rechtbank te Heerenveen zat in den jaatsten tijd niet stil om aanwijzingen te krijgen, aangaande de brutale en Veelvuldige diefstallen, die vooral in het oosten van Friesland aan de orde van den... nacht waren. Volgens de verklaringen van de bestolenen moest het een bende zijn. die niet opzag te gen een rooftocht naar de afgelegens'e plaatsen; uit de plaats der verschil lende diefstallen bleek, dat men een operatieveld gekozen had van uren in den omtrek. Nu door het verdwijnen van het ijs de diefstallen zich meer be paalden tot de gemeenten Opsterland en Smallingerland het waterland, al de omstreken van Grouw, Akkrum, 01- deboorn, geen bezoek meer kreeg. lag daarin de aanwijzing dat de bende vrij zeker gehuisvest was in ééne dier gemeenten. De gestolen kaasketels werden niet gevonden bij de opkoo- pers in de groote plaatsen het par ket had daar alles laten napluizen zoodat waarschijnlijk de bende een he ler had in haar midden. De rijkspolitie werd tot dubbele waakzaamheid aangespoord, totdat 't parket vermoeden kreeg, dat de ben de vrij zeker te vinden was in een der heidedorpcn van ae gemeente - gerland, nl. Houtigehage, waarvan de bevolking bekend staat als niet tot de beste te bebooren. Evenals alle heide- dorpen is ook Houtigehage uitgestrekt; de bende bleek goed georganiseerd, zoodat het die omstandigheden in aanmerking genomen dubbel moei lijk was daar een afdoend onderzoek in te stellen. Men moest overvallen worden en afgesloten zijn. Het parket ontwierp een plan de campagne, de substituut officier van justitie, de rechter-commïssaris, belast met de in structie van strafzaken en de substi tuut-griffier vertrokken Maandag naar het lieidedorp, dat door politie en ma rechaussee als een muizenval afgeslo ten werd. Welnu, de justitie heeft suc ces gehad; zeer waarschijnlijk heeft zij nu den draad in handen, die leiden zal tot de ontdekking van de zwarte bende. Men deed huiszoeking in tal van woningen en vond er zaken, die vrij zeker van de diefstallen afkomstig zijn Wij vernemen, dat ook een der kaas ketels moet gevonden zijn, waarschijn lijk die te Oldeboorn gestolen en circa 100 KG. wegende. Zekere P., een be jaard en gehuwd arbeider, werd in het bezit van dezen ketel gevonden: deze is zeer waarsahijnlijk de heler der oende, en het is te berkoen, dat de justitie spoedig de hand op hem le^de. Direct werd hij naar de gevangenis te Heerenveen overgebracht. Vrij zeker zullen spoedig nog meer arrestaties volgen. Wij informeerder ten minste, dat er tegen verscheidene personen ver moedens zijn gerezen, tot het complot te behooren. Hoe groot de bende dan wel was! Volgens bewoners van om liggende dorpen wordt het ledental op niet minder dan 20 begroot. Echter, dit zal nu wel spoedig blijken, geheel Friesland mag de justitie dankbaar zijn voor haar beslist optreden tegen een dievenbende, die zoo brutaal en nacht op nacht wegkaapte, wat' te ste len viel in koestal, schuur, kippenhok of werkplaats. Den heler heeft zij in handen; de stelers zullen nu wel vol gen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich n et aansprakelijk. Van inie:ond*n ttukhen. geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aanden inzender terug .egtven. Mijnheer de Redacteur Nu er eindelijk een belanghebbende, den onhoudbaren toestand aan het kantoor der Invoerrechten en Accijn zen alhier, door middel van uw veel gelezen blad, onder de aandacht der bevoegde autoriteiten tracht te bren gen (zie Haarlem's T agblad '11 Jan. jl), had ik zeker gewenscht en verwacht dat de inzender tevens een kleine be schrijving had gegeven van het zooge naamde wachtlokaaltje, bestemd voor het publiek. Nu dat niet is geschied meen ik dat alsnog tc mogen doen. liet vertrekje bestemd voor het vaak lang wachtende en daardoor moppe rende publiek, heeft een'oppervlakte van hoogstens 2.5 vierk. M. en is niet verwarmd de muren van dat onoog lijke „wachthok" prijken met de Jiederlijkste opschriften aan het adres van den ontvanger. Het vermoeden van den geachten inzender, dat het lange wachten een gevolg zou zijn van liet feit dat de kol ijk voelt, en er geen dwaze eer zucht op na houdt. Zij zou met graag armoede lijden zij waar deer! allerlei luxe. maar toch zou zij er best afstand van kunnen doen. Zij is zoo heerlijk kalm en rustig, dat kind I Het is onbegrijpelijk dat zij de dochter kan zijn van dien ouden Tracev. Als Philip Brandon toch ooit om haar durft komen Waarom trouwt Lady Elmslie zelf niet met hem? Zij zouden uitste kend bij elkaar passen. Toen schudde Brandon alle ver dere gedachten aan Claude en Lady Elmslie van zich af, en begon de vele brieven te lezen die hem wacht ten toen hij op zijne kamers kwam. HOOFDSTUK XVI. Wat waren dat heerlijke maan den die volgden op den dood van John Tracey. Zoo wera het herfst. Het genot om een eigen dierbaar tehuis te hebben om met haar nichtjes uit te gaan het heerlijke van te kunnen paardrijden met ma joor Selley en Brandon, die vaak een paar uur vrijaf nam om haar op hare tochten te vergezellen hel gevoel van haar naasten, die zii patroon, als wonende in Den Haag, dikwijls afwezig is, kan op grond van ervaring door mij en vele anderen, beslist, worden tegengesproken. Nu in de Tweede Kamer de belas-- tingkantoren en de wijze van betalen ,?.oo dikwijls ter sprake zijn gebracht, was het zeer gewenscht dat de autori teiten eens een kijkje namen aan dat kantoor, dat een zoo scherpe tegen stelling vormt met de beide andere belastingkantoren in perceel Kleine Houtstraat no. 13 gevestigd. En waarom Dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, UEd. dw. A. Leger en Vloot. Ingevolge Kon. besluit van 26 Janu ari 1901, no. 32, zullen de milicien-ver lofgangers der lichting 1S97, die van de regimenten huzaren bij de trein-af- deelingen der regimenten veld-artille- rie zijn overgeplaatst, onder de wape nen worden geroepen, als volgt: 1/3 der lichting van 1-4 Maart tot en met 3 April 1901. 1/3 der lichting van 10 April tot en met 30 April 1901. 1/3 der lichting van 2 Mei tot en met 23 Mei 1901. Door Z. E. den Minister van Oorlog is bepaald, dat op 7 Februari e. k., de dag van het huwelijk van H. M. de Koningin, bij het leger geene gewone diensten zullen worden verricht, doch voor dien dag de diensten moeten wor den geregeld als op Zon- en feestda gen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Tonr kinderen en Zuigelingen die landen krijgen en Kinderen die uit hun Kracht zijn gegroeid. Als gi een kind hebt dat moeite heeft in hei tanden krijgen, of op eeni gen leeftijd uit zijn kracht groeit, en er doen zich kenteekenen voor die u ongerust maken, dan bevelen wij u ten sterkste aan de feiten te lezen die in den volgenden brief vermeld zijn: Jumet-Sart, België, 22 Mei, 1900. Mijne heeren, Mijn kleine jongen, thans twee en een half jaar oud, werd eenigen tijd geleden door een hoest aangetast, die hem geen rust liet, zelfs niet 's nachts. Kind BOURLON Daarbij kwamen de pijnen van het tanden krijgen, zoodat hij knorrig en buitengemeen prikkelbar werd, zijn eetlust verdween geheel, en wij zagen het arme kind met den dag zwakker worden. In de dagbladen van de talrijke ge nezingen gelezen hebende, door de Scott's 'E m u 1 si e teweeggebracht, haastte ik mij dit te probeeren, en, tot mijn blijdschap, kon ik'bijna dadelijk eene merkbare verbetering in zijn toe stand bspeuren. Wel, na eenigen tijd lang het ge bruik van dit kostbaar middel te heb ben voortgezet, is mijn kind thans zeerd opgeruimd, en volmaakt gezond; in één woord, hij is geheel en al her steld, dank zij uwe onvergelijkelijke Scott's Emulsie. Onder beste dankzegging verblijf ik, Mijne heeren, met alle achting, (get.) CHARLES BOURLON. Scott's Emulsie is een bijzondere vorm van levertraan, verbonden met hypophosphorzure kalk en soda, en glycerine. In dit preparaat is de olie licht verteerbaar gemaakt en uitne mend. van smaak. Geen ander prepa raat bevat levertraan in dezen vorm. De hypophosphorzuren bevorderen de spijsvertering, voeden de zenuwen en verschaffen de stoffen voor de ontwik keling der beenderen. De vereeniging, derhalve, van deze voorname herstel zot liefhad, zooveel genoegen en gemak te kunnen verschaffen dit alles maakte dezen tijd onver getelijk. Nu en dan voegde 011"ra zich ook bij hen, en Kate flirte zoo danig met hem dal het iedereen vermaakte. Ladv Elmslie was ondertussohen eenigen tijd' afwezig geweest en had niets van zich laten hooren. Claude en Kate verlangden hard naar haar thuiskomst daar beiden hoopten dat de haar beloofde invita tie ook voor Kate bestemd zou zijn. Brandon was voor een, paar we ken naar Bohernen en had aan Claude verscheidene heerlijke brieven geschreven, waarin hij haar vertelde van de vreemd oude stadjes en dorpjes waar hij in rond doolde. Majoor Selley en zijn vrouw wa ren van plan naar Wales te gaan, waar die majoor wat kon gaan vis- schen de eenige soort die mii ar me man. nog overblijft, zeide hi.i en Claude kon maar niet besluiten wat zij zou doen, toen plotseling d( lang verwachte brief van Lady Elmslie kwam. die aldus luidde Lieve juffrouw Tracey (Ik durf nog niet goed Claude te lingsmiddelen, als in Scott's Emulsie te vinden, is eene ideale verbinding voor alle soorten van kinderziekten. Scott's Emulsie bevordert de spijsver tering, bedaart de zenuwen en, door het bloed te verrijken, bevordert het de vorming van gezond vleesch en geeft aan het geheele gestel sterkte en levenskracht we dei-. De: lezer zal nauwelijks de mogelijkheden willen ge- looven van dit alleruitmuntendst pre paraat tot met de echte Scott's Emul sie üi bet gezin de proef is genomen. Men kH*t de echte herkennen aan ons hantaLmerk van een man die een visch over zijn schouder draagt. Ver geet nooit dat geen ander middel met Scott's Emulsie kan worden vergele ken, en zorgt daarom vooral alleen de echte te koopen, voorzien van ons handelsmerk, om zoodoende de voor- deelen te verkrijgen waarvoor dit pre paraat zoo beroemd is. Scott's Emulsie kan met goed succes worden aange wend voor tering, bloedarmoede, bron chitis, hoest, verkoudheid en alle ge vallen van vermagering. Depóts The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Heer Henri Sanders, Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Mej. E. de Leeuw, Drogist, Den Haag. Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. Heer A. van Tuyll, Paleisstraat. Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Sport en Wedstrijden. Wiel er nieuws. In verband; met de overkomst van den Amerikaansche neger wiel rijder Major Taylor, die er ondanks de flink betaalde engagementen steeds tegen opzag naar Europa over to lek deelen de Ameri- kaanschs £>lt4s het volgende me de beirei7".ndf ,etgeen bij den ne ger den aoorsieg gaf om het con tract tc teekenen dat hem verbindt in Europa te rijden in de maanden April en Mei a. s. In een der lokalen van de Park Square Garden te New-York waren major Taylor met zijn advokaat en raadsman, de bekende gedeserteer de Fransclie wielrijder Champion in gezelschap van een paar Fran- sche sportlui van wien de een reeds langen tijd nuttelooze pogin gen had aangewend om den neger over te halen in Europa te. rijden zelfs eene garantiesom van 50.000 francs was daartoe niet in staat. Op eens kreeg Champion een goe den inval en zijn landgenoot iets in 't oor fluisterende zeide deze eenigszins tartend daarop tot den Major. Als gij niet van plan zijt naar Europa te komen, zal Jac.quelin u wel hier komen opzoeken en u uit dagen. Hij zal u dan zeker^ over winnen en u den titel van Wereld kampioen ontnemen (Major Taylor won het wereldkampioenschap te Montreal in 1899). Deze woorden badrt°n een bijzon dere uitwerking op den. neger. Een oogenblik kon hij zijn woede haast niet bedwingen en op scherpen toon antwoordde hij Als gij denkt dat ik bang ben te gen Jacquelin te.rijden slaat gi' den plank al zeer mis en om dit te bewijzen zal ik naai- Europa gaan. Geef mij het contract, ik zal hert teekenen e-n na z ilks gedaan te hebben zeide hij, ja mijnheer wij zullen een wedstrijd houden met lacquelin en ik verzoek u bij uwf terugkomst te Parijs den daturn ie bepalen. ;Bij het heengaan zei de Franschman die zeer in zijr nopjes was over het resultaat van het discours wij zullen den neger gaarne bij ons zien rilden, maar jacquelin zal hem wel aankunnen. Rechtszaken. De ontrouwe dienstbode. Den lOden Mei van het vorige jaar was de 23jarige dienstbode N. H. tc Rockanje, als zoodanig in dienst "eko- men van den winkelier C. Swemle. te schrijven.; Daar ik steeds reizend en trekkende ben geweest, ben ik er nog niet toe gekomen u te schrij ven. Nu ben ik echter op weg naai Becksdale, de buitenplaats die ik vooi de herfst gehuurd heb. Het is allerliefst. Ik hoo" u hier bij m>'; te zien, zoodira ik mijn huis wat cp orde heb. Zendt u uw eigen paard, of paarden hierheen, want mijn stal is niet zeer gevuld en de om streden zijn zco mooi dal wij wel menig ritje zullen doen. Het zal ini' groot genoegen doen ais uw nichtje, juffrouw Selley, met u mee wil komen. Wil haar dit uit mijn naam zeggen., maar ik zaï haar zelf toch ook nog schrijven. Zeg haar alleen dal zij geen feeste lijkheden moet verwachten. Weet gij ook iets van Brandon? Gaarne de uwe B. ELMSLIE. Wat aardig en vriendelijk! Wat heerlijk dat jij ook gaat Kale, riep Claudle. Ik vind het verrukkelijk riep Kate. Laat ons maar dadelijk met al onze voorbereidselen beginnen, want Lady Elmslie zal wel spoedig Nieuwesluis, gemeente Heenvliet. Daar er van tijd tot tijd bet een en ander vermist werd, viel de verdenking al spoedig op de dienstbode. Aangifte werd gedaan en bij onderzoek bleek zij in het. bezit te zijn van 25 knotten sajet, 20 kopjes, 29 schoteltjes, vier schaaltjes, 1 zoutvaatje, 1 peperbus, 1 mosterdpotje, 1 melkkannetje, 1 zeep bakje, 1 ganglampjc, 14 likeurglaasjes, 25 kloenen sajet, 9 zeemlappen, 20 klos sen garen en een bedrag van f 12.84 aan versc-liillendo muntstukken. He den te dier zake terechtstaande beken de zij op verschillende tijdstippen na haar in dienst treden al het boven ge melde te hebben weggenomen. Hoe zij er toe gekomen was kon zij niet opge ven; zij had aan het gestolen e geen be hoefte. Voor deze ontrouwe dienstbode zijn 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Wetenschap. Uit de gepchieienis der lucifers. Kan het tegenwoordig geslacht zich nog wel indenken in den tijd, toen men door het tegen elkander wrijven van stukken hout, of door staal, steen en stukje zwam vuur poogde te verwek ken Men mag aannemen, dat de her innering aan al de ouderwetsigheden totaal verdwenen is. En toch zijn er pas eenige tientallen van jaren verloo- pen sedert de eerste phosphorus-luci- fers werden ingevoerd, die de wegbe reiders waren voor onze tegenwoordige lucifers. Het zal zeer weinigen bekend zijn, dat de staatsgevangenis Hohenasperg in Würtemberg, waar de dichter Schu bert tien jaren lang (17771787) als het slachtoffer van despotische wille keur zuchtte, het uitgangspunt is dei- uitvinding, door welke de sombere ves ting een lichtbron werd voor de geheele mengchheid. In het jaar 1832 had het politieke volksfeest te Harnbach in den Paltz plaats gehad en een der deelnemers aan deze demonstratie, Johann Fried- licl. Kammerer, uit Ludwigsburg, werd met vele anderen tot vestingstraf ver oordeeld en, evenals destijds de onge lukkige Schubert, gevankelijk naai den Hohenasperg overgebracht. In tegenstelling met zijn gewelddadigen, ruwen voorganger, had de toenmalige commandant der bergvesting een zeer humaan karakter, waardoor hij de ge neigdheid aan den dag legde om het lot der gevangenen zooveel mogelijk te verzachten Nadat Kammerer hem had meege deeld, dat hij vroeger veel aan schei kunde had gedaan, stond de comman dant hem toe in zijn cel een klein labo ratorium in te richten. De gevangene was hierdoor in de gelegenheid om het vroeger door hem overwogen vraagstuk tot verbetering van de bestaande mid delen tot het opwekken van vuur uit te werken. In 1833 kwam hij op het denk beeld om het licht ontvlambare phos phor als grondmateriaal te bezigen en na eenige proefnemingen gelukte hem de samenstelling en verkreeg hij een stof, die in drogen toestand gemakke-1 lijk bewaard kon worden en licht ont vlamde. Men zal zich de enthousiaste vreug de van den uitvinder kunnen voorstel len, toen hij op den wand zijner cel den eersten lucifer aanstreek Hoeveel eer zou hij niet genieten, wanneer hij, uit de gevangenis ontslagen, aan de wereld zijn uitvinding, een goedkoope, gevaarlooze en gemakkelijk vervoer- bare vuurbron, bood Doch de ondank der wereld, maar bovenal die van zijn eigen landgenoo- ten trof ook dezen uitvinder. Bescher mend patentrecht bestond destijds in Duitschland nog niet, kapitaal stond Kammerer niet ten dienste, inaar niet temin arbeidde hij, toen hij in zijn vaderland was teruggekeerd, met den grootsten ijver aan de verwezenlijking van zijn plannen, ondanks de tegen werking van ettelijke concurrenten, die zich al heel spoedig voordeden, tot dat een zware slag plotseling al zijn verwachtingen in rook deed vervlie gen. In 't jaar 1835 werden de strijk- lucifers in bijna alle Duitsche staten verboden. De toenmalige verordening 'van een Hannoverschen provincialen autoriteit herinnert onwillekeurig aan de komische bepalingen, waarmede de eerste sporen werden bestreden en veroordeeld. Zij luidt als volgt „Daar de onlangs in gebruik geko men vvrijfvuurontsteekwerktuigen icLnjven welken dag zij ons ver wacht. Becksdale Hall was een oud bui tenverblijf. dat uitzag op een groot park met hier en daar wat hoo rnenhetwelk glooiend doorliep tot dc monding van een rivier, die in 'n groote ingesloten baai uitkwam. Eene schutting scheidde over een dicht begroeider heuvel. Het huis lag ten Óósten hiervan een grijs onregelmatig gebouw, dat veel vor deringen had ondorgaan groote openslaande ramen zagen uit on zee. zoowel als op het omringende landschap. De ingang was aan de andere zijde, en een prachtige scha duwrijke laan van eiken- en olm- boomen leidde er heen. De bosschen in de buurt en de vele heuvels maakten het terrein bij uitnemendheid geschikt voor dc jacht en ook waren hot aanlok kelijke plekjes voor pic-nics en wandeltochten. Het was o>p een regenachtige na middag dat Claude en haar nichtje, die 's morgens met zonneschijn van huis waren vertrokken, het kleine station Thirlslane bereik ten, dat ongeveer vier mijl van gevaarlijk gebleken zijn voor het ont staan van brand, zoo wordt bij deze onder goedkeuring van het koninklijk ministerie van binnenlandsche zaken, Besloten dat de verkoop van zoogenaamde wrijfboutjes van wrijfzwam en van allo artikelen, die door het strijken over een ruw vlak vlam vatten, van heden af is verboden op poene van confiscatie en een geldboete van 5 tot 10 tlialer. Zij die dergelijke artikelen ten ver koop in voorraad hebben, zullen op poene van gelijke straf deze artikelen binnen een te bepalen termijn uit het koninkrijk hebben te verwijderen. De overheid zal overtredingen van deze verordening onderzoeken en vol gens voorschrift bestraffen.- Nu maakten de vreemde speculanten van de gelegenheid gebruik om de Duitsche uitvinding te exploiteeren en eerst nadat andere staten de lucifers- fabrikatie toelieten, volgde ook Duitsch land, Kammerer stierf in 1857 als een ge broken man in het krankzinnigenge sticht van zijn vaderstad Ludwigs burg. De Fransehen in de Congo. De expeditie- Huot-Bernard. wel ke 15 October van Gribingui ver trokken is, teneinde de streek tus- sc-hen die plaats en Sangha te on derzoeken is 4 Januari te Brazza ville teruggekeerd, ik cóu berg achtige landstreek vaj honderd ki lometer tusschen heX Fsiidmeer en de Congo te hebbeon,f*xoloreerd De expeditie brer, i eer» -rial geo- graphische, ethnographiscue. en handelsgegevens mede. Gemengd Nieuws. Een reuzen-bibliotheek. De grootste bibliotheek der wereld is zeker die van het Britsche museum te Londen, welke niet minder dan 2,125,000 deelen telt. De catalogus al leen bestaat uit 1240 volumen met te zamen 700,000 bladzijden. Het samen stellen ervan heeft ruim 10 jaar ge duurd, en het drukken 50 a 60 maan den. Het behoeft niet gezegd te worden, dat deze enorme hoeveelheid boeken dag aan dag met nieuwe vermeerderd wordt, en dat daardoor het maken van tal van supplementen op den bestaan- den catalogus noodzakelijk wordt. Alleen dit laatste kost aan de schatkist jaarlijks ruim 12,000 gulden. De cata logus vertegenwoordigt een waarde van 37,500 gulden, zoodat zeker weini gen zich een exemplaar zullen aan schaffen De bibliothecaris is de heer Richard Garnett, die een werkzaam aandeel genomen heeft in de samenstelling van den catalogus, en een der bekwaamste bibliophilen van geheel Engeland is. Reeds 48 jaar is hij in bovengenoemde betrekking werkzaam en bij mag er zich op beroemen alle boeken van de bibliotheek te kennen. De 2,125,000 boeken op een rij ge plaatst, zouden een lengte van 57 kilo meter hebben, en hun gezamenlijk ge wicht is niet minder dan 1,400,000 kilo gram. Lang niet slecht. Blijkens een officieele statistiek heeft Keizer Wilhelm verleden jaar op zijn jachtuitstapjes in het geheel 3563 stuks wild neergeschoten d. i. Zon- en feest dagen niet meegerekend, gemiddeld 12 dieren per dag. Hartverheffend Te Montreal (Canada) is een vereeni ging opgericht, die de onafhankelijk heid van deze kolonie beoogt, de op richting van de „Vereenigde Staten van Canada". De verkleumde paarden De berichtgever van de Daily Mail geeft de volgende beschrijving van het bekende incident aan het station te Windsor bij de gelegenheid der begra fenis van Koningin Victoria ,,De gardes hadden de kist op het affuit geplaatst. De muziek had Cho pin's treunnarsch ingezet. De groote stoet schoof een of twee passen vooruit en hield toen plotseling stil. De paar den wilden niet vóóruit. Zij hebben zoolang voor het station staan te wach- Becksdalc af lag. Lady Elmslie brik wachtte hen. en niettegenstaande de fijne mot regen die alles in mist hulde kon den zij toch zien dat de omtrekken heel mooi waren. Wat ongezellig, afschuwelijk weer rien Lady Elmslie. toen zij hen hartelijk welkom had gehee- ten. Als de zon noe maar even door kwam zou ik niet zoo op de baro meter bouwen, maar dit is al te erg. Kom maar mee naar mijn kamer dan, gaan wij thee drinken. Gij hebt een vervelende lange reis achter den mg. Neen, waarlijk niet, wij heb ben van het begin tot het eind ge noten, riep Kate, terwijl zij zich begaven naar Lady Elmslie's huis kamer. waar de thee klaar stond. Hel was een vriendelijk lief ver trek met groote openslaande ra men, gezellige hoekjes in bet kwam ui! in de serre. Dan was u zeker in een heel prettige stemming, want reizen in zulk weer kan niet opwekkend zijn zei Lady Elmslie. met een glimlach, druk bezig met thee schenken. ten op de aankomst van den koninklij ken trein dat zij door en door ver kleumd waren. Nu weigerden zij hard nekkig om een voet tc verzetten en rukten en trapten verwoed. Het was een pijnlijk schouwspel. De koning van Engeland en de vertegenwoordi gers van de wereld keken verslagen toe. De kijkers hielden den adem in. De muziek hield op te spelen, maar de paarden weigerden nog altijd het af fuit ook maar een duim verder ie trek ken. De artilleristen deden alles om de dieren tot. bedaren te brengen, en an deren kwamen hen helpen, maar hun gezamenlijke pogingen werkten niets uit. De plechtige begrafenis van de Koningin was verstoord en haperde. De woedende dieren waren meester van den toestand. Het schouwspel boezem de iets als ontzetting in. De kist in de schaduw van het kasteel, maar niet in staat om de poorten door te gaan. Plot seling werd de hopelooze moeielijkheid opgelost. Kapitein Lambton, de man van de Powerful en Ladysmith, stelde voor de paarden af te spannen en de matrozen die de eerewacht vormden, het voorrecht te geven om hun doode meesteres naar St. George's kapel te trekken... Het was een verheffend ge zicht de lange rij van matrozen in het tuig gespannen voor het affuit". Acetyleen in Duitschland. Volgens een rapport van d>,n Engel- schen consul te Stuttgart, neemt de acetyleenverlichting in Duitschland in de laatste jaren belangrijk toe. Men telt daar minstens 200,000 branders en deze komen voor een groot deel de pe troleum in de eerste plaats verdringen, waarop het gas volgt voor zoover de kleine steden betreft terwijl de electri- sche verlichting tot nu toe geen nadee- ligen invloed van deze uitbreiding heeft ondervonden. Gedurende het af- geloopen jaar bedroeg de carbied-con- sumtie in Duitschland niet minder dan 17,000 ton, vertegenwoordigende een lichtgevend vermogen dat gelijkgesteld kan worden met 31 millioen liter petro leum. De openbare acetyleen-verlichting is toegepast in 32 kleine plaatsen met een bevolking boven 5000 zielen. Het economisch belang van deze ge gevens springt vooral in het oog als men weet, dat Duitschland jaarlijks ongeveer 175 millioen francs aan de Vereenigde Staten van Amerika betaalt voor de invoering van petroleum, ter wijl het acetyleengas een product is van de nationale nijverheid, die in dat Rijk al de grondstoffen vindt, die noodig zijn voor de bereiding van cal- cium-carbied. Sneeuwval. In geheel Ooper-Italië is sedert twee dagen veel sreeuw gevallen en is het vinnig koud. Jet spoorwegverkeer en de telegraafdienst zijn op vele plaat sen gestremd. In Milaan was het Za terdag erg gevaarlijk op straat, daar de telefoondraden op verschillende plaatsen afgebroken en in aanraking gekomen waren met de kabels van de electrische tram. POSTERIJEN. i jnbestelhare brieven ver- zoude laarlem, -durende de tweede helft Jer maand Januari 1901. F. Meïier. Mej. W. I. Koog, Koller, Dickhoff en 'o. J. Janze, mej. N. de Man. Koller. lej. Aioenaar. W. A. Houtkamp. J jlènfcamp. Mej. T. v. d. Ley. Wed. P Rusting. Uiterwijk. Dirk Keizer. R. o.n Beek, mej. N. de Man, allen An .terdam. J. Gregoor, Apel doorn. Lammers Deesvale. Jac. Kaa- kebeeke, Delft. Mej. M. Vogelaar, Din- teloord. Mej. de Mol v. Otterloo, Drie bergen. I. v. Prins Driebergen. Wed. H. Scholten, Gouda. R. v. d. Lende, mej. D. v. d. Burg, Mej. M. Led der, Mej. A. A. Voorn, allen den Haag. Mevr. Meijer, J. Dijkema. G. J. II. v. L. v. Terpstra, allen Groningen. Da mes Cop. Dora Smit.. P. J. Ferree, al en Haar Lm. Immink, "laarlemmermoi B. H. Brouwer, Heemstede. Van Pel, IJinu.den, Atse de Jong, Leeuwarden. Roppart, Leiden. J. van den Berg, Noordwijkerhoüt. P. Schipper, Pict- Gijzenburg. Jac. Rukmans, Raams- donksveer. Mej. A. Wijkhuizen, Rotter dam. Dr. Tieny, B. J. Bolmers, Rot terdam. mej. J. F. v. d. Vliet, Schevc- ningen, W. Bleeker, Velsen, P. v. d. Loeven, Wageningen. Mej. Mej. G. Bosch. Dit is toch zoon heerlijk oud huis, hier en daar wat spookach tig. .Men zou hier met gemak kun nen verdwalen. Het is wel niet grootsch ingericht, maar ik hoop toch mijn vrienden een aangena- men en tevens gezel li gen tijd te bezorgen. Ons kringetje zal niet heel groot, zijnmijn schoonbroer eer aardige oude man. nog een echte flirt, logeert hier ook. Als gij één van beiden in Londen waart geweest zoudt gij hem zeker ontmoet hebben. Hij is de eenige van dc Grantley s, die niet rijk ge zegend is met aardschc goederen, en zooals gewoonlijk, is hij de aar digste van allen. Hij doet mij al- tijo denken aan majoor Pendonnis, alleen is hij goediger en niet zoo kr.ap. Dan is hier nog de zoon van mijn vriendin, Ladv Elizabeth Langley. Dit buiten hoort aan de Lamrlev's. Zij zijn in het buiten land en wisten niet wat met dezen jongen te doen daarom heb ik hem gevraagd hier te komen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6