De „Holland" vergaan. tenaar, die te Amsterdam bekend was, want zonder eenige vertraging was de brief spoedig, aan zijn adres. En dat is dezelfde post, die onlangs een postwissel (N.B. met niet volle dig adres, bestemd voor iemand met een bekenden Haagschen naam waarvan er hier slechts een zevental zijn door de banden van veertien bestellers liet gaan, eer het stuk aan zijn adres kwam, en die een brief onbe stelbaar verklaarde gericht aan iemand, die een kwart eeuw ambte naar was op 't aangrenzende telegraaf kantoor. ..Du sublime au ridicule il n'y a qu'.un pas". Bouillon La Plata. Onder de verschillende vloeibare vleeschextracten, in den laatsten tijd in den handel gebracht, munt in het bijzonder uit de Bouillon ,,La Plata". Gefabriceerd in en afkomstig van de meest bekende en voornaamste fabrie ken in Zuid-Amerika, waarborgt zulks volkomen de verzekering dat in het merk ,,La Plata" het beste wordt ge leverd wat te krijgen is. Dit feit wordt bovendien gestaafd door eene vergelijkende analyse met andere merken, dewelke door den Im porteur den heer Everh. Broerken te Groningen op aanvraag gratis wordt toegezonden. Een treurige ramp valt van onze kusten te vermelden. Het stoomschip „Holland" der Ned. Stoombootmaat schappij, van Londen naar Rotterdam bestemd, is Maandag op het Noord er- hoofd van den Waterweg gestrand en gezonken. Door de stoonireddingboot zijn zes man der equipage gered. De kapitein is bewusteloos op het strand aangedre ven, doch weer bijgebracht, Maai- al de anderen zijn jammerlijk omgekomen. De berichten spreken van 11 man der equipage en 4 passagiers. Ook de loods heeft zijn graf in de gol ven gevonden. De namen der geredden zijn A. H. Witberg, G. J. Visser, C. Dekker. Louw Hans, L. Visser en W. van Buuren. Deze zes hadden een toevlucht gezocht in de masten en werden door de stoom- reddingboot van boord gehaald. Zij zijn allen min of meer gekwetst. Volgens een ander bericht waren nog elf manschappen en vier landverhuizers aan boord, die men moet aannemen dat allen zijn verdronken. Onder hen behoort de vagte zee- en binneloods Posthumus, Over de oorzaak, of het licht op het Noorderhoofd gedoofd is, dan wel of de vuren van het schip door een stort zee zijn uitgegaan, kon de kapitein nog geen inlichtingen geven. De lichtop- stand en de gasboei zijn weggeslagen. De lading spoelt uit. het schip; een deel is al op het strand geworpen. Het schip is waarschijnlijk bij vloed overgezet, heeft den lichtopstand om ver geworpen, is boven op de pier ge worpen, gebroken en ter weerszijden van de pier gezakt. De volgende namen vinden wij ver meld van de slachtoffers: eerste stuur man D. A. Gonlag; eerste machinist J. W. Kerkhof; tweede machinist J. J. Ducker; hofmeester J. Antoinette; hof meesteres wed. H. van den Broek, na latende drie kinderen; de timmerman De Dodeyn; de donkeyman C. J. Ko nijnenburg; de' stokers K. de Jong, J. A. Bezooyen en W. Schroeve; de ma trozen J. van der Steen en M. P. Noordzij. Van andere zijde wordt gemeld: De kustwachters hebben geconsta teerd, dat niettegenstaande den or kaan, het bliksemlicht aan den kop van de Noorderpier en de gasboei Zon dagnacht zijn blijven branden. Om streeks zes uur, achter de binnenko mende Harwich-boot aan, zagen zij overgaats een topvuur, dat echter on geveer een half uur later was geblin deerd. En toen zij daarop, bij het da gen, gingen kijken, zagen zij twee masten boven de golven uitsteken. Niemand had noodseinen gezien of ge hoord. Het heele drama moet zich in een paar minuten hebben afgespeeld. Onmiddellijk daarop werd nu de stoomreddingboot, die in de haven ligt, onder den dapperen kapitein Jan sen, bemand, en in ruim een half uur was zij buiten; want men had gezien dat er nog wat te redden viel: in het want klemden nog eenige menschen vast; hoeveel het er waren was op den afstand van een kwartier gaans niet te onderscheiden. Zeer voorspoedig kwam de redding boot nader, en zoodra mogelijk werd een lijn opgegooid naar de schipbreu kelingen in den mast. Een hunner, Vis ser, wist haar te grijpen, en zoo lieten twee mannen zich langs die lijn op de boot glijden. Toen de derde dit even eens wilde doen, brak de lijn; de red dingboot sloeg telkens een eind weg van de masten; maar de derde man hield de lijn vast, en werd zoo door het water aan boord getrokken. De ovei'ige drie schipbreukelingen lieten zich langs den mast neer op de red dingboot. Onder een hartroerend ge- iüich werden fleze zes geredden, ver-; kléumü maai' toch levend, aan het strand gebracht, en naai' het logement Hoek van Holland vervoerd, Inmiddels was de kapitein Van dei- Poll op een laadbord aangedreven na bij den.Seinpaal. Toen hij in het sein- wachtersliuisje werd gedragen, bleek hij bewusteloos; daarop werd ook hij, in zorgwekkenden toestand, gedeelte lijk verlamd, naar hetzelfde logement gebracht, waar hij door de goede zor gen van twee 's Gravesandsche doc toren en de logementhoudster en hou der werd bijgebracht. Hier lagen nu de zeven geredden samen, allen op bed den uitgestrekt, onder wollen dekens, met warme kruiken. De agent L. Borst bad op den kapitein de voorschriften voor het bijbrengen van drenkelingen toegepast; hij was geborsteld en flink warm gewreven, de anderen hadden warme voetbaden gebruikt, en toen. onder de dekens, kwamen ze allen weer gelukkig bij. De veertienjarige scheeps jongen bleef het langst in een gevaarlij ken toestand. Een der anderen. Van Buuren. te Pernis woonachtig, had den arm gekneusd. Aandoenlijk was het te zien toen de geredde kameraads elkander terugza gen, maar toen zij later in droge klee- ren, op een bovenkamer samen om de kachel zaten, kwam de groote droe fenis om al die verdronken makkers. Van de eerste verklaringen van den kapitein en de leden der equipage ver telde mij het volgende: Toen de Holland van Londen af den Waterweg naderde, kon zij niet bij draaien; de kapitein was bang voor de vele vaten benzine, die aan boord stonden, en alsdan de reeling zou weg slaan, was alles verloren. Maar op het gat brak de stuurketting, en een kwa de zee zette het schip weldra met dave rend gekraak op het hoofd van de pier. De kapitein stond over den hachelijken toestand te spreken met den loods, toen een stuk water alles op dek los sloeg, waardoor beide beenen van den loods werden gebroken. Het schip had op de pier den enorm versterkten nieu wen vuurtoren stukgeslagen en brak eerst eenige minuten loopens verder in tweeën. De le stuurman en een m£< troos waren om zich te ïedden in dien toren geklommen, die echter onmid dellijk kantelde en nog vvi&i de ma troos op den bak van het schip tc sprin gen; de stuurman echter kwam om. Twee eerste klasse passagiers, non echtpaar dat met een driejarig kind de reis meemaakte, snelden op 'iet on heil naar dek, vielen den kapitein om den hals en smeekten. „Wat moeten we doen? Redt ons." Radeloos wees de gezagvoerder in zee: „Dat is uw voorland, menschen." Zij werden over boord geslagen, het kind1 erdronk waarschijnlijk in de kajuit, evenals een tweede klasse-passagier, En de scheepsjongen, die later uit het wand werd gered, zag hoe nu ook de kapi tein door een bonk water in zee werd geslingerd. De gezagvoerder heeft wel een zeer wonderbaarlijke redding gehad; hij dankt dit vooral aan zijn stoere zwem men, ruim een uur lang in de branding van het ijskoude water. Dadelijk wist hij een leegen waterketel te grijpen, maar vier keer raakte hij Let kantelend ding kwijt, en ten slotte zonk hij er op. Vervolgens [ton hij een drijvende deur machtig geworden, waar hij ook twee maal afsloeg, en ten slotte kwam hij aan het laadbord op strand. Hij had zwemmende dé laat uitgaande Har- wichhoot nog aangeroepen, maar was door niemand opgemerkt. Geen wonder dat hij gelukkig was, toen hij. bij kennis was gekomen, en eerst vroeg naar zijn jonge vrouw, in Rotterdam, ongerust dat zij om hun kind van drie maanden, niet van huis zou kunnen om tot hem te komen. Maar zij kwam weldra in het logement aan. Wat, heerlijke ontmoeting. En niets van wat hij op zich droeg was verloren zijn portefeuille, zijn porte- monnaie, en vooral het horloge, een kostbaar souvenir. Maar weldra verkeerde het geluk weer in droefenis over de omgekome nen, over wie de kapitein, de vingers nog dood van kou, den rug gekromd door pijnlijke inspannig. zoo bitter klaagde. De geheele equipage toch, de machinisten en stokers in de machine kamer, stuurlieden, matrozen, allen zijn, op deze zeven man na, in zee ge slagen of verdronken in het schip. Met den trein van 2 uur zijn alle schipbreukelingen naar Rotterdam ge bracht. Vreeselijk moet het zijn gevyeest om de smart te zien van de vrouw van den omgekomen loods, clie met negen kin deren achterblijft. Twee jaar geleden heeft Posthumus tezelfder plaatse schipbreuk geleden. De lading, voor een groot deel stuk geslagen, is reeds in groote üiassa's aangedreven, en het wegrijden daar van geeft groote bedrijvigheid aan het strand onder de dreigende luchten daar liggen voorts nog de lijken van twee paarden, eveneens uit de Holland aangespoeld. Heel den nacht wordt aan het strand gewaakt door commie zen en politie over wat de golven nog zullen aanbrengen. Het schip ligt voor de eene helft be noorden de noorderpier, de andere helft in den Waterweg. Men vermoedt dat het wel door middel van dynamiet zal worden opgeruimd, daar het bui tenste deel van het wrak in den weg ligt, en van bergen geen sprake zal zijn. Door het wegslaan van den nieuwen en den ouden vuurtoren aan het hoofd, brandt daar hedennacht geen licht. De gasboei brandt ook nog niet. Alleen de wit- en roode geleidelichten zijn nu de wegwijzers. Een der geredden vertelde, dat hij, in den mast gezeten, het schip onder water nog eenige meters voelde voort stuwen. De burgemeesetr heeft van alle ver klaringen proces-verbaal opgemaakt. Vervolg Stadsnieuws. Nijverheid» Maandag-avond had Lii de bene denzaal van het Brongebouw eene leden-vergadering van het departe ment Haarlem der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid plaats. Tot bestuurslid in de plaats van den heer Jhr. Ch. F. van de Poll, die volgens rooster aftrad en niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman. Tot penningmeester werd herkozen de heer W. J. Brender a Brandis tot secretaris de heer J. Merens. Ver volgens had1 eene bespreking plaats over de Wereldtentoonstelling te Parijs, naar aanleiding van 8 vraag punten door het Hoofdbestuur aan de Departementen opgegeven, om trent vraag I ..Is de groepsgewijze uitstalling eene verbetering geble ken''. kwam men tot de conclusie dat de groepsgewijze indeeling te verkiezen is boven de indeeling van ieder land' afzonderlijk. Bij vraag 2. ,,Aan welke soort van ten toonstelling wordt de voorkeur ge geven aan de wereld-tentoonstel ling of aan de vaktentoonstelling, kwam men tot de slotsom dat eene vak-wereldtentoonstelling te ver kiezen is boven eene gewone ten toonstelling. Vraag III. Welke waren de meest treffende zaken op het gebied der Nijverheid1. Omtrent deze vraag kwam men niet tot een bepaald re sultaat. Er was zooveel bijzonders, dat niet alles genoemd kan worden. Wat vraag 4 ..Welk land gaf den machtigs ten .indruk van nijver heids-ontwikkeling, betreft, daar over liepen de meeningen uiteen. De een meende Duitschland, een ander Amerika, Oostenrijk, Frank rijk. Men kwam dan ook tot de conclusie dat de vraag, zooals ze thans gesteld w° niet te beant woorden is. Daardoor vervalt de volgende vraag ..Aan welke hoofd oorzaken wordt die vooruitgang toe geschreven De vragen 6, 7 en 8 werden bevestigend beantwoord. Deze luiden Vraag VI. Heeft men den indruk gekregen dat Nederland eer en voordeel heeft behaald van de moeite en kosten aan de inzendin gen op de Parijsche wereldtentoon stelling besteed Vraag VII. Heeft de ervaring ge leerd, dat een officieele regeering- vertegenwoordiging zoowel in het algemeen belang als in dat der in zenders, te verkiezen is boven het particulier initiatief Vraag VIII. Moeten wij den wensch uitspreken, dat Nederland op- een volgende wereldtentoonstel ling op ruimere schaal zal inzen den Bij Kon. besluit is aan het comité voor de poppententoonstelling ver gunning verleend tot het houden van eene verloting va.n voorwer pen bij gelegenheid van een ten toonstelling ten voord eele van de vakopleidingsschool voor vrouwen uit eiken stand. De aanbieding van het hulde blijk van de leclen van den A. N. W. B. aan den heer J. C. Burkens, bij zijn aftreden als le secretaris, zal plaats hebben Zondag 3 Feb. e. k., in de bovenzaal van het Bron gebouw te Haarlem, 's middags te 2 uur, ingang Restaurant. Tot opzichter in het GroeneWees- huis van de jongens afdeeling te Groningen is benoemd de heer J. J. van Abs, alhier. R. K. Volksbond. In 't gebouw van den Katholieken Kring St. Bavo werd Maandagavond de door het aftredend bestuur der af deeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond uitgeschreven vergadering onder voorzitterschap van den heer A. F. Tian der Vaart gehouden. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, dat wat de aanwezigen verwacht hadden, niet zou gebeuren. Pastoor Konings, met wien het be stuur hedenavond om 7 uur eene con ferentie zou gehad hebben, was niet gekomen en had bericht gezonden, dat hij het voorstel van het bestuur van 11. Zaterdag ernstig had overwogen, en dat die overweging hem had doen besluiten, niet naar Haarlem te gaan. Verder schreef Zijn WelEerw. dat het Centraal Bestuur thans de leiding m handen heeft en zal trachten de juiste middelen aan te wenden om de zaak in 't reine te brengen waarnaar' hij vu rig hoopte tot heil der afdeeling en tevens om den onaangenamen toestand te doen beëindigen. Met den wensch, dat men dit besluit zal eerbiedigen, werd dit schrijven besloten. Nadat de ze brief door den heer van de Kamp was voorgelezen, nam de heer van der Vaart weder het woord en wees er op, hoe de leden steeds eensgezind moeten zijn. Wij moeten de naastenliefde be oefenen in de eerste plaats; verdraag zaam en vredelievend zijn; geen ver wijdering toelaten, baat verbannen. Wel opmerkelijk is het, dat wanneer de leden denken, dat de' vergadering onstuimig zal zijn, zij in grooten getale opkomen, terwijl de zaal thans maar half gevuld is. Doch het is beter hier een half ei dan een leege dop. Verder hoopte spr. dat alles nog goed terecht zou komen. Er valt wel meer eens iets in eene vereeniging voor, we mogen een oogenblik kwaad zijn, doch kunnen dat niet blijven. 26 jaar lang was spr. lid der vereeniging van Vin- centius a Paulo, en het eerste onver togen woord moet in de vergaderingen dier vereeniging nog vallen. Daar too- nen de leden zich echte volgers van Vincentius, de apostel der liefde, en als goede Vincentianen leggen wij ons bij ieder voorstel neer. Zoo moet het ook gaan in den R. K. Volksbond. Wij moeten het gezag eerbiedigen. Achting en eerbied verzocht spr. dan ook *.«v»r Z. D. H. Mgr. Bottemanne, een ries- ter met groot verstand, aan wiens w: ;ze lessen wij ons moeten onderwerpen. Wanneer wij doen wat hij gaarne heeft, dan zal de Bond weder in bloei toene men. (Applaus.) Hierna werd de agenda door den secretaris voorgelezen en deelde de voorzitter mede, dat de verkiezing voor een nieuw bestuur nader bekend jal worden gemaakt. De heer Guiktns vroeg den voorzitter, of dit eene ver gadering is van den Bond of van par-1 ticuliere personen. De voorzitter antwoordde, dat dfze vergadering volgens de circuit re \an het Centraal Bestuur ongeldig ri Den protesteer ik tegen deze vergadering, als uitgaande van den R. K. Volks bond, zeide de heer Guskens. (Applaus Een ander lid vond dat de leden heden avond misleid zijn. Pastoor Konings heeft aangenomen eene lezing te hou den, of hij heeft dit niet gedaan. Het is niet aannemelijk, dat hij op het laatste oogenblik verhinderd is of veranderd is van meening. De voorziter zeide, dat hij ook niet geloofde, dat de heer Konings in eene openbare vergadering zou optreden; wel was er sprake geweest van zijn op treden in eene conferentie met het be stuur, om de zaak in 't reine te bren gen. Twee andere bestuursleden had den evenwel gemeend, dat Pastoor Ko nings ook in de vergadering zou spre ken. Na nog enkele kleinere discussiën, sloot de voorzitter het debat en krijgt de heer W. A. J. van de Kamp het woord. Deze zegt dat Preijde en hij den indruk hadden gekregen, dat Pastoor Konings én in de bestuurs-, èn in de openbare vergadering zou spreken. Eerst om 5 uur hedenmiddag hadden zij de tijding van zijn nietkomen ont vangen. Het bestuur is niet opposant en de leden evenmin, laten wij niet langer over de zaak debatteeren, alles komt op zijn pootjes terecht en daarom is het toch maar begonnen. Vervolgens riep spr. de toegevendheid van de aan wezigen in, bij het houden van eene korte lezing. Tot onderwerp had spr. gekozen: „De Godsdienst" Hij zou niet zijn eigen opinie daaromtrent zeggen, maar iets voorlezen uit een boek over de Eerediensten. In dit artikel werdén de grondslagen der verschillende reli giën beschreven. In verband met dit onderwerp ging spr. de bevolking van Nederland en Haarlem na, en wees er op, dat Nederland thans 5.139.000 zie len telt waarvan 35 Katholiek. In de laatste 20 jaren is het aantal Katho- lieeken met 22 toegenomen, tegen dat der Ned. Duitsch Herv. Gem. met 12J Volgens spr. vindt die meer dere toeneming dej Katholieken haar oorzaak hierin, dat steeds Katholieke jongelingen met Katholieke meisfes huwen, terwijl daar bij de andere ge zindten niet op wordt gelet en ten 2e dat van den kansel wordt geageerd tegen den Malthusiaanschen Bond. In Haarlem zijn 28789 Ned. Herv. en 24454 R. K. Hierna eindigde, spr. zijn lezing met de mededeeling, dat al schrijven enkele bladen dat wij van plan zijn een democratische vereeniging te stich ten, hij verklaarde, dat het bestuur daaraan niet denkt en nooit zal den ken. (Applaus.) Hij hoopte, dat de knoop zoo spoedig mogelijk werd doorgehakt, doch recht. (Applaus.) Zaterdag 26 dezer vierde de Scliiet- vereeniging „Claudius Civilis" alhier, haar 5 jarig bestaan in eene onderlinge gezellige bijeenkomst. Na eene korte opening door den voorzitter nam een eere-lid der Veree niging het woord en deelde na een kernachtige toespraak de prijzen uit die behaald waren in een onderling schietconcours, ter gelegenheid van het öjarig besaaan gehouden. Prijswin- ners waren le prijs, buks, II. ten Brin- ke 2e, id.. E. B. Moolenaars3e. id., P. van Schie 4e. id., P. Smit5e id., N. H. van Steenwijk Sr. 6e, id.. K. Blankevoort, le prijs, geweer, A. W. v. Dijk; 2e id., C. Nederkoorn; 3e id., K. F. Borghout4e, id., A. Moolenaars; 5e, id., J. A. G. Pruimboom 6e. id., J. A. Jongman, terwijl de rozen prijs nog door den heer H. ten Brinke werd be haald. Hierna nam de vice-president het woord en bood namens de Vereeniging als blijk van achting onder een harte lijke toespraak den president een paar fraaie cadeaux aan. Tevens deelde deze mede dat aan de Koningin een telegram van hulde was gezonden, wat niet een telegram van dankbetuiging beantwoord werd. Nu en dan werd een keurig tableau opgevoerd, welke uitblonken door fraaie standen en costumes. Onder deze tableaux nam zeer zeker „Clau dius gehuldigd" een eerste plaats in en deden deze allen de uitvoerders, maar zeer zeker de leider en ontwerper de heer H. van Riet, alle eer aan. Verder werd de avond doorgebracht met zeer aardige voordrachten en too- neelstukjes. Met een treffend slottabtèau „Hulde aan den President" werd de feestavond die zich kenmerkte door eene zeer aan gename stemming gesloten. „Claudius Civilis" kan dan ook met genoegenop dezen feestavond terug zien, temeer daar alles door de leden onderling is verricht. In de e-lect rische centrale van de firma Heringa en Wüthrich in de Schoutensteeg werd hedenmorgen voor eenige heei'en van de verlich- tingscomrnissiewaaronder de di recteur van de nieuwe Gasfabriek, eene demonstratie gehouden van een nieuwe gloeilamp. Het voor deel van deze lamp, is dat zij bij dezelfde lichtkracht, de helft der stroom gebruikt d:e andere lampen noodig hebben. Afkomstig uit de fabriek der Algemeine Electrici- tats-Gesellschaft te Berlijn, die ge heel Berlijn met deze tampen heeft verlicht, wordt- de nieuwe gloei lamp slechts geleve-rd aan die cen trales. welke- door genoemde maat schappij worden gebouwd. Dc brandduur overtreft die van alle lampen in Berlijn heeft men reeds opgemerkt, dat enkele lampen 1500 uren kunnen branden. Op elec- t-rrsch gebied is deze gloeilamp dus wede? eene mooie verbetering ge- li'k indertijd de easgloeilamp op gasgebied was. Muzieks ch ool-ToonkuD st. Zoo'n voordrachtavond heeft voor de leerlingen der Muziekschool althans voor hen die er onmiddellijk bij be trokken zijn heel wat in. Het komt er dan op aan blijken te geven van be kwaamheid niet alleen, maar tegelijk van zelfvertrouwen en moed want men treedt op voor 't „publiek" laat het dan zijn een zeer welwillend ge stemd publiek. Dit is, naast het bevre digen der belangstelling van ouders en familieleden in de vorderingen dei- leerlingen, wel het voornaamste doel dezer avonden het leeren te boven ko men van de schroomvalligheid, die zoo dikwijls een intelligent en tech nisch wèl ontwikkeld executant tot een stumper maakt. En wanneer we dan ook, bij gelegenheden als deze, som mige leerlingen niet zoo flink voor den dag zien komen als van hun mate van ontwikkeling mocht verwacht worden, is dit in den regel daaraan toe te schrijven, dat ze zich dat onmisbare zelfvertrouwen nog niet hebben kun nen verwerven, of wel dat het hen, voor een oogenblik, maar helaas juist op 't beslissende oogenblik, in den steek laat. Nu, bepaalde teleurstellin gen van dien aard vielen bij deze uit voering volstrekt niet te constateeren, ofschoon het Pecli-duiveltje zich een stormloopje verstoutte op nog wel een der beste nummers van het program ma. Maar het Pecli-duiveltje, anders nog al slim, had ditmaal buiten den waard, dat wil bier zeggen d e m u- zïekbladen gerekend, en met deze tot schild en hare energie tot wapen. speelde mej. Singels haar concert van Mendelssohn met glans en gloed ten einde. Behalve dit zeer goede piano spel, kregen we nog ander goed piano spel te hooren, o. a. van mej. F. Sterk in Sinding's Frühlingsrau- schen, Violisten van veelbelovend talent toonden zich o. m. de heer L. Robert en mej. H. Jansen, terwijl de violoncel-klasse een klein maar dap per vertegenwoordiger vindt in den jongenheer C. v. Ganswijk. Bijzonder succes had de leeraar der solo-zangklasse, de heer Gerard Zals- man met zijn leerlingenmej. H. Scholten, N. Böhm en M. v. Wijn gaard! Hare voordrachten behoorden tot het beste van den avond. Maar natuurlijk kan ik hier niet het geheele, lange programma nummer voor nummer nagaan. Daarom zij in 't algemeen gezegd dat de uitvoering, die met een paar frisch gezongen koor- werkjes werd besloten, den talrijken aanwezigen blijkbaar groote belang stelling inboezemde en veel genoegen gaf. Van de Zondagmiddag plaats gehad hebbende opvoering der kinder-operëtte Zonnestraaltj e woonde ik een gedeelte bij. Het werkje, waarvan wij tekst en muziek beide aan mevr. N. C. HopmanKwast danken, is uiterst eenvoudig in elkaar gezet. De hande ling is niet van dien aard dat zij de jeugdige toeschouwers in zenuwach tige spanning zal brengen want het eenige personage dat daartoe in staat zou zijnde fameuse draak van het tweede bedrijf, steekt zijn vurigen muil nog maar nauwelijks uit de cou lissen of hij ligt reeds geveld door twee of drie sabeltikken. De reeks één- en meerstemmige, door piano en viool begeleide liederen waaruit de muziek bestaat, werden door de jonge acteurs zuiver en duidelijk gezongen en het ge heel scheen de toeschouwers zeer te vermaken. PHILIP LOOTS. Gevonden Voorwerpen Een groene dameshoed. Een zwarte deukhoed, een hond. Heemstede. Maandagavond werd door de stoom tram van Haarlem, die omstreeks 6 uur de ijzeren brug passeert, een mooie zwarte hond overreden, toebe- hoorend aan den heer J. Preijde al - hier. Het dier werd onmiddellijk ge dood. Bill^gom De heer H. Evers van Amsterdam is benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel alhier, met ingang van 1 Maart a.s. Zandvoort. De werkzaamheden voor de electri sche verlichting alhier, naderen hare voltooiing. De transformatorenhuisjes zijn reeds geplaatst, de meeste draden gespannen en hier en daar zijn aan de palen ijzeren armen bevestigd, waar aan de gloeilampen zullen gehangen worden. De opgaaf der kennisgevingen, no pens de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, is ter inzage voor belanghebbenden ge durende 20 dagen na heden, ter gem. Secretarie nedergelegd. Ondertrouwd: 24 Jan. J. Visscher en C. J. Molenaar. Bevallen: 21 Jan. W. Schippers z. 25. D. Koning—Draijer 2 d. Overleden: 21 Jan. J. v. Vark 4 dg. De storm heeft alhier weinig schade aangericht. De zee stond aan de dui nen en door de hooge zee en groote golven werden stukken duin wegge slagen. Eenige stukken van veranda's en eenige pannen werden afgeslagen. De geleden schade is gering. Sandpoort. Tot opperbrandmeester aan de Jan Gijzenvaart is benoemd de heer G. Spanjaard. Men schrijft ons Door den storm van gisteren avond is alhier omgewaaid de muur langs den weg naar Jan Gij zenvaart. staande om den tuin van den heer A. J. Heshui sen. Te Vel- sen zijn eenige hooge boomen om gewaaid, waarvan een over den rijksstraatweg is gevallen. Met het opruimen was men juist gereed toen de tram passeerde. Te Umuiden is binnengekomen een Engelsch vaartuig met de be manning aan boord van een kotter, die door een stoomboot op zee aan gevaren was. De IJ. M. 20 (Puck) is in den Helder binnengekomen met veel averij. De schipper is op zee over boord geslagen en verdronken. De IJ. M. 12. (Paul Kruger) is op de gronden van Terschelling stukgeslagen. 3 man zijn gered en 2 verdronken. Vervolg Nieuwstijdingen. Bij het Huwelijk. Op Dinsdag 5 Februari, des namid dags te half twee ure, zal door de zor gen van het feestcomité, aan het Ko ninklijk Bruidspaar een aubade wor den gebracht op het achterplein van het paleis. Aan deze aubade nemen 650 zangers en zangeressen von de volgende hier ter stede bestaande zang verenigingen deel: koninklijke natio nale zangschool Oefening en Stich ting, Hosanna, Uw koninkrijk kome, Cecilia, St. Cecilia, (onderafd. R. K. Volksbond) en Scheveningsch Man nenkoor. De koninklijke militaire ka pel van het regiment grenadiers en jagers, begeleidt het koor, dat onder leiding zal staan van den heer B. van der Velde, directeur van de konink lijke nationale zangschool. Het koninklijk Bruidspaar zal deze aubade aanhooren in tegenwoordig heid van de hooge'gasten. Het programma is als volgt: a. twee coupletten van Wilhelmus van Nas- sou en, b. Welkomstzang bij het huwe lijk van H. M. Koningin Wilhelmma en Z. H. Hertog Hendrik van Meck lenburg, woorden van dr. P. H. Ritter muziek van Praetorius, c. Bede voor het vorstelijk echtpaar, woorden van B. van der Velde, muziek van Bach- Gounod, d. Blijf één. woorden van dr. Nicolaas Beets, muziek van B. van der Velde, e. Zegenbede, woorden van dr. P. R. Ritter, muziek van Glück. cn f. twee coupletten van het volkslied. Het dames-comité voor het groote feest, dat liet feestcomité op Donder dag 31 dezer aanbiedt aan alle weezen en verpleegden der verschillende ge stichten, bestaat uit mevrouw Ver- brugge van 's Gravendeel, baronesse de Smeth van Alphen en jkvr. L. ba ronesse van Brienen. Dit dames-comité zal worden bijge staan door de volgende dames: me vrouw Huyssem van Kattendijke, mevr. HenriquezPimentel. mevr. Ruys, ba ronesse van Pallandt van Duinrell, mevr. Kolkman, jonkvr. H. de Jonge, mevr. van Helden, mevr. Vegelin van Glaerbergen, baronesse Wittert van Hoogland, mevr. van Schuylenburch, baronesse Micthiels van Verduynen, jonkvr. Quarles van Ufford, mevr. Schroder, mevr. de wed. van Hoboken, mevr Labouchère, mevr. Laboyrie, mevr. Couvée, mevr. van Berckel. mevr. van Loon. Elk dezer dames wordt bij het ont haal der weezen en het aanbieden van geschenken wederom bijgestaan door twee jonge dames naar eigen keuze. Bijna alle weezen zullen zich naar den dierentuin begeven en van daar terugkeeren, hetzij per rijtuig, hetzij per paardetram. De meeste stalhou ders stelden geheel belangloos daar voor rijtuigen beschikbaar, terwijl ook het comité welwillendheid en mede werking ondervond bij de directie der H. IJ. S. Maatschappij en de Haagsche tramwegmaatschappijen. Een goede vaDgst. Tusschen Tegel en Spandau hebben visschers die gaten in het ijs hadden gehakt, Woensdag in een net meer dan 8000 Kg. karpers en brasems opge haald .De bekende „oudste inwoners" die in zulke gevallen worden uitge- noodigd precedenten op te noemen, herinneren zich zoo'n goede vangst niet. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 24 Jan. H. W. Postma, alc^aap-. Rechter-commissaris mr. B. Simons. 's-Gravenhage, 25 Jan. M. Th. A. Go- vers, wed. B. A. v. d. Loo de Jong, pensionhoudster, aldaar. Rechter-com missaris jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye. P. H. Schouten, mast-, blok- en gaf felmaker, te Gouwsluis bij Alphen a. d. Rijn. Rechter-commissari3 jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten. Heerenveen, 25 Jan. B. H. van der Ende, werkman, te Oldeboorn. Rech ter-commissaris mr. D. J. R. Brants. Opgeheven: J. van den Berg, te Amsterdam. Geëindigd: W. P. Boert, te Amsterdam. Burgerlijke Stand. Bevallen: 29 Jan. M. C. van den Eijk- hoffRoekens. d. 28. M. A. C. Kort halsvan Wijk. z. G. M. Corsten Kitserov, z. M. KolkBiere, z. M. Bur gerVeldman z. A. TeunissenLucas d. 29. E. van DeldenGroen z. B. F. KorremansMulder d. 28. J. van Zijl de Graaf z. Overleden: 28. C. Geldermans 12 j., d. Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3