NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. /Se Jaargang. Vrijdag 11 Januari 1901. No. 5378 HAARLEM'S DAGBLAD ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Boifcen het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampei-singel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Conrantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., JParijs 3B>i* Faubourg Montmarrtre. Haarlem's Dagblad van 11 Jan >evat o. a. De marsch der Boeren, Hen irordt te Kaapstad wanhopig, Par lementaire Praatjes, Inbraken te Amsterdam, De leerplichtwet en tiare gevolgen, Stukken van den Gemeenteraad. Politiek Overzicht. Het geheele zuid-westelijke deel van de Kaapkolonie is in beweging, overal komen de telegrammen van daan, meldende dat de Boeren er zijn, geweest zijn of verwacht wor pen. Wij zullen trachten, uit die tele grammen een denkbeeld te krijgen van den marsch der Boeren. Een Central News-telegram 'meldtIk keerde zooeven uit Mat jesfontein terug, waar de nabijheid der Boeren ontzettende» angst ver oorzaakt. Het omliggend gebied wordt dagelijks verkend door de stadswacht, onder bevel van kapi tein Logan." Dit Matjesfontein ligt in het dis trict Worcester aan den spoorweg van Kaapstad' naar Beaufort-West. Het is dus zuidelijk van het district Sutherland gelegen, waar volgens een telegram van. de ..Daily Mail" de Boeren reeds zijn aangekomen. Nu zijn de heuvels bezuiden Suther land. de Roggeveldbergen en de Komsbergen bezet door de Engel- sche troepen onder kolonel Henni- ker; een afdeeling zijner Coldstream Guards, onder majoor Smith, heb ben Verlaten kloof, achttien mijlen zuidelijk van het plaatsje Suther land, bezet. Nu ontvangt de „Daily Mail" te vens een telegram uit Matjesfon tein, meldende dai de Boeren, den weg naar Sutherland' afgezet vin dende, zich naar Calvinia hebben hegeven. Waarschijnlijk zijn heide berichten van de „Daily Mail" juist; met dit verschil alleen, dat de Boeren Sutherland genomen hebben, doch toen zij de bergpas sen bezuiden Sutherland bezet wis ten, zich in westelijke richting, naar het district Calvinia hebben hegeven, om daai te beproeven de Roggeveldbergen door te trekken. Deze Boerencolonne zou, naar de „Daily Mail" meldt. 1500 man sterk zijn. Ook uit Piquetberg komt bericht van de nadering der Boeren. Dit is de colonne, welker sterkte onbe kend is die over Carnarvon en Calvinia naar Clan William opruk te. en waarvan de voorhoede, vol gens een telegram uit Kaapstad, is genaderd tot twintig mijlen be noorden Piquetberg. Piquetberg ligt op ongeveer hon derd mijlen afstand van Kaapstad. Het gevolg hiervan is, dat men in Kaapstad wanhopig begint te worden. Van de pas aangeworven koloniale vrijwilligers is onmiddel- lijk een colonne uitgezonden, met den last om Piquetberg te gaan verdedigen. Deze colonne is, zoo als een Reuter-berxcht ons gisteren meldde, bij Piquetberg-road aange komen en van daar in westelijke richting voorgeruite. Een speciale bereden troepen macht is gevormd om het schier eiland, waarop Kaapstad gelegen is, onder toezicht te houden. De .Daily Mail" meldt verder, dat een kanonneerboot gestalion- neerd is bij Noord-hoek Inlet, vlak bi^ Simonstown. om toezicht te houden op het district dat hekend is als zeer pro-Boer. Er wordt ge sproken over een complot om de waterwerken van Kaapstad', die op der top van Tafelberg liggen, te vernielensedert wordt de geheele waterleiding dag en nacht streng bewaakt. Dc krijgswet is thans afgekondigd in alle westelijke districten van de kolonie. Voor het verdedigings korps wordt thans onder den in druk van de nadering der Boeren, noe al sterk geworven. Generaal Brabant is tot commandant er van benoemd, en is met de organisatie van het korps bezig. De redactie van de „Daily Mail" schrijft dat er geen twijfel aan is dat de Wet eerst ae Kaapsche in vallers heeft willen aanvoeren, ter wijl hi i er nu waarschijnlijk in ge slaagd is zich heimelijk hij hen te voegen hetgeen de Kaapsche rebel len als 'l ware electriseert, die nu in massa zullen overloopen naar zijn zijde. Thans reeds erkent de correspondent van Renter te Pi- quelhergweg, dat de Kaapsche Boe ren in den omtrek alles doen om de ingevallen Boeren te helpen met paarden, levensmiddelen en in lichtingen. De „Daily Mail" ver volgt Nadere bijzonderheden over de schermutseling met de la Rey aar den Witwatersrand bewijzen duidelijk de onbeduidendheid er van. De Boeren blijven de Maga- liesbergen bezet houden en de la Rey heeft belangrijke versterkingen ontvangen. De correspondent van de .Daily Mail" te Marseille lieeft Hoogedoorn geintervieuwd. Hij bevestigde dat de Wet het plan van den inval heeft ontworpen bijgestaan door d'e offi cieren van zijn staf. De invallers beschikken over volop schietvoor raad. Op paarden vervoeren zii maxims. Buitenlandsch Nieuws. Frankrijk en Rusland. In antwoord op het telegram van gelukwensching, door Dolcassé aan den nieuwbenoemde» Russisch en minister van buitenlandsche; zaken graal Lamsdorf gezonden, zond deze een dankbetuiging terug, en voegde er bij Uw Excellentie weet hoezeer ik prijs stel op onze per soonlijke betrekkingen, en kan er niet aan twijfelen dat het mijn wensch is. mede te werken tot de bevestiging van de innige en on veranderlijke vriendschap lusschen Frankrijk en Rusland. Algomoene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Als een bewijs der betrouwbaar heid van het Engelscli oorlogs nieuws leze men de volgende te legrammen, waarvan het tweede een dag later werd verzonden uit Kaapstad dan het eerste Het eerste korps van 50 wielrij ders. die Zaterdag van hier ver trokken, heeft Zondag de Pieka- nierskloof bezet. Denzelfden mid dag no- raakten zij slaags met de voorhoede van de Boeren de vij and werd afgeslagen en kampeert nu aan de andere zijde van den pas. De wielrijders snelden voor uit om den pas in bezit te nemen vóór de Boeren; de vijand' trachtte hen af te snijden waarop een vlie gend gevecht ontstond. Ten slotte slaagden de wielrijders er in, den pas in bezit te nemen, dien zij nu bezet houden. Yan de wielrijders zijn er 3 dood geschoten en 23 gewond; onder de gewonden is de kapitein van het korps. En het volgende De verhalen van het gevecht der wielrijders bij Piekemerskloof zijn uil de lucht gegrepen. CHINA. De Temps" bevat een interview- met bisschop Favier. die de gehee le schuld van den Boksersopstand op de Duitschers schuift. Volgens Favier vond prins Toean den groot- sten aanhang in Sjantoeng, waar hei volk, door dc nederzetting der Duitschers in Kiautsjau verbitterd was en waar reeds een jaar van te voren woelingen uitbraken. Bij den oproep van het geheime ge nootschap rukten de Boksers dade lijk en het eerst uit Sjantoeng op naar Peking. Uit China komt nu al weer het bericht dat de Keizerin terugkrab belt. Li en Tsjing ontvingen het hevel, de preliminaire nota niet te onder teekenen indien de artikels over dc slechting der Takoeforten, het vormen van vaste militaire posten, ge wanende legatiewachten en net verbod van wapeninvoer niet ge schrapt werden. De Chineesche bevolmachtigdcn herhaalden gisteren aan de Kei zerin hun argumenten, ten gun der ondarteekeninc der nota en we zen op de onmogelijKheid van Chi ne's tegenstand. Zij verklaarden, dat het terugroepen der aangeno men nota de afbreking der teöen- woordige-betrekkinsen ten gevulge zou hebben zoowel als de weder- opvatting der militaire operaties Maandag heeft een sterke Duit- sche verkenningsafdeeling een tref fen gehad met 3000 Chineezen. die zich in het noordelijke district Szehaikon ophielden. De vijand hield met tien kanonnen achter een muur stand zoodat storm moest worden geloopen. Een Duit- sche batterij hield een uur lang een onafgebroken bombardement vol en toen kon met de baionet d'e stelling genomen worden. De Chineezen ver loren 200 dóoden. Aan de zijde der Duitschers werd een man gedood er vier gewond. Uit de buitgemaak te vlaggen bleek, dat de vijand uit mililie-soldaten bestond. Stadsnieuws HAARLEM, 10 Jan. 1901. Stukken van den Gemeente raad. Aangezien Gedeputeerde Staten strijd meenen te hebben ontdekt tusschen het bepaalde in het tweede lid van art. 33 van het vastgestelde Reglement van Orde voor de Raadsvergaderingen, en het bepaalde in art. 54, le lid, der ge meentewet, stellen B. en W. eene klei ne redactiewijziging voor. Jhr. Ch. F. van de Poll alhier, biedt den Raad een plan van bebou- ying aan van gronden gelegen tusschen den Zijlweg, de Coornhertstraat en de Brouwersvaart, en wensebt de daarop geproj'ecteerde straten aan de gemeente in eigendom over te dragen. Het is zijne bedoeling al de op het plan aangegeven wegen, met uitzon dering van den meest westelijken, die ongeveer loodrecht op den Zijlwe gge- projecteerd is, en het stuk weg langs de Brouwersvaart, eerstgenoemden weg erbindende met den ten oosten daarvan en evenwijdig daarvan loopenden, nog vóór het einde dezes jaars te doen aan leggen en ophoogen. Daarna zal hij ze, vóór 1 Januari 1902 aan de gemeente in eigendom overdragen. Hij is bereid de kosten van rioleering en bestrating, dadelijk bij de overdracht van de ge meente in hun geheel te voldoen, ter wijl alsdan de gemeente de verplichting op zich zoude nemen de riolen, gas- en waterleidingbuizen en hulpzijstraten dadelijk te laten aanleggen voor de vol le lengte der overgedragen straten, en de wegen voor bet publiek verkeer open te stellen B. en W. geven den Raad in overwe ging het plan goed te keuren met dien verstande, dat de hoeken der straten op 2 meter worden afgeschuind. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een tweede suppletoire begrooting dezer gemeente voor den dienst van 1900, vergezeld van een me morie van toelichting, en aanwijzende voor ontvangsten en voor uitgaven een bedrag van 405.303.47. De com missie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën adviseert den Raad tot vaststelling dezer tweede supple toire begrooting. De opzichter over de gasverlich ting doet verslag over de maand No vember. De commissie van toezicht op het Stedelijk Museum wensebt in het kou de jaargetijde de kachels in de Museum lokalen te doen doorbranden. Zij meent dat daartegen geen bezwaar kan be staan nu de nachtwaker ook geregeld op het Museum de ronde doet. Het doorbranden der kachels des nachts met gedekte vuren, is, meent zij, te verkiezen boven de sterk afwisselende temperatuur, welke op de schilderstuk ken van nadeeligen invloed is. Evenmin als bjj de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, bestaat bij B. en W. bedenking tegen het voldoen aan den geuiten wensch. Daarvoor is echter wijziging noodig van de instructie voor den op zichter van het Museum, waarom B. en W. een ontwerp-besluit in dien geest ter vaststelling aanbieden. Bij aanne ming daarvan is het B. en W.'s voor nemen de kachel in de z.g. Fabricius- zaal te doen vervangen door eene ka chel van hetzelfde systeem als van de andere op het Museum aanwezige ko- chels en order te geven dat op liet Museum uitsluitend anthracietkolen worden gestookt. Door het prachtige winter-weder uitgelokt, bewogen zich heden we der tal van liefhebbers der schaat- sensport op de- grachten en singels rondom en in onze veste. Het ijs was over 't algemeen beter dan gisteren. De natte plekken waren vooi "t meerendeel verdwenen; al leen hier en daar waar de zon haar koesterende stralen op het ijs had geworpen, was water te bespeuren. Hoewel de thermometer eenige graden boven het vriespunt aan wees. gelooven wij naar de strak ke lucht te oordeelen. en naar de verschillende ijsberichten uit an dere landen niet dat de vorst ons reeds gaat verlaten, doch inte gendeel dat het des avonds, wan neer de natuurlijke verwarmster dei aarde is verdwenen, weder gaat opvriezen. En dat is dan ook de wensch van de vele sportliefheb bers. die met ons zeggen zulk win terweer tje is goud waard. Dan is de koude voor de niet schaatsenrijders dragelijk en valt er ook weer wat te verdienen. Daar om laat ons hopen dal dit weder nog eenigen tijd blijft aanhouden. Woensdagavond omstreeks kwart over negenen, geraakte een meisje van omstreeks 16 jaar, dat over het ijs liep, onder de brug over den Kloppersingel, bij het Kennemerplein, te water. Op haar hulpgeroep kwam een zekere de Bruijn toeloopen, die na veel moeite haar door het toewerpen van een touw wist te redden. Eerst nadat het meisje eenige malen gezonken was, en veel water had binnengekregen, wist zij bij de derde maal het touw te grijpen, waardoor haar leven werd gered. Door eenige omstanders werd zij daar op naar huis gebracht. Men ziet dus hoe gevaarlijk het nog is onder de bruggen door te gaan. Broo gebouw. Den leden van het Brongebouw was Woensdag weder een avond vol muzi kaal genot bereid. De soirée door het strijk-orkest van Haarlem's Muziek corps, directeur den heer Chr. P. W. Kriens, met medewerking van Mej. Dora van Heemskerk, gediplomeerd zangeres v. h. Koninklijk Conserva- torium te 's-Gravenhage gegeven, mag in alle deelen uitstekend geslaagd heeten. Zoowel het instrumentale als het vocale gedeelte was zeer prijzens waardig. En de toejuichingen, die na elk nummer den uitvoerenden, ten deel vielen, waren dan ook welver diend. Zeer schoon vertolkten da mannen van Kriens de Fantasie sur des Motifs Chopin" van Bekker; de ouverture Othello" van Verdi, „La Voix des Cloches (Rêverie) van Lui- gini, en Scène de Ballet van Czibulka. Mej. Heemskerk zong met haar goed geschoolde, mooie buigzame stem do liederen „Zur Rosenzeit", „Vrijheid" en ,,Le Gue", resp. van Grieg, Hol on van Oosterzee, waarmede zij de aan wezigen in verrukking bracht. Voor wij aanwezig waren, had zij nog voorgedragen „Aria de l'Opéra Cinq Mars" van Gounod. Zooals men ziet bestond het zang-programma uit één Fransche, twee Duitsche en één Hol- landsch lied, en juist dit deed ons de vraag stellen waarom op Ilollandsche concerten, het leeuwenaandeel uit vreemde liederen moet bestaan. Is do Hollandsche liederbundel niet rijk ge noeg aan keurige werkjes? Wij voor ons willen volgaarne bekennen dat het mooie, lieve lied „Vrijheid" van R. Hol op ons in geen geval minder in druk maakte dan de uitheemscho lie deren. Alvorens te eindigen mogen wij niet nalaten aan den heer Kriens Jr., die de begaafde zangeres begeleidde, daar voor een woord van hulde te brengen. Dinsdagavond te half acht zal do heer J. Sturing voor de leden der af deeling „Haarlem en omstreken" der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een lezing houden over kunstmest. De examens van hen dio dingen naar het diploma voor krankzinnigen verpleging, door de Nederl. Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie uitge reikt, zijn Woensd. op Meerenberg on der leiding van dr. Ruysch aangevan gen. 't Diploma werd Woensdag uitge reikt aan de dames A. Masereeuw eu A. Zwagerman, verpleegsters van het rijksgesticht te Medemblik. De op Maandagavond uitgeschreven vergadering van de afdeeling Haar lem van den Nederland9chen Drogis- tenbond, kon wegens onvoltallig- heid der leden niet doorgaan. De voor zitter verzocht den afgevaardigde van het Hoofdbestuur, voorloopig do pun ten van behandeling voor de a. s. al- gemeene vergadering te willen mede- deelen. Nadat hieraan was voldaan, zonder debat daarover te voeren, sprak de voorzitter zijn leedwezen er over uit, dat de opkomst zoo bedroevend was, vooral omdat hij had gemeend een voorstel van de afdeeling in de ver- Feuilleton. 12) Ei lieerschte veel vroolijkheid aan het diner. Sir Philip was geen man van stijve vormenhij hield veel van een goed eenvoudig diner met vroolijke gezichten om zich heen en bij deze partij heerschte meer levendigheid dan waarschijn lijk aan het deftige diner, waar aan hij Tenoodigd was, het geval zou zijn geweest. Al dien tijd had hij nauwelijks Claude's stem gehoord ofschoon zij toch veel met haar oom, die naast haar zat en zelfs met Tom, die te genover haar was gezeten, praatte. Hij besloot haar na het diner aan te spreken. Hij moest uitvinden wat het in haar was dat Ralph aan trok. dien ernstigen. verstandigen droogstok dien men, naar zijn ernst en lust tot hard werken te oordeer len. wel vijftig jaar zou geven. Toen de heeren van tafel op stonden, vonden zij de zitkamer reeds in orde en Kate was bezig een opgewekte Venetiaansche valse te spelen. Voordat Sir Philip tijd had zijn handschoenen uit den zak te krij gen. draaide Janes reeds met clen melancholieken vriend van haar broeder rond, terwijl Claude haar oom, nog een zeer goed danser, beetpakte. Daar de andere vriend van Tom in gesprek met zijn gast vrouw was, nam Sir Philip de ge legenheid waar zijn licht bij den argeloozen Tom te gaan opsteken. En Tom was terstond bereid hem alles te vertellen wat hij wist. Ja. juffrouw Tracey was een eigen nichtje: zij had haar vacan- ties altijd' bij hen doorgebracht daar haar moeder doocl was. Later had zij bij hen gewoond. Hij zelf had den heer Brandon nooit ont moet, maar Claude sprak wel eens over hemhij geloofde wel, dat Brandon veel bij dracey kwam en er bestond ook verwantschap tus schen hen, maar hoe, wist Tom niet. Tracey was een akelige vrek en bulkte van het geld. Hij. Philip zou 't niet willen gelooven maar de oude gaf het arme kind nauwelijks genoeg kleeren. En", voegde Tom er veront waardigd bij. „hij laat haar maar stil door den modder baggeren, in plaats van een cab voor haar te be stellen en zij is lang niet sterk. Hij geeft eeen zier om haar en zij ver pleegt hem alsof hij de liefste va der ter wereld was. Het is schan delijk! Schandelijk! riep Philip ook uit. „Het zal mij een waar feest zijn haar van avond thuis te mo gen brengen. Ik heb mijn brougham om elf uur besteld. O! maak u daarover niet be zorgd, zeide Tom haastig. „Moe der heeft gezegd dat ik haar per rijtuig zou thuisbrengen. Dat zal wel zoo zijn, dacht Philip. En die oude vrek is dus ziek geweest? Ik denk dat uw nicht toch wel voordeel van zijn zuinig heid zal hebben. Welk plezier heeft zij er van als zij oud' is? en mannen als Tra cey leven eeuwig. Ja dat is waar zeide Philip afgetrokken, terwiil hii dacht Ralph weet wel wat hij doet. maar ik moet daar meer van we ten. Het is een aardig klein ding. maar haar slanke nicht is een ju weeltje. Hoe wonderlijk dat ik ze hier m et ontmoeten! Vroolijke menschen! Ik zal nooit vergeten hoe die oude Seliey mij nog bij tijds uit de ongelegenheid redde, waarin ik in Parijs was geraakt. Ik geloof niet dat zij geld hebben, maai zij schijnen te kunnen le ven. Verbeeld je op Kerstmis noa: zoo'n echt burgerlijke danspartij bij te wonen. Intusschen had hij zijn hand schoenen te voorschijn gehaalcl en daar de majoor verklaarde uitge put te zijn, kon Philip zijn nichtje overnemen. Het was lang geleden dat hi1" gedanst had, maar als hij dt- ruimte en een goede partner had. deed' hij het graag. Alle mo gelijke sport stond hem eigenlijk aan en hij danste vrij goed. Claude danste licht en was on vermoeid en kon 't veel langer vol houden dan hij zelf. Toen zij op 't laatst ophielden, veegde Sir Phi lip zich 't gelaat af en hijgde Mijn neef, Ralph Brandon, is een groot vriend van u, niet waar? Van mij? herhaalde Claude met sroote oogen, Hij is heel vriendelijk voor mij, maar ik geloof niet dat ik als vriendin in zijn smaak val, zeide zij met nadruk op 't persoonlijke voornaamwoord. Hoe dat? vroeg Sir Philip. Gij zoudt een allerliefst ka meraadje zijn voor eiken man. Zou hij ook een prettige ka meraad voor mij zijn? vroeg Claude. Daaraan heb ik nooit gedacht? Waarom niet? Voordat hij echter tijd had om te antwoorden, riep zii uit Ik moet Kate eens aflossen en zii vluchtte weg als iemand, die met eeen mogelijkheid te weerhou den zou zijn. Kate stond van haar knikje op en het volgende oogenblik weer klonk er een sleepende valse door dc kamer. Kate zag, naast Claude staande. Sir Philip met lachende oogen aan. Mijn partner heeft mij verla ten om u af te lossen, dus zijt gij verplicht haar plaats in te nemen zeide hij haar zijn hand toestekend. Werkelijk? vroeg zij lachend. Ik mag mijn plicht niet ver zaken. Zij zag naar hem op toen hij zijn arm om haar. heen legde om te be ginnen. Claude danste heel goed maar Kate ging er in op; zij wiegde zich zachtjes licht als een veêr op de maat der muziek heen en weêr er deelde haar enthousiasme eenigszins aan haar danseur meê. Het is een juweeltje, juist een meisje om iemand het hoofd op hol te brengen! dacht Philip. Ik wilde, dat zij de erfgename van den oude Tracey was, maar de stand van zaken is nu eenmaal anders. Ik zou Ralph er wel graag uit willen knikkeren, hij is zoo slim. Ik dacht wed dat hij iets in der zin had toen ik hem dien dag met dat verlegen en toch zoo kalme kleine ding ontmoette. Maar het is wel een eigenaardige wen ding van het rad der fortuin. De wereldsche ionge haronet had in clen laatsten tijd zelden zooveel plezier gehad als nu op dit huise lijke bal in de ledige zitkamer. Hii had in langen tijd niet gedanst, ofschoon zijn muzikaal gevoel hem in staat stelde, het genot er van op zijn waarde' le schatten. De moei lijkheden. die er echter in Londen meê gepaard gaan, hadden hem ontmoedigd. Het is heerlijk met een partner als u te dansen, zeide hij toen Kate ophield" minder omdat zij zelve vermoeid was. dan wel dat zij Claude wilde sparen. Gij doet hef niet slecht ant woordde zij eenigszins. ironisch. Ofschoon wij ruimte in over- ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 intuinden0.37 de omstreken en franco per post'0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur:

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1