„Henneberg-Zi j de" aon den Nederiandsehen gezant te Brussel, jhr. Van Pestel. Eerste Kamer. Mein seiJiit ons uit Den Haag De beraadslaging over het Hoofd stuk Binnen land sche Zaken werd heden beëindigd. Acad. examens. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in do rècnts- en staatswetenschappen op stellingen de heer K. H. M. van Oppen, geboren te Maastricht. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in den hoogoven van de ma chinefabriek Reineveld bij Delft. De brandspuit van de gemeente Vrijenban was spoedig tegenwoordigook de stoomspuit der 01 ie fabriek, welke laat ste echter niet behoefde te werken. Boewei de brand niet lang woedde, is de schade niet gering. Een zware brand heeft er Woensdagavond gewoed in het opslagpand Victoria in de Olivier van Noordstraat te Rotterdam. Eenige minuten na zessen verlieten de firman ten, de heeren Ten Hope Redele, na hun personeel, het gebouw en nog geen kwartier latei' zagen buren en voorbij gangei's rookwolkjes uit ver schillende ramen komen. De brand weer, onmiddellijk gewaarschuwd, was nog niet ter plaatse, toen de vlammen reeds met groot, geweld uit het opslag- pand sloegen, voornamelijk aan de achterzijde. Het opslagpand Victoria is twee verdiepingen hoog en heeft een frontbreedte van zes ramen. Gelijk vloers zijn er biscuits opgeslagen; op de eerste verdieping vóór vindt men do kantoren; op dezelfde verdieping achter is drop opgeslagen en op de tweede verdieping worden de suiker werken geborgen. Uitsluitend in dil drietal artikelen, hoofdzakelijk Bel gisch en Engelsch goed, doet de fir ma Ten Hope en Redele zaken. Eenige duizenden kilo's drop, biscuits en sui kerwerk waren dan ook, toen de brand uitbrak, in het gebouw opgesla De brand is vermoedelijk op de twee de verdieping ontstaan, althans daar sloegen aan de achterzijde het eerst de vlammen uit en van daaruit deel den zij zich aan bijna het geheele per ceel mede, alleen het kantoor sparen de. Onder opperleiding van den hoofd man der brandweer, den heer J. II. Torley Duwel, is de brand gebluscht, waarbij water gaven de handbrand spuiten 24, 25, 5, 2 en 1, zoomede de stoomspuit van den linker Maasoever en het stoombootje van den haven dienst Dokwerken. Om goed acht uur was men het vuur meester. De schade, zoowel door het vuur als het water aangericht, is belangrijk, doch wordt door assurantie gedekt. De oorzaak van den brand is nog niet hekendalleen kan vermeld worden dat er op de ver schillende zolders steeds vulkachels branden in het belang van de opgesla gen goederen. De handbrandspuiten 4 en 6 en de stoomspuiten van het ooste lijk en westelijk stoomgemaal, mede uitgerukt en voor het brandende per ceel verschenen, verleenden geen hulp. Het verbaan van de Holland. Woensdagochtend aldus de „N. R. Ct." was de gezagvoerder van de Holland zoo vriendelijk ons een onder houd toe te staan. Bij het binnenko men in die kamer, die vol van zon licht stond, was het wel heel treffend dien kloeken, jongen kap. van der Poll daar te zien zitten in den kring van zijn familie, terwijl zijn jeugdige echt- genoote met innige liefde hun kindje verzorgde, dat op het kussen met de rose armpjes een beetje te sparte len lag. De kapitein ziet er weer flink uit, maar het loopen valt hem nog zeer moeilijk, en de vingertoppen zijn nog steeds dood. Zijn ijzersterk zenuwge stel is echter door de geweldige aan doeningen van dien wreeden stormdag niet geschokt. En ook gedurende de ramp heeft hij volkomen zijn kalmte bewaard, want al wat er gebeurd is. staat hem nog voor: de kleinste details, zoowel als de vreeselijkste omstandig heden. Wat den heer Van der Poll ons ver telde, komt in hoofdzaak hier op neer: Omdat de zee dien nacht bij het ge weldig stormweer zoo verbazend hoog stond, was hij van plan met de Hol land niet binnen te loopen. Maar toen er een luik was weggeslagen durfde hij niet op zee te blijven, ook met het oog op de vrij gevaarlijke lading: ach ter op dek stonden een vijftigtal vaten benzine, en eenige vaten carbol on- yerwrikbaar vastgesjord. Zoo kwam de Holland dan ook midden voor het gat, toen zij door een zee uit het roer om de Noord werd geslagen. Bij het terugdraaien luisterde het roer niet meer, de stuurreep was klaarblijkelijk aan den anderen kant gebroken. En nu wierpen zee en stroom en wind de dwarsliggende boot dadelijk op het noorderhoofd. De gasboei was uit, maar de kapitein had hem duidelijk zien liggen en hooren brommen. Het schip ging over het waarschuwingston netje heen. Op het hoofd maakte de Holland drie vervaarlijke stooten. De seinvuren waren reeds uitgeslagen door het water, het toplicht kwam nu ook neer. En daar bij den eersten stoot schotten en deuren van rookkamer en kajuit waren losgesprongen, was de locgang tot de vuurpijlen en andere noodsignalen, hoe dicht ze ook bij do baud lagen, afgesneden, zoodat er geen i middelen waren om het onheil kenbaar te maken. Bij den tweeden stoot bonk te de boot tegen de ijzeren vuurtoren aan, die zij in drie stukken brak. En juist waren vijf man in dien toren ge klommen om zich te redden: de eerste stuurman Gorlach, de matrozen Van der Steen, Noordzij, en Van Buuren en de stoker Bezooijen. Vier hunner vie len met de ijzeren stellage in zee en verdronken, van Buuren sprong nog aan boord. Het schip werd nog 2 a 3 meter voorhij den toren voortgestuwd; bij den derden stoot brak het achter schip af, waar de uitnemende redding booten en een vlet stonden. Twee dier booten zijn reeds aangedreven. De ge zagvoerder stond toen met zes perso nen op den bak, in de hoop dat dit hooge deel van het schip het nog wat houden zou. Daar waren toen met hem de loods, dien hij met zijn gebroken beenen op een bank gezet had, de 2e stuurman, die wel gewond scheen, de hofmeesteres en de drie eerste klasse passagiers: Malaches met zijn vrouw hun jongetje op zijn arm, Duitsche variété-artisten, die als mu zikale equilibristen in het Hippodrome te Londen waren opgetreden, en mei 1 Februari nieuw engagement hadden, waarschijnlijk te Elberfeld. De gezag voerder bleef zeer kalm en stelde al len zooveel mogelijk gerust. Den pas sagiers ried hij aan in het want te klimmen, maar van den bak af was dit een greep van één meter, over wa ter heen, en dat durfden zij niet. En de loods kon zich niet bewegen. Toen achtte de kapitein zich verplicht mèt hen op den bak te blijven, en hij troost te hen nog: „We zijn aan de kust, ze zullen ons wel gauw komen redden.' Doch de vrees van den heer Van der Poll was, dat nu weldra ook het voor schip langs het hoofd in het diepe wa ter zou wegzinken en dat allen om zouden komen, het bleef echter han gen op de steenen. Op den bak was ook een reddingsboei, maai' allen wa ren te ellendig om die vast te grijpen, Daar kwam opeens één enorme stort zee over, die allen zeven menschen te gelijk over boord vaagde; den kapitein en de hofmeesteres aan bakboord; de gezagvoerder zag den loods nog ver dwijnen onder den ankerspil; de ech telieden met hun kindje en de 2e stuur man waren waarschijnlijk vooruit ge slagen. En de bak kwam nu ook onder water en is niet weder hoven geko men. Te voren had de kapitein den hof meester nog half gekleed op het dek zien komen, en weer teruggaan, om zich verder te kleeden waarschijnlijk. De tweede-klasse passagier, op wiens biljet de naam Schulz stond, was even bovengekomen en had, op het gezicht van het water, dadelijk de deur weer gesloten. Nader blijkt hij te heeten Pezzarro; zijn familie, die te Amster dam op de Nieuwe Prinsengracht woont, is van het onheil in kennis ge steld. De luiken waren onmiddellijk pengeslagen en de lading weggedreven Zooals wij nader gemeld hebben, wa ren er zwemgordels in overvloed aan boord. Zij lagen in de kooien, uitge vouwen om ze dadelijk te kunnen aan doen. Maar zooals dat gewoonlijk gaat bij zoo'n plotseling onheil: iedereen ijlt naar boven, laat alles in den steek, en eenmaal op het dek, durft niemand weer naar beneden te gaan. Hoe de kapitein zelf geworsteld heeft om in zee boven te blijven, hebben wij reeds verhaald: eerst op een waterketel, die al maar rolde, wat uiterst ver moeiend was. En in dien ketel was een gat, waardoor hij vol liep en zonk. Vervolgens greep de heer Van der Poll een deur, en eindelijk een ladingbord. Twee maal is hij gezonken; dan dacht hij een oogenhlik in uitputting zich maar te laten gaan, doch zoodra hij water binnen kreeg begon hij opnieuw de worsteling met de golven. Bij het passeeren van de uitgaande Harwich- boot, had hij zijn das losgetrokken en daarmee gewuifd, doch tevergeefs. Eindelijk zag hij de steenen van de pier; zijn laatste gedachte was: ,,Nu sla ik daartegen te pletter." Daarna kreeg hij het bewustzijn weer terug onder de liefderijke behandeling in het hotel Hoek van Holland. ijzeren visschersvaartuig, geheel nieuw thuis behoorende in Pernis. Alles was weggeslagende zee had het geheele vaartuig onderstboven gekeerd, maal ais door een wonder was de geheele bemanning met de boot weer boven ge komen. Ze hadden aan lager wal hun anker uitgeworpen en juist toen de Olaf Kyrre voorbij stoomde, brak hun ankertouw en waren ze reddeloos ver loren. Niettegenstaande de vertraging en de bemoeilijking om met zoo hooge zee een zwaar vaartuig mee te sleepen, aarzelde onze wakkere kapitein geen oogenhlik het te ondernemen. Een tros werd uitgeworpen en aan de boot bevestigd, doch na een korten tijd zeilens brak de armsdikke tros af, ais was het een draad. Na vele pogin gen (we stoomden om het schip heen) gelukte het eindelijk het wegdrijvende schip weer aan een tros te bevestigen ditmaal werd het touw dubbel zoo lang uitgelegd om de draagkracht te ver- inderen. Een zeil werd ook op den visscherman uitgezet en langzaam stoomden we weer vooruit. Met wat angst zullen de verkleumde visscliers den tros hebben gadegeslagen. Toen de stuurman 's ochtends toen de wind zich gelegd had, het schip bezocht, vond hij er o. a. vier kinderen aan boord, verkleumd en doornat en zon der levensmiddelen. Doch het gelukte den kapitein, den heer Leffert, het vaartuig met de 10 a 12 opvareuden behouden te Pernis binnen te brengen, waarvoor hem een woord van warmen lof toekomt. Eenige uren later stoomde de Olaf Kyrre de haven te Rotterdam binnen. Niet uiteengaan. In „Het Vad." roept de heer mr. II. Ph. de Kanter den kiesvereenigingen, die Zaterdag ter Liberale Unie verte genwoordigd waren, met nadruk toe neemt vooreerst nog geen besluit om u af te scheiden. De heer De K. ver klaart, dat hij zich zou geschaard heb ben bij de 44. „Want al beaam ik ten volle dat nu geen wijziging van het kiesrecht meer ondernomen kan en mag worden, dan grondwetsherziening, al voel ik levendig, dat deze urgent is, ik zou mij niet willen laten dwingen bij voorbaat een stem uit te brengen voor iedere grondwetsherziening, welke ook, waar in de door mij verlangde kiesrechtrege ling werd opgenomen, omdat het mij zou kunnen voorkomen, dat die te duur werd gekocht. Als die vrijheid niet meer gelaten mag worden, dan zijn wij bij 't mandat impératif aange land, en daaraan doe ik niet mee" De heer De Kanter stelt voor in de a. s. vergadering uit de 44 èn de 33 een nieuw bestuur te kiezen de krachtig- sten. „Er behoeft geen besluit te vallen de twistappel is begraven. Hij worde feitelijk weggeworpen door een be stuurskeuze als ik zou willen aanbe velen en door het feit, dat geen gekoze ne het mandaat weigert. „Redeneeringen worden dan... om gezet door een daad. De daad, dat de strijd worde aangebonden voor het voortreffelijk hervorm ings-program. dat is tot stand gebracht en voor de totstandbrenging, waarvan nu reeds een georganiseerde bond als de Libe rale Unie bestaat, en waarbij zich dan ook steeds meer zullen aansluiten alle waarachtig democratische hervor- mingsgezinden, die tevens front willen maken tegen de sociaal-democratie" 8. L Men deelt ons mede, dat de heer Kautsky plotseling verhinderd is zijn aangekondigde voordvacht voor het Socialistisch Leesgezpls^^n te hnuden op 20 Februari, en dat die voordracht nu waarschijnlijk in Maart of April plaats zal hebben. Rechtszaken. SnfcLÜda*'ii'Dpf tol. Voor de Amsterd. rechtbank stond ruzie kreeS gezegd had Vervolg Stadsnieuws. Nederlandsche kunstavond. W oensclaga vcm cl had in de con certzaal der Vereeniging de als „Nederlandsche Kunstavond" aan gekondigde uitvoering van oude en nieuwere Nederlandsche liederen plaats. Er ware-n vrij veel men schen in de zaal dio hunne belang stelling in de uitvoering, behalve door hun opkomst, toonden door herhaaldelijk levcnd'ig te applaudis- seeren. En de uitvoering, zoowel als het moeren deel va.n het ten ge it oore gebrachte, was dat zeker ten volle waard. Onder d'ie oude liederen is er toch zoo menig dat algemeen ge kend en gezongen verdiende te wor den dit laatste niet juist in con certzalen, maar in den huisêtüjken kring, op scholen, op werkplaatsen en desnoods op s tea at. Misschien kunnen daartoe uitvoeringen als de hier besprokene iets bijdragen maar of dal wel zoo heel veel zal zijn Enfin, 't is mijn zaak niet dat uit te maken. Ik heb eenvoudig te zeggen of de avond als muziekuit voering al dan niet geslaagd mag heeten. En dan geloof ik te mogen beweren dat de toehoorders reden hebben tot tevredenheid. Al thans wanneer zij zich van zoo'n lange, lange reeks kleine compo sities niet een buitengewoon mach tigen totaalindruk hadden voorge steld. Maar ieder nummer op zich zelf had als uitvoering groote ver dienste. Dat kon ook moeilijk an ders waar talenten als mevr. Tïjs- sen-Bremerkamp de-heeren Orelio, Tijssen, Francken met zijn Pale- strina-koor (uit Utrecht) en M. Bou- man als begeleider zich beschik baar stelden. Détailleeren gaat hier eenvoudig niet. Dan zou ik moeten gaan uit weiden over Orelio's onvergelijke lijke voordracht der Hekellied- j e s en Verhalende s c ha 1 k- sche Liederen .Van het S m i d j e" en dergelijkeover het mooie zingen van mevr. Tijssen- Bremerkamp in enkele g e e s t e- 1 ii k e lie d' eren.; ik zou ook het koor vooral het vrouwenkoor dal zoo heerlijk de drie oude Kerst liedjes zong niet mogen verge ten. Maar ik moet daarvan afzien om slechts in t algemeen te ver klaren. dat) ieder nummer over waard was gehoord en geprezen en toegejuicht te worden, maar dat de totaalindruk leed. onder de afmat ting, die van dat vele en bonte ve lerlei het noodzakelijk gevolg moest wezen. PHILIP LüOTS. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. (Zitting van Donderdag 31 Januari). Diep bedroefd stond Trijntje Caro- lus, een 28jarige dienstbode, heden morgen in het bankje der beklaagden. Het was de eerste maal, dat zij met de rechtbank in aanraking kwam. Nog nimmer had zij zich aan een diefstal schuldig gemaakt en nu in 't laatst van het vorige jaar de reden daartoe wist zij niet had zij zich vergrepen aan het goed van anderen, door met een valschen sleutel uit een kastje, toebehoorende aan Dr. J. D. van Span keren, Zijl weg, te Haarlem, twee gou den tientjes te ontvreemden. Voor dit geld had bekl. zich 12 lakens en sloo- pen gekocht. Het O. M. vorderde met het oog op haar gunstig verleden 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Moens pleitte eene mindere straf, subs, aftrekking der preventieve hechtenisstraf van 3 we ken. behalve de orkestnummers, een 7tal nummers door artisten uit te voeren. Was het programma derhalve klein, wat de uitvoerenden te zien gaven was over 't algemeen goed en elk num mer werd kranig afgewerkt. Les Al- byny's, jongleurs-equilibristen, die het programma openden, brachten de aan wezigen reeds aanstonds in bewonde ring door hunne vlugge en sterke toeren. Een aardig nummer was even eens het optreden van den gevierden internationalen Humorist Paul Stan ley, die met zijn vroolijke coupletten en leuke mimiek meermalen detachers op zijn hand wist te krijgen. Ook de komische rekkunstenaars „The Revail- lis" wisten door hun koddig optreden de lachlust gaande te houden terwijl hun werken aan de rekstokken tevens getuigde van groote vlugheid. Het meeste succes had ongetwijfeld de OThorna Troupe, die wonderen van vlugheid en kracht te aanschouwen gaf. Frl Lola Loyd, soubrette, kon ons geenszins voldoen. Daar het vocale ge deelte uit dit ééne nummer bestond, was het bepaald jammer, dat geen he tere zangeres optrad. Het slotnummer was het optreden van The Donellis, die blijken gaven van groote lenigheid en spierkracht. Zoo men dus ziet, was't geheele programma bijna aan de acro batiek gewijd, en wanneer wij dan ook eene opmerking willen maken is het deze, dat dit hoe mooi er ook ge werkt wordt zeer eentonig is en meer afwisseling in het programma voor 't vervolg zeer gewenscht is. Ten nadeele van den heer Wefers Bettink werd Woensdagmiddag uit de corridor van het café Gebi\ Brinkmann een overjas ontvreemd. De politie is hiervan kennis gegeven. In de Woensdagavond gehouden jaarvergadering van den Haerlemschen Kegelbond werden de aftredende be stuursleden, de heeren Jos. van den Berg, J. van Campen, H. W. Braam en Jos. Brinkmann allen herkozen, in de plaats van den heer P. Eenhoorn, die bedankt had voor eene herbenoeming, werd gekozen de heer Tuytel. Verder bleek uit de jaarverslagen, dat de Bond ongeveer 100 leden telt en in bloei was toegenomen, terwijl de kas sloot met een batig saldo. Technische Vak vereeniging;, In de bovenvoor-zaal van café Brink mann, hield de afd. Haarlem van bo vengenoemde vereeniging Woensdag avond eene vergadering, waarin de heer J. C. H. van Duyl, werktuigkun dige te Rotterdam eene lezing hield over de door hem uitgevonden veilig- heidsrem. Spr. begon met uiteen te zetten, hoe door een ernstig ongeluk in de fabriek waar hij werkzaam was, hij tot het idéé gekomen was, iets te bedenken, om die ongelukken te voorkomen. Na lang zoeken vond hij eindelijk het war re: een rem, die in den tijd van 4 se conden de stoommachine en al de werktuigen in fabriek stop kan zetten. Deze rem werd voor het eerst toege past in de fabriek der firma A. Dries- sen te Rotterdam. In zijne interessante rede zette de heer Van Duyl nader het nut van zijne vinding uiteen, en deed vooral uitko men, dat zoowel de patroon als de werkman er voordeel van hebben. De leden waren in vrij grooten getale opgekomen. De heer R. Volbeda alhier staat op de voordracht voor leeraar in de En- gelsche taal aan de hoogere burger school met 5jarigen cursus te Veen- dam. Vrijdag a.s. vergadert de Katholieke Kiesvereeniging alhier tot bespreking van de bekende motie. Dinsdag a.s. vergadert de Centrale droog kropbrood, uit geboterd krenten brood. Dc gelden, die men daarvoor wil schenken, wordt men verzocht, te melden „Feestgave Koninginnedag". Mogen wij ons met ruime giften ver blijden. Voor de ouden van dagen en weezen is reeds gezorgd, laat nu ook de armen op deze eenvoudige wijfce feestvieren. Do commissie voornoemd B. Scrné Wz., Gierstraat 11, pres.H. Kolk- meijer, Gr. Houtstr. 98, viee-pres.II. v. Niel, Gr. Houtstr. 90, penningm. A.- d. Vaart, Donkere Spaarne 42W. ik Guskens, Gr. Markt 1 II. London, Kampersingel 30M. v. Ommeren, N. Gracht 1. In dc openbare vergadering van dc afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van besturen werd o. a. rapport uitgebracht door Staatsraad mr. Asser in zake het beroep van J. J. Bak Co, te Alkmaar, tegen het be sluit van B. en W. van Haarlem waar bij hun vergunning is geweigerd tot oprichting van eene drogerij en berg plaats van konijnen- en geitenvellen aan den Burgwal. Het Kon. Besl. volgt later. Bennebroek. Woensdagavond gaf de hier bestaan de letterlievende vereeniging „De Vriendschap" haar 5e uitvoering. Voor een zeer goed bezette zaal gingen de stukken: „Wie ben ik?" „II. O." Die rervvenschte eerepostjes" en „De twee recrutèn." Zonder onderscheid beijverden de werkende leden zich om de rollen zoo getrouw mogelijk weer te geven en om door goed spel het publick zoo veel mogelijk te boeien, dat zijnerzijds door handgeklap en schaterlach meermalen zijn tevredenheid toonde. Een gezellig dansje besloot de zeer. goed geslaagde en aangename avond. Be ver wij Eenige invloedrijke ingezetenen al-, hier trachten de candidatuur van den heer W. C. J. Passtoors in do Centr. K. Kiesv. (voor de bestaande Kamer vacature) te bevorderen. Zandvoort. Onze correspondent zendt ons de vol gende rectificatie Ter verbetering van het bericht in de courant van Donderdag 31 Jan. jl. zij vermeld, dat de schuldenlast, op 1 Jan. jl. bedroeg 63000 en niet f 70800 zooals abusievelijk was gemeld, en wel f 24000 k 3 3/4%, 1000 a 3 3/4%. 9000 k 3 3/4% en 29000 a 3 3/4%. Het be drag van,/ 70800 was de schuldenlast op 1 Janauri 1899. Tegen E. van Steijnen, te Haarlem liberale Kiesvereeniging in het dis- die E. ten Boom opzettelijk tegen het )rl_( R„mrwifv hoofd had geslagen ot 10 dagen hechtenis gevorderd Het O- M. vorderde deze geringe straf, om- A De verschillende hiertoe behoorende dat getuige toen hij met beklaagde „JL, h„H moor kiesvereenigingen vergaderen deze Burgerlijke Stand. Ondertrouwd'30 Jan. T. J. G. v. d. Kort en M. de Kort. 31. J. Springfeld en H .M. v. Seggelen. Getrouwd31 Jan. D. van Dam en W. G. Klomp. G. Lieftinck en E. Esser. J. Hekman en F. G. J. Soestermans. Bevallen 30 Jan. C. de Tello van Kampen, z. 31. A. KeetStel ling, z. 30. J. M. F. Knopv. d Touw z. Overleden 29 Jan. J. v. Gemde- ren, 71 j. I-Iagestraat. M. C. A. Leyerweerd 39 i. Raamsingel. 31. C. F. SneltjesGroll. 68 i. Wa genweg. 29. J. J. Dreijer. 6 m. z Nassaulaan. Telegrammen LONDEN. 31 Jan. (R. O.) De .Daily Mail" verneemt uit Kaap stad dat volgens niet officeele be richten. De Wet de Kaapkolonie is bimneneetrokken, met een vrij sterke macht. Woensdag terecht C. G. A. v. Daaleu, cud 40 jaar, zonder beroep. Hem wordt ten laste gelegd dat hij op den Slen Maart 1900 zich weder rechtelijk heeft toegeëigend een pa- j sla maar raak," een gezegde waardoor beklaag de als 't ware eenigszins recht krijgt om te slaan. H. v. d. Moolen en H. J. B. A. Vork, Eone redding Een passagier meldt aan he.t IJbld. Het stoomschip Olaf Kyrre op terug reis van Bergen naar Rotterdam, trof in de Noordzee een heftigen storm. Terwijl Zaterdag bij het afgaan van Stavanger het weer zich nogal goed deed aanzien, brak de storm met he vigheid door in den nacht van Zondag op Maandag. Oorverdoovend was het geraas aan het dek; alle hens waren in de weer. Beneden in de kajuit vlo gen de koffers van de ééne zij naar de andere der hutslechts met de groot ste moeite gelukte het ons niet uit de kooi geslingerd te worden. Op ééns een geweldig geraas aan dek één der -zeilen kwam met donde rend geweld naar beneden 't was een spiksplinter achterzeil en 't was verlo ren „zonder retour" zooals de kapi tein zei. Ter hoogte van Terschelling lag een vaartuig aan lager wal met signalen op, maar niet te ontcijferen, want de signalen waren met de rest over boord gegaan. Vele schepen waren reeds ge passeerd, maar onze kapitein ging er op afhet bleek een geheel ontredderd beiden te Haarlem traden daarna in het bankje der beschuldigden. Hun was ten laste gelegd, den eerste, dat hen neeltje van Boeckhoven, hangende in het Stedelijk Museum „Suasso", toe- he'noorende aan de gemeente Amster dam. Beklaagde ondergaat thans een ge- vangenisstraf van anderhalf jaar, straatschender,) naar het polit.e-bu- waartoe de reel,thank te Ben Haag wilde overbrengen, zich njet ge- hem den 13en December 1900 veroor- "eld tegen dezen ambtenaar had verzet deelde wegens valschheid in geschrifte, on hem had mishandeld; den tweede In 1893 werd hij tot 4 maanden ver- dat hij den politiedienaar herhaalde- oordeeld wegens diefstal. «fr gevoelig heeft geschopt of getrapt Beklaagde ontkent iets van den I Het O. M. vorderde tegen v d. Moolen diefstal te weten. Als schilderijen- 3 maanden, tegen Vork 3 weken gevan- liefhebher kwam hij dikwijls in het genisstraf museum, en wist dus den weg. week of uiterlijk Maandag. Hedenmorgen werd op de Zijlvest een meisje met een sneeuwbal tegen de slaap gegooid. Bloedende werd zij door eenige omstanders opgenomen en naar haar woning gebracht. Het Ha -riemsch muziekkorps zal hij toen de agent van politie van Gaal Zondag 3 Februari op de matinée in Faillissementen. Uitgesproken Rotterdam, 30 Jan. A. Lindeman, handelende onder de firma A. Linde man Co., fabrikant van metaalwa ren aldaar. Rechter-comm. mr. H. R. A. Boonen. Amsterdam, 2S Jan. J. Duka, koop man in manufacturen, aldaa. Rechter commissaris mr. P. Coninck Westen berg. 's-Gravenhage, 29 Jan. M. W. L. Janson. winkelierster in sigaren, al daar. Rechter-Commissaris mr. H. A. van Rees. Geëindigd: R. Zwart, winkelier, te Purmerend: E. van Dijk jr., huis- en rijtuigschil 25 December 1900, wegens het Brongebouw, het eerst ten gehoore der, te Hiliegom; D. Piet, winkelier, Het O, straf. M. eischte 2 jaar gevangenis- Sroo- eono-pluk bii Tw 'Ion De rechtbank te Zutfen heeft vonnis gewezen in de voor acht dagen gehan delde vervolging wegens het spoorweg ongeluk bij het station Twelloo op 22 December jl. Zoowel de klerk- waarne mend stationschef J. de V., voor wien het O. M. vrijspraak vroeg, als de weg werker-wisselwachter E. E.. tegen wien drie maanden hechtenis werd geëischl, zijn veroordeeld tot zes weken gevan genisstraf De heer Mr. D. Walig, notaris te Zaandijk, werd wegens het aangeven 'op zijn biljet voor de personeele belas ting van twee in plaats van drie vrou welijke bedienden veroordeeld tot f boete, subs. 10 dagen. Sn ct<m'p-no c°r<\ De Spectacle-concerien in het Bron- gebouw voor de leden gegeven, schij nen, blijkens de groote opkomst, zeer in den smaak te vallen. Woensdag avond waren zaal en galerijen weder flink bezet en trad het specialiteiten- brengen, de ouverture Tannhaüser van Rich. Wagner, alsmede de Petite Suite Gauloise voor blaasinstrumen ten van den Franschen componist Gou- vrv. Aan beide werken is veel zorg be steed, zoodat het kunstminnend pu bliek een aangenamen middag wacht. Door de vele aanvragen van behoef- tigen en werkeloozen, en aansporing van hen die met hunne nooden bekend zijn, heeft de commissie van brood en koffie besloten aanstaanden Vrijdag hare inrichting in het Pand opnieuw open te stellen. De commissie vraagt den steun der meer gegoeden om de behoeftigen nog eenigen tijd eenigs zins te hulp te komen. Voor dat doel is heden ontvangen bij den penning meester van Mevr. W. v. d. V. te O., 25, lett. C. de B. f 40. Nog stelt de commissie zich voor, om. bij voldoenden finantieelen steun Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Ja\a, vertrok 29 Jan. van Port Said. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 29 Jan. te Genua. Het stoomschip Flores, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 30 Jan. te Port Said. Het stoomschip Amsterdam, van de HollandAmerika Lijn. arriveerde 30 bij gelegenheid van het huwelijk onzer j Jail, van Rotterdam te Newyork. gezelschap onder directie van Max van Koningin een extra-uitdeeling te doen, Het stoomschip Spaarndam, van da Ider op. Het programma bevatte, bestaanden voor dien dag inplaats van HollandAmerika Lijn, van Newyork te Uithoorn. Opgeheven werd het faillissement van J. Faber koopman, Gerard Schol- tenstraat 37 aldaar. We. ro r'C'tT. VERWACHTING Zwakke tot mati ge Noordwestelijke wind, bewolkt, ihtvoi'St, geringe afin. •atuur. ne in tempo- Sloomvaartheruhlen. alleen echt, indien direct van mij betrokken. Zwart) wit en gekleurd van 45 et. tot f! 11,10 per Meter voor japonnen en blouses! Aan ieder franco eu vrij vau invoerrechten in huis. Sta- <?n ommegaand. G. Henneberg, Zijde-Fabrikant, Zürich, Konlnkl, en Kelzerl. Hofleverancier.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3