Gezant. lk zou toch de onderhan delingen beëindigd willen zien. Zijt gij sterk genoeg om te beraadslagen Li. Dat hangt er van af. Gezant. Wij wenschen vrede te sluiten met China. Li (steekt zijn neus buiten de de kens}. lk ben nu erg ziek. Gezant. Wij zullen geen buiten sporige eischen stellen. Li (rechtop zittende). Ik voel de ziekte zakken. Gezant. Laten wij voor alles er voor waken het land te ruïneeren. Li (zet een voet op den grond). Ik hen bijna heelemaal beter. Gezant. De straffen zullen zoo mild mogelijk zijn. Li (staande). Waarachtig, ik ben beter. Gezant. Dus wij kunnen praten - Li. Zeker. Omdat gij niets vraagt, zullen wij het u toestaan. Gezant. Pardon... wij zijn niet al te naïef. Wij eischen enkele vergoedin gen. Li (plotseling ernstig). Wat Gezant. lo. Een schadeloosstelling in geld. Li (op zijn stoel vallende). Au, ik krijg weer pijn. Gezant. 2o. De terechtstelling der rebellen. Li (achterover vallende). O, de pij nen komen weer terug. Gezant. 3o. Een afstand van grondgebied, de terugkeer van den Keizer in Peking, uitlevering van het oorlogsmateriaal. Li (krimpende van pijn). Ik sterf, ik sterf Help (Dienaren stormen binnen en dragen hun meester weg). Gezant (tot den dokter). Arme man Wat heeft hij Dokter. Als het land', lijdt hij ook aan inwendige crisissen. Gezant. En wat schrijft gij voor? Dokter. Een volkomen ontrui ming Gezant. Ah x Dokter. van het grondgebied. Pierre Veber. (Temps.) Turksclie genade. Aan de Matin" wordt bericht, dat twee hooggeplaatste Turken, die naar Parijs gevlucht waren, voor eenigen tijd uitgenoodigd waren naar Turkije terug te keeren, waar de Sultan hen in eer zou herstellen. De Turksche ge zant te Parijs wendde al zijn invloed aan en ten laatste vertrokken de hei de Turken op het eerewoord van den gezant, dat hun geen haar gekrenkt zou worden, naar Konstantinopel. Se dert heeft men nooit weer iets van hen vernomen, en de Matin" vraagt nieuwsgierig of men hen in zakken genaaid en in den Bosporus heeft ge worpen, of de traditioneels koffie heeft laten drinken, of hen hetzelfde lot heeft doen ondergaan als den eigen broer van den Sultan? Anarchisten. De uitgever van den anarchisti scher! almanak. Frigerio te Zurich, was sedert eenigen tijd' in groote verlegenheid, doordat alle mede werkers. die kopij beloofd hadden, hom blijbaar in den steek lieten. Daar opeens kreeg hij het lu-mi- neuse idéé, of de stukken misschien door de post konden zijn opgehou den. En bij informatie bleek dit juist te zijn. De postdireclie deelde hem mee. dat alle anarchistische zendingen, voor hem bestemd, door de politic waren onderschept. Diiiischs dierenbescherming Ir: Duitschland bestaat een ver- eeniging lot bescherming van die ren. welke een aardig middel heeft bedacht om haar pogingen popu lair te maken. Zij geeft boekjes aan haar leden uit met bonnetjes. Wan néér een lid op straat getroP'en weidt dooi de bijzondere zorgen, die een koetsier aan zijn paard be steedt door een kind. dat vriende lijk is voor een dier scheurt hij een bonnetje uil zijn boekje en geeft het den dierenvriend. Aan hei eind van het jaar kunnen de ben netjes worden ingezonden oh voor 'elk wordt een mark betaald. In Duitschland heet'! men op ge bied van dierenbescherming reeds meer goede maatregelen ingevoerd. Bijvoorbeeld om de paarden hun haver niet uit zakken te laten eten. üif aan hun hoofd worden gehan- gen, doch uit, open mandjes, zoodat reeds is. ik ben u zeer dankbaar en geloof dat gij alles voor mijn bestwil doet, maar er kan werkelijk niets van komen. Niets ler wereld zal mij kunnen bewegen mijnheer Brandon te huwen. Daarvoor zult gij boeten, kop pige domoor. Als ik het verkies, kunt gij straatarm worden. Niet straatarm vader, zeide Claude op zachten doch beslisten toon. ,ik geloof wel dat ik mijn eigen brood kan verdienen, Doe het dan. riep Traeey uit op een toon waarin al zijn verbit tering doorstraalde. Gij moet hel huis uit als ge- mij niet wilt gehoorzamen. lk wil u in alle opzichten ge hoorzamen maar niet hierin. Op dit punt mag ik een eigen oordeel bezitten en niemand zal mij dal reehl ontnemen. Verlaat dan mijn huis. Ik zal geen geld meer aan je verspillen. Neern je kleeren en al wat je mij afgezet hebt meê en ga waarheen je wilt en doe wat je wilt. Ik wil je niet meer terugzien voor dat je toi mij zegt Ik zal Brandon trouwen. Spreekt gij in vollen ernst? zij vrij adem kunnen halen. Zoo moeten ook de wagens, waar een hond als trekdier voorgespannen is een plankje aan dien ondeiKant hebben, opdat de hond, als hij rus ten mag, zich niet op den grond of in de modder hoeft neer te 'eg gen. doch op het neergelaten olank- je kan neervlijen. Ruwe onderofficieren. De militaire rechtbank te Breslau heeft Zaterdag den onderofficier Bar ton tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij door zijn ruw gedrag een soldaat tot zelfmoord had gebracht. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de beul den ongelukkigen soldaat soms aan een ruif vastbond en dwong hooi te eten. Een Spaansche stad verbrand. Een hevige brand heeft te Mucientes in de provincie Valladolid gewoed en de helft der stad in de asch gelegd. Uit Valladolid is hulp gezonden. Men. weet reeds, dat twee personen in de vlam men zijn omgekomen. Fin de Siècle. Het was zulk een gemakkelijke, veel zeggende, handige uitdrukking, over welker verlies men zich kwalijk troos ten kon. Gelukkig is er een nieuwe in zwang gekomen, verschuldigd aan het lid der Fransche Academie, die voor een paar dagen in gezelschap tot iemand zei„Vous ètes. monsieur, tout a fait jeunesiècle...'' Wat wil men meer I eerplicbt. Pa! Mijnheer vraagt of u een briefje wilt medegeven, dat \ye vanmiddag tehuis mogen blijven. En dat waarom V Mijnheer heeft het aan al de jongens gezegd, dat ze vanmiddag mogen rijden en dat ze zoom brief je moeten mede brengen. Ik dank je je gaat maar naar school Nee pa. want mijnheer komt ook niet en nu moet hij hel zoo doen, anders komt, hij met de wet in de war. Na informatie bleek dat er te weinig kinderen over waren om school te houden. Hulde aan de Koningin. Nederlands bevallige en edelmoe dige Koningin zal, zegt een Brus- selsch blad, ter gelegenheid van haar huwelijk, het voorwerp zijn der vleiendste eerbetuigingen aller beschaafde natiën. Hare grootsche, edele daad jegens oom Kruger, strekt inderdaad ter bewondering der gansche wereld. België zal in dit koor van zege ningen ook medezingen. Op eigen initiatief heeft de Gent- sche beeldhouwer Hippoliet Le Roy, een schoon idee opgevat. De bescherming door Wilhelmina aan Kruger verleend zal hij door een prachtige gedenkpenning herinne ren Mooraa&nslag. Vrijdag heeft, op de trappen van het. Paleis van Justitie zelve, ie Brussel een moordaanslag plaats, gehad, waarvan het slachtoffer zeer bedenkelijk ligt en waarschijnlijk zal sterven. Terwijl de procureur des Ro llings, Nagels en de advocaten Mas- son en Van Roye met anderen dc- Lraopen afdaalden, zagen zij eens klaps een heer op een dame a bout porlant een revolverschot lossen.Zij wierpen zich op den man, die zich kalm overgat en bleek Pe-rrin ie heeten, terwijl de getroffene, me vrouw Perrin-zelve was. Huwelijks- oneen igheden. die hen beiden tot in het justitiepaleis hebben ge bracht en van welk justitieel dra ma de eerste acte zou beginnen, is de oorzaak. Mevrouw wilde haar klacht tegen haar echtgenoot niet intrekken, het geen dezen zoo woedend maakte, dat hij zijn wederhelft op de open bare straat, vlak vóór het Paleis, een kogel in het lichaam joeg. De redding der „Ru3sie." Donderdagnacht bedaarde dc storm, die op de kust bij F araman stond. Een -redding'boot kon in zee steken met, vier vroeg Claude, en nu verkreeg haar beslistheid', die onder haar uiter lijke meegaandheid verborgen lag den boventoon. Met vasten blik zag z:' in Tracey's toornige oogei;. Dat zuil gii maar al te goed merken. Dan zal ik u maar vaarwel zeggen Zij deed moeite haar opkomende tranen terug te dringen. Laaf mij naar oom en tante teruggaan, lk behoef niet weer bij u te komen, voordat gij mij noodig hebt. Zij stond op' en legde haar werk in haar mandje. Toen stak |ii h'akr hand uit en zeide nog eens Ycuvr- wel.' Ga heen! riep haar beminne lijke vader. ..Ga uit mijn oogen. Dwaas, koppig, nutteloos schepsel, lwc durf je mij* tegenspreken? Claude zag hem een oogenblik in stomme verbazing aan, keerde zich toen om en verliet de kamer. HOOFDSTUK VIII. De Selley's waren verrukt Clau de. al was 't maar een naar dagen, te logeeren te hebben. Zij was aller roeiers, die na veel moeite het schip bereikten. Men nam de vrouwen en een kind aan boord en bereikte het land. De reddingsboot ,,Sainte Marie" vol bracht zes tochten en had toen de vol doening, alle opvarenden gered te heb ben. Ofschoon de reizigers veel van de koude en gebrek aan levensmiddelen hadden te lijden, hebben de doorge stane ontberingen voor hen verder geen slechte gevolgen gehad. Er worden verschillende namen genoemd van menschen, die moedig en met opoffe ring van hun eigen leven aan de red ding der schipbreukelingen hebben meegewerkt, zoo van den marinecom- missaris, die sedert Maandag niet van het strand week en in persoon de red dingspogingen leidde. Een ongeluk;. Een treffend spoorwegongeluk is Donderdag te Enghien bij Parijs ge beurd. Een oud echtpaar dat uitge stapt was, moest aan de overzijde van de rails zijn. In plaats van de overbrug gebruik te maken, waar het zeer druk was, wilde de oude dame over de rails loopen, juist toen een trein aankwam. Haai- man trachtte haar nog terug te houden, maar beiden vielen, evenals een beambte die hen trachtte te red den. De dame was terstond in stukken gereten, de man was nog levend, maar stierf den volgenden dag. De beambte is er met lichte verwondingen afgeko men. Een sensatie-bericht. De Ind. Beige" heeft voor een paar dagen medegedeeld, dat de Fransche generale staf in 1897, op aanwijzing van generaal Zurlin- den, toen minister van oorlog, be raadslaagd heeft over de mogelijk heid om België te annexeeren. Ge neraal Zurlinden zou toen onge veer hebben verklaard: België is niet in staat zich te verdedigen. In dien wij het in bezit nemen, zal Duitschland daaruit geen casus belli maken en Engeland: zal er on verschillig bij blijven. Duitschland zal België beschouwen als het rant soen voor het Rijksland en zijn an nexatie bij Frankrijk als den prijs voor een duurzamen vrede tusschen de twee mogendheden die elkaar in 1S70 hebben bestreden. En En geland zegt luide, dat het onver schillig is voor de vraag, ,,oi' Ant werpen Belgisch is of Fransch." DU bericht is zeer ongeloofwaar dig. Wij weten wel, dat op belof ten van groote mogendheden niet tc rekenen valt; maar de neutrali teit van België is door alle groote mogendheden gewaarborgd' en deze zouden niet kunnen toelaten, dat Frankrijk die schond. Bovendien had Frankrijk wel andere dingen te doen dan zich te wagen aan een coup, die het met half Europa in oorlog zou kunnen doen komen! Automatische paacdan- voederiuE. Een vindingrijk Amerikaan heeft een middel bedacht om zijne paar den te voederen dat zeker het lang gedroomde ideaal van alle koet siers en stalknechts is en waarvoor een gewone wekker gebruikt wordt. De wekker wordt op het uur gesteld, wanneer het paard 's mor gens vroeg zijne haver moet heb ben en die krijgt net voordat zijn eigenaar de oogen opendoet. De inrichting is zoodanig, dat de wek ker eene schuif in den haverbak oplicht en zoo door eene soort van goot de korrels in de ruif laat rollen. In hoeverre zulk eene automati sche voedering vertrouwbaar is. zal wel van de vertrouwbaarheid van den eigenaar afhangen, want hier geldt ook. evenals bij de mees te ondernemingen Zoolang de- voorraad strekt. Breode Boombladeren. In het plantenrijk worden de groot ste boombladeren ontwikkeld door de breed vertakte familie der palmen. De Inaja-pahn, die aan de oevers der Amazonerivier thuis behoort, beeft bla deren (pluimen) van 9 tot 15 meter lengte bij 3 a 31/2 meter breedte. Van de Tolipotpalm, die op Ceylon aange troffen wordt, zijn bladeren gevonden, die G meter lang en 51/2 meter breed waven. De bladeren van den kokos palmboom zijn dikwijls 9 nieter lang en 11/2 meter breed. De zonnescherm- boom, eene andere ook op Ceylon voor- I komende palmsoort, draagt zoo gewel- Hevc'ing. Haar kalme manieven waren zoo geheel vrij van lusteloos heid of onverschilligheid1, dat iedereen geneigd was haar ziin ge heimen en verdrietelijkheden toe te vertrouwen. Ofschoon haar kalmeerende raadgevingen dikwijls verworpen werden, oefende zij toch. hoewel zij het zich niet bewust was. in vloed uit. Vraag het Claude eens! La ten wij eens hooren hoe Claude er over denkt. Ik ben zeker, dat Clan- de dit ook vindt! deze en dergelij ke gezegden hoorde men zeer dik wijls in majoor Selley's huis. Zij was zeer teêr toen zij voor het eerst bij hen 'kwam wonen en er Tag zco'n droevige uitdrukking op haar bleek gezichtje, dat Kate, die zich haar eigen kracht en aanstekelijke levenslust bewust was, de arme kleine wees onder haar bescher ming nam en voor altijd vriend schap met haar sloot. Hel was alsof zij van de Pool streek plotseling naar het zonnige Zuiden werd1 overgeplaatst, toen Claude van Lichfield Terrace in het aangename fezedige thuis van haai oom kwam. O! als zij zonder dig groote bladeren, dat onder één zulk een blad 15 tot 20 menschen kunnen schuilen men ziet zulk een blad dan ook wel eens gebruiken als zonnetent voor een boot of door soldaten bij wijze van tent. Een blad van dezen boom, dat naar Europa gebracht werd, had een omtrek van bijna 11 me ter. Bij de planten, welke in .*uropa in trekkasten worden gekweekt, staat ten opzichte van de grootte der blade ren de Victoria Regina bovenaan. Aan deze plant hebben zich soms drijvende bladeren ontwikkeld van 2 1/2 meter middellijn en die een last van 170 kilo konden dragen. Een. kieine-me:sjes brief. „Het Nieuws van den Dag"' bevat een brief van een klein meisje te Klerksdorp aan haar grootmoeder die hier te lande vertoeft. Aan dien brief, gedagteekend van half No vember is hel volgende ontleend Een paar weken geleden hadden wij géneraal de Wet hier met pre sident Steyn en Theron's corps. Ik kan u vertellen, dat ik toen plei- zier liad en zij zijn allen nog zoo vol moed,. De Wet heeft ook een aanspraak gehouden, en hij heeft de Engelschen goed de waarheid gezegd. Ik stem geheel met hem mee. Hij vertelde ons, dat hij nu een nieuw gebod gaf, het was heb je naasten lief maar haat de En gelschen, en dat hij liever onzen president in het hart van de zee begraven zag, d'an dat hij een van die gemeene, laaghartige, diefach tige, leugenachtige Engelschen een hand op hem zag leggen en hij ge loofde wel dat er goeie- Engelschen waren, maar dan zijn ze allen klein gestorven. O tante, ik kan die En gelschen niet uitstaan en ik wensch ze liever naai' het land- waar de peper groeit. Men wordt cok zoo hard met zoo een onrechtvaardigen oorlog. Hier zijn. wij anders gelukkig welWij hebben vandaag voor het eerst weer wat suiker geproefd. Ik kan u vertellen, dat mijn ge stampt mielies als koek smaakte en vanmiddag ook eens weer een kopje thee. P. (een 12-jarige broer! van de schrijfster), is al den hee- len dag bezig om stamps te ver- koopen tusschen de kakieshij heeft al 16 shillings gemaakt. Na tuurlijk denken die lui dat ze Transvaal al hebben, maar we vechten ten minste nog op 13 ver schillende plaatsen en zullen niet opgeven al moeten wii nog zeven jaar vechten of we moeten allen dood zijn. Ik wou maar dat de ge- heele wereld Engeland den oorlog verklaarde. P. (het broertje) en ik hebben beide een lint op ons hoed. met de vlag van Transvaal en de Vrijstaat ieder aan een kant, en het wapen van de Z. A. R. in het mid den en er ond'er staatStrijd voor vrijheid en voor recht. Misschien ziel gij 'l wel, want ik zal de mijne gced bewaren. Zij hebben- al het slachtvee, van onzen slager afge nomen, maar wij hadden geen vleesch, hoor. Nieuw (speelgoed;. Het zal zeker niemand verwonderen, die heeft opgemerkt hoe de speelgoed fabrikanten van de belangrijke ge beurtenissen van den dag en van de nieuwste ontdekkingen partij weten te trekken, dat de oorlogen in Transvaal en in China deze lieeren in 't bijzonder hebben geïnspireerd tot het in den han del brengen* van speelgoed, dat aan beide gebeurtenissen herinnert. Vooral wat op dit gebied te Parijs vervaardigd wordt, draagt immer den stempel van actualiteit, wat eenerzijds oorzaak-is, dat- het zich slechts in kor ten tijd van succes mag verheugen, maar anderzijds den omzet geduren de die enkele maanden zoo hor op voert, dat alle moeiten en kosten aan het uitdenken en vervaardigen ervan verbonden, ruimschoots beloond wor den. Frankrijk alleen fabriceerde in het afgeloopen jaar voor ongeveer 45 of 50 rnillioen francs aan speelgoed; Duitsch land voor GO rnillioen. terwijl in de be kende speelgoedstad Neurenberg 25000 werklieden in deze industrie hun brood verdienen. De speelgoedfabricage is met reuzen schreden vooruitgegaan. Terwijl toch vroeger met de mees te zorg doosjes van sardines en andere blikken bussen werden in gezameld om tot vervaardiging van al- lerlei snuisterijen te dienen, wordt- nu haar plicht te veronachtzamc-u maar hier kon blijven, zelfs al riep haai vacler haar terug. Zou er ee-nige kans bestaan dat hij het deed Wel, Glade, hoe lief van je om zoo vroeg te komen' riep me vrouw Selley uit, die juist een oogenblikje was gaan zitten om de Times to lezen, na allerlei da- gclijksche bezigheden verricht te hebben. Wat zullen Kate en .Janes blij zijn; z<"* zijn juist aan de zitkamer bezig of in den wintertuin. Lieve ling! hier plotseling afbrekend en haai nichtje nauwkeurig beschou wend na haar een kus ter verwel koming te hebben gegeven. je ziet zoo bleek ais een lijk. Wat is er aan de hand? Ik ben verplicht geweest m.jn vadei tegen te spreken antwoord de Claude met een weemoedig lachje. ..toen werd hij heel ruw cm zeide onaangename dingen; maar het is dwaas van mij het mij zoo aan ie trekken. Maar ik kan in elk geval wat langer blijven en dat zegt al veel. Laten wij nu niet! meer over onaangename dingen spreken; ik wil mij zelve een beetje dit oude blik hoogstens nog* gebruikt voor het maken van goedkoope spoor wagen t-jes, maar komt bet -oor andere doeleinden niet meer in aanmerking. Tegenwoordig wordt den speelgoedfa brikanten eerste kwaliteit zink en ko per toegezonden, omdat vooral het me chanisme, dat in de meeste stukken speelgoed voorkomt, even nauw luis tert als het raderwerk van een horloge. De eerste bewerking in de fabriek is nu het- in stukken snijden dezer meta len. Al naar de bestemming, die deze onderdeden krijgen, worden ze in ver schillende vormen geknipt en lang zaam aan worden ze door verscheidene werktuigen en onder vele handen ge reed gemaakt. Dikwijls gaat elk stuk je speelgoed door 120 of 150 handen, alvorens het voor de aflevering ge schikt is. Elk klein mechanisme, in be weegbare poppen bijvoorbeeld, komt driemaal bij den werkman, die voor een goeden gang er van zorgen moet: het laatst, als het geheels stuk speel goed in elkaar zit, maar nog opgeknapt moet worden, alvorens het ingepakt wordt. Met soldeeren en dergelijke kar weitjes zijn mannen, met het aanklee- den, versieren, kammen, poetsen, ver nissen en inpakken, vrouwen belast, die soms aan de fabriek, soms ook aan huis werken. Voor elk stuk nieuw speelgoed moe ten vaak nieuwe werktuigen uitge dacht en vervaardigd worden, en niet zelden duurt het. dientengevolge maan den, voor het fabriceeren een aanvang nemen kan. De werktuigen, die dienen zullen om een eenvoudig stukje speel goed van een gulden te vervaardigen, kosten den fabrikant enkele malen dui zend en meer guldens, maar de enor me omzet, van hel nieuwe artikel brengt hem dan weer 50 tot 100 dui zend gulden op. Is het eenmaal zoo ver gekomen, dan zijn de werktuigen versleten en worden ter zijde gezet, tenzij de aanvraag naar het artikel blijft voortduren. Dit gebeurt echter zelden. Meestal verlangt men dan weer iets anders, iets nieuws en vooral iets actueels. Onder de nieuwe stukken, die nu weer in aanmaak zijn, behoort ..de dap pere Boer", een manneke in het- grijs, met vollen baard, den vilten hoed op het hoofd, den patroongordel om de schouders en het geweer tegen den arm gedrukt, alsof hi j op het punt was vuur te geven. Door een aardig werktuigje kan de Boer zich omdraaien en clan schoudert hij het geweer, Spe- ciaal voor den verkoop in Engeland is gemaakt: de gentleman in khaki, die de bajonet kruist met den denkbeeldi- gen Boer. Verder een Chineesche> bok ser met den langen zwarten staart op den rug, in de eene hand een groote sabel, in de andere hand een lans. Wat. cle duurdere stukken betreft, hebben de fabrikanten op de Tentoon stelling veel van hun gading gevonden: de monumentale poort, een Zwitsersch dorp, het trottoirroulant, het groote rad enz. Ook kan men koopen Chineesche huizen, Chineesche prauwen of jonken, de troepen der verbondenen in China, kopjes en bergen uit den Transvaal, een troep Engelschen, die een Trans- vaalsch dorp aanvallen, een nieuwe lo comotief van de Noord-Express, een automobiel, een onderzeesche torpedo boot, ja wat niet al, maar deze stuk ken, met- een bewonderenswaardige volkomenheid gefabriceerd, rieken zoo geweldig naar den mosterd, dat zij wel voorloopig op het verlanglijstje van de meeste kinderen zullen blijven staan. 'Het «ohenuen. Wat is het geheugen'? Is het een be wijs van verstand? Volgens Cicero is het geheugen de schatkist der weten schap. En de oude Montaigne zeide er van: „Het geheugen is de bewaarplaats en c!o toetssteen der geleerdheid." Bij cle dieren merkt men bij ver schillende soorten meer of minder ge heugen opo.a. met betrekking tot goed of kwaad, dal hun wordt bewezen, of der plaatsen, die ri* "pwend zijn te bezoeken. Men heeft bv. opgemerkt, dat een paard, dat 12 jaar in onderaard- sche mijnen had gewerkt, toen het weer op de oppervlakte dei* aarde terug werd gebracht, regelrecht naar zijn ouclen stal liep. Het geheugen der vogels, groot en klein, die, jaar uit jaar in, dezelfde plaatsen opzoeken tot bet houwen hun- nor nesten is van algemeeiïe bekend heid. Wat nu de menschen aangaat, zonder een goed geheugen is het onmogelijk vreemde talen te leeren. Zelfs in de oudheid waren reeds ver schillende* personen om hun geheugen beroemd. Mithridates sprak met het grootste gemak de meeste toen bestaan de talen; ook wist hij al de namen van de soldaten van zijn leger. Julius Cae- amusceren! Zij was besloten niet alles te ver téllen: vreemd genoeg voelde -zii zic-h beschaamd dat zij zoo uit hears vaders huis was gejaagd en wilde in geen geval haar tante, en nichtjes vertellen wat hiervan de reden was. Zij wilde die geschiedenis uit haar leven liever niet bekend ma ken. Mevrouw Selley merkte wel dat Claude lievei niet op het on derwerp inging. Heel goed, beste, ge zult ple- ziei hebben als wü er iets aan kun nen doen, naar de deur gaande, riep zii Kate! Janes, komt eens beneden. Claude is ei! Vroolijke- kreten en een zacht ge ritsel waren het antwoord hieron en de twee jonge meisjes vlogen de kamer in. O! Claude hoe heerlijk. Koe kondt gij zoo spoedig wegkomen? Hoe leuk, Claude! Maar heb je alleen dat kleine koffertje maar bij 'e. Je moet van avond1 toilet maken; wij hebben een groote loge. Het is jammer dat Sir Philip nu juist naar het buitenland moet en niet mee kan gaan, zeide Janet Mijn japon zou Tebbets met' sar deelde deze eigenschap met hem. Nog beroemder is in latere jaren een geleerde La Crosse genaamd. Hij was monnik, maar ging tot den Hervorm den godsdienst over. Na de herroeping van het Edict van Nantes vluchtte hij naar Bazel. Vandaar ging hij naar Berlijn, waar hij bibliothecaris werd bij Frederik den Groote. Deze zeide la ter van hem: Hij was zelf eene geheele bibliotheek. Zijn geheugen grensde aan het wonderbaarlijke. Eens zeide hij in tegenwoordigheid van Leibnitz 12 verzen op in elf verschillende talen, na ze slechts eens te hebben gehoord. Wat hem ook gevraagd' werd, op al les kon hij antwoorden, Hij wist alles in de boeken te vinden, die hij eens ge lezen had; hij gaf dadelijk uitgave en bladzijde aan. Hij sprak vloeiend, be halve zijne moedertaal, Engelsch, Spaansch, Portugeesch, Italiaansch en Duitsch, Latijnsch oud en nieuw Grieksch Hebreeuwsch. Hij leerde, om Leibnitz genoegen te doen, de Slavische en Baskischei en Oostersclie talen en Chineesch. Hij was geen bepaald taal- vucle of taalvorscher.. Hij kon niet nalaten alles te leeren, wat hem ter ooren kwam. Zoo ging het even eens met wijsbegeerte en geschiedenis. Kwam hij eenmaal los en goed aan 't praten, dan was er geen houden aan, dan sprak hij, verhaalde, deed aanha lingen en zei op wat men maar wilde. In onze dagen geen beroemder geheu gen dan dat van den Kardinaal Mezzo- fanti. Men verzekert, dat hij 78 talen sprak. In Pieter Nieuwland (Gest. 1794) heeft Nederland een dergelijk wonder aan te wijzen. In vorstelijke familiën wordt het ge heugen zeer gescherpt vooral ten aan zien van het herkennen van personen, die men eens ontmoet heeft. O" dit punt waren beroemd meest al onze Vorsten van Oranje, Victoria van Enge land en Keizer Pedro van Brazilië. Laat ons eindigen met een ge-zesde van Shakespeare: ..Het -eheugen is de schildwacht der hersenen." Watervoorziening in hamoude .Rome. De hygiënisten zijn gewoon, waar het geldt de watervoorziening in de moderne steden bij onze tegenwoor dige beschaving op den waren prijs te stellen, op de mildheid van het oude Rome onder dit opzicht te wijzen. In zijn presidentieele rede nu, vóór de leden der „Institution of civil Engi neers" gehouden, heeft de Engelscli- man Mausèrgh de legende van het mil- de-lijk door de oude Romeinen verstrek, te water vernietigd. Welke was namelijk de ontzaglijke hoeveelheid water, door de waterlei dingen welke Fi'ontinus beschrijft, naar Rome gevoerd. Prong had ze ver- o n derst ellen derwijze on 1.400.000 kub. meter per 24 uren geschat. Maar de heer Mausèrgh heeft het ongerijmde van deze cijfers aangetoond, welke in de waterleidingen een snelheid van vloeiing zonden hebben noodzakelijk gemaakt, die ooit in werkelijkheid kan hebben bestaan. Overigens was de heer Herschel bereids in een nauwkeurige studie tot de conclusie gekomen, dat de opbrengst der negen waterleidingen, waarmede Frontinus was belast waar schijnlijk kan worden geschat op 315 duizend kub. meter, waarvan 112.000 onderweg verloren gingen of verbruikt werden en 203.000 werden verstrekt in de stad. Wij weten bovendien door Plinius, dat deze waterleidingen slechts zel den allen tegelijk in dienst waren, dat twee of drie ervan gewoonlijk onge bruikt bleven wegens behoefte aan re paratie, zoódat. de hoeveelheid water, eiken dgg in de stad verstrekt; veilig tot 144.000 kub. meter kan worden te ruggebracht. De bevolking in die dagen gesteld op een rnillioen welk totaal geschiedkundig waarschijnlijk geacht wordt geeft dit een volumen van 144 liter per hoofd, wat inderdaad weinig is, als men bedenkt-* dat veel water werd gebruikt-voor de openbare baden en fonteinen. Doch ook behoort reke ning gehouden met -tiet feit, dat het grootste gedeelte der bevolking zich slechts bediende van water, dat door Slaven werd aangedragen, en dat bo vendien over talrijke locale bronnen werd beschikt. Hetzij intus'schen de hygiënisten door Rome ais model te stellen voor den watertoevoer naar onze groote ste den,al of niet in dwaling verkeeren,da maakt zeker niet ongedaan, dat over vloed van goed water voor de alge- meene gezondheidstoestanden in een groote stad van onschatbare waarde is. Paterson zenden. En Claude blijft een paar da gen, voegde mevrouw Selley er bij. -- Verrukkelijk! riepen beide meisjes uit. - Wel je kunt heusc-h goed met je vader omspringen. Maar Clau de. je ziet er uit alsof je hevig ge schreid hebt. Kijk maar niet naar mijn oogen. Kate! Ik zal vanavond har telijk lachen als je dat gaarne wilt. - Je wordt nog een automaat, Claude, zeide Jancs afkeurend, ter- wij) zii haar nichtje vast aanzag. Wees niet zoo onbeleefd. Ja- net! rie-p haar moeder uit. „Breng Claude naar haar nam er en laat haar al het nieuws zien dat er in de zitkamer is bijgekomen. Kate schiet met den schoorsteenmantel goed op, hij zal prachtig worden. Ik zou gaarne iets voor uw kamer willen maken, tante. Ga nu mee. Claude, wij heb ben een verrukkelijk duel ingestu deerd. Dat moet gii eerst hooren! en Janet stak haar arm door dien van Glaucle en trok haar meê. Kate bleef nog even bij haar moeder. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6