Tweede Blad, Koning Mammon. behoorende bij fjHa&rle0n's Qa«$&BaiE!" van Maandag 7 Jan, 1901. Mo. 5374 Haarlemsche Handels- vereeniging. Q-oedgék. bh Kon. Besluit van IX Nov. No. 22 1899. De Ha-arlemsche Hajidetlsvereen. telf. j-Kniw ruim 650 leidlen, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke kan delaar, zijin belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeelem groot zijn. Rechtskundig© adviseurs zijn de hee- ren mars. Th. die' Haan Hugenholtz en H. Pk. de Kamter, Spaam© 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dóór bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijpa d© kee- ren Laane van Bemm.el, Kruisstraat 61. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeiten ge richt worden aan hat bureau der ver eeniging, 22 Lang© Begijnestraat. Het is ons gelukt een© overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. laden nauwkeurige informaties te versahaffen omtrent alle firma's in Ne derland. D© kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het burearu. Informatie 11 naar binnen de stad wonende personen gra>- tis. Rnim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in heit afgeloopen jaar verstrekt. In Juli en Augustus zijn 44 vorderin gen tot een bedrag van f 2396.67 be taald; 10 vorderingen worden afbe taald, 13 vorderingen zijn uitgesteld. In September en October zijn 69 vor deringen tot een bedrag van f 2473,88 betaald; 16 vorderingen worden afbe taald, 10 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Ma andlij steai ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, teaiziji portovergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iedereu werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een dier bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewensohte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., do overige dagen van 34 n.m. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met W. E. II. Tack Jr., Frans Halsplein 6, inlichtingen te nemen aan liet bureau Lange Begijnestraat 22. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met Dressel in de Ostadestraat, inlichtingen te nemen aan het Bureau Lange Be gijnestraat 22. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1572-1573, DOOB W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XIV. Julianos Romero en eenige anderen meenden, dat het tijdstip nog niet gekomen was om tot de bestorming over te gaan, daar de bres niet wijd genoeg was om een behoorlijk getal soldaten door te laten. Zooals we reeds zagen waren Noir- carmes en Cressonières er juist zeer voor. Anderen weer waren van gevoe len, dat men nu gemakkelijk over de gracht over al de puinlioopen der afge storte muren komen kon, en drongen er op aan dat eenige soldaten daartoe op verkenning zouden worden uitge zonden. Oogenblikkelijk werden er twee sol- daten met die taak belast en keerden ff"ii i 41 e t in. j En altijd onderhield zij zich met Claude op de haar eigen minzame wijze. Claude was belooverd maar ook een weinig overbluft. Eindelijk stond zij op om af scheid te nemen. Ik heb u een ongepast lange visite gebracht, zeide zij. ,,Ik hoop maar dat gij ze spoedig beantwoor den zult. Ik had Brandon gezegd, dat ik na mijn terugkeer uit Parijs om zijnentwil gaarne voor u wilde doen wat ik kon. Maar nu ik u heb leeren kennen doe ik het met meer genoegen en om uws zelfs wil. Hier is mijn kaartje ik zal u schrij ven wanneer ik terug kom. Dan moet gij bij mij komen lunchen, dan kunnen wij een massa plan nen samen maken. Gij moogt hier niet in deze eenzaamheid opgeslo ten blijven. Hoe vriendelijk van u! riep Claude haar verlegenheid af- spoedig terug met, de verklaring dat men met 'n brug van vijftien voet lang en twee voet breed door de bres zou kunnen komen, en nadat het gevoelen van Bartholoineo Campi van Pisaure, een zeer beroemd wiskunstenaar en bouwmeester, was ingewonnen, kreeg hij bevel terstond zulke bruggen te maken. Na verschillende voorbereidende werkzaamheden werd dus tot den storm beslóten, de stadsklok sloeg al arm, elk soldaat of burger kwam on der de wapenen en voegde zich bij zijn vaandel op de wallen, m. a. w. er kwam beweging onder de belegerden. Op raad van denzelfden Don Rodrigo Sapada, wien bij den aanval op He Spaarndamsche schans den arm was afgeschoten, had de vijand voor de poorten paarden- en voetvolk geplaatst, de schansen waren met musketiers en haakschutlers bezet om de krachten der verdedigers te verdeelen en daar door hun tegenstand te verzwakken. Toen de vijand gereed was, is hij met „opgerechte veendelen" van het Zieke gekomen, omtrent een uur, want zegt Bartholomeese in zijn hand schrift „ik zeg omtrent, omdatter geen elocke en slaet van het belegs wegen". De Spaansche infanterie kreeg van Don Frederik bevel de tonbruggen op hunne schouders te nemen, het opper bevel over de voorhoede en ponton niers werd opgedragen aan Don Fran cisco de Vargas met 150 soldaten van zijn eigen compagnie en van die van Don Diego de Carajaval; hij moest den eersten aanval doen op de bres en zien of zij verder konden gaan zonder meer krachten te ontwikkelen, en in dien dit niet het geval was, moest hij trachten zich staande en den toegang voor het overige gedeelte zooveel moge lijk open te houden. Aan den Singel gekomen, zagen ze echter clat de bruggen een derde te kort waren, en men dus terug moest keeren om ze langer te maken. Intusschen nam Vargas nog eenige haakschutters mede, welke met hou- weelen gewapend, de muren verder trachtten af te breken en de bres te vergrooten. „Zoodra de brug was neergeworpen aldus deelt Dr. Ekama mede stormden eenige soldaten naar de bres van het ravelijn, dat moeielijk te be klimmen en aan de verdediging van kapitein Steenbach en zijn hellebar- diers was toevertrouwd. Deze beeft zich bijzonder gekweten en van hem wordt het volgende vermeld De vaan drig Alonzo Galeas was de eerste die moedig strijdende met zijn vaandel reeds op de wallen was gekomen, al roepende Victoria, victoria Steen bach ontnam hem het vaandel met de woorden „op sijn Overlanders: dat salst u liegen," waarop hij hem met zijn. eigen vaandel doorstak, zeggende: „wat maekstu in mijn logement, du Karei, du en bist bier nicht bescheiden, maar ik ben hier bescheyden." (Amp- zing). Terstond hierop kreeg Steen bach een wonde in de hand door een kogel, en niettegenstaande men hem aanried zich te laten verhinden, ging hij voort de soldaten en burgers, die bij hem waren, aan te vuren, zeggen de: „Hebt goeden moed, al ben ik door de hand geschoten, zoolang mijn herte niet doorschoten is, zoo zal ik u niet begeven." Van dezen zelfden Steenbach weten wij met zekerheid, dat hij zich later in dienst van den Spanjaard heeft bege ven. In „het kort verhaal van Alk- maar's belegering" namelijk komt hij als zoodanig voor. Ook vindt men daar, dat hij zich eens aan de muren van Alkmaar vertoonde om den Gou verneur der stad te spreken. Hij werd door een soldaat herkend, met musket kogels begroet en overluid de verrader van Haarlem genoemd. De Spaansche vaandrigs, ofschoon ze daartoe geen hevel hadden ontvan gen, vielen aan zoodra ze zagen dat eenige soldaten in de bres waren, doch ze konden moeilijk opklimmen, er was geen ruimte, op de brug konden slechts drie personen naast elkander staan, zoodat de achtersten de voorsten niet konden volgen en elkander belemmer den in hunne bewegingen. Men kon niet slaags raken en hierbij kwam, dat de belegerden „met groot geschut ketenen uit de strijekweeringhe gescho ten hebben" en uit de flanken of borst wering een geregeld vuur onderhiel den op de belegeraars, terwijl deze niet ondersteund werden door het ge schut uit de batterij. (Wordt vervolgd.) schuddend. „Ik zal het heerlijk vinden eens bij u te komen. Zij scheidden op de meest vriend schappelijke wijze en Lady Elms- lie- keerde in haar brougham met de vurige paarden naar haar aris tocratische wereld' terug. Brandon stelde Tracey voor Clau de naar het magazijn, van Broad- wood te vergezellen welk voor stel goedgekeurd werd. Hij had zich zelfs'bijna met de ophanden zijnde onkosten verzoend. Alles scheen blijkbaar goed te loopen en hoewel muziek in zijn oogen toch maar tijd en geld ver spilling was, kon het aankoopen van deze piano nog wel zijn goede zijde hebben, vooral nu er een dwaas meisje in het spel betrok ken was. Het was een eenigszins benau- wendie onderneming alleen met Brandon uit te gaan. Claud'e besef te dat het heel vriendelijk van hem was, maar o! hoe zou zij een ge sprek met hem gaande houden. Met oom Selley en de jongens in Dresden wist zij altijd genoeg le babbelen maar een zeker iets in Brandon werkte verlammend op haar geestvermogens. Waarschijn lijk kwam het doordat deze soort Stadsnieuws IJS. De trekvaarten Amsterdam-Haar lem, ringvaart en ziikanalen zijn prachtig dichtgevroren. Velsen- Bevallen A. KroonKaandorp d. T. BijlEriks z. P. Blinkhoff--Zwart z. Overleden J. Griek 62 j. Haarlemmorliede en Spaarn- woude. Ondertrouwd H. Wetting en J. Koe- dooder. Bevallen G. de TouwGroeneweg d. H. E. BoenderMeel. J. v. d. Wete ringOrdelman d. Overleden N, Co'inmandeur-Menke. Binnenland. De réunie ten Hove nam Donder dagavond vóór middernacht een einde. Zooals bereids gemeld' is, was er geen bal en geen muziekuitvoering en luisterde de Koninklijke Mili taire Kapel alleen het binnentreden van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder in d'e sa lons met een marsen op. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de Wo ningwet hield Vrijdag eene verga dering, welke op haar verzoek werd bijgewoond door den minister van bmnenlandsche zaken. Baron Van Verschuer f- Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van 91 jaren, na langdurige ongesteldheid overleden de heer B.' A. baron van Verschuer, een hooggeacht ingezetene, bemind in alle kringen der samenleving al daar. Aan groote gastvrijheid tegen over zijn» stamgenooten, waarvan getuigden de weleer bekende soi rees aan zijn huis meermalen be zocht door leden der Koninklijke familie, paarde hij een groote mate van weldadigheid jegens den ar men medemensch die zelden of nooit te vergeefs een beroep op zijn steun en hulp meed. Evenzeer kon de kunst steeds op zijne bescherming rekenen. Zoo was hij jarenlang een steunpilaar van de Koninklijke Fransche Opera. Sedert 1839 behoorde baron van Verschuer tot de Koninklijke Ka- merheeren. Des zomers bewoonde hij zijn buitenverblijf nabij Vogelenzang, alwaar zijn overlijden niet minder deelneming zal vinden dan in de residentie onder vele vrienden en vereerders. Baron van Verschuer was oud raadslid van de gemeente Amster dam en lid van de Eerste Kamer voor Noord-Holland van 1849 1850. Maandag zal de bijzetting van hel stoffelijk overschot plaats heb ben in het familiegraf te Heem stede. De heer Grower Botha hier te lancle met eene zending. kwamVrij- dagochtend te 's-Gravenhage. waar hij een onderhoud had1 mei den heer Van Boèsc-hoten. De heer Bo tha kon niet door den President ontvangen worden wegens diens ongesteldheid. Het verdwenen meisje. Uit Amsterdam wordt gemeld Uit meer omstandigheden is geble ken dat Prenger de waarheid niet spreekt. Omtrent de verhouding van het meisje tot hem is alles even duister. Zij had tehuis nooit over den man ge sproken en hare mevrouw heeft ver klaard van eenige verstandhouding tot hem ook nimmer iets bespeurd te hebben, 't Was een meisje, dat nooit een boodschap verzon om eens een praatje met een naburigen vrijer te gaan maken en wanneer zij op haar conversatie Brandon gedwongen af ging- Kleine incidenten op d'en tocht, de angst voor een hansom, die Clau de zeer galant naar de plaats har er bestemming bracht, ofschoon Bran don haar vrees zeer goed bemerk te dit alles brak het ijs tusschen hen en toen de piano gekocht was en zij Soko Square verlieten, voel den zij zich beiden meer op hun gemak. In de Oxford street teruggekeerd zag Brandon naar een vigelant om daar hij Claude een tweede reis in een hansom" wilde besparen. Een jonge man met- het uiterlijk van een sportsman hoewel zeer gedistingu- eerd, trad op dat oogenblik op Bran don toe en hem op den schouder kloppend, zeide hij Wel, Ralph, hoe kom jij op dit uur hier, inplaats ,van aan je dagelijksche taak te zijn Terwijl hij dit zeide zag hij Clau de met eenige nieuwsgierigheid aan. Ah! Philip, ik dacht, dat je nog te Fairford waart, antwoordde Brandon een beweging makend, om hem voor bij te gaan. Ik ben voor eenige dagen over om eon paar schilderijen te zien, uitgaansavond niet naar hare ouders ging, deed zij bij voorkeur "s avonds geen boodschappen. Uit Amsterdam meldt men nog Er is reden aan te nemen dat Prenger haar op den bewusten Zon dag heeft nageloopen toen zij naar de woning har er ouders in de Van Heemskerckstraat ging. Verscnil- lende personen herkennen in hem den man. die tusschen 7 en 10 uur des avonds in die buurt zoekende heeft rondgezworven. Ondanks alle nasporingen de politie heeft ook gisteren weder in het Y gedregd is niets omtrent het vermiste meisje ontdekt. V rouwenkleodin g. De ..Staatscourant" van Vrijdag bevat de goedgekeurde statuten der Vereeniging voor verbetering van vrouwenkleeding. te 's-Graven hage." Haar doel is .het verbeteren der vrouwenkleeding uit een hygië nisch, aesthetisch, practisch en moreel oogpunt.' Zij tracht haar doel te bereiken door I. het verspreiden van geschriften en uitgeven van periodieken II. het uiteenzetten en aanschou welijk maken door woord en beeld van de gewenschte veranderingen in de vrouwenkleeding III. het gratis beschikbaar stellen van modellen van kleedingstukken; IV. het bevorderen der opleiding van bekwame kleedermaaksters V. het bestrijden van modes, die- indruischen tegen het gezond ver stand en de eischen van hygiene en zedelijkheid. Duizend mannen te erg. Donderdag nacht werd een nog jeugdige vrouw, die volgens eigen verklaring, zooeven door haar man verlaten was, en die met haar woon wagen te Barneveld stond, door eenige boeren in haar nachtrust gestoord. Bedoelde personen gin gen hierbij zoo hardhandig te werk dat zij dë deur van den wagen met geweld verbraken. Hoewel het vrouwtje nog zeer onder den in druk van het verlies van haar echt vriend verkeerde, begreep zij toch clat flink optreden hier alleen red ding kon brengen. Fluks greep zij dan ook een ijze ren hamer en bracht hiermede een der indringers zulke gevoelige sla gen toe, dat hij weldra met een be- bloeden kop moest afdruipen. On der de bedrijven door had vrouw lief nog kans gezien om den belha mel van zijn horloge te ontdoen, hetwelk hij terug kon krijgen, on der voorwaarde dat hij cle door hem vernielde deur van den wagen liet vernieuwen. Toen de verwon dde den volgenden dag aan deze voorwaarde voldaan had, gaf zii hem eerlijk, zooals liet eene nette vrouw betaamt, zijn uurwerk terug. Brieven uit Berlijn. Van onzen Correspondent.) Intochten. De begrafenis van den laatst overgebleven ..Pa ladijn", De Linden op Nieuw j aarsmorgen. BERLIJN, 2 Jan. 1901. De „Linden", de breede boulevard, welke zich over een lengte van onge veer 25 minuten gaans tusschen het oude, eerwaardige Koningslot aan de Spree en de beroemde Brandenburger- Poort aan het begin van den Tiergar- ten uitstrekt, is bij uitnemendheid ge schikt voor plechtige optochten. Na de oorlogen van 1864, 1866 en 1870 zijn de teruggekeerde troepen onder de Brandenburgerpoort door, waar zij door den magistraat werden begroet, langs deze via triumphalis de stacl bin nengetrokken. In de afgeloopen weken konden de tal- looze toeschouwer^ 2 maal liun hart op halen aan groote militaire optochten, de eerste maal bij den terugkeer der eerste 1000 marinetroepen uit China, de tweede maal bij de begrafenis van den ouden veldmaarschalk graaf Blumen- thal. Het heeft niet aan stemmen ontbro ken, welke er zich afkeurend over uit lieten, dat aan deze 100 man marine troepen zulk een buitengewone mili taire eer werd bewezen, en dat zij met die juist tentoongesteld zijn. Ga je met mij meê? Neen, vandaag kan ik niet, ik moet deze dame even thuisbrengen. Wat is er aan de hand? vroeg de andere zacht, toen Claude zich van hen afwendde, om de uitstalling van een winkel te nezichtigen. Hebt gij een dochter aange nomen? Niet bepaald, maar ik heb nu geen tijd meer om met je te praten. Dineer van avond met mij in de club precies om acht uur, want ik wilde je gaarne over het een en ander raadplegen. Best ik zal komen. Hei, koet sier! Wilt gij instappen, juffrouw Tracey? Brandon's vriend ging een naar pas achteruit en nam den hoed af, toen Claud'e passeerde. .Hel geratel van het rijtuig maakte hel onmogelijk een vesprek te voe ren en in haar genotvolle overpein zingen over de studie, die zij weer ging opvatten, vergat Claude deze ontmoeting geheei HOOFDSTUK IV. De drukke bezigheden welke hem in den namiddag nog wachtten, had- evenveel praal werden ingehaald als indertijd de troepen die op de Fran sche slagvelden hadden gestreden. De Chineesche oorlog, welke reeds zooveel millioenen heeft gekost, en welke v. Duïtschland weinig practisch nut zal opleveren, is hier allesbehalve populair. Van een overwinning, zooals indertijd in Frankrijk, waar de Duit- sche soldaat als 't ware voor de ver dediging van eigen huis en haard streed, kan in China geen sprake zijn. Waarom dus zooveel ophef te maken, van de terugkomst van deze duizend man? Doch Keizer Wilhelm dacht er an ders over. Hij wenschte dezen troepen in Bei'liin het welkom toe te roepen en verzocht den magistraat aan de feestelijke ontvangst deel te nemen. Een verzoek uit een keizerlijken mond staat vrijwel gelijk met een bevel. De magistraat haastte zich dan ook aan het „verzoek" van den Keizer te vol doen en de eerste burgemeester Kirsch- ner stak bij den Brandenburger Poort een gloeienden toost af op de over winnaars", bijna op het zelfde oogen blik, dat ginds aan de Spaansche kust het opleidingsschip „Gneisenau" jam merlijk te gronde ging. In den afgeloopen zomer was ik in Sassnitz op Rugen in de gelegenheid een soortgelijk opleidingsschip, de „Moltke" te bezoeken, evenals de „Gneisenau" een groot fregat mei volle takelage, doch met weinig stoom- vermogen en zonder eenige gevechts- waarde. Algemeen is men van gevoe len, dat de Duitsche marine, welke in de laatste jaren reeds vele schepen door stormen heeft verloren, het ver lies van de „Gneisenau" niet te be treuren zou hebben, wanneer het schip genoegzaam stoomverrnogen gehad had om de volle zee te kiez°-- -*• e- gen den storm in. Gisteren is de geredde bemanning, welke in Malaga op de mailboot „An dalusia" was scheep gegaan, eindelijk in Wilhelmshaven aan wal gestapt. Op de Noordzee heerschte in den Oudej.-Ts nacht en op Nieuwjaarsdag zulk een hevige storm, dat men aan den wal vreesde, dat de schipbreukelingen voor dc tweede maal met het zilte nat zou den kennismaken, doch de „Andalusia" 'hield zich dapper. De plechtige uitvaart van den ouden veldmaarschalk graaf Blumenthal, werd niet- door zulk een mooi weer be gunstigd als de intocht der ..China- troepen" en de traditioneele Cour van gelukwensching ten hove op Nieuw jaarsmorgen, waarop steeds de „Paro- le-Ausgabe" volgt in de „Ruhmeshal- le" in het Zeugkaus. Evenais de oude Moltke is graaf Blu menthal tot het laatste oogenblik ac tief gebleven. Natuurlijk deed hij geen dienst meer, daar bij evenals Moltke zeer oud is geworden, doch waar schijnlijk uit piëteit heeft men dezen laatsten aanvoerder uit de groote oor logen van 1866 en 1870 niet gepension- neerd. Reeds verscheidene jaren leefde Blumenthal buiten op zijn landgoed, waar hij met belangstelling de verschil lende gebeurtenissen volgde. Hij stond bekend als een zeer scherpzinnig, sati riek man. Hoogstwaarschijnlijk zullen zijn gedenkschriften voorloopig wel niet in druk verschijnen, daar men ver moedt, dat zijn. memoires evenals de „Gedanken ut tl Erinnerungen" van Bismarck vele scherpe op- en aanmer kingen zullen bevatten over regeerings- daden en over de gevolgde taktiek in den oorlog. En daarvan zouden allicht de leden van zijn familie, waarvan er verscheidene hooge betrekkingen in het leger bekleeden, de dupe worden. Bij den ouden Keizer Wilhelm stond Blumenthal lang niet zoo in de gunst als Moltke, die ook bij het volk meer populair was. De oude Keizer heeft het Blumenthal nooit recht kunnen verge ven, dat deze zich in den oorlog tegen Oostenrijk, in een brief aan zijn vrouw zeer ongunstig over den Kroonprins, den lateren Keizer Frederik, en over Moltke uitliet. De brief werd door de Oostenrijkers buit gemaakt, die, in de hoop verdeeld heid in het vijandelijk kamp te zaaien, den brief onmiddellijk aan den ouden Koning Wilhelm zonden. De positie van graaf Blumenthal werd hachelijk, doch de Kroonprins, die zeer veel op had met den kundigen generaal en niet haatdragend was. bracht alles weer in het reine. Zijn neef, prins Friedrich Carl van Preussen, kon onverrichter zake weer naar zijn kamp terugk^eren. Hij kwam met zijn aanklacht tegen Blumenthal te laat. De kroonprins was zeer bevriend met den kundigen generaal en bevorderde hem na zijn troonsbestijging onmid- der. Brandon zijn tocht met Claude totaal doen vergeten en hem een weinig voor zijn diner verlaat. Zijn gastheer en neef, Sir Philip Brandon, zat reeds op hem te wach ten. Deze jonge man was de lang geheim gehouden zoon van zijri oom; hoewel Ralph het in duigen vallen van zijn vooruitzichten op de familiebezittingen en dc ver breking van zijn engagement, aan hem te danken had. was hij hem toch vriendschappelijk gezind. Philip was iemand met wel eeni ge begaafdheden, wiens gezond verstand dikwijls te strijden had tegen de neigingen van een wereldsche natuur. Zijn moe der was een vrouw van lage af komst geweest met een goed ka rakter. die niets tegen haar afge zonderd leven had, zoolang zij wist dat zij de wettige vrouw was. De baronet had' zijn zoon een uitste kende opvoeding gegeven, zoodat hij in zekere mate voor de positie die hem wachtte, voorbereid was; maar hij was niet gewend in ge zelschap te verkeeren, daar hij een eenzaam leven had geleid, behalve de laatste jaren, toen hij bij een Fransche familie in huis was ge weest. Toen hij den titel en de be- dellijk lot veldmaarschalk. Met vorste lijke eerbewijzen is het lijk van dezen ■ouden aanvoerder naar het Lehrter Bahnhof vervoerd. In de oude Garaisonskirche had een plechtige lijkdienst plaats in tegen woordigheid van hctgeheele hof. Langs den geheelen weg van deze soldaten- kerk tot aan het station, meer dan een groot half uur lang, langs Königstrus- se, 1.inden, Königspl&tz, Bismarck- en Alsenstrasse stonden de garde-troepen en haie geschaard. Vlak achter den lijkwagen, schreed de Keizer aan het hoofd van den lan gen stoet generaals in schitterende uni formen. De klokken bimbamden, en dof en dreunend klonken de zware saluut schoten der kanonnen in den Lustg&r- ten tegenover het oude slot. toen de stoet daar voorbij trok en verder zijn weg nam langs don broeden midden- rijweg van de Linden en door de mid delste poort van het Brandenburger Thor, welke anders uitsluitend door cle Keizerlijke equipages en door de brand wacht wordt gebruikt. Men zal zich herinneren, dat aller- wege in liet vorig jaar de meeningen verdeeld waren over de ouaéstie of de negentiende eeuw met 31 Dec. 1899, dan wei op 31 Dec. 1900 voor de twin tigste eeuw het veld moest, ruimen. Voor hetofficieele Duitsehland maak te Keizer Wilhelm aan al dit geharre war een einde. Hij decreteerde, dat de negentiende eeuw op 31 Dcc. 1899 ten einde liep en verordende, dat de nieuw jaars-Cour van gelukwensehink, wel ke anders steeds om 10 uur 's morgens plaats heeft, ter eere van de Jahrhun- dertwende" des nacht som 12 uur in het Koninklijk slot zou plaats hebben. Aldus geschiedde natuurlijk. Het geheele corps diplomatique en al de leden van de hofhouding defileer den dien nacht langs den troon en woonden een dienst bij in de slotkapel. (iisteren had de Cour van gelukwen sching weer 's morgens om 10 uur plaats, zooals op andere jaren. Naar oude traditie begon dc eigenlijke vie ring van den Nieuwjaarsdag- reeds veel vroeger. Met klokslag van 8 uur blie zen de trompetters van het 2e Garde- Dragoncr-Regiment van den trans van de hooge slotkapel de koraal„Das alte Jahr vergangen ist." Gelijktijdig begon het „grosse Wec ken," een soort taptoe. Terwijl boven van den trans de plechtige tonen van 't koraal in den helderen, kouden win termorgen klonken, traden uit de groots poort van het slot aan den kant van den Lustgartcn al de muzikanten van de regimenten naar buiten, welke tot de 2e Garde-Infanterie-briga.de behoo- ren, benevens het muziekkorps van het 2e Garde-regiment zu Fuss. Op de maat van de bekende melodie „Freut Euch des Lebens solang das Lfimpchen glüht" marcheerden de mu ziekcorpsen nu langs de Linden tot aan de Brandenburger Poort en terug. Nu en dan werden de vroolijke tonen geheel overstemd door het tromgerof fel.en het schelle fluiten der pijpers. De bewoners van Linden en aan grenzende stralen zullen over het vroegtijdige „wekken" niet erg ge sticht zijn, dunkt me. Na het einde1 looze geschreeuw van „Prosit Neu- jahr" tot drie, vier uur in den afgeloo pen nacht in den omtrek van de Lin den, worden ze na enkele uren door de militaire muziek al weer wakker ge maakt.. Om half tien reden de tallooze gala- rijtuigen, waarin de leden van de hof houding, verschillende Duitsche vor sten, al de ambassadeurs en gezanten met hunne echtgenooten gezeten wa ren, naar het slot. Natuurlijk was de geheele omtrek van het, slot weer ge heel afgezet voor liet publiek, doch bij dergelijke gelegenheden doet een pers kaart goede diensten. De Keizerlijke familie, welke den oudejaarsavond in het Neue Palais in Potsdam had doorgebracht, reed om half tien van den Potsdamer Bahnhof naar het slot. De Keizer in een gala- uniform van generaal der infanterie was in een victoria gezeten, getrokken door twee vlugge schimmels. De Kei zerin en haar dochtertje reden in een groote gesloten galakoets. Om 1 uur, na afloop van den dienst in de hofkapel en de Gratulntionscour in de witte zaal, begaf zich de Keizer, vergezeld door den Kroonprins en al de generaals over de slotbrug te voet naar het Zeugliaus om daar, zooals eiken nieuwjaarsdag, de „Parole", het wachtwoord voor liet geheele garni zoen uit le geven. Volgens oude tradi tie luidde de Parole weder„KÖnigs- bergBerlin". Van Künigshrrg, waar 200 jaar gcle- zittingen erfde, wilde hij den bloed verwant, dien hij verdrongen had, zoo spoedig mogelijk leeren kennen. Ralph Brandon was iemand, die in de hoogste kringen ontvangen werd; zijn raad en hulp konden Philio van zeer veel nut zijn, daar- en boven deed het den iongen man leed, dat hij zijn neef een teleurstel ling had moeten bereiden. Hij zocht dus zijn neef op en betuigde hem op een openhartige oprechte wijze ziin leedwezen, dat hij d.e oorzaak was dat zijn (Ralph's) wenschcn niet vervuld konden worden. Maar zou hij toch in weerwil van hun verschillende belangen. geen vriendschap met hem kunnen, sluiten? Ralph was te veel mart van de wereld 01.1 deze toenadering af te wijzen, ofschoon de smart over het in duigen val len van zijn verwachtingen en de behandeling van zijn meisje, dat hij met al den hartstocht van een krachtige natuur lief gehad had, zijn hart verteerde. Maar hij be- heerschte zich. Zijn. verlangen om zich in de eenzaamheid terug te trekken op zij zettend, zag hij den vijand moedig in 't gelaat en Do seerde als beschermer van den man, die hem verdrongen had.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5