Groots Houtstraat ïl Telephoon 490. den het Koninkrijk Pruissen gesticht werd, begon de victorie. Gov: prrn Le lijk ;v: plan het 200 jarig be staan van liet Koninkrijk in den loop van deze maand in Koningsbergen luisterrijk te vieren. Doch men heeft er van af gezien. Het publiek krijgt langzamerhand genoeg van dc feesten zonder tal, onthullingen van standbeel den, feestelijke intochten, en derge lijke, welke onder de regeering van den tegenwoordigen keizer bijna aan de orde van den dag zijn. üc vroeger spreekwoordelijke Prui sische eenvoud is in Berlijn en in de provincies van het Koninkrijk verdwe nen en zal wel niet meer terugkeeren. K. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Nu de eerste helft van 't speelseizoen officieel wordt gerekend achter ons te liggen, hoewel, door het ongunstig weder, feestdagen, enz., het meeren- deel der wedstrijden nog moet plaats hebben, kan het wellicht geen kwaad eens na te gaan wat er totnutoe dooi de verschillende elftallen gepresteerd is. We richten dan allereerst het oog op de Westelijke le klasse competitie en dan komen wc tot de slotsom, dat over 't algemeen lner de qualiteit van 't voetbalspel zeker is vooruitgegaan. Immers de een moge beter zijn, dan de andere, geen der clubs brengt een bepaald slecht elftal in 't veld, ja zelfs de onderste uit de gelederen halen soms zulke tours de force uit, dat men er over verbaasd staat. We herinneren aan Rapiditas' overwinning (hoewel onverdiend) op R. A. P-, aan Sparta's gelijke spelen met H. V. V. en de Am sterdammers. Ook de leiders staan el kander. Wie is b. v. vergeten het roem ruchtig gelijk spel van Velocitas in Den Haag. en 't dito van Ajax te Bre da, de overwinning van R. A. P. te Leiden, enz. Toch wijzen sommige uit slagen op ongestadigheid in vorm, een ongestadigheid die grootendeels te wij ten is aan de vele mutaties in de elf tallen. Vooral R. A. P., H. B. S. en Ve locitas lijden hieronder, terwijl ook H. V. V. soms raar kan doen. Hoe dat gebrek te verhelpen Het eenige mid del is, te zorgen voor eene goede re serve, veel werkende leden en vóór al les wordt vereiseht liefde voor 't spel. Zien we naar 't Oosten, dan is ook daar vooruitgang te bespeuren, ook daar leveren de leiders en mindere go den elkander bloedige gevechten en is de strijd om de eerste en laatste plaats nog lang niet beslist. De beker-competitie is een bepaald succes, hoewel 't wenschelijk zou zijn, dat zich nog meerdere vereenigingen opgaven. Gebrek aan geld... en moed zijn de grootste hinderpalen. Vele clubs deinzen terug voor de groote kos ten en met de gedachte ..Wij winnen hem (den beker) toch niet". Tocli is het. vooral voor vereenigingen van minderen rang (wat spelqualiteit be treft) van belang met de eerste elftal len des lands in 't krijt te treden. Er valt zooveel uit te Jeeren. Daarom kun nen wij zeker eene deelneming aan de bekerwedstrijden elke club aanraden. Höt IJS. Te HeerenVèen kwamen Donderdag jl. reeds schaatsenrijders uit Terhorne en Akkrum aan. Het ijs was over 't al gemeen vrij goed. hoewei het op som mige kanalen door stoombooten en schepen vernield was, Te Beneden- knijpe wordt vanwege de ijsclub ..Bij jotin utfoün" eene hardrijderij gehou den. De ijsbaan der ijsclub ,,Thialf" te Heerenveen is reeds Donderdag voor 't publiek geopend. Het baanvegen is in vollen gang. Uit Monnikendam schrijft men Zooals verwacht was, is de Gouwzee, zoo ver als het gezicht reikt, dichtge vroren, en daar er bijna geen wind is geweest, is het ijs prachtig, zoodat de liefhebbers van schaatsenrijden zich in een heerlijk tochtje naar Marken kunnen verheugen. Als het goed door vriest, en het ijs sterk genoeg wordt, zal „Olympia" ook wel weer op de proppen komen. Ook de trekvaart van Amsterdam over Monnikendam naar Edam zal een mooie haan opleveren, daar de Edam mer stoomboot reeds haar dagelijk- sche overtochten gestaakt en dus niet, als in andere jaren, het ijs aan schot sen gebroken heeft. Hel is niet moeilijk een jongen knappen baronet met 20.000 pond 's jaars in verschillende kringen te introduceeren; Sir Philip Bran don kon heel spoedig de hulp van zijn neef missen, maar toch bleef hij hem trouw bezoeken, daar hij veel van hem was gaan houden en groot vertrouwen in diens oor deel stelde. En Ralph Brandon ver droeg hem. Door het aanbod van een edel man, die als gouverneur van een onzer Indische provincies zou uit gaan, om als diens privaat secre taris op te treden, kon hij zich een tijd lang aan deze bedoeken en andere ergernissen onttrekken. Hier bracht Brandon een paar jaar door, waarna hij de minder bezoch te streken doorreisde. De. beschrij vingen die hij van zijn reizen ver zamelde, verschaften hem een goe de plaats onder de schrijvers en wekten 't verlangen naar meer suc ces bij hem op, waardoor zijn ge knakte levenskracht weêr eenigs- zins herstelde. Hij was zeer verbaasd geweest over zijn ontmoeting met Sir Phi lip: zijn lach en blik stonden hem nog voor den geest en prikkelden hem. Wieïernieuvv e. Voor het lidmaatschap van den A. N. W. B. gaven zich in de week vóór 28 December jl. 22 candidaten op, voor dat van den N. W. B. 3. Gebroeders Fossier dagen ieder tan- dempaar ter wereld uit tot een match, te rijden op het haantje van het Hip- povélodrome te Parijs. Hoe denken onze Hollandsche ren ners daarover De beide Amerikaansche renners, die 't vorig jaar het meest verdiend hebben, waren in 1899 zeldzame lotsspelingde amateurkampioe nen. 't Zijn Frank Kramer en Johnny- Nelson. 't Totaal aan prijzen, dat dit jaar door de groote Amerikaansche renners verdeeld is, beloopt 94.000 dollars of f 235,000, waarvan bijna 54.000 dollars alleen door de demi-fondrijders. In de rangen der sprinters staat Kramer aan 't hoofd met 14 eerste prijzen. Nelson is den stayers de baas, daar zijn jaar lijst sluit met 23 overwinningen. (De Fiets). In de Fransche sportpers wordt se dert eenigerx tijd druk geartikeld over deii gemiddelden levensduur van een fiets. Een inzender in de Vélo beweert, dat men met een goede machine 100.000 KM. kan rijden zonder dat het frame veranderingen ondergaat, die verder gebruik gevaarlijk maken. In- tusschen geeft hij toe, dat dit een be- werint gis, waaraan niet veel waarde mag worden gehecht. Daarom zou vol gens zijn inzicht de Touring Club de France eens Ti enquête moeten instel len naar den gemiddelden levensduur van een rijwiel. Ilet nut van die enquête is ons nog niet heel erg duidelijk zegt „De Fiets". Worstelen. I-Iackenschmidt heeft in de Folies Bergères ook Laurent le Beaucairois gelegd. Zeilen. Boston is in de wolken, want het bou wen van het nieuwe jacht, dat aan het oordeel der America-cup-commissie zal onderworpen worden, is aan een Bostonner door den heer Thomas Law- son opgedragen. De stad Boston heeft eertijds het eeve-burgerschap opgedragen aan den beroemden scheepsbouwkundige Edu- ard Burgers die in 1885 de plannen voor de sleepen Puritan", in 1886 „Vlagflower" en in 1887 „Volunteer" teekende, alle drie overwinnaars van de Engelsche kotters Genesta, Galatea en Thistle in de wedstrijden om de American-cup, doch sinds dien tijd verliet geen jacht voor den grooten wedstrijd bestemd, meer de werven aan de Massachusettsbaai. Rechtszaken. Hel gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren den eigenaar van de strookarfonfabriek ,,De Aastroom" te Winschoten, mei vernietiging vart een vonnis van de arr .-recht bank aldaar, waarbij hij jegens het dooi schuld veroorzaken van den dood van een ander (een werkman was in de hakselmachine geraakt en daardoor gedcodi was veroor deeld lot. twee maanden hechtenis, vrijgesproken, op grond, dat het niel uit wettige bewijsmiddelen de overtuiging had eekregen, dat de dood van den werkman het gevolg is geweest van het wegnemen van een scherm van de hakselmachine. Letteren en Kunst. Ho LI Revue. De Dec.-aflevering van ,,De Holl. Revue" geeft een karakterschets van Marie Jungius en bespreekt als Boek van de Maand „De oorlog en het Scheidsgericht" door Mr. J. M, van Stipriaan Luiscius. In de karakterschets wordt het doel en streven van den kinder hond "-eteekend, als uitvloeisel van de levensopvatting en levensleer van Marie Jungius. De auteur schetst die humani taire gevoelens o. a. aan de hand van de bekende brochures „Over de onbegrensdheid van ons mede- gevoet": ..De Nederlandscho Kin- Hii was zeer gevoelig wat zijn aanstaande vrouw betrof, en erger de er zich over, dat een man als Philm Brandon zich ook slechts een «oogenblik zou verbeelden, dat hij, al was 't slechts een flirtation suk rosa met een eenvoudig, alle- daagsch meisje op touw zou zetten. Hij had de invitatie van zijn neef aangenomen met het plan hem al les op te helderen, als de gelegen heid zich voordeed. Hij moest het echter slim aanleggen. Wel Ralph, je bent tien mi nuten te laat! Dat is ongehoord! riep Sir Philip uit. terwijl hij ziin neef de hand schuude. Ik sterf van den honger! Breng ons zoo spoedig mogelijk wat te eten. riep hij den kelner toe. Je hebt zeker een gezellig dag je gehad Ralph, zeide de gastheer, toen hun ledige soepborden weg genomen waren, terwijl hij Bran don lachend aanzag. Het was een 1 an.ee vermoeien de dag, antwoordde hij. „Ik heb den geheelen namiddag in de City rondgeslenterd en de menschen, die ik moest spreken, niet gevon den." Het woord ..City' bracht Philip op een ander denkbeeld. dèi-i:o:id en de eeruieid van alle hu manitaire streven en haar litte rair werk waarvan als karakteri seering .Voor kleine Lichten" en „Onze Lieve Heiland van de Door nenkroon" worden naverteld. Wie van de levensrichting van mejuffrouw Jungius. wa.arvan haar groote daden en humanitaire werk dc stralende openbaringen zijn, iets wil weten, verwijzen wij naar de zen karakterschets. Het was een toevallig samentref fen van twee omstandigheden die der. heer Netscher aanleiding ga ven tot het schrijven van dezen schets. Aldus verhaalt hij dat in zijn tijd schrift Het was op een mooi en najaars morgen met een flauwe zon in een van wolken schoongewaaide lucht, dat we door het raarn in een bro- churetje van Marie Jungius over het doel en het streven van den Kinderbond" zaten te lezen. En in de verte, op een der wegen ver scheen achter een handwagentje, dat hij met moeite voortduwde een ongelukkig mannetje: een manne tje ergens uit de buurt, die met koopwaren ventte, een bekend ty petje in het dorp. Het ventje was ouwelijk, sukkelig knoeierig m zijn loopen, op vuile klompen, met den doffen schijn van een half idioot leven in zijn oogen en een verdwaasden lach om zijn mond een achterlijk wezen, dat door familie met een soort van negotie werd uitgezonden, om hem thuis van den vloer te hebben, of dat mo gelijk wel ergens alleen in een hut- tehokje woonde en op die manier zijn broodje hij elkaar schooierde. Hij deed niemand kwaad' en sjok te met zijn idioten lachje rustig eenige malen per week de wegen in de buurt af. Maar de kinderen kenden hem. hadden hem een scheldnaam gege ven. Ze hadden dol en wreed piei- ziei om het oude ventje. Zoodra zij hem in 't oog kregen, ging er ook ditmaal weer een gejuich op, en het ruwe spel van eenige vorige malen herhaalde zichhet uit- juichen van zijn scheldnaam, het trekken aan zijn rammeiend hand wagentje. het doen van allerlei malle vragen, het rukken aan zijn groeni- jasje, het duwen in zijn rug. En het sukkelig manneke liet de kinderen in 't eerst begaan, ver maande ze op een sullig toontje om bedaard te zijn. hem met rust te laten, goedige hoosheid voorwen dend met zijn idioten lachje. Maar 't hielp nietd'e kinderen bléven voortgaan hem te plagen,, totdat eindelijk een der jongens in ruwen overmoed hem een plotselingen ruk aan ziin jasje gaf, zoodat hij half om zich zelf draaide. Toen werd hij boos, zette zijn wagen neer. trachtte een jongen te grij pen. Maar de bende stoof uiteen. Er. een uitbarsting van sarrend ge lach steeg er op, toen hij rood van kwaadheid, zijn vuist ballend in de lucht met stumperige, onver staanbare brabbelwoorden de kin deren stond tei vermaledeien en uit te vloeken. Hij kwam een be roerte van schuimende woede na bij. terwijl d'e plaagkinderen de lucht sarrend met ziin scheldnaam bleven doorstriemen. Gelukkig luidde toen de school bel. De kinderen stoven in troep jes de deur in en lieten het povere ventje alleen op den weg achter. Hij vatte de hoornen van zijn hand wagentje weer aan en sjokte voort, nog altijd booze dingen in zich na- brauwend. Toen bleef dc weg eenige uren stil en verlaten. Maar kort voordat de schooltijd zou zijn afgeloopen, kwam er een man met een ladder, diem hij te gen den rnuur van het schoolge- houw zette, waarna hij er tegen opklom, om een blauw bord' met witte letters tegen de steenen te bevestigen. Toen nam hij de lad der weer op zijn schouder en ver dween. En op het hord, hetwelk door de „Vereeniging tot bescherming van Dieren" was geplaatst, werd den kinderen aanbevolen de dieren met zachtheid te behandelen en de vo gels geen kwaad te doen. De school ging spoedig daarop uit; een jongen kwam naar buiten hij zag het bord en bleef staan om tf. lezen. De dringede. stuivende A propos, iii kent nog al veel rijke snoeshanen. Zou jij niet iemand weten, die Oatlands wil koopen? Oatlands koopen? Waarom wil je dat verkoopen? Het is een van de beste gronden van je bezitting? Er staat zoo'n prachtig huis met tuin op, dat kan een mooi somme tje opbrengen. Het spijt mii dit te moeten hooren. zeide Brandon. Gij hebt zeker geld noodig, als gij zoo aan verkoopen denkt. Beste jongen, hoe langer men leeft, hoe meer men noodig heeft. Het is verbazend hoe het geld weg vliegt. Ik beu niet half zoo ver kwistend als anderen en als ik geld opneem, heb ik mijn inkomen noodip om de rente te betalen. Hebt gij al geleend? Ja, maar niet veel. Neen beusch niel. Waarom neem je geen geld on Oatlands on in plaats van het te verkoopen? En leg dan de helft van je inkomen op zii om af te lossen. Dan zou je in een paar jaar je schuld hebben afgedaan. Och, wat een nonsens! Ik zal een rijke vrouw zoeken. Je hoeft er maar een te vragen. schallende stroom der kinderen kwam achter hem aan. Jö. wat is dat Dat je de beesten geen kwaad mag doen. Verr De jongen zocht een steen, en pats! vloog deze gen het blauwe bordje; andere kinderen volgden dit voorbeeld en na enkele oogen- blrkken kletterde een hagelbui van projektielen tegen deze raadgeving der Dierenbescherming aan, zoo dat hei bordje weldra vol deuken zat en er deerlijk gehavend uitzag. Dit was nu hei eenige effekt, dat met hot. beroep der Vereeniging op de zachtheid van gemoed en de goede inborst dezer kinderen was bereikt. En al dien tijd hadden we zitten lezen in Marie Jungius boekje over ,,De Nederlandsche Kinderbond en de eenheid van alle humanitaire streven" in welk hoekje werd uit eengezet, dat de-ze Kinderbond het zich naar alle kanten heenrichtend onderling verantwoordelijksgevoel wil versterken en het orgaan van deze allengs zoo dringend zich uitende zielsbehoefie, het geweten, strenger en teederder wil doen wor den. Want het. ideaal van dien Bond is ..dat de zwakke onder ons veilig zij." Immers artikel 1 der Statuten luidt..De Vereenigine Nederland sche Kinderhond is opgericht met het doel. om reeds bii de kinderen rechtvaardigheid en medegevoel je gens al wat leeft aan te kweeken en ruwheid en baldadigheid tegen te gaan." Deze aflevering van dc Revue, bevat verder de gewone rubrieken. S. Moulïjn heeft voor de Dec. Revue een frontispiece op steen ge- teekend „Winter." Een forsche den met moe-uitgezakte bladeren, dik onder sneeuw en een klein huisje wijkend in hoog-hesneeuwd land schap. Een Dickansmuseum. De heer Thomas Wright, die ook hei Cowper Museum van Olney stichtte, brengt in de „Daily Chro nicle" het voorstel ter sprake, te Londen een Dickenmuseum te stichten. INGEZONDEN MEDE DE S- LIBTGEBf. oO eenre per regal. Zijden Stoffen, Fluweelen en Velvets, Dames-Fournituren, Tricot-, Glacé- en peau de Suède Hand schoenen. Ccintures, Lavaliéres en Strikken. Fransche Corsetten, Reform Corsetten en Bustevormers. De grootste sorteering vindt men in het Magazijn Gemengd Nieuws. De Boeren overmacht;. De bevolkings-verhoudingen in Zuid-Afrika waren, volgens Peter- mann's Mittheilungen hij het be gin van den oorlog aldus De Kaapkolonie telt 350.000 Boe ren 140.000 Engelschen en 10 a 20.000 andere blanKen. Engelsch Zuid-Afrika telt in het geheel 645.000 Boeren 245.000 En gelschen en ongeveer 40.000 an dere blanken. De republieken alleen tellen 280.000 Boeren 60.000 Engelschen en 50.000 andere blanken, zoodiat daar alleen bijna evenveel Boeren zijn als Engelschen in geheel Zuid- Afrika of 2SO.OOC tegen 305.000 Het geheele aantal Boeren in Z. Afrika bedraagt 925.000! Brandon lachte. Wees daar maar zoo zeker niet van, zeide hij. Ik geloof met dal het mij zoo moeilijk zou vallen. Ik zie ér niet onknap uit, heb een klinkenden naam en mooie bezittingen. Men zegt dat de oude Lady Scampentor er een lijst van alle geschikte erf genamen op na houdt en jongelui, die in aanmerking willen komen, met genoemde erfgenamen in ken nis brengt. Geloof jij het? Ik weet 't niet. In elk geval ben ik niet op haar hulp gesteld. Maar je hebt immers zelf een aar die sommetje er doorgebracht als men je niet belastert. Ja, ik was al een even groote idioot als de andieren. Dal is de reden waarom het mii zoo spijt dat je mijn slecht voorbeeld hebt gevolgd. O! maak te maar niet bezorgd over mij. dat zal wel terecht ko men. Zeg mi.i nu eens. waar je van morgen met dat zedige juffertje naar toegingt. en wie is zij? Zij is de dochter van een nut tigen ouden kennis van mij. Zij is pas uit het buitenland terug en op haar vaders verzoek ben ik een De Bier vargiftigitisf. In Manchester zijn weer vier lij ders vergiftigd door net drinker, van slecht bier, gestorven. Eenige dagen geleden waren nog drie slachtoffers gestorven, zoodat het gezamenlijk cijfer reeds tot 93 is gestegen. Bij al deze gevallen luidt het verdict „gestorven door „arse- nicum-vergiftiging. Er zijn een aantal dagvaardingen aan bierbrou wers uitgereikt; aile bierbrouwers in de stad hebben zich aaneenge sloten en ziin van plan. alle ver antwoordelijkheid te werpen op de leveranciers, die hun de grond stoffen leverden. Nieuwe telegraaf kabels. Engeland zal onder de schadeposten van het Chamberlainbewind ook mo gen rekenen de vernietiging van zijn kabelmonopolie. Men weet van de Duitscb-Nederlandsche overeenkomst, ten doel hebbende Insnlinde langs niet-Engelsche telegraaflijnen met Europa te verbinden. Thans heeft de Fransche regeering een dergelijk wets voorstel ingediend voor de lijn Bata viaPoritianakSaigon. De „groo.o schooi/maak"' te Parijs. De Parijsche prefectuur van politie gaat krachtig voort met de groote op ruiming van landloopers, bedelaars en ander gespuis, zooals blijkt uit de sta tistiek over de maand December 1900, die dezer dagen is openbaar gemaakt. Wij lezen daaruit, dat er 12.970 ar- restatiën hebben plaats gehad, en wel 2879 voor landlooperij, 501 wegens be delen op den openbaren weg, 2459 voor dronkenschap, 3983 wegens afpersing, enz. In de lichtstad zijn toch nog heel wat donkere vlekken te bespeuren Eau kind verpletterd. Een klein meisje van 7 jaren, Marie Seir genaamd, speelde dezer dagen met een paar kameraadjes vóór net buis barer ouders, in de Rue des Haies te Parijs, toen een der kinderen uit de grap baar van het trottoir stootte, juist op het oogenblik, dat er een vrachtwa gen aankwam. De bestuurder trachtte te vergeefs zijne paarden in te houden en bet zware voertuig ging met vrij groote snelheid over het ongelukkige kind heen, dat terstond gedood werd Toen men het lijk van bet meisje bij hare ouders thuis bracht, werd de moe der zoo door smart aangegrepen, dat men voor haar verstand vreest. Gavan^enneanns; van een oud-joekey. De jockey Gaston Thomas, iemand van Engelsche afkomst, die wegens onwettige handelingen bij de wedren nen gedisqualifice-erd was, is dezer dagen in de Rue d'Amsterdam te Pa rijs gearresteerd wegens diefstal van. een kleerborstel. Sedert eenigen tijd maakte hij zijn beroep van het ont vreemden van voorwerpen uit de win kelkasten, doch totnutoe had men hen: niet op heeterdaad kunnen betrappen. Voor den commissaris van politie gebracht en daar gevisiteerd vond men op hem verschillende stukken zeep, scharen, tandenborstels, enz. Ook in zijne woning in de Rue Geof- fry-Marie vond men verschillende voorwerpen, die blijkbaar van diefstal afkomstig' waren. Rei zoovaelste spoorweg- omgeval. Een personentrein van Leipzig naar Altenburg is Woensdag bij het station Gösznitz tengevolge van het weigeren van 't remtoestel ontspoord. Verschei dene wagens en een wachthuisje wer den vernield. Er werden^gelukkig geen personen gedood of gewond, doch de materieele schade is groot. Een aardig legaat. De onlangs gestorven, Amerikaan sche millionair Henry Villard (eigen lijk heette hij Heinrich Hilgard) heeft, naar uit New-York geseind wordt, aan zijne geboorteplaats Zweibrüeken de som van 50.000 Mark vermaakt. Het Museum van Nijverheid te Kaiserslau- tern kreeg dezelfde som, evenals de stad Spcyer. Het hospitaal aldaar ont ving 60.000 Mark. In het geheel werd piano met haar gaan uitzoeken. Zij heeft geen moeder moer. Lady Elmslie wil zoo vriendelijk zijn haar de volgende season te intro duceeren. Och zoo? zeide Philip, op ge heel anderen toon. Ik wist niet wat ik aan je hadt toen ik je op dat uur ontmoette. Lady Elmslie neemt die jonge da me onder haar bescherming om jou genoegen te doen, niet waar? Het is dunkt mij niet haar genre maar zij heeft een paar prachtige oogen. Wel je zult de volgende sea son nog dikwijls in de gelegenheid zijn ze te bewonderen. Daarop begonnen zij over iets anders te spreken. Ik ga morgen de stad uit, zei de Sir Philip, toen Brandon af scheid nam. Ik wilde dat je met mij mede kondt gaan. Ik zal wel voor een paard en andere benoodigdheden zorgen. Een paar dagen er uit en een jachtpartij zou je oneindig veel goed doen. Dat denk ik ook wel, maar ongelukkig genoeg kan ik er op 't oogenblik niet uitbreken. Welnu, kom dan met Kerst- uit. de erfenis voor 800.000 Mark aan legaten afgezonderd. Dyssentefie-bacoil. Bij een diner, Maandagavond in de Club artistique te Parijs gehouden, heft dr. Gay, die aan de medische ex peditie naar Manilla deelnam, meege deeld, dat hij er in geslaagd is de ba cil van dyssenterie, de verwoestende plaag der tropen, te ontdekken. Hij had zijn bevindingen aan dr. Flexner van het Parijsche Instituut Pasteur toe vertrouwd en hoopte weldra 't genees middel tegen de ziekte bekend te ma ken. Van vreugde gestorven. Veelal gelooft men niet dat men van vreugde kan sterven, en dit is nu niet temin het geval met een braven sol daat, den hoofd-adjudant van het zee wezen, M. Nogré, van Toulon. Vernemend dat hij tot ridder van het Eerelegioen was benoemd geworden, was zijne ontroering zoo groot dat de ongelukkige achterover stortte, de oogen wijd opengesperd. Toen men een geneesheer haalde, verklaarde deze dat Nogré van vreugde was ge storven, tengevolge van eene hartader- breuk. Axöiistoiu afgebrand.' Zaterdag is het bekende, prachtig gelegen hotel Axensteïn (200 beddeu) in Brunnen, Zwitserscli kanton Schwyz aan het Vierwaldstatter-meer, door brandstichting geheel vernield. Ook een deel der bosschen is verbrand. Het hotel was met den winter onbewoond, Inbrekers, die blijkbaar bezig zijn ge weest in de kamer waar het zilver en andere kostbaarheden bewaard wer den, hebben zoo hun spoor willen uit wisschen Een schoenendief. Men verwijt den dagbladen wel eens, dat zij, door slimme oplichterijen mee te deel en, menschen met lichtzinnige opvattingen van het „mein und dein" op nieuwe invallen helpen. Daartegen over staat, dat degenen, die tot slacht offer worden uitgekozen, door dag- bladberichten van deze soort gewaar schuwd worden en zich dus hoeden kunnen. Wij deelen uit deze laatste overweging mede, zegt het „Centrum1', hoe iemand aan één paar nieuwe schoe nen wist te komen, en daarvoor twéé schoenmakers oplichtte. Hij liet in een hotel, waar hij een kamer betrokken had, een schoenma ker ontbieden om hem schoenen aan te passen. Een paar viel dadelijk in den smaak en de schoenen werden aangepast. De rechterschoen zat als geschilderd, maar de linker wrong, zoodat dc man het uitgilde van de pijn. Dat was te verhelpen," zei de schoenmaker, binnen een paar uur zou hij den schoen passend terugzenden. Een half uur later vervoegde zich een tweede schoenmaker, eveneens ontbo den, met schoenen. Weer hetzelfde spel, echter met die wijziging, dat nu de linksche als aangemeten zat, doch de rechter knellende pijn deed. De schoenmaker zou den rechterschoen op de leest zetten en hem over een paar uur terug zenden. Doch vóór de beide schoenmakers terugkwamen, trok de oplichter den achtergelaten rechter- en den linker schoen aan en lichtte zijn hielen met de nieuwe schoenen eraan. Musikale censuur. Er wordt een grap verteld van den politiecensor te Sagan in Pruisen. Ter gelegenheid van het Kerstfeest was een symphoniseh concert georga niseerd. De dirigent zond zijn pro gramma, zooals dit voorgeschreven was, aan de politie. Hij kreeg het te rug met de mededeeling, dat de „Lich te cavalerie" van Suppé een nummer was. dat op een Kerstprogramma niet thuis behoorde. De dirigent verving het nummer door de ouverture van „Egmont" van Beethoven. Doch bij nader inzicht bleek hem, dat de orkest partijen van „Egmont" zich niet meer in zijn bezit bevonden. Hij deelde daarom met een staal gezicht de par tituren rond van een stukje van Ros sini. Het concert had plaats. De politie censor, zat in de zaal, en genoot het programma, applaudiseerde de uitvoe ring ,en vond zijn aanmerking op het Suppé-nummer zeer van pas, toen hij in plaats daarvan de Beethoven-Ros sini ouverture aanhoorde. mis, als je nu niet kunt; het vol gend jaar is het er misschien niet meer zoo jolig. Want mijn dagen als vrijgezel zijn ~eteld. Ik meen het ernstig. Ik wensch ie alles goeds toe, zeide Brandon lachend. Het is een gevaarlijke specu latie. "Waarom waag je 't zelf niet eens. Ralph. Ik verbeeld mij zoo, dat jij er juist de man naar bent om de harten der vrouwen te stelen. Je hebt je nooii meer vergist dan nu op dit oogenblik! —Welnu, dan goeden avond. Ik zat je komen opzoeken zoodra ik weêr in stad ben, en toen scheid den zij. —Die man is moeilijk te door gronden mompelde Philip terwijl hij de rookkamer van de club bin nen slenterde. (Wordt vervolgd'

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6