ke overwegingen schouwburg- waarts spoedt, dan is het ietwat een teleurstelling te ondervinden, dal men, ja bijna geïsoleerd schijnt te staan in ziin zin voor dit mooi. Er waren nl. ongeveer een vijf en twintigtal menschen opgekomen om de Soirée van Mad. Thénard en Mdll. Lepage bij te wonen. Waarom waren hier nu eens niet veel leerlingen van ae H. B. S. en van het Gymnasium, waarom niet groote toeloop van beschaafde „kunstlievende" Ha lemmers, die zoo gaarne mooi Fransch hooren, en gedistingeerde kunst op prijs weten te stellen? Het is niet bemoedigend voor de schouwburgdirectie, die waarlijk goede dingen doet. Maar ter zake. Mad. Thénard, rustig zittend op 't toon eel. causeerde aangenaam, luchtig en puntig met haar audito rium over: ..bêtes et gens" en over ,.1'esprit des bêtes." Geestig wist zij. al boeiend voortbabbelend. ka rakteristieke di er-ei genschappen te bespreken en goede dingen te zeg gen over de liefde tot dieren. Een en ander onderlijnd door de voor dracht van enkele fabels, waarvan o.a. die van ,,Les deux chiens" trof. Mad. Thénard vond in deze conférence gelegenheid even op te merken hoe dwaas het is aan kinderen de fabelen van Lafontaine te leeren en ze te die veel te hoog en onder de oude ren zijn er maar weinigen, die ze inderdaad goed weten te zeggen en voldoende begrijpen. Na deze conférence een aardig blijspel ..Le Lezard". door Mad. Thénard en Madll. Lepage, waarbii vooral het levendige spel van laatst genoemde dame goed deed. Bewonderenswaardig was het samenspel der dames, wat ook op te merken viel bij .Gros Chagrins" het allergeestigst dingetje aan 't slot, dat vooral veel bijval ver wierf. Nog twee monologen, één gezegd door Madll. Lepage en één door Mad. Thénard. vulden verder het programma. Het is werkelijk een avond van kunstgenot geweest. De conféren- cières zullen echter geen hoog denkbeeld van den Haarlemsehen kunstzin hebben gekregen. v, d. B, Hedjen slaagde aan de Universiteit ie Amsterdam voor 't theoretisch genees kundig examen onze stadgenoot, de heer H. J. M. Boshouwers. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Gevolg gevende aan een opdracht der Kamer deelde de voorzitter der Eer ste Kamer mede, dat hij heden namens haar een audiëntie zou aanvragen hij II. M. de Koningin. Zonder hoofdelijke stemming, na een korte aanbeveling van het ont werp door Min. Lely, als zijnde het in liet algemeen belang, werd de locaal- spoor AmsterdamHaarlem goedge keurd en vervolgens eenige andere ont werpen van geringen omvang. Bij de behandeling van de ontbin ding van het hooggerechtshof in Nea. Indië zeide Min Creiner den heer Pijn- acker Hordijk toe zooveel mogelijk ziin wetsvoorstellen uitvoerig te doen toelichten en verdedigde de Regee- ringsconunissaris mr. Winkel tegen over den heer Van Asch van Wyck de noodzakelijkheid om met het oog op den uitgebreiden arbeid van het Hof dit college uit drie Kamers te doen be staan. Nadat liet wetsontwerp was aan genomen. ging de Kamer tot Maandag avond 28 Jan. uiteen. Dan komen de begrootingen aan de orde. G. Jr. Huwelijk der Koningin. Met de meeste zekerheid kan thans worden bericht dat de weg dien het Vorstelijk bruidspaar in den Haag zal nemen om zich van 't Paleis naar de Groote Kerk te begeven, anders is dan is medegedeeld. De stoet zal van 't Pa leis door de volgende straten gaau: Paleisstraat, Oranjestraat, Parkstraat, Kneuterdijk, Gevangenpoort, Buiten hof, Gr&vestraat, Groenmarkt en Ri- viervisch markt tot aan de kerk. Dezelf de weg in omgekeerde volgorde (cfer- halve niet door de Prinsestraat enz.) zal terug naar het Paleis gevolgd wor den. Hare Majesteit de Koningin reed Donderdag wederom schaatsen op de ijsbaan van het huis Ten Bosch. Groothertog van Saksen- Weimar. f Luitenant-generaal graaf Dumonceau en jhr. Van Tets, vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, en jhr. De Ra- nitz, vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder bij de begrafenis plechtigheid van Z. K. H. den Groot hertog van Saksen-Weimar-Eisenach, zijn Donderdagochtend met den D.trein van 8 u. 35 m. naar Weimar vertrok ken tot. het volbrengen hunner op dracht. Beide deputatiën zullen namens ieder der Koninginnen een krans op de lijkbaa'* van den ontslapen Vorst ne- derleggen. Het bloemstuk van H. M. dc Koningin bestaat uit een grooten krans van ongeveer twee nieter middel lijn, samengesteld uit orchideën, viool tjes en seringen. Hertog Hendrik bevindt zich sedert 4 Januari in Potsdam en begaf zich heden naar Weimar, om tegenwoordig te zijn bij de bijzetting van het stoffe lijk overschot van den groot-hertog, van Weimar. Zaterdag keert Z. H. naar Schwerin terug. Voor het Afrikaansche Museum, dat de heer Hidde Nyland te Dordrecht sticht, worden de portretten belang loos geschilderd. De heer Toorop zal daarvoor het portret schilderen van dr. Hendrik Muller. In China. Bij de hoofdelijke telling van vreem delingen te Sjanghai bleek, dat het aantal Nederlanders aldaar van 15 in 1895 geklommen was tot 44 in 1900. De toeneming der Nederlandsche kolonie was sterker geweest dan van eenige andere. Er zijn te Sjanghai reeds drie Neder landsche handelskantoren, te Honkong en Tientsin elk één. De toenemende belangstelling van Nederland in China blijft dus aanhouden. Natuurlijk heeft de handel door de voorvallen van dezen zomer veel gele den. Personeel Z.A. S. M. In een Donderdagavond gehouden vergadering van de afdeeling 's-Gra- venhage van den Bond van uit Zuid- Afrika verdreven personeel der N. Z. A. S. M., zeide de heer J. Postweer gevende het gevoelen van het hoofd bestuur van den Bond dat de bereids toegestane aanvrage om surséance van betaling van de Z. A. S. M. niet anders kon zijn dan in het belang der leden. Het hoofdbestuur was ook na be sprekingen met den rechtskundigen adviseur mr. De Vries tot die mee ning gekomen door de overweging dat de Maatschappij rijk is slechts tijde lijk van geldelijke middelen is versto ken, doch later, wanneer het Eng. gouvernement de talrijke bezittingen zal hebben overgenomen, weder over voldoende middelen zal kunnen be schikken. Geen surséance van betaling zou hebben beteekend faillietverkla ring der Mij., waardoor de leden veel minder gebaat zouden zijn. De directie der Z. A. S. M. bleek de meening van het hoofdbestuur te zijn toegedaan. De voorzitter bracht ten slotte nog een wenk van het hoofdbestuur aan de leden over, om ook op de tweede ver gadering voor verleening der sur séance, zich van verzet te onthouden. Algemeen Kiesrecht. Het Nederlandsch Comité voor Algem. Kiesrecht vestigt er in een circulaire de aandacht op dat de a. s. verkiezingen voor de Tweede Kamer,bijzondere beteekenis zullen hebben, daar ze gevoerd zullen worden onder te leuze..Grond wetsverkiezing om te komen tot Algemeen Kiesrecht.' Het comité meent dat door de onduidelijkheid der kieswet, door de voetangels en klemmen er in gelegd, aan duizen den liet kiesrecht wordt onthou den, die vallen in de termen om kiezer te zijn. Daarom geeft het comité de ver- eischte aan, waaraan men moet voldoen om kiezer le worden en wat men doen moet om op de kie zerslijst geplaatst te worden. Ten gevolge der surséance van beta ling van de N.-Brabantsche Bank is Donderdag te Eindhoven de firma Sun- dennan failliet gegaan. Zij is in het bezit eener sigarenfabriek, waar on- Als gij er zoo over denkt-, zult gij mi in aanzoek wellicht gur. tie willen opnemen. Claude schudde het hoofd. Gij moet het meisje dat gij gelukkig wilt maken beminnen en voor mij voelt gij geen ziertje lief de. Daarom ben ik zoo verbaasd over uw aanzoek. Wat heeft u hier toe genoopt? Beste Claude, oprechte, blij vende genegenheid is niet het harts tochtelijke gevoel dat de dichters met den naam van liefde bestem pelen. Claude glimlachte en er kwam een droomerigc uitdrukking in haar oogen. Zij heeft een ander lief, het plannetje van den ouden Tracey valt in duigen, dacht Brandon, ter wijl hij haar gadesloeg. Hoe weet gij dal ik je niet liefheb? Gij kunt toch op dat punt niet veel ondervinding hebben op gedaan. Deze discussie begon hem uiter mate te interesseeren. Misschien zegt mijn instinct het mij meer dan mijn ondervin ding; ik heb echter in Dresden een jong Schützen officier gekend, die zeer veei van mij hield. Het ver wonderde mij wel een weinig en hel speet mij ook, maar ik zag aan de uitdrukking van zijn oogen. dat hij mij liefhad. De druk van zijn hand, zijn stem konden mij niet beariegen. En won hij je wederliefde? vroeg Brandon. Neen zeide zij zachtjes, het hootci schuddend. Hij was te jong. een jongen van drie en twintig en daarbij nog erg dwaas. Hij zal nu wel iemand anders gevonden hebben, waar hij verliefd op geworden is; in elk ge val ben ik er zeker van dat gij geen liefde voor mij. voelt, ofschoon, zei de zij hem rechtstreeks. ,,ik wel geloof dat gij in staat zijl te be minnen en daarom mag ik u graag lijden en vertrouw ik u. Maar ik zou u voor niets Ier wereld willen trouwen; het zou geen huwelijk ziin. Brandon hoog zwijgend het hoofd. Haar elleboog op de leuning van den stoel steunend, hield Clau de haar hand voor de oogen en ging op eenigszins pathetischen toon voort Ik heb genoeg ondervonden geveer 200 werklieden brood vinden. Men vreest dat meerdere faillissemen ten zullen volgen. Nog meer dan te 's- Bosch, heerscht te Eindhoven een wa re paniek. Bij vele plattelandsbewoners in N.- Holland, zit de schrik na het gebeurde met de Noord-Brabantsehe Bank er zóó in, dat velen zelfs hun vertrouwen in de Rijkspostspaarbank hebben verlo ren, en hunne gelden terughalen. Voor de Boereu Het Dames-comité voor Boeren- krijgsgevangenen te Middelburg ont ving 7 Januari een schrijven van dr. C». van Houtum van de 2e Nederland sche ambulance, krijgsgevangene te Ceylon waarin medegedeeld wordt aan welke artikelen de krijgsgevange nen aldaar het meest behoefte hebben. De heer B. A. Wennink, consul-gene raal der Nederlanden te Colombo (Cey lon), heeft aan een comité, bestaande uit de heeren Piet Postma, predikant te Pietersegeneraal Paul St. Roux, G. van Houtum voornoemd en den predikant Muvrag het beheer over de coederen voor de krijgsgevangenen al daar toevertrouwd. Dr. van Houtum schrijft o. a In een brief, dien we u ongeveer half October schreven om u dank te zeggen voor de gezonden goederen, hebben we reeds tal van gewenschte zaken ver meld. (Deze artikelen waren tabak, pijpen, sporthemden, havermout en schoolboeken voor lager en meer uit gebreid lager onderwijs, beginselen van Engelsch, Fransch en Duitsch, bijbels, psalm- en gezangboeken). Met het oog op het groot aantal dei- krijgsgevangen komt het ons wenscb"» lijker voor een klein aantal artikelen aan te vragen, namelijk sokken, tabak en cacao. Sokken zijn zeer noodig, daar het F.ngelsche gouvernement wel de hoog- noodige kleedmgstukken verschafi, doch sokken niet daaronder rekent. Tabak en cacao zijn beide in Neder land uitstekend en billijk te bekomen, vandaar dat wij ook deze genotmidde len aanvragen. Het comité, gaarne de door dr. Van Houtum genoemde artikelen en ook de vroeger door hem genoemde zaken voor de krijgsgevangenen vragende, deelt mede dat de eerstvolgende hezen- dingen voor de krijgsgevangenen naar Ceylon 10, 17 en 24 Januari van uit Amsterdam vertrekken. De goederen moeten gezonden wor den onder het merk M. C. Cejrlon, met opgave van den inhoud, aan de expedi teurs en cargadoors De Vries Co.. De Ruijterkade 100, Amsterdam. Vracht en verdere onkosten komen voor reke ning van het comité. Niet terug gekeerd. Een reiziger van een graanfirma te Deventer, die begin dezer week een eendaagsch reisje naar Beekbergen on dernam. gedeeltelijk per schaats, ge deeltelijk per spoor, is tot nu toe niet te Deventer teruggekeerd. Men ver moedt dat hem een ongeluk is overko men. Alweer kolendamp De beide dienstboden van den heer jhr. mr. B. te Ommen zijn, zoo meldt men van daar, aan een groot gevaar ontkomen. Om de slaapkamer met de strenge koude wat te verwarmen, had den zij daarin doorgebrande kolen ge plaatst en de kamerdeur dichtgedaan. De huisgenooten. die des nachts door een gerommel wakker werden, vonden beide meisjes, door den kolendamp be wusteloos, op den vloer liggen. De ge neeskundige, die spoedig v-* de hand was, wist echter de levensgeesten weer op te wekken. i ig In het huis hoek Singel en Dijkstraat te Arnhem had Donderdagmorgen een hevige gasontploffing plaats. Het dak is vernield, de muren gescheurd. Er bestaat gevaar voor instorten. De straat is met het oog daarop afgezet. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. Naar de oorzaak wordt gezocht. Dat de ontploffing zeer hevig was, kan blijken uit den gehaven- den toestand waarin het huis thans verkeert. Geen pan is meer op het dak, vele daksparren zijn gebro ken. De muren hebben gevaarlijke scheuren, die van boven tot op den grond doorloopen. Eén muur helt sterk over. De kozijnen en deuren zijn geheel uit het verband gerukt. Natuurlijk sprongen door den ge weldigen luchtdruk bijna alle rui ten. Ook vele ruiten van huizen in de omgeving werden vernield. De van een thuis waar geen liefde heerscht: ik wil mij geen tweede scheppen. Het is zeer waarschijn lijk dal niemand ooit zooveel van mij zal houden als dat Duitsche jongemensch. Trouw ik niet, wel nu dal doet er ook niet veel toe; aan een man verbonden te zijn, die alleen vriendschap voor zijn vrouw voelt, moet verschrikkelijk zijn. Dat zou ik niet uithouden. En gij weel dat gij mij niet liefhebt. Brandon was geroerd en werd bijna tot volkomen openhartigheid gedreven. Niet. zooals gij verdient be mind te worden, zeide hij. „Mis schien kan ik niet op de rechte ma nier liefhebben maar eenmaal zal er zeker een waardiger man dan ik tot u komen die u innig liefheeft. Vergeet dat ik ooit zoo zelfzuchtig was den wensch te koesteren uw rein oprecht hart te willen bezit ten, terwijl ik u met eenzelfde in ruil kon geven. Laat mij uw vriend blijven. Gaarne! zeide Claude, hem haai hand toestekend terwijl een weemoedig lachje om haar mond speelde en haar oogen vochlie wer den- ..en laten wij dan nooit meer nood i^e vei 1 i gh e i dsm a atregel e n werden, genomen. Het huis, dat groot gevaar loopt in te storten, zal waarschijnlijk worden gesloopt. De ontploffing had plaats op het oogenblik dat de familie aan de ontbijttafel zat. Als door een won der bekwam niemand eenig letsel. Uit het hoogs "e Noorden. De correspondent van het „Hbld." te Nes op Ameland schrijft „Wij zijn gevangen. 30 December heeft hij ons opgesloten, onze cipier. Op het meest onverwacht, in enkele uren, letterlijk als een dief in den nacht is hij gekomen de winter, 's Avonds was het nog regen, in den voornacht hagel en sneeuw, draaiend en wervelend en stuivend, totdat zij hier en daar lag tot aan de goten dei- daken. En nu zijn wij gevangen. Maar als buurman's leed troost" geen edele troostdan ontbreekt het ons aan zulke vertroosting niet. Een inspecteur der belastingen kwam 30 Dec. „eventjes voor een dienstzaak", aan den avond van 31 Dec. hoopte hij in Dordt te zijn hij is hier nog. Een surnumerair zou van 110 Jan. met verlof gaan hij houdt zijn chef gezelschap. Een paar onder wijzers met vacantie, enkele „uit-van- huizers" (logés), verscheidene zeelie den, waaronder die een goede plaats verliezen, moesten mede over. „Gij zult niet", was het antwoord. Eens, tweemaal hebben de post- schippers beproefd met de boot door het ijs te breken „spiegelgevechten" noemden spotvogels het maar de poging bleek alras onmogelijk. De pas sagiers, die rnede zouden, hadden „vaarwel" gezegd „tot strakjes" was het kenners-antwoord. En intusschen liggen nog steeds hier onze Nieuwjaarsbrieven en wenscheu. en liggen zij aan den overkant, in Hol- werd, voor ons .bij tien- en honderd tallen. Daar ligt ook gij, trouw „Han delsblad", met uw nu reeds dertig bla den, maar toch zal ik u haast van a tot 7. nog lezen en daar liggen andere couranten enz. bij stapels en bij hoo- pen. Daar liggen postpakketten, wie weet met haas of andere lekkernijen, daar ligt misschien de doodstijding van een geliefden vriend, reeds lang in den killen schoot der aarde opgeno men, of een goed bericht van naaste familieleden. Maar zoo gaat de mare heden zullen de schippers beproeven te voet over het ijs den vasten wal te berei ken. Langzaam zal het gaan, stap voor stap, peilend en metend, vooruitziend en terugziend. Jaren geleden kostte het niet zooveel moeite, maar sedert de verbindingsdam is aangelegd en weer doorgebroken, zijn diepe geulen ontstaan en dus hinderpalen en geva ren. Doch, blijde dag, de poging wordt gedaan, en ais deze brief, geachte re dactie, vi morgenochtend of -avond te reikt, dan is zij gelukt, en gaan wij morgen in plechtstatigen optocht langs het smalle pad door de sneeuw, uit zien nara de terugkomst van hen, die ons uit onze gevangenis zullen verlos sen. En mocht de poging niet geluk ken, dan zal de wereld er niets van weten en zullen wij... geduld moeten oefenen tot later. Rechtszaken. Poging to moord. Voor de rechtbank te Amsterdam is Donderdag behandeld de zaak tegen Hartog de Vries, een twintigjarig koop man. beklaagd van poging tot moord op den pandjeshuishouder De Leeuw, op den Groeneburgwal. In den avond van 24 October is hij, sinds eenigen tijd zwervende, den winkel van De Leeuw binnengekomen en heeft dezen, na een praatje over een rijwiel ge maakt te hebben, met een mes vier ste ken toegebracht, met het oogmerk van diefstal. De beklaagde is recidivist. Terwijl de heeren zich in den gang bukte om den gaskraan weder dicht te draaien, nadat de fiets bezichtigd en over den koop een enkel woord, zonder resultaat, gesproken was, bracht de Vries, achter hem staande, de messte ken toe. ken toe. Op het hulpgeschrei van den getroffene, die het huis uitliep, zijne wond in de borst met de hand be dekkend, schoten buren toe. De Vries vluchtte door een klein dakvenster op het dak van een belendend perceel, kon echter niet verder en is daar door de politie gevonden en gearresteerd. Op merkenswaardig is, dat de Vries, toen men hem zou overbrengen naar het politiebureau verzocht, dat men zijn over zulke nonsens praten. Nooit weèr, zeide Brandon, haai hand drukkend, „als gij dat wilt. Ik vermoedde weinig wat er achter uw kalm meisjesachtig uiterlijk verborgen lag. De man die uw hart wint, is te benijden. Nu Claude, als ik tenminste zoo familiaar mag zijn Zeker, wij begrijpen el kaar nu. Welnu, ik moet je waarschu wen, hernam Brandon .dat mijn heer Tracey zijn hart op dit huwe lijk heeft gezet: hij zal zeer boos zijn dat gij hem zijn zin niet geeft, wij moeten hem hierop voorbe reiden. O! zeide Claude. Toen zweeg zij en scheen na le denken. „Gij hebt dus reeds met mijn vader ge sproken? Ja, natuurlijk. Ah! zeide Claude zacht, ..zev mij eens heeft mijn vader jc ge vraagd mij te huwtn? Waarom veronderstelt gij zoo iets onwaarschijnlijks? Ik hen er zeker van dat hij het deed. Arme vader! Al denkt hi,, niet om mij. dan toch wel om mijn toekomst. Gij zijt wel vrien- zakdoek over zijne oogen zou binden, opdat het publiek zijn gelaat niet zou herkennen. Aldus is ook geschied. De Leeuw is in het gasthuis door dr. Goedhuis verbonden en thans vrij wel geheel van zijne wonden hersteld. De beklaagde legde een volledige beken tenis af. gaf echter niet toe met voor bedachten rade gehandeld tc hebben. Hij was waarlijk van plan de fiets te koopen. omdat hij iemand wist aan wien hij haar weder kon verkoopen en de gedachte om de Leeuw door messte ken onschadelijk te maken en dan te stelen kwam eerst bij hem op toen de Leeuw bij de gaskraan gehurkt lae. Het O. M. eischte tegen De Vries 15 jaren gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. Lamberts Hurrelbrinck. De Amsterdamsche rechtbank ver leende Donderdag aan de Ned. Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij surséance van betaling. Sport en Wedstrijden. Worstelen. In de wereldkampioenschappen te Altona overwon Dirk Van den Berg Peyrouse, den Leeuw van Valence, na een gemakkelijken strijd van 5 m. 3 s. Van den Berg is uitstekend in form. Wielernieuws. De wereldkampioenschappen van de Union Cycloste Internationale, den we reld-wielerbond, zullen dit jaar op de Kurfürstendamm-baan te Berlijn ge houden worden. IJssport. Interacademiale wedstrijd. Te Groningen had Donderdag op de baan van de ijsvereeniging de aange kondigde inter-academiale wedstrijd plaats. Er werd gereden op een baan van 160 Meter. Leiden was dezen keer niet vertegenwoordigd en Amsterdam is niet bij den inter-academialen ijsbond aangesloten. Er bleven dus over Gro ningen, Utrecht en Delft. Voor Delft reden de heeren De Jon ge. Moltzer, Klein, Meieringh en Van Waveren, ilie bij den eersten rit de volgende tijden maakten 18 2/5, 18 l/"5 181/5, 19 2/5. 18 4/5 sec. Totaal van den eersten rit 93 sec. Het Groninger corps was vertegen woordigd door de heeren Ellema, Vié- tor. Reigersberg. Van der Sluis en Tresling, die den eersten rit reden in 19 4/5, 18 3/5, 18 4/5, 20 en 19 3/5 sec. To taal van den eersten rit 96 3/5 sec. Voor Utrecht reden Van den Berg, Van Weede, Klein, Van Asch van Wijck en Rutgers, die den eersten rit reden in 19 2/5, 20 1/5, 20 3/5, 21 3/5 en 20 4/5 sec. Totaal van den eersten rit 102 3/5 sec. Den 2den rit reden de Delftenaars in de genoemde volgorde in 17 2/5, 18 2/5, 192/5. 181/5 sec. samen 91 4 5 sec. De Groningers 20, 19 2/5, 19 3/5, 19 4/5. 19, samen 97 4/5 sec. De Utrechtenaars in 21, 20, 19 4/5, 211/5, 20 sec., samen 102 sec., zoodat de corpsprijs is behaald door Delft met een totaal van 184 4/5 sec. Groningen had een totaal van 1941/5 sec.. Utrecht van 2043/5 sec. Tot dusver heeft Groningen drie maal gewonnen in 1887 te Amster dam. in 1891 te Groningen en in 1893 te Utrecht. In 1895 won Leiden en de laatste maal, in 1897, heeft Delft ge wonnen. Nu valt er een mooie tocht te maken; van Volendam naar Edarn is de afstand pl.rn. 10 minuten, van Edam naar Mon nikendam pl. m. 20 minuten. Overal best ijs. Voetbal. Wedstrijden op Zondag a. s. Ver wachtingen Rotterdam. SpartaVelocitas. Verm. winner Velocitas. Amsterdam. R. A. P.H. B. S. Verm. winner R. A. P. Haarlem. HaarlemAjax. Verm. winner Ajax. Den Haag. H. V. V.Rapiditas. Verm, winner H. V. V. Zullen de wedstrijden echter door gaan? Dat is een vraag die wij niet al te best durven beantwoorden. Gemengd Nieuws. De vergiftiging ia Engeland De coroner van Manchester heeft Woensdag het onderzoek voortgezet naar de doodsoorzaken van drie vrou wen, die vermoedelijk overleden waren tengevolge van het drinken van vergif tigd bier. De verklaring van de genees- kundigen bracht nu belangrijke dingen aan het licht. Men wist eerst niet waaraan de epi. demie toe te schrijven was. totdat dr. Reynolds de onderstelling van arsenik vergiftiging opperde, en het bleek dat de 100 patiënten in het hospitaal niets anders met elkaar gemeen hadden dan dat zij allen veel bier hadden gedron ken. Bij een onderzoek van het bier werd toen arsenicum gevonden, en de dood van een aantal lijders was vol gens dr. Reynolds aan arsenicumver giftiging toe te schrijven, althans zou bij een aantal drankzuchtigen de dood verhaast zijn. Hij had gedurende de epidemie vijfhonderd gevallen van ar senicumvergiftiging behandeld. Andere geneeslieeren bevestigden in hoofdzaak deze verklaringen. Bij de lijkopening van twee vrouwen werd in het eene geval nog een spoor van arse nicum gevonden, hoewel de vrouw lang in het hospitaal gelegen had. Het on derzoek van het bier bracht de onzui verheid aan het licht van de glucose, door Bostock te Liverpool geleverd, welke firma dat artikel echter van een chemische fabriek betrok (het zwavel zuur moet met arsenicum vergiftigd geweest zijn), en een eisch tot schade vergoeding van 100,000 pd. st. tegen die fabriek heeft ingesteld. Te Derby en Liverpool zijn Woens dag nog vier menschen aan arsenicum vergiftiging overleden. Zware fabrieksbrand. Bij een zwaren fabrieksbrand te Bie- litz (Silezie) zijn 8 werklieden in een barak, waar zij overnachtten, omgeko men. Een bloedig drama Te Weenen heeft een bloedig drama i plaats gehad. Een zekere Wanvek werd door de vrouw van een bewoner van de Wielandsplatz overvallen op het oogenblik, dat hij bezig was in haar huis in te breken. De dief trok een re- J volver en schoot de vrouw neer. Eenige personen kwamen toesnellen. De moor denaar zette zich schrap en velde ze één voor één neder. Daarop nam hij de I vlucht, nagezet door een op de been gekomen volksmenigte. Nogmaals hield hij stand, kwetste één der vervol gers met den laatsten kogel uit zijn revolver en sloeg toen razend mot de kolf van zijn wapen om zich heen. Ein- delijk werd hij door een flink politie agent overmand, die met de uiterste moeite kon beletten, dat het volk den misdadiger in stukken scheurde. Bijna door kolendamp gestikt. In de Rue des Roners te Parijs is bijna eene geheele familie op eene treu rige wijze om 't leven gekomen. De onvoorzichtigheid van de vrouw des huizes was de schuld van 't onge val. Deze had nl. tegen 12 uur in een kachel zonder pijp een stuk houtskool aangestoken, om daarop het middag maal klaar te maken. Na het eten was men een weinig slaperig en ging te bed. Tegen vier uur klopte een vrouw, die werk kwam brengen, aan de deur van hun woning, doch bekwam tot drie malen toe geen antwoord, waarop zij zelf de deur opendeed en de ~cheele familie bewusteloos in bed vond lig gen. Zij riep de hulp der buren in die de zes slachtoffers naar eene naburige apotheek vervoerden. Gelukkig bleek geen hunner in doods gevaar te verkeeren, spoedig herkregen zij het bewustzijn, waarop zij naar het hospitaal Rothschild vervoerd werden. Levend verbrand. De echtgenooten Lefranc, wonende in de rue Rapatel te Montreuil Sous- Bois waren Dinsdagmiddag uitgegaan, en de beide dochtertjes, de een van elf, de andere van vier jaar, waren alleen thuis. Volgens de opdracht van de moeder wilde de oudste haar zusje wasschen met water, dat daartoe op de kachel was gezet. Zij wilde den ketel van het vuur nemen, doch hare kleeren kwa men in aanraking met de vlam, rnet het gevolg, dat het arme kind weldra in lichtelaaie stond. Op de kreten van het meisje, kwa men de buren aansnellen, die het vuur bluschten, doch te laat, het kind was reeds overleden, Tien jaren geleden verloren de echtgenooten Lefranc een kind van 20 maanden op dezelfde wijze. Wonds ren van Tesla. Dr. Nikola Testa, de Chicagoosche electricien, die, zooals we onlangs ver meldden beweerd had met de planeet Mars in telegrafische gemeenschap te zijn geweest, had die bewering in de „Daily Mail' neergeschreven en was daarover in dat blad van verschillende delijk en meegaand mijnheer Brandon. Haar toon klonk eenigszins sar castisch. Verzwak den diepen indruk, dien gii op mij gemaakt hebt niet door mij te beschimpen, Claude, wij hebben immers afgesproken mijn misstap te vergeten. Nu wilde ik er met je over spreken hoe wij je vaders woede het beste kunnen afwenden, want boos zal hij zeker ziin zoowel op jou •■Is op mij. Mii dunkt, dat ik hem nog een poosje bedenktijd moest vragen en dan van de eer je te mogen huwen af zien. Dat zou niet eerlijk zijn, ant woordde zij ernstig, Neen ik zal het hem zelf ver tellen, ik ben niet bang voor hem. Ik zal hem de ware toedracht der zaken meedeelen en de gevolgen dragen. Een vader zelf mag zich niet het recht toekennen ziin dochter tot een huwelijk te dwin gen. Gij hebt zeer onafhankelij ke begrippen, maar ik verzeker je. dat de ge vol? en zeer ernstig kunnen zijn. Ik zal je alle moge lijke gevolgen voorleggen. Mijn heer Tracey is zeer rijK. rijker dan gi.i denkt. Op 't punt \an recht vaardigheid neemt hii t zoo nauw niet en als gij hem dwarsboomt is hij in staal je te onterven. Er kwam een sombere toornige uitdrukking in Claude's ougeu; toen herhaalde zij als bij zichzelf. Mijn vader is zeer rijk! Wist gij dat? vroeg zij hem vast aan ziend. Ik begrijp wat gij wilt zeg gen. z.eide Brandon, terwijl hem he bloed naar de wangen steeg, en kan niet ontkennen dat de rijk dom van je vader zijn aantrekke lijkheid bezit. Ik ben een man zonder geld juffrouw Tracey, en daarbij eerzuchtig, maar ik ver klaar u op mijn woord van eer, dat. als ik niet geloefd had u ge lukkig te kunnen maken en u bo vendien niet gaarne als mijn vrouw in de wereld zou gepresenteerd hebben geen rijkdom mij öoit ver leid had u het aanbod te doen, dat uw toorn zoo heeft opgewekt." (Wordt vervolgd*

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2