NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. i8e Jaargang. Maandag 28 Januari 1901. No. 5392 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02J-£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 mnanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertenticn van 15 regek 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer dor ïtedaetie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 28 Jan. bevat o. a. Kitchener seint Engelsche over winningen, De boodschap van Koning Edward VII, Het huwelijk Ier Koningin, Berlynsche brief, Sportpraatje, Het beleg van Haar lem. Bovendien behoort bij dit nummer jnzer courant als gratis-bijvoegsel No. 21 van ,,De Zaterdagavond", Letter kundig Weekblad voor Jong en Oud, be vattende: De Gemeente-Bibliotheek, Haarlemmer Halletjes, Kroniek, Feuil leton: De catastrophe, De Mooie Narcis, grootmama's inval, Portretten van wij len Koningin Victoria, Koning Edward VII enz., Moment-Opname: Stukjes draaien, benevens de gewone rubrie ken, afbeeldingen, oplossing Prijsraad- Bel, en een nieuw prijsraadsel. Politiek Overzicht. Het staat thans vast- dat het over schot van Koningin Victoria in den nacht van Vrijdag 1 Februari op het jacht Alberta te Portsmouth zal blijven. Het zal dan Zaterdag naar Londen en vandaar naar Windsor gebracht worden. De bijzetting in het mausoleum van Frogmore ge schiedt denzelfden dag. Het lijk zal niet in het openbaar te bezich tigen zijn. maar een bepaald aan tal menschen werd gisteren in de voorloopige kapel le Osborne toe gelaten. De ministers Landsdowne en Brodrick zijn met Lord Roberts te Osborne aangekomen. Volgens een bericht aan de Daily Mail" te Pretoria zou Viljoen nabij Balmoral zijn ingesloten en zijn overgaaf ophanden. Kitchener's proclamatie heeft een bevredigende uitwerking. Vijfhonderd gezinnen van Boeren, drie duizend menschen in het geheel, zijn ingekomen, dui zenden Boerenwagens, ossen, muil ezels en ezels met zich voerende. De meesten hebben zich vrijwillig overgegeven en brachten hun eigen voertuigen of militaire wagens mee. Zij zijn voor een deel ingekwartierd in die huizen van de hoofdstad, voor een ander deel in de kampen bui ten het dorp. Sommige huiseigena ren moesten gedwongen worden tot inkwartiering. Te Irene zijn vijfhonderd Bóeren-vluchtelingen en te Pretoria evenveel. Vijf loo- pen op parool rond. Dat gaat mooi zoo, zullen de En gelschen denken. Viljoen zit inge sloten, en een stroom Boeren, die zich vrijwillig overgeven. Maar ze moeten er vooral op pas sen niet al te gauw victorie te kraaien, want Central News" ver neemt uit Pretoria dat de Boeren zich samentrekken ten oosten van Pretoria en zich bij Balmoral ver schanst hebben. De ambtelijke ver liezen! ijst wijst uit dat er den 17en Janua.ri weer in het Lichtenburg- sche is gevochten. Drie Engelschen gesneuveld en twee gewond, ma joor Paget, van de veomanry, wordt met drie manschappen vermist. Als de Boeren zich bij Balmoral verschansen, dan zullen ze er ze ker Viljoen wel weer uithelpen. Kunnen dus die oorlogstijdingen van de Daily Mail" de Engelschen al niet veel hoop geven, er valt evenmin hoop te putten uit het feit, dat Kitchener zich zoo stil houdt. Wanneer hij blijde zegepralen kon vermelden, zou hij 't heusch wel doen, overtuigd, dat men 't in zijn vaderland als een gunstig voor teeken bij 't aanvaarden der regee ring van Koning Edward zou be schouwen. Dit is het allerlaatste nieuws van Kitchener dat door hem 25 Januari van Pretoria is gezonden Generaal Cunningham, die van Olifantsnek zuidwaarts trok. nam zeventien krijgsgevangenen. Heden werd hij in een gevecht gewikkeld bi;. Middelfontein. Generaal Charles Knox viel het kamp van Haasbroek aan, maakte een veldkornet en vier man gevan gen en twintig paarden buit. Hij leed geen verliezen. De colonne van generaal Methuen keerde heden terug, na de Boeren uit GriquaJand en Kuruman te heb ben verdreven. In het westen van de Kaapkolonie rukken onze troepen noordwaarts door Clanwilliam. terwijl het mid den-commando ten westen van Uniondale is op den voet achter volgd d'oor kolonel Ilaig's troepen. In het oosten is alles stil. De Boe ren doen zeer weinig schade in de kolonie de inwoners sluiten zich niet bij hen aan, maar de invallers worden dagelijks meer impopulair bii hen. Jawel, de Boeren doen zeer wei nig schade in de Kolonie Buitenlandsch Nieuws. Koning Edward's boodschap. l'n het Lagerhuis werd Vrijdag de koninklijke boodschap gelezen. Daarin wordt verklaard dat de Ko ning ten volle overtuigd is dat het Huis deelt in de diepe smart die Z. M. en het volk heeft getroffen door den dood van zijn geliefde moeder, wier toewijding aan het welzijn van land en volk en ver standig weldadig bestuur steeds in toegenegen herinnering zal worden gehouden door haai* loyale en ge trouwe onderdanen. Minister Balfour stelde daarop een adres in antwoord op des Ko- nings boodschap voor, waarin aan Z. M. leedwezen wordt betuigd met zijn diep verdriet en hij ver der wordt gelukgewenscht met zijn troonsbestijging. Hem wordt de verzekering gegeven van de loyali teit van het Huis. Dan wordt de diepe overtuiging uitgesproken dat de regeering van Koning Edward zich zal kenmerken door den op rechten wensch om de wetten te handhaven, en het geluk en de vrij heid van het volk te bevorderen. Minister Balfour sprak vol ont roering over de vroote hoedanighe den der overleden Koningin en over haar onvergelijkelijk bestuur. Sir Henry Campbell-Bannerman secondeerde het adres dat zonder tegenspraak werd aangenomen. Een gelijkluidende boodschap werd in het Hoogerhuis gelezen. Lord Salisbury stelde een dergelijk adres van antwoord voor, dat door lord Kimherley werd ondersteund en eveneens werd1 aangenomen. Beide Huizen waren propvol, alle leden waren in den rouw. Het parlement ging vervolgens tot 14 Februari uiteen. Algemeoue berichten. Te Gumbinnen is groote opschud ding veroorzaakt door den moord op den ritmeester von Krosigk. Hij was bezig een eskadron huzaren te inspecteeren dat oefeningen te paard deed, nadat de manschappen hun karabijnen hadden weggelegd. Plotseling werd met een van de karabijnen door een kijkgaatje in dei) wand van een tent geschoten, de kovel trof den ritmeester in de borst en hij stierf binnen enkele minuten. Op de plaats waar het schot moest gelost zijn, vond men de rookende karabijn, maar de da- dei was verdwenen. De soldaat wien de karabijn behoorde, heeft zelf aan de oefeningen medegedaan en kan den moord dus niet ge pleegd hebben. Tegen Marggraff een lid van den Berlijnschen gemeenteraad, was een aanklacht ingediend wegens majesteitsschennis, omdat hij bij een Hoch op den Keizer was blij ven zitten. Het openbaar ministerie heeft echter de aanklacht weer in getrokken, daar de getuigen^ te genstrijdige verklaringen aflegden. De socialistische leden in het par lement en de gemeenteraden zijn gewoon dergelijke vervolgingen te vermijden, door uit de vergaderzaal heen te gaan voor het Hocli wordt uitgebracht. In de Belgische Kamer zijn de amendementen ter sprake geko men. die voorgesteld zijn op het wetsontwerp, regelende het hou den van speelbanken. Woeste viel heftig uit tegen elk soort van speel huizen, onverschillig of zij voor den kleinen man of voor de groote we reld bestemd zijn, en eischte op heffing van de banken te Spa en Os tend e. De burgemeester van Ver- viers. Mullendorf, verdedigde het goed recht van bestaan van die ban ken en wees op de geldelijke voor- deelen. die zij inbrengen. Aan een oratio pro domo is dikwijls een luchtje aan. Het te Berlijn verschijnende tijd schrift ,.Die vornehme Welt", waar van de titel aanduidt in welke kringen het gelezen wordt, had bij gelegenheid van het Pruisische kroningsjubileum een hoofdartikel, waarin men o. a. las ,,De voor liefde van den monarch (Willem II) voor de Duitsche vloot, voor het uit breiden van gebied en van invloeds sferen op de continenten buiten Europa is bekend en dikwijls ge prezen. Zijn verblindend optreden brengt opgetogenheid teweeg, zijn woord legt gewicht in de schaal, waar de zon maar schijnt. Van den tred zijner voeten siddert de aar de, en zijn volk buigt, in zwijgen de, ofschoon innige bewondering van zijn genie, het hoofd voor hem ter aarde in stomme vereering, in stemmende met hel verheven be ginsel van zijn beminden monarch: .s.uprema lex regis voluntas." 's Konings wil is de hoogste wet.) Stadsnieuws Haarlem, 26 Jan. 1901. In eene Vrijdagavond in Café Neuf gehouden vergadering is het reglement van de nieuwe liberale kiesvereeniging vastgesteld. Wij ontleenen daaraan, dat de ver- eeniging, die den naam „Haarlem" zal dragen, zicli niet aansluit bij de Libe rale Unie, dat bij verkiezingen voor den Gemeenteraad samenwerking zal worden gezocht met andere kiesveree- nigingen, dat van de vergaderingen door of vanwege het Bestuur een be richt zal worden gezonden aan de bla den, wanneer het Bestuur zulks nuttig acht en dat de jaarlijksche contributie f 2.50 bedraagt. De Vereeniging telt thans ruim 50 leden. De tekstboekjes van den Liederavond op a. s. Woensdag zien er met hun teekening van Toorop keurig-artistiek uit. Ze zijn op zich zelf waard om ze te bezitten en a 25 cent bij dezelfde boekhandelaars te krijgen als de kaar ten. Wij verwachten dat die avond ook geldelijk zal slagen. Men zie achter staande advertentie. Haarlem toone dat bet niet alleen voor muziek en zang in 't algemeen, maar ook vooral voor ons nationale lied, voor onze na tionale gevoelens iets over heeft. De oud-secretaris der Nederl. Mij. tot Bevordering der Nijverheid, de heer F. W. van Eeden. alhier, is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. In het douchebadhuis zijn in de af- geloopen week genomen 400 baden. R. K. Volksbond. Het aftredend Bestuur van bovenge- noemden Bond verzocht ons te vermel den dat het besloot de vergadering op Maandag 28 Januari a. s„ des 's avonds ten half negen in den Kath. Kring „St. Bavo" wel te doen plaats hebben, waarom dus alle leden uitgenoodigd worden deze vergadering bij te wonen. Zang en Vriendschap. Onze Koninklijke liedertafel geeft Vrijdag 1 Februari a.s. een concert in de muziekzaal der sociëteit Vereenigim Als solisten treden op: mej. Rika Dam man (zang) van Rotterdam, en de beer Th. C. de Maaré (violoncel) van Am sterdam. De begeleiding is opgedragen aan den heer Pb. Loots, 't Programma vermeldt o. a.Dies Irae (voor koor).de compositie van den heer W. Robert. die als concours-nummer het vorig jaar zoo'n groot succes had. Op Donderdag 21 Februari 1901, des morgens 11 uur, zal ter provinciale griffie van Noord-Holland worden aan besteed het maken van werken tot ver dediging van de Noordzeekust in die provincie tusschen de Heldersche en Noordbossche zeeweringen. Raming f 264.000. Tot Secretaris der Sociëteit Vereeni ging is benoemd de heer Mr. S. H. Bloembergen. Bloemendaal. Ondertrouwd L. Keizer en A. J. Roeien. Bevallen J. NelisKlauwers z. C. de Winter—Lippens z. M. A. Tweehuij- zenPeters d. Overleden C. Timmer 41 j. (Meeren- berg). N. Rouwens 6 w. M. Brand 58 j. (Meerenberg). Heemstede Dondermorgen kantelde aan de Man padslaan een wagen geladen met tak- kebossenhet daarvoor gespannen paard sloeg op hol, doch werd een eind verder gegrepen; de voerman bekwam geen letsel. Een heer uit Haarlem, die per rijwiel deze gemeente passeerde, kwam tot de onaangename ontdekking, dat hij een muntbiljet van 10 bad verloren. Even nadat hiervan aangifte was gedaan, werd het verlorene door zekeren N. uit deze gemeente ter secretarie gedepo neerd. Bevallen V. MeeuwenoordSchïj- vens z. P. C. van der Hamde Koning d. M. J. van LeeuwenGreijmans z. L. van LeeuwenKnol z. Ch. G. Hen driksHageman d. H. P. Rooseboom de VriesWillemse z. Overleden G. van der Steijlen 79 j. Schoten. In de commissie tegen schoolverzuim zijn als leden gekozen de heeren W. van Schie, A. Rijs. P. J. van Schie en J. J. Nelis. Haarlemmermeer. In de vorige week had men te Nieuw- Vennep ten voordeele van behoeftige gezinnen nog eene hardrijderij schaatsen willen houden. Tot dat doel was door de ingezetenen ruim f 100 bijeengebracht. Nu de vorst is geëindigd, is men van plan een 40tal behoeftige gezinnen van levensmiddelen te voorzien. Op de paardenmonstering te Hoofd dorp zijn aangevoerd 21 1 1/2 jarige paarden. Hiervan werden voor rekening van 't buitenland verkocht 7. De prijzen lie pen van 160 tot 220 gulden. Een viertal verdrevenen, Transvalers van geboorte, zullen 4 Februari spre ken te Hoofddorp over den Z.-Afrikaan- schen oorlog en zijne gevolgen. De entréegelden komen geheel ten bate van weduwen en weezen in de Re publieken. De heer P. N. Gijsman Jr. te Aals meer is beroepen als predikant bij de Herv. gem. te Zevenhoven. Binnenland. Huwelijk der Koningin. Te 11 uur Vrijdagmorgen hield voor het bordes van het Stadhuis te 's-Gra- venhage een tweespannig rijtuig stil, op den bok waarvan een witgedaste bode van het departement van justitie met het teeken voor die beambten op de borst. De koetsier hield witte leid sels in de hand. De heer mr. A. D. W. de Vries, referendaris aan het departe ment van justitie, die in het rijtuig was gezeten, begaf zich, na uitgestegen te zijn, naar het kabinet van den heer De Wijs, wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand. De heer De Wijs was door den minister van justi tie eenige dagen te voren met een brief in kennis gesteld, dat de gemachtigde van den Minisetr hem de schriftelijke aangifte van het huwelijk op lieden zou overhandigen. De heer De Vries heeft aan die opdracht voldaan met de aanbieding van de eigenhandig door H. M. de Koningin en Z. H. den Her tog onderteekende aangifte. De akte van aangifte luidt aldus „Wij, Heinrich Wladimir Albrecht Ernst, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de lan den Rostock en Stargard, enz. enz., oud 24 jaren, wonende te Schwerin, zoon van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Friedrich Franz II, Groot hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de lan den Rostock en Stargard, enz., enz., en van Hare Koninklijke Hoogheid, hoogstdezelfs Gemalin Marie Caroline Auguste, Prinses van Schwarzburg en Wilhelmina Helena Pauline Maria, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz., enz., enz., oud 20 jaren, wonende te 's-Gravenhage, dochter van wijlen Zijne Majesteit Willem Alexan der Paul Frederik Lodewijk, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje- Nassau, Groothertog van Luxemburg, enz., enz., en van Hare Majesteit, hoogstdezelfs Gemalin Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Prinses van Waldeck en Pdrmont „geven bij deze, ingevolge artikel 105 van het Burgerlijk Wetboek, oiib voornemen te kennen met elkander een huwelijk aan te gaan. „Schwerin, den 18 Januari 1901. „'s-Gravenhage, den 21 Januari 1901. (get.) Heinrich Wladimir Albrecht Ernst, Hertog zu Mecklenburg, (get.) Wilhelmina." Nadat de huwelijksaangifte was af- geloopen, begaf de referendaris zich rechtstreeks naar het Koninklijk Pa leis, om namens den Minister aan Hare Majesteit de Koningin de mededeeling te gaan brengen dat de aangifte heeft plaats gehad. Onmiddellijk na de verrichting ten Stadhuïze woei de vlag van Stadhuis en toren, weldra gevolgd door den vlaggentooi der openbare gebouwen en vele particuliere huizen, zoodat de stad tegen 12 uur een feestelijk aan zien had aangenomen. De woning van den Duitschen ge zant te 's-Gravenhage was Vrijdag, op den dag van de aangifte van het huwe lijk van Hare Majesteit de Koningin met Hertog Hendrik, bet eerste gebouw van de vreemde legatiën dat met eene keurige versiering prijkte. Duitsche vlaggen flankeeren het met veelkleu rige kunstbloemen versierde balcon. Oranjebloemen, oranje en witte ma- kart veeren vormen den hoofdtoon der versiering. Voor den ingang van het hotel is eene versiering aangebracht van dennengroen, afgewisseld met oranje. De versieringen van de particuliere woningen, vooral van die in de straten in de omgeving van het Koninklijk Paleis worden overigens met ijver on dernomen. H. M. de Koningin is heden tegen 12 uur 's middags te paard uitgegaan. Kort na de aangifte van het Konin klijk huwelijk hebben verschillende autoriteiten geteekend in het felicitatie register ten Paleize. De tijdelijke voor zitter van den Ministerraad, de heer Pierson, was een der eersten om zijn naamteekening te stellen. Roode Kruis. Blijkens bij den voorzitter van het hoofdcomité van het Roode Kruis door tusschenkomst van den minister van buitenlandsche zaken ontvangen telegrammen van den consul-generaal te Kaapstad, is de arts Janssen aldaar van Pretoria aangekomen om naar Nederland terug te keeren. De verpleger Bo- wier wenschte naar Delagoabaai terug te gaan, terwijl dokter Pa- mei j er en de verpleger Yeltes, blij kens mededeeling van den heer Janssen, zich een maand geleden in welstand bevonden bij 't com mando van generaal Beyers. Om trent dr. Bierens de Haan en de verpleger Leonhard vermeldt het telegram geen nadere bijzonderhe den. Voorts meldt de consul, volgens bericht van den hoogen commi^sa- dat er geen gelegenheid be stond tot geregelde verbinding met de Boeren. Geopende brieven van de Roode Kruis-ambulances zou den, zoodra de verblijfplaats der ambulances bekend werd. worden doorgezonden. De ontvangen tele grammen zijn van 23 Januari. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doctoraal examen in de rech ten afgelegd door den heer L. P. Denekamp. Leiden. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer G. A. van den Bergh van Eysinga, geb. te 's-Gravenhage. na openbare ver dediging van zijn proefschrift: .Indische invloeden op oude Chris telijke verhalen." Leiden. Bevorderd tot arts de heer H. C. Sonne veld. Na terugkeer van haren rit te paard reed H. M. de Koningin Vrijdagmid dag om half drie in open rijtuig uit, vergezeld van een hofdame. Dit oogen- blik, iederen dag weliswaar bijge woond door velen die de'Koningin wil len zien en groeten, is Vrijdag afge wacht door een buitengewoon groote volksmenigte, die zich ditmaal niet tevreden stelde met het brengen van een eerbiedigen groet, maar losbarstte in een groot gejuich vergezeld van het langdurig wuiven met hoed en zak doek. Nog een vlootrevue. In een den 21en September te Tolen gehouden vergadering van de afdee- Iingen in Zeeland van de Ned. Vis- scherij-Vereeniging werd besloten H. M. de Koningin uit te noodigen tot bij woning van een revue over de Zeeuw- sche visschersvloot in de maand Juni op de Oogter-Schelde te houden. President Kruger. Vrijdag-namiddag heeft professor Snellen Sr., in tegenwoordigheid van dr. Heymans, het verband van het lin keroog van den President afgenomen en dit nader onderzocht, waarna het verband er weder is opgelegd. Volgens mededeeling van dr. Heymans kan het oog binnen enkele dagen weder her steld zijn. De president heetf een rus- tigen nacht doorgebracht. Baron van Nagell v. Ampsen.f Te Lochem is overleden mr. J. E. H. baron van Nagell van Ampsen, opper stalmeester bij het huis van H. M. de Koningin. De overledene was lid van de Eerste Kamer voor de provincie Gelderland, van Mei 188? tot Septem ber 1893. V olkssanatoria. Indertijd is bericht, dat de Nederl. opperrabbijnen zich bereid hebben ver klaard pogingen in het werk te stel len, ten einde bij de stichting van Volkssanatoria enz. aan de eischen van het rituaal voor den geloovigen Israë liet te gemoet te doen komen. Door den heer L. Wagenaar, opper rabbijn van Arnhem en secretaris der Vereeniging van Opperrabbijnen, is thans bericht, dat als resultaat dier be moeiingen het volgende mag gelden: In het eerste Volkssanatorium voor borstlijders, dat te Hellendoorn ge sticht zal worden, wordt eene afzon derlijke keuken voor de ritueele spijs bereiding te nbehoeve van Israël, pa- tienten ingericht. Een eerbiedig verzoek aan H. M. de Koningin-Moeder, dat aan liet te stich ten Sanatorium op Oranje-Nassau-oord een afzonderlijke keuken voor Israël, gebruik en een vertrek voor de verrich ting der ceremonieele plichten moge verbonden worden, is door H. M. in handen gesteld van het bestuur dezer instelling met opdracht, zooveel moge lijk aan liet verzoek gevolg te geven. Ter bestrijding van de onkosten ie Hellendoorn wordt een beroep gedaan op de offervaardigheid der geloofsge- nooten. Deze inededeelingen zijn in Israël, kringen met groote voldoening en er kentelijkheid ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1