bleven op hun kouden post, alles aan wendende om het schip uit het ijs te brengen. Hulde dus aan deze mannen, die zoo trouw hun plicht deden. Nog zij hieraan toegevoegd, dat één passagier de reis niet durfde aanvaar den; het was een man van 70 jaar. Doch hoe treurig dit ook was, het kon niidti in vergelijking treden met het medelijden, dat we voor den kapitein gevoelden, toen we hoorden dat ervan den wal een telegram was gezonden, inhoudende het bericht, dat zijn oudste- zoon stervende was. Naar ik verneem is aan den kapitein Oostinga echter door de maatschappij verlof gegeven naar den wal te gaan en naar zijn woonplaats Zwolle te vertrekken. De pogingen om de boot te bevrij den, zijn geslaagd. Hedenmiddag is zij te Amsterdam aangekomen. De aanvaring van de „Gelderland." Luidens bericht uit Port Said aan de Parijsche „Herald" is, op verzoek van de Nederlandsche regeering op het Britsche stoomschip „Peterson", dat in aanvaring is geweest met de „Gelder land," door de gemengde rechtbank be slag gelegd. INGEZONDEN MEDE DEE LINGEN. 30 cents per regel. Een treurig verhaal dat door Scott's Emulsie een gelukkig einde had. Wij hebben een brief voor ons die in -weinige woorden een treurig verhaal meêdeelt met een zeer ge lukkig einde. Het is een brief die wel de aandacht van het publiek waard is, en wij nemen, derhalve, deze gelegenheid waar 0m1 u die voor te leggen KielAntwerpen, België, 10 Juni 1900. Mijneheeren, Ik kan nauwe lijks woorden, vinden welsprekend genoeg om mijne dankbaarheid en bewondering uit te drukken voor uwe Scott's Emulsie, die een waar achtig mirakel heeft bewerkt dooi de gezondheid weêr te geven aan mijn kind, stervende aan tering, en die door de dokters als on gene es- baai was opgegeven. Hij kon hoegenaamd' geen voed sel meer verdragen, zelfs geen melk, liad koorts in den boogsten graad, heeste voortdurend met een droogen harden hoest en zweette onophoudelijk. Zijn slaap was eenvoudig eene lange nachtmerrie afgebroken door kreten om van te sidderen, en zijn gelaat had een onbeschrijfelijke kleur, akelig om aan te zien. Door niets kon hij worden afge leid en zijn humeur was knorrig er ontzettend prikkelbaar. Ondanks d'e lof die ik voortdu rend aan de kostbar© eigenschap pen van de Scott s Emulsie hoorde toekennen, was het zonder veel hoop, en om mijn geweten gerust te stellen, clat ik hem dit uitmun tend middel liet innemenmijne verbazing was dan ook groot en rnii/ie vreugde ongekend, toen ik reeds na eenige dagen dezer behan deling eene merkbare verbetering in zijn toestand zag. Zijn slaap werd rustisrer, de aan vallen van hoest namen in duin en hevigheid af en hu kon einde lijk eenig licht voedsel verdragen. Ik liet hem dlus met het gebruik van dit onvergelijkelijk middel doorgaan, en mijn kind is nu vol komen hersteldhij eet van alles, is voortdurend' aan het spelen, slaipt de geheele nacht, en heelt een frissche kleur waarover - een ieder zich verbaast. Mochl mijn voorbeeld andere moeders bewegen mei uwe heilzame Scott's. Emulsie de proef te nemen. Ontvangt, Mijneheeren, de verze kering mijner groote dankbaar heid. (Get.) L. F. Geens,Witterstraat49. Als wij die wonderbaarlijke ge vallen in overweging nemen, die door Scott's Emulsie zijn genezen, kunnen de wonderdadige eigen schappen van dit welbekende mid del niet nalaten een diepen indruk op ons te maken. Vijf en twintig jaai lang heeft Scott's Emulsie aan levertraan ziine werkelijke waaide gegeven door het smakelijk en ge makkelijk verteerbaar te maken. De verbinding dezer olie met hypo- phosphorzure kalk en soda, en gly cerine. verhoogt ten zeerste de waarde van elk dezer herstellings middelen, en zij ziin in geen anihr middel behalve in de echte Scott's Emulsie in idealen vorm of vol maakte verhouding te vinden. Dit preparaat is te herkennen aan ziin eenig handelsmerk van een man die een groote visch over ziin schouder draagt, en als gij zorgvul dig zijt alleen de echte Scott's Emul sie te koopen. dan zult gij door zijne gezondheidgevende eigen schappen meer dan beloond wor den. Scott's Emulsie is het beste mid del lor wereld voor kinderen daar he; hunne kwijnende tendenties gverwint, een gunstigen invloed heeft op de spijsvertering, ontste king van keel en longen geneest er. ben levenskracht en gezondheid geeft. Voor tering, bloedarmoede, sciofula, en alle ziekten van vol wassenen die uitverm-agerdc ten denties van het gestel voortkomen, is Scott's Emulsie verreweg het heste middel iat kan worden a 11 gewend. Depots The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Heer Henri Sanders, Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In de Twentsche gemeenten zal dooi de schildersgezellen eene loonsbewc- ging op touw gezet worden. De Schil- dersgezellenbond te Enschedé is reeds met de patroons over loonsverhooging in onderhandeling. Op initiatief van deze vereeniging zijn ook in verschil lende andere Twentsche plaatsen ver- eenigingen opgericht, zooals te Alme lo, Hengelo, en Oldenzaal, die zullen trachten den loonstandaard te verhoo- gen. Te Almelo bedraagt dit thans 15 cent per uur. Waarschijnlijk zullen al deze vereenigingem zich aansluiten hij den Nederiandschen Schildersgezellen- hond. Letteren en Kunst. Een Huweiijksmedaiile. In de zilverfabriek van den heer C. J. Begeer te Utrecht is thans een me daille geslagen, ter herinnering aan het huwelijk van H. M. de Koningin, die op de eene zijde de profielportret ten van de Koningin en hertog Hen drik vertoont, op de keerzijde een knielend paar boven welks hoofden een duif vliegt, en dat gezegend wordt door de Nederlandsche maagd, ken baar aan den naast haar liggenden leeuw; daaronder staat 7 Februari 1901. Christelijk Letterkundig Ver bond. Men schrijft ons Vrijdag, den 4den Januari 1901, hield deze Vereeniging haar eerste algemee- ne vergadering in Irene, te Utrecht. Na de opening, die met gebed door Dr. J. H. Gunning J.Hzn., geschiedde, kwam aan de orde de bespreking van het II. R. Behalve de gewone bepalingen om trent verdeeling der functies en werk zaamheden en andere zaken van dage- lijksch bestuur moet voornamelijk mel ding gemaakt worden van de instelling van twee commissiën, waarvan de eene zich ten doel stelt de bevordering van de wetenschappelijke ontwikkeling van jonge letterkundigen en de tweede on der den naam van Raadgevende Com missie zich zal bezighouden met het ge ven. van advies in publiceeren van let terkundige producten. Leden der Vereeniging zullen in de eerste plaats desverlangd bij die com missiën hulp, steun en advies kunnen -> inden; doch ook niet-leden zullen zich tot haar kunnen wenden. Op deze wiize hoopt de Vereeniging werkzaam te zijn in het belang der Christelijke Lettei-- kunde en der Letterkundigen of die het worden willen. In de namiddag-vergadering werden belangrijke besprekingen gehouden over het standpunt der Christenen in verband met de Nieuwe Letteren en ten opzichte der Dramatische Kunst. In de Paaschweek zal waarschijnlijk een tweede vergadering gehouden wor den. Zeer wenschelijk is het, dat belang stellenden zich doen introduceeren op deze vergadering, waartoe gelegenheid bestaat, indien men zich wendt tot den heer W. van Nes, len secretaris, Wil lem Barentzestr. 34, te Utrecht. Binnen enkele dagen zal bij den uit gever E. L. E. van Dantzig verschijnen een Feestwals voor piano, gecompo neerd door Wilprecht v. d. IJssel, ter gelegenheid van het a. s. huwelijk van II. M. de Koningin en opgedragen aan H. M. de Koningin-Moeder. Sport en Wedstrijden. IJsaport. De data der intern-wedstrijden en kampioenschappen zijn thans als volgt samengesteld Weenen. Kampioenschap van Euro pa in 't Figuurrijden. 13 Januari. Davos-Platz. Internationale wedstrij den in Kunst- en Hardrijden. 19 en 20 Jan. Budaperst. Internationale wedstrij den. (Hardrijden). 27 Jan. Londen. Wereldkampioenschap Fi guurrijden. 26 Febr. Trondhjem. Kampioenschap van Eu ropa in 't Hardrijden. 23 Febr. Stockholm. Wereldkampioenschap in 't Hardrijden 910 Febr. Te Leeuwarden is Dinsdag het kam pioenschap voor Nederland verreden voor amateurs op de lange baan (af standen 500, 1500 en 5000 M.). De uit slag was 1. A. Banning, Edam; 2. A. Bouma, Leeuwarden3. S. Bouma, Tiel. 1500 Meter. 1. A. Banning, Edam, in 3 min. 1 4/5 sec. 2. S. Bouma, Tiel, in 3 min. 9 3/5 sec. 3. A. Bouma, Leeu warden, in 3 min. 10 sec. 5000 Meter. 1. A. Banning, Edam, in 10 min. 55 sec. 2. S. Bouma, Tiel, in 11 min. 33 sec. 3. S. S. de Waard, Groningen, in 11 min. 45 sec. A. Banning van Edam, die ook bij vorige jaren zoo'n goed figuur op de baan maakte, heeft dus nu groote su perioriteit bewezen door op de 500, 1500 en 5000 meters met groot verschil eer ste aan te komen. Aan een particulier schrijven uit Da- vos ontleent het „Hbld." het volgende: Er woei daar dezer dagen een scher pe noorder wind bij een temperatuur van 30 graden Celsius onder nul. In de zon vroor het 's middags om twaalf uur nog 20 gr. Celsius. Als het niet waait, maken de schaat senrijders van de gelegenheid gebruik zich te oefenen. Nederland wordt onder hen verte genwoordigd door den heer Greeve. Hij rijdt de haan gemiddeld in 44 4/5 sec., wat niet slecht is. In beginsel is besloten tot oprichting van een Zeeuwschen Wielerbond. Aan leiding hiertoe is het feit, dat de A. N. W. B. te weinig let op de belangen der Zeeuwsche wielrijders. Land- en Tuinbouw. Selderij. Op deze nuttige groenten vestigt iemand in een Duitsch tuinbouwblad nogmaals de aandacht in de volgende bewoordingen Ik heb vele personen gekend, die ten oorzake van de een of andere reden aan zenuwzwakte lijden de waren en die herstelden door 't ma tig dagelijksch gebruik van selderij- stengels. Men kan ook de knol of den wortel gebruiken. Rechtszaken. De mcord te Utrecht. Dinsdag werd voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behan deld de zaak van J. M. C. Smelt, han delsreiziger, oud 19 jaar, die voor de rechtbank te Utrecht terecht stond ter zake, dat hij in den avond van 9 Juni 1900 tusschen 10 en 11 uur, de woning van mejuffrouw C. M. Brouwer, aan de Biltstraat 115 te Utrecht, is binnen gedrongen met het oogmerk aldaar diefstal te plegen en genoemde juf frouw Brouwer, alsmede haar dienst bode, die hem in dat voornemen wilde verhinderen, heeft mishandeld, het geen bij eerstgemelde den dood ten ge volge heeft gehad. Bij vonnis van de rechtbank werd bekl. tot 7 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De adv.-generaal concludeerde tot vernietiging van het vonnis der recht bank tot schuldig verklaring van den bekl. aan doodslag, gevolgd door dief stal en tot zijn veroordeeling tot ge vangenisstraf voor den tijd van 15 jaai\ Gemengd Nieuws. Alp-ongeluk. Gedurende de Kerstdagen hebben drie studenten uit Lausanne een tocht gemaakt door de Alpen in het kanton Waadland. Den eersten dag werd de 2624 meter hooge Beloisean beklom men, doch door het slechte weer moest van den verderen tocht worden afge zien. Terugkeerende werden zij door een sneeuwval overvallen, die een der drie, een zekeren Von Rahm, mee sleepte. De twee anderen gingen zoo snel mogelijk hulp halen in het naast- bijzijnde dorp. Met zestig man ging men zoeken. Een nieuwe lawine bracht het gezelschap in ernstig gevaar, doch er vielen ditmaal geen ongelukken te betreuren. Het lijk van den jongen student kon niet gevonden worden. Eenige jaren geleden stortte een broe der van Von Rahm in een afgrond hij den Gornergrot in hetzelfde kanton en kwam eveneens om het leven. Het eerste bankbiljet. I-Iet Britsch muse am is verrijkt met een bijzonder mei'kwaardig strookje papier: een bankbiljet, tijdens de re geering van keizer Hung-Wu, ruim vijf eeuwen geleden dus, in China uit gegeven. Het is het oudste specimen van geld waardig papier, dat ooit gevonden werd, omdat het drie eeuwen ouder is dan de, door de eerste Europeesche bankinstelling, die van Stockholm, uitgegeven biljetten. Om deze reden, en door zijn herkomst uit het Hemel- sche Rijk, waarop thans de aandacht der geheele beschaafde wereld geves tigd is, mag het Chineesche bankbiljet zich in ruime mate verheugen in de belangstelling der geleerden. Het interessante papiertje, 46 cM. lang en ruim 28 cM. breed, dat, on danks zijn buitensporige afmetingen, nog in bijzonder goeden staat verkeert, heeft een waardige plaats gekregen in het midden der vitrine voor oude druk werken uit het Uiterste Oosten en is bedekt met zulke grillige teekens, dat do geleerden van het „British Mu seum" zich veel moeite hebben moeten getroosten om ze te ontcijferen. Zouden de Chineezen, aan wie reeds de uitvinding van het kompas, de boekdrukkunst, het buskruit e. a. wordt toegeschreven, nu ook nog op de gedachte zijn gekomen het bankbil jet uit te geven? Dood van een Amerikaan- achen Nabob. Te Chicago is overleden Philip d'Ar- mour, erflater van een vermogen van een honderd millioen gulden. Zijn le vensgeschiedenis past geheel in het kader van Noordamerikaansche mil- lionairs. Hij was een boerenzoon en trok naar Californië zonder een cent op zak juist toen de eerste goudmijnen in exploitaite werden genomen. Spoe dig had hij zich een vermogentje ver zameld, waarmede hij naar Chicago terugkeerde, in den graanhandel de buteerde en later ook zijn aandacht wijdde aan export van varkensvleesch. Het laatste beroep bezorgde hem zijn millioenen in het jaar 1878 wist hij door zijn firma zooveel geslachte var kens te laten verzenden, dat zijn winst cijfer in één jaar 10 millioen gulden bedroeg. Rijk geworden door de var kens, werd hij menschenvriend. Hij stichtte een onderwijsinrichting ge liefkoosd ideaal van Amerikaanscho millionairs en schonk 71/2 milli oen aan liet d'Armour-Institute. De varkenskoning had verder als gewoon te aangenomen dagelijks 100 dollars in klein geld onder de armen uit te deelen. 8$In de val geloopen. Die Boeren zijn toch oolijkerts! Twee Boerenvrouwen die voorgaven zich on der bescherming van de Engelsche au toriteiten te stellen (zooals lord Kitche ner heeft aangeboden) hebben zich be reid verklaard om met hare familiën en vee zich naar Krugersdorp te laten brengen. De Engelschen zonden twee waggons en een escorte manschappen om deze twee vrouwen en hare familiën in haar hoeven te gaan afhalen, die zes mijlen van Krugersdorp gelegen zijn. Toen de Engelschen aankwamen, vonden zij de hoeven... ledig en verna men verder dat de vrouwen en hare fa miliën zich den vorigen dag bij een Boerencommando hadden aangesloten. De Engelschen keerden daarop, eenigs- zins teleurgesteld, naar hun kamp te rug, maar werden onderweg door de Boeren aangevallen, die twee gevange nen maakten en een der Engelschen doodelijk verwondden. Vervolg Stadsnieuws. Men schrijft ons Naar aanleiding van het besluit van den Gemeenteraad over mini mum loon en maximum arbeids- duui is bij het Algemeen Secreta riaat alhier een voorstel ingeko men van een der aangesloten ver- eenigingen om een Algem een e loonsbeweging vooi Haarlem op touw te zetten het gevolg hiervan was dat 16 vereenigingen besloten die beweging te steunen. Er werd een commissie benoemd van vijf leden die de voorloopige werkzaam heden zullen regelen. Besloten werd dat er binnen enkele dagen een Openbare vergadering zal wor den gehouden, waar zal worden aangetoond', dat de loonsverhooging geen gelijken tred houdt met het duurder worden der levensbehoef ten. De commissie twijfelt dan ook niet of ieder arbeider zal me-t vreug de die beweging tegemoet zien en steunen. Het Comité der loonsbeweging. Men meldt ons, dat de uitvoe ring van Nederlandsche liederen uit het Liederboek van GrooFNe- derland van F. R. Coers Frzn. te geven door Orelio, Jos. Tijssen en mev.A.Tijssen-Bremerkamp zal wor den opgeluisterd door de welwil lende medewerking van een koor van dames en heeren uit Utrecht onder directie van F. J. Jos. Vran- ken. directeur van het Palestrina- koor. Ook in Den Haag wordt een concertavond als deze voorbereid. Franchemont de Marskramer De opvoering van de operette in drie bedrijvenFrachemont de Marskramer (tekst en muziek van Mart. Schuil) heeft zonder eenigen twijfel d'e verwachting overtroffen van hen. die zich zoowat reken schap kunnen geven van de groote moeilijkheden, aan een dergelijk ondernemen verbonden. Vooreerst moeten alle medewerkenden de ge sproken en gezongen tekst, plus de noten van hun rol, flink uit 't hoofd kennen. Maar dan komt pas het grootste bezwaar. Uit al die be stan dd'eelen moet een geheel ge vormd worden een levend en handelend geheel. E11 dat inblazen van dramatisch leven aan een zoo pas gevormd lichaam, waarvan bo vendien onderscheidene' leden hee- lemaal niet voorbestemd waren om zich in de wereld der coulissen te bewegen, moet nog al wat hoofd brekens kosten. Hoe het zij het verkregen resultaat mag verras send heeten en de dames en hee ren dilettanten, allereerst wel d'e directeur, de heer J. de Nobel, be leefden ruime voldoening voor de inspanning, die zij zich, met hun doel voor oogen, hebben willen ge troosten. De operette zelf is, als dramatisch werk, eenvoudig, maar heel aardig en natuurlijk in elkaar gezet en de muziek speelt er zeker geen minder belangrijke rol in, dan bij de mees te mij bekende werkjes in dit gen re. Effectvolle koren zijn geen zeld zaamheid en de coupletten, vaak met geestige refreinen zijn vloei end melodisch en nooit plat. Het zwakke punt in de muziek acht ik de vele geheel vormelijke herha lingen, die op de handeling meestal van geen anderen invloed zijn dan dat zij den aan T woord zijnden acteur in verlegenheid brengen. De man weet toch al dikwijls met zijn gebaren niet rond te komen. Dit laatste is natuurlijk niet ge zegd voor diegenen onder het me dewerkend personeel die als van nature over eenige tooneelroutine beschikken. Iemand als bv. de heer v. Gasteren die de rol van den oud-gediende M i c h 01 voor zijn rekening had laat zich, ook in moeilijke situaties niet licht ver legen maken en den heer K. E. v. Brummelen, van Amsterdam den speler van den titelrol over komt dat ook niet zoo dadelijk. En zoo waren er meer ook onder de dames die. zooals o. a. mej. E. Bier- lée van Amsterdam (C. onstance) en mej. A. de Vries (Marie) zich blijkbaar op het tooneel thuis ge voelden en dus haar volle aandacht konden wijden aan de karakteris tieke uitbeelding van haar rol. Nu heb ik al van bijna alle hoofdper sonen goeds gezegd en van de nog overblijvenden de heer L. Phlip- peau (Jean). H. T. v. Beijnen (An- toine) en mej. W. v. cl. Velden (vrouw Dupuis) valt niet te ont kennen dat zij zich toch minstens van één goede zijde, 't zij dan de dramatische of muzikale, vertoon den. De koren klonken frisch en zui ver, flink ondersteund als zij wer den door het orkest, bestaande uit strijk- en eenige houten blaasinstru menten van het Stedelijk Muziek corps en een door den heer A. v. d. Velden bespeelden vleugel. Tegen de kleine oneenigheden tusschen tooneel en orkest zal het beste remedie wel zijn een tweede opvoering, bij welke gelegenheid dan tevens naar nog wat vlotter gang van 't geheel kan worden ge streefd. Hiertoe kan 0. a. ook iets bijdragen het weglaten van het fragment M i g n 0 n, dat het toch al vrij lange eerste bedrijf geheel noodeloos nog maar verlengt. Ten slotte een welgemeend com pliment aan alle medewerkenden zonder uitzondering voor wat ieder van hen tot deze ongewone, maar zeer wel geslaagde voorstelling heeft bijgedragen. Prachtige bloemtuilen werden aangeboden aan d,e dames Bierlée en de Vries, een lauwertak aan den heer Van Gasteren en bij het ein de van 't stuk, een lauwerkrans aan den heer de Nobel. Het woord van hulde, dat de heer J. J. Zee- woldt daarbij sprak namens de Commissie van Bijstand, lokte een ware ovatie van 't publiek aan den heer de Nobel uit. PHILIP LOOTS. Het IJs. Het ontlatende weder van bepaal de dooi was nog geen sprake liet toch zijn invloed op liet ijs gelden. De gladde, harde ijsvlakte, overal, had een donker aanzien gekregen en was zoo niet zacht dan toch veel min der hard dan gisteren. Dat neemt niet weg, dat overal op alle singels en grachten rondom de stad door jong en oud nog druk werd gereden vporal des middags om 12 uur was het een armgezwaai en beenbeweeg, een ge krioel en gewoel zonder eind. Dan holt, dan rent een ieder naar het ijs fluks worden de ijzers aangebonden en met een sierlijken zwaai ziet men de meer geoefenden zich door de glijden de, pretmakende, zich langzaam voort bewegende jeugd slingeren. Een ieder amuseert zich terdege met dit dolle, prettige ijsvermaak. De mooiste banen waren die op de Kloppersingel. De bruggen zijn even wel alle afgezet, zoodat van doorrijden geen sprake is. Op de Amsterdamsche vaart langs de Centrale Werkpl. der H. IJ. S. M., is het niet betrouwbare gedeelte ijs door schuttingen afgezet, daar het pu bliek zich aan het stroo dat daar dat gedeelte af moest zetten niet stoorde. Voorzeker een flinke maatregel. Dit mag ook worden gezegd van dien door den commissaris van politie genomen, die politie-agenten, omhan gen met dreggen, op schaatsen op do drukste grachteu laat rijden. Het ijs op de ijsbaan aan den Zijlweg had dank zij de goede zorgen daar aan besteed niets van de geringe verandering in temperatuur geleden. A. s. Zaterdag zal het I-laarlemsch Mu ziekkorps Orpheus" de wedstrijden opvroolijken. Vroolijk wapperden de vlaggen in het winterzonnetje op de prachtige ijs baan aan de Zomervaart, waar heden de hardrijderij vanwege dc ijsclub „Christian ia", te Zuid-Schalkwijk, plaats had. Het aantal deelnemers be droeg 21er werd gereden in twee par tijen. De baan, die in uitstekende con ditie verkeerde, was 180 M. lang. Om half twee was de helft der deelnemers afgevallen en moesten om de vier geldprijzen nog kampen do vol gende elf mededingersJaap van Brugge, D. Meiland, K. Moorman. J. Rusman, P. Wetering, P. Hulsebosch, J. van Brugge Jz., A. van Brugge, N. Smit, H. van Brugge Jz., A. Smit. Veel publiek woonde de wedstrijden bij. A. s. Zondag zal naar alle waar schijnlijkheid een hardrijderij met ar- resleden op dezelfde baan plaats heb ben. Vrijdag a. 9. zal vanwege dezelfde ijsclub een wedstrijd voor do armen van Zuid-Schalkwijk worden georga niseerd op de baan aan de Zomervaart, terwijl zij voornemens is in 't begin der volgende week een nationalen wed strijd op de banen op tiet Zuider-Bui- tenspaarne uit te schrijven. De Haarlemscke stoomhooten had den Dinsdag van hier naar het Noord zeekanaal een moeilijken tocht. Do „Jhr. Mr. Schorer" en de „Packet" hadden met vereende krachten meer dan 5 uur itoodig om Spaarndam to bereiken. Als gevolg van do stremming der vaart, wordt het goederenvervoer per spoor met den dag drukker, dat vertra^- ging in den treinenloop veroorzaakt; Maandag en Dinsdag kwamen reeds meerdere treinen 10 ii 20 minuten te laat aan. Naar wij vernemen zal hot nieuwe gebouw aan den Hannenjansweg voor Huis van Bewaring en Strafgevange nis lo. September in gebruik worden genomen. Gas7er«ilti«iDp. In de Drappenierstraat werden he dennacht eenige personen ziek met tee kenen van vergiftiging.. Natuurlijk dacht men aanvankelijk aan levens middelen, maar bij nader onderzoek bleek dat hier gas in het spel was, hoe wel men niet juist wist waar het van daan kwam. Daarnaar werd natuurlijk onder zocht. Nader vernemen wij Het echtpaar Van Leuven, Drappe nierstraat 12 alhier, werd hedennacht omstreeks half drie wakker ten gevol ge van een benauwde gaslucht, die hun slaapkamer vulde. Zij hadden evenwel nog genoeg tegenwoordigheid van geest, 0111 direct deuren en ramen open te zetten en geen lucifers te ont steken, waardoor groote ongelukken zijn voorkomen. De beide kinde ren waren door de gaslucht eenigszins bedwelmd, doch kwamen weldra bij. Dr. Van Linden Tol verleende ge neeskundige hulp, door een tegengif in te geven. Allen zijn thans in zoo verre hersteld, dat. de vrouw alleen nog bedlegerig is. Het vreemdste van 't geval is. dat dit perceel niet was aangesloten bij de gasleiding doch het gas is binnengedrongen ten gevolge van 't springen van een buis voor de woning. Zamdvoort. De opbrengst van het inzamelen van gelden alhier gehouden voor het Na tionaal Geschenk aan II. M. de Konin gin, ter gelegenheid van Hoogstder- zelver huwelijk, heeft bedragen de som van 133.374. Aan de Tramstraat zullen spoedig wederom eenige huizen verrijzen, en wel 5 stuks. liet daarvoor benoodigde bouwterrein, ongeveer 600 cA., zal van de gemeente worden aangekocht. De lotclingen van de lichting 1901, die bij de zeemilitie ingedeeld wen- schen te worden, moeten zich daartoe vóór 1 Febr. a.s. aanmelden ter ge meente-secretarie. Eaemstede. Het aantal verpleegden in de in richting voor lijders aan vallende ziekte alhier, bedroe»- op 1 Jan. jl. 118. WETENSCHAP. Wielrijders ruggegraten. In de voornaamste osleolcgische of beenderen-verzameling van Amerika zijn drie merkwaardige exemplaren van „wielrijders rug- gegraten". liet ziin de ruggewerve- len van slachtoffers der cycloma- nie. Twee komen uit Parijs, en de derde is van een jonge Amerikaan. D e ze wiel rijdersruggegra ten" w or den nu geschat op den hoogen prijs van 100 pd. sterl. elk. en er zouden er veel meer van moeten zijn om aan al de aanvragen te voldoen. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 8 Jan. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkumer Jammen f 2,50—3,10. Zaaiers f 1,85 f 1,90, Blauwe f 2,40—2,60. Hallemers f 1,752,80. Zeeuwsche Spuische Jam men f 2.50—4. Poters 1,30—1,60. Flak- keesche f 2,502,80, Blauwe f 2,90 f 3,10. bonte f 3,10—3.30, Geld. Blauwe f22,40. Pruisische Hamburgers 3,80 f 4, lioode f 22,20. Ypolder Jammen f 2,502,75. Westlandsche Zand f 3 f 4.50 per III. Schiedam, S Jan. Noteering Makelaars 11. Jenever 15. Ainst. Proef f 1G.50. Beurscommis- sie f 10.25. Stemming flauw. Ruwe Spi ritus f 8.50, Spoeling-Commissie f 0.80. Alkmaar 8 Januari. Ter Kaasmarkt heden uaegevoerd 2-49 stapels, wegende 127.333 Kg. Prijzen: kleine Graskaas -, dito Hooi f 29.50, Commissie Gras dito Hooi f 28.50, middelbare Gras Wearoöriclit. VERWACHTING: zwakke tot matigo Zuidoostelijke wind, licht bewolkt, vorst. Telegrammen. KAAPSTAD. S Jan. (R. O.) Men meldt, dat vooruitgezonden éclai- reurs van de Boeren op twintig mijlen afstands van Piquctburg zijn. LONDEN, 9 Jan. (R. O.) Do „Daily Mail" verneemt uit Kaap stad dd. 8 Jan. 1500 Boeren kwa men gisteren te Sutherland aan. Uil Magersfontein werd gisteren aan dé Daily Mail' geseind, dat de Boeren, den weg naar Suther land afgesloten vindend, zich naar Calvinia richtten. Mon seint ons uit Den Haag: Kmger's herstel is feen kwestie van nog slechts enkele dagen. Hij mag reeds het bed verlaten. Er worden geen bulletins meer uitgegeven. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd9 Jan. F. A. van Zijp en A. v. d. Haak. H. J. Kater en G. Moerbeek. L. A. Tielenius Kruythoff en L. E. Wingender. Getrouwd 9 Jan. T. F. J. Snoeks en A. P. Verhaven. J. Kramer en G. M. Huneker. J. v. Ling en J. Bijster. Bevallen 7 Jan. A. Stoffers-Grup- pen, d. 8. E. KorsKorlekaas, z. A. ZonneveldZwetsloot, d. J. v.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3