Moment-Opnamen. Prijsraadsel. De Stoomtram der toekomst. In Amerika, het land der uitvindin- iders, welke door een buizenstelsel met iaf, waardoor zonder dat de rit afgebro- gen, wordt tegenwoordig een stoomtram j de kleine machines verbonden zijn. ken wordt, het volle gebruik van de van geheel nieuw systeem geprobeerd, i die tusschen de' wieleu aan beide uitein- aanwezige hoeveelheid warmte kan af- die reeds nu tengevolge van de uitste- den van den wagen aangebracht zijn. gebroken worden, kende resultaten de stoomtram der j Hier treedt het oververhitte water, De 3 cylinders houden te zarnen toekomst wordt geheeten. Deze wagen waarvan de toevoer juist geregeld kan 3.500 K.G. water, dat bij een tempera- onderscheiclt zich van alle andere j worden door een ventiel, in een kleine Ituur van 500 gr. onder een druk van stoomtrams hierdoor, dat hij geen j kast, waarin het onmiddellijk in stoom 56 KG. per 1 vierk. cM. staat, Daai'door vuurhaard bezit. Het nieuwe voertuig'verandert. Deze dient dan op de gewone is de wagen in staat een weg van 75 heeft, als uit de plaat blijkt, een stook- wijze voor het bedrijf van de met hoog- K.M. met een snelheid van 65 KM. pe installatie niet noodig. jen laagdrukcvlinder voorziene Gom-Iuur af te leggen. Daarna moeten de Onder het midden van de kast van jpoundmacliine. waterhouders opnieuw gevuld worden, den wagen, die precies lijkt op alle an- i Bij goede isoleering van den cylin- De regeling van de'regelingsventiel ge- dere tramwagens, bevinden zich 3 naastdrischen. waterhouder, nemen, de "tem- schiedt door een rad op de plaats van elkander liggende, goed geïsoleerde en Iperatuur en de spanning van het over-1 den wagenbestuurder op het voorste mei sterk verhit water gevulde cylin--[verhitte water slechts zeer langzaam perron. IÜJ V-* Een waterhouder. Reeds vroeger, toen nog de spoorweg werd aangelegd, nam men proeven met apenvleesch als onderdeel van het me nu. Een ingenieur vertelde daarvan 't volgende: Onze kok, die een grappen maker was, diende ons een aap voor, geheel opgemaakt; hij had de oogen in het hoofd gelaten en toen de aap op tafel kwam, staarde het dier ons met grpöte oogen aan. Wij waren daar zoo van ontdaan, dat wij onze vorken lieten vallen en geen der aanzittenden meer aan eten dacht. De leden onzer expeditie hebben nooit meer apen vleesch op tafel willen hebben. Amerikaansche j ournal istiek Tragisch-comisch zijn de wederwaar digheden, ondervonden door een jour nalist te New-York. die. ten einde stof voor sensatie-artikelen op te doen, zich als krankzinnig wilde doen opsluiten. Hij doste zich potsierlijk uit, ging naar een groot hotel, vraagde den Prins van hoofdredacteur niet, die. hem wegens laatste dag- En er tusschen door sul- onbekwaamheid ontsloeg. jden wat jongens, kleine schooiers als hij, die genoten van de kruimkens der 1 rijken. Oud middel tögen rhöumatiek. Met 'n zucht van verlangen veegde Het aantal menschen, dat aan deze hij eerst zorgvuldig zijn neus af met kwaal lijden is niet gering, en dikwijls den rug van zijn hand, haalde toen zijn alle pogingen om er van verlost I z'n broek wat op, en dacht weer na. te worden vruchteloos. Tot nut enHoe moest hij er op komen? Er was stichting der lijders zij het volgende i wel een goede verbinding van den wal medegedeeld: [met het ijs, maar het hechte, weidoor- Meermalen is de opmerking gemaakt, timmerde bruggetje van den baanve- dat menschen en volken, die zich in ger was ,,geen spekkie voor zijn bek- een zekeren natuurtoestand bevinden lcie". De vroolijk wapperende vlag, die of veel met de natuur te doen hebben, j de entree aanduidde, woei niet voor menige ziekte op betrekkelijk eenvou-1 hem. dige en natuurlijke wijze weten te ver-1 Toch zou hij er wel graag op willen, drijven, waar de geneeskundige we-net als die anderen. Welnfu'n tenschap er voor staat. Nu bedienenstraatjongen is niet voor een klein de Litthauers, die thans nog in het [geruchtje vervaard. Snel nam hij een Noordwestelijk Rusland en in het besluit. Even een blik in de ronde ge- Noordoostelijk Duitschland gevestigd worpen of geen schrikachtige juffrou- zijn, zich sedert overoude tijden van I wen, beverige oude heeren, of dienst een middel tegen rheumatiek en jicht, 1 ijverige politieagenten aanwezig wa- daarin bestaalnde, dait zij zich aan j ren. Toen klom hij voorzichtig, met slot was dat een troep jongens die hem kenden, hem in hun midden namen, om hem in een gestadig drafje het steréötlèpe middel tegen ziek worden tegemoet te voeren aan de zeer leven dige kastijding, die hem thuis in het petroleumwinkeltje wachtte. Kon hij het helpen, dat 't zóóver ge komen was. Het waren gelijk menig leven de omstandigheden. Maar dat vergeten de menschen te vaak! NICO. Van alle tijden. Voor alle tijden Alles wat zelfverloochenende liefde, toewijding, opoffering en teederheid vermag, omschrijft het enkele woord Moeder". Een woord, waarvoor geen taal ter wereld een tweede van dezelf de beteekenis heeft. De kieschheid in het geven van een aalmoes is het sieraad der weldaad. Verlies nooit uw geestdrift. Roem altijd het een of ander, en houd steeds uwe bewondering voor alles wat het leven kan veredelen, en de belangstel ling in alles wat kan verrijken en vei heffen. De jeugd is heilig. Ludwig [Thland. spreken, ging de knechts te bi-ensteken blootstellen. Op het pijn- aapachtige behendigheid, over de brug- Inf knrfnm cfpldp 7irh 7 nn aan dat. hn I. 0 lijk lichaamsdeel worden twee of drie leuning, sloeg z'n handen om den bijen, die men voorzichtig gevangen leeuwenkop daaronder, greep den ket- heeft, gezet en door drukken tot steken ting van een schuitje en liet zich naar geprikkeld. Door dien steek zwelt het [beneden glijden. De weg was pijnlijker lichaamsdeel min of meer op, maardan hij zich had voorgesteld, de ver lijf, kortom stelde zich zoo aan dat hij deerlijk mishandeld en verhavend de deur uitgeworpen werd. Hij viel in de armen van een politie agent die hem tot bedaring een stok slag op het hoofd toediende en hem naar een gesticht bracht. Hij had dus zijn zin. Jawel, maar hij had er geens zins op gerekend dat de dokters allerlei proeven met hem zouden nemen. Zij gaven hem een krachtig braakmiddel in, hij werd op melkdiëet gezet, om 't nomen worden, dat de steek van het; de anderen schuw gemeden gedeelt half uur kreeg hi j een i jskoud stortbad, 1 diertJ® niet toegebracht wordt op eene van de ijsbaan, veiligheidshalve met men spoot hem morphine in, reinigde Plaats- waar eene ader overheen loopt, stroowisschen afgezet, En hij bevond hem de maag. vaccineerde hém en on-1D<! substantie in den angel van del zich juist, o schrikkelijk noodlot, op derwierp aan 'n „electrisch bad." 1 bijen is mets anders dan mierenzuur, j Uet zwakste gedeelte! Lang hield hij vol: huilde, brulde. reeds na eenige uren gevoelt de lijder eene aanmerkelijke vermindering van pijn. Is die nog niet geheel verdreven, dan wordt een tweede poging aange wend. Er moet echter hij in acht roest© schakels lieten gloeiende bruine strepen achter in zijn handen maar hij was er, de weg lag open, het genot was binnen zijn bereik! Neen toch nog niet, want het schuitje lag in een door I bijen is niets anders dan mierenzuur, I maar tot dusverre is het nog niet 1)©-1 Langzaam, haast onwillig, stak hij lachte als dol, rolde zich over den I ^end, °P welke wijze het pijnverdrij- een heen uit naar de' broze oppervlak- grond, klaar toén een van de heeren vend vocht de *i«Mestol in zich op- te. Wat moest hij doen! Terug kon hij zeide dat hij een hersengezwel moest hebben en de schedel diende geopend te worden, gaf hij 't op, wierp zich op de knieën, smeekte om genade en be kende alles. Hij had maar willen be wijzen, getuigde hij. dat de dokters een gezonde niet van een krankzinnige konden onderscheiden. „Mij dunkt, wat u betreft, hebben neemt. Kopje-onder. te toch niet meer, en hier blijven zitten 1 ging ook niet aan. Z'n twee handen j omklemden angstig den rand van het schuitje. Warempel het hield, nu het andere been; eerst half om half, met j het lichaam nog op de handen steu- I nend. Toen begon het heel zachtjes, haas: onhoorbaar onder hem te splijten. In Maak het goede en schoone' aantrek kelijk voor het kind. Delon Jeugd zonder vreugde en uitspai ning is als een bloem, die, te vroeg uitgekomen, weldra door de vorst ver dort. Zij heeft nooit vreugde gekend. Zij weet niet, wat het is. Ouïda, A riadno Ileel de kleine schaar is groot gewor den en uitgevlogen; sommigen naar eigen huis, anderen naar hun werk, de drukke wereld, anderen weer naar de .stille wereld, waar geen aardsch werk meer is. En dit zijn, dunkt mij, de kinderen, die de ouders altijd behouden. De' andere komen en gaan. Zij keeren naar het oude huis slechts voor korten tijd terug; maar toch is het duidelijk te zien soms toonen zij het wat al te zeer dat het hun huis niet meer is. En zoo moeten de beide oude lieden gelukkig als zij nog met hun heiden zijn! leeren bij hun eenzamen haard te zitten en to bedenken, dat het hun ouders evenzoo ging en het hun kinderen evenzoo zal gaan. Toch valt het soms hard, of lie ver het zou ons hard vallen, als wij niet de kracht hadden ons te troosten niet de gedachte, dat onze kinderen te vens Gods kinderen, zijn, geleend en niet gegeven. Miss Mulock, Hoe lueïi zijn ouders moet opvoeden. Helaas, helaas, het is de wet der natuur. De kleine vogel is sterk ge worden: zijn veeren zijn gegroeid, zijn vleugels trillen. Verlangend naar vrij heid, hangt hij over den rand van het nest heen, en ondanks de tranen zijner wanhopige moeder vliegt hij weg is hij reeds weggevlogen. Francois Coppée, Henriette. Op den hoogen kant stond hij we ons niet vergist," antwoordde dei kijken, met afgunst in zijn hart, ])jj midden, juist onder rijn drukkend: man van 't hersengezwel leuk. En hij j een troepje oude heeren. Beneden op voet^ rezen wat waterbobbels omhoog, stelde eene gerechtelijke vervolging te- het langzaam wegdooiende ijs van den een Wlt' verraderlijk sterretje was ont- gen den journalist in. De rechter vond i singel, daar zwierde en kraste al wat s^aan> breidde zich snel uit, met wijd dat deze genoeg gestraft was,maar ziin maar ijzers had 't was misschien de wegschietende stralen en straaltjes. Nog kon hij terug, hij had den vasten grond nog in handen. Maar op dit De Eeuwpenhouder van den Paus. oogenblik keek een slagersknecht, de onvermijdelijke slagersknecht, die al tijd verschijnt of aanwezig is, bij alle mogelijke kritieke gevallen (branden, moorden, enz. enz.) over de brugleu- ning boven hem. Hij zag het gevaar Hierbij geven wij de afbeelding van waarin de schooier verkeeren ging, en den gouden penhouder, welke Paus j in de werkelijke goedheid zijns harten, Leo XIII eenigen tijd geleden ten ge-i stiet hij op de twee voorste vingers, schenke is gegeven met het doel, dat van z'n verkleumde, roode hand, een de Paus er den eersten datum in de i alarmkreet uit, het waarschuwingssig- nieuwe eeuw mede zou schrijven. De naai van al wat op straat leeft. Hij deed penhouder is vervaardigd in den Go-het niet om dien daar beneden te laten tisch-Italiaanschen stijl van de 11e schrikken, 't was maar een. uiting zij- eeuw en wordt beschouwd als een eer ste rangs kunstwerk. Hij is van zuiver goud, gesierd met kostbare edelstee- nen, en stelt een Salomonischen zuil in miniatuur voor, die aan de schacht aan de eene zijde een holte met een palmtak en het wapen van den Paus draagt, aan de andere zijde de Tiara met de sleutels van Petrus toont. Daarboven verheft zich een Gothische miniatnurtempel, waarvan de vier kanten in zeer kleine statuettes de Ma donna immaculata, den heiligen Janu- arius (den schutspatroon van Napels), St. Petrus en St. Paulus dragen. Op den tempel staat de figuur van den Heiland, die met den linkerarm het kruis omvat houdt. Het kostbaar geschenk is door een inschrijving, welke het Napelsche blad „II Croce" geopend heeft, bijeenge bracht. De paus heeft beloofd, den wensch der schenkers te vervullen. ner solidai'iteit. De jongen keek op om te zien wie hem deze vriendschapsbetuiging deed toekomen; toen zakte het vloertje weg! In zijn schrik, onmiddellijk volgend op het nederzakken in de ijskoude van het water, liet hij het schuitje los, zonk, kwam weer boven, zonk nog eens, en deed een en ander zoolang hij bo ven. water was in combinatie verge zeld gaan van een zeer hoorbaar ge luid en niet minder duidelijke tee- kens: dat hij er uit wilde. Zijn bede werd verhoord. Op het punt nogmaals te verdwijnen, voelde hij een scherpgetande dreg zeer nijdig in zijn wijde broek slaan, 't Was de bakker van den hoek, die zich zijner ontfermd had! Nauwelijks aan wal ontving hij tot zijn groote verwondering en tegelijk verontwaardiging, het naar het schijnt zeer heilzame, in elk geval meer en meer gebruikelijke pak slaag. En het TB BED. „Men gaat naar bed, als men slaap heeft of ziek is." Dit is een gezegde, dat. als regel kan gelden maar er zijn ook uitzonderingen, waarvan eenige hier plaats mogen vinden. De groote Engelsche ingenieur, die in het laatst van de vorige eeuw leefde en aan wien Londen zijne waterverbin dingen met Bristol, Hull en Liverpool te danken heeft, ging altijd, wanneer hij over een groot plan had te denken, naar bed, lag er drie, vier dagen in, zonder zich te verroeren, en stond dan op met een plan zoo kant en klaar, dat er dadelijk tot de uitvoering overge gaan kon worden. Vele schrijvers hebben hunne beste werken in bed bedacht. Grabbe lag weken lang te bed om over zijn „Don Juan en Faust" na te denken en er een vorm aan te geven. Longfellow maakte zijn „Hyawatha" te heel liggend Vol taire had de beste gedachten in bed, en Rousseau gevoelde ook, dat de rust in bed eene gunstige uitwerking op zijn geest had. Kürnberger een be roemde Duitsche schrijver hesliep zich op elke gedachte en Grant Allen, de bekende Engelsche romanschrijver, verhaalt, dat hij geheels hoofdstukken niet slechts in bed, maar zelfs in oen slaap geschreven heeft. Hij werd vroeg wakker, wist zelf niet hoe en wat hij schrijven zou, zette zich er toe en vond twee of drie hoofdstukken, van een roman, en dat wel zoo goed, als hij ze in wakenden toestand zeker niet had kunnen schrijven. Dikwijls is deze of gene door uitwen dige oorzaken genoodzaakt geweest in bed liggend te werken. Zoo verhaalt Johnson, dat Boyse al zijne tooneel- stukken in bed geschreven heeft, om dat al'zijne kleeren naar het pandjes huis gebracht waren en hij niet kon uitgaan. Bernadotte stond als Koning van Zweden nooit vóór vier uur 's namid dags op. Dan deed hij zijn regeerings- zaken af en 's avonds om elf uur ging hij weer naar bed. In den winter hield hij echter een formeelen winterslaap. Te bed liggend ontving hij zijne Minis ters, te bed liggend teekende hij zijne wetsbesluiten en niets kon hem tot op-1 slaan bewegen dan alleen een brand. I Nieuw Reddingstoestel. Een Parijsche firma heeft- een toestel in den handel gebracht, dat uitsteken de diensten, kan bewijzen hij het red den van menschen bij scheepsongeluk- ken. Het berust op het plotseling vrij maken in een elastieken houder van een gas, dat zulk een sterk opwaarts bewegend vermogen heeft, dat het in staat is het voorwerp, waaraan de gas- Wordfc deze stof met water in aanra king gebracht, clan ontstaat acetyleen- gas, dat in de nieuwe fietslantaarns ge brand wordt. De aanraking met water geschiedt door een elastieken zakje, dat open is en door een slang met den houder ver bonden is. Zoodra de schipbreukeling', die zulk een toestel aan zich heeft, houder is vastgemaakt-, boven water te zich te water begeeft, dringt het, water houden. Dit beginsel is op zeer eenvou- j door het zakje naar het calcium car dial wijze bij het redclingstoestel toe- ||1. Onmiddellijk vormt zich acyteleen, gepast. De drenkeling heeft aan zijn [dat kracht genoeg heeft, hem boven lichaam vastgemaakt een kleinen hou -1 water te houden, der, die in twee van elkaar gescheiden afdeelingen calcium carbid bevat, j In dat geval stond hij dadelijk op. ■eed er in allerijl heen, wachtte totdat de hrancl geblusch.t was en keerde dan plaats terug, om weer te slapen. Uit den Moppentrommel. GEGRONDE REDEN. n i i i i Hoe komt het, dat gij niet op ,1, ^r?„en ,erC T'V ugere "l[l° "uilonpartij van Mevrouw Kakel de zicli zoo aan zijn lied gekluisterd. hoven zij, geweest,.. dat hij de acten in zijne slaapkamer tj;;. tl. Hi]. ik bleef weg om een persoon- liet opmaken en uit zijn becl het proces liike re(jen leidde. In zijn testament had hij ook "yi;- -v,r„ n. J l Mag ik vragen welke reden dat beschikt, dat hij niet in eene lijkkist, maar in zijn bed hegraven moest wor den. Singer, de uitvinder van de naaima chine, deed zijne uitvinding in bed. Zelfs droomde hij het samenstel van de naald. Hij zag namelijk een ulaan met gevelde lans op hem los rijden, maar het vaantje aan de lans fladder de uit een groote spleet als het oog van een naald. Terstond ontwaakte liij, want het vraagstuk was opgelost. Het oog moest aan de punt van de naald zijn, en niet, zooals bij gewone naalden, aan het andere einde. De Zweedsche Koning Gustaaf Adolf placht voor eiken veldslag gerust te lapen, en zich op het uur van den aanval te laten wekken. Een groot slaper was ook de Schach Nassredin. Alvor ens in te slapen placht hij echter urenlang in bed te lezen of te dichten. Maar grooter liefhebber van le bed liggen is er zeker nooit ge weest dan kolonel White, die zes jaai en zeven maanden in den besten wel stand te bed lag en in dien tijd, zon der zijn bed te verlaten, niet alleen ze- mmaal verhuisd is, maar ook de reis i.n Quebec naar Montreal gedaan heeft. Tot „zes jaar te bed liggen", zonder dat l,em iets scheelde, heeft Don EVer- ardo Blasco het trouwens ook ge bracht, en wel tengevolge van eene Hij: Belooft ge mij het niemand te vertellen? Zij: Ja. Hij: Welnu, ik was niet geïnvi teerd. TWEE „OVER"-MENSCHEN. A (pas geëngageerd): „Ik ben overge lukkig!" B (pas verhuisd): „Ik ben gelukkig over!" LEVEN VOOR LEVEN. Bandiet: „Je gelei of je leven!" Colporteur: „Sta mij toe u in plaats van mijn eigen leven „Het leven van Frederik den Grooten" in drie deelen aan te bieden de wijze van betaling geheel naar u believen!" OMGEKEERDE VERHOUDING. „In je laatsten brief zond je' me dui zend kussen en maar tweehonderd Mark" schreef uit eene Duitsche badplaats eene' dame aan haren echt genoot. „Wees zoo goed in uw vol genden de verhoudingen eens te kee ren!" EEN TROOST. „Wat zie je er treurig uit. En nog geen jaar getrouwd!" „Dat is het juist, vriendlief! Ik had voorspelling. Het was hem namelijk ïaooit gedacht, dat eene vrouw zulk een oorspeld, clat hij niet in zijn bed zou kostbaar artikel was!" sterven. - j "Ja> dat is waar, dat zijn ze; maar .Dan zal ik eeuwig' leven riep hij daarvoor duren ze dan ook soms heel uit, en van dien dag aan, men mocht [king!" doen wat men wilde, bleef hij in bed. EEN VERLEGENE. Zes jaar lang leefde hij zoo voort, „Was je niet verlegen, toen je me Toen kwam er eene aardbeving; in vr°eg, Willem?" den eersten schrik springt Don Blasco "Ja> orr* het geld voor de schulden, zijn bed uit. struikelt, valt, slaat met die ik te betalen had!" zijn hoofd tegen den rand van het ledi kant en is dood. De voorspelling is ver vuld, hij is, ondanks alle voorzorgen, niet in zijn bed gestorven. 't Is hekend, dat vele menschen in een vreemd bed niet slapen kunnen. Zoo brengt Prins Karei van Denemar ken, overal zijn eigen veldbed mee; niet omdat hij in geen vreemd bed slapen wil, maar omdat hij er niet in slapen kan, want hij beweert de Prins is namelijk een volbloed spiritist dat hij dan dadelijk in aanraking komt met degenen, die vóór hem er in gele gen hebben. Ook van Lord Grosse wordt verhaald, dat hij op het kasteel Chatham 's nachts eens uit zijn bed is gesprongen, omdat eene oude, eerwaardige dame, die uit eene oude lijst was gestapt, hem uit het bed verjoeg. Het bleek, dat die dame reeds in de zestiende eeuw tot hare vaderen ver zameld en in hetzelfde ledikant, waar Lord Crosse te bed lag, gestorven was. Sedert dien tijd sliep hij ook niet an ders dan in zijn eigen bed. Van een dergelijk geval maakt Dr. Jones ook melding. Een man, die zijne vrouw in den slaap geworgd en het lijk uit het huis gebracht en het in de rivier geworpen had, vond, toen hij terugkwam, zijne vrouw geworgd we der. Telkens bracht hij haar weer weg en wierp haar in de rivier, maar al tijd vond hij haar thuis geworgd terug, totdat hij zich eindelijk zelf met haar in de rivier stortte. Hij werd er uit ge haald, gered en naar het gekken huis gebracht, waar hij als een be daarde, onschadelijke krankzinnige leefde, die alleen maar eene vlaag van razernij had, wanneer men hem te bed legde, want in een bed, neen, in een bed kon hij het niet uithouden, daar lag zijne geworgde vrouw altijd in. GECONDENSEERD. „Gebruik je gecondenseerde melk?" „Dat zal wel gecondenseerde wezen, denk ik. Ten minste ik krijg mijn liter glas altijd maar even half vol." OOK EEN DECLARATIE. Jonge weduwe (tot Notaris): „Maar mijnheer! hoe kunt u mij zulk eene schrikkelijke onkosten-rekening stu ren voor die eenvoudige nalatenschaps regeling!" Notaris: „Ik wilde u daarmede alleen bewijzen, Mevrouwtje, welk een voor- deelig vak het onze is en, met uw wel nemen, welk eene aannemelijke partij uw onderdanige dienaar zou wezen!" De oplossing van ons vorig prijsraad sel is: LIJDENBURG. De onderdeelen zijn: deur, lijn en brug. Ingekomen waren 68 goede oplossin gen. Bij loting viel de prijs fen deel aan den jongeheer D. J. BOSCH, Bree- straat no. 5, wien wij verzoeken Maan dag a.s„ tusschen 2 en 3 uur zijn prijs te komen afhalen aan ons bureau, Kampersingel 70. Ons nieuwe prijsraadsel luidt als volgt: Het geheel bestaat uit 8 letters en is een vaartuig, dat nu met de laatste dagen in dienst is gekomen. 5, 6 is een toestel, dat bij de gym nastiek in gebruik is. 7, 3 is een van de zeegetijden. 4, 1, 6 maakt niet altijd gelukkig. 6, 5, 8, 2 is een vrucht. Oplossingen worden ingewacht tot en met Woensdag a.s.. Is prijs loven wij uit: EEN BOEK.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8