1 Wij vernemen, dat de nationale onderneming van F. R. Coers Fran, met. zij n L i e d e r b o e k v a n Groo FN ede r land ondersteund wordt door de volle sympathie van de Hoofdbesturen van „het Alge meen Nederlandsch Verbond", ,,de Zuid-Afrikaansche Vereeniging" en ..Oost en West" deze laatste be hartigt onze rasbelangen in Oost en West-Indië. Zij allen gevoelen de gi'oote be- teekenis van het nationaal lied en al zijn schakeeringen voor ons hieele volkvoor ons ras. Geen volk dat zooveel van samen- zingen houdt als de Afrikaanders; hetzij Psalm of ander lied1; daarin voelen zij zich één volk. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor twaalven had de draaier C. v. d. Zee, werkzaam aan de Centr. Werkpl. der H. IJ. S. M. het ongeluk met zijn voet tusschen het trafer bekneld te ra ken. Door dr. Prins Visser werd de eerste geneeskundige hulp verleend, waarna hij naar zijn woning in de Rijpstraat werd overgebracht. Verzonden is de begrooting der ont vangsten en uitgaven van de Gemeente Haarlem, zooals ze 24 October 11. is vastgesteld door den Raad. en thans door Gedeputeerde Staten is goedge keurd. Wij stippen aan dat inkomsten en uitgaven werden geraamd op een bedrag van f 1.798.105.15. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1901 64065 zielen. Kantongerecht. II. Heemskerk stond terecht terzake dat hij op 17 Dec. ji. een meisje in de Groote Houtstraat alhier had vastge grepen en met geweld een stuk brood in de hand had geduwd. Tegen hem werd 10 boete subs. 2 dagen hechte nis geëischt. E. Klaassen hoorde wegens het met steentjes gooien op den Zijlweg en in de Zijlstraat op 16 Dec. il. ƒ3 boete of 3 dagen hechtenis tegen zich eischen. G. Kolijn, bierhuishoudster al hier, had op 27 Dec. jl. aan eene buur vrouw L. van Gulik, sterken drank verkocht, bij eene hoeveelheid minder dan 2 liter. De ambt. van het O. M., in aanmer king nemende de ongunstige omstan digheden, waarin bekl. verkeerde, meende dat het voldoende zou zijn, haar ditmaal met eene ernstige waar schuwing te laten gaan. H. Bout had in den tuin van zijne woning eene hoeveelheid benzine be waard, boven het hij de wet bepaalde gewicht van 10 KG. Als deskundige werd gehoord de heer Holterman. Te gen bekl. werd 2 boete of 2 dagen hechtenis gerequireerd. Tegen J. S. Groen e. a. dienst plichtigen bij de brandspuit te IJmui- den werd wegens het niet aanwezig zijn bij eene verplichte oefening elk f 3 boete of 3 dagen geëischi. Heemstede. Burgemeester en Wethouders hebben een voorgenomen Collecte gestuit van het bestuur der Veree- niging ,,Hulp en steun voor Wee zen van alle gezindten te Amster dam," op grond dat in deze Ge meente vooral in de wintermaan den. veel armoede wordt geleden en door de verschillende armbe sturen veel van de ingezetenen moet worden gevraagd, en dat de voorgenomen Collecte niet anders dan schadelijk kan zijn voor de liefdadigheidszin van de ingezete nen ten opzichte van de armen der Gemeente Bennebroek. Vrijdag a.s. zal alhier eene hardrij derij worden gehouden voor behoeft i- gen, waarvoor prijzen, bestaande uit levensmiddelen zullen worden be schikbaar gesteld. Haarlemmer li ede en Spaar n- woude. Bij den te Haarlemmerliede op de Binnen-Liede gehouden wedstrijd be haalden van de 17 deelnemers de prij zen H. van Oosterom, te Sloterdijk. (ƒ25). J. Verbrugge, te Zuid-Schalkwijk 10), A. Smit. te Noord-Schalkwijk, Zomervaart, 5). G'. Willemse. te Haar lemmermeer 2.50) en J. Doesburg, te Haarlemerliede (een kistje sigaren). Ook Maandag en Dinsdag werdén de trekvaarten tusschen Haarlem en Slo terdijk druk bereden tusschen Haar lem en Halfweg was vooral Dinsdag de baan breed en goed geveegd. Wij meenen rijders en rijderessen de baanvegers op het midden der banen dringend te mogen aanbevelenzij ontvangen voor hun betrekkelijk vele werk weinig in vergelijking met hun collega's onder bruggen of eindpunten. En op de vaarten worden de gelden niet verdeeld. Beverwijk. Naar wij vernemen bestaan er plan nen. om op de haven.een hardrijdeni enz. te houden. Hoewel het ijs daar niet mooi is, kan er toch een tamelijk goe de baan gemaakt worden. Wanneer er nu maar niet te lang beraadslaagd wordt! Mej. G. E. S. Schuckink Kool slaagde dezer dagen voor het examen tot toela ting in de 3e klasse van 't Gymnasium te Haarlem. Wegens ongesteldheid is het concert dat alhier gegeven zou worden door mej. Domela Nieuwenhuis e, a., acht dagen uitgesteld. Bij de Donderdag gehouden veiling ten overstaan van notaris Willems uit Haarlem, van 6 nieuwe woonhuizen aan de Cornelis-Amsedwarsstraat. is de heer J. Nieman kooper geworden van alle perceelen samen voor 7060. Haarlemmermeer. Tusschen paal 573 en 578 te Haarlem mermeer. in de nabijheid van Burger veen is 1800 meter draad van de tele- phoonlijn Amsterdam—Rotterdam ont vreemd, waardoor de gemeenschap weder is verbroken, geweest. De politie doet weder onderzoek. Binnenland. II. M. de Koningin geeft a.s. Donder dag ten Hove een diner aan de hoof den der huit.enlandsche missiën te 's- Gravenhage of de zaakgelastigden met hunne dames. Een brief uit Rome. Van een zeer bevriende hand zegt het ,,Hbld." ontvingen wij Dinsdag een brief uit Rome, waaruit blijkt hoe katholieken te Rome vereenigd geest drift toonden voor het goede recht dei- Boeren. „Even kom ik u eens iets vertellen dat u zeker aardig vindt om in uw blad te plaatsen. „Want een klein incident had hier plaats dat aan de Hollanders kan too- nen hoe men in Italië denkt over den oorlog in Zuid-Afrika. „Heden woonde ik een zeer belang wekkend feest bij in het gebouw van de Propaganda. „Veertig jongelingen, toekomstige priesters of beter gezegd missionaris sen. hadden allen iets geschreven Christus ter eere, elk in zijn eigen taal, en ze lazen dat voor. „Wij hoorden daar Arabisch en Grieksch en de taal der Zoeloes en on geveer elke taal der wereld. Het was indrukwekkend. Acht kardinalen had den de eereplaatsen en de zaal was verder geheel gevuld met de hooge we reld van Rome en eenige Engelschen. „Daar werd bekend gemaakt, dat een jonge Boer uit Zuid-Afrika in het Hollandsch zou spreken. „Onmiddellijk stond de Britsche kardinaal Vaughan op om de zaal te verlaten. „Doch Z. Exe. was nog pas halver wege de zaal, of een oorverdoovend gejuich en handgeklap klonk alom. „Het was zoo spoTitaan: het kwam zoo rechtstreeks uit het hart!" In geheel Nederland zal dit gejubel te Rome een dankbare echo wekken. Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd: het candidaats-examen in de geneeskunde door de heeren K. Ypey en R. Heybroek: het 2e natuurkundig examen door de heeren H. C. van Beu- ningen van Helsdingen en W. N. Kaas- kooper. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op proefschrift „Studie over het Anarchisme van de Daad" de heer F. B. Enthoven, geboren te Am sterdam. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het theoretisch geneeskundig examen door den heev H. ,T. M. Bos houwers. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschirft: „De be wegingsvergelijkingen der wrijvende vloeistoffen en de daarbij behoorende calorische vergelijking,? de heer F. 51. Cohen, geboren te Amsterdam. Voor de krijgsgevangen Boeren. Door de Ned. Z.-Afrik. Vereeniging werd aan den Neder], consul, den heer De Waal, te Kaapstad, gezonden 3000, waarvan 1200 voor de Boeren-krijgs- gevangenen te Durban en de rest voor de uit hun woning en land verdrevene noodlijdenden te Kaapstad. De heer Van Boeschoten deelt mede, dat als president Kruger in beterschap blijft toenemen, ZHEd. zich voorstelt aanstaande week, mogelijk reeds vóór Woensdag, naar Utrecht te vertrek ken. Daar Zijn HoogEdele nog niet ge heel hersteld is, zou hij gaarne zien, dat zijn reis derwaarts en zijn aan komst zonder uiterlijk huldebetoon plaats hebben. Kamer van Arbeid. De K. v. A. voor de voedings- en ge notmiddelen te Amsterdam heeft zich met een adres tot den minister van Waterstaat gewend, ten einde wijzi ging, en aanvulling der Wet op de Ka mers van Arbeid te verkrijgen. In het adres wordt gevraagd dat de leden der Kamers het recht zullen hebben, tegen den wil van den eigenaar, fabrieken of werkplaatsen te bezoeken dat in de Wet het beginsel werd op genomen dat voor elk bedrijf in de K. v. A. vertegenwoordigd, zooveel moge lijk een lid zoowel van de zijde dei- pat roons als van die der werklieden zal plaats nemen dat aan den secretaris een bij K.B. vast te stellen salaris worde toege kend dat. indien een werkman-lid der Ka mer, wegens dat lidmaatschap ontsla gen wordt, door wettelijke bepalingen de getroffene althans in den eersten tijd voor broodeloosheid worde be schermd dat in de Wet eene bepaling worde opgenomen, welke de verplichting uit drukt tot. het geven van voldoende in lichtingen. door de tegenovergestelde partij dal, indien een of beide partijen zich niet aan het advies van den Raad wil len onderwerpen, op beiden de ver plichting zal rusten mede te werken tot benoeming van scheidsmannen, die als goede mannen naar billijkheid, overeenkomstig de regelen van het Wetboek van Burgerlijke rechtsvorde ring en met inachtneming der Wet op de Kamers van Arbeid, zullen oordce len dat de kiesgerechtigheid voor de Kamers van Arbeid niet beperkt blijve tot hen. die ingezetene en tevens Ne derlanders zijn, maar uitgebreid wor de ook tot hen rhe wel ingezetenen, maar geen Nederlanders zijn dat in art. 31 worde bepaald Is het aantal der door de patroons gekozen leden in eene vergadering bij de stem ming niet gelijk aan dat der door de werklieden gekozen leden, dan hebben aan de talrijkste zijde zooveel leden als het verschil bedraagt, aanvangende met de jongste in jaren, alleen eene raadgevende stem dat art. 35, regelende het recht op presentiegeld voor het bijwonen van vergaderingen, worde aangevuld, in zooverre dat presentiegeld worde uit gekeerd telkens wanneer de leden in of buiten eene vergadering in opdracht en in dienst der Kamer werkzaam zijn of daartoe door het bestuur worden nitgenoodigd. Nederl. Ambulance. Ter voldoening aan daartoe, ook te legrafisch ontvangen aanvragen, zal den 2en Februari a.s. door het hoofd comité van het Ned. Roode Kruis van Amsterdam uit een belangrijke partij bedfoumituren, levens-, genees- en out smettingsmiddelen worden geëxpedi eerd naai- Lourengo Marques voor de Ned. ambulances in Zuid-Afrika. Belangstellenden, die aan deze zen ding schenkingen willen toevoegen, wordt beleefd verzocht ze te zenden naar loods C„ Handelskade1 te Am sterdam, waar zij uiterlijk den 29en: dezer verwacht worden. Bijzonder welkom zullen zijn: vruch tensappen en limonades, cacao, thee, suiker, vruchten op water, bouillon, tabak, sigaren en whisky. De kisten te voorzien van een rood kruis en van een bijzonder merk, niet het adres: Nederlandsche ambulances. Een opgave van het aantal, den in houd en het bijzonder merk der kis ten of pakken wordt ingewacht bij den lieer E. Bruchner, Heerengracht 270 te Amsterdam, die gaarne bereid blijft zoo noodig, nadere aanwijzingen te doen. Een onderscheiding. Onlangs is medegedeeld dat Mgr. Abels, apost. vlc. van Oost-Mongolié, met 22 Hollandsche en Belgische mis sionarissen en 4000 inlandsche Chris tenen, na een verwoeden strijd tegen 10.000 Boksers, door een Russische co lonne van 85 man met den dapperen commandant Eletz aan het hoofd, werd ontzet en behouden. Driemaal gewond, verliet de commandant zijn post niet, maar streed totdat de overwinning verzekerd was. De bx'ieven der missio narissen brengen allen lof en dank aan dien moedigen officier en de Russische troepen, die door hun dapper optreden zooveel heiben gered. Van zeer bevoegde zijde wordt aan „De Tijd" medegedeeld, dat onze Re geering den heldhaftigen commandant Eletz met een. ridderorde begiftigd heeft. Men seint ons uit Den Haag: Bij goed weder vertrekt President Kruger Dinsdag naar Utrecht, waar heen ook het driemanschap gaat. Prof. Snellen zal eene kleine operatie ver richten. waarna een tijd van rust noo dig is. Vermoedelijk zal hij na zijn herstel terugkeeren naar den Haag. De Zuiderzee is, van Urk bezien, een eindelooze ijs- vlakteslechts bewesten Urk, in het Val, is water. Op die vlakte zijn tal van heuveltjes, door kruiend ijs ge- j vormd. Ook vóór den havenmond ligt veel ijs opgestapeld, dat nog lang de visschersvloot in de haven gevangen kan houden, Vreeselijke dood- De alleenwonende' bijna 87-jarige daglooner Jan Oosting te Midwolde (Westerkwartier) is Zaterdagavond ellendig om het leven gekomen. Voor bijgangers. eene bijzondere brand lucht vernemende, waarschuwden de buren. Om toegang tot de woning te verkrijgen, werd door T. Nieuwhof een venster ingeslagen. In de woning heerschte een onaange name lucht, de bewoner werd in een hoek der kamer smeulende aangetrof fen. Na hem naar huiten gedragen te hebben, bleek het. dat de arme man van voren grootendeels verkoold was; de inmiddels geroepen gemeentegenees heer kon geen hulp meer brengen. Spoedig daarna stierf de arme grijs aard. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. Het Gewerbegericht te Berlijn heeft in liet. jaar 1899/1900 in het geheel 12,630 zaken te behandelen gehad, te gen 12.726 in het voorgaande jaar. Hiervan werden, nog vóór de zaak in behandeling kwam, resp. 511 en 517 door minnelijke schikking tusschen de partijen bijgelegd. Van de overige klachten werden 2745 weder ingetrok ken en gaven 6372 tot een compromis aanleiding. De meeste gevallen (2471) bleken in de voedingsindustrie voorge komen te zijn, dan volgt het confectie- vak met 2367 geschillen. Ook in 1898/99 stonden deze vakken met resp. 2321 en 2630 gevallen bovenaan. De overwegende meerderheid der ge schillen gold kleine belangen. Bij 5395 was het belang niet grooter dan 20 mark, bij 4049 van 2050 mark. Slechts bij 641, of omstreeks 5 pet., der geval len was het belang hooger dan 100 m., en het geschil dientengevolge vatbaar voor hooger beroep, dat slechts in 42 gevallen werd in gesteld. In 6845 gevallen gold het geschil de betaling van achterstallig loon, en in 5118 schadevergoeding wegens ontslag zonder voorafgaande dienstopzegging. Uit deze cijfers blijkt reeds, dat de groote meerderheid der geschillen door werklieden zijn aanhangig gemaakt; tegen 11,990 klachten van werklieden, stonden slechts 640 van patroons. In verband met de geringe belangen bij de meeste geschillen betrokken, is het een gunstig verschijnsel dat de meeste zaken zeer snel afliepen: binnen een week reeds 1510, en binnen drie we ken 10.431 of 86.8 pCt. van het geheel. INGEZONDEN MEDEÜE^- LINGEN 30 cents per regel. Zuivert uw bioed Het bloed de1 hoofdfactor van het menschelijk lichaam wordt door de meeste me-nschen niet genoeg verzorgd, waardoor ontstaan even wel de meeste ziekten om niet te zeggen allen. Door den slechten toestand van het bloed, door de ver schillende bezigheden die wij da gelijks hebben, verzuimen wij ons bloed op tijd en van tijd tot tijd te verzorgen. Meestal is deze nalatigheid te wijten door dat de meeste men- schen niet weten op welke wijze te werk te gaan. Welnu, waarde lezers en leze ressen, het thans zoo populair ge- wordene middel waarvan gij zoo menigmaal de werkeliik wonder bare genezingen gelezen hebt zijn de Pink Pillen van Dr. Williams. Zoo schrijft ons de heer Verijzer, lste dwarsstraat, te Vlissingen ik deel U mede döt Uwe Pink Pillen uitstekend: zijn. mijne echtgenoote was lijdende aan bloedarmoede, hartkloppingen en is door het ge bruik Uwer Pink Pillen veel voor uitgegaan. zoo goed als genezen. Onze verslaggever bracht een be zoek aan Juffrouw Verijzer en mocht van haar dezelfde verkla ring vernemen als liaar echtgenoot geschreven had en voegde- daar nog bij dat zij zich veel opgeruimder gevoelde en meer lust had1 hare da- gelijksche huishoudelijke bezighe den waar te nemen. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn kraclitdadigvoor bloedarmoede ver lamming, ruggemergstering. rheu- matiek. heupjicht. zenuwpijn, St. Vitus dans, hoofdpim, zenuwziek te, kliergezwellen, enz., zij zijn een her nieuwer van het bloed en een spierve.rsterkend middel. Zij ge ven schoon© kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werkdadig© werking tegen al de ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Prijs fl.75 de doos: f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apothèken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. §Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depóthou ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in- geloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het ge bruik der echte Pinkpillen, weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. B) Afbeelding der (IjjjpP^i%ss]ji) doos Sport en Wedstrijden. IJssport. Donderdag worden groote ijsfeesten op het Noord-Hollandsch kanaal ge houden. Zeer aanbevelenswaardig is een tochtje naar Anna Paulowna, dat ge makkelijk langs het N.-H. Kanaal be reikt kan worden van de Zi jpersluis langs de Groote Sloot, of van West einde langs de Molenvaart. Het groote spiegelgladde Oude Veer, vóór het ho tel Veerburg, biedt een zeldzame en uitlokkende gelegenheid voor ijsver maak. Het wordt reeds door tal van vreemdelingen bezocht. Heden werd te Bolsward een gecos- tumeerde hardrijderij gehouden. De gecostumeerden stelden voorPresi denten Paul Kruger en Steijn en hun ne generaals Botha, De Wet en De la Reij met hunne wakkere medestrijders tegen Chamberlain, Rhodes, Jameson, en de Engelsclie generaals Roberts, Buller en Kitchener met hunne solda ten. Het programma luidde 10 uur. Aan komst van Kruger en Steijn per tram van Sneek, daarna optocht door de stad en aanvang der rijderij. 11/2 uur. Groote optocht naar de baan. 2 1/2 uur. Jacht op generaal De Wet. 3 1/2 uur. Beslissing van den wedstrijd tusschen de Boeren en de Engelschen. 4 uur. Zegepraal der Boeren. Ten slotte op tocht met fakkellicht en gecostumeerd bal. De entreegelden komen ten bate dei- krijgsgevangen Boeren. Men is bezig de baan naar Marken, ontredderd door de 20.000 schaatsen rijders van jl. Zondag, weer in orde te ónder Marken. Rechtszaken. De „Tramways Nèerlandais." De Belgische minister van justitie heeft Bonheur, een der veroordeelden uit het proces der „Tramways Neer- iandais", voorwaardelijk in vrijheid doen stellen. Inbraak Brouwersgracht. Zooals men zich herinneren zal. ver-, oordeelde eenigen tijd geleden de Am-, sterdamsche rechtbank Veltman en: Stubbe, logés van den Vriendenkring, wegens pogng tot moord en poging tot diefstal, tot een gevangenisstraf voor den tijd van 14 en 10 jaren. Beiden pleegden inbraak in eeu pak huis op de Brouwersgracht, en losten bij betrapping in het perceel eenige revolverschoten op den brigadier van Stralen, zóó dat deze in zijn kin ge wond werd. Dinsdag stonden zij in hooger be roep voor het Gerechtshof. De advocaat-generaal mr. Baud re- quireerde bevestiging van het vonnis. Vervolg' Stadsnieuws. Derde Bachconcert. Het is na een Bach-concert gewoon lijk heel moeilijk zich aanstonds van zijn indrukken rekenschap te geven. In den regel is de herinnering die men van zoo'n muzikaal feest mee naar huis neemt, zoo rijk, zoo vol en zoo veler lei, dat het bij al dien glans en schit tering in de eerste oogenblikken bijna niet mogelijk is de afzonderlijke dee- len van het stralend geheel scherp in het oog te vatten. Zoo ook weer bij het laatste Bach concert. dat. Dinsdagavond plaats had, en waar, naast het Concertgebouw orkest, de beroemde viool-virtuoos Eugène Ysaye uit Brussel optrad. Te zeggen dat Ysaye in zijn kwaliteit van beroemd viool-virtuoos over buitengewone techniek beschikt, dat hij een mooien, warmen en steeds rei- nen toon ontwikkelt is al ongerijmd genoeg laat staan dan het te schrij ven. Alleen kan ik zeggen dat mijn in druk van dit magistraal vioolspel te beginnen bij den aanhef van Saint - Saën's Concert, waarbij al dadelijk de vonken uit den strijkstok vlogen, over Beethoven's warm en innig voor gedragen Romance in G, naar de uiterst gelukkige en prachtig ge lukte vertolking van Rimsky Korsa- kow's Fantaisie Russe zeer groot was. Maar toch niet zóó groot als de in druk, dien de reproductie van Bralim's derde Symphonie (in F) door het on overtroffen Am sterdamsche orkest op mij maakte. Vooreerst vind ik deze symphonie een heerlijk, poëtisch en wat vorm betreft klaar en krachtig gebouwd werk. En ten tweede scheen mij de uitvoering van het orkest zoo in alle opzichten gelukkig, dat ik in stilte, maar in volle oprechtheid ons muzikaal Nederland geluk gewensclit heb met dit orkest onder dezen leider. Wie Willem Mengelberg niet kende moet hem bij deze meesterdaad hebben leeren kennen en vereeren als een die onder vele duizenden zijn gelijke niet vindt. En toch zou al het talent, het genie zelfs van een dirigent niet bij machte zijn de gedachten van meesters en, grootmeesters der kunst waardig te vertolken, wanneer hem niet een schare kunstenaars ten dienste stond, die zijn intenties willig overnemen en met bekwaamheid en toewijding tot uitdrukking brengen. Zoo gelukkig is Mengelberg en hij geniet zijn geluk. Maar niet hij alleen: wij allen die een hart hebben voor kunst hoe dikwijls hebben wij ons al niet mogen koesteren in de stralen van zijn heerlijkheid Behalve de reeds genoemde werken kwamen nog twee Ouvertures op het programma voorManfred van Schumann en lm Frühling van Goldmark. Twee contrastenmaar beide kunstwerken van edel stempel en beide door het orkest met dezelf de zorg behandeld. Een avond van onverdeeld muzikaal genieten PHILIP LOOTS. Onze stadgenoot, de heer Jan van den Berg, heeft zich in den Bosch kra nig gehouden. In de Kampioenschappen van Noord- Brabant. die aldaar Dinsdag hebben plaats gehad, won hij 2 tweede prijzen, resp. in de 1500 en in de 3000 M. De le prijzen in die afdeelingen wer den behaald door B. Besemer te Hel mond, die ook in de 500 M. eerste aan kwam en dus kampioen werd verklaard Jan van den Berg legde de 1500 M. af in 3 min. 11 sec., de 3000 M. in 6 min. 30 3/5 sec. Te Haarlem waren zijne tijden op Zaterdag jl. voor beide afstanden 3 min. 3 1/3 sec. en 6 min. 30 sec. Gevonden Voorwerpen. Een houten kruk, een klein zwart hondje, een nikkelen remontoir-hor loge, een sleutel. Een glacé-handschoen, een bril, een zilveren paternoster in étui. een zilve ren horloge met ketting. Wedstrijd op 'tSpaarne. De ijsclub Christiania te Zuid- Schalkwijk, hield heden een wedstrijd voor beroepsrijders op hare voor deze gelegenheid uitstekend in orde ge brachte banen. Het weer werkte ook mee om het feest te doen slagen. Toch had het pu bliek grooter kunnen zijn. dan het ge val was. Waarlijk de wedstrijden wa ren het wel waard. Er hadden zich 13 deelnemers opge geven, waarvan na de eerste ronde overbleven de heeren II. v. Oosterom van Amsterdam, J. Rusman van Haar lem. A. van Brugge, idem. .7. v. Brug ge. Zuid-Schalkwijk, J. Verzij Iberg, Haarlem, en C. van Oosterom, Sloter dijk. Een 7 jarige jongen viel in den Burg wal door het ijs en werd door een agent van politie gered en huiswaarts ge bracht. Tegen een paar personen, die zich, uitgaven als personeel der duinwater leiding en in die qualiteit Nieuwjaar kwamen wenschen, werd proces-ver baal opgemaakt. Zandvoort. Donderdagavond a. s. zal de heer J. Th. Schühmacher in „Ons Huis" al hier optreden met de overbetuwsche novelle ,,'t Blinkende Hoanje" van J. ,1 Cremer. Land- en Tuinbouw. De Hollandsche Pluimveeclub ,,Or- nis", het vorig jaar opgericht, zal hare eerste internationale tentoonstelling houden van 15 tot en met 17 Febr. te Amsterdam. Edelweiss. De prefect van Isère heeft een drin- gend-noodig besluit genomen en het verzenden en verhandelen van alpen- planten verboden. Vooral is dit besluit toe te juichen door de edelweissvrien- den. Deze mooie alpenplant werd zoo zeldzaam, dat specialiteiten voorspel den, dat zij dra geheel verdwijnen zou De overheid heeft toen gemeend, dat het haar plicht was, het edelweiss en nog enkele zeldzame florakinderen van de besneeuwde alpentoppen in bescher- ming te nemen. Gemengd Nieuws. Ia een mijnschacht. In een mijn te Lourches bij Valen ciennes heeft een treurig ongeluk plaat; gehad. Terwijl een bak met een aantal werklieden omhoog steeg, kwam hij in botsing met een uitstekend gedeelte van de schacht. Door den schok stort ten vier werklieden omlaag, in een diepte van 550 meter, terwijl een vijfde uit den bak geslingerd, zwaar gewond werd, doch net omlaag viel. De overi gen werden slechts licht gekwetst doot den hevigen schok. De vier ongelukki gen, die in de ontzettende diepte om laag stortten, zijn niet teruggevonden; alles wat men beneden vond was een bijna onherkenbare romp. Het beroep van opera-zangei is niet zoo heel onvoordeelig, vooral wanneer men het voorrecht heeft dooi Maurice Grau in het „Metropolitain Opera-House" te New-York te worden geëngageerd, zooals sommige cijfers bewijzen. Jean de Reské verdient hel meest: 2,450 dollars per avond, (hij is voor 40 voorstellingen geëngageerd). Mevrouw Melba krijgt 1200 dollars, en mevr. Ternina 1000 dollars pe? avond. Mevrouw Nordica krijgt 60,00( dollars voor het gelieele seizoen, en de tenor Van Dijck ontvangt het in verhouding van zijn collega De Rescé bescheiden honorarium van 1000 dol lars per avond. Die enorme appointementen kunneE betaald worden, omdat de entrées zoc hoog zijn. Voor de goedkoopste loge moet nog 100 dollars betaald worden. Voor zulke inkomsten hebben de ar tisten natuurlijk gaarne een beetje zee ziekte over. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd 16 Jan. F. Miede- ma en M. H. Zondervan. J. P. H v. Bodegraven en C. M. v. Gelder, O. H. Kappelhof en M. M. J. Ha mers. A v. Dalen en C. E. Raap horst. A. Kloosterman en F. v. Dok Getrouwd: 16 Jan. B. Visser er A. M. Bronkhorst. J. H. de Wilde en D. de Vries. A. G. Prent en J M. Rees. Bevallen 15 Jan. G. M. v. d Heuvelv. Lierop, z. H. M. Vos seKees, z. 16. H. de VriesHart looper, z. Overleden 15 Jan. P. v. d. Broek 7 mnd d. Kenaustraat. J. v. Stave- ren. 74 j. KI. Houtstraat. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente op Woensdag 16 Januari 1901 des namiddags ten 11/2 ure. Voorzitter Mr. Th. de Haan Hugen holtz, waarnemend burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de heeren Sneltjes, Koopman, de La noy, Loomeijer, Sabelis. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Medegedeeld wordt dat is ingekomen een schrijven van den commissaris dei Koningin in de provincie Noord-Hol land, houdende mededeeling, dat aar den Burgemeester op zijn verzoek eet verlof is verleend voor den tijd van li dagen, ingaande den 14n dezer. Dat is gesteld in handen van B. er W. om advies: lo. een adres van H. v. d. Vossea houdende verzoek hem een stuk gr one ta verhuren aan de Leidsche Vaart nabij het station Vogelenzang, welk< grond vroeger in huur is geweest bi; J. van Zwieten. 2o. een adres van den Raad van Ad ministratie van de H. IJ. S. M., hou- dende verzoek in huur te bekomen een gedeelte water in de Amsterdamsche Vaart, langs de Ceptrale Werkplaat sen. 3o. een adres van J. F. L. Janssen, verzoekende hem te vergunnen een uit bouw te maken aan het perceel Kenau park No. 2. 4o. de rekening en verantwoording dienst 1900 van da Kamer van Koop! handel en Fabrieken.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2