NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang. Zaterdag 12 Januari 1901. No. 5379 DASBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 8 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent, gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden ,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummeiv„0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblltd....voor Haajaei», per n «vrinden0.37)4 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Sponrne, .Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer <ler Bedactle OöO. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen Advertentien worden aang-nomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. T>it blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en. Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3P*s Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 12 Jan bevat o. a. De Engelsehen gaan versterkin gen bonwen om de Kaap, Hevige Boeren-aanvallen op een reeks van plaatsen aan den Delagoa-spoor- weg, De Fransche Kamer, Parle mentaire Praatjes, Poging tot moord, Uit liet hooge Noorden, Uitslag van verschillende IJswed- strijden,?Bet Ijs. Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentien af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer. die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon neerd, wordt hierbij verzonden no. 3 van het ..Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den lieer F. H. van Leent, bevat in dit nummer Grootmoedertje. Een Nieuwjaarsvertelling. Wintersport. Bedtijd. Hoe het volle aan een Koningin kwam. Lessen der Ervaring. Raadsel. Antwoord op bet raadsel. De reus van het Woud. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigste» tekst. De prijs per drie maanden is slechts 50 cents.) Officieele Berichten. Leerplichtwet. VRIJSTELLING DER VERPLICHTING OPGELEGD BIJ ART. 1 DER WET. De BURGEMEESTER van Haarlem: Overwegende dat, ingevolge Konink lijk Besluit van 25 November 1900 de Leerplichtwet op 1 Januari 1901 in in werking is getreden; Acht bet gewenscht aan de ouders, voogden en verzorgers van in deze ge meente woonachtige kinderen, op wie de Leerplichtwet van toepassing is, en die zich wenschen te beroepen op eenige vrijstelling van de naleving der in art. 1 dier wet opgelegde verplich ting, te herinneren: dat zij zich niet kunnen beroepen op eenige wij stelling van de bedoelde ver plichting, zoolang .zij niet aan den Burgemeester hebben kennis gegeven voor welk kind, en op welken grond zij op vrijstelling aanspraak meenen te mogen maken: dat deze kennisgeving, zoolang de aanspraak op vrijstelling blijft voort duren, en de kinderen nog in den leerplichtigen leeftijd vallen, telkens na verloop van tweelf maanden op nieuw moet worden ingediend; dat ouders, voogden of verzorgers, die overwegend bezwaar hebben tegen het onderwijs op alle binnen den af stand van 4 kilometer van de woning gelegen scholen, waar voor hun kin deren plaats te verkrijgen is, zich op de vrijstelling, genoemd sub 3o van art. 7 der Leerplichtwet, alleen kunnen beroepen, indien zij aan de hiervoren bedoelde kennisgeving de schriftelijke verklaring hebben toegevoegd, dat zij tegeu het onderwijs op de binnen den afstand van 4 kilometer van de woning gelegen scholen, waarop voor de kin deren plaats te verkrijgen is, zoo over wegend bezwaar hebben, dat zij hun kinderen voorloopig liever van het dooi de wet gevorderde onderwijs versto ken laten, dan hen aan een dier scho len toe te vertrouwen; dat deze verklaring, om geldig te zijn, ook de handteekening moet dra gen van den Arrondissements-school- opziener; en dat formulieren voor de kennis geving van de vermelde vrijstelling te beginnen den lOden Januari 1901 kos teloos verkrijgbaar zijn ter gemeente secretarie aan de 5e afdeeling (onder wijs) op eiken werkdag van des voor- middags 10 tot des namiddags 4 uur. Haarlem, 9 Januari 1901. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. HUISONDERWIJS. De BURGEMEESTER van Haarlem: Overwegende dat, ingevolge Konink lijk Besluit van 26 November 1900 de Leerplichtwet op 1 Januari 1901 inwer king is getreden; Acht hat. gewenscht aan ouders, voogden en verzorgers van in deze ge meente woonachtige kinderen, op wie de Leerplichtwet van toepassing is, te herinneren: dat zij, indien zij aan de eischen dier wet voldoen, door aan die kinde ren huisonderwijs te verstrekken of te doen verstrekken,verplicht zijn aan den Burgemeester bij een door hen onder- teekende verklaring, opgave te doen van: lo. de vakken, waarin de' kinderen huisonderwijs genieten; 2o. a. de namen der kinderen, met bijvoeging van de voornamen, dagtee- kening van geboorte en plaats van werkelijk verblijf, alsmede van de plaats, waar het onderwijs wordt ge geven; b. de namen en voornamen van hen, door wie het onderwijs wordt gegeven. Is op laatstgenoemden artikel 7 of ar tikel 15 sub a der wet tot regeling van het lager onderwijs toepasselijk, zoo wordt zulks mede vermeld; dat deze verklaring, welke door hen. die het onderwijs geven, mede-onder teekend moet worden, ieder jaar vóór 1 Februari opnieuw moet worden inge diend; dat van verandering in de personen, door wie het onderwijs wordt gege ven, binnen acht en twintig dagen aan den Burgemeester mededeeling moet worden gedaan; en dat de formulieren voor de opga ven omtrent kinderen aan wie huison derwijs wordt verstrekt en voor de op gaven omtrent verandering in de per sonen, die het huisonderwijs geven, te beginnen den lOn Januari 1901, kos teloos verkrijgbaar zijn ter gemeente secretarie aan de 5e afdeeling (Onder wijs) op eiken werkdag van des voor middags 10 tot des namiddags 4 uur. Haarlem, 9 Januari 1901. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Politiek Overzicht In de Kaapkolonie is alles nog steeds in vollen gang, en wie ge wend is het Engelsche oorlogs nieuws met oordeel des onder- scheids te lezen, zal uit Kitchener's telegrammen gedistelleerd hebben, dat het den Boeren wél gaat. De Engelsche troepen, aldus wordt van Piquetpergweg geseind, bezetten de passen en zullen krachtigen te genstand bieden aan de Boeren, die in twee colonne's oprukken naar Clan William en Worcester of Piquetberg. Hoe krachtig die te genstand zal wezen en. kan wezen, moeten we afwachten. Ze zulle n zegt Kitchener, en datbeteekent nog niet veel. Voorts, excuseer de uitdrukking, liegt de beul van Soe dan er bij, dat de Hollandsere be volking zeer rustig blijft. We weten wel beter, al was hei alleen maar uit de jeremiades, die de Times- correspondent. zoo nu en dan aan heft, en die klaagt niet als hij er geen reden voor heeft. De Holland- sche „rustigheid" is voorts ook moeilijk te rijmen met de verstor- kin gen, die men op de vlakte die de Kaap omringt, tusschen Valsche fyiai en Tafelbaai, bezig is te bou wen. De correspondent van de „Daily Mail" te Kaapstad spreekt de ver wachting uit van een maandeman- gen oorlog in de Kaapkolonie; En geland moet daarom voldoen aan Kitchener's verlangen en zoo spoe dig mogelijk minstens 25.000 man naar Zuid-Afrika zenden. De con suls te Kaapstad makenattesten ge reed voor de in Kaapkolonie geves tigde vreemdelingen om dezen te vrijwaren voor den krijgsdienst, als de krijgswet te Kaapstad afge- kondingd mocht women. Zoo is het in de Kaap. Elders zitten de Boeren ook niet stil. Een telegram van Kitchener uit Pretoria van Woensdag meldt: De Boeren hebben een gelijktijdigen aanval gedaan op de Engelsche pos ten te Belfast, Wonderfontein, Nooitgedacht,Wildfontein(?) en Pan (alle aan den Delagoa-spoorweg ge legen.) De aanval hal plaats in een dichte mist in den nacht van 7 Januari. De Boeren werden na zwa re gevechten teruggedreven. De- verliezen aan Engelsche zijde be droegen 21 dooden, waaronder een kapitein, en 62 gewonden, waaron der drie officieren. De. Boeren lie ten 24 dooden achter. Voorts wordt gemeld dat een En- gelsch konvooi Woensdag noorde lijk van Krugersdorp door Beijers' commando is aangevallen. De Boe ren werden teruggedreven met ach terlating van ell' dooden. De ver liezen aan Engelsche zijde bedroe gen 4 lichtgewonden. De Boeren werden teruggedreven, zegt Kitchener, maar zijn verliezen- staat toont dan toch geen bijster groot voordeel aan den kant dér Engelsehen, integendeel, 21 dooden en 62 gewonden tegenover 24 doo- de Boeren, en geen(?) verwonden. Zou dit misschien een gedeelte van Botha's macht kunnen wezen. Van Botha hoort men niets en die zii toch zeker ook niet stil. Wat moeien de Boeren een enorme kracht kunnen ontwikkelen. Hun successon brengen er blijkbaar flink den moed en de energie in, dus hun* krachtsontwikkeling is te begrijpen. Minder begrijpelijk is de houding der enorme Engelsche j legermachten, die Is met lamheid "geslagen schijnen. Of zouden zij totaal ongeschikt zijn om te vech ten in 't bergland van de Kaapko lonie, waar de Boeren zoo thuis zijn, waar de Boeren strijden in hun element. De gewoonlijk goedingelichte cor respondent van de „Magdeburgi- sche Zedtung" te Londen geeft, op grond van berichten uit Kaapstad, het volgende overzicht van den toe stand in de Kaapkolonie De Boeren rukken gestadig op. Hoe langer hoe meer Kapenaars sluiten zich bij hen aan of steunen hen. De westelijke kolonne heeft Clanwilliam bezet. Het versterkte corps onder Hertzog trekt van den kant van Sutherland op Ceres aan. waar hij zich zal vereenigen met de westelijke afdeeling om gemeen schappelijk naar Kaapstad op te rukken. De Wet. is vermoedelijk van het noorden onderweg en leidt de lcrij gsverrichLmgen Een later bericht behelst dat ver scheidene afdeelin^en Boeren van de westelijke kolonne evenwijdig met den spoorweg optrekken, blijk baar om den spoorweg in het Hex- riviergebergte te vernielen. Er worden Engelsche troepen gezon den naar het bedreigde punt. Buitenlandsch Nieuws. De Fransche Kamer. In de Fransche Kamer hield de voorzitter, de heer Paul Deschanel, een toespraak waarin hij er op wees, dat. zijn herkiezing- het be wijs is, dat de Kamer elk denkbeeld verwerpt strekkende om het presi dentschap te verbinden aan deze of gene staatkunde. IIij voegde er bij dat de nieuwe eeuw Europa aan diepgaande wijzigingen zal bloot stellen en wie er op het beslissen de oogenblik niet bij is of ver strooid blijkt, zal worden overwon nen. Daarom moeten de Franschen vereenigd blijven en den blik naar buiten geslagen honden: zij moe ten waakzaam en oplettend zijn voor alle gebeurtenissen, steunend op een werkzame diplomatie, op -een krachtig eensgezind en geëer biedigd leger, en op nauwgezet be heerde financiën. De heer Sembat verzocht een in terpellatie te mogen richten tot de regeering over de inmenging van hel Vaticaan in de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk. De minister-president Waldeck-Rous- seau verzocht deze interpellatie te doen olaats hebben na de anderen; dit werd door de Kamer verwor pen met 297 tegen 216 stemmen. De vaststelling van de behandeling op Maandag en de samennvoeging der interpellatie bij het wetsont werp op de geestelijke vereenigin- gen. die door den heer Waldeck- Rousseau werden aanvaard, wer den daarna aangenomen met 352 tegen 194 stemmen. De zitting werd opgeheven. Algemeene berichtsn. CHINA. De Amerikaansche regeering heef' haar voorstel teruggenomen om de onderhandelingen betreffen de de door China te betalen scha deloosstelling en de herziening der handelstractaten ver te brengen van Peking naar Washington wijl enkele mogendheden dit voorstel niet steunen en anderen een weife lende houding aannemen. Stadsnieuws HAARLEM, 11 Jan. 1901. In liet jaar 1900 is het Stedelijk Mu seum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 4494 perso nen tegen betaling en door 5638 perso nen zonder betaling. Tot onderwijzeres in het handwerk - onderwijs voor meisjes aan de school van den heer H. S. Loran is be noemd rnej. G. Kolkmeijer alhier. Op Donderdag 31 Januari e. k. des morgens 11 uur zal ter provinciale grif fie alhier worden aanbesteed het on derhouden van- en het doen van her stellingen en vernieuwingen aan de leerschool en 't teekenlokaal, behooren de bij de Rijkskweekschool voor onder wijzers alhier, gedurende de jaren 1901 en 1902. Raming f 3300. De Commissaris der Koningin in deze provincie zal op Donderdag 31 dezer, des voormiddags ten 11 uur, ter provin ciale griffie alhier, aanbesteden het on derhouden van- en het doen van her stellingen en vernieuwingen aan de ge- bouwen van het Paviljoen „Welgele- gen" te Haarlem, gedurende de jaren 1901 en 1902. Raming f 5000. Door den Commissaris der Koningin zal op Donderdag 31 Januari e. k. des morgens ten 11 ure ter provinciale grif fie alhier worden aanbesteed het on derhouden van- en het doen van her stellingen en vernieuwingen aan de ge bouwen genaamd ,,de Trippenhuizen" te Amsterdam, gedurende de jaren 1901 en 1902. Raming f 2760. Voor ons bureau is een brug, onder diebrug is ijs, dat ijs is slecht, er staan groote bossen stroo in en bovendien is er aan weerskanten van de brug een plank gespijkerd. Theoretisch dienen deze planken ver moedelijk om den schaatsenrijders het verkeer onder de brug door te beletten. De praktijk is evenwel, dat de men- schen er genoeglijk over .heen klaute ren hij troepjes tegelijk. Vis een raad sel, dat de plank het houdt en dat het ijs niet bezwijkt is nog vreemder. Pre cies zoolang tot het wel bezwijkt en er misschien een groot ongeluk gebeurt. Tenzij vóór dien tijd de gemeentelij ke timmerman er nog wat planken slaat zoodat de heele brugopening afgeslo ten is. Schouwburg. Zwarte Kunstenaars. Wij blanken, die indertijd zoo prat gingen (doen wij het nog?) op ons wit velletje, moeten den laatsten tijd wel tot de overtuiging gekomen zijn. dat de leer van onze meerderheid niet meer opgaat. Zoowel op de wielerbaan als in de concertzaal steken onze donkere broe ders ons naar de kroon. Zaterdag a.s. zullen wij in de gele genheid zijn in den Schouwburg een neger-concert bij te wonen van de be roemde Amerikaansche Jubilé-zangers uit Philadelphia. .Miss Bella, bijge naamd de Zwarte Nachtegaal, van het conservatoire van Philadelphia, werkt er bij mede. Het uittreksel der persbe- o or deelingen ons toegezonden, toont dat verscheidene onzer collega's, die reeds het genot smaakten, er zéér wel over te spreken zijn. Miss Bella moet zeer muzikaal zijn. Zij heeft eene verwonderlijke, sympa thieke stem, een krachtig en zeer om vangrijk geluid. En het geheel® overige gezelschap staat boven het gewone peil van blanke broeders en zusters. Soirêe van Mad. Thcnard en Mile Lepage. Of het mijn liefde en bewonde ring voor de elegance en zangerig heid der bekoorlijke Fransche taal is, die mij steeds dringt Fransche tooneelvoorstellingen en Fransche conférences te bezoeken? Dat zal wel zoo zijn. Daarbij komt dan natuurlijk de omstandigheid dat bij dergelijke kunstevenementen in ons land in 't algemeen en diens- volgens ook in onze stad, meestal artisten van beteeken.is aan het woord zijn. Wanneer men zich dus, zooals ik Donderdagavond, met dergel ij- Feuilleton. 13) Brandon verbrak de stilte niet. Hij voelde zich niet op zijn gemak over de onderneming die hern wachtte, gedeeltelijk omdat hij boos op zich zelf was, dat hij die belofte afgelegd had, en gedeelte lijk omdat hij zelf niet begreep waarom hij zoo tegen den besïis- senden stap opzag. Per slot van re kening was 't toch heel dwaas zich bezorgd te maken over 't antwoord van een jonge dame. om wie hij niets gaf. Als hij op een andere wij ze, minder beschermend van haar hield zou het hem veel lichter ge vallen zijn zich te declareer en. Hij .hoopte maar dat "zij zich niet op gewonden of zenuwachtig zou ma ken of wat nog eruer was. tranen zou storten. Goede Hemel! hoe zou hij dan komedie moeten spelen. Maar hij geloofde niet dat Tracey's practische eenvoudige dochter zich verliefd zou aanstellen. Terwijl hii zoo zat te peinzen kwam Tebbets zeggen dat het eten op tafel was en tegelijkertijdtrad Claude binnen. Claude zag er vroolijker uit dan gewoonlijk en een frissche blos lag op haar wangen. Ik was zoo bang dat ik te laat zou zijn. zeide zij. „Oom Selley nam ons naar de National Gallery meê en Jane was niet weg te krij gen. Zij hebben mij thuisgebracht en ik zie dat ik nog juist bijtijds kom. Die mensehen weten van geen regel. Je moet niet weer zoo op 't nippertje komen, bromde haar va der. zijn stok opnemend en naar de eetzaal strompelend. De maaltijd werd zwijgend ge nuttigd. Claude die een nrettigen middag had gehad en opgeruimd thuis was gekomen, voelde haar opgewektheid verdwijnen en een voorgevoel dat er iets kwaads broei de bekroop haar. Zoodra het dessert weggenomen was stond zij op en begaf zich naar de zitkamer om troost bij haar piano te zoeken. Maar de onaangename gedachten waren niet gemakkelijk op de vlucht te drijven terwijl haar vin gers over de toetsen gleden en zij het gelukkige thuis van haar nicht jes voor haar geest zag oprijzen. Waarom was haar vader zoo norsch. Als hij zoo koel bleef zou de belangstelling, die zij met zoo veel zorg trachtte levendig te hou den, verdwijnen. Toch was de toe stand sinds haar komst er op ver beterd. De zitkamer zag er minder on gezellig uit. Tebbets had een flink vuur aangelegd; er stonden kaar sen op de piano, een lamp op tafel en dicht bij het vuur zoodat Uw vader is naar zijri kamer gegaan, zeide Brandon, die haar genaderd was.-zonder dat zij 't- ge hoord had.Hij voelde zich vermoeid en slaperig.Ik geloof dat 't hem veel inspanning kost bij avond te lezen. Dat is zoo; hij vraagt gewoon lijk of ik hem dan wil voorlezen. Blijf als 't u belieft zitten mag ik blijven om naar u te luis teren? O! zeker; gij houdt immers veel van Duitsche muziek. Ik houd van alles waar melo die in is. Claude lachte zacht en speelde eenigen tijd. Zijt gij bevredigd? vroeg zij eindelijk, opstaande en naar hem toekomend. Dank u; ik vond het heel mooi. Hij stond op en schoof een. crapaud naar haar toe. Hoe tenger en jong zag zij er uit terwijl zij achterovei leunde, waar door haar mooi bloncl haar zoo dui delijk tegen het roode trijp van den stoel uitkwam ook gracieus, maar wat was zij nog een kind! en het volgende uur zou zii misschien .zijn toekomstige vrouw zijn. Een klein ding wel, hij zou goed voor haar zijn: hij wilde slechts dat hij verliefd was dan zou het hem min der moeilijk vallen zijn declaratie to beginnen. Het is zoo prettig en gezellig hiet te zitten en naar uw spel te luisteren, maar bovenal met u te praten zeide hij na eenige oogen- blikken van stilte zijn stoel dich ter bij den hare schuivend. Het is heel ongezellig wanneer gij er niet zijt. zeide Glaucle pein zend. ..Ik houd er soms van alleen te zijn, maar eiken dag zou mij te zwaar vallen. Dat kan ik mij begrijpen als men zoo jong is. Claude, die haar breiwerk opge nomen had zag hem aan. daar een zeker ongewoon iels in ziin toon haar trof. Gij spreekt tegen mij alsof gij miin grootvader zijt. mijnheer Brandon. In mijn oogen zijt gij veel jonger dan toen ik u de eerste maal zag. En gij schijnt mij ouder toe, du| zijn wij elkaar halverwege te gemoet gekomen. Claude lachte en breide voort. Claude, begon Brandon weêr. „is het nooit bij u. opgekomen dat twee menschen zooais wij. die zul ke goede vrienden zijn en elkaar begrijpen, zeer gezellig met elkaar zouden kunnen even? Hij voelde zich in 't minst niet op ziin gemak tegenover dit meis je. dat eigenlijk nog we! op de schoolbanken kon zitten. Ik moet zeggen dat ik het heel prettig zou vinden als gij hier kwaamt wonen, zeide Claude voort- breiend Het zou voor mij heerlijk zijn. maar ik geloof niet dat het i zou bevallen. Hier ontbreken hartelijk heid en vrijheid. G:; begrijpt mij niet. Claude! riep Brandon uit, opslaande er: bij na bang voor het effekt dat zijn aanzoek zou teweegbrengen. Ik bedoel, zou je je niet als mijn vrouw gelukkig kunnen voe len? Als uw vrouw! riep Claude ten zeerste verbaasd, maar niet 't minst in verlegenheid gebracht, uit. Hoe kwaamt gij er toe aan zoo iets te denken? ging zü voort, haar breiwerk op haar schoot latende zinken. Brandon slond verstomd, nooit had hij gedacht dat zij zijn aan zoek op die wijze zou opnemen. Wat moest hij leggen? Hij kun onmogelijk zeggen dat de liefde voor haar alle bedenkingen bad ver dreven of dat hij haar van 't eerste oogenblik af dat hij haar gezien had. tot vrouw begeerde. Hij herstelde zich echter spoedig. Omdat gij een lieve gezellin voor een man zult zijn en ik altijd zoolang gij in deze w re ede omge ving zijt met u te doen heb gehad. Zoudt gij u met mij niet gelukkiger voelen Ik geloof wel dat een vrouw zeer gelukkig met u zal kunnen zijn. want gij zijt verstandig en ik geloof goed.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1