NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang. Woensdag 9 Januari 1901. No. 5376 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per 3 maanden1.2$ Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 mr.nndon0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Va» 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten Let Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Sp.mrne. Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der lïedactic 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. A b onnementen ou Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Door de vorst ontstond giste ren een ongeval in de machinekamer, waar door de courant bij som mige abonné's later dan gewoonlijk werd be zorgd. Binnen enkele dagen zal hierin weder voorzien zijn. 'de directie. Haarlein's Dagblad van 9 Jan bevat o. a. Kaapsehe leiders bij de Boeren, De Kaapsehe Hollanders helpen hun stamverwanten flink, Boeren vergaderingen in Duitschland, Zijn er te veel menschen Kamp in Indië, De schilderijendiefstal, Een eenwquaestie voor den rechter. Officieele Berichten. TWEEDE KENNISGEVING. Nationale Militie. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem. Brengen ter kennis, dat ten raadhui- ze dezer gemeente, op Maandag, 14 Ja nuari 1901, des morgens te 11 uur, zal plaats hebben de naloting voor de Na tionale Militie ten behoeve van Frans Abraham Antonie van Gogh, geboren te Helvoirt, op 29 September 1881 en Arnoud Parmentier, geboren te Goron- talo, op 21 Maart 1881, en zulks ten gevolge van hunne inschrijving naar art. 20 der aangehaalde wet. Haarlem, 7 Januari 1901. Burg. en Weth, voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. De „DailjTMaü" verneemt uit Kaap stad, dat 200 Boeren, die zich afge scheiden hebben van het commando dat naar Fraserburg oprukte, zich bewegen in de richting van Grijspas- engte, dicht bij Piketberg, dat op K. M. van Kaapstad ligt. Men maakt daaruit op, dat Kaapsehe opstande lingen de invallers leiden. Een nieuw commando is de Oranjerivier overge trokken, in de richting van James town (ten noorden van Dordrecht.) De militaire overheid koopt alle paarden op, en laat ze in beslag nemen als de boeren ze niet willen verkoo- pen, maar uit Clanwilliam ten zuiden van Calvinia heeft de overheid de boodschap gekregen dat de bevolking haar paarden niet laat commandeeren, en de militairen tart, ze te halen. De voornaamste Afrikaners zeggen dat hun partij de wapening van de Engelschgezinden als een uitdaging- opvat. Onlangs heeft de zooge naamde Boeren junta te Kaapstad een reis gemaakt door de westelijke pro vinciën, hetgeen, naar 't heet, de on middellijke afkondiging van den staat van beleg te Kaapstad wettigt. Hutchinson's benoeming tot gou verneur van de Kaapkolonie veront rust de Engelschgezinden evenzeer als de onvoldoende versterkingen die uit Engeland gezonden worden. Naar men zegt worden 90,000 man Britsche troe pen in beslag genomen door het be waken van de spoorwegen en het be zetten van de voornaamste steden. Kitchener zou nog 40,000 man noo- dig hebben. De „Daily Express" verneemt uit Kaapstad, dat er oneenigheid heerscht in het kabinet. Rose-Innes zou slechts als een uiterste redmiddel den staat van beleg te Kaapstad afgekondigd willen zien. Het bestuur der Kamer van mijn wezen heeft beraadslaagd over Kitche ner's verzoek om een corps van 5000 man te vormen ten einde de mijnen van den Rand te beschermen. Men zegt dat er lang over gediscussieerd is, en dat hooge woorden gevallen zijn, maar de beslissing wordt geheim gehouden. Naar de „Times" uit Kaap stad verneemt, wordt de schade, dooi de Boeren toegebracht aan de mijn Kleinfontein ambtelijk geraamd op 210,000 pd. st., het werk in die mijn zal binnen twee jaar nietliervat kun nen worden, en men zal liet personeel dat reeds in dienst genomen was, weer moeten afdanken. De bekende Boerenvriend Lehmann, redacteur van de Punch, zal waar schijnlijk deel uitmaken van de nieuwe redactie der „Daily News." Ons dunkt, dat commentaar bij deze berichten volkomen achterwege kan blijven en zij een duidelijk beeld geven van de uitbreiding die de Boerenmacht in de Kaapkolonie op dit oogenblik heeft en hoe van alle zijden het Hol- landsche element bijvalt. Buitenlandsch Nieuws. Boeren vergaderingen in Duitschland. Men seint uit Neustadt aan het „Hbld." De vergaderingen in de Phalz be legd in het belang der Boérenzaak, hebben een reusachtig succes gehad. 4 Januari Jwerd er een meeting ge houden in Frankenthal, waar 2000 hoorders bijeen waren, den 5e te Kai- serlautern met een publiek van 3600 menschen, den 6e te Neustadt, waar 4000 belangstellenden bijeen waren en honderden afgewezen moesten wor den. De voornaamste redenaar was dr. Molinaar, voorzitter van de,.Cen trale Burenverein" te München. De Wet, een neef van den Vrijstaatschen generaal, werd met donderend gejuich ontvangen; zijn toespraak had zeer veel succes. In de drie genoemde plaatsen werd telkens een motie aangenomen ten gunste van de onafhankelijkheid der .Boeren, waarvan de inhoud ook aan den Rijkskanselier gezonden wordt. Onder buitengewone betuigingen van geestdrift, werd een telegram van sympathie aan president Kruger ver zonden. Er zullen nog meer meetings wor den belegd in Landau, Ulm, Heil- bronn, Worms en waarschijnlijk ook te Bei-lijn, Hamburg en andere groote steden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AF RIKA. De editeur van „Ons Land", de pas ln de plaats van den oud-minister president Schreiner tot afgevaardigde van Malmesbury gekozen advocaat Malan, is gevangen genomen onder de beschuldiging van oproerigen laster, maar later tegen borgtocht vrijgelaten. De republikeinsche bondspariij van Madrid heeft aan de Cortes een adres gericht, waarin voorgesteld wordt dat Spanje onmiddellijk a.dhaesie zal hor tuigen bij het eerste arbitrage-voorstel dat hetzij van Nederland, hetzij van eenige andere natie uitgaat betref fende den Zuidafrikaanschen oorlog. Als een dergelijk voorstel niet gedaan werd, moest Spanje er het initiatief toe nemen. De krijgswet is afgekondigd in Cal vinia, Clanwilliam, Piquetberg, Mal mesbury, Tulbagh, Paarl en Stellen- bosch. Stadsnieuws Haarlem, 8 Jan. 1901. Weten en Werken. De spreekbeurt in Weten en Werken werd Maandagavond vervuld dooi den heer C. Kühn van Amsterdam, een bekend declamator, een zeer ge wild spreker. Ditmaal had hij tot voordrachten gekozen de mooie ge dichten getiteld „Bach te Dresden" van A. J. de Bull, en „Een roepstem" van dr. S. de Jonge, die goed gezegd, niet nalieten indruk op de toehoorders te maken. Met de voordracht van het gedicht „De rollen verwisseld van ds. E. Laurillard kreeg spreker de lachers op zijn hand. Dit was ook het geval bij het weergeven van een schetsje van van Maurik, getiteld „Een wandeling op het Amstelveld". Vooral in dit laatste stukje worden vele leuke tooneeltjes geschetst, die uitstekend nagebootst de toehoorders meermalen in eene lachbui deed uit barsten. Tot slot declameerde spr. de even eens humoristische voordracht van F. D. I-Iin, „De wedstrijd in het reci- teeren", waarmede hij niet minder bijval inoogstte. En toen was de tijd daar om huiswaarts te gaan, tot grooten spijt van vele aanwezigen, die spr. gaarne nog een half uurtje had den willen volgen. Een „tot weer ziens" is dan ook de wensch door alle mannen van W. en W. geuit. Onze stadgenoot J. Smits, die, zoo als we gisteren meldden, naar het Noorden is vertrokken om aan de te houden wedstrijden deel te nemen, heeft te Groningen den eersten prijs behaald. De heer W. B. Engelenberg (kantoor inv. en acc.) alhier is tot bestuurslid van den Bond van Klerken bij 's Rijks belastingen benoemd. Typ. Ver. ,Tot Nut en Gez. Verkeer". Maandagavond vjerde de Vereeni- ging van hovengenoemden naam haar 49e Kopperfeest in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging. Na het zin gen van een welkomstlied opende de voorzitter, de heer I-I. Krom, de bijeenkomst. Hij riep een woord van welkom aan donateurs en leden toe en gaf een verslag van de werkzaam heden over het afgeloopen jaar, mee- deelende dat was uitgekeerd aan zie kengeld uit de kas f 840.uit het hulpfonds f 143.58 en aan uitkeering bij overlijden f 149.te zamen een bedrag van f 1133.08. Na nog een woord van opwekking gesproken te hebben, eindigde spreker zijne mededeelingen. Na eenige oogenblikken deelde de voorzitter mede, dat van een onbe kenden gever een gift van 10 gulden was ingekomen. Een zeer aardig programma en een geanimeerd bal dat tot in den vroe gen morgen voortduurde, sloot weder dit feest, waarop èn leden èn bestuur met voldoening mogen terugzien. Tot agent van politie der derde klasse alhier is benoemd C. Hoogland te Heiloo. va De tactische oefeningen voor de officieren van het bataljon infanterie alhier in garnizoen werden gister bij gewoond door Z. E. den luitenant- generaal inspecteur der infanterie en den kolonel-commandant van het 4e regiment infanterie. Maandagmiddag omstreeks 3 uur had de turfrijder Inpijn uit de Lange Vlamingstraat het ongeluk in de Jans straat tegen de electrische tram aan te rijden. Hij kwam uit de Korte Jansstraat en hoorde omdat een an dere kar achter hem volgde, niet dat de tram zoo nabij was. Zijn kar werd over de rails geslingerd tot in den winkel van den bakker Kamp. Behalve eenige materieele schade waren, won der hoven wonder geen ongelukken te betreuren, De le luitenant-kwartiermeester der mariniers K. is door den krijgsraad alhier veroordeeld tot 21/2 jaar gevan genisstraf en in verband daarmede naar de gevangenis te Scheveningen overgebracht. Beknopt driemaandelijksch over zicht van den toestand der Onderlinge Brandwaarborg-Vereeniging voor de gemeente Haarlem: Aantal deelhebbers op 1 Oetober 1900 560 Vermeerderd door toetreding met 31 Aantal deelhebbers op 31 Dec. 1900 591 Verzekerd kapitaal op 1 Oetoberf3T03035 Vermeerderd door toetre ding metf 88100 Verzekerd kapitaal op 31 December 1900f3.191135 Het IJs. Als vervolg op het in het vorig num mer medegedeelde, bericht men ons dat Maandag het ijs in het Noordzee kanaal zich vastzette, zoodat „IJsbre ker II" in de vaart is gebracht. Alle stoombootdiensten om den Haar lemmermeerpolder zijn gestaakt. A. s. Donderdag zal te Hoofddorp eene hardrijderij worden gehouden. Zandvoort. De voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres bij het open baar lager onderwijs alhier, bestaat in alphabetische orde uit de dames: L. M. Bussemaker te Haarlem B. J. Mulder te HaarlemJ. Schoppen te Oudeschoot, gem. Schoterland. Tegen Woensdag, 9 Januari a. s., des namiddags te half acht is eene openbare raadsvergadering belegd, waarin o. a. zullen behandeld worden de volgende onderwerpen, t. w. schoolbouw, request subsidie voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van II. M. de Koningin, verkoop grond, stratenplan. Haarlemmermeer. De heer II. F. Bultman te Haar lemmermeer, voorzitter van het Ned. Landbouw-comité stelt zich bij de periodieke verkiezing in dit jaar niet weder verkiesbaar. Door de goede zorgen der ijsclubte Hoofddorp, is een gedeelte der genie- gronden in een prachtige ijsbaan her schapen. Donderdag a. s. zal de eerste hard rijderij plaats hebben. Binnenland. Huwelijk der Koningin. De aangifte van het huwelijk van II. M. de Koningin met Hertog Hen drik zal zeer eenvoudig geschieden. De beide aanstaande echtgenooten behoeven alleen de noodige stukken geteekend aan den minister van justitie ter hand te stellen, die dan voor het deponeeren ten stadhuize zal hebben zorg te dragen. Ferste Kamei'. In de gisteren gehouden zitting wa ren ingekomen o. a. de wetsontwer pen betreffende het huwelijk der Koningin. De zitting is verdaagd tot Woens dag-namiddag. De af deelingen zijn dadelijk bijeen gekomen tot het onderzoek der huwe lijkswetten en de Staatsbegrooting. Tot rapporteurs over de huwelijks wetten enz. zijn benoemd de heeren Van Swinderen, Alborda van Eken- stein, Melvil van Lynden, Van der Does de Willebois en Rahusen. Uit Lissabon wordt aan de „N. R. Ct." geseind, dat de heer Ernest George, consul-generaal van Neder land en van de Z.-A. Republiek, Zondagavond overleden is. De heer George, sedert 1879 Neder- landsch consul-generaal, was onlangs, toen onze gezant te Lissabon met verlof naar den Haag vertrok, tijdelijk in diens plaats getreden. Hij heeft zich, twaalf jaar geleden, onderschei den tijdens de onderhandelingen die uitliepen op de intrekking der con cessie van Mac Murdo en op de voltooiing van den Delagoabaai-spoor- weg. Ramp in Iadië Men seinde ons uit Den Haag: Een officieel telegram uit Batavia meldt: Door een geweldige overstroo ming is bijna de geheele Pidië-vallei (ter Noordkust van Atjeh) geteisterd. De bivaks ondergeloopen. Veel vivres en uitrustingstukken gingen verloren. De menschen en wapens zijn echter gered. De houten bruggen werden weggeslagen. Veel vee verdronken en de veldgewassen zijn vernield. Vijfhonderd meter van den spoordijk tusschen Sigli en Padang-Tidji is weggeslagen. Rijstgebrek wordt niet gevreesd. Krugers toestand is bevredigend. De Bronchitis verloopt gunstig. H. M. de Koningin zendt graaf Dumonceau en Baron van Tets naar de begrafenis te Weimar. De hofrouw is aangenomen voor 3 dagen zwaar, 6 half en 12 licht. Feuilleton. 10) Tracey herstelde, maar was zwak ker doch niet verstandiger of mensch- lievender geworden toch stemde zijn zwakheid hem zachter. Hij was min der bitter en minder zuinig, want zijn intens verlangen om nog zoo lang te leven, totdat zijn geld en zijn dochter want deze schenen onafscheidelijk in Brandon's be zit waren, maakte dat hij zich wat meer uitgaven voor zichzelf durfde getroosten, iets wat verademend op zijn omgeving terug werkte. Claude werd nu eigenlijk onontbeerlijk voor hem: hij was te zwak om te schrij ven en soms zelfs om te lezen, zoo dat hij zich dan van Claude's oogen en handen bediende. Maar hij had er iets op tegen dat zij zich met zijn geldzaken inliet. Zij moet niet weten wat ik be zit, :Brandon, mompelde hij heeseh, zij zal denken dat het haar behoort en zij er mede kan handelen, zooals zij wil; maar dat kan zij niet. Wilt gij nn en dan een poosje voor mij komen schrijven, Brandon? Zeker, als ik kan, mijnheer Tra cey, maar ik heb het zeer druk. Als gij Hobson hier eens voor naamt;gij wildet hem immers ontslaan nu uw zaken bijna aan kant zijn. Laat hem een paar maal in de week ko men om uw zaakbrieven te schrij ven. O! maar dat kost een fortuin, Brandon een fortuin. Beste mijnheer Tracey, uw on dervinding moest u toch geleerd hebben, dat gij een schelvischje moet uitgooien om een kabeljauw te van gen. Gij kunt uw kapitaal niet zonder vreemde hulp beheeren, als gij die van uw dochter niet wilt en de mij ne niet kunt inroepen. Ik geloof dat gij gelijk hebt Bran don. Ik wensch te maar dat gij mijn schoonzoon waart, ik wil jou tot erfgenaam maken. Ik zou Claude niet gaarne onterven; zij is een kalm, nuttig schepseltje, en mij in het ge heel niet tot last. Zij leeft, dus kost zij geld, maar ik heb niets tegen haar. Gij kent haar nu twee maanden; vraag haar nu ten huwelijk dan is het voorbij. Dan zal ik eerst rust hebben, volkomen rust. Onmogelijk, mijnheer Tracey Een jong meisje te vragen, dat zelfs niet aan de mogelijkheid van een huwelijk met mij gedacht heeft en mij nauwelijks kent het zou een rechtstreeksche beleediging zijn. Ik weet zeker dat ik dan afgewezen zon worden. NonsensDat denk je maar Ik voor mij geloof dat zij in haar idéé al twaalf maal met je getrouwd is geweest; je afwijzen zal zij niet durven. Als zij het doet, welnu dan heb ik mijn plicht gedaan, dan ben ik van alle verantwoordelijkheid af. Zij krijgt baar moeder's fortuin, maar geen cent meer Nu moet ik op mijn beurt zeg gen, dat is nonsens, mijnheer Tracey Dat zou al zoo onrechtvaardig moge lijk zijn. Ik hoop dat juffrouw Tra cey mijn aanzoek goed opneemt; maar haar door voorbarigheid belee- digen doe ik niet. Gij moet mij die kiesche zaak op mijn eigen manier laten uitmaken, zeide Brandon, ter wijl hij dacht. Het zou een menschlievende daad zijn dit arme kind uit de han den van dezen ongevoeligen vrek te redden, en voor mij zou het een kans zijn, zooals er zich geen tweede voordoet. Ik mag niet langer aar zelen. Dwaas, dwaasriep Tracey uit, achterover in zijn stoel zinkend. Gij dwarsboomt, mij altijd; toch geloof ik in je en vertrouw je vol komen. Geloof dat uw vertrouwen niet misplaatst is; ik zal uw plannen ten uitvoer brengen als gij mij mijn eigen gang laat gaan. Ik wil u in geen geval tegenwerken. Welnu, doe zooals je wilt. Maar breng mijn plan slechts ten uitvoer, ik zal je verder niet haasten. Ik wil de alles voor mijn dood slechts ge regeld zien. In de weken die nu volgden, kwam Brandon bijna dagelijks: Tracey zag altijd met ongeduld naar hem uit en voelde zich gekalmeerd door zijn be zoeken. Claude raakte aan zijn ge zelschap gewend. Hij had een zeke re koele, doch vriendelijke superio riteit over zich, die elke vertrouwelij ke omgang onmogelijk maakte, toch stelde Claude onvoorwaardelijk ver trouwen in hem, hoewel hij haar dikwijls verlegen maakte. Geen van beiden waren zij zich bewust dat zijn twijfel omtrent het al of niet ten hu welijk vragen van Claude, dien in vloed op hen uitoefende. Hij mocht haar te gaarne lijden, ja voelde te veel genegenheid voor haar om haar tot zijn vrouw te maken voordat zij iets van de wereld gezien en andere mannen ontmoet had. En dat maak te dat hij koeler scheen dan hij in werkelijkheid was. Alles heeft zijn schaduw- en licht zijde en eindelijk viel er dan ook een zonnestraal in Claude's eentonig bestaan. Tante Selley's huis was nu voldoende gemeubileerd om er te kunnen komen. Kate en Janes keer den uit Dresden terug en smeekten uit één mond, dat Claude een der Kerstdagen bij hen zou komen door brengen. En hoe zeer verlangde Claude om te gaan. Toch verweet zij zichzelf dat zij dezen wensch koesterde. Haar vader op dit feest te verlaten? Het was moeilijk om hierin te beslissen. Zij zou Brandon eens raadplegen. Hij kwam nu zoo dikwijls te Lich field Terrace, dat er gelegenheden te over waren. Zij zong en speelde dik wijls voor hem en zelfs Tracey voeg de zich meermalen bij hen. De dokter raadde hem af veel in de kleine studeerkamer te vertoeven. Maar er waren toch veel oogenblik ken waarin zij met Brandon alleen was. Waarom zoudt gij niet bij uw tante gaan eten? was Brandon's ant woord. Voor mijnheer Tracey is de eene dag al precies als do andere. Hij gaat zoo vroeg naar bed dat gij 't best kunt doen. Ik' dineer niet vóór acht uur, ik kan dus lang bij hem blijven. Laat het maar aan mij

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1