NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Coning Mammon. 18e Jaargang. Dinsdag 29 Januari 1901. No. 5393 HAARLEM'S DARBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADV E RT ENTTEN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 i Vajx 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), *8 de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 jföfGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlgke nummers0.02% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak hij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advex-tentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3ibil Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 29 Jan. Bvat o. a. Moedeloosheid in Engeland. Het Bmen van treinen bij Balmoral i Kimberley door de Boeren, eizer Wilhelin's verjaardag, Pau- ilyfee Encycliek, Haagsche brief, iberale Unie. Offïcieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- ERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be- hikking van 17 Januari jl. aan Herin- i en Wüthrich vergunning is verleend t uitbreiding van eene inrichting tot jwelcking van electriciteit, door bij- aatsing van een gasmotor in het per- iel aan de Schoutensteeg no. 6. Haarlem, 25 Januari 1901. Burgem. en Weth. voorn. DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Er komen steeds sterker bewij- tn, dat men in Engeland den oor- g zeer moede wordt niet alleen, aar meer en meer allerwege van eening schijnt dlat de lange lijs- n van verliezen en de enorme kos- n besteed' zijn aan eenverlo- n zaak. De dingen uit deze laatste dagen )k pleiten, voor deze bewering. Ble Engelsche bladen spreken het tverholen uit dat de oorlog in iid-Afrika, en vooral het laatste ibeuren. het einde van Koningin ictoria heeft verhaast. Wij zullen deze meening geens- u£ onderschijven. Het is waarlijk len wonder, dat iemand van 81 ai de gebreken van den ouden ig dermate gaat voelen, dat ze ek wordt en de euvelen van den iden dag haar ten laatste ten 'ave brengen. Dat een vorst of irstin eenmaal 81 jaar geworden jnde, het land der levenden ver at, is geen wonder laar teekenend voor de heerschen- i meening in Engeland en voor moedeloosheid' is het toch ze il-, dat men dien dood aan droef- iid over den oorlog toeschrijft. En deze moedeloosheid juist nu en staat, voor een nieuwe regee- ng en een nieuwe toekomst Uit die moedeloosheid blijkt niet leen de steeds grooter wordende keer van den oorlog, maar tevens it Kitchener,die voor het gebeuren Zuid-Afrika een zwart gordijn ieft neergehangen. 5f niets van ch laat hooren, öf berichten die :n toestand niet rooskleurig schil- iren. Zoo af en toe licht de censor een pje op van dat zwarte gordijn en at we dan vernemen is of zoo stbaar gelogen en onvolledig, dat het met alle reden voor de Engel- schen het ergste kan doen vreezen, öf het spreekt van Boeren-kracht. Zoo b. v. dat bericht van Kitche ner over 't beschieten van een trein door de Boeren. Kitchener dan seinde 24 dezer van Pretoria Gisteren (dat is dus Woensdag) vertrok een trein die Lord Kitche ner en een aantal troepen over bracht in de richting van Middel burg. De Boeren deden de geblindeer de locomotief, die als éclaireur vooruitgezonden werd, derailleeren door dynamiet, in de nabijheid van Balmoral. De trein was weldra op de plaats waar dit geschied was, aangeko men, waarop een aantal Boeren te voorschijn kwamen en het vuur openden. Dadelijk namen de troe pen in de nabijheid stelling, en werden de Boeren met verlies te ruggeslagen, nadat, van weerszijden een welonderhouden vuur gewis seld was. De Engelschen leden geen ver liezen. Denk nu eens aan een troep Boe ren, die een Engelschen trein aan vallen een hevig gevecht onder houden, met het resultaat, dat ze... geen enkelen Engelschman dood schieten of gevangen maken. Com mentaar is heusch overbodig. Vlak na dit bericht d'e mededee- ling dat de Boeren een duiker heb ben „opgeblazen" en bij Veertien- stroomen een militaire trein heb ben buitgemaakt. En verder de voor de Engelschen verblijdende tijding, dat bij Deins- dale: zich twintig pas aangeworven politie-soldalen aan den Boeren hebben overgegeven zonder den minsten tegenstand. Ook een andere trein behalve die bij Balmoral heeft het moeten ont gelden schijnt het, en wel twee da gen later. Van den 25sten toch wordt uit Kimberley geseind Een goederentrein, bevattende vee en voorraden voor de troepen ten Noorden van hier, werd hedenmor gen door in een hinderlaag gele gerde Boeren opgewacht en geno men. De vijand nam een kleine post van Dublin-fusiliers gevangen en wachtte daarop de aankomst van den verwachtten trein af dien zij buitmaakten. De machinist van Hen tweeden trein gaf tegenstoom en keerde vei lig terug. Een gepantserde trein met 200 man infanterie ging den gewonen trein na. Wat een geluk voor dien tweeden trein Lord Kitchener seinde Zaterdag uil Pretoria Generaal Cunningham viel gis teren bij Middelfontein en Kopper fontein het commando van gene raal De la Rey aan. Kolonel Ba- bington bedreigde den flank der Boeren door van Ventersdorp noordwaarts te trekken, waarop deze in westelijke richting terug trokken. De Britsche verliezen zijn twee officieren gewond, 4 man ge sneuveld en 37 gewond. In het gevecht bij Lichtenberg op 17 Januari sneuvelden drie En gelsche soldaten, twee werden ge wond en een aantal Yeomen werd gevangen genomen, doch later los gelaten. Generaal Smith-Dorrien mar cheerde van Wonderfontein naar Carolina, waar de Boeren zich had den geconcentreerd en leverde een goed geslaagd gevecht, vijf uren lang. tegen een aanzienlijke macht van den vijand, die de rivier bezet hield. De vijand werd uit zijn stel lingen gedreven, waarbij een offi cier sneuvelde, twee officieren en dertien man werden gewond. De aanneming, de onderteeke- ni ng, die zegel ing zelfs van de ge meenschappelijke nota schijnt nog maar weinig opluchting gebracht te hebben in den diplomatieken toe stand te Peking. De toon der ge zanten is weer dreigend. Al de ge zanten zijn het eens geworden over het antwoord dat zij zullen zenden aan de Chineesche regeering, die wel is waar de geheele nota aan genomen heeft, maar alleen het le, 3e en 4e artikel onvoorwaarde lijk Men zal nu prins Tsjing en Li-hoeng-tsjang aan het verstand brengen dat ,,de militaire maatre gelen der mogendhedn zullen af hangen van den spoed' waarmede de Chineesche regeering ook de overige eischen van het program inwilligt" wat zeker heel aardig gezegd is", hoewel eenigszins vaag. maar misschien de regeeringsper- sonen te Sin-gan-toe geen slapelooze nachten zal bezorgen. Intusschen heeft het diplomaten- corps nog eens de doodstraf ge- ëischt voor vier aanzienlijke Chi- neezen. bij de troebelen betrokken. Tsjwang, Jing-huën. Toeng-foe- hisiang (met de niet overbodige voorwaarde dat men eerst moet trachten, hem in handen te krij gen), en ten slotte Kang-ji, die wel is waar zelfmoord gepleegd heeft maar nu denkelijk in effigie te rechtgesteld zal worden. Buitenlandsch Nieuws. Keizer Wilhelm's verjaardag. Keizer Wilhelm is bij gelegen heid van zijn verjaardag aangesteld tot veldmaarschalk bij het Britsche leger. De hertog van Connaught overhandigden hem Zondag het zwaard. De Keizer vierde zijn verjaardag te Osborne, waar hij de gelukwen- schen van het personeel ontving, in tegenwoordigheid van de hof houdingen der Koningin en des Konings, van Britsche en Duitsche zee-officieren. De Koning en de Koninklijke fa milie brachten in den namiddag een plechtig bezoek aan de ..Hohen- zollern". waar de Keizer zijn gas ten op de thee ontving. Keizer Wilhelm, de Koning, de Koningin en de overige vorstelijke personen woonden een bijzQnderen dienst in de kerk van Whipping- ham bij. Na den terugkeer verleen de Koning Edward VII den Kei zer, die reeds ridder in de orde van den Kouseband is, dezelfde orde in diamanten. Bij de lunch aan boord van de „Hohenzollern" wer den g°en toespraken gehouden, maar de Kroonprins dronk de ge zondheid van den Keizer en deze dë gezondheid van den Koning. Na den lunch ontving de Keizer den Koning, de hertogen van Con naught en Saksen-Cohurg, de ove rige vorstelijke personen den op perbevelhebber lord Roberts en den minister van oorlog Brodrick, die zich op stoombarkassen naar de „Hohenzollern" begaven. Wegens den z war en storm konden de prin sessen niet komen. Na de thee keerden alle vorste lijke personen terug naar Osborne House. Heden is aan den Kroonprins de orde van den Kouseband verleend. De Keizer vergezelt den Koning naai- Londen en keert onmiddellijk na de begrafenis naar Duitschland terug. Op het vernemen van 's Konings voornemen om hem tot Britsch veldmaarschalk te benomen, zond de Keizer een telegram aan lord Sa lisbury en lord Roberts, om hun dit nieuws mede te deelen en zijn hooge waardeering uit te spreken over dit bewijs van 's Konings ge negenheid. In het telegram aan lord' Roberts zegt de Keizer verder nog Het doet mij genoegen te weten dat ik een van uwe kameraden zal zijn, behoorende tot de hoogsten in rang van Zijner Majesteits le ger." Lord Salisbury spreekt in zijn antwoord op 's Keizers telegram de overtuiging uit dat het aanvaar den van dezen post door den Kei zer de levendigste voldoening zal schenken aan alle klassen der na tie, welke diep getroffen is door de waardeering en de vriendschappe lijke gevoelens welke de Keizer door zijn bezoek aan den dag heeft Lord Roberts wenscht den Kei zer geluk uit naam van het leger, en zegt dat alle rangen er zeer trotsch op zullen zijn dat Zijne Ma jesteit voortaan nog inniger met hen verbonden zal zijn dan tot dus ver. De Wets barbaarschheid. Er is van d*e zoogenaamde mis handeling door de Wet van Kitche ner's vredesboden niet veel over gebleven en gebleken dat de Jin- gopers zich weer eens te buiten ge gaan is zonder behoorlijk onder zoek. Een andere illustratie op de Wet's barbaarschheid. wreedheid enz. levert „Ons Land" in het vol gende bericht. Een dame, wier man bij de Vrij- staatsche commando's dienst doet als veldprediker, terwijl haar zoon als burger nog onder de wapenen is, ontving dezer dagen ondervol genden brief, dien wij hier ver taald teruggeven met weglating van van den naam van den majoor: Bloemfontein, 16 Dec. 1900. Waarde Mevrouw, Ik schrijf u deze weinige regels om te berich ten. dat terwijl ik onlangs een ge vangene was van generaal De Wet. ik uwen echtgenoot en uw zoon Charlie zag, en dat zij beiden wel waren. Ik doe dit als een geringe vergoeding voor de vele daden van vriendelijkheid door hen bewezen aan mijne officieren en mijzelve. Ik ben, enz. Majoor Koninklijke Artillerie. Dit schijnt nog al welsprekend, dunkt ons. Algemeena belichten. Uit Londen wordt aan de ..Mag- deb. Zeitung" gemeld, dat de Ko ning in Februari persoonlijk het Parlement zal openen met een troonrede die van groote politieke beteekenis zal zijn. In regeerings- kringen wordt verzekerd, dat de Koning zal verzoeken de civiele lijsl te brengen van 385.000 pd. st. per jaar tot 800.000 pd. st., dat de eerstgenoemde in 1837 vastgestelde som met voldoende oij d", tegen woordige levensomstandigheden. Stadsnieuws HAARLEM, 28 Febr. Vegetarisme. Zaterdagavond hield de heer P. Pie- ters Jr. van Amsterdam in het Geh. Onth. lokaal alhier een lezing over „Verschillende opvattingen omtrent de beteekenis van het Vegetarisme". Spreker beschouwde allereerst het vegetarisme met het oog op den mensch zeiven, de waarde ervan voor onze gezondheidin verband met drankbestrijding met onze beurs met de maatschappij met land- en tuin bouw tegenover veeteelt. Daarna behandelde hij ook de ethi sche zijde van het vraagstuk door te wijzen op de beteekenis ervan uit een aestetisch, een moreel,een godsdienstig en een opvoedkundig oogpunt, met vele aanhalingen van oude wijsgeeren toegelicht. Vervolgens kwam ter sprake het ve getarisme met het oog op de rechten der dieren. Wat is een dier? Zou het dier een ziel bezitten Als wij, men- schen een ziel hebben, dan kan een dier ër ook een hebben. Velen zeggen wel, dat een koe niet meer is dan een stuk levende biefstuk, een varken niet anders dan toekomstige karbonade en worst is, maar uitgemaakt is dit nog niet. Er zijn er die zeggen dat wij dan ook geen planten mogen eten. Maar wie geen onderscheid maakt tusschen die ren en planten, die moet ook verder gaan, en gelooven, dat we ook elkan der mogen opeten. In Oostersche landen kent men aan de dieren wèl een ziel toe. Spreker doet een aanhaling uit Fielding's boek „De Ziel van een Volk". Bij ons maken de mensclien zich moeielijk over de vraag waar wij met al die dieren heen moeten. Maar het is eigenaardig dat die vraag de men- schen niet bekommert, wanneer b. v. door het aanleggen van electrische trams het bestaan van paarden onnoo- dig wordt gemaakt. Na een kort woord van den voorzit ter, waarbij hij den heer Pieters dank te voor de heldere en volledige voor dracht, werd er gelegenheid töt bespre king gegeven. Er ontspon zich nu een levendige discussie over verschillende onderdeelen. Na beantwoording van de verschil lende vragen door den inleider, werd de vergadering onder dankzegging voor de opkomst door den voorzitter gesloten. De Storm. Een ware storm woedde Zondag avond en -nacht over de plaats onzer inwoning en ook elders. Met donderend geweld van (legerscharen, kwam de wind tegen de huizen aangerend, als wilde hij beproeven ze omver te wer pen. Uithangborden klapperden,schoor- steenen waggelden, dakpannen werden afgerukt, ja. een groote boom aan den Kinderhuissingel kon zich niet staande houden, werd ontworteld en kwam in het water terecht, waardoor de vaart geruimen tijd gestremd zal zijn, daar de boom dwars over het water ligt, en dat op 2 meter na geheel afsluit. Het overblijvende gedeelte van de gracht is te ondiep dan dat er schepen zouden kunnen passeeren. Twee popels in den Hortus moesten het eveneens afleggen, terwijl oo het Bolwerk en den Klopper singel de toppen van twee iepen sneu velden. Maar met deze aanvallen op huizen en boomen niet tevreden, richtte de storm ook zijne woede tegen de men- schen. Een man, die zich van het Mu seum in den Hout naar de'Dreef wilde begeven, werd door een gescheurdan boomtak getroffen, zoodat zijn wang geheel werd opengescheurd. Ook de telefoon moest *et hier en daar ontgel den, doch de aangerichte schade is niet aanzienlijk. Gevonden Voorwerpen Een bruine beurs. Een zwart wollen handschoen. Een ijzeren KG. gewicht.- Een grijs zakje met geld. Een fantasia- armband. Een lap zink. Een zinken kap Fenllleton. s denk dat het wei 'aan zou, mis- ihien is het niet geheel in den arm, maar ik zou haar zoo graag at genoegen aandoen. Het zou mij erheugen een blosje te zien ko ten op hare bleeke wangen en Br glinstering in hare oogen. baarlijk ik stel een soort A'an va- erlijk belang in haar. Ze is zoo Heen, terwijl haar vader meer en teer achteruitgaat. Als hij haar laar geen leelijke poets bakt in ijn testament. Het is nu meer dan eertien dagen, sinds ik op Lich- ield Terrace was. Ik geloof dat 'racey mij nog nooit zoo lang met tu heeft gelaten. Werkelijk, ik loei Op dit oogenblik kwam eene flin- e dienstbode binnen om een brief- e aan Brandon te geven. Hij maak- e het open en las Waarde' heer Brandon Mijn vader werd vannacht veel zieker. Ik zond dadelijk om den dokter. Hij zeide dat het slechts overgroots zwakte is. zond hem naar bed en gaf last hem veel ver sterkende middelen te geven. Toch ben ik zeer ontsteld'. Kunt u als het u gelegen komt, vandaag eens aankomen Het zou vriendelijk van u zün en het zou mijn vader en mij opvroolijken, Uw u toegenegen CLAUDE TRACEY. Brandon liep haastig naar zijne schrijftafel en nam de lijst van zijne bezigheden op. Zoo Alleen een paar minder noodige bezoeken. De rest kan wel geschikt worden. De oude man zal het niet lang meer maken. Ik zal probeeren te weten te komen of het voor Claude in orde is. Ik gevoel mij. zonderling genoe? verantwoordelijk voor haar fortuin. Ik wou dat ik haar nooit ten huwelijk had gevraagd. Zou zij ooit den indruk vergeten van mijn goudzucht Zal ze ooit kun nen geïooven, dat ik niet egoïstisch ben? Ja zij is zelf zoo waar dat zij zal zien wat waarheid is. Terwijl deze gedachten door zijn hoofd gingen, zat hij voor zijne schrijftafel en schreef verscheidene nota's. Toen ging hij uit en tele grafeerde Claude, dat hij voor drie ure bij haar zou zijn. Toen Brandon Lichfield1 Terrace bereikte werdi hem opengedaan door eene vrouw van middelbaren leeftijd, die hij nooit te voren daar had gezien. Op zijn' vraag naar den heei Trac-ey antwoordde zijdat hij niet minder was. en zij bracht hem naar het studeervertrek, waar het vuur zoo goed als uit was en dal een ongezellig en naargee&Lg aanzien had. Mijnheer Tracey was nooit een vroolijk iemand geweest, en Claude met haar breiwerk, een toonbeeld van verdraagzaamheid, bracht ook niet veel vrooiijkheid aan. En toch! wat leek dë kamer akelig verlaten nu zij beiden er niet waren. Terwijl hij dit dacht ging de deur open en trad Claude binnen. Hoe vriendelijk, zei zij. hem de hand reikende. Meer kon zij niet zeggen van aandoening. Zij zag bleek en staarde met verschrikte oogen rond. Brandon nam haar bij de hand. Het spijt mij zóó, dat ik hier in. zoo lang niet geweest ben. Ik zou misschien eene verandering in je vader bemerkt hebben, die je ontgaan is, en alles verhinderd heb ben. wat. zooals je weet, beter is dan genezing. Hoe heeft mijnheer Tracey den nacht doorgebracht En hij trok den eenigen makkelijken stoel bij den haard, en leunde zelf tegen den schoorsteenmantel ter wijl hij sprak. Hij heeft een' vrij goeden nacht gehad, zegt Tebbets. Tebbets wou met alle geweld den geheelen nacht bij hem opzitten. Nu en dan mom pelde hij wat, maar zij meende toch dat hij d'it in zijn' slaap deed. Wat zegt de dokter ervan Dat er geen onmiddellijk ge vaar bij is. maar hij is dood-zwak en vereischt heel veel zorg. Ik hoop innig dat vader behouden mag worden, want de laatste maand is hij zooveel zachter en re delijker geweest. Ik geloof waar lijk dat hij van mij begint te hou den. Ik zou het zoo heerlijk vin der eene vriendelijke herinnering aan hem te hebben. Het is heel on- elukkig als men niet van zijn eigen vader kan houden. Zijt gij erg liefhebbend van natuur? vroeg Brandon, terwijl hij haar "-©laat met groote belangstel ling bestudeerde. Ik weet 't niet. Hoe kan ik 't zeggen. Ik houd heel veel van mijn tante, mijn oom en mijne nichtjes. Ik voel me heel gelukkig bij hen. maar ik geloof niet dat er iemand anders is, om wie ik veel geef, behalve de Fransche gouvernante op mijn eerste school. Dat zijn er niet veel. zei Bran don glimlachend. Het is naar voor je hier alleen te zijn terwijl je vader ziek is. Zou het niet beter zijn mevrouw Selley te vragen om voor een paar dagen bij je te ko men Claude schudde het hoofd. Mijn tante kan thuis moeilijk gemist worden en mijn vader zou het niet goed vinden als zij hier kwam. Buitendien, ik ben niet alleen. Tebbets is meer dan eene meid, en ik ben niet zoo laf meer als vroeger. -vGij zijt niet laf. zei Brandon. Gij hebt den besten moed den moed om eigen vrees te over winnen. Zou mijnheer Tracey mij soms willen zien Ja zeker. Ik zal het hem vra gen. Zij verliet de kamer, en Bran don peinsde over het eigenaardige vrouwenkarakter dat zich hier voor hem onthulde. Zij was de op rechtheid zelve, en zoo natuurlijk. Juist deze groote oprechtheid', dacht hij belet, dat men haar aantrekkelijk vindt. Zij bezit geen greintje coquetterie, en zonder dat kar. geen vrouw aantrekkelijk zijn. Eene valsche vrouw is. natuurlijk, afschuwelijk, als wij haar als zoo danig leeren kennen - maar te groo te oprechtheid is werkelijk een der onaangenaamste eigenschappen die eene vrouw kan hebben in het oog der mannen. Ik twijfel zelfs of het wel goed is voor hen zelf. Als zulke naturen liefhebben, doen ze dit te vurig. Zij geven veel meer dan zij ontvangen. Dit meisje, deze vrouw want, met al haar eenvoud, is zii toch vrouw zal misschien nog veel moeten lijden, en nie mand kan haar helpen. Mijn vader zou u graag bij zich zien. mijnheer Brandon, zei Claude, terwijl zij geruischloos de kamer binnen kwarn. Brandon volgde haar naar boven. Hij vond mijnheer Tracey. door

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1