E LUZEET FILS. pui Pelterijen en lieerenartikelen zeer Elegante Bontmantels, Barnes-Onderrokken. '1. Bakker, firma Oez. Bakker, Uitverkoop FREDIKBE1I1TES den prijs van 11,10, 11,40, 11,75. TL H- MM, Haardkleeden, Koetsierspelerines, Dames- en Heerenmutsen, Roodc en Witte m Ultstelkeitcte qualiteit. Beans OiaasscH 8 I. C. HAAN, Tafel- en Dessert- Couverts, De beste Rijst der Wereld Moffen, Cols, Voetzakken, WEILL, ilraassstrast 41. WARMOESSTRAAT 14. Onze Betrekkinggids. Cacao Zijlstraat 97, l\3£@ura Zitoer, Men kan een goed censor en een lecht musicus zijn Verdronken. In Loolie (kanton Neufcliatel) waren jongens van 9 tot 14 jaar aan 't ichaatsenrijden op 't ijs in den reser ve vijver van de electrische installatie, ijs brokkelde af en allen zijn ver- Fen Staartje. De brand van de opera comique te heeft een staartje. Een brand die indei'tijd ijverig bij bet blusschingswerk had geholpen, werd dagen uitgenoodigd te Cam- te komen. Tot zijn groote verba zing vertelde hem de notaris, bij wien zich moest vervoegen, dat een mar die hij tijdens den brand had gered, hem 100.000 francs had nagela ten. Vrouwen als -yolksteUers. Volgens een Amerikaansch blad, hebben bij den census op Cuba 58 vrou wen als volkstellers gefungeerd zoo doende te eenen maal de legende lo genstraffend, dat de Spaansche vrouw indolent en gemakzuchtig zou zijn. Ze hebben prachtig werk geleverd, tegen geen moeite of bezwaren opgezien, kwamen achter alle geheimen, zijn in de steden in de donkerste schnilhoe- kejn afgedaald, hebben op 't platte land te paard alle afgezonderde hoe ven opgezocht, en de nauwkeurigste en volledigste staten ingeleverd. En leuk besluit het bericht, dat meer dan één huwelijk het resultaat van deze vrouwelijke campagne zal zijn. Reeds heeft een Amerikaansch officier van gezondheid, dr. Stone, aan een dei- dames, Marie Serrate, hart en hand aangeboden. Als men 't groepje ziet der drie dames-telsters in Havana, die 't blad afbeeldt, kan men zoo iets be grijpen. Postverkeer Berlijn. Gedurende de kerstmisdrukte zijn aan de Berlijnsche postkantoren niet minder dan twee millioen postpakket ten behandeld, ruim 43.000 meer dan het vorige jaar. Aat<welldoing van de voor aeety leerdicht gebezigde k alkoverbl jjfeïöle a. De eigenaar van een acetyleenfa- briek gebruikt sedert eenigen tijd de kalkovevblijfselen als metselspecie voor de muren van door hem opgerich te bijgebouwen, en de ondervinding heeft hier geleerd, dat zij als zoodanig uitstekend geschikt zijn, zoodat groote vraag naar is, te meer sedert dit materiaal goedkooper geleverd kan worden dan de gebruikelijke specie. Bovendien behoeft deze stof geenerlei bijzondere behandeling te ondergaan, mits de ontbinding der carbicd volko men heeft plaats gehad door er over vloed van water overheen te laten gaan. Bovenstaande mededeeling komt voor in het „Zeitsclirift fur Calcium- Carbid und Acetyleen Fabrikation." Ovsriompsld Te Kiel is een wachtpost door inbre kers aan de marinewerf overvallen. Zij hebben den musketier van den kavi- muur in het water geworpen en ziin daarop gevlucht. Een van hen is ge pakt. De soldaat is verdronken. Caran Ache. De groote Fransche caricaturist is ook in ons land zoo bekend, dat nu wij enkele bijzonderheden om trent zijn persoon vinden, wij ze willen mededeelen. De naam, waarmede de knappe teekenaar zijn werkje onderschrijft is een ,,nom de plume", beter ge zegd een „nom de crayon". Het is het Russische woord .Karandash" dat potlood beteekent, op zijn Fransch geschreven als „Caran d'Ache." Zijn ware naam is Poiret. Hii is de zoon van een Franschen réfu gié, die in het begin dezer eeuw naar Rusland vluchtte en een gymnasium te Moskou opzette. De vader had een aantal kinderen, waarvan het meerendeei bij hun meerderjarigheid Russische onder danen werden; een van de broers van dien beekenaar is officier m het Russische leger. Caran d'Ache zelf besloot echter naar Frankrijk terug te keeren en Franschrnan te blij ven Hij vervulde dan ook zijn dienstplicht m het Fransche leger. Toen hij uitgediend was, moest hij trachten aan den kost te komen, hetgeen in den aanvang niet zoo gemakkelijk was. Het geiuk be gunstigde hem echter. Er zou een stuk gespeeld worden ,,Les Danis- heffs", een Russisch stuk dus, doch de regisseur wist niet goed, hoe hij de oplredenden in een passend Russisch gewaad zou steken. Zoe kende naar een teekenaar, die hem daarin zou helpen, kwam hij in aanraking met den jongen ex-sol daat. En Caran d'Ache bracht het er zoo schitterend af. dat hij wel dra andere opdrachten kreeg en zijn fortuin in weinige jaren ge maakt was. Weldra kende hij jaren dat hij 100.000 fgrs. rnet zijn potlood verdiende. Waarschijnlijk verdient de groo te teekenaar tegenwoordig niet minder. Zijn manier van werken is niet geregeld; soms teekent hij dagen onafgebroken voort en dan maakt hij in weken weer niet an ders dan zijn geregelde weekpla- ten voor Figaro en .Journal." Een van Caran d'Ache's zusters is een knappe tooneelspeelster, Een uitvinding. Een arbeider te Bern, die reeds jaren lang in zijn vrijen tijd proefnemingen had gedaan, is er in geslaagd een nieuw lichtgas uit te vinden, dat zeer sterk licht moet geven, eenvoudig te maken is en bovendien zeer goedkoop kan geleverd worden. Ook moet bij bet gebruik van dit gas alle gevaar voor ontploffingen geweken zijn. Door arenden verslonden. De Hongaarscbe dagbladen verha len de volgende schrikkelijke gebeur tenis, die voorviel in een bosch bij Polnera (Ivarpathen gebergte). Zekere vrouw Dadoviers had hout gesprok keld en haar zuigeling, slechts enkele maanden oud, op een, zoo zij meende, veilige plaats in het bosch neergelegd. Toen ze terugkeerde om het weder met zich mede te nemen, vond zij niets anders dan enkele bloedige overblijf selen van het kleine wicht. Aanvanke lijk meende ze, dat de wolven haar kind verscheurd hadden doch weldra zag zij twee arenden op de bebloede overblijfselen nederstrijken en die medevoeren naar hun nest, te midden der rotsen. De arme vrouw keerde weenende in haar dorp terug. Verscheidene boeren trokken nu gewapend uit, eu een hun ner kon naar het nest opklimmen een der arenden dooden en den ander op de vlucht drijven. Op de met sneeuw bedekte rotsen vond men de beenderen en het hoofd des kinds. 30 Slachtoffers- Op de rivier le Borrey bij Wlodawo zonk eene boot, waarop 35 passagiers zaten. Slechts vijf konden worden ge red. De anderen verdronken. Het begieten van Kamer planten. Hoeveel en op welk tijdstip kamer planten gegoten moeten worden is niet nauwkeurig op te geven, daar hier de soort van plant, het jaargetijde, het weer en de standplaats van grooten invloed zijn. Als de plant weinij groeit, dus in de herfst en winter, moet ze weinig water, daarentegen in 't voorjaar en den zomer, als ze in groei is. meer water ontvangen. Eene uitzondering echter maken die plan ten, welke in den winter bloeien; zoo lang de bloei aanhoudt, moeten ze meer ontvangen. De volgende grond regelen zijn in het algemeen vrij wel aan te nemen. a. Eene plant moet niet eerder bego ten worden, dan wanneer de aarde in den pot bijna droog is. Moeras waterplanten worden, natuurlijk steeds nat gehouden. Ook de heideachtige gewassen, zooals Rhododendron, Eri ca, Azalea, Epacris en andere soorten, mogen niet geheel uitdrogen, daar de heideaarde, als ze eenmaal droog is, moeilijk weer vocht aanneemt, waar door de planten dan niet zelden, trots alle begieten, droog blijven en sterven. b. Als er begoten wordt, moet dat zoodanig geschieden, dat de aarde in den pot geheel, tot onderen toe, nat wordt. c. Pas verplante planten worden in den beginne slechts matig begoten. d. Bladverliezende planten, zooals Deutzia's, Spiraea's, rozen en dergelij ke, die later in de warme kamer zullen getrokken worden, moeten, zoo lang "ze in de koude kamer of in den kelder verblijf houden, slechts weinig bego ten worden. Knol- en bolgewassen giet men alleen tijdens de groeiperiode. f. Moeras- en waterplanten houden van veel water en moeten dus ook in den winter begoten worden. Over het algemeen hebben plan ten veel water noodig, als ze in groei en bloei zijn, en weinig, of zooveel als voor het onderhoud slechts even noo dig is, als ze in rust verkeeren. Wat eten de dui ven het liefst Het lievelingsvoeder der duiven zijn hulsvruchten, vooral erwten, maar omdat deze te duur zijn, neemt men wikken, die ze ook graag eten. Ook van gerst houden ze. Wikken, gerst en tarwe of kleine mals, onder elkander ;emengd, geeft een uitstekend duiven- voeder. Wel eten ze ook graag ander zaad, als gierst, lijnzaad, i*aapzaad en hennep, maar die zijn te duur en. al leen gebruikt, te heet. Olieachtige za den zijn niet aan te raden, omdat het vleesch der jongen daarvan een onaan- genamen smaak krijgt. Haver eten ze niet graag en rogge alleen, als ze er ger honger hebben. Het laatste is, in groote hoeveelheid gebruikt, schadelijk voor de. oude vogels en kan voor de jongen zelfs doodelijk worden. Hoo ontstaan droomen? In de „Revue scientifique" verkon digt de Fransche onderzoeker Delage de volgende geestige hypothese tot ver klaring van de verschijnselen van den droom: „Het leven bestaat uit indruk ken, die bij zekere personen langzaam, bij andere weder vlug werken, maar die zich zoowel in het eene als in het. andere geval terstond, nadat zij opge nomen zijn, in de fijne zenuworganen nederlaten, die onze hersenkas om geeft. Elite indruk, dien wij ontvan gen, is begaafd met een grootere of kleinere energie, al naar de waarde, die wij aa nde daad toeschrijven, die het uitgangspunt er van was. Meesten tijds echter ontwikkelt die indruk zich niet volkomen. Integendeel! Nauwe lijks is hij begonnen ons bezig te hou den, of daar komt reeds een nieuwe indruk op en verdringt den eersten. Een derde, een vierde volgt, en de een na de ander neemt do reeds bezeten i plaats in en verhindert zoo den indruk, op welks plaats hij zich dringt, de cre- heele energie te ontwikkelen, die hij bevat. Eiken dag zwerven er zoo dui zenden en duizenden indrukken bin nen het bereik van liet vergeten ge vangen. Dat beduidt echter niet dat zij voor altijd in het graf verzonken zijn. Zoodra de slaap komt, beginnen deze cerebrale indrukken te ontwa ken, de denkbeelden, ontlast van het zware gewicht van nieuwe, voortdu rend weder ontstane denkstof, maken zich gereed hunne afgebrokene ontwik keling weder op te nemen. Diegene, welke gedurende den dag het volko- menst vergeten werden, wier oorspron kelijke energie dus bijna nog geheel voorhanden is, nemen ons nachtelijk denken in beslag. En zoo treedt men het droomland binnen, waar die in drukken van den dag, welke door de op dezen tijd almachtige hersenen ver laten en versmaad werden, hunne re vanche nemen en in onze sluimerende en ontwapende hersenen rondtieren. Zoo gebeurt het bv., dat verliefden en verloofden nooit van elkaar droomen, zoolang hun hartstocht met vollen gloed brandt. Wanneer in een droom het beeld van de geliefde verschijnt, dan beduidt dat, dat het vuur begint te dooven het droombeeld der ge liefde verkondigt het opkomen van de schemering der liefde.'" Hoe het ijzer door bewerking in waarde toeneemt, leeren de volgende voorheelden Uit een stuk ruw ijzer, dat niet meer dan 15 gulden waarde vertegenwoordigt, kunnen worden ge maakt hoefijzers tot een gezamenlijke waarde van 36 gulden. Maakt men er tafelmessen van, dan stijgt de waarde tot 380 gulden. Verder levert zulk een stuk ruw ijzer voor 1065 gulden spij kers. Een belangrijk hoogere som, ni. 9560 gulden ontvangt men voor penne- messen, die uit het blok vervaardigd zijn. Ongelooflijk is echter de toename van de waarde, wanneer men het ru we 'ijzer bewerkt tot de zoo uiterst dunne maar tegelijk hoogst veer krachtige horlogeveeren. Uit een blok ruw ijzer van 15 gulden maakt men gemakkelijk voor 75.000 gulden horlo geveeren. Het ijzer is dan door bewer king 5000 maal meer waard geworden! waarbij s'sog eenisje tegen zeer vwordeelïge prijzen. enz., enz. Z E DE ETALAGE. „De Kleine Kapel", tS. d-e Vleeshouwer Co. od ZONDa.G 6 Januari 1901 TE HAARLEM Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. 's Avonds 6 ure, Van Lennep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, 1-Iaksteen. J'anskerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Bakenesserlcerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Veen. Eglise Wailoims. Voorm. 10 ure, Muller, Gereiormeerde Kerken Qed. Oude Gracht. Voorm. 10 ure. Mulder. 's Avonds 5 ure, Mulder. Ridderstraat,. Voorm. 10 Ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda. Woensdagavond 8 ure, Ringnalda. Gemeenschappelijke dienst. Doopsgezind.© Kerk Voorm. 10 ure, Ds. Jo. de Vries, 's Avonds 6 ure, L. Hesta. Kerk der Broeder-gameeure. Voorm. 10 ure, B. van Scheltinga. Inithersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ure, Geen dienst. Remoastr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure. Prof. Cannegieter, van Utrecht. Ds. Tideman zal weder Woensdags 23 te spreken zijn Oranjekade no. 1. 7 Januari hervat hij zijne lessen. CJtir. Geref. Gemeente Zuiders'raai Voorm. 10 en nam; 5| uur Ds. Schotel. Woensdagav. 8 ure, Schotel. Gedoopte Christenen. KI. Heiligland No. 6 Voorm. 10 ure, Gein.-Verg. 's Avonds 6 ure, Onderlinge verg. 's Avonds 8 ure, J'ongedochters-ver- eeniging. Dinsdagavond 8 1/2 ure. Bidstond Hersteld Apostolische Zending (Internationaal Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen. 154, C*r. Houtstraat, hoek Kerkstraat, Haarlem. O O T E Voorjaars Opruiming, Costumes, Mantels en Lappen Japonstoffen, ge durende Januari tot zeer lage prijzen. Proeven worden gratis toegezonden. Aanbevelend, P. C. C. JACOBI. IÖEST NIET MEER QEST NIET MEER 0EST NIET MEER QEST NIET MEER -GEBRUIKT GEBRUIKT GEBRUIKT GEBRUIKT Bermebroek. Voorm. 10 uur. Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr. Bevestiging van Kerkeraadsleden. Collecte voor de kerk. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Sp&amdam. Voorm. 10 ure, Baljon. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuylman. IJmudden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Nam. 6 ure, Ds. Klap, pred. te Velsen. Bevestiging van een ouderling en een diaken. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Er is volstrekt geen ander geneesmiddel dat zoo snel en zoo volkomen werkt. Eene enkele pastille geeft verlichting; zij kunnen door de delicaatste personen gebruikt worden. Aan Geabonneerden op dit blad en hunne huisgenooten worden aan onze bureaux, Gebouw „Het Spaarne", Kampersingel 70, op aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze be trekkingen zijn te bevragen. Abonné's buiten Haarlem, ontvangen inlichting tegen toezending van postzegel. A81. Gevraagd een le en 2e modiste intern. A82. Gevraagd te Enschedé een flin ke winkeljuffrouw, grondig bekend met Manufacturen en mode-artikelen. A89. Smidsknecht gewaagd, bekend met boerenwerk en hoefbeslag. A84. Met 1 Febr. a. s. verlangt men te Arnhem een bekwaam huisknecht, P. G., van goede getuigen voorzien. A85. Keukenmeid, 2e meisje, P. G., met 1 Febr. gevraagd te Hilversum. EATING'S PASTILLEN EATING'S PASTILLEN EATING'S PASTILLEN %EATING'S PASTILLEN V 3D cacao E CH0C0LADL SUIKERWERKEN f/'/MEt MAND HOLLHNDiV FABRIEKEN HELHOND(H0LLHNI>^ ÜiLNKIRCtiENit'wnwLRNoV WIEN (0ES7ERREICH UNO 1 Laane «fcVan Bemmel, KASSIERS. Kruisstraat 51, HAARLEM. Deposito Rente. Cheque Rekening '21/, °/o 1 maand vast prolongatie- koers minimum. 2'/, °/o 6 maanden vast 3 °/0 1 jaar vast4 ProlongatieEffecten, Wissels, Coupons, Reiswissels, Vreemd Geld, Hypotheken, Assurantiën. Indien de koest u verhindert te slapenzal eene enkele Keating'spastille u helpen. Elk geneesheer zal u zeggen zij zijn OLSTREKT EENIG OLSTREKT EEMIG OLSTREKT EENIG OLSTREKT EENIG Het publiek wordt verzocht acht te geven op de woorden Heating's Cough Lozenges, gedrukt door het Britsen Go zonder de welken geen eene doos echt is. De eigenaar - ~ru*u HOL IjA NDSCHE Crediet- en Deposito-Bank, MEES R1TSËMA, Haarlem. IJmniden. Rente-Depót. (Cheque-rekening) 2'/, pCt. 3 dagen opzegging 3 1 maand vast prolongatiekoers. 1 jaar vast 3I>Ct. Effecten, Coupons, Prolongation, Vreemd geld, Wissels, Discontee- ringen, Reiswissels. Bewaarinrichting. Lokettenkast. fEswaoiSeüi-a. '.'emmisrtwuair? ie Kfteetoa eo AswaraBtiën. HAARLEM. OPGERICHT 1833. Barteljorisstraat hoek Groote Markt. Beddenmagazijn. Matrassenfabriek. UITSTOOMEN en DESINFECTEEREN van REDDE- GOED en andere artikelen. Teleplioon 250. Barteljorisstraat No. 31, HAARLEM. Specialiteit in Fijne sorteering in in diverse prijzen. ;edrukt door het Britsch Gouvernement op het roode cachet en :n geen eene doos echt is. Thomas Keating, chemist ta Londen. Overal in al de goede apotheken verkrijgbaar in blikken doozen. Osaas* Peter jatra Rijst, Phenix Java Rijst. Uitsluitend verpakt. Alom verkrijgbaar, Stoomrijstpellerij „DE PHENIX", Zaandam. p t/»\\ PJj)pDjQ T* In Thomson's Puddingpoeder Daar proeft men ook Citroen, Terw:"l de lekkere geuren Den neus genieten doen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 7