Tweede Blad, Koning Mammon. behoorende bij ytKafi»Hefift'a Dagblad" van Maandag 28 Jan. 1801. Mo 5332. Haarlemsche Handels- vereeniging. Qoedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 221 1899. De Haarlemsdie Haudrisver een. telh mim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke kan delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voord eeleai groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de her ren mis. Th. die Haan Hugenholtz en H. Ph. da Kantor, Spaame 94, weülke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hem gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dioor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging mjtn_de hoe ren Laane vam Bemmel, Kruisstraat 51. Alle. brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidlmaatschap) moeten ge richt worden aam. het bureau der ver eeniging, 22 Lang© Begijmeistraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor bet mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten die-zer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto., en moeten vooruit, betaald wow den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopem jaar verstrekt. In Juli en Augustus zijn 44 vorderin gen tot een bedrag van 2396.67 be taald; 10 vorderingen worden afbe taald. 13 vorderingen zijn uifcresfeb'. In September en October zijn 69 vor deringen tot een bedrag van f 2473,88 betaald; 16 vorderingen worden afbe taald, 10 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maand! ij stem. ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten da stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij) portovergoeddng (10 ots.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van. 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een dier bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van. alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34- nm. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met Dresselin de Ostadestraat, inlichtingen te nemen aan het Bureau Lange Be gijnestraat 22. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in ló 72-1573, DOOS W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XVI. Den 7en Januari kwam het heugelijk bericht binnen Haarlem, dat het krijgs volk van den Prins bij Woerden een bezending van 36 ton buskruit en 300 ijzeren kogels, welke uit Utrecht naar Don Fr e der ik gezonden waren, genomen en grootendeels aan den Prins gezonden had. Sedert den 20en December was er geen schot gelost op het blokhuis of de muren, doch den Sen Januari nam het beschieten weer een aanvang. Tevens werd dien dag met de „trommen om- gesleghe" en bekend gemaakt dat nie mand meer brood mocht koopen, dan hij voor zijn gezin noodig had, elk brood van zes pond rogge mocht maar drie stuivers kosten, een mingel melk niet meer dan een blank en de karne melk een half blank, en dit alles „op lijf straf finghe." JF e us i 11 e t n. 26) Brandon lachte. Dat zou zeer jammer zijn, want ik vrees, dat zij geen wederliefde zou vinden. Neen Lady Elmslie, ik kan mij niet voor stellen dat Claude Tracey ooit smoorlijk zou worden op wien dan ook. Is zij dan van zoo'n koude na tuur Ik kan het u niet zeggen, want ik weet 't niet. Zi: is in sommige opzichten nog zoo'n kind, kinder lijk voor hare jaren. Ik zou gaarne dat karakter van nabij leeren kennen, zei Lady Elmslie peinzend. Over een paar weken zal ik wat minder geoccu peerd zijn, en mijn weduwenslaat wat minder nieuw. Dan zal ik juf frouw Tracey uitnoodigen mij eens te bezoeken. U zult haar daar een groot ge- .noegen mede doen. Zij is zeer op Den 9en Januari vielen er 133 scho ten, zonder echter iemand te kwetsen, de belegerden waren dan ook gewoon te zeggen „beter in de huizen dan in ons geschoten". Den volgenden dag was alles door den dikken mist, als in een dichten nevel gehuld, de belegeraars schoten dezen dag slechts 14 maal, ter wijl de belegerden van dezen dag zoo veel mogelijk gebruik maakten, om de geleden schade te herstellen. Den llen Januari vielen er niet min der dan GS1 schoten en verwondering verdient het dat er slechts een zeer kleine schade werd aangericht. Behalve op den 3en Juli, toen er 1008 schoten gelost werden, is dit bet groot ste aantal op één dag geweest, gedu rende dit beleg. Trouwens de stad is m de maand Januari het felst beschoten, ril. 3860 keer. Op den zooeven genoemden datum (11 Jan.) werd op de Markt een burger het been geheel afgeschoten, wat den dood ten gevolge had. Was den anderen dag het vuren veel minder hevig, de schade was echter veel grooter. De wallen, borstweringen, bolwerken, kloosters en kerken hadden dezen dag veel te lijden. Een Haarlem mer en een Duitscher, die bij het vuur zaten werden door een en denzelfden kogel doodelijk getroffen, cle een ver loor zijn hoofd, de ander werd gewond in zij li buik, eene dienstmaagd werd doodgeschoten, terwijl eene andere jon ge dochter „haer doekhuyf met eene hayr-tuijte door een musket-kogel (werd) weggenomen" zonder haar te bezeer en. Tot versterking kwam dezen dag een vendel soldaten onder bevel van kapi tein Japsar binnen de stad, en den vol genden dag nog tweehonderd Engel- sclien, Walen en Schotten. Wijlen Dr. Ekama, deelt in zijn meergenoemd werk hierover het vol gende mede: Dien dag deden eenigen, der bezetting des middags een uitval, staken twee of drie huizen in Schalk wijk in brand, waar de vijand een wachtpost had, die de uittochten der belegerden zeer bemoeielijkte, namen er eenigen gevangen, doodden anderen, die zich niet wilden overgeven, zonder dat zij zelve eenig nadeel ondervonden. Doch daags daarna deden de Walen, ïïngelschen en Duitschers en sommige burgers op nieuw een uitval om den vijand, die bijna „verschillende ach ter de wallen en schansen, wat te ver nestelen". Zij behaalden eenig voor deel, brachten, vijf gevangenen in de stad, nl. twee mannen van Amsterdam en een derde, die in het Spaansche le ger hun kost wonnen door spijs en drank te verkoopen (zoetelaars), een Duitsche en een Waalsche landsknecht; voorts verscheidene wapens, haakbus sen, stormhoeden, rapiers en een Spaansch paard. Een groote ijzeren ko gel werd zoodanig in den gevel van de vleeschhal geschoten, dat hij daarin „wonderlick" is blijven steken, alsof hij met voordacht daarin gelegd of ge metseld was. Alva zelf getuigt „dat degenen die de stad verdedigden, zich tot nu toe ais ware soldaten gedragen hebben en dat zij, ofschoon zij bij hunne uitval len weinig of niets gewonnen hadden, ten minste bewijzen van moed gegeven hebben." De Prins van Oranje had reeds vroe ger tot oversten veldheer aangesteld den „aider Edelste" Graaf van der Marck, tegen wien echter eenige ver moedens gerezen waren, en ofschoon deze op geenerlei wijze bevestigd wer den, werd hij evenwel afgezet en in zij ne plaats benoemd de „Zeer Edele Wel- gheboren Aldervervarendste in crijs- handel ende Vrome Heer van Baten burg". Volgens Mendoga werd deze ook dooi den Prins naar Haarlem gezonden met 2000 soldaten, Schotten, Engelschen. Walen en Duitschers, maar door den mist, die volgens alle berichten dien nacht buitengewoon sterk is geweest, zijn zij verdwaald en van elkander af gescheiden. Wel brandden er fakkels aan den toren van de groote kerk, wel werd de klok geluid om de verdwaalden eenigszins de richting aan te geven, maar sommigen kwamen aan het huis Ter Kleef, eenigen in den Hout of de duinen, werden dan gevangen geno men en meestal opgehangen, de mees ten echter kwamen in 's Prinsen leger terug. Een Duitscher, die in het vijan delijke leger van de eene plaats naai de andere wilde gaan, kwam terecht aan de Schalkwijkerpoort en vroeg of hij dicht bij Amsterdam was, en toen hem dit bevestigend beantwoord was, werd bij gevangen genomen, binnenge bracht en den volgenden dag opgehan gen. Bij dit feit aldus vervolgt Dr. Eka- u gesteld! en heeft herhaaldelijk naar u gevraagd. En hoe heb je mij voorgesteld aan haar. Ralph Als een wereld- sche vrouw zonder hart? Neen, Lady Elmslie. Ik ge loof u niet harteloos. Dat mag je ook niet denken, zei ze op zachten toon. maar em- phatisc-hna een kort stilzwijgen ging zij voort, Je hebt gezegd dat ik haar wellicht tot nut kon zijn, je hebt dat gezegd, toen je voor den eersten keer met mij hebt gesproken over uw protogeé. Kan ik haar misschien thans nog in iets ten dienste zijn Zonder twijfel. Maar ik vroeg u dat toen ik haai* wilde trouwen en mijne motieven waren toen egoïs tisch genoeg, ik wilde haar eenigs zins inwijden in de rol, die ze na derhand zou moeten spelen. Nu ken ik haar beter, en ik twijfel of ze wel geschikt zou zijn voor een leven van eerzucht en maatschap pelijk aanzien. Met andere woorden onge schikt om zoo'n leven met u te deelen. Wellicht. Ongeschikt althans, voer het leven, zooals ik het toen ma hëerscht eenige verwarring, want vooreerst zou niet, aan Batenburg maar aan den hopman Philippus de Koning het bevel over deze 2000 man zijn. opgedragen; uit den loop der ge schiedenis blijkt ook ten duidelijkste dat deze tegenwoordig is geweest en een commando gehad heeft. Sterlincx ve/rmeldt die gebeurtenis onder dagteekening van den lOen Janu ari, terwijl Rooswijck en de Delfenaar. die onder den 15n plaatsen. Arend ver gist zich echter wanneer hij daarvoor den 22sten noemt, want allen komen daarin overeen dat Philippus de Ko ning in den morgen van den 16en is onthoofd. (Wordt vervolgd.) Stadsnieuws Stukken van den Gemeente- ra-ad. Door commissarissen van de Haar lemsche Tramway-Maatschappij en die van de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij is tot B. en W. een verzoek gericht om vergun ning, vooreerst om de rails van den stoomtramweg van het tegenwoordige eindpunt door de grasperkjes naast de Dreef tot de Paviljoenslaan te mogen doortrekken, waardoor aansluiting zou worden verkregen met de lijn der E. N. E. T., .vervolgens om tusschen de kiosk en het huisje van de paarden tram, ongeveer tegenover Oostenhout, een net wachthuisje te mogen plaat sen. B. en W. stellen voor dit goed te keuren en voor het wachthuisje jaar lijks een recognitie van f 2 te laten be talen. B. en W. geven den Raad in over weging het verzoekschrift der firma Beijués, in zake een smalspoor van het Spaarne naar de Lange Molenstraat (dat in de zitting van 18 April 1900 werd aangehouden) in hun handen te stellen ter afdoening, daar het bij na dere overweging ten onrechte in den Raad is aanhangig gemaakt. Vrijdag bezichtigden wij in het Mu seum van Kunstnijverheid cle tentoon stelling van meubelen, vervaardigd door de firma Van Wijngaarden Co. te Weesp en versierd door den lieer Th. van Hoytema. Deze meubelen tref- fen zoowel door hun eigenaaviMgc-n vorm, als door de fraaie versieringen. Met vaste hand zijn in het houtwerk verschillende dieren- en plantenfigu- ren als apen, flamingo's, muizen, pape gaaien, leliën, zonnebloemen enz. aan gebracht. Alles is zeer minutieus en fijn bewerktzoowel de fabrikanten als de heer Hoytema hebben alle eer van hun werk. Als een bijzonderheid wordt ons me degedeeld dat door de Gebrs. Witkamp jonge bossen wortelen aan de Groen- teninarkt zijn .gebracht en opgekocht door den schrijfb'aas Tienus van Leeu wen, wonende Korte Begijnestraat... Ned Opera. De Nederlandsche Opera speelde Donderdagavond weer voor een uitver kocht huis. Geen wonder ook: „Wil lem Tell" met Orelio in de titelrol! En een „Mathilde" met de stem en de zangkunst van een Mevr. Engelen Sewing! En nog zoo menige andere rol met goede, zeer goede of uitmuntende bezetting. Onder deze laatste vooral de „Jemmy" van Mevr. TijssenBre- merkamp. Wat zong zij dat partijtje mooi en wat was heel deze uitbeelding echt sympathiek. Ook de heer Schulze als „Arnold" heeft zijn zeer belangrijke rol met verrassende energie ten einde gebracht. Verder noem ik nog Mej. Bakels die een goede „Hedwig" gaf en de heeren v. Duinen, Engelen en Cau- veren, die respectievelijk als „Wal- ther", „Gessier" en „Een visscher" prij zenswaardige hoedanigheden ontwik kelden. Maar toch de beide eerstgenoemde namen moeten in verband met deze voorstelling het luidst weerklinken. Het glanspunt van den geheelen langen avond lag voor mij in het 3e bedrijf. Wat Orelio daar gaf in de hartroe rende scène met „Jemmy" was in derdaad een niet te overtreffen stukje dramatische kunst, dat menigeen die daarom nog niet ziekelijk sentimen teel behoeft te wezen tot schreiens toe moet hebben bewogen. Een hartelijk bravo voor zijn werk van dezen avond. voorstelde. En zij heeft in elk ge- van de macht gehad mijne plan nen in duigen te werpen. Ralph, viel Lady Elmslie hem ir. de reden, juffrouw Tracey is me de eenige gefortuneerde dame onder uwe kennissen, en haar vermogen of liever haar waarschijn lijk. vermogen, schijnt alles te zijn wac zij u als uwe vrouw kan aan brengen. Er zijn zoo vele vrouwen, die thuis zijn in onze kringen, geef je streven niet op, omdat ie nu de rechte niet hebt aangetroffen. 01' ik ooit de rechte zal aan treffen of niet, ik heb mij voorge nomen mijn pogen op te geven. Ik denk, dat mevrouw Natuur mij heeft veroordeeld een oude vrijer te worden en zij is een dame waarmede men niet mag twisten, zij verdraagt geen tegenstribbelen. Wat kent ge je zelf toch wei nig. Ralph. Misschien hebt u gelijk, La dy Elmslie. En nu heb ik lang ge noeg over mijzelf geredeneerd en wensch u goeden wag. En je zult niet weder zoo lang wegblijven Plet zal mij steeds aangenaam zijn u te bezoeken, maar u zult Mevr. EngelenSewing vierde haar triomph in het tweede nummer der tweede acte: „Rècit" en „Romance", met het daaraansluitende duet met „Arnold". Klonken mij haar eerste noten wat vlak, gaandeweg scheen het geluid weeker en warmer te wor den en haar zingen is eenvoudig boven mijn lof. Elke toon staat en toch is 't geheel een en al beweging en le ven. 't Was alles vast en klaar als dia mant maar dan levend, bezield diamant. Het optreden van Mevr. En gelen zou op zichzelf een gang naar den schouwburg waard geweest zijn. Van het overige behoef ik niet veel te zeggen; koor en orkest werkten als gewoonlijk nu met meer dan met min der geluk en dat de goede gang van zaken geen stoornis ondervindt, daar voor zorgen de scherpe blik en de vaste hand van den heer v. cL Linden, die met jeugdig vuur den dirigeerstok zwaaide. PHILIP LOOTS. Zandvoort. Op 15 Januari jl. waren alhier aan wezig 2 openbaar lagere scholen, waar op respectievelijk school gingen 323 en 112 leerlingen. Aan de school aan den Hoogeweic wa*en, buiten het hoofd der school, verbonden 5 onderwijzers en 2 onderwijzeressen en aan de school aan het Schoolplein, buiten het hoofd der school, 1 onderwijzer en 1 onder wijzeres. Velsen. Getrouwd J. J. Kuiper en C. Dijk huizen. BevallenC. Spijker—Hoff z. D Nonnekes—de Wit d. J. SlagerRas ten d. J. de GrootKrab d. A. Goulo ize de Jong d. D. ZwierKok z. 77 Kraaijer-Vader d. N. KleuverSi- daar d. Overleden J. de Beurs 15 m. P. van der Lee 6 w. Schoten. Getrouwd II, v. d. Hulst en M. A. Zonneveld. Spaarndam. Bevallen: A. M. L. de Saegher—da Tender z. P. NotenboomStolk d. J". Pauwelsvan der Kommer cl. Heemstede. In de Woensdagavond alhier ge houden vergadering van het kiescol lege der Ned. Herv. Gemeente om trent benoeming van een president kerkvoogd, werd met algemeene stem men herkozen de heer A. de Wilde. Binnenland. De trousseau der Koningin. De Tel. weet het volgende mede te deelen over den trousseau der Koningin Het kleed, waarin li. M. niet al leen haar eerste audiëntie te Am sterdam. maar waarin Zij ook haar intocht aldaar zal houden, is een japon van wit velours panne, geheel met wit geborduurd, en ge garneerd met kroningssabel. Dit is het' kostbaarste bont dat bestaat bet lijkt wel veel op gewoon sabel bont, maar is meer grijs van kleur. Bij dit costuum hoort een man tel ook van wit velours panne, ge heel gevoerd met hermelijn. Hier is geen garneersel op. maar door de Koningin zal hierbij een boa van datzelfde prachtige kro ningssabel gedragen worden. Behalve deze japon, hebben we nog eenige eenvoudige costuums bezichtigd. Zoo was er een kleed van groen zijden fluweel, ook met een korten mantel er bij, welk costuum be stemd is om als kerkjapon gebruikt te worden. Voor den morgen van Hr. Ms. trouwdag, vóór H. M. zich in de zilveren bruidsjapon kleedt, is een japon van wit laken gemaakt met wit wollig goed geborduurd, deze behoort ook tot cle mooiste welke wij in het uitzet gezien hebben. De firma Hirsch maakte verder drie lachtcostuums in verschillen de tinten van groen, hierbij hooren vesten van leder, juist zoo gemaakt als heeren vesten. Dan eenige wandelcostuums van covercoat in donkergroen, reseda. grijs en mauve. zoo vriendelijk zijn niet te verge ten, dat ik veel werk heb en niet al te dikwijls mij het genot van zoon prettig uurtje als dit mag veroorlooven. Och. als ie wilt kan dat wel. Zij stak hem met een lief glim lachje hare hand toe, Ik geloof niet half wat de mannen zeggen van hun veel werken. Mij kunt u gelooven, Lady Elmslie. Adieu tot weerziens. Lady Elmslie stond een poos in gedachten, nadat hij was heenge gaan, hare oogen staarden in de ruimte, en in die ruimte doemden heelden voor haar op beelden der toekomst. Hel is een zonderlinge com plicatie, zei ze- tot zichzelf, zeer zonderling. Ik geloof niet dat hij beseft, wat er kan gebeuren en wat ik vooruit al zie. misschien ook wil hij het niet zien? En dat kind ik moet dat meisje bewerken Hoe komt het, dat de eentonig heid aan den tijd vleugels schijnt te schenken Zou het zijn. omdat het geringe bevattingsvermogen van onzen geest gebeurtenissen aangrijpt om Toen wij dezen schat van klee- ren bezichtigden, werd juist alles in een koffer gepakt, met een prachtig kleed van paars laken, geborduurd met fluweel en tafzij, voor de Koningin-Moeder. Dc vorige week is ook reeds een koffer vol verzonden, bevattende i reispakken en mantels, waaronder een prachtige lange driekwart man- lel was. Ook krijgt de Koningin nog een japon van lichtblauwe, gebro cheerde zijde, waarbij een jaquet van lichtblauw velours miroir. Bij elk costuum is een mantel van dezelfde kleur, maar de ver rukkelijke boa van kroningssabel draagt H. M. op haar verschillende toiletten. Aead. examen. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het candidaatsexamen in de klassieke letteren afgelegd door den heer S. B. Heertjes. Leiden. Geslaagd voor het candi daatsexamen in de rechten de heer J. Versteeg. Een aardige jongen. Maandagavond is het aan de politie te Zeist gelukt, op heeterdaad te be trappen een 19-jarigen jongen man, die in den afgeloopen zomer, en ook thans weer, er zijn werk van maakte, dames, meest uit den deftigen stand, de kleeding met verf te bespuiten van niet minder dan 48 gevallen werd bij de politie aangifte gedaan. Voor dui zenden guldens aan kleeding werd op die wijze door hem bedorven. Een vol ledige bekentenis werd door hem ge daan, doch zonder dat hij de reden op gaf. waarom deze laaghartige aardig heid door hem bedreven werd. Door de maréchaussée te Zevenber gen is proces-verbaal opgemaakt we gens kennelijken staat van dronken schap op den openbaren weg o. a tegen den gemeenteveldwachter en den nachtwaker. Middoloeuwacbe zeden. Dinsdagavond is te Hunsel (L.) de arbeider P. L., die rustig uit een café huiswaarts keerde, door den landbou wer J. II. achtervolgd, en zoodanig met een mes gesneden en gestoken, dat hij in stervenden toestand huiswaarts werd gebracht. De dader is gearres teerd. Activiteit der pest. Als een bewijs van groote activiteit der postadministratie diene het vol gende Op 12 Januari jl. werd van Ostende (België) een brief verzonden met het volgende adres „Aan den Heer isjuer Karpenjouw 4e stuk Zeeland Neederland kaasteel." Die brief is toen verzonden naar Zee land (N.-B.), doch daar niet bekend zijnde naar Rotterdam teruggezonden. Aldaar was vermoedelijk een der postambtenaren in de provincie Zee land bekend, want op den brief stond met potlood vermeld „Zie ingenieur Carpreau, IJzendijke", en dit was ook zoo, want den 16en dezer kwam de be wuste brief aan het juiste adres te IJzendijke terecht. Leger en Vloot, onderscheiding. Bij Koninklijk besluit is, ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtin gen in Atjeh in de maanden Maart tot en met November 1896, alsnog benoemd tot ï'idder 4e klasse der Militarie Wil lemsorde, de le-luitenant bij het le re giment vesting-aritllerie J. C. P. W. A. Steenkamp, destijds gedetacheerd bij het wapen der artillerie van het leger in Nederlandscli-Indië. Regeling van da samenstelling dei- landmacht. Uitvoerige inlichtingen worden dooi den minister van oorlog aan de Twee de Kamer verstrekt omtrent de ont- werp-organisatie van het dienstvak der militaire administratie. Aangezien het in de bedoeling ligt het aantal in fanterie regimenten met vijf te ver meerderen, zal het in verband daar mede noodig zijn ook het aantal con troleurs over de inwendige admini stratie der korpsen en het aantal aan deze hoofdofficieren toegevoegde kapi- den tijd te meten, evenals een een voudige boer zijne vingers gebruikt om zijne rekenkunst te hulp te ko men Het was het einde van Maart; en ofschoon de dagen langzaam waren voorbijgekropen. nu Claude terugzag scheen het of het de dag van gisteren was geweest, toen haar vader haar de deur had gewezen, en aldus haar hart zoo pijnlijk van hem had afgekeerd. Sedert haar terugkomst was hij verbazend zacht geworden en on derwierp zich bijna met geduld aan hare zorgvolle toewijding. Zoo verliepen er vele dagen, die zij bij den ouden brombeer door bracht. dagen, gedurende welke zij geen lust had om te lezen, als hij niet bezig was, geen lust om piano te spelen en hem daarvoor alleen te laten terwijl zij tot haar on rust opmerkte dat hij haar steeds minder vroeg om voor te lezen of voor hem te schrijven, zoo sleet zij haar dagen op weinig opwek kende wijze. Haar tante en nicht jes waren te zeer bezig om alles in orde te maken voor het aanstaand vertrek van Tom, dan dat zij ti.id' konden vinden om haar dikwijls tein-kwartiernieesters met één te ver meerderen. Een geleidelijke terugkeer tot den toestand waarbij de magazijnmeesters den rang hadden van kapitein, is wen- schelijk. De Minister acht het voorts noodza kelijk aan den inspecteur der militaire administratie een kapitein-kwartier meester te kunnen toevoegen. Het Nederlandsche leger telt, blij kens de jongste ranglijst: hij het wapen der infanterie 1 luitenant-generaal, 6 genera al-majoors, 13 kolonels, 28 lui tenant-kolonels, 3G majoors. 269 kapi teins, 469 le luitenants en 244 2e luite nants en aan "reserveofficieren 1 kapi tein, 4 le luitenants en 53 2e luitenants Bij het wapen der cavalerie 1 gene- raal-majoor, 2 kolonels, 6 luitenant- kolonels, 6 majoors. 33 ritmeesters, 56 eerste-luitenants, 33 tweede-luitenants 2 reserve-tweede-luitenants. Bij het wapen der artillerie 1 luite nant-generaal. 3 generaal-majoors, 7 kolonels, 14 luitenant-kolonels. 18 ma joors, 122 kapiteins. 189 eerste-luite- nants, 80 tweede luitenants. Bij het wapen der genie 1 generaal- raajpor, 2 kolonels, 5 luitenant-kolo nels, 5 majoors, 42 kapiteins, 34 eerste- luitenants, 10 tweede-luitenants. Bij het wapen der Kon. marechaus see 2 luitenant-kolonels, 2 majoors, 8 kapiteins en 7 le luitenants. Het Nederi. Indische leger telt bij het wapen der infanterie 1 lui- tenanrigeaieraal. 3 generaal-ma joors. 7 kolonels, 26 luitenant-kolo nels, 27 majoors, 227 kapiteins, 453 le-luitenants, 136 2e luitenants en 74 onder-luitenants. Bij het wapen der cavalerie 1 luitenant-kolonel, 1 majoor, 7 'rit meesters, 19 le luitenants en 10 2e luitenants. Bij het wapen der artillerie 1 ge- neraal-majoor. 7 luitenant-kolonels, 7 majoors. 37 kapiteins. 61 le-lui- te-nants en 4 2e-luitenants. Bij liet wapen der genie 2 kolo nels. 2 lnitenant-koionels. 8 ma joors, 20 kapiteins, 23 ie-luitenants en 4 2e-luitenants. De militaire administratie bij het Nederi. leger bestond uit 1 gen.e- raal-majoor-hoofd-intendant, 1 kolo nel-intendant, 2 luits, -kol .-inten dant. 4 majoors-intendant. 8 kapi teins-intendant 3 luit.-kol.-kwartier meester, 1 majoor-idëm, 26 kapts.- idem. 53 ie-luits.-idem, 35 2e-iuit.- idem. 3 majoors-macazijnmeester en 1 kapitein-administrateur van kleeding. De militaire administratie van het Indische leger bestond uit 2 ko lonels-hoofdintendanten 1 luil.-kol.- idem. 8 majoors-idem 14 kapitcins- idem 20 kapiteins-kwartiermees ter, 57 Ie-luits.-idem 22 2e-luits.- idern. 2 majoors-magazijnmeester, 4 kapiteins-idem en 10 2e-luit.-idem. Bij de Kon. Mil. Academie zijn voor de infanterie hier te lande 65 cadetten, voor die cavalerie hier te lande 18 cadetten, voor de artille rie hier te lande 47 en voor de ge nie hier te lande 18 cadetten. Voor de infanterie O.-I. leger 129, voor de cavalerie 9, voor de artillerie 24 en voor de genie 8 cadetten. Bij de cadettenschool zijn 46 cadetten voor het leger hier te lande en 71 voor het leger in Nederl.-Indië. Bij den hoofdcursus ziin ter opleiding voor het leger hier te lande 25 leerlin gen voor de infanterie hier te lan de, en 23 voor de infanterie O.-I. leger, 6 voor de administratie hier te lande, e-n 6 voor die in Indië in het tweede studiejaar, en. 27 voor de infanterie hier te lande, 18 voor de infanterie O.-I. leger. 4 voor de administratie hier te lande- en 6 voor die in Indië in het eerste stu diejaar. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND, De mijnwerkstaking te Mont- ceau les Mines neemt in omvang toe. Het stakingscomité heeft aan den prefect een lijst van de eischen der stakers overhandigd. De pre fect heeft dadelijk daarop de on derhandelingen met het mijnbe- stuur aangevangen. Gedurende den nacht van Woensdag op Donderdag hebben de stakers belet mol de- machinerieën op de Saint-Lo-uis- schacht te werken. Overigens ging de nacht kalm voorbij. te komen bezoeken en zoo waren een paar korte visites en een korte wandeling, die zij alleen deed, de eenige afwisselingen, die zij had in dezen tijd. Ook Brandon kwam maar twee keeren gedurende deze vervelende periode. Hij had het zeer druk. en de heer Tracey scheen niet meer zoo verlangend te zijn, van hem te hooren of hem te zien. Maart ging voorbij en op een' morgen na hard gewerkt te heb ben wierp Brandon een' blik door het venster van zijne kamer in de J...street, en keek naar het vroo- lijk voorjaarszonnetje, de blauwe lucht en de voorjaarstoiletjes van de dames die voorbijwandelden, en begon zich toen phantasieën te sche en van landschappen met boomen die in knop zijn en velden bedekt met primula's en viooltjes. Ik moet Claude Tracey eens gauw opzoeken zei hij tot zich zelf. Wat 'n le\en heeft dat ar me kind I Zoo geestdoodend. Wat zoi ik haar graag eens een paar dagen mee nemen naar buiten. Za terdag zou ik best kunnen gaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5