NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. i8e Jaargang. Donderdag 24 Januari 1901. No. 5389 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente per 3 maanden1.30 Franco door het gelieele Rijlr, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.37}^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haai-lem is de prijs der Advei-tc-ntiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70. vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Uit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- én Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicitè Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31!jis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 24 Jan. bevat o. a. Koningin Victoria overleden, De toestand in de Kaapkolonie, Pre sident Kruger te Utrecht, Een „hit," Voor het Spoorwegperso neel Politiet Overzicht. De inval der Boeren in de Kaap kolonie breidt zich meer en meer uit. Volgens de jongste' berichten is een Boerenafdeelinv aangekomen in het district. Willowmore in het zuiden der kolonie waar - zij een aanval deed op de stad Willowmo re, die niet veel meer dan 60 mij len van de kust gelegen: is. Dit commando moet een der middelste colonnes zijn, die over Middelburg of Craddock en Graaff Rei net zijn voortgerukt. De aanval op Willowmore werd, naar de Engelsche bladen mededee- len. afgeslagen door de stadswacht, die met eenige Australiërs versterkt was. Deze wacht schijnt echter niet sterk genoeg te zijn geweest, om de Boeren tegen te houden ten minste het commando zette zijn marsch naar het Zuiden voort xn de richting van Unionclale, dat slechts 30 Engelsche mijlen van de kust gelegen is. Men meent, dat het plan der Boe ren is zich naar Knysna te bege ven. een district, dat geheel in hel Zuiden der Kolonie aan d.e zee gelegen iszij werden vervolgd door een afdeeling huzaren, onder commando van kolonel Haig, den vroegere-n chef van den staf van generaal French. Bovendien zijn uit Kaapstad versterkingen naar Knys na gezonden. Niet alleen hier in het zuiden rakken de Boeren naar de. zee. In 't westen der kolonie trekken twee commando's naar de zee. Het meest noordelijke concentreert zich in Namaqualand, om de nederzettin gen aan de. kopermijnen aan te val len en zuidelijk daaraan is in het district Rijnsdorp een commando gesignaleerd dat 18 Januari aan de Oliphantsrivier legerde, op on geveer 40 KM. van den Atlanti sch en Oceaan. Ook Oudtshoorn, in het zuiden de" kolonie wordt blijkens berich ten in die Engelsche bladen door de Boeren bedreigd. Zoo is dan Engeland's Koningin Dinsdagavond: te half-zeven over- leden. Te Cowes heerschte een plech tige maar doodsche stemming toen de treurige tijding werd medege deeld aan de. talrijke menigte die drie uren lang voor d,e groote poort van Osborne had gewacht. Plotseling heerschte er een diepe stilte. Men hoort de schel van de tele- phoon in de wonin- van den por tier. Het was toen vier minuten over zevenen. Aller aandacht was gespannen, maar voordat men de telephonische boodschap kon vernemen, trad het hoofd der koninklijke politie uit het duister naar voren en sprak hij met luider stem „Mijne heeren en dames. Het is mijn droeve plicht u te moeten me- dedeelen dat Hare Majesteit niet meer is." Tezelfder tiidj redentwee lakeien op witte paarden door de poort den weg naar Cowes op met belangrij ke telegrammen. Daarop ging de menigte zwijgend en langzaam uit een. Ook in Londen maakte de tijding diepen indruk. De voornaamste Londensche stra ten leverden in den avond een treffend schouwspel op. De schouw burgen en de vermakelijkheden werden plotseling gesloten. Bui zende menschen uit de provincie en de voorsteden, die den dood van de Koningin niet verwachtten, wer den buitengesloten en Wadden niets te doen. Zij wandelden door de straten en bespraken de groote ge beurtenis. De houding der menigte was zeer eerbiedig. Men hoort geen geschreeuw, noch gelach. Voor de Sint Paul staat een dichte menigte te wachten op men weet niet wat. Zij luistert naar de doffe tonen van de groote klok die over de gc- heele City weerklinken. Dichte groepen staan voor cie bureelen der dagbladen in Fleetstraat lezende en herlezende de. bulletins die aan de pui zijn aangeplakt. Kortom de houding van het volk maakt, den indruk van een werke lijk nationalen rouw. De proclamatie van den nieuwen Vorst door de herauten in rijke middeleeuwsche ld eed ij heeft heden plaats gehad van de pui van 't paleis van St. James. Daarop hebben de herauten vergezeld door hun vol gers de proclamatie afgekondigd van de Royal Exchange." Charing Cross en andere plaatsen van Lon den naar oud gebruik. De procla matie zal eveneens worden afge kondigd in de koloniale hoofdste den. De aartsbisschoppen, bisschop pen en rechters werden in 't paleis var Sint James in audiëntie ont vangen door den Koning en tot den handkus toegelaten. De hertog van Norfolk die door geboorte „Earl Marshall of Enge land" is. heeft onverwijld den na tionalen rouw afgekondigd. Buitenlandsch Nieuws. Koningin Victoria, f Alexandrina Victoria. Koningin var Groot-Brittanië en Ierland en Keizerin van Britsch-Indië werd geboren den 24sten Mei 4819 als hel- eenige kind van den in 4820 overleden Hertog van Kent en Prin ses Louise Victoria van Saksen Coburg, (overleden 46 Maart 4S61). Door den dood van haren vader, den erfgenaam van zijn kinderloo- zen broeder, Koning Willem IV, was zij de naaste erfgename van den Britschen troon en ontving van hare moeder hare opvoeding. On der 'de leiding van de hertogin van Northumberland werd zij onder wezen in verschillende noodige wetenschappen, terwijl ze zich te vens toelegde op- muziek en plant kunde. Lord Melbourne gaf haar les in het Engelsche staatsrecht, geschiedenis en staathuishoud kunde. Toen Willem IV den 20sten Januari 4837 overleed werd Vic toria tot Koningin uitgeroepen en den 2Sslen Juni 4838 gekroond. Bij haar optreden als Koningin had een Whig-ministerie de teu gels van 't bewind in handen, doch al spoedig viel dit om voor een To- ry-gouvernement plaats te maken. Uit haar zeer gelukkig huwelijk met Prins Albert van Saksen-Co- burg, die in 4864 stierf, werden negen kinderen geboren, waaron der Albert Eduard, prins van Wa les, geboren 20 Januari 4858, die thans tot den troon geroepen is. Reeds gedurende het leven van haren gemaal, volgde zij eene voor Duitschland gunstige politiek, zoo dal zij alle inmenging van Enge land in den Duitsch-Deenschen oorlog van 4S48 tegenhield. Onder het ministerie Disraëli (in 4876) werd haar de titel „Kei zerin van Indië" toegekend. Was zij bij den aanvang barer regeering de partij dier Whigs zeer gezind bii het klimmen barer ja ren neigde zij meer tot de Tory- partij. zoodat zij in 4880 met weer zin het kabinet Gladstone' zag op treden. Ook deze Koningin is niet ont komen aan de aanslagen van ben, d'f meenen door Koningen en Kei zers te dooden. d'e wereld beter en gelukkiger te kunnen maken. Niet minder dan zeven aanslagen zijn er gepleegd op haar leven. De laat ste Maart 4882 was ondernomen door een krankzinnige, Mac Lean. Onder de regeering. van Koningin Victoria heeft Engeland een on ge- kenden bloei van zijn industrie ge kend, maar daarbij tevens een on gekende uitbreiding van de im perialistische idée. De wereldgeschiedenis is het we reldgericht en de geslachten die na ons komen, zuilen de nadagen der regeering van deze Koningin hebben te boekstaven als dagen, waarin opgezweept door de idée van 'n machtig Britsch rijk en aan gevuurd door een lage geldzucht 't land een roof oorlog is begonnen en dien op schandelijke wijze heeft ge voerd. Daarvoor Koningin Victoria aan sprakelijk te stellen is dwaasheid natuurlijk, maar toch gaat haar luister onder in 't droeve -gebeuren harer laatste dagen. Bijeenkomst van Boerenaan voerders. ..Central News" verneemt uit Standerton, dat er Zaterdag een belangrijke bijeenkomst der Boe renaanvoerders te Ermelo heeft plaats gehad. Louis Botha en Chris- tiaan de- Wet waren tegenwoordig. Eerstgenoemde presideerde de ver gadering. die verschil van opinie koesterde. Sommigen wilden dat mer zoude capituiecren anderen wilden een inval in Natal doen. On der dezen behoorde ook de Wet en hun wensch behield de overhand. Unnne woordvoerders stelden ifl hel licht dat capitulatie onnoodig was zoolang er nog munitie in over vloed was en zoolang de Engel- schei: de Boerenvrouwen en kin deren verzorgden. Het resultaat der" beraadslagingen is verder onbe kend, maar zeker is het dat er in elk geval geen vooruitzicht op over gave der Boeren bestaat, terwijl de Engelschen inmiddels Natal in staat van verdediging brengen. De Wet bracht naar Ermelo duizend bóeren mede. De „Standard" verneemt uit Dur ban, dat de uitgewezenen uit Trans vaal op transportschepen worden gebracht. Maandag werden er 150 ingescheept. Telegrammen uit de Kaap mel der een nieuwe agitatie der Jingo's, die ten doel heeft alle literatuur te verbieden die ten gunste der Boe ren is de Kaapsche loyalisten be- toogen, dat het verbod, tot het in omloop brengen van pro-Boer-ce- schriften en bladen niets uitwerkt, zoolang de invoer van Engelsche litteratuur, die den Boeren welge zind is, niet wordt belet. De .Daily Mail" verneemt uit LourenQO Marquez dat men te Bar- berton weldra een aanval der Boe ren verwacht. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Het escorte van een Engelsch con- vooi had een gevecht bij Boshof waarin de Boeren werden terugge dreven met een verlies van 45 doo den en gewonden. Aan Engelsche zijde werden drie man licht ge wond. Stadsnieuws Haarlem, 23 Jan. 1901. Eenigen tijd geleden ontvingen wij van een zeer betrouwbaren cor respondent- het bericht, dat een lid eener Sociëteit alhier wegens valsch spel was geroyeerd. Ditzelfde bericht was ook in an dere bladen te vinden. En onzer bekenden drukte eeni-1 ge dagen later twijfel uit aan de juistheid van het bericht. Onze be richtgever daarvan door ons in kennis veste ld, bleef bij zijne ver zekering. Uit een daarop ingesteld onderzoek bij bestuursleden van de vier Sociëteiten alhier bleek nu. dat in de laatste jaren niemand wegens valsch spel als lid is ge royeerd. Derhalve moet onze correspon dent aan wiens goede trouw wij niet twijfelen, verkeerd zijn inge licht. Wij hebben hem verzocht, voortaan de grootste voorzichtig heid in acht te nemen. Hoewel niemand kan zijn gehin derd of benadeeld door de mecledee- ling van een voorval dat niet heeft plaats gehad, achten wij ons tegen over ons zelven en ter voorkoming van onjuiste meeningen, verplicht hét vroegere bericht aldus te rec ti ficeeren. Naar men verneemt- heeft het ge val pokziekte aan den Zandvoor- derstraatweg opgehouden te be staan en geen nieuwe gevallen zich voorgedaan. Vanwege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is een schriftje uitgegeven over de wet op den leerplicht van de hand van mr. 14. Ph. de Kanter alhier. G. V. Hiincleler die door de rechtbank alhier is veroordeeld tot 3 jaren gev. straf, wegens poging tot diefstal met braak en inldimming, is van dit vonnis in hooger beroep gegaan Het Philliarmonisch orchest uit Leipzig, onder directie van Hans Wiederstein, waarbij onze stadgenoot de beer J. Th. Appelboom verbonden is, zal 18 Februari een kunstreis naar Amerika ondernemen. De Haarlemscbe vereeniging van Grondwerkers, Heiers en Opperlieden, „Eendracht maakt Macht", heeft een cursus-vergadering uitgeschreven op Donderdag 24 Januari in de Sociëteit „de Kroon", ingang Smedestraat. Als spreker zal optreden de heer F. Westra van Amsterdam. Onderwerp „de strijd onzer dagen." Heden werd in het Pand aan 940 kinderen en 210 volwassenen brood en koffie verstrekt. De onlangs hier ter stede opgerichte plaatselijke Journalistenveveeniging. vergaderde Dinsdagavond op de boven zaal van café Neuf aan de Groote Hout poort. tot vaststelling van een regle ment. Wij ontleenen daaraan dat de vereeniging den naam zal dragen van „de Haarlemsche Pers", en dat zij zich ten doel stelt de behartiging van de be langen der Haarlemsche Pers en van die der te Haarlem werkzaam zijnde journalisten. Het bestuur der vereeniging werd als volgt samengesteld mr. A. C. Wal ler, voorzitter; D. Kouwenaar, secre taris-penningmeester W. Kiippers, commissaris. Voor het op 15 Januari te Amsterdam gehouden examen vanwege den Neder- landschen Stenografenbond. I. Pitman, hadden zich aangemeld voor diploma A. zes candidaten. voor diploma B. drie Voor A. slaagden o. a. de heeren B. Blankena-ar en .1. Smit van hier. Voor diploma B. slaagden: mejuf frouw C. Fleumer en de heer B. Blan kenaar beide van hier. Bloemendaal. Door de politie alhier is aangehou den de koopvrouw V. S„ die nog eene oude schuld met de Justitie heeft te vereffenen en daarvoor in het politie blad staat gesignaleerd. Zandvoort Maandagavond had alhier een onge luk plaats, dat gelukkig goed is afge- loopen. Het dochtertje van den arbei der W. alhier, waagde zich op het broze ijs van de kom der rioleering, zakte er door, en schoot onder het ijs. Op het hulpgeroep van andere kinde ren, die aan den kant stonden, kwam de metselaar W. Koper Azn. alhier, die niet ver daar vandaan aan het werk was toeloopen, en had het gèluk na veel moeite, nadat hij ook door het ijs gezakt, was, het kind daaronder van daan te halen. Geheel bewusteloos werd het op den wal gebracht en wer den door hem, evenals door den tim merman A. Koper Jbzn. de middelen toegepast, om de levensgeesten op te wekken. Na eenigen tijd merkten zij, dat het kind teekenen van leven gaf en werd het onder toezicht van den inmiddels daar gekomen geneesheer Dr. Gerke naar de ouderlijke woning overge bracht. Een woord van hulde aan den redder mag alhier niet achterwege blijven. De heer F. Zwaan heeft voor de be noeming tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente bedankt. De ,St. Ct." bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap Maatschappij Noordzeebad ..Zand voort' te Amsterdam. Deze vennoots. heeft ten doel het exploileeren van 'l Groote Badhuis en aanhoorigheden te Zandvoort, en 't verkoopen, koopen bouwen, ver bouwen. huren, verhuren en ex ploileeren van dit en ander onroe rend goed te Zandvoort. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 400.000, verdeeld in 200 aandeel©n elk groot 500. Het kan krachtens besluit, worden gewij zigd. Het bestuur {Ier vennootschap is opgedragen aan 3 bestuurders, die door de algemeene vergadering van aandeelhouders worden benoemd en ontslagen. Voor de eerste maal worden tot bestuurders benoemd, de heeren Eduai'd Jacob Johan Kuinders. Am- FeaiHetftn. 23"* Claude voelde zich geheel opge beurd. Haar vader was den heelen morgen zeer beminlijk geweest en verdiende dus ten volle bet eenige genoegen waarop hij zich nog scheen te verheugen. Even voor twaalven verscheen er een uitgedroogd en bleek, zeer net gekleed mannetje, die echter spoe dig been gezonden werd'. Hij was het jongste lid van die firfna ge broeders Hobson, Tracey's raadge ver. Tracey weigerde echter mei iemand1 anders te spreken dan met het hoofd van de firma, een bejaard man, die langen tijd de belangen van Tracey had behartigd' en mis schien d'e eenige man op de wereld behalve Brandon, was in wien Tra ce} eenig vertrouwen stelde. Deze tegenvaller prikkelde haar vader, maar over het geheel geno men vond' Claude dien morgen hem bijzonder goed en bijna beleefd. Hij zeide zelfs ..dank je", toen zij hem zijn bouillon bracht en vroeg of de kolen al besteld waren. Tebbets nam zonder orders af te wachten stof af in de zitkamer en maakte het vuur aan en Claude ge noot er van ziende hoeveel beter haar vader was. Hij zat. druk te schrijven en had haar schijnbaar niet noodig. Brandon was minder punctueel dan gewoonlijk. Hij zag er ver moeid en vervallen uit en vormde in zijn onberispelijke avondklee- ding een sterk contrast met Tra cey in zijn versleten pak. Sinds zijn ziekte bekommerde hij zich nog minder om zijn uiterlijk dan vroeger. Met den dag werden dergelijke dingen hem meer lot last. Brandon verontschuldigde zich dat hii een weinig over zijn tijd was, maar hij had ook een onge woon drukken dag gehad. Terwijl hij sprak trad Claude binnen hij begroette haar vriendschappelijk alsof hij blij was haar weer in haar ouderlijk huis terug te zien. Onder het eten vroeg haar vader eenige inlichtingen omtrent een nieuwe handelsonderneming met Spanje en daar Brandon er een stukje in de: Atlas' over geschre ven had was hij in staat zijn gast heer de noodige informaties te ver strekken, waardoor dezen de moei te van het spreken bespaard werd. Claud'e verwilderde zich nadat hef dessert was weggenomen zij wist dat haar vader zeer op een tête a tête met Brandon gesteld was. Zij had zich naar de zitkamer begeven en bijna een hoofdstuk van de prachtige novelle Onder één beheer" door Miss Barnett, dat zij van Kate te1 leen had uitgelezen toen Brandon binnentrad1 en dicht bij haar ging zitten. Je vader doet liever een dutje dan hier te komen en ik ben ver langend eens het een en ander van je terugkeer in het ouderlijk huis te hooren. Ik kan er niet veel van vertel len. zeide Claude, haar oogen naar hem opheffend met die uitdruk king van vertrouwen, die er vooral den laatsten tijd in lag. Mijn vader deed alsof er niets gebeurd was en mijn eerste werk was den vrede tusschen hem en Tebbets te bewer ken. Hij verweet mij dat ik hem in zijn plannen dwarsboomde zij lachte schalksch en zonder de min ste verlegenheid en beleed mij zijn liefde voor het geld dat hij had verdiend. Is het geen krank zinnigheid. Hij is toch wel een bij- zondier type. Ja wel een beetje hij heeft een ongewoon karakter en schijnt al zijn krachten gebruikt te hebben om geld te verdienen. Het omhul sel is niet mooi en aantrekkelijk maar wend je daarom toch niet van hem af. Gij moet eenmaal zijn genegenheid winnen. Ik keer mij niet van liem af. Eerst had ik in zijn bijzijn het ge voel of ik een stortbad kreeg, nu wekt hij mijn verwondering op. Hij gelijkt op een man die jaar in jaar uit in een mijn of een grot heeft gewerkt en eindelijk vergeten is dat er blauwe lucht en zonneschijn bestaan, die eisrenlijk het geluk van ons leven uitmaken. Ik voel eigen lijk diep medelijden met hem en daardoor ben ik ook in staat ge duldig en verdraagzaam te zijn en ik zal geduldig blijven. Ik ben ook niet meer bang voor hem. Brandon zag haar een oogenblik peinzend aan en zeide toen Tracht deze zienswijze te bewa ren, dat is 't best voor je zelf. Toen heerschte er eenige stilte en Claude was de eerste die sprak. Is dat lieve vrouwtje, dat mij toen opgezocht, heeft de vrouw van dien Lord Elmslie over wiens begra fenis ik gisteren een stukje in de courant las Ja, zij is zijne weduwe. Heeft zij geen kinderen Neen. Wat zal zij zich eenzaam voe len. Ik zou haar graas? nog eens weerzien. Blijft zij buiten wonen'? Neen. in elk geval niet op de buitenplaats van haar man want daar wordt, zijn broeder heer en meester. Morgen of overmorgen komt zij in stad. Dat lijkt mij erg droevig zoo plotseling zonder man en thuis achter te blijven. Er zijn omstandigheden die zulk een tragedie minder ernstig maken, zeide Brandon droog. Lady Elmslie is niet zeer op de buiten plaats gesteld en rijk genoeg om een thuis naar haar eigen smaak in te richten. r Alweer geld. mompelde Clau de, haar breiwerk opnemend. Ja. het is een almachtig ele ment, zeide Brandon lachend. Wij kunnen er eenvoudig met bui ten. Claude zweeg even en vroeg toen: Vindt gij niet dat mijn vader er erg ziek en vervallen uit ziet? Zeker niet beter clan vroeger. Ik wilde, dat wij hem konden over halen er een poosje uit te gaan. Kunt gij 't. niet eens probeeren. Het is beter dat gij 't doet. Ik oefen geen invloed op hem uit. Toen ik kwam scheen hij meer dood clan levend en niet zoodra kwam uw courant gisteren of hij werd veel opgewekter. Hij spreekt alleen wat meer iegen mij dan vroe ger hij schijnt mij nu als een redelijk wezen te beschouwen. Niet zooclra had ik hem de courant voorgelezen of hij verzocht mij een brief aan u en Hobson te schrijven daarop wenschte hij mij góeden- nacht. Hobson? Verlangde hij Hob son te spreken vroeg Brandon op eenigszins wantrouwenden loon. Ja. en Hobson kwam ook van morgen maai* het was niet de man dien vader bedoelde en dezen wilde hij in geen geval raadplegen. Brandon antwoordde niet maar scheen na te denken. Toen vroeg

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1