NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen OaglolacL in Haarlem, en Omstreken. Koning Mammon. l8e Jaargang. Woensdag 16 Januari 1901. No. 5382 HAARLEM'S DAErBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Vooi dé dorpen in den omtrek waai- een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door Let geheele Kijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad' voor Haarlem, per 3 n.minden 0.37^ de omstreken en franco per po6t0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 öte.iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertenticn van 1 —5 regels 0.75. elke regel meer 0.15. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. .Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der lïedftctiè <500. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertenticn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertenticn en Reclames ben-effende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 16 Jan bevat o. a. De nota der gezanten geteekend door de Chmeesclie onderhande laars en een koudwaterstraal van Prins Tsjoeng, Het lijden in Jo hannesburg, Het huwelijk der Ko ningin, Prov. Staten, Een rumoe rige Vergadering. Politiek Overzicht. De Chineesche gevolmachtigden hebben naar uit Peking naar New- York wordt geseind, de nota der mogendheden onderteekend, als een bewijs dat zij de beginselen die daarin zijn uitgesproken, aanne men. Dat is de tijding die na al 't vage geharrewar plotseling uit de lucht is komen vallen, heel onverwacht, heel onbegrijpelijk ook. Onwille keurig vraagt men zich af, wat na al het loven en bieden er de Chi neesche Reg.eering toe gebracht kan hebben nu zoo eensklaps en met zoo groote beslistheid den knoop door te hakken en toe te grijpen. Wij voor ons verwachten niet anders, dan öf een nadere ophel dering, ofweer een verbreken. Immers,, de nu eindelijk in een drachtelijke samenwerking opge stelde nota der gezanten door de re geeringen unaniem goedgekeurd, bevatte nog enkele punten van ge wicht. die we verwacht had den dat de Chineesche regeering niet zoo spoedig zou toegeven. Noe men we b.v. alleen maar de kwes tie der straffen, waarover al van den beginne aan gekibbeld werd. de schadeloosstelling, die de mo gendheden zich, naar waar schijnlijk zeer terecht werd op gemerkt. reeds toegeëigend had den, het leggen van garnizoenen, afbreken van forten, schorsen der examens. En nu, in één slag is de China man 't zoo maar eens. en zou in al die voor hem hoogstbelangrijke kwesties zoo gedwee zijn gewor den Als ee<n lammetje? De machtsontwikkeling en het machtsvertoon der geallieerden zou zoo eneorm groot zijn geworden, dat de Chineesche regeering alle onbillijke en onredelijke eischen zoo maar dadelijk goedkeurt. Geloove wie kan, wij zullen voor- loopig een afwachtende houding aannemen. Prins Tsjoen heeft nog een ver klaring afgelegd omtrent de Bok sers-beweging, die te denken geeft, wijl het Keizer's broeder is die haar uitsprak, en omdat er al de eerlijk heid van den nog niet diplomatiek vervormden jongen Chinees uit blijkt ,.De Boksers-beweging is een zeer vaderlandslievende beweging, die uitsluitend het doel heeft China voor die Chineezen te verklaren. Jaren lang hebben de mogendhe den gesmeekt om handels voor rech ten, en toen zij die verkregen had den en rijk geworden zijn door de handelsvoordeelen, drongen zij ons ongewenschte handelstractaten op. onder bedreiging van de beste plaatsen langs de kust te zullen in bezit nemen. De geringste opstand werd dienstbaar gemaakt om grondgebied in bezit te nemen en concessies van groote waarde te bemachtigenHet is geen wonder dat eindelijk het Chineesche volk daartegen in verzet kwam hoewel het 't vreedzaamste volk der we reld, is." De kwalificatie van ,,'t vreed zaamste volk der wereld" voor re kening van Prins Tsjoeng latend, mag men voor de groote waarheid in deze woorden geuit de oogen niet sluiten. Ze is zeer geschikt om den Duitschen Keizer- als heilzame koudwaterstraal te dienen, wan neer hij het te warm mocht krii- gen van zijn brallerij over zijn Chi- na-expeditie. Buiteniandseh Nieuws. Het lij de a m Johannesburg. Aan een particulieren brief uit Johannesburg, gedateerd 12 e-n 13 dezer, ontleent ,Ons Land" het vol- Hel getal cler vrouwen en kinde ren neemt dagelijks toe. De bevel voerende officier vertelde mij gis teren dat zij veel meer dan 1000 deze week verwachten. Het land wordt heelemaal ontbloot van alles wat leeft en ieder stukje kost in welken vorm ook. Gisteren had ik dc gelegenheid de verschillende kampen bezoek te brengen en eeni- ge woorden hier en tra ar te wisse len met de zusters en oude moe ders. maar het doet 'n mensch zijn hart bloeden te hoor en van de ram pen, verlies en ellende. Ik heb dikwijls gedacht wat ik zou gevoe len indien ik mijn eigen vrouw en mijn kinde-ren onder zulke om standigheden zou vinden. Toen ik een of twee incidenten van wat ik had 'gezien en gehoord, gisteren avond bij onzen bedestond verhaal de. waren er weinig droge oogen. De bevelvoerende officier is vrien delijk. Hij zal ongetwijfeld doen wat hij kan voor hen maar hij is gebonden door instructies van de hoofdkwartieren. Hij toonde mij de mate van voedsel die reeds van toepassing is, nl. 7 pond mielie- meel, 4 ons zout. 4 ons koffie en S ons suiker per week voor een vol wassene en de helft van die hoe veelheid voor een kind. Hij erken de dat niemand daarop kon leven en dat hij de aandacht van de auto riteiten erbij had bepaald, doch ze waren instructies, van Lord Kit chener ontvangen. Hij was onder den indruk dat dit de bepaling was voor ai dé vrouwen in het land. De sergeant die toezicht houdt bij een der tehuizen, vertelde mij dat hij last had gekregen aan de vrou wen mede te deelen dat zij 5 s. per week voor dat voedsel moesten be talen. De geheele zaak is zeer pijnlijk. Ik weet niet waar het zal eindigen. Ik ben zeer terneer ge slagen. Ik gevoel alsof ik mijn voedsel niet aan den mond kan brengen, wanneer ik bedenk dat velen onzer zusters in ons mid den, die aan 'een goed leven ge woon waren, gebrek lijden. Wij zuilm doen wat wij kunnen om het lijden te verzachten maar men gevoelt als de discipelen gevoelden toen de vijf brooden en eenige vis- sehen gebracht werden om 5000 te voéden onze middelen zijn zeer benerkt en alles moet bij de mili taire pakhuizen verkregen worden. Wij probeeren om den gouverneur over deze zaak te zien, maar de be velvoerende officier zal in elk .ge val een winkel openen in het vrou wenkamp waar zij in staat zullen zijn voedsel tegen inkoopsprijs te- koopen. Indien wij geld kunnen krijgen kunnen wij op die wijze hulp verleenen. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De correspondent van de .Stan dard" te Pretoria geeft bijzonder heden over den aanval dien de Boeren Zaterdagochtend gedaan hebben op de stations Zuurfontein en Kaalfontein, tusschen Pretoria en Johannesburg. De Boeren waren talrijk en hadden -mschut bij zich, maar de Engelsche bezettingen wa ren gewaarschuwd, en dus op den aanval voorbereid. Te Zuurfonlein werden de Boeren gemakkelijk af geslagen, nadat zij net stationsge bouw beschoten hadden. De verde diging van Kaalfontein, waar 90 Chesliires en 25 andere soldaten uren lang den strijd volhielden re gen' S00 Boeren, van kanonnen voorzien, was een der schoonste ge beurtenissen uit dezen oorlog. De Engelschen.. die zich verschanst hadden, sloegen alle aanvallen af totdat de gepantserde trein met versterkingen. uit Elandsfontein ontboden, aangekomen was. Toen trokken de Boeren naar het noord oosten terug, een °root konvooi n ook veel vee en schapen medevoe rende De Engelsche bladen bespreker de wijze waarop de Wet de drie wedesonaerhandeiaars uit Pietoria behandeld heeft, volgens Kitche ner's telegram (welk?). De .Stan dard" schrijft in een hoofdartikel, dat strenge wraak genomen zal worden voor deze misdaden p1 de rekening eindelijk vereffend wordt; intusschen blijkt nu wel dat het verzet van de Boeren verflauwt on het sroede einde nabij is. als de Wet slechts door middel van geeselen er. fusilleeeren zijn gezag kan hand haven over zijn onwillige volgelin gen. De .Daily Mail" zegt dat men dergelijke wandaden alleen zou ver wachten van een Midden-Aziatisch despoot of een Chineeschen zeeroo- ver. De Wet moet persoonlijk aan sprakelijk gesteld worden, elke mogendheid behalve Engeland ui onmiddellijk weerwraak nemen door eenige krijgsgevangen Boeren terecht te stellen. De Wet's optre den verijdelt nu echter alle Verdere pogingen om vrede te sluiten. De Times" verklaart dat zij lie ver niet zou gelooven aan het be richt van de Wet's wandaad, zoo in strijd met zijn telkens gebleken menschlievendheid. en waardoor zulk een vlek geworpen wordt op zijn grooten roem; maar hei amb telijke bericht moet wel geloofd worden. Volgens een telegram van Cen tral News" uit Pretoria hebben Maandagavond, bij den aanval der Boeren op Belfast. 700 Boeren het karnp der Irish Rifles overrompeld er. 60 man gevangen genomen. De Boeren ontruimden de stelling ech ter, na haar twee uren bezet ge houden te hebben omdat zij geen geschut vonden. De zoon van ge neraal Viljoen beboerde tot de ge sneuvelde Boeren. Wat er van ge vangen Ieren geworden is, bliikt met. Tc Thorn, Kulm Pelplin en an dere plaatsen in de provincie West- Pruisen heeft de justitie huiszoe king gedaan bij leerlingen van de hoogste klassen van seminaria en gymnasia om bewijsstukken in handen te krijgen voor het bestaan var. een vereeniging totbestu deer in g van de Poolsche geschie denis en letterkunde. Onderwijl zijn de jongens op school aan een langdurig verhoor onderworpen. Hef is niet bekend of dé huiszoe kingen het gewenschle resultaat hebben opgeleverd, maar zeker is dal de politie een aantal Poolsche boeken in beslag heeft genomen. Tol zulke ergerlijke dwaasheden toidit de verduitschingspolitiek van de Pruisische regeering. Groothertog Wilhelm Eriist van Saksen-Weimar die lotdusver eer- ste-luitenant was geweest bij het .eerste regiment van de garde te voet en het vijfde Thüringsche re giment infanterie, is benoemd tot kolonel a la suite van het eerste regiment van de garde te voet. De verantwoordelijke redacteur van de „Vorwarts", Paul John, is veroordeeld tot" vier maanden ge vangenisstraf, wegens beleediging van een Mecklenburgsch politie agent, wiens getuigenis in een straf zaak „de Vorwarts" onbetrouwbaar had genoemd. Stadsnieuws Haarlem, 15 Jan. 1901. Feest aan Weeskinderen en Ouden van Dagen. bij gelegenheid van het huwelijk van Hare Majesteit Koningin Wilhehnina met Z. H. Hertog Hendrik van Meck- lenburg-Schwerin. Voor bovenstaand doel hebben de on- dergeteelcenden zich tot een Comité vereenigd, waarvan onze Burgemees ter, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, het Eere-Voorzitterschap heeft aanvaard. Opdat het Comité in de gelegenheid gesteld worde op den dag van deze heuglijke gebeurtenis, het huwelijk on zer zoo zeer geliefde Koningin, ook de verpleegden in onze Godshuizen te doen deelen in de vreugde, die door geheel Nederland zal heerschen, is het natuur lijk noodig dat alle ingezetenen on- dergeteekenden steunen, hetzij door geldelijke bijdragen of door giften in natura. Verscheidene dames en heeren heb ben zich reeds bereid verklaard giften in ontvangst te nemen, en zullen zoo vrij zijn zich daartoe bij Haarlem's in gezetenen aan te melden. Wij vertrouwen op algemeenen bij val en steun. I-Iet Comité Mr. A. C. Waller, wethouder, vooi-- zitter J. J. Zeewoldt, secretaris Dr. H. D. Kruseman, lid van den Ge meenteraad, penningmeester W. A. J. van de Kamp, lid van den Gemeenteraad Th. G. Schürmann, lid van den Ge meenteraad C. J. Th. Leistikow, voorzitter van den Katholieken Kring St. Bavo P. Dyserinck, voorzitter van de Ver. ,,Door Vermaak tot Nut" J.'H. Koolhoven, bestuurslid van de Ver. „Door Vermaak tot Nut" G. B. Crommelin, onder-voorzitter der Ver. „Koninginnedag". Commissie van Bijstand Dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman, Wethouder Mr. Th. de Haan Hugenholtz, Wet houder Joh. De Breuk, Wethouder G. J. Van Dieren Bijvoet, lid van den Gemeenteraad Mr. N. G. Cnoop-Koopmans, lid van den Gemeenteraad J. J. Sneltjes, lid van den Gemeente raad W. Stolp, lid van den Gemeenteraad; E. de Lanoy, lid van den Gemeente raad C. G. Loomeijer, lid van den Ge meenteraad J. Leupen, lid van den Gemeente raad S. Roog, lid van den Gemeenteraad Dr. II. D. Tjeenk-Willink, lid van den Gemeenteraad J. J. F. Beijnes, lid van den Gemeen- teraad G. L. van Lenuep, lid van den Ge meenteraad Jhr. Mr. F. W. van Styrum, lid van den Gemeenteraad Klein, lid van den Gemeenteraad Dr. H. van den Berg, lid van den Ge meenteraad Dr. Joh. Winkler, Lid van den Ge meenteraad. Jhr. Ridder Baronet I-I. M. Speelman, Lid van. den Gemeenteraad. J. Sabelis, Lid van den Gemeente raad. J. H. Welsenaar, Lid van den Ge- me enteraad. II. F. van Thiel, Lid-van den Ge meenteraad. M. de Braai, Lid van den Gemeente raad. J. R. Prent van den Berg, en M. H. Binger, Leden van het Bestuur der Vereehïging „Koninginne-dag". L. T. H. Brunott en W. J. B. van Liemt, Bestuursleden van den Katho lieken Kring „St. Bavo". Voor de afd. Haarlem der Techni sche Vakvereeniging zal op Woensdag 30 Januari de heer J. C. H. van Duijl, werktuigkundige te Rotterdam, eene lezing houden over „de Veiligheids- rem (systeem van Duijl) tot voorko ming van ongelukken in Werkplaatsen en Fabrieken en over „modern smeed werk." De „St.-Ct." bevat de gewijzigde sta tuten dei- Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur alhier. Mel ingang van 1 April is op verzoek eervol ontslagen de heer F. J. Poulsma, als districtschoolop ziener alhier. In de Maandagavond gehouden ver gadering van Gecommitteerden der Sociëteit Vereeniging is met algemeene stemmen candidaat gesteld voor het secretarisschap der Sociëteit de heer Mr. S. H. Bloembergen. Naar wij vernemen heeft deze de candidatuur aanvaard. Woensdag a. s. houdt de IJsclub Christian ia ie Zuid Schalkwijk op de baan aan 't Spaarne eene hard rijderij voor beroepsrijders, om prijzen van 35, 20, f 10, 5 en 2.50. Cliristelijke Nat. Werkmans bond- Voor de leden der afdeeling Haarlem van dezen Bond hield prof. dr. P. J. Muller, Maandagavond eene lezing met liet onderwerp „Een terugblik op de 19e eeuw." Wij welen niet wat de nieuwe eeuw ons geven zal, aldus begon spr.. We weten slechts het heden en het verle den. Dit verleden nu wilde spr. behan delen, en wel de maatschappelijke toe standen in de 19e eeuw. Deze is geweest de dochter van de groote Fransche re volutie. Hoe men over deze revolutie moge oordeelen, een feit is. dal er me nige wanverhouding door is uit den weg geruimd. Er is oen baan geopend voor vrijheid, gelijkheid en broeder- Feuilleton. 15) Er heerschte gedurende een korten tijd stilte tusschen hen. totdat La dy Elmslie, haar handen, om haar knieën vouwend, peinzend zeide Je weet dat zij mij nooit moch ten lijden. Wie? vroeg Brandon. Elmsiie's broers en zusters. Natuurlijk had hij een veel beter huwelijk kunnen doen; hij heeft mij een groot jaargeld vermaakt en over de meeste zijner bezittingen heeft hij dé vrije beschikking, dus kan hij er meê doen wat hij wil en ik weet dat hij mij behalve mijn jaargeld nog een groote som zal na laten. Verleden jaar heeft hij dat beschreven. De executeur is een oud vriend van hem, maar het tes tament is niet door den familie-no taris opgemaakt, dat wilde Elms- lie niet. Wel. het was niet meer dan natuurlijk dat hij voor een vrouw als gij voor hem zijl geweest, goed zorgde. Ik weet het niet. ieder man heeft zijn boeman wiens toorn hij vreest op te wekken. Ik heb dit tes tament onder mijn bewaring; wan neer mijn man sterft, zou ik het niet gaarne aan George Grant-ley toevertrouwen. Ik mag de familie- notaris niet graag, ondanks al haar beleefdheid voel ik dat zijn fami lie mij als een indringster be schouw 1. Waarom zou ik denzeif- der notaris nemen als Lord Elms lie en zijn familie als hij sterft wil ik niets meer met hen te doen hebben. Nu wilde ik dat gij mij een notaris aanraadde!, een respec tabel consciëntieus man. aan wien ik hei testament kan geven totdat het oogenblik daar is om hei te openen. Ik zal dan een rijke vrouw zijn Ralph, maar ik heb mijn erfe nis verdiend. Zij bedekte het gelaat met de handen, haar borst ging snel op en neêr. Brandon sloeg haar met een zeker medelijden gade. tegelijk be denkend. hoe helder zij haar toe stand inzag. Hij zeide echter Ik vrees dat rijkdom en rang geen zorgen kunnen voorkomen. Zorgen zijn veel erger wan- neei men geen geld heeft, ant woordde Dady Elmslie peinzend. Kunt gij mij zoggen tot wien ik mij moet wenden, vroeg zij ernstig. Ik denk van welik ken er twee die in hoog aanzien staan, tot een van die beiden kunt gij u wen den. Ik zal hun naam en adres op schrijven. Dank je, wat zal ik hun schrijven O! dat is eenvoudig genoeg. Zeg dat Lord Elmslie gevaarlijk ziek is en gij wanneer het slecht afloopt, een notaris noodig hebt die uw zaken behartigt; verder dat gij den laatsten wil van uw man aar hem wilt toevertrouwen. Wilt gij het testament voor mij naar de stad rneênemen, Ralph? vroeg Lady Elmslie dringend. Ik zal mij zoo gerust gevoelen als gij er je meê bemoeit. Brandon antwoordde niet ter stond maar dacht even na en zeide toen Een aangetoekende brief is even secuur, misschien nog beter en ik geloof dat het verstandiger is als gij deze zaak alleen beban- d-elt. Hoe minder gij een vreemde ling en in de oogen der wereld ben ik dat in uw zaken moeit, des te beter. Je bent altijd zeer verstandig geweest, Ralph. Ik veronderstel dat je mij veroordeelt omdat ik aan rnijn eigen vooruitzichten denk. terwijl mijn man op sterven ligt. Maar welk kwaad doet het hem als ik tracht mijzelf voor armoede te vrijwaren. Gij weet dat ik goed voor hem zorg. Daaraan twijfel ik geen oogen blik. zeide Brandon beleefd. En gij weet ook wel, voegde zij er openhartig bij, dat ik geen be krompen armoedig leven zou kun nen lijden. Ik zou mij liever op Hindoesche wijze, bij zijn begra fenis laten afmaken, dan hem als een verarmde pairs-vrouw, het on gelukkigste schepsel dat ik ken, overleven. Ik weet dat George Grantley woedend zal zijn wan neer hij hoort dat Lord Elmslie al zijn persoonlijke eigendommen aan mij vermaakt heeft; ik wil daarmeê niet zeggen dat hij oneerlijk zou handelen, maar als hij van dezen wil afwist, zou hij zijn best doen Elmslie te overreden (en hij heeft invloed genoeg) hem te herroepen. Gij hebt groot gelijk voor u zelf te zorgen. Lady Elmslie. Dat weet ik; toch voel ik dat gij mij ongevoelig vindt. Dat ben ik toch niet, Ralph. Ik ben veel te gevoelig op het punt van mijn eigen gelukIeder wil gaarne rijk zijn zelfs gij met je hoogvliegende be grippen zijt er zoo verzot op, dat gij op "t punt staat je aan dat nulle tje, de dochter van dien vrek, te verkoopen. Brandon glimlachte op een eigen aardige manier, maar sprak niet. Wat wilt gij zeggen? vroeg La dy Elmslie, hem sirak aanziende. ..Wilt gij het kleine ding niet meer hebben Dat is 't geval niet. maar zij heeft mij afgewezen. Wat? riep zij uit, haar donke re schitterende oogen wijd open sperrend. Ja, ik ben gisteren mijn kans gaan wagen en tot antwoord vroeg zij waarom ik haar Lot vrouw ver langde, daar ik geen greintje liefde voor haar voelde enfin, zij door zag mij geheel. Zij hield het zeker voor on mogelijk dat een man als gij ooit liefde voor haar zou kunnen op vatten. zeide Lady Elmslie met ver achtelijk opgetrokken lip. Ik weet niet vat zij dacht; maar zij wil mij beslist niet heb ben, zeide Brandon opstaand en naar haar toegaand. Ik verzeker u dal ik mi,i klein voelde toen ik tegenover haar stond; ik ben niet zoo'n hoogvlieger om mi, niet over mijn zelfzuchtige plannen te schamen, maar als je van aangezicht tot aangezicht te genover een jong meisje staat en gedwongen wordt te bekennen dat je haar alleen, ter wille van haar geld tol vrouw begeert, dan voel jo je in 't minst geen gentleman. Gij zult het zeker nog wel eens probeeren? vroeg zij, hem van on der haar half nedergeslagen oog leden aanziend. - Zeker niet! was het onmiddel lijk antwoord. Ik eerbiedig de openhartigheid en oprechtheid van juffrouw Tracey te zeer om liefde te gaan voorwen den. Neen. wij begrijpen elkaar nu en zullen goede vrienden worden. Ah! Ralph! en wij weten wat dat wil zeggen! In dit geval zeker. Ik heb nooit meer dan vriendschap voor Claude of welk meisje ook gevoeld;

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1