china. Walder see weigerde toe te stemmen in het verzoek der Chineesche gevol machtigden om alle vijandelijkheden gedurende de onderhandelingen te sta ken. Stadsnieuws HAAELEM, 9 Jan. 1901. Door den Minister van Oorlog is na der bepaald, dat desgewenscht ook aan de leden der goedgekeurde vereonigin- gen tot vrijwillige oefening in den wa penhandel patronen tot kamer-schiet oefeningen zullen worden verstrekt te gen den prijs van f 5.40 per 1000 stuks. Voor de leden van het Brongebouw werd Dinsdagavond door de muziek- vereeniging „Muzikale Vriendenkring'" directeur de heer J. Blad, eene soirée gegeven, die, naar men ons mededeelt, uitstekend geslaagd is. Het programma dat uit tal van fraaie nummers be-' stond, werd tot groote voldoening van de aanwezigen uitgevoerd. Bij vonnis van de rechtbank alhier, d.d. S Januari 1901 is gehomologeerd het accoord van 25% in het faillisse ment van Johannes Christiaan van Ommeren. Bij vonnis van de rechtbank alhier, d.d. 8 Januari 1901, is in staat van fail lissement verklaard D. Kruijff, timmer man en aannemer, wonende te Haar lem. Rechter-commissaris mr. C. G. von Reeken. OPGAAF VAN DE HAARLEMSCHE TRAMYVAYMAATSCHAPPIJ. Vervoer over December. In 1900 bedroeg het aantal ritten 10506, vervoerde passagiers 56516, op brengst in geld f 2825.80; in 1899 10028 ritten, 40365 passagiers, tegen 2505.82^ in 1900 dus meer 478 ritten, 16151 pas sagiers, tegen f 319.97^. Gedurende de 3 maanden, waarin het nieuwe tarief van 5 ceuts werd in gevoerd is de meerdere opbrengst 824.97 i. Gevonden Voorwerpen. Een handschoen. Een roode kater. Een zilveren broche. Een lederen schooltasch. Een porteraonnaie met f 1 ongeveer. Een knoopenschaar. De prijsuitreiking aan de winners in den onderlingen stedelijken scherm- wedstrijd in het afgeloopen jaar ge houden, zal plaats hebben op Zaterdag 19 Januari des avonds, in de groote zaal der sociëteit Vereeniging. Daar voor is een feestelijke bijeenkomst ge organiseerd. waarop een assaut, de prijsuitreiking door kapitein van Al phen.. en tot slot een bal de drie hoofdfactoren zijn. O. a. zal een. caiTé lange stok worden uitgevoerd door de Gymnastiek- en Scliermvereeniging ,,K. D. O." en eene colonne-geweer door de onder-officieren vereeniging „Mars". Het belooft een genoeglijke avond te worden. Onder voorzitterschap van den heer L. Mod.oo. vergaderden Dinsdag-avond 3e leden der afdeeling Haarlem van de S. D. A. P. in het Geheel-Onthouders gebouw, Kleine Houtstraat 44. Na vel? besprekingen werden een achttal voor- loopige candidaten voor de a. s. ge- meenteraads-verkiezing gesteld. Ook de Volkskiesvereeniging zal binnen kort- eenige candidaten stellen. Wan neer het een en ander meer definitief is vastgesteld, dealen wrij zulks mede. In eene Dinsdagavond gehouden vergadering van jouralisten is in be ginsel besloten tot oprichting van een plaatselijke journalisten-vereeniging. Een voorloopig comité is benoemd tot het ontwerpen van een reglement De Haarlemsche Vereeniging van Grondwerkers, Heiers en Opperlieden „Eendracht maakt macht'- houdt op Donderdag 10 Januari a. s. des avonds 8 uur, eene cursus-vergadering in de sociëteit „De Kroon". Als spreker zal optreden de heer M. de Braai, lid van den gemeenteraad met het onderwerp: „De strijd om het Bestaan." Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank alhier, van den 8en Jan. 1901, is opgeheven het faillissement van M. de Heer, landbouwer te Oost- zaan. uitgesproken den 27en November 1900. De collecte met de schaal ten behoe ve vandealgemee^^ meente heeft in 1900 opgebracht f 504.115. Kantongerecht. Zitting van 9 Januari. De eerste zaak was die van P. van Eerde, beschuldigd van het schieten van een faisant in het jachtveld van Jhr. G. S. Boreel te Wijk aan Zee en Duin zonder schriftelijke vergunning of jachtacte. Bekl., die vrij onbeschoft was, ontkende pertinent, bewerende, dat hij niet eens schieten kon. Het O. M. was van eene andere meening, en vorderde 2 geldboeten ieder a f 10 subs, elk 4 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van het geweer, waar mee de daad gepleegd was. Nu kwamen een paar zaakjes van stoute jongentjes die met steenen ge gooid of aan huisbellen hadden ge trokken. Tegen elk dezer boosdoeners werd f 1.of 1 dag hechtenis geëischt. Tegen J. H. van der Kuyl die op 10 Dec. van het vorige jaar, bij den krui denier Heinsbergen met zooveel ge weld de winkeldeur had toegeworpen, dat een ruit brak, werd wegens straat schenderij f 10 boete of 3 dagen hech tenis gerequireerd. Dirk Duinhoven was op 4 November '1900 op een stuk grond, toebehoorende aan den heer De Breuk te Haarlem, in jagende houding verrast. In tegen stelling met den beklaagde in de eerste zaak, bekende Duinhoven volmondig. Tegen hem werden 2 geldboeten, elk van f 2, te vervangen door 2 maal 2 dagen hechtenis met verbeurdverkla ring van 't geweer geëischt. John Fennal, bierhuishouder en slijter te IJmuiden, stond terecht we gens het zonder vergunning verkoopen van sterken drank bij eene hoeveelheid van minder dan 2 Liter, aan den rijks veldwachter P. Out., Beklaagde had reeds eens voor een dergelijk feit te recht gestaan, Fennal beweerde slechts te hebben geschonken gedestilleerd water, bestemd om jenever te versnij den. Reeds meerdere malen beweerde hij dit gedaan te hebben. Tegen den veldwachter had hij echter daarover geen woord gesproken. Het O. M. achtte de feiten volkomen vaststaande, doch in de dagvaarding was een gebrek wat betreft de recidive, daarom vroeg de ambtenaar een uitstel van 8 dagen om het vorige vonnis on herroepelijk juist te kunnen vaststel len. Hoezastede. De beide huizen, staande nabij de ijzeren brug en behoorende aan 't Pa rochiaal Armbestuur alhier, zijn ver kocht aan den heer K. Santing, voor f 3800. Dinsdag namiddag zakte een schaat senrijder in de Leidsche vaart door het ijs en wel in een pas dichtgevroren wak; door eenig werkvolk werd hij ge red. Yan af de schouwtjesbrug tot voor bij de werken van de electrische tram is het ijs dan ook weinig betrouwbaar. Omtrent de vruchtenteelt in 1900 in deze gemeente kan worden medege deeld Het oppervlak aan glas hij de drui ven en tomatenteelt in gebruik, be draagt alhier 1284 vierk. M.; de op brengst van druiven was middelmatig, die der tomaten ongunstig de prijzen waren dooreengenomeu tamelijk, de verzending had voornamelijk plaats naar Amsterdam en Haarlem; in de late druivensoorten heerschte steel- ziekte, vermoedelijk het gevolg van ge brek aan zonlicht. ïJrauiden. De stoombootdienst van "nier on Am sterdam vaart thans maar eenmaal per dag. Ook de groote IJsbreker (II) is Dins dag in het Noordzeekanaal in de vaart gekomen. Van andere zijde schrijft men ons. De vaargeul in het Noordzeekanaal wordt door de IJbrekers opengehouden, maar langs de kanten rijdt men schaat sen. De loodskotter van Delfzijl is hier binnengekomen en doorgeschut, en in de buitenhaven liggen nog twee loods- kotters, die ook vanwege het ijs hier binnengekomen zijn, omdat zij het Nieuwediep niet kunnen hinnenloo- pen. Onder directie van "den heer Kruger is hier een Voetbalvereeniging opge richt, die gesteund wordt door ver scheidene burgers, die donateur gewor den zijn tegen 1 contributie per jaar. De dames, die zich moeite gegeven hebben voor het Witte Kruis, hebben succes op haar werk gehad het aantal leden is met een vijftigtal vermeerderd en de contributie met ruim honderd gulden verhoogd. Beverwijk. Nu mr. Tak van Poortvliet heeft ie kennen gegeven, dat hij geen candida- tuur voor de Tweede Kamer meer wenschtte aanvaarden, bestaat naar men wil in het district Beverwijk het voornemen, te trachten den heer J. T. Cremer, minister van koloniën, in zijn plaats gekozen te krijgen. Haarlemiu ermeer. Het zoontje van D. v. Bekkum, oud 10 ja,ai' ,dat schaatsen reed op de Ring vaart van Haarlemmermeer, bij het Schinkelveer, is in een wak gereden en verdronken. Het lijkje is thans opge haald. De Hoofdvaart van de Lijnden tot de Leeghwater te Haarlemmermeer, eene lengte van 20.000 Meter, is een prachtige baan voor schaatsenrijders. De ijsclub is reeds druk bezig om hard rijderijen te regelen. Donderdag a.s, zal de eerste te Hoofddorp plaats heb ben. Binnenland. Het bruidskleed der Koningin. Eene medewerkster van het „Han delsblad" is door de welwillendheid van den heer Berden, den directeur der school voor kunstnijverheid, in de ge legenheid gesteld het bruidskleed voor de Koningin te zien. Over den indruk, dien liet kleed als geheel zal maken, valt nog weinig te zeggen, daar liet geheim van de fagon alleen berust bij da Parijsche firma," aan wie de zorg daarvoor is opgedragen. De mededee- ling moet zich dus bepalen tot de be schrijving van de onderdeelen. De rok, met den sleep, die van de taille op de-n grond M. 2.65 lang is. vormt een geheel, dat eerst pasklaar en ineerigèmaakt is, en daarna gebor duurd wordt. De teekening daarvoor is ontworpen door de firma Nicaud te Parijs, die ook zal zorgen voor de vol tooiing van het kleed met de laav uit gesneden taille, evenals dé voorhaan van den rok rijk met kant gegarneerd, doch zonder borduursel. Het borduursel wordt gewerkt tege lijk op het zilverbrocaat en de glacé zijde, waaruit het onderkleed bestaal, wat aan het geheel meer steun en ste vigheid verleent. Dit brocaat is met groote kosten voor deze gelegenheid vervaardigd. Het patroon voor het bor duurwerk loopt door van ter zijde de voorbaan om den slee" die van onde ren breed en aan de taille smal is, en volgt dien vorm, zoodat het naar bo ven spits toeloopt. Twee breede strepen borduursel gaan langs den sleep. Zoo als ik reeds zeide, bestaat het hoofdmo tief van dit patroon uit losse takken oranjebloesem, verbonden door blade ren, linten en arabesken. In iedere bloesem tros ziet men een ontloken bloem, omgeven door minder of meer gesloten knoppen. Voor deze knoppen worden paarlen in twee grootten ge bruikt, terwijl er behalve de pailletten, nog acht soorten van zilverdraad aan te pas komen, om de verschillende ef fecten teweeg te brengen, en niet ge ringe eischen worden hierbij gesteld aan den kunstzin der directrice, die zorgen moet, dat ieder onderdeel van de teekening tot zijn recht komt, en aan de vaardigheid en het juist begrip der leerlingen, die de aanwijzingen moeten uitvoeren. Huwelijk der Koningin. De Haagsche gemeenteraad heeft een krediet van f 10.000 toegestaan voor il luminatie en vuurwerk op den dag der aangifte van het koninklijk huwelijk. Eerste Kamer. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben Dinsdag het onderzoek der ont- werpen-Staatsbegrooting voor 1901 aangevangen. Zij benoemden tot rapporteurs over: de algemeene beschouwingen, hooge staatscolleges, huitenl. zaken, justitie, binnenl. zaken, financiën en onvoor ziene de heeren 's Jacob, Van Asch van Wyck, Nysingh, Geertsema en Godin de Beaufortover marine, ves- tingwerken. oorlog, waterstaat. Suri- Ik heb ook een eenzaam jong- mensch genoodigd. Hij zal wel gauw komen. Ik heb hem lang ge leden in Parijs leeren kennen bij was daar bij een familie in huis om die Fransche taal te leeren en verveelde zich geduchthij is nog familie van den ouden Sowceby. Ik ontmoette hem daar vandaag maar hei kende hem niet hij herinnerde zich mij best en was zeer verheugd mii terug te zien. Hij wist vandaag niet waar hij heen moest. Hij was op weg naar een buitengoed en deed Londen op zijn doorreis aan; gisteren kreeg hi.i echter een tele gram waarin hem bericht werd, dat er roodvonk was uitgebroken, zoodat men hem niet verwachten kon. Zijn eigen huis staat ledig en hij heeft geen kennissen in de ttad. zoodat Wie is d'ie pas ontdekte vriend? vroeg mevrouw Selley op een niet veel goeds voorspellenden toon. Sir Philip Brandon een aar dige, openhartige jongen. Wel. ik denk niet dat hij je dankbaar zal zijn voor je uitnoodi- ging, zeide mevrouw Selley. Zij was echter te veel dame en te zeer aan de eenvoudige gewoon ten van 'l vasteland gewend om zich over de komst van een gentle man, zooals Sir Philip Brandon waarschijnlijk was, bezorgd te ma ken. Er was eten genoeg en het was in zijn soort goed. Sir Philip Brandon, herhaalde Kate, .zeker een fat van het eerste water. Ik heb er altijd naar ver langd Engelsche dandy's te leeren kennen. Iiij is er zeker zoo één hè vader Niet zoo zeer. hij is een vroo- lijk iongmensch die zeer veel van sport houdt. Ik had niet het minste idéé dat hij iemand van beteeke- nis was toen ik hem ontmoette. Wil woonden toen te Auranc-hes" (dil tot zijn vrouw) „en terwijl jij Tom naar school bracht. logeerde ik bij mijn zuster in Parijs. Hij heeft later een fortuin geërfd. Welnu, hot doet er niet toe, hij is welkom. Ik ben er evenwel van overtuigd, dat hij niet weêr zal komen. Daarop begon oom Selley een gesprek met Claude over haars va der? gezondheid, humeur enz. aan to knoopen. Toen Claude hem om trent dit punt ingelicht had. was hel tijd voor het diner geworden er kwamen Tom's vrienden de eene. een jongen van achttien, de andere een melancholieke jonge mail van drie a vier en twintig jaar. met een sterk Schotsch ac cent. De joviale majoor ontving her met zijn gewone hartelijkheid. Daarop namen de nichtjes Claude mee naar hun. kamers waarvan de inrichting zeer bewonderd werd. Hiermee ging eenigen tijd heên. zood'at zij nauwelijks tijd hadden zich voor het diner te kleeden. Bij het vuur in druk gesprek met mevrouw Selley, stond een heer in avondtoilet in wiens wit overhemd een enkele diamant glinsterde hij was breed geschouderd, van middelmatige lengte, zag eenigs- zins verbrand en had roodbruine ?nor en haar. Zijn lichte bruine oogen hadden een eenigszins som bere uitdrukking wanneer hij niet lachte, maar was dit wel bet geval, dar helderden zijn geheele gebat op en werd er een keurige rij witte tanden, zichtbaar. Mijn dochter Sii Philip zeide majoor Selley met zijn hand wui vend, „mijn nicht juffrouw Tia- cev." Tot groote verwondering van haar [ante plooide Claude's mond zich tol een lachje, als herkende zii den gast. Sir Philin boog en op name en Curasao alsmede koloniën de heeren Reekers, Bultman, Melvill van Lijnden, Schïmmelperminck van der Oye en Van Alphen. Voor de Boersn. Door het dames-comité te Middel burg zijn weer aanzienlijke belendin gen goederen verzonden naar Ceylon (waarde f 550), naar St. Helena (waar de f 1000), voor de Boerenvrouwen aan mevrouw Koopmansde Wet te Kaap stad (waarcle f 750) en voor hetzelfde doel aan den consul-generaal te Kaap stad in contanten f 600. Ook uit Parijs zijn goederen verzonden. Nog steeds blijft groote behoefte be staan aan tabak, pijpen, sporthemden, havermout, schoolboeken voor lager onderwijs (ookbeginselen van Fransch, Duitsch en Engelsch), bij bels, psalm- en gezangboeken, conser ven, postpapier, inkt, muziek voor viool, etc., kortom, zoowat allerlei le vensbehoeften en ontspanningsmidde len, benevens geestelijk voedsel. De krijgsgevangen vrouwen hebben o. a. nog behoefte aan ongemaakte stof voor kleederen, lakens etc. Het comité doet wederom een warm beroep op het publiek ten behoeve der arme lieden. Mevrouw Waszklewicz ontving uit Bordeaux ouder het motto Sympa thie, 250 francs voor de Boerenvrou wen en -kinderen. Het comité tot uitzending van ver pleegsters naar de vrouwen- en kin derkampen in Zuid-Afrika heeft tot 5 Januari ontvangen f 1164.015. Wanneer „Het Centrum" goed is in gelicht, zijn de leden der Tweede Ka mer, de heeren F. Th. J. II. Dobbel- mann (afgevaardigde voor Nijmegen) en mr. W. H. J. Th. van Basten Baten burg (afgevaardigde voor Eist) voorne mens bij de a. s. algemeene verkiezin gen geen nieuw mandaat te aanvaar den. Zonder te betalen. Maandag vervoegde zich een zekere K„ wagenpoetser bij de Staatsspoor wegen, wonende te Oost- en West-Sou burg, aan het bureau van politie te Vlissingen, om vernieuwing van een in zijn bezit-zijnd bewijs van goed ge drag. De politie .indachtig aan het signa lement van een man. die zich op ver schillende plaatsen in de provincie Zeeland reeds meermalen schuldig maakte aan oplichterij door iets te koppen en dan tegelijkertijd te verzoe ken een rijksdaalder te wisselen, het voorgetelde kleingeld op te strijken en dan het hazenpad te kiezen, zonder den rijksdaalder af te geven ontdek te dat K. een gedeelte van een zijner vingers mist en vermeende in hem den man van het signalement te zien. Aanvankelijk ontkende K„ doch toen de politie hem mededeelde dat hij dan onder politiegeleidc een bezoek moest brengen hij de winkeliers, die door den gesiignaleerde waren bedrogen, viel hij door de mand en bekende. Hij is in bewaring genomen en zal ter be schikking van de justitie gesteld wor den. Locaalspoorweg Haarlem Amsterdam. Terwijl, blijkens het verslag, in een der afdeelingen van de Eerste Kamer werd betwijfeld of de aanleg van dezen spoorweg in het algemeen belang is, werd daartegen aangevoerd dat aan het algemeen belang van den aanleg niet getwijfeld kan worden, vooral met het oog op het locaal verkeer tusschen de bij den aanleg betrokken gemeenten. Een. twist. Men deelt aan de „Geld." mee, dat Maandagmiddag te Osch tusschen twee personen een twist moet plaats p-ehad hebben, waarbij de een den ander met een stuk hout een slag op 't hoofd heeft toegebracht. Een spijker, die aan 't eind van het hout zat. moet daarbij tot de hersens zijn doorgedrongen, waar door de verwonding waarschijnlijk doodelijk is. Het slachtoffer werd naar zijne woning vervoerd en aldaar ver bonden. Zijn toestand was zoo zorg wekkend, dat, de laatste sacramenten op dat oogenblik niet meer konden wor den toegediend. De dader werd al spoe dig door den wachtmeester der mare chaussee in boeien geslagen. In Friesland vielen Maandag 1,1., ten gevolge van de felle koude, tal van vo gels dood uit de lucht. haar toetredend zeide hij Ik had niet gedacht het genoe gen te smaken, juffrouw Tracey te ontmoeten. Komi Ralph van avond öckï vroeg hij haar oplettend aan ziende. Mijnheer Brand'on neen. Hij za! nu hij mijn vader zijn. denk ik en daarna ergens in South Ken sington gaan dlïneeren. Hij wordt dus reeds als lid der familie beschouwd, dacht Phi lip maar hij zeide slechts „Ah zoo De aankondiging van het diner maakte een eind aan het gesprek en Sir Philip bood' zijn gastvrouw den arm. De eetzaal behoorde tot mevrouw Selley's domein en deze was ook voldoende gemeubileerd. Het was een vroolijke geriefelijk ingerichte kamer, de tafel met planten en bloemen versierd, de twee keurige dienstmeisjes met helderwitte mut sen en schorten voor het knappen- de haardvuur en de groote lampen vormden een genotvol contrast met j de nevelachtige kilte buiten. Dit is het eerste aangename oogenblik dat ik vandaag beleef, zeide Sir Philip zijn servet open vouwend en Kate aanziende, die Steen kol n. Aan de „Arnhcmsche Courant" wordt uit Winterswijk het volgende bericht Reeds voor eenige jaren werden hier in de omstreken boringen gedaan om te onderzoeken of de grond ook steen kolen bevatte. Steeds bleven die on derzoekingen vruchteloos. Het schijnt nu evenwel zeker te zijn, dat in de ge meente Vreden de boringen met bet gewenschte resultaat zullen bekroond worden. Want vo.ndaar uit wordt ge meld, dat er steenkolen gevonden wei den. Brand te Oldenzaal. Maandagavond zijn te Oldenzaal de timmerwinkel van den heer P. J. Op de Weegh en twee woningen van den boekhandelaar H. P. Banning ver brand. Ook het daarnaast gelegen lo gement De Halve Maan, van den heer D. Cohen, bewoond door M. Doesner, leed aanzienlijke brandschade. Hui zen en inboedels waren verzekerd. Kolendamp. Op de Leidschekade te Amsterdam zijn Maandagavond bijna twee vrou wen door kolendamp gestikt. Een in specteur van politie, door de onderbe woners gewaarschuwd, vond op een kamertje van de eerste verdieping, twee vrouwen bewusteloos in de bed stede liggen, terwijl een pot met bran dende kolen midden in de kamer stond. Slechts met zeer veel moeite en met behulp der buren, is het gelukt, de le vensgeesten van beide vrouwen weder op te wekken. Zij verklaarden, den pot met kolen ter verwarming te heb ben nedergezet. Tot dusver is bij do Ned. Zuid-Afri- kaansche Vereeniging ingekomen 1.235.010.88. IJS. Dinsdag is de tramveerdienst op de lijn NumansdorpZijpe gestaakt moe ten worden daar het drijfijs de beton ning en bakens heeft doen wegdrijven en de seinlichten heeft uitgedoofd. De communicatie van Zierikzee met de Z.-H. eilanden is dus verbroken. De postboot beeft Dinsdag den dienst op Texel gestaakt. De brieven en pak ketten zijn met de Horsvletten overge bracht. De rivier de Waal is overdekt met zware ijsschollen, die evenwel gere geld afdrijven. Gaat de vorst door, dan zal de rivier spoedig vastzitten. In een paar dagen was er ruim 1 meter val. Vele schepen liggen veilig in de vlucht- haven te Tiel. Het ijs op den IJssel heeft zich bij Zwolle vastgezet, tusschen de spoor- brug en het Katerveer is een open vak gebleven. In de richting naar Zallc en Kampen zit het ook vast. Hedenoch tend heeft de pachter van 't Katerveer met behulp van een sleepboot en eeni ge manschappen een gang door het ijs gemaakt. Het water is aanmerke lijk gewassen. Voor Dordrecht zit de rivier vast. De ijsbrekers die bestemd waren om de rivieren van Dordrecht naar Moer dijk open te houden, zitten beiden in het ijs bekneld. ijs-ojü gelukken. Dinsdagmorgen werd te Hoorn per rijtuig thuisgebracht de heer B„ die te Berkhout op het ijs gevonden werd, uit ooren en mond bloedende. Men vreest dat een val hem het leven zal kosten. De 27-jarige A. de B., te Rijp, is in volle vaart met het hoofd tegen een brug gereden, waaronder hij op schaatsen wilde doorrijden. Hij kreeg hersenschudding en is overleden. De man was nog ongehuwd, een steun voor zijn vader. Een. kond op liet ijs. Met het ijs kwam Dinsdag ook een hond den Rijn afzaltken. Op een ijs schots, midden in de rivier, hulpeloos, bibberend van koude en angstig blaf fend, liep het dier vooi-tdurend op zijn broze schots heen en weer. Wie weet welk een reis de hond al achter den rug had hij zag er althans sterk ver magerd uit. Dicht bij de plaats waar de schipbrug in gewone omstandighe den ligt en waar thans de overtocht per pont plaats heeft, merkten de veer lieden den vreemden reiziger op. Hun goed hart sprak en fluks werd de vlie ger door het ijs gestuurd recht op de schots af. Met veel inspanning slaag de men er in het verkleumde dier bin- uen boord te halen. tegenover hem zat. „U is er in ge slaagd mevrouw Selley, een recht feestelijke stemming in 't leven te roepen. Het is zeer vriendelijk van u dit te zeggen dit is do eerste Kerst mi? die wij na vijf jaar weêr in Engeland vieren en wij zijn allen zoo blij. dat wij nu weêr in Lon den gevestigd zijn dat onze inwen dige gevoelens zich zeker aan onze omgeving meêdeelen. Kerstmis is de vroolijkste tijd in Duitschland'. en wij hebben de herinnering er aan meegebracht. In Engeland is het een aller onaangenaamste tijdi; ieder die maar op de een of andere wijze aar. u verwant is, moet te dineeren gevraagd worden - n een ieder die je paard eens vastgehouden of je eer anderen kleinen dienst bewe zen heelt, moet een fooi hebben. O! dlat doet men in Duitsch land ook, zeide Kate, „en daarbij werkt men zich nog half dood voor zijn speciale vrienden. Gewoonlijk liep ik drie maanden na Kerstmis zonder geld' op zak. Hoorde dat ook bij de feeste lijkheid? vroeg Sir Philip, zijn wenkbrauwen optrekkend. O! jahet was heerlijk. Het In het ijs bekneld. De stoomboot Kampen, welke Zater dag 11. van Zwolle naar Kampen wa< vertrokken moest wegens het vele ijs in de Zuiderzee te Zwolle terugkeeren De stoomboot Zwolle van dezelfdi maatschappij, die 's avonds 9 uur van Amsterdam naar Zwolle vertrok, wa< minder gelukkig en den passagiers vai dit schip zal bedoelde reis, wegens ont beringen enz., wel zeer lang in het ge heugen blijven. De „Zw. Ct." verneemt van een dei passagiers omtrent deze reis het vol gende: Even huiten de Oranjesluizen schoof het ijs al voor de boot uit, zoodat het schip een kleine vaart liep, maar toch werd Marken nog bereikt. Ter hoogte van dit eiland was de hoeveelheid enj dikte van het ijs zóó toegenomen, dal de stoomboot vastraakte. Op deze diepe en gevaarlijke plaats (want het ijs was daar nog in beweging),bleven we twee uur zitten, doch gelukkig raakten we toen van die plaats los en werd1 de te rugreis naar Amsterdam aanvaard. Dan achteruit, dan weer vooruit stoo- mende, kwamen we Zondagmiddag te gen 4 uur bij het fort Pampus en daan bleef de boot vastzitten, en hoewel alle pogingen werden aangewend om haar los te krijgen, gelukte dit niet. We za gen Zondagmorgen 10 uur een paar Volendammers op het ijs, die de boot tot 300 M. naderden. De kapitein had hen toegeroepen of ze naar Amsterdam wilden telegrafeeren om een sleepboot voor ons. In overleg met den kapitein beslotenl de passagiers aanwezig waren één! Ie klasse en '19 2e klasse passagiers,: waaronder 3 vrouwen en 3 kinderen: van 1|4 jaar den volgenden mor gen de boot te verlaten, en werd zooj goed als het ging de angstvolle nacht doorgebracht. Maandagmorgen half acht namen we afscheid van de equi-l page en maakten ons klaar voor den gevaarlijken tocht. Een paar Friezenj die tegelijk met ons van boord gingen en op schaatsen waren, gingen er van! door, zich niet bekommerende over hetj lot van de medepassagiers. Twee der kinderen werden in een| mand, het derde in een kist gelegd, en: zoo over het ijs voortgesleept. Spiegel glad was dikwijls het ijs, zoodat de vrouwen herhaaldelijk vielen en ziek nog al eens bezeerden. Soms ook was- het ijs zoo, dat kist en mand niet ge-' trokken konden worden, maar door dej mannelijke passagiers Over de schot sen ijs moesten getild worden. Einde-! lijk, het was toen ruim tien uur, kwa men we stijf en stram en verkleumd! van koude op het fort Durgerdam aan,| doch de vaste grond dien we toen be traden. deed ons alle leed vergeten; al - leen de arme kinderen maakten hierop) een treurige uitzondering; deze sche nen wel bevroren te zijn, zóó verkleumd zagen ze er uit. De sergeant - majoor - fortopzieh-l ter en zijn gezin ontvingenj ons op die plaats op een wijze,! waarvan de gulheid en harte lij kheid1 niet te beschrijven zijn. Koffie werd gezet, boterhammen iklaar gemaakt,; een glaasje geschonken, enz. alles te veel om te noemen, maar wel kan ik getuigen dat na verloop van een half! uur allen, ook de kinderen, weer men- schen waren. Allerhartelijkst en dankbaar voori het raenschlievend onthaal, namen we! afscheid en gingen toe weer over het! ijs naar het dorp Durgerdam. Vandaar! wandelden we over den dijk naar Nieu-i wendam en gingen in die plaats op de stoomtram naar Amsterdam. Het was 3 uur toen we aan het kan toor d&r Stoombootmaatschappij te Amsterdam kwamen en na een half uurtje wachtens ons passagegeld terug: ontvingen. De reis was hiermee vol bracht en het groote gevaar voorbij, I waarin men verkeerd had. Men vergeta j niet, dat het ijs van nog maar twee: dagen was, waarover wij gegaan wa-i ren. Hierbij verdient nog vermeld te! worden dat de kapitein vóór de reis zijn passagiers opmerkzaam maakte op .t gevaar voor vastvriezen, doch aangs-j zien de Hoornsclie boot e. a. bijna zon der vertraging arriveerden, zagen de' reizigers direct hierin ook geen gevaar. De houding van kapitein, stuurman! en geheele equipage, kan door mij niet; genoeg op prijs gesteld worden, en wanneer ik hiervoor mijn dank betuig, dan doe ik dit uit naam van alle pas-I sagiers. Van Zaterdagavond 9 uur tot] Zondagavond 9 uur kwamen kapitein! en stuurman niet van de brug, maar vorige jaar gingen wij naar het bal van de Kunstenaars-club, dat was noa eens verrukkelijk. Er worden om dien tijd1 altijd partijen en bals gegeven. Ik ben bang, dat gi,j d'e Lon- denscbe bals lang zoo geanimeerd niet zult vinden. Toch verlang ik er verschrik kelijk naar, riep Kaue uit. Zij zijn hier nog al vervelend, zeide Philip. „Dansen in een volle zaal wil zooveel zeggen als een pu blieke vechtpartij, als men niet wil da" zijn partner de kleeren van 't lijt wordien gescheurd. Ik heb er in. jaren geen bijgewoond'. Wel, gij zult het geheel en al ve-rleeren zeide Kate misnoegd „wij zullen u van avond een lesje dienen te geven. In die zitkamer ligt het kleed' nog niet en Claude, juffrouw Tracey, speelt verrukke lijk dansjes-, Gaarne, zeide hij lachend, „als zulk een inspanning ten min ste mogelijk is na het ©ten van dien kolossalen kalkoen voegde hij er aan toe, ziendie dal diit gerecht aan zijn o-astheer werd gegeven1. (Word! vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2