Stadsnieuws Haarlem, 7 Jan. 1900. Populair Concert. Zondagavond gaf Haarlem's Mu ziekkorps Harmonie", directeur de heer C. A. W. Bernhardt een popu lair concert in de groote zaal der so ciëteit Verceniging. Waarschijnlijk tengevolge van de felle koude, was hei auditorium niet zoo groot als men had mogen verwachten. Dit deed evenwel de uitvoerenden niet ontmoedigen. Met veel muzikali teit brachten zij de verschillende fraaie nummers ten gehoore, waar mede zij dan ook een luid en wel verdiend applaus inoogstten. Van de solisten had de heer Wil- lemsen, bariton, veel bijval. Ook het echtpaar Caron, karakterei uettisten had met de voordrachten „Josefine" en „Een Rijtoertje" veel succes. Na de pauze werden nog een zes tal nummers uitgevoerd, die wij niet konden bijwonen, doch wij twijfelen geenszins of ook deze zijn goed van stapel geloopen. De tweede gezellige bijeenkomst in dit seizoen vanwege de Haai'lernsclie Vereeniging van Spoorweg-ambtena ren zal a. s. Zaterdag in het Bronge bouw worden gegeven. De heer P. H. Lamberts Jr. van Amsterdam, zal een viertal voordrachten ten beste geven. Met een bal wordt de avond gesloten. Intercommunale telophoon. Zooals men weet kunnen zij, die ge abonneerd zijn voor intercommunale telephongesprekken, een bedrag voor uit storten, zoodat de geabonneerden en de administratie niet voortdurend den last hebben van geld betalen en geld ontvangen bij ieder gesprek. Daarvan wordt natuurlijk op het kantoor aanteekening gehouden en ontving iedere maand de geabonneerde een eenvoudig staatje, waarop de data stonden vermeid der gesprekken, het gestorte bedrag, wat er van verbruikt was en wat er dus van overschoot. Dit staatje nu zal voortaan komen te vervallen. Althans wij ontvingen op ons maandstaatje over December de volgende laconieke mededeeling: „In het vervolg worden geene re kening-couranten meer toegezonden, wie er inzage van wil hebben, wordt „beleefd verzocht zich ten kantore te „vervoegen." Ieder koopman of handelaar doet wat hij kan, om zijn klanten te ge rieven, maar het Rijk denkt daar an ders over en schaft een maatregel af, die voor het publiek gemakkelijk was en het Rijk zeker weinig last ople verde. Het publiek heeft slechts te buigen en kan wel vragen: „is er ook misschien nog iets van Uw be lieven?" Want het Rijk is nu eenmaal de monopolist op 't gebied van de inter- commimale telephonie We moeten deemoedig komen vra gen, hoeveel het Rijk van ons geld nog over heeft. Het zij zoo, maar bevorderd zal het gebruik der inter communale telephoonlijnen daardoor niet worden. De Bataaf. Deze gymnastiek-vereeniging gaf Zaterdag-avond eene uitvoering in het „Brongebouw", die, wij willen 't er onmiddellijk bijvoegen, een zeer goed geslaagde was. „De Bataaf" gaat verbazend voor uit, met genoegen merkten wij op dat de uitgevoerde bewegingen volkomen in de macht der uitvoerenden lagen, wat niet altijd van gymnastiek-uit- voeringen in 't algemeen geconsta teerd kan worden en daardoor correct en in de puntjes werden af gewerkt. Vooral deze omstandigheid kan niet genoeg op prijs gesteld wor den. Van het programma vermelden wij vooral het werken aan barren en par- terrerek en de colonne sabel en geweer die zeer fraai werd uitgevoerd. Voordracht en bal waren even zoo veel aantrekkelijkheden die den avond tot een genotvollen maakten. Schaatsenrijden. Door den kouden noord-oostenwind was menigeen, die Zaterdag nog vol vuur was om zich op den a.s. vrijen dag aan het prettig ijsvermaak over te geven, terug geschrikt om de ijzers onder te binden. Het was dan ook op de vaarten en plassen in de omstreken niet druk; ook op de ijs baan aan den Zijlweg was het n buitengewoon vol. In de tent w het meermalen drukker dan op spiegelgladde baan, die in uitsteken conditie verkeerde. Het was dan o< in 't bijzonder voor de dames, bij ondoenlijk tegen den sterken wil in te rijden. Toch liet meni schoone zich niet terughouden, 1 geheele rijen kon men ze tegen d storm zien kampen, daarmede ve Hollandsche jongens beschameru Want zij, die zich op de ijsbaan b wogen, amuseerden zich," trots alH. win d.Erf die _vro o 1 i j kheid werd~nd verhoogd door Haarlëmsch Muziq korps Orpheus", dat in een zohnj hoekje plaats gevat"had~ën~köudëj wind trotseerende, er lustig op li blies, tot groot genoegen van d schaatsenrijdsters en rijders, dj hierdoor als 't ware werden aang moedigd in den strijd tegen de el menten. En werkelijk, wanneer dan die pre tige tonen der muziek op de_vleugelq desj_winds_tot ons kwamen, dah'wa het_ of_ nieuwê'kraChten ons aarigrepj en dë ijzers met grootër snelheid~dö5 het ijs sneden, alsof er geen wind~<5j geen koude was.j Van onze correspondenten ontvii) gen wij nog het volgende De omliggende wateren zijn than alle voor de scheepvaart gestremd. Sedert Zaterdagavond vertoont zici ook in het Noordzeekanaal grondij.* dat zich hier en daar vast zet7~d! ijsbreker is in gereedheid "gebracht Gisteren, Zondag, werden de treÈ vaarten tusschen Sloterdijk en Haai lem betrekkelijk druk bereden, maai uitsluitend naar Halfweg en Haai lem, om vandaar per tram terug tj keer en; er waren rijders die dat reij je twee en driemaal deden; aan di stations Haarlem en Halfweg werdei honderden plaatskaarten Amsterdan uitgegeven, terwijl bij een der mid dagtreinen het meerendeel der reizi gers te Halfweg, in de bagagewagen! moest worden opgenomen. Het ijs op de vaarten, oorspronke lijk mooi is op enkele plaatsen t( veel met zand en stof bedekt en lieefl talrijke scheuren. De opmerking is gemaakt en o. ij niet ten onrechte, datde gemeente reiniging goed zou hebben gedaai door het stof van de laatste dagei] bijeen te vegen. Nu dat niet gebeurt} is, hebben de wandelaars er grootei) hinder van gehad en is het ijs iq verschillende grachten er door bei dorven. Onze stoombootendirectie Bus erj Kaarseladeveer, hebben hedenmorgeij de diensten moeten opgeven, nl. die op Zuid-Holland en door de ring-j vaart (Zuider-Spaarne). De „Cronjë" stoomde hedenmorgen nog door NoorderSpaarne, zijkanaal en Noordzeekanaal naar Amsterdam, dat een moeielijke tocht was. Heemstede. Aan de behoeftige lidmaten der, Ned. Herv. Gemeente is een extra bedeeling verstrekt, bestaande uit erwten, boonen en spek. Op de algemeene begraafplaats! alhier zijn in 1900 30 lijken ter aarde besteld. Zandvoort. Vrijdagavond gaf de Zandvoortschej Zangvereeniging in bet Kurhaus al-' hier de eerste uitvoering in dit sei-| zoen. De verschillende zangnummers! werden uitstekend gezongen. Vooral „Feestzang", koor uit Figaro's Hoch- zeit van Mozart, werd zoo luide toe gejuicht, dat het gebisseerd werd. De twee voordrachten vielen ook bepaald in den smaak, de costumes waren onverbeterlijk. De voordracht „Naar de Noordpool" verwierf zeer veel bij val. Het blijspel „Hoe papa zijne toestemming gaf, of eerst betalen en dan (trouwen" werd bijzonder goed gespeeld. De rollen waren goed ver deeld. De Zangvereeniging heeft eer van deze uitvoering. Het programma was met zorg gekozen. Een geani meerd bal besloot den avond. De ijsbaan achter de Brederode- straat alhier is Zaterdagmiddag geo pend. Het ijs is prachtig. De baan ligt vrij beschut door de duinen. Er sche „Standard" daaromtrent een dwaasheid; de Hertog kon moeilijk boos zijn over de discussie in de Tweede Kamer, die plaats^had nadat hij reeds vertrokken was. De reden van zijn afwezigheid was dan ook een andere. Ik wil er alleen dit van zeggen, dat, wanneer Hertog Hendrik zal deelnemen aan een partij ten Hove het zal zijn in de uniform van Nederlandsch hoofd- of opper-officier. A bon entendeur, enz. Of Hertog Hendrik, die een goed sportsman is, ook de Hollandsch-na- tionale sport van het schaatsenrijden beoefent, weet ik niet. Wel, dat de liefhebbers thans hun hart kunnen ophalen. Heden (Zondag) lijkt de stad wel uitgestorven; de wandelaai'S zijn blijkbaar allen naar buiten, naar een van de vele plekken in het Bosch of in de omgeving der stad, waar gele genheid genoeg is om door de sner pend koude atmosfeer te zweven, zij het dan ook niet „auf Flügeln des Gesanges". Voor de vele Afrikaners die thans in ons midden zijn, zou het schouwspel der bevolkte ijsbanen een gansch ongewoon zijn. Maarzij durven er niet uit. De koude, die wij hier hebben, is de arme menschen te machtig. Ginds kennen zij den winter alleen des nachts, want op den dag is er steeds de alle koude verdrijvende Afrikaansche zon. „Ons mis di zon zoo banja", zeide mij een Transvaal- sche dame, wier kennis ik gemaakt had en die mij zoo vriendelijk te ge- moet was gekomen met een: „Elc es banja blij u te zien" (wat ons „aan genaam kennis te maken" verving). Niet, dat zij het hier onaangenaam vond, „glad niet", maar dat er geen zon was en geen bloemen in de tui nen, dat de hoornen zoo kaal waren dat constateerde ze met een traan in het oog. Het weder was nu ook zoo slecht voor „di ou president". Wel maken de geneesheeren zich niet ongerust, doch de dames uit 's heeren Erugers onmiddellijke omge ving zagen het wat zwaarder in. Natuurlijk liep het gesprek ook over den huldigen stand van den oorlog waarover allen zich hartelijk verheug- defi. Hun vertrouwen is weer opnieuw gestaald, hun hoop herleefd. Het be richt van een groote overwinning, die door Botha was behaald, vond in dezen kring meer geloof, dan daarbuiten, waar men aan een beursmanouvre van Londensclie speculanten dacht. Maar met stelligheid kon men niets zeggen. Zoo langzamerhand heb ik mijn be stek weder volgepraat. Ik wensch alleen er nog op te wijzen, dat het schouwburg-vraagstuk weder een nieuwen kant heeft gekregen, doorliet aanbod der z.g. schouwburg-maat schappij om aan de gemeente een naast het bestaande gebouw gelegen perceel te verkoopen. Het plan, op zichzelf, om op de aldus verkregen ruimte een nieuw gebouw te zetten, is het oudste, het meest logische en meest aanlokkelijke. Onze vroede mannen mogen er eens rijpelijk over denken, wanneer zij in de raadszitting van Dinsdag, uitspraak hebben gedaan (bij motie) over twee niet minder be langrijke vraagstukkende voorziening in electrische stoomlevering en de exploitatie van de telefoon. H. A. GANUS Jr. Woningwet. Het mondeling overleg tusschen de commissie der Tweede Kamer tot voorbereiding van de woningwet met de Regeering is Zaterdagavond afge- loopen. Behalve de minister van binuen- landsche zaken, namen ook de mi nisters van justitie en van financiën aan de conferentie deel. De hierbij gewisselde denkbeelden zullen thans door de Regeering wor den overwogen. Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn benoemd tot buitengewoon opzichter F. J. Frohn, R. van der Ploeg, J. Heemstra en J. H. Dapper bij de werken voor het maken van de havens en aanleg plaatsen met bijbehoorende werken voor het stoompontveer over het Noordzeekanaal. Nu het eindelijk winter is geworden mag het niet onvermeld blijven, zegt de „Kampioen", dat op 30 December 1900 in bet openbaar plantsoen aan de Stadhouderskade, nabij liet z. g. Leid- sche bosch te Amsterdam, een perk stamrozen nog met een aantal goed ontwikkelde frissche bloemen prijkte! Ook te Hilversum en te Bussum zagen we half December nog stam- en struik rozen in bloei Langs den weg naar Chaam werd Vrijdag door eenige schoolgaande kinderen in een sloot een man onder het ijs gevonden. Bij onderzoek bleek het te zijn de jachtopziener A. Ilof- kens van Ginneken, die sedert Oude jaarsavond werd vermist en hier den dood gevonden had. Het hoofdbestuur der Ned. Zuid- Af rikaansche Vereeniging ontving een gift van f 400 van H.M. de Koningin- Moeder als blijk van belangstelling in de wei-kzaamheden der Vereeniging tot leniging van de rampen, door den oorlog in Zuid-Afrika ontstaan. In drie eeuwen geleefd. Een inwoner van Schiedam hoopt in het nu ingetreden jaar zijn 102den verjaardag bereiken. Geboren in 1799, geniet dus de nog krasse man het zeld zame voorrecht iu 3 eeuwen te hebben geleefd. Gemengd Nieuws. Wijsheid door zuinigheid be drogen. Toen cle roman van Jules Verne De Reis om de Wereld in tachtig Da gen als tooneelstuk bewerkt was, om in liet Theatre van de Porte-Saint- Martin te Parijs opgevoerd te wor den, gaf Ritt, een der directeuren, zijn tevredenheid over het stuk te kennen, terwijl de andere directeur, Larochelle, zijne opinie voor zich hield. De bewerker had in het derde tafe reel een olifant gebracht. Een olifant riep Larochelle, diertnoet geschrapt \vorden.~~ 'Neen, neen! Laten we dën oli fant houden, zeide Ritt. Dit werd ten slotte overeengekomen; maar op de repetitie bracht Larochelle triom fantelijk een nagemaakten olifant op het tooneel. Algemeene ontsteltenis Eenige dagen later kwam Ritt met een springlevenden kleinen olifant aan. De bewerker van het stuk ried hun aan dien te koopen. Hem koopen!... een mooie grap, zeide Larochelle ze vragen er acht duizend frank voor terwijl we hem voor maar zestig frank per avond kunnen huren. ij Het stuk werd zeshonderd achter eenvolgende keeren opgevoerd, en de huur van het dier kwam dus te staan op zes en dertig duizend franc, terwijl de directeuren het voor acht duizend frank in eigendom hadden kunnen krijgen. Aanvaring in Brest. Door het zwaar mistige weer is in de haven van Brest de Fransche der de klas torpedo kruiser „Fleurus" in botsing gekomen met een haven sleepboot „Menhir." Aan boord van het oorlogsschip waren dadelijk alle hands aan dek en konden de Maka- roff-aanvaringsmatten omlaag gelaten worden voor de twee groote gaten, een scheur van vijf meter lengte en een gat van twee meter. Het water kon worden tegen gehouden eer het schip begon te zinken. Men seinde om hulp en het vaartuig kon dadelijk naar het droogdok gesleept worden. Een nieuw eiland. Door een Noorseh kapitein, Saxe- gaard, is voor eenigen tijd in den Stil- len Oceaan een tot op dat oogenblik onbekend eiland ontdekt. Hij was met het aan eene Ameri- kaansche reederij toebehoorende bark schip „Cainbusdoon" op weg van Sid ney naar Manilla, toen men aan boord een niet op de kaai-t aangeduid eiland uit de zee zag opduiken. Kapitein Sa- xegaard deed onmiddellijk de noodige waarnemingen om de ligging van het eiland te bepalen en meldde na zijn te rugkeer de ontdekking. Het eiland dat naar zijn ontdekker Saxegaard-eiland gedoopt is moét intusschen door een Amerikaansche kanonneerboot in be zit genomen zijn. Het ligt tusschen de Philippijnen en de Karolinen. Het ïr: zeer rijk aan bosschen en schijnt zeer vruchtbaar te zijn. Cocaïne. Het cocaine, dat in de heelkunde bij zeer vele gevallen wordt toegepast en veel bijdraagt tot vermindering van de pijnen der patiënten, is, evenals de morphine hoogst gevaarlijk, en eene oorzaak van voortdurende onrust ge worden voor hen, die er misbruik van maken. Een Italiaansch militair arts be schrijft de aan zichzelven waargeno men werking dezer stof als volgt: Na de eerste inspuiting gevoelt men eene groote verlichting; men acht zich zelven in staat groote daden te ver richten en de krachten schijnen als het ware verdubbeld. Op dit eerste stadium volgt een tweede, dat een toestand is van groote neerslachtigheid en waar in men de onbedwingbare behoefte ge voelt zich eene tweede inspuiting toe te dienen. Nauwelijks is dit geschied, of alle zinnen verscherpen zich, voor al het gehoor, en men meent ongeloof lijke geluiden te hooren. zelfs het loo- pen eener vlieg langs den muur. Spoedig echter beginnen deze gelui den een bijzonder karakter aan te ne men, alsof menschen en dieren voor den patient beleedigende gesprekken voerden, terwijl hij al de onrust van een lijder aan vervolgingswaanzin on dervindt. Hij ziet dieren, die hem ver volgen, maar terwijl bij den alcoholist, alle dieren de gedaante van muizen aannemen, zien de cocaïnisten niets dan wormen. Bij verder gebruik van cocaine ont staat zwakheid der geestvermogens; 't geheugen gaat verloren, de zieke ver onachtzaamt zichzelven en verliest alle zedelijk gevoel. Om zich het vergift, dat zijn hartstocht is geworden, te ver schaffen, grijpt hij naar alle middelen; hij denkt niet aan het lijden, dat het hem zal bezorgen, en toont alleen het dringend verlangen het in zijn bloed te spuiten. De arts, die dit mededeelt, bad het zoover gebracht, dat hij zichzelven da gelijks 12-9 gram inspoot. Hij was met het gebruik van cocaine begonnen, om beter de inspanning van den militai ren dienst te kunnen verdragen; daar hij echter van gebruik tot misbruik was overgaan, had hij zichzelven de door hem beschreven ziekte op den hals gehaald. Vreemde hengelaarsbuit. Een zeer eigenaardige vangst had dezer dagen een hengelaar, te Berge rac. Terwijl hij in de Dordogne op de snoekenvangst uit was, raakte zijn snoer aan iets zwaars vast, en voor zichtig het vischtuig inpalmende, trok hij geen visch, maar een... rijwiel aan den kant. Het was een machine 1890, met gebogen raam en zonder lucht banden. Men ziet hieruit hoe de geest des tijds zich ook aan den hengelaar open baart in den goeden ouden tijd ver schalkte men wel eens een ouden schoenthans trekt men oude fietsen uit het natte element (De Kamp.) Moderne redding Een Belgisch schip, de „Prinses Cle mentine" is op den eersten dag der nieuwe eeuw in de gelegenheid ge weest, de eerste redding van een in ge vaar verkeerend vaartuig te doen plaats hebben met behulp van telegra fie zonder draad. Toen de „Prinses Clementine" op Nieuwjaarsdag te Dover arriveerde,, rapporteerde de gezagvoerder, dat hij op een uur afstand van Ostende de Zweedsche bark „Medora", bestemd voor Stockholm, op een zandbank had zien vastzitten en dat dit schip zeer veel averij bekomen scheen te hebben. Hij had onmiddellijk door middel van de telegrafie zonder draad naar Osten de zijn bevinding geseind en nog voor hij te Dover aankwam, bereikte hem de tijding, dat van Ostende uit een sleepboot was vertrokken, om de Me dora" assistentie te verleenen. Later kwam bericht, dat schip en bemanning waren gered!. Een enthousiast. Te Parijs heeft dezer dagen terecht gestaan een jongmensc-h, gewezen be ambte bij een der spoorwegmaatschap pijen, die zich schuldig had gemaakt aan verduistering van 60,000 francs. Van dat geld besteedde hij een goede Ik wil nog wat langer leven. Ik mag niet sterven voordat alles gere gelden ClaudeClaude Ilij kon den zin niet voltooien. Wij zullen u wel weèr opknap pen, mijnheer Tracey, maar dan moet gij den raad van den dokter ook strikt opvolgen en hem eiken dag laten komen. Ja, ja, hijgde de oude meer dan hij sprak. Een dankbaar gevoel vervulde Clau de,toen zij die laatste woorden vernam, welke een bewijs schenen dat zijjtoch de aerste plaats in haars vaders hart en gedachten innam terwijl zij juist had gemeend dat haar vader zoo tegen haar gekeerd was. Voor de eerste maai woonde zij een ern stige zieke bij. Zij voelde zich erg ontdaan en verschrikkelijk hulpbe hoevend ofschoon zij van 't hoofd tot de voeten beefde, deed zij haar best kalm te schijnen en de bevelen van Tebbets zoo spoedig en correct ten "uitvoer te brengen. Wat zouden zij zonder Brandon begonnen zijn, dacht zij, hij trad zoo beslist hande lend op. - Gij maakt u zelf dood op, zeide hij tot Claude, toen hij haar onder aan de trap ontmoette. 7000 francs om zich een paar supe rieure rijwielen en een keurig motor- rijtuigje voor twee personen aan te schaffen. Hij stond juist op het punt om zich per auto uit de voeten te ma ken, toen lii] gearresteerd werd. De rechtbank veroordeelde hem tot 3 jaar gevangenisstraf. Aanzienlijk grondbezit in Engeland. De grootste grondbezitting in het Vereenig,d Koninkrijc is de Suther land hsche, in het noorden van Schot land, het eigendom van den Hertog van Sutherland. Zij heeft eene uitge strektheid van niet minder dan 739,200 morgen. De grondbezitting van Reay, in het zelfde gedeelte van Schotland, is ook zeer uitgestrekt, namelijk dertig mij len in de lengte en vijftien tot twintig mijlen in de breedte. Deze grondbezit tingen overtreffen in uitgestrektheid verre alle één geheel uitmakende per soonlijke bezittingen in Engeland. Eene van de grootste aldaar is die van Ailesbruy of Savernake, in Wilts hire. Zij bevat, behalve het park, waar in het voorvaderlijk kasteel staat, minstens dertien kerspelen, en de ge heele bezitting bestaat uit ongeveer 55,000 morgen en strekt zich uit tot oen afstand van meer dan twaalf mijlen. Tien pfennig per rit. Ook te Berlijn is met Nieuwjaar een nieuwigheid op de trams ingevoerd: het tienfeiuiig tarief. Waar men ook heen rijdt, het is overal tien pfennig. Dus ongeveer 6 cent! De koude. Uit alle deelen van Europa komen berichten van hevige koude, vorst of sneeuw. In Engelaxad vroor het Za terdag hij dikken mist; te Berlijn wordt reeds druk schaatsen gereden. Hoewel het in de Rijnstreek vinnig koud is, heeft de rivier nog maar weinig drijfijs, de Moezel en de Saar liggen_echter vol. In Galicië is het verkeer bijna ge- heel gestremd ten gevolge van zwa- ren sneeuwvalte Mentone begon het Zaterdagmiddag flink te sneeuwen. Te Napels sneeuwde het Vrijdag en des ^nachts vroren, voor het eerst sinds tien jaar, op straat drie men schen dood. Te Florence heeft het ook gesneeuwd en te Rome hangeii ijspegels aan de bronnen. Tei eu linnen zakdoeken. De lieer Th. Guyot heeft op het Con gres de l'hygiéne te Parijs een voor dracht gehouden, waarin hij de nood zakelijkheid heeft betoogd van het af schaffen der linnen zakdoeken. Bij het overige vuil linnen geworpen, droogt een besmette zakdoek en besmet de kisten en kamers waar dat, in afwach ting van den bleeker wordt bewaard. En dan moet het tegen de komst van deze nog gesteld worden. Vóór.het linnen wordt gewasschen zet men het gedurende een nacht in kui pen met koud water en wringt het daar in uit, als men het er uit neemt. Dat water gaat in de stad het riool in en komt op het land dadelijk in de vaar ten en rivieren, die het besmet. Er moet dus een middel worden ge vonden om de afscheidingsstoffen on zer slijmvliezen op eene andere wijze te verzamelen en wel zóó,' dat die zoo spoedig mogelijk vernietigd worden; en dit middel moet zóó eenvoudig en zóó weinig kostbaar zijn, dat liet onder ieders bereikt ligt. De heer Guyot meent dit middel te hebben gevonden in den zakdoek van papier, die dadelijk na het gebruik kan verbrand worden en zoodoende, voor den zieke ten minste, de dubbele rol speelt van ontvanger en óntsmetter. De voordeelen van den papieren zak doek liggen voor de hand. Daar zij niet gewasschen behoeift te worden ont wijkt men al de boven opgenoemde ge varen; het vuur draagt daar zorg voor en vuur vindt men in de nederigste wo ning, ook des zomers. Het spreekt van zelf dat het papier, waaruit de zakdoeken vervaardigd zul len worden, zekere bijzondere eigen schappen zal moeten bezitten, om ze voor het doel geschikt te maken. Maar, als het publiek eenmaal over tuigd is geworden van hare onmisbaar heid, kan men de zorg daarvoor veilig ■aande fabrikanten overlaten. (Eigen Haard). - Gij ziet er totaal uitgeput uit, zeide hij, haar hand vattend, „gij trilt van het hoofd tot de voeten. Waar kan ik wijn vinden Gij moet iets drinken. Ik ben niet vermoeid. Zeg mij eens wat de dokter vertelde en hoe gij over mijns vaders toestand denkt. Hij vindt dat uw vader een ge- duchten stoot heeft gehad en veel verzorging zal behoeven, maar hij verkeert nu niet in gevaar. Dat is zijn opinie. Ga nu een oogenblik uitrusten. Eenigszins gerustgesteld, volgde Claude Brandon in de eetzaalhet wijnkastje was niet gesloten en Bran don schonk een glas Sherry in, dat hij het zenuwachtigs jonge meisje aanbood. Als gij hot gaarne wilt zal ik van avond hier blijven. Ik kan u misschien van dienst zijn. Ik geloof niet dat het noodig is, antwoordde zij. Gij hebt reeds zoo veel voor ons gedaan. De werkvrouw die Tebbets gewoonlijk komt helpen, is er al. Wij hebben voor van avond niets meer noodig. Het was toch beter als gij nog emand anders dan Tebbets bij u hadt, een van uw vrienden. Ik heb geen andere vriendin, dan tante Selley in Londen en onge lukkig genoeg houdt mijn vader niet van haar. Dat weet ik, zeide Brandon even glimlachend. Hij behoeft haar ook niet te zien en zij zou een groote troost voor u zijn. O! zoo'n troost! zeids Claude haar handjes ineenklemmond, terwijl dikke tranen langzaam over haar bleeke wangen rolden. Dan zal ik haar schrijven en den brief op de bus doen als ik straks naar huis ga. Er liggen pen en papier in de studeerkamer. Zeg mij haar adres maar. O! hoe zal ik er u voor danken. Maar ik ben bang dat ik geen post zegel heb, dien bezit ik nooit. Ik denk wel dat ik er een in mijn zak heb. Brandon lachte even. Beste juffrouw Tracey deze toe stand moet veranderd wordendie excentriciteiten van uw vader zijn te lastig. Hij zal wel veranderen als hij hersteld is, zeide zij, gij merkt nu welk een voorname plaats ik in zijne gedachten heb ingenomen, en een blos van genoegen overtoog haar ge zichtje. Brandon zag haar aan, verwonderd over de uitlegging die zij aan haars vaders woorden gaf. Toen hij even nagedacht had zag hij in, dat haar gevolgtrekking niet meer dan natuurlijk was. Daarbij zou ze haar over veel moeilijkheden heen helpen. Als de dokter er oin'half elf ge weest is ga ik heen, daar gij denkt mij niet verder noodig te hebben. Nu volgde er een periode van voort durende zorg en weken. In weerwil van haar drukke bezigheden bracht mevrouw Sellez haar nichtje dikwijls een bezoek. Later toen Tracey aan de beterende hand was nam zij haar zelfs voor een wandeling mee, eens zelfs naar Whiteley om een heerlijk uurtje door te brengen met het uit zoeken van gordijnen voor de eetzaal. Het werd aan [Kate's smaak over gelaten de zitkamer te meubelen, daar die overwegend was. (Wordt vervolgd*. heb ik 't hier niet. Het is erg vrien delijk van u om te komen. Zij bezit geen greintje behaag zucht, dacht Brandon, haar onge dwongen manieren opnemend. Ik ben wel wat te ernstig en te oud om kameraadschappelijk met een jonge dame om te gaan. Een kameraad! Neen, ik denk niet dat gij mij ooit in dat licht zult beschouwen, maar ik zou het zeer prettig vinden, als.gij ter wille van mijn vader, eenige vriendschap voor mij wildet voelen. Dat wil ik en wel ter wille van u zelf ook. Hun gesprek werd hier afgebro ken door de haastige binnenkomst van juffrouw Tebbets. die er zeer ontdaan uitzag. Groote genade! Lieve juffrouw Claude, kom gauw! Mijnheer ligt op sterven. Hij heeft zóó gehoest, dat er een ader is gesprongen! Claude snelde naar de studeer kamer, waar zij haar vader zoo bleek als een doode achterover in zijn stoel zag liggen terwijl zijn overhemd en jas met vloed bedekt waren, dat uit zijn mond gestroomd was. Claude deinsde ontzet achteruit. Is hij dood? fluisterde zij Bran don toe, die haar gevolgd was. Neen, zeker niet maar ver lies uw hoofd niet. Ik zal een dok ter halen, geef hem intusschen wal citroensap en zorg dat er ijs komt. Woont uw dokter in de buurt? Er is er nog nooit een over den drempel geweest. Er woont er één op den hoek van den straatweg, zeide Tebbets, de kamer verlatend o meen citroen te krijgen en alles in de ziekekamer in gereedheid te brengen. Brandon vond spoedig een dok ter die de genome maatregelen goedkeurde. Hij hielp den lijder naar bed brengen en drong er op aan een verpleegster te halen. Laat mij mijn gang maar gaan, mijnheer, zeide Tebbets. „Ik zal een werkvrouw zien te krijgen en he mzelf verplegen. Mijnheer zou het besterven als hij een vreem de voor zich zag. .Ja, ik geloof wel dat Tebbets gelijk heeft, zeide Claude. Brandon, ben jij daar? fluis terde de zieke nu. Ja antwoordde deze, de ma gere hand van den oudom man in de zijne nemend.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2