Haarlem's Dagblad voor 1 April a. s., terwijl als prij zen een gouden en twee zilveren medailles met inscriptie worden uitgeloofd1, benevens eene door de firmia Ivens Co. daaraan toege voegde Hand-Camera van 40. exemplaren van bovengenoemde boom soorten te zien zijn, waarvan de stam van boven tot onder met eikels be zaaid is, ook al zijn er mijlen ver in den omtrek geen eikeboomen te zien. In die streken wekt deze zonderlinge voorraadschuur de belangstelling van alle vogelvrienden. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De inschrijvingen voor den interna tionalen voetbalwedstrijd te Brussel om den grooten zilveren beker, uitge loofd door graaf Van der Straeten Ponthoz, (houder R. A. P. Amsterdam! zijn gesloten met het resultaat dat zich acht Vereenigingen tot deelneming hebben opgegeven en wel zes Holland- sche en Belgische, te weten: R. A. P., van Amsterdam; H. V. V. en H. B. S. Den Haag; Rapiditas en Celeritas van Rotterdam en Dordrechtsche F. C. Postduiven. Zondag 17 Februari a. s., verga dering van, den Ned. Alg. Bond van Postduivenliafhebbers afd. Noord- Holland in café ,,De Pool" Damrak. Amsterdam, des avonds te 6 ure. Het eerste convooi van den Ned. Alg. Bond van. Postduivenliefheb- bers zal Zaterdag 4 Mei om 12 uur uit Roz endaal naar Brussel vertrek ken, alwaar de duiven dien 5en Mei zullen worden in vrijheid gesteld. Een oorlogscorrespondent schreef dezer dagen aan een der groote Engel- sche bladen „Ik geloof, dat vijfhon derd flinke, gezonde Engelsche wiel rijders, die gewoon zijn lange afstan den af te leggen, hier (te Kaapstad) met open armen zouden worden ont vangen. Zij ontvangen 5 shillings trak tement per dag met een vergoeding van 2 shillings daags als zij hun eigen rij wiel meebrengen. Maar zij moeten nü komen en liefst tegelijk..." Wij gelooven dat vijfhonderd flinke, gezonde Engelsche wielrijders bij el kaar nog wel zooveel gezond verstand zullen hebben om rustig thuis te blij ven. Als het nu nog eens om vijfhon derd rijwielen te doen was (Kamp.) Wielernieuws De vergadering van de afd. Noord- Holland van den A. N. W. B., zal ge houden worden op 17 Febr. 1901 in ho tel „Neuf" Kalverstraat, Amsterdam Wetenschap. De sterkste kleur. 't Is zonderling, dat bij dieren en planten geel een zooveel duurzamer en sterker kleur is dan alle andere. Het geel van de bloembladen is de eenige kleur, die niet door den damp van zwa velzuur wordt opgelost. Wanneer bij voorbeeld een viooltje aan dien damp wordt blootgesteld, zal de purperen kleur onmiddellijk verdwijnen, maar bet geel blijft onveranderd; met het geel van eene muurbloem is 't hetzelf de, hoewel de bruine streep wordt op gelost. De gele verfstof is een onoplos baar samenstel met vetdeelen, lipochro me" genaamd. Naarmate van de meer dere of mindere dichtheid dier bestand- deelen is de kleur lichtgeel of donker, bekend als oranje. In verband met de kleur der bloemen zijn er proeven ge nomen, waaruit blijkt, dat de bijen een bepaalde voorkeur voor blauw boven alle andere kleuren hebben. Wit is de meest algemeene kleur der bloemen; van de 4000 soorten, die waren uitge kozen, waren er niet minder dan 1193 wit. Een. zorgzame vogel. In Californië leeft een, specht, die wintervoorraad opdoet. Hoewel hij niet tot de vegetariërs behoort, verzamelt hij eikels, die hij verstopt in pijn- boomstammen, waarin hij vooraf gaten geboord heeft, die juist zoo groot zijn als de eikels, die hij daarin wil bewa ren. Hij doet dit evenwel niet om de eikels zelve, maar omdat de eikels moeten dienen als broedplaats voor eene diersoort, die den specht beter aanstaat dan plantaardig voedsel. Het diertje weet precies wat hij wil en toont bierbij de gevolgen te bere kenen op eene wijze, die den opletten den waarnemer in verbazing brengt. Zoolang het droog weder blijft en het zorgzame dier nog altijd, ook in den winter kevers en andere insecten kan vinden, blijven de eikels in de boomstammen, onveranderd. Maar zoo dra er sneeuw en langdurige vochtig heid komen, zoodat de eikels geheel doorweekt raken, ontwikkelen zich daarin eene menigte maden, die voor deze vrucht eene bijzondere voorliefde schijnen te hebben. En nu oogst de specht de vruch ten van zijne zorgzaamheid, die hij tep toon spreidde, terwijl hij nog in overvloed kon leven; en terwijl de met sneeuw bedekte of door den regen doorweekte grond hem elk ander voed sel ontzegt, pikt hij met zijne gewone behendigheid uit zijn opgespaarden ei- kenvoorraad de maden weg en komt op deze wijze heel genoeglijk den schralen wintertijd door. De geleerden kunnen evenwel niet verklaren, waarom de specht voor het aanleggen van zijne voorraadschuren altijd hetzij den rooden Californischen ceder of den suikerpijnboom uitkiest. Het is niet waarschijnlijk, dat de ont wikkeling der maden op andere boom soorten minder goed zou gaan. Een feit echter is het, dat in verschillende districten, van Caiixornie zeer dikwijls Vervolg Stadsnieuws. Schouwburg. Hier was liet Donderdag een en al leven en vroolijltheid. Hier waren de ouden van dagen en weezen van alle gezindten uitgenoodigd tot eene fees telijke samenkomst. Het was een aav- dig gezicht, in de loges al die oude, gerimpelde, maar toch verheugde ge zichten en in stalles en parterre al die vroolijke jongens en meisjes, met volle teugen genietend van het onthaal, dat hen hier zoo ruimschoots ten deel viel. Om 5 uur ongeveer rees het doek en hield de voorzitter der feestcommis sie, de heer Mr. A. C. Waller, eene korte rede, waarin hij wees op 't heu gelijke van 't feit, dat op dezen dag had plaatsgegrepen en verder den wensen uitsprak, dat de aanwezigen zich goed mochten vermaken. Hij noodigde allen uit om gezamenlijk te zingen het „Wien Neerlandsch Bloed", aan welk verzoek geestdriftig voldaan werd, waarne de dames N. Böhm en H. Scholten en de heeren Carel Phlippeau en Gerard Zalsman op waarlijk uit stekende wijze het „Wilhelmus' ten gehoore brachten. Van de verdere zangnummers vielen vooral in den smaak „Zeg Kwezelken" van den heer Gerard Zalsman en Annie" van me]. N. Böhm, terwijl ook de overige lie deren veel succes hadden. Voor het accompagnement zorgden op zeer ver dienstelijke wijze de heeren Henk van Breemen en A. van der Velden. Aan de beide zangeressen werden fraaie bloemruikers aangeboden. In het twee de gedeelte van den avond traden op de Hof-illusionist en prestidigitateu.se Madame en Chevalier" van Kinsber- gen. Beiden werden levendig toege juicht, er werd hartelijk gelachen om de verschillende fantastische voorstel lingen en vooral het slotnummer „de Hollandsche Maagd" vond enormen bijval. Gedurende de voorstelling wer den de feestgenooten onthaald op aller hande lekkernijen als daar zijn taar tjes, limonade, bruidsuikers. Ook kreeg ieder een portret van de Koningin en haren Gemaal ten geschenke. Nadat ten slotte de heer Mr. Waller nog een kort woord gesproken had, waarin hij hoopte, dat de aanwezigen zich goed geamuseerd hadden, werd het Wilhelmus aangeheven en ging men voldaan huiswaarts. In de „Vereeniging" aangekomen troffen wij daar weder eene stampvolle zaal. Een 1500 personen waren daar bijeengekomen om de volksvoorstelling bij te wonen, die door de Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaar heid „Voor Vaderland en Koning werd gegeven. Het programma bevatte evenals Zaterdag 11. partijen scher men, het optreden van duettisten, mar- mergroepen en groepen uit den Trans- vaalschen oorlog. Daar wij m ons Maandagavond verschenen nummer een uitvoerig verslag gaven, volstaan wij thans met de mededeeling, dat het programma tot ieders genoegen werd afgewerkt en de uitvoerenden een uit bundig succes inoogstten. Vooral de marmergroepen en de Transvaalsche groepen vielen buitengewoon in den smaak en werden met luid applaus be groet. Eene aardige afwisseling en te vens verrassing was het optreden van het Doopsgezind Zangkoor dat in de boven-voorzaal onder leiding van den heeér De Nobel repetitie hebbende, zoo welwillend was eenige nummers te ko men zingen, daar de heer Vrugt verhin derd waseene welwillendheid, die algemeen op prijs werd gesteld. Wel dra klonken nu mooi en frisch het Wilhelmus en „Een gelukkig Vader land" van A. Valerius, door de zaal. Luide toejuichingen aan het einde ver tolkten de gevoelens der aanwezigen. Alvorens te eindigen, mogen wij niet nalaten den leden van V. V. en K. een woord van dank te brengen voor den inderdaad hoogst prettigen feestavond, dien zij velen bereid hebben. In 't Brongebouw had de Vereeni ging tot het vieren van den Koningin nedag in het Westerkwartier alhier, een kinderfeestavond georganiseerd. Het jonge volkje gaf hier den hoofdtoon aan het juichte en joelde en had pret voor zes. Blijde kindergezichten zag men overalverheugde moeders en vaders keken met welgevallen naar hunne vroolijke kleineniedereen had genoegen. De stemming was pret tig en vroolijk. Het programma voor deze gelegenheid opgemaakt was keu- ri<r_ Zaug, muziek, voordrachten en tooneelspel wisselden elkander af. Van de nummers, die wij bijwoon den had de operette „Richard en Ma thilda" het meeste succes. Deze werd dan ook uitstekend vertolkt. Verder verwierf de heer Vrugt met de voor dracht „Muis de Schutter" veel bijval en bestond het slotnummer uit het „Wien Neerlands Bloed", dat zeer aar dig door een kinderkoor werd vertolkt. Ten slotte zong de geheele menigte mede en met een luid hoera, als uiting van dankbaarheid voor het vele geno- tene, werd de feestavond besloten. De kinderen, die tijdens de uitvoering ruimschoots werden onthaald op aller lei versnaperingen, ontvingen als ver rassing nog een zakje bruidsuiker, waarop een ieder zeer voldaan huis waarts keerde. De commissie kan er van Overtuigd zijn dat zij den 7den Februari voor de kinderen en volwas senen uit het Westerkwartier tot een onvergetelijken dag heeft gemaakt. Ter verduidelijking van het door den heer Schünnann in den Raad gespro kene, diene nog het volgende De bedoeling van hetgeen de heer Schünnann zeide bij de behandeling der concessie-voorwaarden A. en N. was, dat volgens hem, indien die zaak zóó dringend was, B. en W. geen ver nietiging moesten aanvragen van dit besluit bij Ged. Staten, doch de com petent ie-quaestie moesten laten beslis sen hij de zaak-Beijnes, welke de Raad toch ook niet in handen van B. en W. wilde laten. Wegens verhindering van den hec-r Philip Loots kunnen wij tot ons leed wezen geen verdere mededeelingen doen over het concert in de Groote Kerk. Er waren ruim 3000 personen aanwe zig. Gevonden Voorwerpen Een gummi-voorwerp van een hout been. Een bruin hondje. Een groote bruine hond. Heden ochtend werd het rijtuig van den heer O. te Heemstede, op den Wa genweg, hoek Koninginneweg door de electrische tram aangereden. Het liep gelukkig zonder ongelukken af. Even wel bracht de heer O. een klacht in bij de politie, tevens wijzende op het inder daad zeer gevaarlijke punt. Een zeer groot aantal extra-treinen liep Donderdag op de trajecten Amster dam, Haarlem, Alkmaar en Leiden naar den Haag. De laatste kwam heden nacht omstreeks half twee alhier aan. Ruim 1400 plaalskaarten naar den Haag werden gisteren genomen, een aantal, dat zeer «ro.-t is, wanneer men nagaat dat de meesten reeds de vorige dagen vertrokken waren. weggeslingerd. Door middel van tou wen en planken kon men hen eindelijk uit hun electrische banden verlossen. Een oude man haalde men dood van onder de draden te voorschijn. Juist toen het ongeluk gebeurde, reed een vrachtkar voorbij. Het paard werd door een draad getroffen, het viel, de koetsier sprong van den bok om zijn beest op te helpen, maar even raakte hij het aan, of een volle electrische la ding, door het lichaam van het dier heengaande, trof hem in de borst en dood viel hij neder. Ook een meisje is doodelijk getroffen en 12 andere per sonen verkeeren in levensgevaar. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Zitting van Vrijdag 8 Februari 1901. In den nacht van 11 op 12 Januari werd ingebroken in het ijzermagazijn van de firma Heenk en Wefers Bettink Damstraat te Haarlem en daaruit ont vreemd 22 paar schaatsen en 2 doozen scheermessen. Weldra viel het vermoe den op zekeren H. Blom, een persoon, die reeds meermalen wegens diefstal was veroordeeld, en in die dagen zon der werk rondliep. Deze daarvoor aan gehouden, bekende volmondig en zeide do artikelen voor 13.50 te hebben ver kocht aan J. Walvisch, een opkooper te Amsterdam. Ook op de terechtzitting deed be klaagde heden eene volledige bekente nis en toonde hij veel berouw. Het O. M. vorderde 4 jaren gevangenisstraf. De verdediger Mr. H. Ph. 't Hooft, vroefe eene geringere straf voor zijn cliënt; er op wijzende hoe de opkoopers in deze zaak als 't ware de helers zijn, die de dieven maken. Vervolgens nam J. Krayenoord te Haarlem in het bankje der beschul digden plaats. Hem was ten laste ge legd, dat hij op 7 Januari, toen hij met een kameraad zekeren H. Endema, uit was dezen -- toen Endema in be schonken toestand verkeerde van zijn portemonnaie met geld had be roofd. Deswege werd 4 maanden ge vangenisstraf gevorderd. De verdediger Mr. 't Hooft achtte het wettig en over tuigend bewijs hier niet geleverd, nie mand toch heeft den diefstal gezien en de getuigen, die onlangs uit de gevan genis waren ontslagen, achtte pleiter ook niet zeer betrouwbaar en even goed in staat om den diefstal te hebben gepleegd. Z. E. A. vorderde dan ook vrijspraak en vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling van beklaagde, het geen echter door de Rechtbank werd geweigerd. Een zeer zenuwachtig persoon is zekere G. v. d. Berg, een sigarenmaker te Haarlem. Over het al dan niet op tijd komen in de fabriek van den heer Ratelband aldaar had beklaagde ruzie gekregen met den meesterknecht M. Hooglust. En daar hij nog al driftig is uitgevallen, wist hij een oogenblik niet meer wat hij deed aldus be weerde bekl. en had hij Hooglust aangegrepen en eenige klappen toe gebracht. Terzake van mishandeling vorderde het O. M. 3 weken gevangenisstraf. Ealfweg. Te Halfweg onder Osdorp is in den afgeloopen nacht door onbekende oor zaak de hofstede van den landbouwer Bodega tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo fel om zich heen dat slechts het vee kon gered worden. Gemengd Nieuws. E_n ernstig ongeluk heeft Dinsdagavond op den electri- schen tramweg te Liverpool plaats ge had. De draden door sneeuw belast bo- gen naar beneden, een>van de palen kon de drukking niet weerstaan, brak en viel |op de bovengrondsche gelei ding. De draden kwamen naar bene den. Een ontzettende hoeveelheid elec- 'triciteit spatte naar alle richtingen heen in vonken als vuisten zoo dik. Het was juist zeer druk op straat. De ontzette wandelaars konden zich niet zoo gauw bergen of een twaalftal hun ner raakten verward in de draden, vielen en lagen krimpend en gillend op den grond. Die hen verlossen wil den, werden zoodra zij in aanraking kwamen met de lichamen van de on- .gelukkigen door vreeselijke schokken Eort reuzen-oplichterij te Parijs. De concessie der Parïjsche gasmaat schappij is ten einde en het onderwerp is daar actueel. Handige oplichters hebben er profijt van getrokken. Zij hebben een bond opgericht ter verkrij ging van lageren gasprijs en zonden een zwerm menschen uit om handtee- keningen voor dit doel te verzamelen. Daarbij ging liet verzoek om een kleine bijdrage om de propagandakosten te bestrijden. Toen de zwendel reeds ge- ruimen tijd geduurd had, kreeg men eindelijk argwaan. In een café werden veertien man van de bende aangehou den. De aanvoerder Rouveaux is een ter nog zoek. Hoewel niet met juist heid te becijferen valt wat deze oplich terij heeft opgebracht, meent men, dat de bedragen zeer groot moeten zijn elk der individuen had 50 of 60 francs op zak. Italiaansche roovers. Men maakt jacht op den Italiaan- schen bandiet Musolino. De soldaten hebben zijn spoor gevolgd tot Reggio in Calabria in de heuvels boven Africo. De man, overal opgejaagd, moet veel te lijden hebben van honger en koude, maar hij heeft verklaard, liever door de wolven te worden verscheurd, dan in handen der justitie te vallen. De soldaten, die hem nazitten, heb ben echter niet minder te lijden dan Musolino zelf. De bevolking helpt ze weinig en hun lijden in de winterda gen is groot. Een andere beruchte bandiet, Ste- fano di Lorenzo, op wiens hoofd een premie van eenige duizenden guldens was gezet, is eindelijk bij Fabrizzia in Catanzaro door vier carabinieri gevan gen genomen. Het verkoopen van kinderen in Siberië. voornamelijk in het Jakoetskgebied, is in de laatste jaren niet alleen een ge woonte, maar voor vele inboorlingen zelfs een soort broodwinning gewor den. De prijs van een kind varieert van 10 tot 15 roebels. In de meeste gevallen zijn de afnemers van deze levende koopwaar de Russen, bannelingen en beambten, en de verkoopers de Jakoe- ten, die op deze wijze in hun behoeften trachten te voorzien, daar zij door den 9 maanden langen winter geen akker- houw kunnen beoefenen en uitsluitend leven moeten van het weinige, dat de jacht hun opbrengt. Dat deze inboorlingen, die ook niet als hun stamgenooten aan de kusten in de vischvangst een broodwinning vinden, dikwijls aan armoede ten prooi zijn, spreekt van zelf, en door den nood gedrongen maken zij dan hun kinderen te gelde, wat wel als schande onder hen geldt, maar niettemin als laatste redmiddel moet aangegrepen worden. Ook de Russen onderling drijven handel in kinderen. Men koopt een kind om later goedkoope arbeidskracht te hebben. Tot hun meerderjarigheid blijven de kinderen in dienst van de koopers en meisjes worden niet zelden op 21-jarigen leeftijd door dezen ge trouwd. Meestal zijn de verkoopers in dit geval de arme bannelingen. Koningin Wilhelmina en ko ningin Victoria. Een Fransche dame uit de groote wereld als schrijfster bekend onder het pseudoniem Camille Bruno, heeft in de „Figaro" een sonnet gepubliceerd, uitmuntend door vorm en gedachte. Het luidt aldus Les deux Reines. Sur l'affüt d'un canon, lè,-bas, dans la grande ile, Lourde des ans nombreux qu'elle em- porte au cercueil, La vieille royauté, par un chemin d'or- gueil, S'en va superbement vers son funèbre asile. Un canon Dieu 1 quel lit pour y dor- mir tranquille 1 Quel ami pour franchir deux le der nier seuil Cet outil détesté de misère et de deuil. Ce monstre qui détruit, ce bourreau qui mutile Et lè.-bas, au pays des grands canaux fécond: Au pays des moulins, oü, prés des chanvres blonds, Croissent le lin fragile et la tulipe rare, Marchant vers l'avenir, la jeune royauté Brandit son doigt fin l'instrument de bonté Le tout petit dé d'or qui sourit et ré- pare. Camille BRUNO. Vrij overgezet luidt dit gedicht als volgt De beide Koninginnen. Op 't groote eiland ginds, op een kanonaffuit gelegen, Droeg men de oude.koningin, gebogen onder jarenlast. Omringd door praal, langs hoogmocd's breede wegen Ten grave heen, dat grijpt haar voor alle eeuwen vast. Op een kanon, mijn God, hoe kan men daarop rusten. O, welke ecu voertuig voor een aller laatst en tocht, Dit schrikkl'ijk moordtuig, rouw ver spreidend aan de verste kusten, t Welk monsters vernieling en vermin king oproept uit hun krocht. O, wend uw blik naar 't land der vruchtbare kanalen, Naar 't land, waar molens armen- zwaaien in den avondwind. Waar 't blonde hennep groeit in vrien delijke dalen En waar de tulp, deês stille bloem, liaar akkers vindt. Daar tooit de lieve blonde konings- vrouwe Haar vinger met 't symbool van huise- lijken vreê Den vingerhoed, klein instrument van liefelijke trouwe, Dat alles wel doet zijn, verdrijvend alle Japansche zwaarden. Niet ongelijk aan de Damascener klingen, hebben ook de Japansche zwaarden zich van oudsher door hun deugdelijkheid een grooten naam ver worven, die hun reeds toekomt, alleen voor de wijze waarop zij vervaardigd worden. Het daartoe bestemde ijzer wordt uit magneet-ijzererts en ijzer houdend zand gewonnen en tot staal verwerkt, waarvan dunne strooken naast elkander aan een ijzeren stang worden vastgesoldeerd. De strooken worden dan witgloeiend gemaakt, om gevouwen en dan weer tot hare oor spronkelijke lengte uitgehamerd. Deze bewerking wordt vijftien maal her haald. Drie van de op deze wijze verkregen smeedstukken worden dicht aan elkan der gesoldeerd en herhaaldelijk uit el kaar gebogen en aaneengesmeed. Door deze behandeling wordt ten slotte een kling verkregen, die uit vele duizen den dunne lagen staal bestaat. Zij wordt dan aan de einden uitgesmeed en door slijpen tot den verlangden vorm gebracht. De gebruikelijke versierin gen worden door een korst van leem, zand en houtskoolsteen op het opper vlak van het mietaai te voorschijn ge bracht. Dan volgt het harden der kling, waartoe groote ervaring noodig is. Ein delijk wordt zij geslepen, bij de fijnste exemplaren een langdradige bewer king, en van het meestal kunstig ver sierde schermblad en den langen greep voorzien. Witte miereu in Rhodesia. Wij, Nederlanders, zijn vrij fami liaar met het denkbeeld, dat de witte mierenplaag een der drawbacks is van het leven in Nederlandsch-Indië. Zelfs herinner ik mij uit mijn jeugd, dat eens, natuurlijk lang voor de invoering der comptabiliteitswet, een sarkastisch oppositielid in een der Kamers het aan de regeering onverklaarbaar ver dwijnen van één of meer millioenen wilde geschreven zien op rekening van de witte mieren. Niet minder brutaal echter dan in onze Oost zijn de insekten in Rhodesia: ten minste naar hetgeen de eerwaarde A. Leboeuf daaromtrent »n de „Zambe si Mission Record" van Januari ver haalt. Niets buitengewoons is het daar, als een kolonist, des svonds van den arbeid terugkeerend, een ias, die aan den wand hing, of boeken, die op tafel lagen, geheel vernield vindt. Ook moet gij u niet verwonderen, als gij, op een goeden morgen ontwakend, in de schemering, kort bij uw bed een kegelvormige hoop op den vloer ziel staan, met aan den top twee gaten als de kraters van een vulkaan en zoo gij dan bij nader onderzoek, ontdekt dat dit uwe laarzen zijn, die gij onbe dachtzaam hebt. laten staan en door de witte mieren zijn gebruikt als een welkom model voor een mierenhoop. Niets dan de nagels, de veter-oogjes en misschien als die dik zijn, de hie len hebben zij overgelaten. (Eigen Haard.) Slim bedacht. De aardappelbloesem is een tijd lang de lieveling en modebloem geweest. Ze heeft geprijkt in het schoone blonde haar der ongelukkige Ma- ri- Antoinette en werd eens door Lodewijk XVI in het knoopsgat ge dragen. Wie zou deze eenvoudige bloem zulk een hooge eer hebben waardlig gerekend Het gebeurde in de dagen, toen koning Lodewijk den aardappel als voedingsmiddel in Frankrijk wilde invoeren, waartegen velen zich lie vig verzetten. De koning begreer- toen, dat het vclk eerst moest leeren de bloem te eeren en er dan van zelf toe zou komen do. vrucht te gebruiken. De uitslag heeft bewezen, dat hij hier goed inzag. Op menig hofbal droeg Marie Antoinette in 't haar en d'e koning in 't knoopsgat den bloesem van den aardappel. Was het wonder dal de hofdames zich haasten dien ook na te volgen De aardappelbloem werd een modeartikel en spoedig wilde ook hel volk niet bij het hof achterblij ven. Het wilde even goed zijn rui ,-.er van aard appel bloem en 'nebben als de markiezen het wilde, even als de koningin op zijn tafel ge kookte aardappelen zien slaan. Vervolg Nieuwstijdingen. Kreps en Dochter Dingdag 12 dezer zullen de liew Kreps en zijn dochter iifflen Schouw burg een voorstelling geven. Voor ons Haarlemmers zijn ze geen vreemden meer. Herhaaldelijk waren we in de gelegenheid, verstomd te staan van hunne kunstige vertooaingen, die dik wijls aan tooverij zoujfen doen den ken, al verklaart de lieer Kreps zelf uit drukkelijk, dat alles op volkomen na tuurlijke wijze gaat. Het onthouden van reeksen namen en cijfers en het opzeggen daarvan in verschillende volgorde is, hoewel merkwaardig, niet zoo verrassend als het overbrengen van gedachten. Daarover lezen we" in een der Amsterdamsclie bladen: ..De tweede en derde afdeelingen van den avond, waren geheel voor de over brenging der gedachte. Het herkennen van voorwerpen op afstand, bv. een Somali-postzege! en dergelijke vreemde voorwerpen, rekenproeven, als het ma ken van een som door iemand in de zaal, die door mej. Kreps tegelijkertijd gemaakt werd; het gesloten kistje, waarin men allerlei voorwerpen als een bank van leer-ingbriefje uit Glasgow kon leggen, terwijl het terstond door mej. Kreps op het tooneel herkend werd; het onderscheiden van likeuren; voorwerpen in de gesloten hand opnoe men; het lezen der gedachten enz. hiel den het publiek in spanning. Een der aanwezigen had in zijn ge dachte, dat Koningin Victoria gestor ven was, een ander dat hij wenschte mej. Kreps de Marseillaise te hooren zingen. Aan het laatste voldeed zij en toonde het Fransch uitstekend meester te zijn. Toen Adeline Patti Rossini voor het eerst in zijn woning te Passy bezocht, verzocht zij hem wat te mogen voor zingen. Zij koos de aria uit „Le Barbier: Una voce poco fa." Rossini luidteifda zeer aandachtig en verraadde door geen enkelen blik dat allerlei loopjes en trilleers, die hij niet had gecomponeerd, hem in het geheel niet bevielen. Toen zij gereed was, zeide Rossini: „Dat is heel goed, van wien is dit stuk?" „Maar meester", zeide Adeline, „dal meent ge toch nietl" „Zeker meen ik het!" zeide Rossini. Ik ken het volstrekt niet. Zeg dus van wien het is." „Nu, ge weet toch wel dat het van u is." Van mij? Neen, zulke bêtises schrijf ik niet. Maai- zeg mij eens: wie heeft al dat moois erbij gemaakt?" „Mijn leermeester Strakosch-" zeide Adeline. „Ah!" antwoordde Rossini. „C'es alors une Stracochonnerie-" wordt In allel kringen in Haar lem en Omstre-I teen gelezen, www - Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 7 Febr. P. G. Mol en J. H. v. d. Steur. L. van Maaswinkel en C. F. M. Berghuijs. J. Veeninga en J.. Koster. D. Giesselbach en A. van Ak- kooij. Bevallen: 7 Febr. T. Stover—van Lo- veren, d. 8. D. RijbroekPlevier d. G. Kimman—de Jong d. 6. A. Poppenv. d. Mark d. W. C. Beendsrs—Bloem zaad z. M. HeeremansSwart d. 3. V-. d. Steeg—v. Dantzig z. 5. F. J. Verga.y— Demelinne d. C. Poorterv. d. Weiif d. 7. W. A. v. Schootenv. d. Spek, Overleden: 8 Febr. P. Hogeboom, 38 j„ Harmenjansweg. 7. P. Plevier 37 j.. Gasthuisvest. In antwoord op verschillende aanvragen om meer exemplaren van ons Feestnummer, moeten w^ tot ons leedwezen mededeelen, dat de oplaag hoewel die reeds ver groot was, thans geheel is uitgeput. Nagekomen Advertentiën. Heden overleed tot onze diepe droef heid, gester kt door de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Moeder en Behuwdrnoeder GERARD IN A FRANCISCA v. d. ZWAAN. Wed. Hendrik Petrus Kops, in den ouderdom van ruim 61 jaar. Uit aller naam, P. J. KOPS. A. s. Zondag 10 Feb. zal er eene openbare vergadering gehouden worden van den Ring „Haarlem*' van Chr. Jongelingsvercenigingen, 's namiddags 2 ure in het gebouw Maranatha" te Bloemendaal. Mannelijke zoowel als vrouwelij ke belangstellenden zullen zeer wel kom ziin. Het Ringbestuur.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3