NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Meestgelezexi Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. i8e Jaargang Vrijdag 25 Januari 1901. No. 5390 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1 1.30 Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37b de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ct9.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelij lts, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ.j Parijs 31W* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 25 Jan. bevat o. a. Koning Edward YII van Enge land, Arrond. Rechtbank, Kwartet Robert, Teyler, Straffen op school. Officieele Berichten. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, dat het op den 21en Januari j.l. executoir ver klaard voljaars kohier, No. 11 op de personeele belasting dezer gemeente, dienst 1900, op heden aan den ontvan ger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende den aangeslagene tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 23 Januari 1901. De Burgemeester voorn. DE HAAN HUGENHOLTZ, W. B. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 5 Febru ari e. k.. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter visie is neergelegd, het verzoekschrift jnet de bijlagen van den Raad van Administratie der Hollandscbe IJzeren Spoorweg-Maatschappij te Amster dam, aan H. M. de Koningin om ver gunning tot uitbreiding van het stoom ketelvermogen der Centrale Werk plaats aan den Oudeweg alhier, door het vervangen van twee stoomketels werkende met 6 atmosfeeren overdruk door twee stoomketels werkende met 8 atmosfeeren overdruk, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 5 Februari e. k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeen te de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het' Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden, be zwaren tegen het uitbreiden der in richting in te brengen. Haarlem, 22 Januari 1901. Burgem. en Wetb. voorn. DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Als het woelige gedoe, dat het rouwbedrijven over Koqingin Vic toria's verscheiden met zich brengt zal zijn gestild, en de naflonkering van 't geschitter der gekroonde hoofden met hun gevolg zal hebben opgehouden, dan komt de ernst der feiten als met plechtig opgeheven vinger weer staan voor Engeland. De Prins van Wales, wat valt het nog vreemd hem Koning Edu- ard VII te noemen, heeft dan in handen van den Privy Council den eed op de constitutie afgelegd en het kabinet dat zijn ontslag had aangeboden weer het beheer van 's lands zaken opgedragen. Dat is de tweede maal. De eerste maal door 't volk verkozen, nu door den Koning benoemd. Wat zou de uitslag zijn als En- geland-zelf zijn ministers nu ver kiezen moest, nu de oogen geopend zijn voor den waren toestand in Zuid-Afrika en de leugens in al hun naaktheid de mensehen voor oogen staan. In elk geval zijn het duistere wol ken die over Engeland hangen, nu de nieuwe Koning or> ruim zestig jarigen leeftijd de regeering aan vaardt. De nieuwe Koning van Groot Brittannie en Ierland, Keizer van Indië, Albert Eduard. werd den 9den November i841 in 't Bucking- ham-paleis te Londen geboren. Hij genoot zijn eerste onderricht ten paleize onder toezicht van zijn va der, den prins-gemaal en studeer de later te Cambridge, Oxford en Edinburgh. In 1860 maakte d'e toen malige prins van Wales een ;<eis naar Noord-Amerika en in 186162 naar het oosten. Ir 1863 nam hij als hertog van Gornwallis zitting in het Huis der Lords. In de jaren 1875 en 1876 be zocht de prins Britsch-Inddë. in 1878 trad hii bij vele andere open bare functies ook nog als voorzit- tej der Engelsche commissie voor de Parijsche tentoonstelling van dat jaai op. In 1883 werd' hij eere-be- veihebber over d,e Blücher-huzaren en kreeg den rang van veldmaar schalk in het Pruisische leger. Naast deze zijn tallooze andere eer bewijzen den t'egenwoordigen Ko ning, die dat jaar den zestig-jarigen ouderdom bereikt natuurlijk ten .deel gevallen. De eeret-itel, hem door zijn volk gegeven, van ,,t-he first gentleman in the world" heeft hii niet het minst te danken aan enkele bizondere eigenschappen, welke zijn volk tot de kenmerkende karaktertrekken, van hetgeen het noemt een ..gentleman", rekent. De goede smaak van den Koning is sedert jaren het evangelie van de mannelijke mode-wereld en talloos zijn de kleedingstukken, die aan der Prince- of Wales hun naam of hun ontstaan danken. Ook op- het gebied van sport, vooral die van paarden, heeft Z. M. zich onder scheiden in die mate dat een over winning van een zijner paarden tot een nationale gebeurtenis in Enge land is geworden. In de wereld oü l'on s'amuse, zoowel te Londen als te Parijs en elders op het vas teland, was de prins van Wales een zeer bekende en toonaangevende figuur. Sedert de laatste jaren vooral trad de urins van Wales her haaldelijk op als plaatsvervanger zijner moeder bij verschillende of ficieele gelegenheden. Op 10 Maart 1863 trad de toen- malige kroonprins in den echt met Alexandra, dochter van Christiaan IX van Denemarken, uit welk hu welijk 5 kinderen geboren zijn. De oudste zoon, Albert Victor, hertog van Clarence, is overleden, zoodat nu diens jongere broeder George hertog van York. kroonprins is ge worden. De andere kinderen zijn prinses Louise, in 1889 gehuwd met den hertog van Fife Victoria en Maud, in 1896 gehuwd met prins Karei van Denemarken. ïn het Lagerhuis deed Woensdag middag de voorzitter mededeeling van den dood der Koningin en voegde er bij Nu is het onze plicht geworden, den eed van trouw af te leggen aan haren opvolger, ko ning 'Edfward VII. De voorzitter legde daarop den eed af, en de andere leden volgden ieder op hun beurt. In het Hoogerhuis was de lord kanselier de eerste die den eed af legde daarna de aartsbisschoppen van York en Canterbury. Alle le den waren in rouwgewaad. In het Lagerhuis legden de her togen van York en Connaught en graaf Roberts den eed van trouw af. De officieren der koninklijke jachten, dë paleisbedienden en de pachters van hef koninklijk domein bezochten in den namiddag de zaal waar het stoffelijk overschot ligt. De overbrenging van het lijk zal waarschijnlijk tot Vrijdag worden uitgesteld. Het dëpartement van oorlog heeft bevelen gezonden aan de comman danten der troepen in Londen. Aider shot en elders om heden ochtend te helpen bij het afzetten der straten als de troonsbestijging Van den nieuwen koning wordt ge proclameerd. Eeii zonderling gerucht is ver spreid door den Londenschen cor respondent van de XXe ..Siècle". Hij seint nl. aan zijn blad: Een welingelicht persoon verze kert dat in een geheim onderhoud hetwelk meer dan een kwartier duurde, koningin Victoria op haar sterfbed keizer Wilhelm deed' be loven, tusschenbeide te zullen tre den om een einde te maken aan den oorlog in Zuid-Af rika. De voor naamste regeeringen van Europa zouden reeds kennis hebben ge kregen van het treffend incident. Omtrent den oorlog in Zuid-Af ri ka wordt gemeld, dat verleden week Zaterdag te Ermelo een bij eenkomst- gehouden is van de ver schillende bevelhebbers, die door Louis Botha waren opgeroepen. In die bijeenkomst wercl de vraag ge steld naar cle ..Standard" ver neemt, of de strijd zou wórden op gegeven, dan wel zou worden voort gezet met een inval in Natal. Een aantal voorstellen kwamen in be handeling. doch degenen die den strijd wilden opgeven, bleken ver in de minderheid të zijn. Wat de uitslag der beraadslaging is ge weest wordt geheim gehouden, maar zeker is het, dat verschillen de toebereidselen wijzen op her nieuwde nogingen om den strijd met kracht voort te zetten. De „Standard" ziet dan ook in, dat er thans geen quaestie is van alge- meene overgave. De „Westm. Gazette" verneemt dal de commandant de Wet, die bij de conferentie tegenwoordig was. niet Christiaan de Wet was. 'Reeds gemeld in een deel onzer vorige oplage.) Het schijnt, dat een groot aantal Boeren in het Zuidoosten vanTrans- vaal bijeen zijn, gereed om de grenzen over te trekken en in Na- tal te vallen. Reuter maakt melding van een gevecht, dat generaal Ba- bington heeft gevoerd tegen de Boeren bij Makokskraal. Waar schijnlijk is hiermede bedoeld Mapochskraal in het district Mid delburg, en m dat geval streed Ba- bington daar tegen een commando op weg om zich te Ermelo of daar omtrent bij de andere Boerenafdce- lingen te voegen. Buitenlandsch Nieuws. Algemsene berichten. Een zware orkaan heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag op cle geheele Noordsche westkust ge woed van Tromsoe tot Kristians- sand. Het noodweer ging vergezeld van hagel, sneeuw, bliksem, don der en springvloed, zoodat geen der schepen van de kustplaatsen kon uitzeilen. De benedenwijken dei havensteden zijn ondergeioopen en schade is berokkend aan pak huizen, bruggenenz. ook vreest men voor het verlies van menschen- 1 evens. Een gerucht wil, dat Dreyfus m de laatste maand, dat hij verblijf hield hij zijn zwager Hadamara, zijn memoires van het Duivelsei land schreef. Deze „Herinneringen aai: het Duivelseiland" zouden gra tis door geheel Frankrijk werden verspreid. Zoowel mr. Labor! als kolonel Picquart moeten zich, volgens het zelfde gerucht, tegen dit voorne men hebben verklaard en er zelfs door in onmin zijn geraakt met de familie Dreyfus. Koningin Victoria- is van haar vroegste jeugd de regelmatigheid en stiptheid in eigen persoon ge weest. Van haar troonsbestijging tot enkele weken vóór haar dood bleef zij haar gewoonten in hoofd zaak getrouw. E<v staaltje, dat haar zin naar orde en vastheid, reeds toen zij een jonge Koningin van 20 jaar was, teekent, vertelt ons de Temps." Even na 8 uur stond zij toen op Zij ontbijt in haar kamer en wijdt de ochtenduren aan de staatszaken. Om half -2 komt de eerste minister haar bezoeken. Om 2 uur doet zij een rit die precies 2 uur duurt. Hel overige van den middag geeft zij aan zang, spel en lectuur. Om 7 uur is het diner. Daarna komt de whisttafel. Om klokke half 12 trekt de koningin zich in haar vertrek ken terug, wanneer de hertogin van Kent. haar moeder, het vaste vi partijtjes gespeeld en het orkest al de stukken op het pro gram vermeld, heeft ten beste ge geven. En zoo gaat het dag aan dag weer aan. Volgens de ..Daily Mail" zouden de hertog en hertogin van York hoewel zij recht hebben op den ti tel van prins en prinses van Wa les waarschijnlijk den hunne niet wijzigen dit kan hierdoor ver klaard worden, dat men geboren moet zijn als prins van Wales. Een aantal leden van het gevolg van den Koning, uit zijn prins-van- Walestijd zullen, indien zij tot zijn hofhouding blijven hehooren, in rang verhoogd worden. Uit Berlijn is lo Londen het be richt ontvangen, dat de- firma Krupp aan de Duitsche regeering zou hebben: medegedeeld!, dat hoe wei zij tot dusver zich onthield van het leveren van krijgsbenoodigd- heaen aan Engeland, zij in het ver volg zich niet meer aan deze over eenkomst kan houden doch En gelsche- orders weer zal uitvoeren. Men brengt dit besluit van Krupp in verband met de verklaarbare vrees voor de concurrentie van an- drre Duitsche kanonnengieters, die zich niet stoorden aan de wenschen der Duitsche regeering en gretig gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid om Engeland te bedie nen. toen Krupp niet- meedeed. Uit de toelichting tot het wets ontwerp op uitkeeringen aan het expeditiecorps in China blijkt dat de-ze kosten voor het Duitsche leger ongeveer 2.200.000 mk. bedragen, voor de marine ongeveer 1.500.000 mark. Stadsnieuws Haarlem, 24 Jan. 1901. Door het Noordzeekanaal en het Noorderspaarne hebben alle stoomboo- ten de diensten hervat; door ringvaart en Zuider Spaarne enkele, terwijl de de overigen hij niet te strenge vorst dezer dagen volgen. Voor den nationaJen schermwed- strijd, uitgeschreven door de vereeni- ging „Door Oefening Sterker", direc teur de heer W. van den Eijnde, op Zaterdag 26 en Zondag 27 Januari in het Brongebouw te houden, zijn tot juryleden benoemd de heeren: kapt. H. Meyboom, A. J. Meijerink, Joh. G. Martin, G. Hesse, J. VVeijgers en A. J. E. Paulen. De' heeren A. J. Meijerink en A. J. E. Paulen zijn verkozen res pectievelijk tot voorzitter en secretaris der jury. Verder zijn benoemd tot hoofdsecon danten de heeren C. Meijerink, J. J. Meijerink en J. J. Roozen uit Haarlem en de heeren J. Schuitemaker, M. Dwinger, M. Vigeveno en F. Vigeveno van Amsterdam. De wedstrijden zijn personeel korte stok, degen, sabel en geweer; verder colonnewedstrijd lange stok, geweer en een solo lange stok: Wij vestigen er de aandacht op dat de Chr. Bioscope en Reuzen-Grapho- phone, die in Nov. jl. zoo'n succes had in het Brongebouw, Vrijdag 25 Jan. a.s. met een reeks nieuwe beelden zal vex'toond worden in de concertzaal van „De Kroon", met medewerking van de Chr. Muziek-vereeniging „Kunst na Arbeid". De H. F. C. Haarlem, opgericht 1 Januari 1886, is voornemens binnen kort haar vijftienjarig bestaan feeste lijk te herdenken. Zij is bekend ge worden door het dooi'tastend optx*edën in bijna alle door haar gespeelde wed strijden. Eerst geruimen tijd na de oprichting, in 1897, gelukte het haar in de eerste klasse te worden opgeno men, tegelijk met Celeritas van Rot- terdam. Zij had veel met tegenspoed te kampen, nu weer met telkens gedu rende het speelseizoen gewijzigde elftallen. De „Stct." bevat de wet, houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van een lo- caalspoox*weg van Amsterdam naai- Haarlem De kapt. ing. J. L. H. van Hoik, van den staf der genie alhier, wordt 1 Februari a. s. overgeplaatst bij het korps genietroepen te Utrecht. Dinsdagmiddag waren aan den Raamsingel eenige jongens bezig ijs- schotseu uit het water te visschen. Een hunner verloor het evenwicht en viel te water. Zijn kameraadjes lieten hem liggen en liepen hard weg. Een werk man kwam aanloopen en redde den jongen die al zinkende was, van den dood. Dinsdagmiddag omstreeks half twee hadden eenige jongens aan den Hee rensingel de aardigheid met ijs te gooien. Het gevolg hiervan was, dat een jongen van omstreeks negen jaar oud een stuk in het gezicht kreeg waar door de lip totaal in tweeën werd ge scheurd. Hevig bloedende werd hij door zijn makkers naar zijn woning in de Vooraitgangstraat overgebracht. Bennebroek. Op Woensdag 6 Februari van des voormiddags 9£—ÜA uur zal de voorzitter der Commissie voor de herziening der belastbare opbrengst Feulllelwii. 24) Even na 't ontbijt verscheen de goede mijnheer Hobson die tot laat in den middag bleefintusschen zat Claude, hoewel heel tevreden maar wel een beetje koud, in dë zitkamer, en schreef een; brief aan Brandon om hem te berichten dat haar vader weer zichzelf en ster ker dan den vorigen avond was, een bericht dat zij aan de lunch be- vestigd zag. De rimpel die- anders altijd op zijn voorhoofd zetelde, was nu niet te zien. zijn stem klonk minder hard en ofschoon hij als ge woonlijk weinig sprak, was zijn toon beleefder tegenover Claude. Hij prees zelfs zijn gebakken eieren di ehij op zijn geroosterd brood at en vroeg of het kist- of heel versche eieren waren. Tebbets antwoordde terstond dat het beste eieren waren die zij voor den ongehoord lagen prijs van zeven en een halven cent gekocht had. Tracey uitte een soort gekreun maar gaf zijn afkeuring niet in woorden of gebaren lucht. Het ontbijt was nauwelijks weg geruimd' of Tebbets kwam zeggen dal juü'rouw Selby g?o men was om juffrouw Claude 'p spreken. Mag ik haar bier laten ko :n. vroeg Claude. —"Hm neen. Ja. Even voordat zij heengaat kan zij hier komen. Maar nu nietvoegde hij er met luider stem bij. Als gij 't liever niet hebt, zal ik 't natuurlijk niet doen, zeide Claude, terwijl bij 't idee aan het aangename bezoek dat haar wachtte haar oogen begonnen te stralen. Kate Selby stoxrd in 't midden van de zitkamer cn zag nier scher pe, kritiseerende blikken orn zich heen. Wel. beste Claude, ik hen toch gekomen, zooals je zietDe twee meisjes omhelsden elkaar gin gen toen een eindje van elkaar slaan en oegonnen hartelijk te lachen. Kate droeg een groot-en zwart-fluweelen hoed en een geslo ten, lang zwart jacket, aan den hals met. bont afgezet en bij dit donkere omhulsel pasten haar schitterende oogen en frissche teint uitstekend. Wat lief van je om te komen. Gc zitten en vertel mij van alles en van iedereen doe je mantel af. Ja. dat wil ik wel. want het is bepaald zoel buiten. En is dit nu je eigen zitkamer, Claude? Niets in huis behoort mij. maar dit is d'e zitkamer. Ach. zeide Kate rondziende, ze is afschuwelijk als ik 't ten minste zeggen mag. Zeker, ik vind het zelf ook. Na onze laatste berekening zou ik zeggen dat ik nel lner voer vijf en twintig pond zou kunnen op knappen. Zou mijnheer Tracey dat niet voor een mooie gezellige Ka mer over hebben Vijf en twintig pond, Kate Geen vijf en twintig stuiver Waarvoor dient geld anders dan om het uit te geven zeide Kale pnilosophisch. Ik weet :t heusch niet, ant woordde Claude. Maak je maar niet bezorgd over de kamer. Vertel mij nu eens hoe 't thuis gaat en wat je al dien tijd gedaan hebt. Wij zijn allemeel heel gezond en zoo ijverig als bijen. Want stel jc eens voor Tom is aan de Bank te Kimberley geplaatst. Hij krijgt een veel beter salaris en heeft kans op bevordering. Hij is verrukt en wij natuurlijk ook ofschoon ik wel geloof dat het afscheid moe der hard zal vallen. Wij zullen hem natuurlijk ook missen, al is hij soms een- beetje vervelend. Hij ver trekt over veertien dagen en wij werken onze vingers stuk voor hem. Dat is een goede tijding, Kate. Ja, een prachtige. Moeder ziet hem ai als chef, als millionair en ik weet niet wat al meer. Gij moet een paar dagen komen logee- ren, want jij kent- Tom 't minst van ons allen. Dat durf ik toch niet hopen. Ik ben bang dat ik niet zoo spoedig weer verlof kan krijgen. Ik zal het wel voor je vragen, zeide Kate moedig.Wij hebben dien laats ten keer zoo'n pret gehad. Clau de. Moeder en vader hebben den vorigen Zaterdag bij de< Bolton's gedineerd. Moeder had 'n keurigen hoed op. het heeft heel wat moeite gekost haar dien te doen koopen. Zij zag er snoezig uit. Papa was trotscher dan ooit op haar. al was zij dan ook boos op hem dat hij een cab besteld had. Het was een mooie avond en zij vond dat zij best hadden kunnen wandelen. Het is niet ver, dat weet je. Daarna zijn wij naar een afternoon tea bij de Jephsons geweest en hebben Kelly hooren zingen, snoezig. Zij verzochten mij ook te zingen. Ik voelde mi] verschrikkelijk zenuw achtig, maar kapitein Bolton zeide dat hij mij liever dan Kelly hoorde. Natuurlijk heeft hij er niet 't min ste begrip van. Zondag hebben va dertje en ik bij mevrouw Saville geluncht. Je herinnert je die dame met haar gepoederde haar wel, die altijd psychologische romans en verzen schrijft. Zij woont in het pension Kretschmer. Ja, ik geloof van wel. Het was zoo amusant. Zij geeft altijd groote koffiepartijen in een kleine eetzaal. Er waren een paar aardige menschen o. a. Bary Lay- ton, dezelfde die de „Road tot Ruin" zoo mooi speelt. Jij hebt. hem nooit gezien en zoo ging zij nog een poosje voort-, eindigend met de woorden Londen is een heerlijke stad. Toen heerschte er een poosje stil te totdat Claude zeide Ik zal eens vragen of vader je ontvangen wil. Daar kan hij toch niets op te gen hebben, zeide Kate. Hij is heel zwak en voelt zich ziek, Kate. Hij scheen eerst vooruit te gaan, maar hij is sinds zijn ziekte nooit weer de oude gewfeest. Dat spijt mij werkelijk, zeide Kate, met haar gedachten ergens anders. Weer een pauze, waarop Kate blijkbaar met eenige moeite zeidie Sir Philip is vertrokken, voor langen tijd. Hij is afscheid van ons komen nemen en bracht mij een haarnaald, die ik op 't feest van de Boltons verloren had terug. Ik miste haar al toen ik thuis kwam. Het spijt mij zoo dat hij weg is. Geen van dë heeren (wij zijn weer naar een bal geweest moet je weten) was zoo amusant en zoo in de pun tjes... maar hij is nu weg en ik zal hem wel nooit terug zien het is dus onnoodig er nog verder over te denken. Ja, mijnheer Brandon zeide mij dat hij Engeland verlaten had. Komt mijnheer Brandon dik wijls te dineeren

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1