schap; de burgerstand heeft zijn be staan aan dc omwenteling te danken. Tot aan 1793 leefde in Frankrijk de plattelandsbevolking in een soort van lijfeigenschap. Alles behoorde aan den adel en de geestelijkheid tot de revolu tie hieraan een einde maakte. Frankrijk is als 't ware de polsslagvan alle andere natiën. De beweging srreep om zich heen en deed zich gevoelen in alle lan den der beschaafde wereld. En zeker veel goeds is er uit die revolutie voort gekomen, doch de medaille heeft ook hare keerzijde. Het grootbezlt werd te zeer versnipperd en velen kwamen tot den bedelstaf of vielen in handen van woekeraars. Er kwam een stand van daglooners, die het in menig opzicht kwader hadden dan vóór de omwente ling. Ook in de steden leidde de af schaffing der gilden tot eene reusach tige concurrentie, daar ieder meende een handwerk te kunnen uitoefenen. De groote fabrieken waren ook oorzaak van den achteruitgang der werkmans stand. De eerste helft der 19e eeuw ken merkte zich door eene algemeene „ma laise". Gansch Europa werd weder op Frankrijk's voorbeeld door de revolu tiekoorts aangetast. Ook godsdienstige kwesties droegen daartoe bij; heel Europa was verdeeld i» twee deelen. Aan de eene zijde stonden Pruisen,Oos- stenrijk en Rusland ijverend voor de absolute monarchie, aan den anderen kant. Frankrijk en Engeland, die Streefden naar een constitutioneelen regeeringsvorm Men streefde naar verbetering der bestaande toestan den. Het socialisme werd in practijk gebracht door Louis Blanc, die m Frankrijk een staats-werkverschaffing op groote schaal wist in te voereifi Dit ging een tijd goed, totdat de staats schuld zoo hoog was, dat de werk plaatsen moesten gesloten worden met het gevolg, dat duizenden op straat stonden. Deze wanhopigen nu kwamen in opstand. Louis Philippe werd van den troon gestooten. Gansch Europa stond in laaie vlam behalve Engeland en Nederland, waar door de wijsheid van Koning Willem II een nieuwe grondwet tot stand kwam, die 't volk meer rechten verleende. De dichters spraken 't uit, wat velen meenden en wilden, liaydn, Byron en zoovele ande ren gingen de volkeren voor. De denk beelden van Schopenhauer, 't pessimis me, werden die van geheel Europa. Die- zelftfc? Schopenhauer was echter niet getrouw aan zijn eigen beginselen. Toch werd hij in dien tijd door de ontevredenen op de handen gedragen. Sterk ontwikkeld individualisme, zie daar het kenmerk van de eerste 50 jaren der vorige eeuw, ook het intel lectualisme, het alles zoeken te verkla ren, door middel van 't verstand, won veld. In de pauze werden door den heer N. Kerkhoven een paar liederen ten gehoore gebracht. In het 2e deel van zijne rede behan delde spreker de laatste helft der 19e eeuw. Na 1850 was er overal nieuw le ven merkbaar. De godsdienstige rich ting won weer veld. Toch ging lang niet ieder inet deze beweging mede. Velen bleven alleen heil verwachten van sociale hervormingen. Er ontstond een vierde stand, die der werklieden. Het socialisme stak door de bemoeiin gen van Marx en anderen weer 't hoofd op. De strijd der partijen ontbrandde, feller dan ooit. Iloe zullen die partijen tot elkaar komen? Volgens spr. is van den godsdienst alleen verbetering te hopen. De 19e eeuw, door velen zoo geroemd, door anderen verguisd, heeft in allen gevalle de roeping vervuld, die vor haar bestemd was. Laat men dus in vertrouwen afwachten, dat ook deze eeuw de voor liaar weggeleg de taak zal volvoeren. De groote belangstelling voor deze lezing bleek wel hieruit, dat de groote zaal van 't Brongebouw zeer goed bezet was. Prov\ Staten van '«.-Holland. Hedenmiddag te twaalf uur nam de buitengewone vergadering der Provin ciale Staten, onder voorzitterschap van den heer Mr. G. van Tienhovan een aanvang. Onderzocht en goedge keurd werden de geloofsbrieven van het nieuw ingekomen lid, den heer G. P. Wijnmalen te Amsterdam. Deze werd hierop beëedigd, door den voor zitter, met zijne benoeming geluk ge- wemscht en nam vervolgens zitting. Daarna nam de voorzitter andermaal het woord en zeide dat de leden voor zeker met verschillende aandoeningen zullen overgaan tot het werk, waartoe zij thans zijn geroepen. Zij zijn nl. bijeengeroepen o mde plaats te doen vervullen in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ontstaan door het overlijden van den heer Mr. M. C. van daarenboven zal Claude mij noodig hebben, want haar vader is eigen lijk een monster. Ik moet hem zachter stemmen, want anders is hij in staat haar te onterven. En aan wien zou hij zijn geld dan nalaten'? vroeg zij scherp. Dat weet ik niet; misschien aan een van zijn rijkste kennissen. Juffrouw Tracey is niet de eenige rijke vrouw in Engeland, zeide Lacïy Elmslie peinzend. Gij moet een andere zoeken. Ik niet: het is een afschuwe lijke manier om zich van iemand's fortuin meester te maken. Als ik een rijke vrouw ontmoette, die het huwelijk als een bondgenootschap beschouwde, zoodat wij een eerlijk contract konden sluiten, dan zou ik wel tot een huwelijk willen overgaan, maar het hart van een jong meisje onder valsche voor wendsels trachten te winnen om haar dan tot de ontdekking le la ten komen, wat zeer zeker het ge val zou zijn. dat zij een ouden kerel getrouwd had. zou ronduit gezegd zwendelarij zijn, en hij lachte cy nisch. Wel, Ralph, je praat werke lijk alsof ie een oud rnan bent en Hall. Dit zal eene moeilijke taak zijn. daar deze met grooten weemoed wovcil nagestaard, omdat hij jarenlang in het hoogste staatscollege heeft gewerkt met toewijding, rechtschapenheid, een voud en met een helder verstand, zon der zich juist op den voorgrond te stellen. In de kringen, waarin hij werk zaam was, heeft hij zich dan ook aller achting verworven. In hem heeft ons gewest en vader land een goed burger, de maatschappij een edel mensch verloren. Allen, die hem hebben zien werken met onver- flauwden moed, zoowel in andere als in dit college, zullen voorzeker u.et mij instemmen, bij het brengen van een woord van buide' aan de nage dachtenis van den overledene. (Ap plaus.! Vervolgens ging men tot stemming over. Aanwezig waren 71 leden. Geko zen werd tot lid van de Eerste Kamer der Staten de lieer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, met 41 stemmen; verder wa ren uitgebracht op de heeren P. /an Eeghen 8 stemmen; W. Hovy 8; Mr. J. G. Gleieliman 5; Prof. van Hamel 3; mr. J. C. de Vries 3; R. W. J. C. van de Wall Bake 1, mr. W. S. .T. van Wa terschoot van der Gracht 1 en blanco 1. Hierna werd de vergadering gesloten. Gevonden Voorwerpen. Een paar kinderkousen. Een lederen hondenmuilkorf. Een paternoster. Een gouden horlogeketting Een gouden bril. Een schaats. Tegen een paai- knapen van 1318 jaar is proces-verbaal opgemaakt we gens het vervoeren van bij de wet be schermde vogels. Een lGjarige knaa" die Zondagmid dag door het ijs op 't Noorder-Buiten- spaarns gezakt was, werd door midclel van haak en touw uit 't water gehaald. E3n stormaohtige vergaderiDg Zoo kalm en vredelievend; als de veertiendaagsche vergaderingen der af deeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond steeds zijn, zoo stormachtig en luidruchtig was die van Maandag avond in het gebouw ,,St. Bavo", ge houden onder voorzitterschap van den heer A. F. van der Vaart. Ten slotte verlieten Wij, de Pers, over wier al of niet tegenwoordigheid de strijd gevoerd werd, de zaal, onder de kreten „Leve de openbaarheid," en ..Weg met de Pers," de laatste door de oppositie welke bij meerderheid van stemmen de overwinning had behaald. Doch met dit al zouden wij 't verslag der vergadering verzaken. Laten wij dus beginnen met het verhandelde me de te deelen. Om kwart voor negenen opende de vice-voorzitter de vergadering. Aan de groene tafel op het! platform zat het bestuur, uitgezonderd de voorzitter, de lieer C. A. M. van Dam. Verder wa ren tegenwoordig de hoofdbestuurders de heeren Passtoors en Smits van Am sterdam. Tn de zaal waren de leden, in grooten getale opgekomen. Daar ons bekend was, dat er in den boezem der vereeniging iets broeide, hadden wij vooraf gevraagd of de Pers al dan niet toegang had, waarop een toestemmend antwoord was ontvan gen. En zoo traden wij binnen, om te wachten op de dingen, die komen zouden. In zijn openingsrede betreurde de heer v. d. Vaart het dat de heer Van Dam afwezig was; heette allen hartelijk welkom, en sprak de beste wenschen voor de leden en hunne ge zinnen hij de inti-ede van het nieuwe jaar uit (applaus). Verder zeide spr. met leedwezen te moeten mededeelen dat 't gelieele bestuur aftreedt, 't Heeft gemeend dit te moeten doen ter wille van de goede zaak en het laat zich niet meer herkiesbaar stellen. Men kan de nieuwe candidaten bij 't oude bestuur indienen, vóór Donderdag 24 Januari; het zal de taak tot het nieuwe bestuur is gekozen, in handen houden. Een der leden vraagt wat de reden is van het aftreden van het bestuur. Dat zal u later vernemen, is het ant woord. Waarom stelt het bestuur zich niet herkiesbaar? roept een ander. Niets is veranderlijker dan een mensch, is het antwoord van den voor zitter. De kalme gemoederen worden luidruchtiger. Thans betreedt de heer W. A. J. van de Kamp den katheder en valt, soms in termen die den vice-voorzitter nood zaken den hamer te gebruiken, den voorzitter, den heer C. A. M. van Dam, aan. Hij noemt het optreden van 't. bestuur in hoofdzaak het werk van den voorzitter en raadt daarom aan. geen ijl CU U'Cl tl—. Dus veel te 'ong om zoo Le spreken zeide zij met een veelzeg gende flikkering in de oogen. Ik geloof evenwel niet dat juf frouw Tracey er het meisje naar zou zijn om de liefdes vonk bij je aan te blazen. Och. die kleine episode is al lang achter den rug laten wij nu over uw zaken spreken. Wel. ik heb er niet veel meer van te zeggen. Ik wil alleen ge waarborgd zijn als het ergste ge beurt. Later kan ik je raad nog wel eens inwinnen. Gij zijt evengoed mijn vriend' als die van juffrouw Tracey ik heb de oudste rechten. Rechten! Ja. en vrii wel op de zelfde gronden, zeide Brandon op recht en vroolijk lachend1. Hel bloed steeg Lady Elmslie naar hel gelaat, maar zij antwoord de toch kalm Gij zijt een toonbeeld van den modernen prcux chevalier, altijd gereed om voor je vrouwelijke in nood verkeerende kennissen een lans te breken. Nu Ralph, moet ik je goeden nacht wenschen, want ik heb den armen Elmslie veel te lang stemmen meer op den heer Van Dam uit te brengen. Verklarende dat hij uit waarheidsliefde de toedracht hekend maken zal, zegt de heer Van de Kamp, dat het bestuur alles dragen zal ter wille van de partij, maar dat die wat verdient ook wat hebben moet, daarbij de namen noemende van den voorzitter en den geestelijk adviseui'. Spr. be houdt zich voor, de zaak aan iedereen ook aan niet katholieken open baar te maken. Daverende toejuichingen. Geroep: ,,Leve van de Kamp!" Nu treedt de heer Passtoors op. Hij zal de zaak kalmer uit eenzetten dan v. d. Kamp. Deze moet geen personen noemen en aanvallen, die afwezig zijn (applaus). Spi\ maant tot kalmte aan en hoopt dat de verga dering zich kenmerke door een aange- namen geest, ondanks den kritieken toestand. Zaken en personen moeten steeds onderscheiden worden. Ik had gewenscht dat deze vergadering voor de Pers niet toegankelijk was. Laten wij deze zaken huishoudelijk behan delen. Geroep. „Neen, neen, leve de open baarheid!" Aan een andere zijde: „Weg met de Pers." Geroep hier, geroep daar! Kalm gaat spr. voort. „Wanneer de Pers aanwezig blijft, zal ik geene mededeelingen doen; en stel daarom voor de Pers te laten vertrekken. Weer geroep „Neen, neen!" De vice-voorzitter: dan verzoek ik de heeren van de Pers zich te verwijde ren! Neen. daartegen protesteer ik, roept een stem aan de bestuurstafel. In de zaal „Eerlijke zaken kunnen in't open baai' behandeld worden!" Van uitroepen als: „Ik vraag het woord" wordt geen notitie genomen en boven het tumult roept de voorzitter: „Wie voor het vertrekken der Pers is, staat op." Een groot gedeelte rijst van den zetel op, maar een niet veel kleiner gedeelte blijft zitten. „De meerderheid heeft be slist; mag ik de heeren van de Pers verzoeken zich te verwijderen", is de vraag des voorzitters? Geroep: „Neen, de Pers moet blijven; vertrekt niet heeren, vertrekt niet." Het genomen besluit eerbiedigende verlaten de verslaggevers de zaal, waar een levendig tumult heerschte. (Onzen verslaggever is aangeboden, hem in te lichten over wat in de huis houdelijke vergadering is voorgeval len. Hij achtte zich evenwel, met het oog op het besluit van de meerderheid der vergadering om de zaak in comité te behandelen, verplicht, van dat aanbod geen gebruik te maken. RED.) Maandagmiddag viel op den Heeren singel het dochtertje van den heer v. L. zoo ernstig dat een geneesheer ontbo den moest worden, die constateerde dat de knieschijf gebroken was. Door een politieagent en een burger Werd zij naar haar woning in de Vooruit gangstraat overgebracht. De Haarlemsche stoombooten hebben Maandag ook de zoo lang volgehouden diensten op Amsler dam moeten opgeven. Op het Noordzeekanaal wordt bij de hevige vorst der laatste nachten de toestand ernstiger; de ijsbrekers zijn in de vaart, doch het elkaar passeeren van booten of schepen gaal bezwaarlijk. De combinatie van sportliefheb bers, die 11. Zondag zulk een suc ces had met de arren-wedstrijden. heeft besloten een groot Concours Ilippique te or'ganiseeren op Don derdag a. s. voor arren bespannen met éen en twee paarden en po- neys. Op algemeen verlangen zal bij doorgaande vorst a. s. Zondag op hetzelfde terrein nogmaals een groote internationale harddraverij voor arren plaats hebbenwaar schijnlijk zal alsdan ook de be roemde .Huntr&s s" hare krach ten meten met „Dawnlight" den prijs winner van Zondag. Heemstede Op Woensdag 6 Februari a. s. van dies namiddags 1 tot 4£ uur, zal de voorzitter der Commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigen dommen. in het district Haarlem, ten Raadhuize dezer Gemeente zit ting houden, ten einde aan hen. die dit mochten verlangen, inlich- reeds aan zijn lol overgelaten. Ik heb bijna alle nachten bij hem ge waakt en zal dat ook blijven doen. Wilt gij mij de namen en adressen '•'"■even? Brandon zette zich aan een schrijftafeltje, dat dicht bij den haard stond en schreef ze op. Gij kunt u tot een van deze allen wenden, zeide hij. haar het papier overreikend. Ik zal den eersten nemen, zei de zij. „Gij geeft stellig de voor keur aan hem, omdat gij dien het eerst hebt opgeschreven. Misschien wel. Maar waarom laat gij niet een van de candidaten overkomen om uw instructies te ontvangen - Ja dat is een goed plan. Ik zal van avond nog schrijven, dan kan ik hem het testament toever trouwen. Doe dat. Nu zal ik u niet langer ophouden. Zie ik u morgenoch tend nog? Ja natuurlijk; hoe vraagt ge dat zoo? Omdat ik gaarne met den eer sten trein zou vertrekken, als ik u niet meer van dienst kan zijn. Ik heb 's middags eenige zaken i.e ver- tingen te verschaffen, nopens de schatting van hunne eigendommen. Aan begraaf recht is alhier in 1900 ontvangen 262. Velgen. Eenige ingezetenen alhier zijn bezig gelden bijeen te verzamelen voor het houden eener hardrijderij op schaatsen door de armen alhier. Als een bewijs van de snelle toe name der bevolking kan dienen dat in het afgeloopen jaar niet min der dian 112 nieuwe woonhuizen zijn gebouwd. IJmuidea. Alhier is opgericht de Naamlooze Vennootschap „IJ mui den Stores" die zich ten doel stelt een handel in visscherijbenooddgdheden en scheepsbehoeften te drijven. Het kapitaal bedraagt 100.000 verdeeld in 100 aandeelen van 1000. Reeds zijn 25 aandeelen ge plaatst. In het jaar 1900 zijn alhier ge schut 4450 zeeschepen metende te zamen 15.673.541 kub. M. tegen 4328 samen groot 15.345.079 kub. Meter in 1899. Met visschersvaar tuigen en binnenschepen medege- rekend zijn in het afgeloopen jaar 9870 vaartuigen geschut inhoudende 16.015.070 kub. Meter. Haarlemmermeer. De bevolking van Haarlemmermeer is over 1900, slechts met 69 zielen ver meerderd en bedraagt thans 16,629 in woners. Op 1 Januari 1901 bedroeg de schuld der gemeente Haarlemmermeer f 39,300 De oorspronkelijke schuld bedroeg f 720,000. De jaarlijksche aflossingen a 31/2% bedroegen f 4200. Als een staaltje van verregaande brutaliteit, bij het stelen van telegraaf draden te Haarlemmermeer, waardoor de gemeenschap werd verbroken, ver neemt men dat de dief of dieven een ladder gehaald hebben uit de schuur van den landbouwer Nieuwenhuizen. welke men des morgens na den dief stal vond, aan den kant van de Hoofd vaart liggen. De diefstal heeft plaats gehad in de nabijheid van Hoofddorp. Men is de daders nog niet op 't spoor. Binnenland. Het huwelijk der Koningin Hoewel de werkelijke datum van het bezoek der Koningin en Haren Gemaal aan de hoofdstad nog niet officieel is vastgesteld, mag toch reeds met zeker heid worden aangenomen, dat dit zal geschieden in de eerste dagen van Maart. Het programma voor het verblijf van het Koninklijk echtpaar te Am sterdam is nog zelfs niet in hoofdtrek ken vastgesteld, al is reeds bepaald dat liet bezoek vijf dagen duren zal, de dagen van aankomst en vertrek inbegrepen. De dag volgende op dien van de aankomst is bepaald voor een algerneenen illuminatieavond. Naar het „N. v. d. D." verneemt zal in het bijzonder het Rijksmuseum schit terend, geillumineerd worden. Op het ontwerp-programma voor het bezoek komen ook voor een bal ten hove en bezoeken aan het Concertge bouw en den Stadsschouwburg. Even als hij de Inhuldiging zullen de Vor stelijke personen met de Staatsspoor aankomen om van het station een weg te volgen, welke vrij wel overeenkomt met die van September 1898. Alleen zal thans een ander gedeelte van de Kei zersgracht worden afgelegd en wat be treft het gedeelte Heerengracht van de Utrechtschestraat af, thans den over kant van dien in 1898. Omtrent de versiering van den in- tochtsweg vernemen wij, dat deze langs de grachten, voornamelijk in de Hee rengracht, op het water zal worden aangebracht. De geheele weg van den intocht wordt, evenals vroeger geheel door militairen en politie afgezet. Met inbe grip van detachementen van het gar nizoen van Amsterdam, zullen daar toe 1609 man infanterie en 400 huza ren worden opgesteld, terwijl de schut terij niet minder dan 4000 man zal le veren. Er bestaat reeds meerdere zekerheid dat het Vorstelijk paar bij deze Lli.j- de inkomst zal gezeten zijn in de Gou- handelen O! dus gij zijt gekomen terwijl hel :e niet convenieerde. Dan had ik het je niet moeten vragen. Ik geloof dat ik zelfzuchtig word. Ik ben altijd blij als ik u van dienst kan zijn en zal zeker ko men wanneer gij mij weer noodig hebt. Gij zijt zeker een trouwe vriend. Ik zal zorgen dat je ontbijt om zeven uur gereed staat. Gij neemt dan den expres van acht uur en zijt dan nog voor twaalven thuis. Gij hebt vandaag met een bommel gereisd. De laatste illustraties en een paar Fransche novellen liggen op het tafeltje bij liet raam. als gij geen zin hebt om zoo vroeg naar bed te gaan. Dank u. llij opende de deur om haar voorbij te laten gaan. Ik hoop dat Lord Elmslie een rusligen nacht mag hebben en gij weinig gestoord zult worden. Ik ben er bang voor. Zij aarzelde hier en liep toen haastig met gebogen hoofd' de gang in, want Brandon had geen mime gemaakt om haar de hand te druk ken den Koets, naar men zich voorstelt, ge trokken door acht witte paarden. In de overige rijtuigen zullen ook een aantal hooge verwanten van het paar aan den intocht deelnemen. Gedurende het bezoek aan Amster dam zal naar alle waarschijnlijkheid door het Vorstelijk Echtpaar voorts in het Stedelijk Museum een tentoonstel ling worden geopend, betrekking heb bende op onze overzeesche gewesten. Naar men verneemt zullen ook de groothertog van Luxemburg, de graaf Zu Erbach en de gravin (prinses Eli sabeth van Waldeck en Pyrmont) ver hinderd zijn bij de huwelijksplechtig heid van H. M. de Koningin tegen woordig te zijn. De grootvorst Wladimir van Rusland wordt in Den Haag verwacht en de vorstelijke familie van Wied zal, zoo als reeds gemeld is, vertegenwoordigd worden door den erfprins met zijn ge malin en prinses Louise. Tijdens de huwelijksplechtigheid van H. M. de Koningin in de Groote Kerk in Den Haag zal een gemengd koor. onder leiding van Arnold Spoel, eenige koornummers uitvoeren. In de residentie worden verwacht eenige deputatiën van eenige buiten- landsche regimenten, van welke H. M. chef is, of die haar naam dragen. Men verneemt dat H. M. de Koningin aan eene buitengewone zending heeft opgedragen H. M. te vertegenwoordi gen bij de plechtige viering, op 18 de zer, van het 200jarig bestaan van het Koninkrijk Pruisen. De zending is samengesteld uit: Ha- rer Majesteits adjudant i. b. d., minis ter van marine, den gep. vice-admi- raal jhr. J. A. Roëll; Harer Majesteits adjudant i. b. d„ den gep. kolonel-titu lair H. G. J. van Hoogstraten, en den le luitenant der infanterie jhr. R. H. S. G. Six, ordonnance-officier. De missie zal Donderdag de reis naar Berlijn aannemen. Eniger. Maandagochtend had in tegenwoor digheid van president Kruger een on derhoud der doctoren plaats in ver band met het eventueel vertrek van den president uit den Haag. Naar men ver neemt is eene beslissing nog niet ge nomen, daar, hoewel de toestand zeer gunstig blijft, eene definitieve vaststel ling van het. vertrek nog aan bezwaren onderhevig is. Bij de godsdienstoefening, Zondag- in het Hotel des Indes voor president Kruger gehouden, ging ds. Van der Linden voor en waren ook eenige ou derlingen van die kerk tegenwoordig. De predikant sprak naar aanleiding van Psalm 56 vers 11. Weekkaarten H. IJ. S. De Ilollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij zal voortaan ook week kaarten 3e klasse voor ambachtslieden verstrekken aan werklieden, die zich des avonds naar hun werk hegeven en den volgenden morgen terugkeeren. Door den mist misleid. Zaterd igavond is, door den mist mis leid, de omnibus van Maassluis naar Gr avesan de, bij de Oranjesluis, van den 10 M. hoogen Maasdijk gestort. De koetsier werd gedood en de wagen on bruikbaar. Gelukkig zaten er geen rei zigers in. Inbraak. De twee personen die zich te Middel burg hebben schuldig gemaakt aan diefstal met inbraak, hebben eene vol ledige nekentenis afgelegd. Het ver miste geld, ongeveer f 350, werd op f 13 na teruggevonden. Do Soldatenkrant. Door de redactie van „De Soldaten krant" is aan dr. Leyds te Brussel over gemaakt een bedrag van f 1,886.29 1/2. grootendeels bijeengebracht door min dere militairen, met bestemming voor behoeftige weduwen en weezen van ge vallen burgers in de Z.-Afr. Republie ken. Ter gelegenheid van het huwelijk van K. M. de Koningin zal van het blad een feestnummer verschijnen, waartoe reeds tal van militaire auto riteiten hunne medewerking hebber, verleend of toegezegd. Kwartjesvinders. Onder de beide spoorwegviaducten te Amsterdam, houden zich gaarne op de individuen, die er hun werk van maken menschen, die naar de booten aan de De Ruyterkade gaan, tot kaart spel te verlokken en dan wel zorgen dat zij de winners zijn. Zondagmiddag Waarom zou zii mij deze on- noodige reis hebben laten maken? vroeg hij zichzelf af. terwijl hij ernstige lectuur uitzocht en bij het vuur ging zitten. Zij zou mij best alles hebben kunnen laten schrijven en mij daar door minder tijd doen verliezen. Hoe dwaas van bejaarde rijke hee ren om een mooie jonge vrouw.te nemen, die vol levenslust is en niet anders beoogt dan hun geld en wat zij er voor kunnen koo- pen. Misschien is het toch een eer lijker overeenkomst dan ik mij voor stel. Wat geeft een oude drinke broer en lekkerbek, die zijn genot in jagen zoekt, om den geest of het hart van een vrouw! Zijn trots is bevredigd nu hij in het bezit van de mooiste vrouw is evenals van hel keurigste jacht, de beste paar den en meer dergelijke zaken waar mee een man uit uien stand zich omringt. Als zij zich maar beta melijk gedraagt opgeruimd en vriendelijk is, d'an heeft hij alles, waarvoor hij betaalt en is te vre- den. Welnu, ik hoop dat Beatrice alles krijgt wat zij verlangt. Geld oefent een ontzettende macht, uit er zal het altijd blijven doen. Arme kreeg zulk een kwartjesvinder rmder het Oostelijk viaduct een slachtoffer te pakken en maakte hem spoedig f 9 afhandig. Toen de verliezer echter in de gaten kreeg dat. hij bedrogen was, trok hij een geladen revolver en be dreigde daarmede den kwartjesvinder. De politie bracht heide mannen naar het bureau, waar den man. die met zulk gevaarlijk speelgoed in den zak liep, dit wapen werd afgenomen. Ook onder het Westelijk viaduct wa ren de kaartspelers bezig geweest, want ook daar werden twee dezer hee ren ingerekend en naar het bureau van politie gebracht. Een reis met hindernissen. De reizigers, die Zaterdagmiddag om 12.17 uit Groningen naar Zwolle en verder gelegen plaatsen vertrokken, hebben een alles behalve aangenamen tocht gehad. Niet alleen dat ze reeds langzaam reden wegens den dikken mist, die in den namiddag kwam op zetten, doch een ongeluk aan de loco motief bracht hen nog verder achter op. Passagiers voor Amsterdam, die gerekend hadden 5.20 aan de Weesper- poort te zijn, arriveerden hier eerst 's avonds tegen elf uur. Een dame, die deze reis maakte, ver telde er het navolgende over „De trein van 12.17 is een boemel- trein, op niet-snel rijden had ik dus gerekend, maar 't ging Zaterdagmid dag nog langzamer dan anders. Enfin, wij troostten ons met de gedachte beter wat langzaam in dien mist dan een ongeluk krijgen. Zoo waren wij ongeveer het station Dalfsen, het laat ste station vóór Zwolle, genaderd, toen dicht wij het wachthuis de trein bleef staan. Toen dit oponthoud wat lang duurde, gingen een paar heeren éen-* kijken en daar bleek, dat de band van het groote wiel van de locomotief ge sprongen was en dat de machine zich verder niet verkoos te bewegen, ons zelfs niet tot het station Dalfsen kon brengen. Ons werd medegedeeld dat wij zeker een halfuur hadden te wach ten, want er moest nu naar Zwolle ge seind worden om een andere locomo tief. Wat te doen Er zat niets anders op dan het ons in de coupés zoo aange naam mogelijk maken en ons te schik ken in ons lot, wat bij die koude niet zoo heel gemakkelijk ging. Bovendien tobden velen onzer begrijpelijkerwijze over onze verwanten en vrienden, die ons thuis wachtten en allicht zouden denken dat er een ongeluk was ge beurd met onzen trein. Ondertusschen waren vele reizigers, ook enkele dames, uitgestapt om zich wat te vertreden. Wij werden vriende lijk en gastvrij ontvangen door de vrouw van den spoorwegwachter. Dat goede mensch deed alles om het ons zoo prettig mogelijk te maken zij stookte in haar vertrek de kachel voor ons op zij zette koffie voor ons en schonk zelfs chocolade, kortom, die vrouw deed wat ze kon om ons te hel pen. Alleen konden wij onze vrien den thuis maar verwittigen van ons wedervaren. Daar bood zich een der reizigers aan om telegrammen voor ons weg te bren gen. Hij had zijn schaatsen bij zich en zou over de sloot langs de spoorbaan naar het station Dalfsen rijden, om ze daar te expediëeren. Wij schreven dus onze telegrammen en daar ging onze vriend. Maar hij was nog pas een eind weg of hij keerde terughij had ge meend de locomotief te zien komen, die ons verder zou sleepen en wilde zijn trein niet missen. Maar de locomotief was er niet en onze „bode" ging weer op weg maar weder klonk in de verte locomotief-gefluit en terug kwam hij weer. Thans was het werkelijk de loco motief en zoo kwamen onze telegram men dus niet weg. De locomotief, die onze noodlijdende machine en trein moest sleepen naar het station Dalf sen, kon dat echter niet gedaan krij gen en zoo kwamen we nog niet weg en moesten wachten tot een extra-trein uit Zwolle voor ons was gekomen. Toen die eenmaal te onzer verlossing gekomen was, namen wij afscheid van onze vriendelijke sein wachtersvrouw en ging het achterwaarts naar Dalf sen, want ge weet, op deze spoorlijn ligt slechts enkel spoor. Het is later gelukt onze gebroken locomotief en trein op het wisselspoor te Dalfsen te krijgen. Zoo kwamen wij in stede van te 2.35 eerst tegen 6 uur te Zwolle aan, vanwaar wij konden telegraplieeren. Hier moesten wij nu wachten op den trein, die te 3.15 uit Groningen was vertrokken en 5.58 te Zwolle moest ko- 'iien en daarmede verder naai- Utrecht kleine Claude, zelfs al laat haar va der haar al zijn geld na dan nog ge loof ik, dat zij toch niet kan krijgen wat zij wil hebben. Dat jonge ding bezit een een groote mate van geest kracht, maar zelfs een vrouw met veel karakter heeft haar zwakke zijde en de een of andere fortuin zoeker die liefde voor haar veinst, za.1 die zwakke punten gemakkelijk kunnen uitvorschen en er zijn voordeel meê doen, totdat zij later tot die ontdekking komt'dat hij haar een steen geeft voor het brood dat zij verlangt. Arme kleine Clau de! Zij heeft beboet le aan een moe der een werkelijke moeder. Die zijn er wel maar juist de-geen. die ze het meest noodig heeft vindt er geen. Zoodra ik terugkeer moet ik eer verdedigingsplan opmaken, zonder dat die oude geldwolf be drogen wordt. Ik meende een kapi taaltje te veroveren, maar het is mij door de vingers geglipt en mijn politieke plannen gaan in rook op. Waartoe dient het, hier te blijven droomen. Ik ga naar bed. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2