NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Abonnementen en Advertentiën. worden- aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3B» Faubourg Montmartre. No. 5401 I8e Jaargang Donderdag 7 Februari 1901. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rqk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden03ÏÏ% de omstreken en franco per post0.45 Yan 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 7 Febr. bevat o. a. De toestand in China en in Zuïd-Afrika, Het huwelijk der Koningin, De feestweek in den Haag, Liberale Unie. Raadsver gadering, Metaalbewerkers. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 19 Febru ari e. k. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdee-ling) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van le. G. Beelen om vergunning tot op richting van eene sigarendrogerij in het perceel aan de Groote Houtstraat No. 15, kad. sectie D. No. 1047; 2e G. P. J. Beccari om vergunning tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewerking, waar bij als beweegkracht een gasmotor zal worden gebezigd, in het perceel aan de Bakenessergracht No. 21 en 23, kad. sectie D No. 5749; en dat op den veer tienden dag na heden, zijnde 19 Febru ari e. k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden be zwaren tegen het oprichten der inrich tingen in te brengen. Haarlem, 5 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENIIOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Er schijnt werkelijk een schrij ver van graaf Waldersee te be staan, over de ontruiming van Pe king dioor de internationale troe pen doch niet in den tekst die door die Engelsche bladen is mede gedeeld. De ,,Voss. Ztg." zegt dat graaf Waldersee zich niet tevreden stelt met de belofte der Chineezen om de schadeloosstelling te zullen betalen, maai' dat*hij verklaarde Peking te zullen verlaten, indien hij de volkomen zekerheid had dat die betaling volgen zou. Maar aan gezien die zekerheid nog niet ver kregen is, heeft graaf Waldersee nog geen maatregelen genomen voor de ontruiming. Hij heeft slechts vertrouwelijk aan d'e vreem de generaals verzocht hem mede te doelen of, wanneer1 China de ge stelde eischen inwilligt, een troe penmacht van 2000 man tot bewa king van de- gezantschappen, en van 8500 man tot bewaking der spoor- weglijnen en der strategische pun ten voldoende wordt geacht De meeningen daarover zijn ech ter zeer verschillend. De Ameri- kaansche generaal Chaffee verklaar de. dat de Vereenigde Staten een voorloopige wacht van 100 man tot bescherming van het srezantscnap en een voldoende troepenmacht voor d-e behartiging der Ameri- kaansche belangen in China zullen achterlaten. De gezanten vreezen. dat de kei zerin-weduwe valsch spel speelt en haar uiterste best doet om 'n finale beslissing te vertragen, in de hoop dal oneenigheid ontstaan zal tus- schen de mogendheden, wat slecnts strekken kan in he voordeel van China Een Reutartelegram uit Bloem fontein maakt melding van de te rugkomst van een vredesgezant uit Petersberg. waar hij door de Boe ren ce van gen gezet was toen de Engelschen het dorp weer bezetten stelden zij hem in vrijheid. Hier uit blijkt al, dat de Boeren toch niet alle „vredesonderhandelaars". die hun uit het vijandelijke kamp toegezonden worden, sjambokken en doodschieten, en dal generaal de Wet zonder gegronde reden on verbiddelijker of wreeder zou zijn dan andere Boercn-commandanten. gelooft wel niemand. Maar ook de terechtstelling van Morgendaal schijnt een praatje te zijn, dat maar al le willig door den Britschen com missaris te Kroonstad en door Lord Kitchener opgenomen en verkon digd is, al was een voorafgaand1 nauwgezet onderzoek hier nog meer dan anders plicht, waar de beschuldigde en misschien belas terde vijand zich niet kan verdedi gen. Reuter seint toch, dai ae be stuurder van Morgendaal's wagen, een Kaffer natuurlijk, onder eede een verklaring heefi afgeiebd, .waarin alle vroeger on en baar ge maakte bijzonderheden betreffen de den moord bevestigd worden. Aangezien het telegram van den commissaris in striid was met dat van den correspondent der Daily Telegraph" zegt dat niets. Mag men den Brusselschen cor respondent van de .Morning Post" gelooven, dan zou generaal Louis Br Iha aan alle Boerencommand'an- ten last gegeven hebben, leden van een der vredescomité's te Pretoi'ia en Bloemfontein, ter dood te ver oordeel en als zij zich in het laager vertonnen. ..want de Boeren die in deze commissie zitting nemen, zijn verraders cn verdienen als zocdanig behandeld te worden". Daargelaten de waarschijnlijkheid dal Botha zulk een algemeenen maatregel zou voorschrijven, is net woord verraden hier zeker niet te kras. Ook uit brieven van Kaap- sche Afrikaanders blijkt, hoeveel verontwaardiging daar gewekt is dcor de houding der onderteeke naars van manifesten zooals de op roeping die uit Bloemfontein aan de Boeren te velde werd gericht en die de uitdrukking bevatte dat dc Vrijstaat den oorlog begonnen was, ten einde overal in Zuid-Afri- kr de republikeinsche vlag te doen waaien wat ieaereen in Afrika k3r. weten dat een onwaarheid is. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. DE OOHLOG IN ZUID-AFRIKA B'ï het nemen van de Britsche post te Modderfontein op 31 Ja nuari verloren de Engelschen een officier d!ie sneuvelde, een die ge wond werd en 28 man aan dooden en gekwetsten. De invoer van goederen in Trans vaal is toegestaan mits de vergun ning der militaire overheid is ver- kreten en de rechten worden be taald. Naar d'e bladen melden is te Lon den Dinsdag een niet officieel be richt ontvangen meldende dat de Boeren onder kolonel Blake dien aanvoerder van de Iersch-Ameri- kaansche brigade thans Lourengo Marqncz bedreigen en die Portu- geesche Regeering de medewer king van Zijner Majesteits troepen heeft ingeroepen. Verder wordt gemeld! d'at het Britsch Zuid Afnkaansche eskader telegraphisch bevel heeft gekregen om onmiddellijk naar Lourengo Marquez te gaan, en dat de Brik sche troepen snel oprukken naai de Portugeesche grens. De kruiser „Pyramis" heeft be vel gekregen naar Kaapstad te gaan. Uit de officieele verlieslijst van den Znid-Afrikaanschen oorlog, door het departement van oorlog medegedeeld1, blijkt d'at in het ge vecht onlangs bij Welkom (ten Westen van Smithfield in den Vrij staat) geleverd tegen de Wet's troe pen een officier is gesneuveld 4 zijn gewond, vijf man gesneuveld en 38 gewond:. Keizer Wilhelm vertrok Dinsdag om 4 uur naar Port Victoria. Hij werd naar het station vergezeld dooi den Koning. De menigte op straal juichte hem geestdriftig toe. De ..Ilohenzollern" met den Kei zer aan boord, stoomde om o.25 weg. Stadsnieuws HAARLEM, 6 Febr. 1901. Een man die gisteren avond op den' Schotersingel liep, gleed uit en viel, met het gevolg, dat hij bewusteloos bleef liggen, hij kwam weldra weer h' maar heeft zijn oor op den trottoir band bezeerd en een diepe hoofdwonde bekomen. Metaalbewerkersbond. Dinsdagavond had in d'e groote zaal der Sociëteit ,,de Kroon" eene gecombineerde cursusvergadering plaats vanwege die afd. Haarlem van bovengenoemden bond. Als spre ker trad op de heeir J. Koper Jr., chef aan één der afdeelingen aan de Werf Conrad. Als onderwerp had spr. gekozen de reglementen der Haarlemsche Fabrieken, Ka mers van Arbeid, Stukwerk. Spr. zou zijne meening zeggen, d.ie gegrond was op jarenlange er varing. Hij verklaarde zich een voorstand'er van de reglementen op fabrieken daar deze in het be lang der arbeiders zijn. Vervolgens behandelde spr. het nieuwe regle ment der Haarlemsche Machinefa briek, vergeleek dit bij het regle ment van de Conrad, verdedigde tal van artikelen, gaf bij enkele ar tikelen, waarmede spr. het niet ge heel eens was, eene kleine beschou wing en schetste in één woord een reglement, zooals hij dat gaarne in den toekomst zou zien samenge steld. Een afkeurenswaardig arti kel noemde spr., dat waarin be paald werd dat de werklieden moe ten contribueer en voor het schoon houden van privaten en terreinen. Wat d:e boete betreft, waar beloo ningen zijn moeten ook boete zijn, die helaas dikwijls moeten worden toegepast, wanneer werklieden van de bepalingen afwijken. De con tributie v or zang- en muziekafdee- lingen behoorde niet bij het regle ment te worden geregeld, dal geeft als '1 ware d'en schijn van pressie- uitoefenen. De aankoop van levens middelen en brandstoffen door de directie voor hun personeel noem de Bergmeijer „lak". Daarmede is spr. het niet eens. Töe socialisten ziin voor coöperatie. Voor de ar beiders moet het toch aangenaam zijn d&it de Directie maakt, dat zij de stoffen goedkoop er en gemakke lijker kunnen lenigen. Dat moeten zij waardeer-en.Wat afrekening voor stukwerk aangaat, dikwijls wer den de geldie.n, daarvoor na 8 of 14 dagen uitbetaald verbrast in den kroeg e-n daarom vond spr. het zeer wenschelijk dat dit geld om de 3 maanden werd uitbetaald, waardoor men zeker is dat een ge deelte in het gezin terechtkomt. Het contrölenummer achtte spr. in 't belang eener goede orde en rege ling wenschelijk. De straf op in voering van sterken drank (f 2.50 boete) vond spr. te gering. Verder meende spr. dat de arbeiders met kalm overleg veel gedaan kunnen krijgen. Als vakyereenigingen de zaken met de Directie bespreken komt het spr. voor dat in vele ge vallen hier en daar nog wel verbe teringen zouden kunnen, worden verkregen. De boeten keurde spr. goed en dat deze aan de Directie kwamen eveneens want feitelijk heeft de Directie tijdverlies. Daar tegenover staan ook de premies (aan Conrad bedraagt dit 1400 a f 1600 in 't jaar), terwijl de boeten meerendeels slechts 1 2 in de week bedragen, hetgeen bij een personeel van 400 man zeer weinig is. Van egoïsme aan de zijde der patroons is hier dus goen sprake. Bij stukwerk vond spr. het ver keerd daarbij te bepalen zooveel mag je daarvoor verdienen. De Directie moet zeggen zooveel geld is mij dit stuk waard om wanneer het af is, deze som den werkman uittebetalen. Met het premiewerk was spr. het niet geheel eens. Na afhandeling van het reglement, wees spr. er op, dat de arbeiders door eene harmonische samenwer king verbetering moesten trachten te krijgen. Door het zaaien van tweedracht tusschen patroon en ar beiders komt men tot geen goed resultaat, wel langs geleidelijken weg. Ten slotte wees spr. er op hoe de socialisten buiten de vakver- eemging moeten staan en de vak- vereenigins- zich alleen moet ten doel stellen het vak te behartigen. Het werd nu ongeveer elf uur en derhalve moest spr. thans zijn rede afbreken, daar nog vele aan wezigen met spr. van gedachten wenschten te wisselen. Daar dit aantal zeer groot was, werd beslo ten het debat op een anderen avond voorl te zetten. Evenwel debatteerden nog een ©ogenblik Reimalda, Bijlsma en Hu- genholtz. IJmuiden. De firma Van Houten, Cacaofabri kant te Weesp, heeft de commissie voor feestviering met de schoolkinderen op den huwelijksdag van H. M. de Koning in een uitstekenden dienst bewezen door haar de noodige bussen cacao voor 450 L. melk ten geschenke te ge ven, benevens voor elk kind en er zijn er 900 een keurig busje, inhoudende een 60tal heerlijke flikjes. De busjes ziin versierd met de nationale ldeuren en hebben voor opschrift: Leve Koningin Wilhelmina en haar gemaal. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Te midden van het feestgewoel ver gaderde gisteren de Eerste Kamer te kwart over twee en wel ter behandeling van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het B. W., de eerste der zg.n. Kinderwetten. De heer Van Lier verklaarde zich bijna zonder voorbehoud ingenomen met dit ontwerp; alleen betreurde spr. dat niet was aangenomen het amende mentVan Deinze, waardoor het mo gelijk zou zijn, dat. in de voogdij beves tigd werd de vader of moeder,die onder de tegenwoordige wet verzuimd heeft een staat van 't vermogen te geven, mits die daartoe vrij overging, hetzij er al een nieuwe voogd was, hetzij nog niet. De heer Van der Biesen had inte gendeel vele bezwaren, eai wel in hoofdzaak dit, dat men veel te licht vaardig omspringt met de ontheffing en ontzetting uit de ouderlijke macht. Den voogdijraad noemde spr. een bloedraad. De heer Vlielander Hem hechtte zooveel waarde aan de voog dijraden, dat hij hun aantal uitgebreid wenschte te zien. De Min. van Justitie heeft met ge noegen gezien, dat het ontwerp in de andere Kamer met instemming van al le partijen is aangenomen en hoopt, dat dit hier ook het geval zal zijn. De Minister weerlegt de verschillende sprekers, waarna het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming aangenomen werd. Heden te 11 uur voortzetting. G. Jr. De Feestweek in Den Haag. (Buitengewone correspondentie). 's-Gravenhage 5 Febr. DE GALA-VOORSTELLING IN DEN SCHOUWBURG. De Koninklijke Schouwburg leverde Dinsdagavond een wonder-rijken aan blik op. Langs alle étages was geplooid in breede draperieën, blauwe zijde, op haar beurt weer overdekt met slingers groen vol levende bloemen. De ver schillende loges waren zelfs geheel be kleed met de zacht-jeugdige kleur. En in die omgeving kwam tegen acht uur bijeen al wat 's-Gravenhage heeft aan voornaamheid en schoonheid. De loges vulden zich van lieverlede met een keur van hooge dames. In hare lichtgetinte, tooverachtig geMeurde i avondtoiletten, leken zij zeldzame, exo tische bloemen, niet van dit koude, natte land. Wat al trotsche, blanke hoofden,fier rustend op den welgevorm- den hals, wat kostbare stof van japon nen, wat een overvloed vooral van ju- weelen. Dat schitterde en vlamde met magnetischen gloed, op de hoogekuif- de haren, versierd met fijne, wuiven de veeren, dat flonkerde ook op de wel gevormde schouders, dat blonk om den fraaien arm. Die stoet van Koningin nen drong in de loges zelfs de zwaar gouden uniformen der gezanten en grootwaardiglieidsbekleeders op den achtergrond. Maar beneden, in stalles, parquet en parterre, daar hadden deze de over hand. Zoo nukkig kan een skiopticon de kleuren niet door elkaar gooien en plaatsen, of hier was het te zien. Fel rood en zwaar groen zag men naast elkaar.Hier steken, daar helmen, ginds weer sjako's, of berenmutsen. Ja er waren zelfs eenige buitenlandsche mi litairen, die op de manier der Kozak ken, een astrakan manteltje ook wel een bonten cape, om de schouders ge worpen hadden, in de warme zaal vol bloemgeuren. Het was merkbaar, dat de gala-uit voering in den Haag was, en dat ze in den Franschen Schouwburg plaats vond. Want Fransch sprak iedereen. In Parijs was deze volkomen overeen stemmig niet grooter geweest, 't Was of er vooruit een afspraak was ge maakt. Twee heeren in mijn nabijheid spraken Hollandsch met elkaar toen ze het hadden over hunne plaatsen, maar nauwelijks richtten zij de bino cles naar het kleurenveld daar bene den, of de opmerkingen werden in het Fransch geuit en beschouwd. Gelukkig dat de zaal zooveel afwis seling bood, want het Vorstelijk Bruids paar bleef lang met zijne gasten uit. Toen zij de loge betraden, waarbo-: ven de Koningskroon fonkelde, rees het publiek op, en dames en heeren bogen diep voor het Vorstelijk Bruids paar, dat aangenaam verrast bleef staan, om het Wilhelmus (nieuwe toon zetting) aan te hooren. II. M. de Koningin droeg een gala- soiréetoilet van wit satijn, gegarneerd met witte kant, de robe bezet met licht blauwe strepen, een diadeem van schit terende brillanten op het hoofd, ter wijl een parelsnoer den gedecolleteer- den hals omgaf. Als ordeteekenen droeg II. M. het Grootkruis van de or de van den Ned. Leeuw en de Gulden Keten van de Mecklenburgsche orde. Hertog Hendrik was in groot tenue van Schout-bij-Nacht, ook met het Groot kruis van den Ned. Leeuw. H. M. de Koningin-Moeder had een gris-perle met kant afgezette robe; terwijl de wit te weduwenkap omzet was met dia manten. Op de borst was een diaman ten garnituur zichtbaar dat van verre fonkelde. Ook de overige dames van het vorstelijk gezelschap wedijverden in sierlijkheid en rijkdom van toilet. Trouwens datzelfde was het geval met de overige genoodigde dames, die op alle rangen glans en luister verspreid den door de schittering van hare sie raden en toiletten. Zeer trokken de aandacht onder de vele fraaie uniformen die van de Duil- sche, Hongaarsche en Russische offi cieren, vooral de Hongaarsche in zijn magnatenkostuum van zwaar fluweel met lichtblauw afgezet. Direct na het Wilhelmus hief de mu ziek het Mecklenburgsch volkslied aan. Toen kwam het eerste nummer de ,,1-Iochzeitsmarsch" van Mendelssohn, uitgevoerd door het orkest van den Koninklijken Franschen Schouwburg, onder leiding van den heer Barwolf. Het Bruidslied bracht een mooie stem ming teweeg. Toen rees het scherm voor den Wel komstgroet; een gedicht van dr. P. H. Ritter, voorgedragen door de navol gende leden van het gezelschap der Koninklijke Vereeniging ,,Het Neder- landsch Tooneel". De heer Louis Bouwmeester, Heraut van Nederland; Mevr. Pauwels van Biene, Prov. Noord-Holland; Mevr. van OllefenKley, Prov. Friesland; De heer K. van Dijk, Prov. Groningen; De heer C. C. van Schoonhoven, Prov. Drenthe; Mevr. Chr. Poolman, Prov. Overijssel; De heer C. P. J. Clous, Prov. Gelderland; Mevr. van Korlaarvan Dam, Prov. Limburg; Mej. R. Hopper, Prov. Noord-Holland; De heer J. de Jong, Prov. Zeeland; Mej. A. Klaassen, Prov. Zuidholland; Mevr. Mann Bouwmeester, Prov. Utrecht. Op het tooneel dat bedekt was met een wijnrood kleed stond in het mid den Bouwmeester, de teekenachtige, korte gestalte, omhangen met een gele dolmatiek, waarop een klimmende gou den leeuw. Zijn niet-groote gestalte kwam met rake lijnen uit. De dames waren gekleed in ruime tu- niques, in kleuren van helrood, wit en geel, met elkaar genuanceerd. Elk had een provincie-wapen op het kleed ere-, borduurd. Ook de schildknapen daar-1 omheen droegen het wapen op een vlag. in de hand. Op den achtergrond rees een groote oranje-zon. Het geheel was geplaatst in een tempel-voorhof. Bouwmeester zeide zijne verzen mooi en duidelijk op, met hier en daar diep gevoel. Heel Neerland heeft U lief, o, Koninginl Gij hebt de teerste snaar in 't hart Uws volks doen beven. Thans siert de bruidskrans U en 't denken, willen, leven Dier trouwe harten haalt als Bruid U in. Nu vloeien Toekomst en Verleden 't Verleden nadert met zijn fonklende trezoren En doopt den horizon der Toekomst, nieuw geboren, In 't purper van Uw Eeuwenouden Naam. Nu schalt één lied van Gelre's heuvlenrij Tot Hollands strand. Eén zang zend echo's langs de zoomen Van Maas, van Rijn, van Waal, en golft langs Zeelands stroomen. Eén jubel rijst aan d'Amstel en het IJ Toen spraken de verschillende pro vinciën, maar de mannenstemmen klonken over het algemeen beter dan die der vrouwen, een paar jeugdige le den, de dames Hopper en Klaassen niet te na gesproken. Ten slotte trad Bouwmeester (Ne derland) naar voren en hij eindigde niet den bruiloftsgroet, die welgemeend klonk en hier en daar even trilde van ontroering. Daarop zong mej. Tilly Koenen gekleed in blauw costuum met zilver gaas bedekt, een Feestlied van Bernard Zweers op woorden van Cor- nelie van Zanten. Met haar milde, wee- ke stem sprak zij innig tot de harten. De bede in de tweede helft, gezongen door deze mooie, warme stem, klonk als de veridealiseerde stem van Groot- Nederland, dat innig dankbaar over het Nieuwe Verbond dat aanstaande is, afsmeekt dat het Huwelijk rijk ge zegend worde. Feestlied. Er stijgt een kreet uit 't Hollandsch hart, Een kreet van vreugd' en dank, En jubeltonen stijgen op Vereenigd tot één klank. Een klank die doordringt in 'tgemoed. Die aangrijpt jong en oud, Een klank ter eer van 't vorstenpaar Waarop heel Neerland bouwt. Zegen dale op deez' dag, En dit hoog festijn, Moog' den Eeuwigen omhoog Welgevallig zijn. Liefde die tot voorspoed leidt, Die een eeuwige zon verspreidt, Blijve het licht dat nimmer faalt, Zegenend op Neerland straalt O feest der feesten nooit gevierd, Verbinding die twee naties siert, Een onverbreekbre zij do band Van Mecklenburg en Nederland. G. v. Z. De romantische ballade en Polonai se voor viool, van Vieuxtemps, voor gedragen door den heer Johannes Wolff, onderscheidde zich door een ge lukkigen, weeken toon. Daarna zong do heer Henri Dons van den Kon. Franschen Schouwburg op uitstekende wijze de Proloog uit de opera „Paljas" van Léoncavallo. Het kan?... het mag? mijne dames en heeren, Veroorlooft mij dat 'k alleen mij ver- toone, Ik ben de Prologus!

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1