NIEUWS™ EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. iSe Jaargang. Zaterdag 19 Januari 1901. No. 5385 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS. Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet gebeele Rijk. per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spanrne. Kampei-singel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer <ler Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Ai-rondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bnreau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrdngère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slhi» Faubourg Montmartre. Haarlem's [Dagblad van 19 Jan. bevat o. a. Bloemlezing uit Engelsche ver- kiezingslengens, De Boeren gaan steeds vooruit in de Kaapkolonie, Men roept om meer troepen en betaalt de t egenwoordige niet, Ge meenteraad van Bloemendaal. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum^ mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voor de Jeugd. Aan heil die daarop zijn geabon neerd. wordt hierbij verzonden no. 4 van hetWeekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den heer F. H. van Leent, bevat in dit nummer Grootmoedertje. Een Nieuwjaarsvertelling. Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans Bok, bok, sta vast. Hoe bet volk aan een Koningin kwam. De spiegels. Lessen der Ervaring. Raadsel. Antwoord op bet raadsel. De Wolf en bet Lam. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per drie maanden is slechts 50 cents.) Politiek Overzicht. Bij de enorme krachtsontwikke ling der Boeren in de laatste dagen en het vooruitzicht van den lan gen duur, dien de oorlog in Zuid- Afrika nog hebben kan is het wel aardig eens in herinnering te bren gen wat bij dê laatste verkiezingen de Engelsche ministers, bij ver schillende gelegenheden hebben verkondigd. Ziehier een, bloemlezing „De oorlog is nu gelukkig snel eindigend." Balfour te Manchester. „Onder de bekwame leiding van Lord Roberts zijn. alle moeilijkhe den overkomen." Chamberlain te Birmingham. „In Zuid-Afrika is, wat georga niseerde tegenstand betreft, de oor log tot een succesvol einde ge bracht." Sir M. Hick Beach te Bristol. „De georganiseerde oorlog is practisch uit." Lord George Hamilton te Ealing. „Het is aan de kiezers te zeggen of de 'regeering moet blijven in de handen van hen, die dezen oorlog lot een zoo gelukkig einde hebben gebracht." Ritchie te Croydon. Alles wijst op een spoedige be eindiging van den oorlog." Walter Long te Bristol. „Na een oorlogzijn de in dringers uit ons koloniaal gebied verdieven en hebben hun eigen gebied verloren." Hanbury te Preston. De oorlog raakt gelukkig uit. Sir WilliamWairond teTiverton. Ja, ja. de oorlog is uit. Zóó uit, dat zich voor de Engelschen nog voortdurend de eene ramp op de andere stapelt. Nu is er volgens de redactie van de ..Daily Mail" weer ontevredenheid onder de uit Afri ka terugkeerende troepen, militie en vrijwilligers, wegens de vertra ging in het uitbetalen der achter stallige soldij, ondanks herhaalde aanvraag de toegezegde gratifica tiën worden ook nog niet betaald. Dat moeit er nog bij komen, en dan ondertusschen zich de keel heesch schreeuwen om nieuwe troepen. Wat raken de rooineks elk oogen- blik meer in de klem ..Alles vrij goed in de Kaapkolo nie wil Lord Kitchener ons doen gelooven. Ziehier, hoe "t inderdaad in Zuid-Afrika is Naar de „Daily Mail" uit Kaap stad verneemt, zegt men dat de westelijke Boeren macht oprukt naar de Bergrivier in het district Mal- mesbury. Laffan meldt uit Kaapstad dat de Engelschen opnieuw een groot ka non op de Tafelberg hebben ge plaatst. (Wat worden ze bang.) Uit Pretoria wordt aan de „Stan dard" gemeld dat het commando van Beyers noordoostwaarts van den spoorweg Pretoria-Elandsfon- tein oprukt. Een belangrijke strijd macht van de Boeren wordt bijeen getrokken in d'e districten Bethel en Ermelo. Kitchener's vredelieven de pogingen blijven vooralsnog zon der uitwerking; Viljoen noemt Kit chener's aanbod beleedigend, en weinigen gelooven dat er iets van te verwachten is. De correspondent van de „Stan dard' te Kaapstad' seint dat de kas van de kolonie ledig is; het Kaa.p- sche parlement komt tegen het laatst van April bijeen om, buiten gewone middelen toe te staan. Verder- zijn ongeveer honderd Boeren Sutherland binnengedron gen zoodat de verbinding met deze stad verbroken is. De „Daily Mail" verneemt uit Kaapstad dd.Woensdag, dat de Boe ren dien dag Aberdeen, 64 KM. ten zuiden van Graaff Reinet, zijn b i nn e ngetrokken Activiteit genoeg dus. Buitenlandsch Nieuws. Twealionderdjarig jubileum van Pruisen. Donderdag zijn de feesten tot vie ring van 't tweehonderdjarig jubi leum van 't koninkrijk Pruisen te Berlijn begonnen met een militaire plechtigheid1 in het Tuighuis, na dat de vaandels van de garde du corps van het paleis gehaald en naar het Tuighuis waren gebracht. De Keizer kwam met den kroon prins en den hertog van Connaught te voet van het paleis. In tegenwoor digheid van allerlei vorstelijke per sonen, officieren enz. hield gene raal Bock-Pallach een toespraak, die de Keizer beantwoordde. De muziek speelde het volkslied. Des middags had de Keizer de stemgerechtigde leden der orde van den zwarten Adelaar bijeengeroe pen om eenige nieuwe leden in de orde op te nemen. Het kapittel werd in de ridderzaal gehouden. Met de gebruikelijke, plechtigheid werden in de orde opgenomen de Kroon prins, prins George van Saksen, de erfhertog Frans Ferdinand, prins Rupprecht van Beieren generaal Planitz, de rijkskanselier v. Bülow. De Keizer, als grootmeester, hing zelf de nieuwe ridders den keten der orde om de schouders, en om helsde hen. Na de investituur werd een kapittel gehouden. De Keizer heeft hij zijn toespraak tot de Marine-officieren in het Tuig huis eron gewezen, dat de. ontwik keling der marine met die van bet koninkrijk Pruisen nauw samen hangt. De groote keurvorst heeft het eerst plannen gemaakt voor eene vloot en diens verblijf in Ne derland, welks zeer ontwikkelde scheepvaart toen ter tijde tot voor beeld strekken kon. had aan 's Kei zers voorvader een schoone gelegen heid geschonken om zijn denkbeeld verder te bestudeeren. Zoo waren zoowel de marine als het Hohen- zollem'sche huis, aan het Huis van Oranje voor de opwekking, die in dat voorbeeld lag. grooten dank verschuldigd. De Keizer hoopte, dat het ook verder zou mogen ge lukken de marine te ontwikkelen overeenkomstig hare beteekenis. Hij maande aan tot een voortdu rend streven naar beter. In het Huis van afgevaardigden heeft de voorzitter Kroecher, me degedeeld', dat hij aan den Keizer de gelukwenschen van hel Huis had overgebracht. De Keizer be dankte en voegde daaraan toe. dat hii zich zeer goed ervan bewust was. dat het de Koningen van Prui sen niet mogelijk zou zijn geweest te volbrengen wat zij in de wereld geschiedenis hadden bereikt, in dien zij niet een volk achter zich hadden gehad dat officieren, sol daten en ambtenaren van alle ran gen aan hen had gegeven zóó voor treffelijk. als nauwelijks een ander Volk kan aanwijzen. De Keizer sprak zijn vaste vertrouwen uit, dat de goede geest die Pruisen tot zijn tegenwoordige hoogte had ge bracht, door alle tijden heen onder het volk mocht blijven heerschen gelijk het tot nu toe het geval ge weest was. Na deze mededeeling heeft Kroecher namens de gekozen vertegenwoordigers van het volk de belofte afgelegd, dat het volk ook voortaan, even trouw als vroeger, zich om het regeerende huis zal scharen. De kamerledten betuigden hun instemming door het roepen van hoch hoch A.lgemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Kitchener seint dd. 16 Januari uit Pretoria Er wordt bericht, dat er driedui zend Boeren saamgetrokken zijn bij Carolina. De vliegende colonne van kolo nel Colville is bij Van Tonders Hoek slaags geweest. De Boeren zijn teruggedreven met hevige ver liezen. 300 Boeren zijn gisteren te Aber deen, ten Zuidwesten van Graaff Reinet, binnengekomen en hebben de winkels geplunderd. Honderd man infanterie en eenige bereden manschappen kwamen in den na- middae aan. De Boeren tronken terug-toen zij hen zagen komen. De krijgswet is in alle districten van de Kaapkolonie afgekondigd, behalve in de districten Kaapstad Simonstad, Wijnberg, Port Elisa beth, Oost Londen, Transkei en Temboeland. Ook in Griqualand- Oosl is de krijgswet afgekondigd. In de Kolonie mag niemand, be halve ambtenaren en militairen, wapens en munitie in zijn bezit houden. Deze moeten op 1 Februari aan de autoriteiten ingeleverd zijn. Willem Steijn. lid van den Eer sten Volksraad der Zuid-Afrikaan- sche Republiek voor dit district, die naar een commando was ge zonden om zijne burgers te bepra ten zich over te geven, is gevangen genomen en naar Piet Relief ge zonden, onder beschuldiging van hoogverraad. De „Evening Standard" deelt een gerucht mede, dat er een aantel Boerengevangenen van Ceylon ont vlucht zijn. Omstreeks 900 uitgeweken Boe ren te Louren?o Marques zullen, naar Lissabon worden overgebracht op een Portugeesche vrachtboot. Stadsnieuws Haarlem, 18 Jan. 1901. Hedenmorgen wilde de sleepboot „Broedertrouw" van hier vertrekken, maar moest al spoedig die poging opge ven daar na een oogenblik 't ijs getrot seerd te hebben, hare vin of de as brak. De boot zal dus moeten blijven liggen. De N. R. Ct. vermeldt dat van katho lieke zijde het voornemen bestaat om mr. F. A. Bijvoet alhier, candidaat te stellen voor de Tweede Kamer in bet kiesdistrict Beverwijk. Het tweede concert van de gemeTigde zangvereeniging „.Doopsgezind Zang koor" zal plaats hebben in den loop der maand April e. k. I-Iet programma zal, behalve solo's en een paar koor nummers van Cath. van Rennes, weer „Rose's Pelgrimstocht" van Schumann bevatten. Van vele zijden mocht de vereeniging den wensch naar een we der ten gehoore brengen van dit om vangrijke koorwerk vernemen en vond het bestuur opnieuw dezelfde solisten als bij de eerste uitvoering bereid hunne medewerking te verleenen. Het waren Mevr. A. C. CraandijkSchuil altmej. T. De Vries, sopraan de heer C. Pblippeau, tenor en de heer A. van der Velden, accompagnateur. Men schrijft ons Zondagavond 20 Januari a. s. zal een groot Nederlandsch Opera-Concert in het Brongebouw gegeven worden, waarin o. a. zullen medewerken mej. Fr. Fransman (coloratuur-zangeres) de heeren Francois Phlippeau (tenor), Johan Schmier (bas), J. H. Beek (solo violoncellist), en Maurice Hageman (pianist). Dit gezelschap, dat een tour- née door het gebeele land maakte, heeft overal het grootste succès gehad en wij twijfelen er ook niet aan of het Brongebouw zal Zondagavond vele bezoekers trekken. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de annonce in dit blad voorkomende en de groote aanplak biljetten. N. B. De heer Joh. Schmier zal eenige Transvaalsche liederen ten ge hoore brengen. Door den architect W. F. Doeglas alhier is aanbesteed Het bouwen van een winkelhuis met afzonderlijke bo venwoning aan de Vooruitgangstraat hoek Fabriciusstraat. Ingekomen waren 18 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer J. A. Kaub, te Halfweg, voor f 3420. Brood en Koffie. Heden werd in het Pand aan 718 kin deren en 285 volwassenen brood en koffie verstrekt. De Vorst. Met nieuwe kracht en gestrengheid heeft de Vorst weder de teugels van het bewind in handen genomen, tot groot genoegen van de talrijke liefhebbers der schaatsen sport, die nu wellicht hun voorgenomen tochtjes op a.s. Zon dag zullen kunnen ten uitvoer bren gen. Het ijs is er door die weersverwisse- ling wel niet mooier op geworden, doch dit schijnt de echte liefhebbers niet te hinderen. Het kunnen rijden is hoofd zaak en de qualiteit van het ijs is voor hen bijzaak. Want gisteren, toen vaar ten en grachten overal zwart, zacht ijs, hier en daar met plekken water, ver toonden, kon men ze nog zien, de harts tochtelijke rijders, bij menigte. Het kon wel eens de laatste dag zijn, dach ten zij en daarom zoolang mogelijk ge profiteerd. Doch het is niet de laatste dag geweest; des avonds rees de baro meter en daalde de thermometer: de natte plekken droogden op en heden vertoonde zich weder eene harde, doch hobbelige ijsvlakte in de verschillende wateren. Op de ijsbaan aan den Zijlweg, die gisteren eenzaam en verlaten, een on- gezelligen aanblik opleverde, was thans alles weder geur en fleur. Met ver nieuwden moed stroomden de leden toe; bonden fluks de schaatsen aan, en zweefden weder over de gladde, goed geschaafde ijsvlakte dat het een lust was. Oc^k op de grachten en singels was het weder veel drukker. Het is of na een dag van rust alles weder met fris- schen moed is opgeleefd en men zich weder met nieuwen geestdrift aan het ijsvermaak overgeeft. De aangekondigde wedstrijden zullen nu kunnen doorgaan; heden de hard rijderij voor paren vanwege de ijsclub „Christiania" te Zuid-Schalkwijk; mor gen die vanwege de ijsclub „Haarlem en Omstreken" te Overveen. Zondagsrust Bakkersgezellen. De volgende circulaire is dézer da gen verspreid door den Ned. Bakkers- gez. Bond (Kon. goedgek.), afd. Haar lem aan de cliëntèle van de verschillen de depothouders der Haarlemsche brood- en meelfabriek, ter verkrijging van Zondagsrust. Haarlem, datum postmerk. Mevrouw 1 Het Bestuur der afdeeling voornoemd, neemt de vrijheid langs dezen weg uwe aandacht te vestigen op de groote agi tatie voor algeheele Zondagsrust voor de Haarlemsche Bakkersgezellen. Wij wenden ons tot u uit naam van circa driehonderd vakgexiooten, met de vraag of óók gij 'van oordeel zijt, dat onze eisch rechtvaardig is? Weet wel, Mevrouw, dat het bakkersbedrijf toch al een waar slavenleven isniet alleen dat men van ons Zondagsarbeid verlangt, maar dan ook nog voortdu rend dien gezondheidsloopenden nacht arbeid. Is het niet een groote misstand in onze hedendaagsche maatschappij dat een groot deel der werkende klasse zóó zijn leven moet voortsleepen, ja, terwijl het toch zoo gemakkelijk an ders kan zijn; de dag die ten eenenmale daar gesteld is om ons zelve zoowel li chamelijk ais geestelijk te versterken, die dag welke de eenige is der week welke het huiselijk geluk verhoogt, ont houdt men ons ter wille van een versch broodje. Mevrouw, laat daaraan een einde ko men acht het u plicht ook mede te werken voor de Zondagsrust der bak kersgezellen, staakt uw broodgebruik van de Haar], Brood- en Meelfabriek, zóólang tot zij de Zondagsrust voor haar personeel zal hebben ingevoerd. Vertrouwende op uwe welwillende medewerking, Hoogachtend, Namens het Bestuur der Afdeeling, G. W. RAAS, Voorzitter. Th. MISDOM, Secretaris. Feuilleton. 18) Kent gij géneraal Bolton niet. Sir Philip, vroeg mevrouw Selley met een glimlach, maar het was 'n koel glimlachje. Neen. ik ben geen lid van de militaire club, en Ik ben bang dat de tijd wat kort is en daarbij sta ik niet op zulk een intiemen voet met hen dat ik dit verzoek durf doen, zeide me vrouw Selley. Maar als gij nu zegt. dat de bewuste jonge man actief, en res pectabel is, zeer veel van dansen en een lekker souper houdt, zouden zr dan niet geneigd zijn aan uw smeekbede gehoor te geven? Waarschijnlijk wel. maar ik heb niet veel zin in die onderne ming; daarenboven ben ik er van overtuigd dat gij aan zoo'n water en meik-partijtje niet veel zoudt hebben. Uw moeder is veel te streng! fluisterde hij Kale in het oor, toen mevrouw Selley zich omwendde om iets tot O'Hara te zeggen. Veronderstelt zij dat ik meer van brandewijn met water houd? Ik voel mij werkelijk gekwetst- Maar wij zullen eens zien wat een weinig volharding tot stand brengt. Wilt gij mij de eerste wals beloo- ven, juffrouw Selley? Kate zag hem eenigszins ver wonderd aan, de vraag amuseerde haar. Hoe zoudt gij er kunnen ko men. Ik verwacht niet dat het u zal gelukken en zou niet gaarne eer wals overslaan. Ik zeg u dat het niet zal ge beuren! zeide Sir Philip met vuur, door mevrouw Selley's weigering aangespoord om zijn verlangen door te zetten. Wel. mevrouw Selley, u en uw dochters luisteren de zaal op. Uw man is maar gelukkig met drie zulke charmante dames te mogen uitgaan. Misschien vindt majoor Selley het een embarras de richesse er zooveel meê te moeten nemen, zei de mevrouw Selley om O'Hara's vleierijen lachend. O! gij zijt vreeselijk ongeloo- vig. Hei is treurig dat een moeder van zulke dochters tot het ongeloof gaat overhellen. En zijn stem laten de dalen Wie is dat nleeke meisje in den hoek l Mijn nichtje, juffrouw Tracey. Ah, ja, nu herinner ik mij haar naam te hebben hooren noe men. Zij, of liever haar vader is een vriend van Ralph Brandon. Kent gij hem? Hij is een droge ke rel maar zeer knap en niet kwaad. Hij kwam vroeger in alle hooge kringen. Hij is een groot vertrouw de van Lady Elmslie die in de eer ste kringen verkeert. Een mooie vrouw! Men zegt dat de oude Elms lie er wel tusschen uit zal trekken; hij heeft een beroerte gehad en is nu verlamd. Brandon heeft inder tijd een beschrijving over Indië in den Atlas uitgegeven, die teen zeer veel opgang maakte. Ik heb ze zelf niet gelezen houd niet van die soort lectuur.. Feiten en schetsen, twee vervelende dingen, maar Brandon's hoofd is daartegen wel bestand. Ik ken hem eigenlijk niet, ka pitein O'Hara, maar geloof wel dat. hij een innemend man is hoewel zeer stil en ernstig. O! boter zou in zijn mond zelfs niel smelten, en toch zou ik die boter niet willen zijn ze zou mis schien bevriezen en Kom O'Hara, als je 't van je Kunt verkrijgen meê te gaan, doe hei dan, viel Sir Philip hem in de rede. ,,Wij moeten onze plaats weêr opzoeken, want het scherm zal dadelijk opgehaald worden. Wij moeten nog een boel nonsens in een volgende scène slikken Glimlachend en buigend verliet hij. gevolgd door O'Hara. de loge. Claude had in haar hoekje het grootste gedeelte van het gesprek gehcora en haai" gedachten vlogen vei weg van haar omgeving. Was Brandon teruggekeerd? Zou hij een goed woord voor haar deen? Zou hi, haar het verdriet en de schande besparen, haar tante te moeten ver tellen dat zij uit haar vaderlijk huis gejaagd was omdat zij ge weigerd nad een mar te trouwen die haar als een noodzakelijk kwaad bij haar vaders geld be schouwde. Zij trachtte haar vad^r altijd beter voor te stellen dan hij was en deze schandelijke behande ling te moeten meêdeelen, zou een afschuwelijke vernedering voor haar zijn. En er was geen quaestie van dat men op de gedachte, mocht komen, dat Brandon een gewone gelukzoeker was. Al kende tante Selley de waarde van het geld en wist. zij heel goed wat er wel en wat er niet voor te koop en was. toch koesterde Claude een intense vrees het eigenaardige gesprek dat tusschen haar en Bran don had plaats gehad, aan het hel dere oordeel van haar tante te on derwerpen. Zou Brandon haar te hulp komen? Waarom zou hij zich lastig maken voor mensclien die heir niets konden schelen? Als hij werkelijk alle aanspraken op haar hand en baars vaders geld wilde laten varen dan zou hij een voudig de kennismaking afbreken. Deed hij 't niet. dan kon men dit alleen aan een belangloos verlan gen haar te helpen, toeschrijven. Iemand met meer wereldwijsheid zou er wellicht een andere reden ach Ier gezocht hebben, maar Clau de voelde als bij instinct dat Bran don,die met zooveel moeite getracht had zich de voordeelen, die geld met zich brengt, te verschaffen toch ook wel belangloos kon zijn. Het spel vorderde haar belang stelling en zij was blij zich aan haar overpeinzingen te kunnen ont trekken. Eindelijk was d voorstelling ge ëindigd. Sir Philip Branden en O'Hara stonden bij de deur der loge te wachten en hielpen mevrouw Selley een cab zoeken. De laatste woorden van Sir Philip tot Kate waren Denk er aan dat gij mij morgenavond de eerste wals be loofd hebt! Kate lachte maar zeide niets. Den volgenden dag verkeerden allen in een opgewonden toestand. Claude had geen tijd aan haar ver driet te denken, want de japonnen var; Kate en Janet moesten opge maakt worden en voor de tallooze benoo d i gdh e den welke een feest met zich brengt en waarop zij, die zelden uitgaan, niet voorzien zijn, moest gezorgd' wojden. De drie jonge meisjes zaten in Kate's ka mér en werkten onder druk ge keuvel ijverig voort, terwijl me vrouw Selley dikwijls binnen kwam om raad te geven. Moesje, zeide Kate bij een de-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1