en 2645 vrouwen, totaal 5074. Haarlemmermeer. Getrouwd: P. v. d. Lely en N. Blok. Bevallen: E. RookerPieters, z. P. Ma? tb ergenSpaargaren, d. A. E. v. d. BroeckPaans, d. J. KulkMille- naar, d. S. M. Parlevliet^-Wassenaar, z. A. BlokkerEveleens, z. K. Bakker Kuperas, d. A. v. d. BoschStokhof, z. L. A. VertegaalStoop, z. S. de Gier—Café, z. G. de Vries—Berghoef, z. C. LeitenMink d. P. Loosbroek Visser, z. D. VerhoevenBeuschop, z J. BakkerVerheul, z. Overleden: A. v. d. Ban, 2 j. P. v. Dam, 59 j. W. Bosman, 14 mud. A. M. Crom, 21 j. M. M. Snijder, 3 mnd. J. Bouwman, 68 j. K. A. Kemp, 13 mnd. A. de Boer, 79 j. Haarlemmermeer, 3 Jan. 1901. Witte tarwe 5.60 6.40, Canada tarwe 5.40 6.Rogge 4.50 5.—, Haver 5.50 6.25, Chevalier gerst f 4.90 5.30, Duivenboonen 6.50 —7,Roode Duivenboonen f 6.75 7.10, Paardenboonen 5.50 6.15. Bruine boonen 8.8.50, Groene erwten 7.voetstoots, 7.40 op kook. benoeming tot lid van den Raad van i State vooruit. De Min. van Just, zeide dat de Reg. te beslissen had over dc hiktheid van den Hertogbleek dat deze vóór zijn 35e jaar een meer werkzaam aandeel zou kunnen ne men in den arbeid van den Raad van State, dan moest dat mogelijk zijn. Het art. werd aangenomen met 79 tegen 10 stemmen en het wetsontwerp zonder stemming. liet naturalisatie-ontwerp werd zon der debat of stemming goedgekeurd. De regeling van het inkomen van den gemaal der Koningin gedurende zijn weduwnaarsstaat werd bestreden door de heeren Van Gilse en Troelstra, die de wet in strijd met de Grondwet achtten en een ongeoorloofde uitbrei ding van de civiele lijst. Terwijl de heer Van Gilse den wensch uitsprak, dat H. M. een langdurig leven mocht zijn beschoren en het hier voorziene geval zich niet zou voordoen, zeide de lieer Troelstra te meenen dat de Her tog zijn eigen staat wel kon ophouden en zou kunnen ophouden, ook als wedn. en dat er geen reden was om den man die de rijkste vrouw des lands huwde een pensioen te verzekeren, waar dat voor het arbeidende volk niet moge lijk is. Ook de heer Ketelaar had grondwet tige bedenkingen. De heer Lobman drukte er zijn leed wezen over uit. dat de Reg. geen voor stel had gedaan om den Hertog aan stonds een jaarlijksch inkomen toe te kennen en vroeg de redenen daarvoor. Minister Pierson gaf in eersten ter mijn op die laatste vraag geen ander antwoord, dan dat de Reg. gemeend had het voorstel niet te moeten doen. J Wat het aanhangige ontwerp betrof, er was geen strijd met de grondwet, uitbreiding van de civiele lijst was het niet, want kwam dit geval voor, dan was er geen civiele lijst.meer. En aan gezien het hierbedoelde geval juist bij de Grondwet niet was voorzien, werd een regeling voorgesteld. De heer Lohman bleef volhouden, dat de regeling der positie van den Hertog-gemaal naar veler oordeel on voldoende was. Maar de heer Veegens meende, dat de Reg. haar voldoende redenen hadde Kamer had de ver antwoordelijkheid niet over te nemen, door een voorstel te doen. Ook de heer De Ras drong op een duidelijker ant woord der Reg. aan. Hij zelf was van plan een motie voor te .stellen, maar deed het niet omdat hij niet zeker was van eene meerderheid. Toen zeide de Min. Pierson, dat dezelfde schroom die den spreker weerhield een motie •oor te stellen het bescheiden stand punt der Reg. rechtvaardigde. Het wetsontwerp werd aangenomen met 81 tegen 7 stemmen. En met 78 te gen 4 dat om den Hertog een zee-offi cier als adjudant toe te voegen, waar tegen alleen de heer Van der Zwaag zijn stem verhief. De voorzitter werd gemachtigd om ter gelegenheid van het huwelijk een audiëntie voor de Kamer aan te vra gen. De Kamer ging daarna uiteen, zeker tot 12 Febr. als wanneer aan de orde komen de legerwetten, de woningwet, de motieVan Raalte (consulaatwe zen) enz. G. Jr. kist waarin de jas van een militair, een watervat, enz. Waarschijnlijk is een ramp gebeurd. Kwartjesvinders. Vrijdagmiddag hebben een zestal kwartjesvinders, in den trein tusschen Zevenaar en Eede, een Duitscher een bedrag van 168 Mark afgezet. De kwar tjesvinders zijn later aan het station te Arnhem afgestapt en door de politie aangehouden. Na hen gefouilleerd te hebben, moest men hen weder vrij la ten. Dat zij goede zaken gedaan had den, kan hieruit blijken, dat een van hen in het bezit was van f 250, een an dere van f 70, enz. Afrikaanders. De heer Elofl', particulier secretaris van president Kruger, is Vrijdagmid dag naar Parijs vertrokken. De heer G. Botha houdt het doel zij ner zending geheim. Op alle gissingen geeft hij het onveranderlijke antwoord dat hij te dier zake geen raededeelin- gen kan doen .Alleen doet hij uitko men dat hij met alle kracht die in hem is, ten gunste van de zaak van de Hol landers in Kaapland werkzaam zal blijven. Hij bevestigde nogmaals dat hij geen berichten aan President Kru ger heeft over te brengen. Hij kwam laatstelijk van Delagoabaai met de „König", die heden te Rotterdam ver wacht wordt. Naar de ,,N. R. Ct." meldt heeft de directie der Ned. Zuid-Af rikaan- sche Spoorwegmaatschappij sursé ance van betaling aangevraagd. Binnenland. Parlementair© Praatjes. Afrikaners naar Duitsch- West-Afrika. In een namiddagzitting heeft de Tweede Kamer Donderdag de zooge naamde huwelijkswetten aangenomen. Het liet zich aanzien, dat de socia listen van deze gelegenheid zouden gebruik maken, om hun anti-dynas- tische gevoelens te luchten. En zoo moest de Voorzitter dan ook herhaaldelijk voor de goede orde waken, toen de heer Troelstra bij het eerste der vier ontwerpen dat tot goedkeuring van het huwelijk ging uiteenzetten waarom hij de in menging van de Staten-Generaal een gansch overbodige formaliteit achtte. De persoon van den gemaal der Konin gin was tamelijk wel onverschillig; zijn invloed zou nog geringer zijn dan die der Koningin zelve. Waar deze prins-gemaal kwam uit een land dat uit het oogpunt van achterlijkheid een curiositeit is in Europa, diende men toe te zien dat de uitoefening der Koninklijke macht bleef binnen de grondwettige grenzen. Hij hoopte dat de Koningin er in .slagen zou haren Nimrod smaak in te boezemen voor edeler vermaken, dan waarin hij zijn bruid in den persten tijd der verloving betrok. Ten slotte keurde de heer Troel stra het af, dat aandrang op het leger was uitgeoefend tot het geven van Lij- dragen voor een huwelijksgeschenk drong aan op ruime gratie, bij gele genheid van bet huwelijk, ook voor de Hogerhuisen, en vroeg waarom de Min. van Just, als ambtenaar van den burgerlijken stand moest fungeeren. Als het hoofd van den Staat in het hu welijk treedt antwoordde de Minis ter is dit wel een reden om een uit zondering te maken. Dr. Kuyper's denkbeeld om voor hei z. i. onjuiste „goedkeuren" te lezen „toestemmen" vond bij de Rcg. geen 6toun. Tegen art. 4 (afwijking van den leef tijdsgrens, voor den Hertog, voor de benoembaarheid tot zekere Staatsamb ten) kwamen op de heeren Pvt- tersen en Van der Zwaag. die deze afwijking niet bij voorbaat wilden toe staan. De laatste was van oordeel, dat voor het lidmaatschap van den Raad va» State bijv., een gewichtig ambt, zekere opleiding nnodig was. Het nrt was bovendien onnoodig, want, bleels uit bet optreden van den Prins-gemaal diens geschiktheid voor eenig ambt, dan kon men altijd met een wet ko men. Nu liep men als het ware op de Vrijdagavond niet den trein van 6 u. 40 m. vertrokken van Amsterdam 17 bewoners van het Afrikaansch Tehuis, waaronder vier dames. Zij gaan naar Hamburg en van daar naar Duitsch- WestAfrika, waar zij gronden hebben gekocht tegen prijzen van 6 d. tot 2 sh. per morgen. Zij zijn voornemens zich daar te vestigen om er het land bouwbedrijf uitte oefenen. DeDuitsche koloniale regeering heeft hen voor zich en hun kinderen vrijstelling van mili tairen dienst toegezegd en vrijheid van godsdienst. Het land waarheen zij gaan is onont gonnen en dor, maar zij hopen er wa ter te zullen vinden voor voldoende be- .;priieiing, De Duitsche regeering heeft daartoe een aantal waterhoren in bruik leen aan hen afgestaan. Van de 17 Afrikaners, die het Tehuis gaan verlaten, zijn er Vrijdagavond met den Berlijnschen trein dertien ver trokken, waaronder vier dames, De overigen gingen hedenochtend. Aan het Centraal-Station waren, be halve enkele leden van het Christelijk Nationaal Boeren-Comité, een groot aantal vrienden en belangstellenden aanwezig, om den vertrekkenden uitge- de te doen. Hoewel eerst Vrijdag de lij ding van het overhaast vertrek bekend werd, waren toch zeer velen daartoe aanwezig, die den scheidenden het Transvaalsche Volkslied en Jooste's lied: „Hoera! Hoera! Ons burgers is getrouwl" toezongen. De Afrikaners wa ren diep getroffen door de hartelijkheid van liun Ainsterdamsche vrienden en drukten allen voor het laatst krachtig de hand. Nog een paar Leve's. wat gewuif inet zakdoeken en hoeden en weg stoomden ze wederom Afrika tegemoet. Bijna verhongerd. Een der lezers van het Volksdagblad, de heer Frits Cram, diamantslijper te Amsterdam, schrijft aan dat blad het volgende: „Onder de gemeente Sloten heb ik een stukje grond gehuurd, waar ik groenten en aardappelen teel voor mijn huishouden en dat ik eiken Zondag ga bewerken. Op het land staat een schuur tje, waar ik mijn gereedschappen be waar. In het voorjaar verzocht een fat soenlijk gekleed man mij vergunning om in dit schuurtje1 te mogen wonen. Ik antwoordde hem dat ik in dit hok mijn hond nog niet zou laten wonen, laat staan dan een inensch. Maar de man zei dat dit hok altijd nog beter was dan de bloote hemeldaar kon ik niets tegen inbrengen en de man be trok de keet, zeer verblijd over mijn toestemming. Zoo leefde hij daar den ganschen zomer, zijn leven rekkende met hetgeen hij nu en dan verdiende met het voorttrekken van schepen of het werken op het land. Toch was hij altijd fatsoenlijk gekleed en eens toen hij nog maar 5 centen bezat, gebruikte hij die om zich te laten scheren, ii plaats van er brood voor te koopen. Nooit liet hij de buitenwereld bemer ken, wat er in zijn binnenste omging, en toen de zomer voorbij was en ik hem vroeg of hij het niet koud begon te krijgen, antwoordde hij, dat het nogal schikte en dat hij het warm genoeg had. Ik kon echter niet nalaten mijn vrees uit te spreken dat ik hem den een of anderen Zondag nog eens bevro ren zou vinden in zijn hut. En ziet, 1.1. Zondag op het land ko mende, hoor ik 'kreunen en kermen in de schuur en toen ik de deur opende zag ik den man stijf en verkleumd en bijne verhongerd op den grond liggen. Nadat ik hem een boterham had gege ven en wat koffie voor hem had gezet, kwam hij weer wat bij, en nu vernam ik dat den vorigen Donderdag zijn knie zoodanig was opgezwollen dat Lij niet loopen kon. Drie dagen lag hij nu reeds machteloos en verlaten in de hut. Hij wilde echter niet naar het gasthuis worden gebracht. Zoo is het gebeurd, dat in onze dagen onder den rook van Amsterdam een man bijna van honger was omgekomen en slechts door een toeval van dit lot is gered." en thans na 't gébruik van 4 doos-1 jes ben .ik geheel opgeknapt. Hon-' derdmaal dank voor Uwe genezing. Prijs fl.75 de doos: 19 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger '27, Rotterdam, boofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is d.e hernieuwing van het bloed en de versterking dier spieren, strekt hare werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, rheumatiek heupjicht zenuwpijn verlamming ruggemergsziekte, St. Vitus dans hoofdpijn, zenuwachtigheid, klie ren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoon e kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebben eene werkdadige handeling op alle ziek ten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. n. HULL, Droge- rijen, 28 Jansstraat. Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den lieer Snabilié te Rotterdam of bij de depóthou ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in- geloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het ge bruik der echte Pinkpillen, weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Sip Afbeelding der IfcrlfxSO doos nieuwste vinding hield, blijken reeds 1769 in Frankrijk, en, wat meer zegt, in 1479 in de Nederlanden bestaan te hebben. In liet rekeningboek van Antwerpen uit dat jaar vinden wij namelijk een post van 24 Utrechtsche ponden, vanwege gratificatie verstrekt aan zekeren Gillis van Blom voor het geschenk dat hij aan de stad had ver eerd in den vorm van „eenen wagen i met vysen (v i s, schroven, vijzels, I ende andere instrumenten, voortgaan de zonder behulp van peerden." De Franschen, die meenden dat de eer der uitvinding aan hun land toe kwam, zijn er eenigszins netelig over, dat zij die eer aan de Nederlanden moeten afstaan. Trouwens, in de 15de eeuw stonden dezen, vooral de Zuide lijke, op allerlei gebied' vrij wat hoo- ger dan Frankrijk. („Bat. Nbl.'h Uit de Arbeiderswereid. BINNENLAND. Onder de bootwerkers te Amsterdam is eene nieuwe werkstaking' uitgebro ken als gevolg der intrekking van het extra-loon ad f 2.50 per man voor nacht arbeid bij het lossen van kolenbooten. Deze intrekking vond plaats door de Vereeniging van werkgevers op scheep vaartgebied op verzoek van carga- doors, daar door de extra-betaling de haven van Amsterdam achterstond bij concurreerende havens. De bootwer kers weigerden een kolenboot, de Lady Aline, voor de firma Ruys en Co. te lossen; onder politietoezicht werd het werk verricht door werkvolk, aange nomen door de Vereeniging van werk gevers. waarop de bootwerkers op de ertsbooten den arbeid hebben gestaakt. De ongeloste booten zijn geadres seerd aan de heeren W. Müller Co. en Ruys Co. BUITENLAND. Uit Rome wordt geseind, dat 2000 mijn- en fabriekwerkers het werk heb ben neergelegd. WETENSCHAP. Een nieuwe uitvinding. Een Fransch ingenieur beeft een mid del gevonden om waterstofgas, dat o.a. vooral tot vulling van luchtballons dient, zeer goedkoop te verkrijgen en wel uit acetyleen. Als men dit gas sa menperst, kan men het door een (elec- trisch) gloeiend gemaakte metalen draad doen ontploffen, waarbij het zich ontleedt in waterstof en kool (roet). De ontploffing is zonder gevaar als de ke tel niet te klein is. Men kan dan het waterstofgas opvangen en behoudt een fijn koolpoeder, dat grooter verkoop waarde heeft dan bet verbruikte ace tyleen, zoodat men het waterstofgas op den koop toe krijgt. Een kilo acety leen, dat ongeveer 50 centen kost, geeft aldus 925 gram roet en meer dan een kubieken meter waterstof. INGEZONDEN 1YLEDEDEÊ- LINGEN. 30 cents per regel. Twijfelt gij er nog aan Zeer zeker, al hoewel nu reeds sedert een paar jaren, men d< lijks in de dagbladen de wonder volle genezingen leest zelfs van de hcpeloosste gevallen door het re gelmatig gebruik der Pink Pillen van Dr. Williams, zijn er toch nog personen die twijfelen. Zoo gij nog twijfelt, waarom u dan niet recht streeks gewend, aan de personen waarvan de genezingen in de dag bladen vermeld worden, zij zullen met genoegen u antwoorden en U dezelfde verklaring geven als die zij aan onze verslaggever gaven die zich persoonlijk tot hen gewend heeft om uit hun eigen mond de bevestiging van hun schrijven te vernemen. Schip vergaan? Het staat te vreezen dat in de Zui derzee (op den Oudejaarsdag) een schip is vergaan, en*dat de bemanning niet gered werd, Men heeft toen een tjalk gezien, die zeer van (le stormvlagen te lijden had. Nadat de beambten der Zuiderzee- politie uit Edam het vaartuig van schipper Grocneveld, uit Purmerend, behouden te Edam hadden binnenge bracht (die ook in gevaar verkeerde), is later nog een poging gedaan om de andere tjalk te bereiken. Door nood weer en gemis aan stoomvermogen moesten de beambten onverrichter zake terugkecrcn. W W' Mej. de Wed. v. Zweeden volgens portret. Mej. de Wed. M. van Zweeden Wal straal te Vlissingen had ons ook geschreven, voorheen was ik erg [lijdende aan hoofdpijn, de bezighe Thans spoelen allerlei voorwerpen 'den die mijn hotel en koffiehuis mij aan bij den Zeevangsdijk, o. a. een I dagelijks geven waren mij te veel Ouderzeescbe vaart. De Amerikaansche ingenieur John P. Holland, die, zooals men weet. een on- derzeesch schip heeft ontworpen, waar- an de regeering der Unie een zevental besteld heeft, schrijft over de toekomst an dergelijke vaartuigen in de ,,N. Am. Review" een artikel, waarin hij aan dit vervoermiddel een groote toe komst voorspelt, niet enkel in den zee- orlog, maar vooral voor de koopvaar dij en personen-vervoer. Eerst, zegt hij, zal men den angst moeten overwin nen voor het onder water varen, maar an zal de uitvinding in 10 jaren tijds meer vooruitgaan dan in de laatste 3 eeuwen. Hij voorziet dat over 10 jaar geregelde maildiensten aldus zijn inge richt, Niet voor de transatlantische aart, omdat het varen onder water aan enge grenzen is gebonden, maar wel voor korte afstanden, bv. over het Kanaal tusschen Frankrijk en Enge land, waar het een groote zegen zal zijn omdat geen zeeziekte meer te vree zen is, en ook geen storm en mist. Bot singen zijn te voorkomen doordat in de eene richting bv. 6 meter, in de andere 12 meter diep gevaren wordt. De boo ten zullen uitstekend zijn ingericht, electrisch verlicht; kou en hitte ver vallen, daar onder water de tempera tuur het geheele jaar door ongeveer ge lijk blijft. De bouwkosten zijn hooger dan van gewone schepen, maar het on derhoud veel goedkooper. De booten kunnen een lengte hebben van 50 tot 70 meter; voor langere ontbreekt nog het middel om een voldoenden voor raad electriciteit mee te nemen. Snelle treinen. De ingenieur Zipernowski te Buda pest is bezig een electrischen spoor trein te ontwerpen, welke niet minder dan 250 kilometer in het uur zal afleg gen. Dit beteekent bijna 70 meter per seconde, zoodat de wielen der wagens, bij een middellijn van 2.5 M. ongeveer 8 maal in de seconde een wenteling moeten maken. De groote moeilijkheid hierbij is het overwinnen van de mid delpuntvliedende kracht, welke bij zulk een snel draaien aan de banden zeer hooge eischen stelt. De genoemde snelheid schijnt de uiterste te zijn die bereikt kan worden en men kan daar mee zeker in 't eerst wel volstaan. Nieuwe planeten. Verscheiden Londensche bladen, pu bliceerden een telegram uit New-York, meldende, dat M. W. Proust drie nieu we planeten heeft ontdekt in den om trek van een graad afstands van „Eros". Zij zouden nog schitterender en grooter ziju dan „Eros". Rechtszaken. Bij een strafzaak te Berlijn is aan den dag gekomen dat een cellulaire gevangenis de ver warmingsbuizen, die in de cellen uit komen, als spreekbuizen gebruikt worden, tusschen buren. Een persoon, die in voorloopige hechtenis was onder verdenking zijn patroon te hebben bestolen, had aldus getracht zijn cel huurman tegen belofte van een deel der winst te bewegen als getuige te verklaren, dat eetn overleden kame raad het misdrijf had gepleegd. Of schoon die medegevangene weigerde, werd hij toch als getuige opgegeven, maar vertelde de toedracht aan den rechter. De ander werd daarom we gens poging tot omkooping vervolgd, maar beweerde dat zijn buurman hem verkeerd had begrepen, daar het ge luid door de buizen onduidelijk over komt! De recht^ers besloten daarop zeiven ter plaatse een onderzoek in te stellen Toen echter een gedagvaard bewaarder verklaarde, dat de gevan genen zeer duidelijk aldus met elkan der kunnen spreken, achtte de recht bank het eige nonderzoek overbodig en eroordeelde den beklaagde tot 3i jaar tuchthuis. De uitvinding der automobiel De automobielen, die men op I gebie<l der voertuigen voor de aller- trouwd gemaakt. Nog beter wa de altpartij bezel n. rn. doo Mevr. UraandijkSchuil, die hie niet enkel welwillend, maar v/ei kelijk tot opluistering van. 't gehee medewerkte. Van den tenor-solist den hoe; Carel Phlippeau had men mis schien vooral bij de voordrach van het eigenlijke verhaal noj iets meer soberheid kunnen ver langen; maar overigens was zijr zingen, zooals wij dat van hen: kennen welluidend en muzikaal Nog verleende een tweede (on genoemde) sopraan hare goede diensten en een baszanger zong. correct, maar wat erg binnens monds de partij van den Dood graver. Voor de begeleiding hadden zich de heeren A. v. d. Velden Jr. (pia no) en B. Serné (orgel) beschikbaar gesteld. Valt nu met betrekking tot deze jongste uitvoering van Doopsge zind Zangkoor niet onvoorwaarde- te nrijzen. zij slaagde over 't geheel toch goed genoeg om in de jaarboeken der Vereeniging als een feit van eenige beteekenis te worden opget-eekend. De zaal was dicht bezet en het publiek volgde de uitvoering met groote belangstelling. PHILIP LOOTS. Schouwburg. De lieve kinderoperette „Zonne straaltje", waarvan wij in ons nummer van gisteren spraken,zal Dinsdag 15 Ja nuari a.s. hier ter stede worden opge voerd. Men late zich dus niet onbe tuigd en profiteere van deze enkele ge legenheid. Aanstaande Donderdag treedt madame Théna met Fransche voordrachten op. Op Woensdag 16 Ja nuari komt het gezelschap, onder di rectie Blaazer Co., met het drama „Paul Kruger," op Donderdag 17 Ja nuari kunnen wij weder genieten van eene opvoering door het Ned. Tooneel van „Shylock"; 18 en 19 Januari is het Basch, die een kinder- en avondvoor stelling komt geven en 27 dezer zal het gezelschap Barendse opvoeren het stuk „Van Toulon naar St. Helena." Op den 15en Februari a.s. hoopt de weleerw. heer C. W. Kortekaas,, kape laan der parochie van O. L. Vrouw al hier, zijn 12 1/2 jarig priesterfeest te vieren. Zandvoort. Bevallen: H. OudDaan. d., A. Loos- Koper, z. A. SchutZwemmer, 1.1. d. Bij B. en W. is ingediend een bouw plan voor 3 villa's aan de Groote Krocht Aan den stal van het Groote Badhuis aan den Hoogeweg is eene brievenbus geplaatst, wat zeker een groot gerief mag genoemd worden. Vervolg Stadsnieuws. .Doopsgezind Zangkoor. Bovengenoemd koor gaf Vrijdag avond een concert in de groote zaal- der Vereeniging, van welk concert het eerste gedeelte gewijd was aan solo<- en koorwerken van kleinen omvang en het tweede deel bestond I in de uitvoering van Schumann's! muzikaal sprookje Der Rose P i 1 g e r f a h r t. of zooals de titel dei hier gebruikte Hollandsche ver taling luidt: Rose's Pelgrims tocht", voor solostemmen, koor en piano. De wijze waarop dit werkje in tekst en muziek een allerbekoor- lijksl stukje poëzie werd ten ge- hoo-re gebracht, getuigde-, als steeds, van zorgvuldige voorbereiding. De verschillende koornummers voor vrouwen- mannen- of gemengde stemmen werdén zonder uitzonde ring met groote zekerheid en dik wijls met zeer goede nuanceering uitgevoerd. Alleen zou menig dé tail beter tot zijn recht zijn geko men, wanneer de directeur wat minder voorzichtig met zijn tem po's ware- geweest. Hoe frisch en blij en juist in toon en stemming klonk dat kleine tweestemmige vrouwen koortje ,.Ei Mühle, liebe Miihle" en ook sommige gedeelten van de volgen de (gemengde) koornummers. Ook mooi van stemming en goed ge voeld wat de beweging betreft. Maar menigmaal belette het te taaie tempo de beoogde uitwerking. Zoo b.v. in het eerste koor der Elfen ook in het prachtige frissche mannenkoor: „Bist du im Wald gewandelt", waar bovendien de klank van het koor door het mee spelen van een harmonium juist niet- verfraaid werd. Maar ik wil niet te veel vitten wellicht komt hel werkje binnenkort nog wel eens op 't programma en dan zal hoop ik, de zoo verdienstelijke di recteur, de heer J. de Nobel, al die voorzichtigheidsmaatregelen als overbodig laten va. .-u. Van de solisten kan mede met veel lof worden gesproken. De partij van R o z a werd door mej Tillie de Vries recht, aardig weêr- Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Het einde van den derden dag der zesdaagsche wedstrijden te Boston dus na 30 uren gaf een totaal van 937 kilo meters voor Kaeser, Walthour, Fischer, Stinson, Mc. Eachern, Mc. Lean, en Downey. Babcock was toen 5 en Mul ler 80 ronden achter, de overigen nog veel meer. Verschillende rijders zijn op den der den dag nog gevallen doch gelukkig niet ernstig, maar de'meesten zijn hier en daar flink gezwachteld. Fischer ziet er door het verband om zijn hoofd haast onherkenbaar uit. De Europeesche rijders, die onder leiding van den heer Robert Coquelle, redacteur van „Le Velo" naar Amerika zijn vertrokken zouden Vrijdag terug- keeren. Gemengd Nieuws. Wervi -g van vrijwilligers. Een dépêche uit de Kaap zegt dat de werving is begonnen der vrijwilligers, die nu tegen de ingevallen Boeren moe ten optrekken. Het zijn meestal geëm ployeerden van handelshuizen, die zich aanmelden en velen nemen dienst. Doch er wordt te Londen zeer ge vreesd, dat de meesten buiten Kaap stad, op het platte land, die zich ook zullen aanmelden, met Engelsche ge weren, op het kritieke oogenblik de Boeren zullenhelpen. Wat de Engelsche kantoorbedienden i magazijnknechts en bankklerken betreft, deze hebben geen... paarden. En wat zullen deze kantoorkrukken tegen de heldhaftige strijdende Boe ren doen? Zeerampen. Volgens een bij de Lloyds ontvangen bericht is de Engelsche stoomboot „Ivydeun", van Hamburg naar Wil mington op weg, bij New-Foundland gestrand. Het schip verkeert in beden- kelijken toestand. De bemanning is gered. De Engelsche stoomboot „Tanagra", van Havanna naar Bremen bestemd, kwam in Falmouth aan met branden de lading, die uit katoen bestond. De koude in het buitenland. De plotseling ingevallen vorst bege nadigt ons land niet alleen met bittere kou en de aankleve van die. Te Mos kou en den aankleve van die. Te Mos- week Zaterdag 30 graden Celsius, d. i. 54 graden Fahrenheit. Langs de westkust van Denemarken zijn de meeste stoombootdiensten door het buitengewoon lage water gestaakt. Een vadermoord. gegeven; zij had zich blijkbaar ge-I Te Glain bij Luik, heeft een zoon heel met haar dankbare rol ver- van 17 jaar bij j een twist om een enga-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2