NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang. Dinsdag 15 Januari 1901. No. 5381 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door liet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37M de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs SP*3 Faubourg Montmartre. o. Haarlem?» Dagblad van 15 Jan bevat o. a. De Boeren aan den Delagoa- Spoorvreg en in de Kaap. Haag- 8clie Brief, Brieven uit Berlijn. Een en ander oyer bet ijs, Een rechter-veldheer. Politiek Overzicht. Weinig verandering in de Kaap kolonie. Hertzog is nu door de Rogge- veldsbergen met 700 man en 2 ka nonnen waarschijnlijk bij Elands drift in de Tanguarivier, een zij tak van do vroeger vermelde Doorn rivier, aangekomen. De Cedarber- gen scheiden hem van. Clanwilliam. een afstand van 80 KM. Evenals te Kaapstad' hebben de matrozen van het oorlogschip Sybil in Lam bert baai 208 KM. ten noorden van Kaapstad en 36 KM. westelijk van Clanyilliam kanonnen aan land gebracht, en versterkingen op geworpen. Te Kaapstad zelf houdt het werk van versterkingen bou wen enz. ook aan; de renbaan, van Kenilworlh wordt nu vergraven. Want al gaat de regeering aldaar voort met geruststellende verzeke ringen te geven, zij neemt er heel wijselijk maatregelen bij die op iets andiers dan gerustheid lijken. De gissingen die gemaakt wor den over n vermoedelijken af loop van den inval in de Kaap kolonie worden natuurlijk geba seerd op de speculatieve bereke ningen van 't aantal Kapenaars dar de Boeren in hun moedigen strijd zal steunen. Want alleen wanneer de Afri kaner bevolking krachtig steunt is er iets voor de Boeren te verwach ten; mocht die hulp echter niet zoo groot zijn als gehoopt wordt, dan bestaat er voor de Boeren nog één goed ding nl. dat de noordelijken zich schijnen te blijven aansluiten, vooral nu de Wet toch werkelijk in de Kaap moet wezen. Die concentratie van de noorde lijken moet werkelijk van belang ziin, als de BoereiKcommando's zich onder den rook van Pretoria vertoonen en daar heel kalmpjes vee weghalen. De Daily Mail" verneemt, dat vele Pretorianers verdacht, worden met de Boeren te heulen, onlangs zijn drie Boeren, aldus het bericht die op parool uit waren, zooge naamd gaan confereeren met de aanvoerders van d'e Boeren buiten de stad, maar zij keerden niet te rug. De gewezen commandant Schoeman is evenmin terug. Die is zes weken geleden, kwansuis om met de la Rey te onderhandelen heengegaan Paget heeft Donderdag een tal rijke krijgsmacht van de Boeren benoorden Pretoria aangetast en verdreven; het is blijkbaar slechts een schermutseling geweest. Men ziet hier nochtans in dat Kitchener een zware taak heeft, veel zwaar der dan Roberts. De kleine afdee- lingen van de Boeren zwermen over het gansche land, terende op be zette Kafferdorpen, waar mielies, aardappelen en paardenvoet' ruim schoots te krijgen zijn. Om het land schoon te vegen brengt Kitchener nu een corps van dertigduizend ruil-ï's bijeen De Daily Mail" verneemt uit Lourengo Marques dat de Engel- schen den 7den de Delagoa-lijn weer in hun macht hadden gekre gen. Engelsche machinisten bren gen de treinen rechtstreeks van Pretoria naar Lourengo Marques, waai transportschepen wekelijks voorraden aanbrengen, die zoo spoedig mogelijk worden toegezon den aan de garnizoenen aan de De- lagoa-lijn tot Pretoria; maar de spoorweg is volgepropt met goede ren die niet vervoerd kunnen wor den bij gebrek aan locomotieven, terwijl die Boeren den spoorweg h erhaalde 1 i j k op bre Ken Hel trekt den aandacht dat Kit chener het voortdurend heeft over 't verdrijven van de Boe-ren. Zetten de Engelschen die vluchtende vij anden dan niet na? Dat zou toch wel zaak wezen, want worden ze aan den eenen kant .verdreven" een eind. verder duiken ze weer op, bezetten een reeks van plaat sen. en komen overal lioe langer hoe sterker te staan. Want liet bericht van den Engel schen opperbevelhebber dat de piaatsen aan den Delagoa-spoorweg maar weer zoo pardoes allemaal door de Engelschen zijn bezet, ge lieve men nog maar zoo dadelijk mei te e'elooven. Er komt bij (in- bericht leelijk een hinkend paard achteraan. De Engelschen zitten opgepropt met goederen die ze niet kunnen vervoeren, omdatde Boeren telkens den spoorweg op breken. Prosit. Zaterdagmorgen vielen 800 Boe ren onder bevel van commandant Beyers, na d'e telegraaflijnen te hebben afgesneden, Kaalfontein het derde station aan den spoorweg van Pretoria naai' het Zuiden, aan. Het garnizoen bestond uit 120 man onder bevel van een luitenant. De Boeren omsingelden het station en beschoten het met kanon- en onaf gebroken geweervuur. Een Britsch soldaat sloop door de linie der Boe ren en bereikte het station Olifants fontein, vanwaar hij naar Pretoria om hulp seinde. Onmiddellijk werd een gepantserde trein met verster kingen afgezonden. Middelerwijl slaagdo net garnizoen erin de Boe ren zonder eenie verlies terug te clrijvt.il, De Boeren lieten drie- ge wonden op het slagveld achter. Voordat zij heengingen, vernielden de Bieren den srlui'weg ien zuiden van Kaalfontein. Dus ook hier alweer den spo - weg vernield. Vlak bij Pretoria weer! Uil Peking wordt geseind, dat Von Giers het bericht ontkent, dat Rusland poogt een afzonderlijke overeenkomst te sluiten met Chi na. Waa dat het geval geweest, dan zou hij de gecombineerde nota niet mee geteekend hebben. Het is ech ter mogelijk dat Rusland, voor zoo- vei Mandsjoerije betreft, met Chi na een bijzondere vereenkomst aangaat, doch dit zou niet in strijd zijn met een eenig tractaat of over eenkomst. die Rusland met anders mogendheden sloot. De heer Von Giers gelooft niet, dat. Rusland de bedoeling heeft Mandsjoerije te be houden. Prins Tsjing/en Li Hoeng- Tsjaug wachten niet op instructies van het Hof. Beiden verklaren °r zekei van te zijn, dat die bevelen gunstig zullen wezen en hen m staat zullen stellen de voorwaar den onmiddellijk te onderteeke nen Stadsnieuws HAARLEM, 14 .Tan. 1901. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 16 Ja- iiuari 1901, des namiddags ten 11/2 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Verzoek eervol ontslag als onder wijzer van G. K. ter Heege. 3. Id. id. id. id. C. A. Hiet. 4. Trekken afdeelingen Raad. 5. Voorstel B. en W. persoonlijke toe lage griffier ter secretarie. 6. Id. id. aanvaarding grond Nauwe Geldelooze pad. 7. Id. id. vaststelen 2e suppletoire be groeting dienst 1900. 8. Id. id. wijziging "Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad. :9. Id. id. adres F. J. L. Peltenburg, bouwplan gronden tusschen Kleinen Houtweg en Spaarne. 10. Id. id. adres Binnenlandsche Ex ploitatie-Maatschappij van onroerende goederen, bouwplan bij den Schoter- weg. 11. Id. id. adres Jhr. C. F. van de Poll, bouwplan bij den Zijlweg. 12. Id. id. vaststellen concessie-voor waarden tramaanleg Anderheggen en Neurneijer. 13. Id. id. wijziging instructie op zichter museum. lb. Benoeming lid Commissie art. 40 gas-contract. 15. Verslag opzichter gasverlichting over November 1900. Stukken van den Gemeente raad. Burg. en Weth. stellen voor aan den heer J. W. van Bilderbeek, griffier ter gemeetesecretarie, eene persoonlijke toelage toe te kennen van f 400 's jaars. Spoorweg-Ambtenaren. Zaterdagavond gaf de Haarlem- Wij maken onze lezers opmerkzaam dat voor de hondenbelasting vóór het einde dezer maand ten kantore van den gemeente-ontvanger aangifte moet worden gedaan. De belasting is verschuldigd voor alle honden die ouder zijn dat 2 maan den. sohe Vereeniging van Spoorweg ambtenaren haar tweede gezellige bijeenkomst in het Brongebouw. Of het nu kwam door de koude die in de zaal heerschte. door de slechten accoustiek. of wel door de geringe opkomst, zooveel is zeker dat deze soirée op ons lang niet dien prettigen, gezelligen indruk heeft gemaakt als bij vroegere bij eenkomsten meermalen het geval was. De rechte stemming kwam er geenszins hij de aanwezigen in. Dit was nu niet te wijten aan den heer P. H. Lamberts Jr. van Amster dam. den declamator van dezen avond. Integendeel, hij deed genoeg zijn best, spande 11e krachten in om zijn voordrachten zoo goed' mo gelijk verstaanbaar te maken, doch het mocht hem tot achter in de zaal niet gelukken, waar nogal eenige personen hadden plaats genomen, oir de warme kachel. De voordrach ten waren getiteld: ,,Aon de Keu- ningin". Ter gelegenheid der ver- loA'ing van H. M. de Koningin; ,,'t Pauweveerke" en .Een ongelukKi- ge' van J. J. Cremer. Drie van deze voordrachten hoorden wij van hem vóór eenige weken in de stampvolle en warme zaal van We ten en Werken,, en kunnen eerlijk verklaren dat toen de heer Lam berts oneindig meer voldoening van zijne voordrachten had. Na afloop der uitvoering werd nog meni" mwtje gedanst en naar men ons mededeelde, kwam toen weldra de rechte stemming erin. Het bal onder leiding van den heer A. J. Meyerink was zeer geani meerd. Een vereerend getuigenis voor onze drukkerij Het „Dagblad voor Zuid-Holland -n 's Gravenhage" van 5 Januari schrijft: „Het Tijdschrift der Nederl. Maat schappij ter bevordering van Nijver- „heid, beeft in uiterlijk aanzien met „den nieuwen jaargang een verande- „ï'üig ondergaan, die ongetwijfeld algemeen genoegen zal doen. Het „beeft een deftiger, eenvoudiger en steviger omslag verkregen en de ty- „pographisclie uitvoering bij den „nieuwen drukker, de stoomdrukkerij „Lourens Coster te Haarlem is inder- „daad zeer fraai." Onschuldig veroordeeld? Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt dat zekere D. R., een Ostendsche visscher van dezelfde sloep, waar de veroordeelde van Turnhout stuurman van was, daar bekend heeft de dader te zijn van den moord in de maand October te IJmuiden gepleegd. Wij informeerden te dier zake bij den Officier van Just., die ons verzekerde dit ten stelligste te kunnen tegenspre ken. Op de terechtzitting is toch door overstelpende getuigenissen bewezen dat Van Turnhout de dader was. Reeds vroeger heeft de bemanning van den sloep beweerd dat zekere Louis de Rij- ckere, zelf gezegd had, dat hij den steek aan Gerrit Heilig had toegebracht, doch deze indertijd ondervraagd ont kende zulks ten stelligste, terwijl ook geen der getuigen dit gezien had. Wel had de Rijckere met een mes gestoken, en verwondingen aan anderen toege bracht, doch aan den moord op G. Hei lig bleef hij alle schuld ontkennen, zoodat dit bericht als een los -vrucht kan worden beschouwd. Kamer van Koophandel. In-de Dinsdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en'Fa brieken alhier werden tot voorzitter en plaatsvervangend voorziter voor 1901 benoemd de heeren mr. Joh. Enschedé en J. H. Kersten. Op een vraag van den Min. van W. H. en N. of de Kamer het wenschelijk vond het verwerven van een diploma voor de bediening van stoomvaartuigen van een zeer eenvoudige constructie te bevorderen, werd ontkennend geant woord. Daardoor zou een gediplomeer de den voorrang krijgen boven ande ren, die om hunne persoonlijke eigen schappen eerder in aanmerking zouden komen. In behandeling kwamen de adressen van W. Bus, Planije en Blansert c. s., alhier, behelzende het verzoek, dat door tusschenkomst dezer Kamer weder evenals vroeger te Haarlem de gele genheid worde gegeven om de binnen landsche vaartuigen uit deze gemeente van Rijkswege te doen nieten. Werd besloten, zich hierover te wen den tot- Z. E. den Minister van Finan ciën en dezen te verzoeken die gelegen heid op nader vast te stellen tijdstip pen te geven, mits belanghebbend n zich daartoe vooraf bij de bevoegde au toriteit aanmelden. Populair Concert. De groote zaal van het Brongebouw was Zondagavond' bij het Populair Concert weer goed bezet. Het strijk orkest; van he,t Haarieansch Muziek korps van den heer Kriens, kweet zich flink van zijn taak. Vooral de uitvoe ring van de ouverture Guillaume Teil van Rossini en de serenade voor strijk instrumenten van Haydn, bleek zeer in den smaak van 't publiek te vallen. De Hollandsche duettisten de heer en Mejuffrouw Fleury hadden met hunne voordrachten veel succes. Wij noemen slechts „ik wilde gaarne trouwen", door Mej. Fleury zeer aardig voorge dragen, en „De Zeeuwsche luidjes," waarmede de twee uitvoerenden veel bijval inoogstten. De heer Dreessens karakterkomiek verwierf een luid ap plaus voor zijne voordracht „De Zaak waarnemer". In 't kort, het was een zeer gezellige avond en de talrijke aanwezigen gingen zeer tevreden naar huis. De „St. Ct." bevat de statuten der Naamlooze Vennootschap, Maatschap pij „Spaarne II", maatsch. tot exploi tatie van onroerende goederen alhier. De vennootschap heeft ten doel het verkrijgen door aankoop of inbreng van vaste goederen in Nederland en het bouwen, administreeren, koopen en verkoopen, huren en verhuren van huizen, gebouwen en gronden alhier. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 50.000, verdeeld in 50 aandee- len elk 1000. IJS. Het meest zijn Zondag voorzeker wel bereden de trekvaarten tus schen Slotérdijk en Haarlem, waar duizenden schaatsenrijders passeer den; (in een uur telde men er 2884). Op de pleisterplaatsen Halfweg en Slotérdijk werden vooral door ca féhouders. maar ook door bakkers, enkele winkeliers en tenthouders goede zaken gemaakt. De geheele week liep het al aardig, maar de Zondag „spant ver dc- kroon"; zoo'n wintertje is voor den betrokken neringdoenden op die dorpen, hee.1 wat waard. Ook te Spaarndam, waar de ijs- club ..Nova Zemola" (passende naam) een hardrijderij hield en waar men ..de Kolk" kon binnen rijden was het aardig druk. Jammer dat het Spaarne niet te berijden is; de vreemdelingen die ovet Li ede en Mooie Nel te Spaarn dam waren gekomen', moesten grootendeels over een sloot de te rugtocht. maken en dan nog maar tol de Conrad. Ook op de verschillende Singels en Grachten in en om de stad be wogen zich honderden rijders; op de ijsbaan aan den Zijlweg. was hel niet minder druk en gezellig. Aan de hardrijderij te Spaarn dam werd door 12 personen deel genomen. waarvan A. Schelling te Amsterdam B. Bosse te Ouder-Am- stel. J. M. N. Vrouwes te Amster dam en W. de Mol te Spaarnwou- de de prijzen 40, 10 enz.) be haalden. Behalve de Haarlemsche booten, vaart ook nog de-boot van de firma G oedkoopI.j mu i d enA msterdam doch maar eenmaal per dag. Het goederenvervoer per spoor is de laatste dagen zeer toegenomen; of het hierdoor kornt weten wij niet, maar Zaterdag en Zondag waren enkele tremen erg in ver traging nl. 15 a 50 minuten. De middag goederentrein Rotterdam Amsterdam kwam Zondag 3 uur te laat te Amsterdam aan. Tengevolge van de mist kwamen Zaterdagavond van af trein 587 bijna alle treinen een half uur te laat aan. Feuilleton. 14, Goeden dag, lieveling. Tot morgen dus om éen uur zullen wij je verwachten. De meisjes zullen erg bin zijn. Dag, mijnheer Tra- cey; Selley liet u het beste wen- schen. Ik dank u dat gij Claude toestaat te komen. Denk er nog eens over of gij haai' niet tot Vrijdag kunt laten blijven; wij zul len zoo goed voor haar zorgen. Goeden morgen, antwoordde Traccy kortaf. Claude liet haar tante uit. Dag lieve, zei de haai' tante, „ge moet trachten die reputatie bij uw vader te houden; gij schijnt werkelijk den toestand te verbete ren. Hij is moeilijk maar toch ge loof ik dat hij om je geeft. Wees geduldig en verdraagzaam. Het is je plicht en ik wantrouw den invloed van dien Brandon. Hé, waarom. Hij is zoo goed ei daarenboven mijn vriend. Welnu, ik hoop het. Kom morgen niet later dan één uur; de meisjes hebben je zooveel te ver tellen. Janes heeft haar tijd ver morst met verzen schrijven wat ik heel vervelend vond. Dag beste kind. Toen Claude bij haar vader te rugkeerde. was hij bezig den brief te lezen, dien een, oogenblik te vo ren gebracht was. Toen hij hier mee klaar was verzonk hij eenige oogenblikken in gepeins, terwijl Claude haar werkmandje opende. Zonder haar naaiwerk zouden de lange uren die zij alleen met haar vader doorbracht, haar ondragelijk zijn geweest. Lees dat eens, zeide Tracey eindelijk, haar den brief gevend. Waarde mijnheer Tracey, zoo luidde het schrijven, „ik moet on verwachts de stad uit, wat mij zeer spijt daar ik u juist van avond spreken wilde. Morgen hoop ik echter terug te zijn en overmorgen bij u te dineeren (als gij 't goed vindt) wanneer er tenminste niets tusschenbeide komt. Uw oprecht genegen Ralph Brandon. Ik hoop maar dat hij niet lang weg zal blijven, zeide Claud'e. haar gedachten uitsprekend. Ha! zeide haai' vader, haar scherp aanziende, ..gij mist zelfs zijn ernstig gezelschap. Ja, zeker, antwoordde zij be slist ofschoon haar blos nog don kerder werd bij de gedachte aan haar vaders plannen. Een slim lachje speelde om Tra cey'? lippen. Het is hier wel wat eentonig, hè. Maar Brandon vervult zeker de plaats van de bals of partijen. Niet geheel. Ik vind het heer lijk bij mijn nichtjes te zijn en menschen te ontmoeten maar ook heel plezierig als ik u van nut kan zijn. Ik geloof wel, dat ik je veel verplicht ben, zeide haar vader met een ongeloovig lachje, „voor al als Brandon je behulpzaam is. Zeker, maar evengoed zonder hem, antwoordde Claude kalm. Lees mij de telegrammen voor. hernam Tracey, na eenige minuten gezwegen te hebben: „er zijn in een van die kleine Zuid-Amerikaan se he Republieken onlusten uitge broken. en die zijn stellig van in vloed op de fondken. Waarom er altijd nog menschen zijn die die fondsen koopen, vooral als geldbe legging. begrijp ik niet. Claude legde haar werk neder en las totdat de lunch werd opge dragen. HOOFDSTUK VII. Toen Brandon na zijn gesprek met Claude naar zijn kamers te rugkeerde, was hij zoo al niet een bedroefder dan ntoch een verstan diger man geworden; hij had gele genheid gehad een nieuw onder werp te bestudeeren n.m. het hart van een jong meisje. Hij had zich eigenlijk zoo zeker van Claude gevoeld. Zij was zoo volgzaam en deed schijnbaar alles wat haar vader wilde, daarbij had zij zich altijd zoo vriendelijk je gens hem gedragen dat hij niet anders geloofde of zij zou haars vaders zin doen. Hij had gedacht dat zij zich zenuwachtig over zijn aanzoek zou gemaakt hebben, dat ze misschien zou blozen of tranen storten zelfs al wees zij hem af. Dan zou hij heb ben moeten smeken en zich als 'n minnaar gedragen. Zij had hem tenminste die moeite bespaard. Wie zou geloofd hebben dat er zoo veel beslistheid achter dat zachte uiterlijk school? Zij had hem een geduchte les gegeven van nu af aan zouden zij vrienden zijn die zich echter volkomenn vrij tegen over elkaar voelden. Hij zou raad kunnen geven of een plan opperen, maar haar nooit de wet voorschrij ven. Hij glimlachte terwijl'hij be dacht dat de twee vrouwen die hij hac willen huwen nu tot zijn vrien den behoorden. Deze laatste maal was de metamorphoze niet zoo groot als dé eerstevoor Claud'e had hij nooit meer dan vriendschap ge voeld, maar hoe hartstochtelijk had hij Beatrice liefgehad. Het had hem bijna waanzinnig gemaakt toen zii hun engagement verbrak, zoodra zijn vooruitzichten op rang en for tuin vernietigd waren. Toch had zij onder hun scheiding geleden en hem met volkomen oprechtheid, dat geloofde hij stellis" verzekerd dat zij liever in den bloei harer schoonheid en jeugd voor hem zou willen sterven dan in armoede met hem te leven. Een weelderige om geving en gemak waren noodzake lijk voor haar. Anders kon zij niet leven. Hij betreurde deze herinne ringen niet meer; hij zou haar nooit voorgesteld hebben armoede met hem te lijden maar vond het niet mooi van haar dat zij het eerst over scheiding begonnen was. Hoe won derlijk er aan terug te denken, dat de aanraking van haar hand hem eenmaal van 't hoofa tot de voeten deed trillen; hoe toornig was hij geweest bij het vernemen van haar huwelijk met Lord Elmslie, een nieuwbakken edelman, een rijk bankier. Hoe hadden de burgerlij ke figuur, de korte hals en het roods gelaat van den bruidegom hem toenmaals geërgerd! Hij 'was een welbekend sportman en bon vivant en die oude liefde en be wondering stierven van zelf lang zaam uit en toen zij elkaar na zijn lange afwezigheid weerzagen, voel de hij te weinig voor haar om haar te moeten vermijden. Zij scheen met haar bejaarden blozenden echtgenoot goed op schieten: er liepen geen praatjes over haar en Ralph, die haar nu mei kalmte beschouwde, vond haar knapper dan ooit. Ziin tweede huwelijksplan was geheel anders. Geene emoties van verdriet of vreugde vervulden ziin hart bij de gedachte aan het kalme

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1