NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. f Se Jaargang. Donderdag 17 Januari 1901. No. 5383 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiëu van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne. Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Ai-rondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiëu en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bit Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 17 Jan. ïevat o. a. Leroy-Beaulieu oyer de nood wendigheid der interventie, Li lOndt zijn kamer, Nieuw speelgoed, Een nieuw station Haarlem, Gemeentereiniging. Officieele Berichten. BURGEM. en WETHOUDERS Haarlem, Doen te weten, dat van heden op werkdagen, van des voormid 10 Lot des namiddags 4 uur, tot 29 Januari e.k. 's namiddags ten i ure, ter gemeente-secretarie ('7de Afdeeling) ter visie is neder- het ingekomen verzoek met de hij lagen van lo. H. van Leeuwen om vergunning tot van eene Sigarendroge- in het perceel aan de Ged. Oude gracht No. 7. 2o. J. van den Boogaard om ver gunning tot oprichting van eene op den zolder van het perceel aan de Oranjeboom straat No. 131a. 3o. P. Goedkoop Dz., om ver gunning tot uitbreiding van de machinale Draaierij en Stelplaats op het terrein der werf Conrad" aan den Spaarndamsehen. weg. 4o. het door hen aan Gedeputeer de Staten, dezer provincie ingedien verzoekschrift met de bijlagen om vergunning tot oprichting van gemeente-lichtfabrieken op de ter reinen in den Veerpolder en dat op den veertienden dag na heden zijn de 29 Januari e.k., en wel des na middags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 15 Januari 1901. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. Hel is niet van belang ontbloot kennis te nemen van hetgeen een man als Leroy-Beaulieu zegt over den oorlog in Zuid-Afrika. Hii heeft daarover, en over de wenschelijk- heid van interventie een artikel geschreven in „l'Economiste Fran cais", waarin hij o. a. het volgende betoogt ,,De tegenwoordige oorlog is vol komen gelijk aan dien in Spanje onder Napoleon I aan dien van Pa raguay tegen Brazilië en Argenti nië, aan dien der Mexicanen tegen Frankrijk onder het tweede, keizer rijk, aan dien der Cubanen tegen Spanje en aan dien der Filipinos tegen Spanje en gen de Vereenig- de Statenoorlogen die vier, vijfzelfs tien jaar hebben geduurd en waarvan die op de Philippijnen nog steeds niet- geëindigd is." Leroy-Beaulieu acht het „vol strekt niet onmogelijk dat de Boe ren er ten slotte in slagen zullen de Engelschen te noodzaken den strijd op te geven'; een klein, krachtig, energiek volk, dat zijn onafha.nkelijkheid beschouwt als zijn voornaamste bezitting, heeft heeft vaak getriomfeerd over een zeer groot volk dat het wilde on derdrukken. Die uitslag is zelfs regeluitzondering is het tegen overgestelde." Het is dan ook. naar de „Econo- miste" meent „ongehoord1 dat de En gelschen zich niet bewust waren van het ontzettende avontuur, waar in zij zich zorgeloos en luchthar tig hebben geworpen. Men kan geen verklaring even, hoe een vroeger zoo ernstig en nadenkend volk zulk een vreemde verblinding toonde, en toeliet dat zijn minister van koloniën, geholpen door music- halls en cafés-concerts een oorlog deed ontbranden, die hem voor de geschiedenis zal doen staan als een „driedubbele dwaas." Want het is niet de Republiek, die Engeland tot den strijd' heeft ge noodzaakt het is Engeland dat. door zijn steeds aangroeiende eischen de Boeren heeft gedwon gen de wapens op te nemen, zegt de „Ëconomiste." Een oorlog moet een einde heb benDe vreemde eisch, dat de Boeren zich moeten overgeven op genade of ongenade, is niet te handhaven. Engeland' heeft het zich. door de dwaasheid zijner staatslieden, onmogelijk gemaakt te onderhandelen: zij hebben Kru- ger en Steyn vervallen verklaard en de beide Republieken, die zij volstrekt niet bezitten, gean nexeerd. Met wie moet Engeland nu onderhandelen? Toch zal, wanneer de Engelsche regeering niet het gevaar wil loo- pen een veldtocht voort te zetten die nog jaren en jaren duren kan, op de eene of andere wijze een on derhandeling mogelijk zijn. Dat kan geschieden, wanneer eei. derde, een onafhankelijke, on zijdige staat Engeland den onschai- baren dienst zou willen bewijzen als bemiddelaar op te treden, zegt Leroy-Beaulieu. Die derde kan zoo wei de Keizer van Rusland, als ko ningin Wilhelmina van Nederland' zijn. Die derde zou zich moeten vergewissen van de voorwaarden, waarop de oorlogvoerenden den strijd zouden willen beëindigen, er. dat kan niet anders zijn dan de autonomie van de Republieken. „Die stap wordi te meer nood zakelijk daar de oorlog in Zuid- Afrika langzamerhand een uitroei- ingsoortog wordt, die geheel in te genspraak is met de beginselen van het beschaafde volkenrecht." De schrijver heeft alle recht zoo te spreken, want inderdaad is het thans niet anders dan een uitroei- ings- en verdelgingsoorlog op groo te schaal. De toestand in de Kaapkolonie blijft, volgens Kitchener steeds de zelfde, d. w. z. de Engelschen gaan er niet vooruit, wat natuurlijk wel in zich kan sluiten dat de Boeren wèl vooruitgaan, maar het is dan toch, in de laatste dagen vooral, langzaam. Ze rukken, nu ze Cal- vinia bereikt hebben naar bericht wordt, niet verder. Zelfs zouden kleine afdeelingen blijken terug te trekken naar de Oranjerivier. wal echter nog nader bevestigd moet worden. En de overwinningen aan den Delagoa-spoorweg zijn wel schit terend geweest en getuigend van groote macht, maar ook tevens van verdeeling op zeer groote schaal. Hoe goed de zaak der Boeren ook moge staan, het neemt niet weg dat op deze wijze voortgaand het eind nog niet te voorzien is, en dit kar niet anders dan voor beide partijen hoogst betreurenswaardig zijn Buitenlandsch Nieuws. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Ongeveer 170 verdachte personen van Vrijburg zijn te Kimberley in een kamp bijeen. Binnenkort zul len er nog een 800 worden aange bracht. Men zegt dat 500 Boeren getracht hebben, den watertoevoer van Touwrivier af te snijden, waarvan de spoorweg afhangt, met het doel. het verkeer te stremmen. Touw- rivier is een spoorwegstation op 175 KM. van Kaapstad. Behalve voor organisatie der ver dediging van de Jonannesburgsche mijnen is verlof gegeven tot het op richten van een wacht van 250 man tei bescherming van de Lace Dia mantmijnen in de Oranjerivierko lonie. In verband met het nut der wiel rijders op het oorlogsterrein zul len et speciale wielrijdersafdeelin- gen gevormd worden, die bij de ongeregelde- korpsen zullen worden gevoego. Kitchener seint uit Pretoria dd. 14 Januari Beijers is den spoor weg bij Kaalfontein overgestoken op Zaterdag met al zijn manschap pen. gaande in oostelijke richting. Er is geen belangrijke verande ring in 'dien toestand in Kaapkolo nie. Kleine afdeelingen blijken te rug te keeren naar de Oranje-ri- vierkolome. Enkele Kaapsche re bellen, die een commando naar de kolonie vergezeld hebben., hebben zich overgegeven. De officieele verliezenlijst toont aan, dat de verliezen der Engel schen bij Belfast grooter zijn dan eerst was opgegeven en hebben be dragen 29 dooden, 53 gewonden en 72 vermisten. De „Express" is van oordeel, dat de Boeren den En gelschen. bij Belfast een nederlaag hebben toegebracht. Verschillende correspondenten der bladen mel den uit Zuid-Afrika, dat Kitchener krachtige maatregelen zal nemen tegen de toeneming van het dragen van khaki door de te velde staan de Boeren. De „Daily Mail" vernéemt uit Kaapstad, dat Clan-william Zon dag door de Boeren bezet is. Een sterke Engelsche macht jaagt hen achterna. Brabant wapent nog 500 wielrijders. Uit Pretoria wordt aan de „Daily Mail." geseind, dat verkenners der Boeren Zaterdag gezien zijn op 16 KM. afstand' van Pretoria aan den kant van Daspoort. (Westzijde, op den weg naar Rustenburg.) De „Daily Mail" zegt dat te Lis sabon het gerucht gaat dat de Boe- ren-réfugié's van Lourenco-Mar- ques naar Mozambique zullen wor den overgebracht. Uit Lourenoo- Marques zelf verneemt het blad. dat. de Yorkshire's, die te Komati- poort in garnizoen liggen door veel ziekte geteisterd worden en zullen worden vervangen door de War wickshire's. Het heet dat er een complot is ontdekt onder de Roeren-vluchte lingen te Lourenco-Marques om weg te loopen en zich weder aan te sluiten bij de te velde staande Boeren. Zij, die vroeger geneigd waren zich over te geven, weigeren nu. De ex-auditeur-generaal Ma rais zoude deze beweging leiden en een plaatselijke firma zoude er 720.000 voor beschikbaar hebben gesteld. Deze finna is. naar be weerd wordt, Wilcken, Ackermann Co. Aan de „Standard" wordt uit Durban geseindTe Kokstad (hoofdplaats van Griqualand'-oost, in de uiterste oostelijke punt der Kaapkolonie aan de westgrens van Natal) verwacht men een aanval var rebellen on Cedarville. De stsdswacht te Kokstad is daarom steeds op de been en betrekt des nachts een kampement. De aankomst van noodlijdende Transvaalsche uitgewezenen te Durban neemt toe. De builenland- sche consuls weigeren gezamenlijk bijstand aan de vreemdelingen en deze zoeken nu hulp bij de politie. Uil Kroonstad wordt gemeldt De Boeren treden langs de ge heele lijn naar het noorden zeer actief op, verschillende troepjes trokken, onlangs de spoorweg over. De Boeren vertoonen zich ook her haaldelijk tusschen Kroonstad en Lindley. Alle groote afdeelingen schijnen zich bij De Wet, die zuid waarts is, aan te sluiten. De burgemeester van Portsmouth had aan lord Roberts verzocht een datum te bepalen voor de aanbie ding van een eeresabel. Lord Ro berts antwoordde daarop, dat het hem tegen de borst stuitte, gefê teerd te worden, terwijl zooveel menschen in bittere ellende ver- keeren en vóórdat men genoeglijk dank kan zeggen dat de wolken weg gevaagd zijn, die gedurende meer dan een jaar van zoovelen in den lande den huiselijken haard heb ber. verduisterd en de harten heb ber. gebroken. Op het. stoomschip Highland Prince, te Shielde uit La Plata aan gekomen zijn gedurende de reis vier menschen aan de- pest overle den. Anderen werden door de ziek te aangetast, maar zijn hersteld. Te Barcelona heeft onder voor zitterschap van den oud-burge meester dier stad, Robert, een ver gadering plaats gehad, met het doel aan de regeering de afschaffing van de stierengevechten te verzoe ken. Er zijn talrijke redevoeringen gehouden en verschillende spre kers hebben de hoop uitgesproken dal spoedig die barbaarschheden aan haar eind zouden zijn geko men. Gelijk wij vroeger mededeel den, heeft de geestelijkheid te Bar celona zich sterk voor e afschaffing der gevechten beijverd. Haar wer ken schijnt dus vrucht te gaan dragen. Des te schriller, nu Sultan en Christenkeizer wederom een be wijs van uitstekende verstandhou ding hebben gegeven ('s Keizers krans op het graf van Sul tan Paladijnklinkt het hulp geroep van de verdrukte Ar menische Christenen. „Pro Arme nia'', een juist verschenen tijd schrift dat zich de ellende van het Armenische volk aantrekt, bevat brieven van jongen datum uit biar- bekr. Adana, Erzinghian, Trebi- zonde en Samsoen, waarin met eenvoudige woorden de toestand van de Armeniërs aldaar als on houdbaar wordt geschetst. En den ■lOden van deze maand ontving het te Parijs in de Armenische taal verschijnend blad Drosjak een te legram uit Alexandrië, luidende „Een schrikbewind woedt te Aïntab in Gilicië. De Turken m^ ken zich gereed om aan het moor den te gaan. Het lot van de Arme niërs is verschrikkelijk." Volgens „Pro Armenia" is ook het onlangs tusschen Turken en Bulgaren in Macedonië voorgeval len gevecht slechts een schakel uit een keten van gruwelen door Al- ban iërs en Turksche Basji-bozoeks op de Christelijke Macedoniërs ge pleegd. Voorts is „Pro Armenia" over tuigd, dat Karatbeodory effendi. Turksch gezant te Brussel en te Bern, bij de Porte alleen in onge nade is gevallen, omdat hij de Zwifcsersche Bondsregeering niet heeft kunnen overhalen om de te Genève vertoevende Armenische en Macedonische vluchtelingen uit hel land te zetten. Stadsnieuws HAARLEM, 16 Jan, 1901. Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdagavond vergaderden de leden der afdeeling Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in het gebouw „Weten en Werken" onder presidium van den heer J. D. Onderwater. In zijn openingswoord wenschte de voor zitter den leden een gelukkig, voor spoedig en voordeelig jaar en hoop te dat allen zullen medewerken om de afdeeling groot te maken en door het aanwerven van nieuwe leden in bloei te doen toenemen. Verder herdacht spr. het verlies van Jhr. A. E. Barnaert. Zijn naam zal steeds in aandenken blijven. Hij was ééni der oudste leden der afdeeling. Ingekomen was een schrijven en een circulaire der bloemist-werk- liedenvereeniging „Aurora", waar in zij de medewerking der afdee ling inriep om betere financieele toestanden in hun vak te verkrij gen. Zij wijzen er o. m. op hoe een opperman meer verdient dan een bloemistknecht, die zijn vak ver staat. De heer Kikkert acht het on derzoek alleszins billijk. Het is een hoogst ernstige zaak en spr. vindt dat het voorzeker op den weg der Maatschappij ligt om aan de ver hooging van een loonstandaard me de te werken. De voorzitter stelt voor de hee- ren v. Deventer en Bruijnsteen. de onderteekenaars van de circu- aire, uit te noodigen op eene vol gende vergadering om de zaak dan eens nader te bespreken. Dit wordt goedgekeurd. De uitslag van de onderlinge ten toonstellingen is dat aan den heer Heemskerk werd toegekend de ver guld zilveren medaille voor 24 cer tificaten 1ste klasse en een bron zen voor 9 tweede; aan den heer G. Blankensteijn een zilveren me daille voor 20 certificaten eerste klasse en aan den heer Bekker een extra bronzen medaille voor 13 certificaten 1ste klasse. Vervolgens kreeg de heer J. Stu ring het woord om eene rede uit te spreken over kunstmest. Na, er op "ewezen te hebben hoe de land bouw thans staat boven den tuin bouw, doordat de wetenschap op den landbouw toegepast veel groo ter is en hoe men met 't gebruiken van kunstmest bij den landbouw ook veel verder is. zeide spr. dat 13 elementen voor den opbouw van planten noodzakelijk zijn, te weten koolstof, waterstof, zuurstof, stik stof, phosphorus, zwavel, kalium calcium, magnesium, ijzer, kiezel chloor, natrium, waardoor verschil lende verbrandingen ontstaan. Ver volgens besprak de heer Sturing de tegenwoordige kunstmeststoffen en gaf hier en daar eene nauwkeu rige omschrijving van de wijze, waarop de. verschillende stoffen worden verkregen. De voor de le den hoogst interessante en leerrij ke lezing werd' met veel belang- steling gevolgd. De heer Onderwater dankte spr. uit naam van allen en sprak den wensch, dat hij spoedig nog eene tweede lezing zou willen houden. Ook hoopte hij dat de leden zelf eens proeven zouden nemen met kunstmest, beter gezegd hulpmest, om de resultaten te kunnen vast stellen. Nadat de heer Sturing den leden nog een nieuw soort sproei- machine had getoond werd de ver gadering gesloten. Brood en Koffie. Heden werd aan 758 kinderen en 270 volwassenen brood en koffie verstrekt. Wij vestigen er de aandacht op van onze lezers, dat alle mannelijke inge zetenen, geboren in 1882, zich vóór het einde dezer maand moeten aangeven ten Raadhuize voor de inschrijving voor de militie. Aan die inschrijving zijn ook onder worpen in het buitenland verblijvende personen, wier vader, moeder of voogd hier te lande woont. P. Veenis te Assendelft, die den lOen Januari jl. door de an\-rechtbank al hier is veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf wegens wederspannigheid, is van dat vonnis in hooger beroep ge komen. De heer II. J. Feijl alhier behaalde Dinsdag te Woerden in de hardrijderij op schaatsen voor liefhebbers den 2den prijs. A. s. Zondagmiddag wordt in den Schouwburg alhier opgevoerd de lieve operette „Zonnestraaltje". Na alle gun stige recencies is eene aanbeveling overbodig. Toch willen wij nog even vermelden, dat op verlangen van II. M. de Koningin deze operette ook voor Haar zal worden opgevoerd. Weldadigheid naar Ver mogen. Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Van 25 December 1900 tot en met 15 Januari 1901 werden de hieronder vol gende extra-giften (Kerstmis- en Nieuw jaarsgiften) ontvangen: A. S. te Bloemendaal f 1000: N. N., f 500; N. N., N. N„ Mevr. wed. J. A. J. v. H„ ieder f 100; Jhr. C. C. v. d. W„ f 75; Dames K„ Mej. L. C. B. M., ieder f 60; H. H. B„ f 55; Mej. C. A. v. W. C., Douair. A. G. baron v. R. t. d. A„ P. C. A. d. 1. P. te Amsterdam, ieder f 50; S. R. A. v. d. M„ f 40; Jhr. H. T. v. B. f 30; P. G. Dz., J. K. Kzn, Douair. H. B. G. L. L. H.. Dames S. v. L., Mej. M. E S. de H„ ieder f 25; B. G. ter B., Jhr. F. T .v. B„ Jhr. H. M. S„ ieder f 20; C. K. f 12; A. J. G„ Mevr. W. G. E A„ C. II. R„ A. J. K.. J. H. M„ Mr. G. C. E. L., G. .J. v. W., Jhr. Mr. J. VV. G. B. v. H„ Mej. L. P.. H. M. S., Mevr. Dour. Jhr. A. v. T. v. B„ Mr. B. bar. M„ Mevr wed. B„ \V. V. te Santpoort. J. M., N. N. te 's-Gravenhage. ieder 10: B. E. C. S„ H. W. Q. v. d. S„ F. Z. V., Mevr. wed. J. E. v. V.—v. F„ A. d. C.. Mevr. v. d. M.—B.. Mr. W. C. K„ C. A. M„ W. K., Mr. H. Ph. d. K„ Dr. D. B M. W. S„ V., D. .1. W. B„ Douair. S. te Bloemendaal. H. P. M. A. V., mevr. C. v. Z. d. J„ ieder f 5. Mej. M. E. T„ dames P„ ieder f 4; Dr. C. G. v. R., Mevr. C. M., Mevr. de Wed. C. C. J. v. T.—H.. F. G. N. H. M., Mevr. Wed. W. A. R.—H., Mevr. E. J. J.—W., ieder f 3 J. A. K.. H. D. Tj. W. Jr., Dr. A. H. G„ W. B, F. C. A. B„ I. B. A. M. W„ mej. A. P. P., W. A. R., C. A. T„ Dr. J. B. W.. Dames H., A. K.. Mevr. Wed. D. M. v. d. K.—B., Ds. J. d. V., J. F. H. J.Dz., Mevr. Wed. A. v. d. L., Mr. J. J. E. C. G., R. D„ R. P„ Dames F., Mr. S. J. A. v. W„ Mej. J. K., Mej. C. J. Z., Mevr. Wed. J. B. W.— M„ ieder f 2.50 J. J. S.. Mevr. P. J. E. T.—S., Mevr. B„ W. F. S„ J. R„ A. B., E. D.. A. M„ ieder 2Dr. M. G„ A. v. d. L. Jr., Mevr. Wed. C. S.—v. P., ieder M.50 Ds. P. J. M„ Th. S.. H. K.. A. L. v. d. B., Mr. H. Ph. 't H„ Mevr. Wed. B. N. v. R„ J. E. N., P. A. v. d. L., J. L„ Dr. A. C. D., Mevr. Wed. H. F., v. d. B„ Mevr. wed. M. W. P.. D. M. L. Bar. S. d. L., N. N„ R., Mej. L. V., Mevr. G. A. P. C.—v. B., ieder 1 C. P. V., f 0.50 doctors-busjes 11.55. to taal f 2858.55. Ten vorigen jare was op 15 Jan. ont vangen 3301.50. Het Bestuur ziet de toekomst dezen winter bij de nijpende koude in verband met de hooge steen kolenprijzen met zorg tegemoet en vleit zich, dat velen bereid zullen be vonden worden hunnen finantieelen steun in ruimere mate te verleenen dan tot heden geschiedde. J. Muilemeister, pres. Mr. E. A. A. S. vau Stralen, secr. GemeeiitereiniglD g. Sommigen verwonderen zich er over. dat de Commissie, belast met het doen van voorstellen inzake de gemeentereiniging, niet reeds met hare plannen voor den dag geko men is. Dit heeft evenwel een zeer na^ tuurlijke oorzaak. De gebroeders Van Ulden. die hier geroepen zijn als adviseurs om later, wellicht, eventueel als pachters op te treden, hebben reeds spoedig na hunne eerste bezoeken verklaard, dat zij, om een behoorlijk overzicht van de zaak te krijgen, niet alleen een zomer- maar ook een wintercam- pagne zouden moeten meemaken. Die laatste nu is nog niet afgeloo- pen, zoodat dan ook het rapport van de Commissie zeker niet vóór April kan worden tegemoet ge zien. Onder deze omstandigheden kou men nog niet zeggen naar welken kant de voorkeur der Commissie gaat naar behoud van eigen ex ploitatie dan wel naar verpach ting. Zooveel is zeker, dat de Com missie reeds bij den aanvang met d<e gebroeders van Ulden, dezen heeft verklaard, dat bij een even tueel verpachten der reiniging de loonen van de daaraan verbonden werklieden minstens gelijk moes ten blijven aan de thans bestaande er. in geen geval door de pachters zonden mogen worden verlaagd. Dergelijke voorwaarde is even wel niet gesteld ten ODzic-hte van he' behouden van hetzelfde a a n- tal arbeiders. De „St.-Ct." bevat de gewijzigde sta tuten der coöperatieve Bouwvereeni- ging „Nut door Spaarzaamheid" al hier. Velen zullen niet begrepen heb ben, waarom de Afdeeling Haar lem van de Nederlandsche Z.-Af rik. Vereenigin'g een uitvoering van Nederlandsche lie deren helpt organiseeren. Toch is dit niet zoo vreemd.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1