Tweede Blad, Het Huwelijk der Koningin. Koning Mammon. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Zaterdag 9 Febr. 1901. No. B403 Binnenland. Van alle officieele gebouwen, van ve le huizen waaiden te Amsterdam de vlaggen in de zonnelucht. Waar trots de stok richtte, rimpelden de natio nale kleuren in kleine golfjes. Zonne- flitsen speelden op het vlammend rood. Banen oranje hingen af van de hui zen, tusschen Nederlandsche en Meck- lenburgsehe kleuren. Hier en daar, als verdwaald, op het rood, wit, blauw, de reep groen, de kleur die nog doet denken aan het en thousiasme van de dagen vóór Kerst mis. Op den Dam was het druk. Om het monument stonden menschen te kij ken, allemaal denzelfden kant uit al len naar één punt. De menigte groeide. De menigte keek, keek, naar den wind wijzer, naar het hof schip. We dachten aan een grap, een be kende grap, die in Amsterdam altijd succes zal hebben, met de bekende nieuwsgierigheid. Maar het was geen grap. Er was verteld dat de Standaardvlag geheschen zou worden. En daar keken die honderden naar Ze zagen niet dat in de groep in den nok, als altijd, de duiven weer vlo gen, af en aan, blij in de warme zon nelucht. Dat was gewoon, daar was niets bijzonders. Eindelijk werd er verteld dat de stan daardvlag niet zou worden geheschen. Een heraut zou komen, die van af het balcon officieel zou kond doen aan den Volke dat het huwelijk gesloten was. Eindelijk tegen half één verliep de drukte. Toen begreep men dat het pa leis blijven zou zooals het was, een groot, mooi maar koud en onbewoond huis. Om half twaalf werd in de Nieuwe Kerk een Godsdienstige samenkomst gehouden, in verband met het huwelijk van H. M. de Koningin. Als voorgan ger trad op ds. L. C. Schuller tot Peur- sum. De kerk was vol. Velen, die geen zit plaats meer konden krijgen, stonden op de blauwe, koude steenen. 1-Iet orgel speelde de plechtige liede deren. De klanken van Handels Largo kwamen over de menschenhoofden in breede golving. Zonneschijn kwam bij bundels door de hooge kerkramen en deelde de donker menschenmassa in licht- en donkergroepen. Op het gouden koorhek gaf het licht tintelingen. Nadat de gemeente Psalm 107 gezon gen had, noodigde de voorganger de gemeente uit met hem te bidden, voor de vorstelijke personen, wier trouwdag heden gevierd wordt. Tot tekst was gekozen Psalm 118 vers 24 en 25. „Dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeft, laat ons op den zei ven verheugd en verblijd zijn. „Och Heer! geef nu heil, och Heer geef nu voorspoed." In zijn rede herdacht de predikant kort het vorstenhuis, beginnende bij Willem den Zwijger, om ten slotte aan te raken de woorden van koning Wil lem III „Oranje kan nooit genoeg doen voor Nederland." We hebben onze Koningin niet alleen lief, om herinneringen en traditie, maar ook om haar zelve, haar persoonlijk heid. Een jeugd heeft zij gehad, zonder verdriet door de zorgen van Hare Moe der, aan wie Nederland veel verplicht is, maar nu moet Zij behoefte gevoelen aan iemand van gelijken leeftijd en rang, aan wien zij zich geheel geven kan. En blijdschap heerscht er alomrne, dat Zij Haar gemaal niet koos om staat kundige overwegingen, maar om een blijde, jonge liefde. We stellen vertrouwen in den jongen man, vertrouwen om zijn heerlijk af scheidswoord te Mecklenburg gespro ken. Deze Prins Hendrik zal ons steeds herinneren aan den ouderen, onverge- telijken vorst, die denzelfden naam droeg. Een gelukkig zonnig leven zij het deel van het jonge, hooge paar. Dit ongeveer was de hoofdstrekking van de aandachtig gevolgde rede. In de oude Luthersche kerk aan het Spui werd ook kerk gehouden, houden. Als voorganger trad hier op ds, P. Groote, die tot tekst gekozen had Jozua 24 vers 15 „Maar aangaande mij en mijn huis, wij zullen den Heere die nen". Tegen half één ving van verscheidene torens klokkengebeier aan. De zware, sombere klanken vulden de lucht. Ook Rotterdam was in feestdos, zoo zag men overal vroolijke menschen, die vrijaf genomen hadden en zich óf naar den trein voor Den Haag spoed den, óf zich daar amuseerden. En dit was nu juist het zwakke punt. Het ge meentebestuur heeft uit den aard der zaak rekening gehouden met het reeds zoo dikwijls waargenomene en alleen voor eenig vertier gezorgd in de avond uren. De menschen waren dus voor den geheelen langen dag behoudens de reveille van den morgen aange wezen op zich zelf. Uit tal van openbare woningen te Utrecht wapperde het rood, wit en blauw. De geheele stad in feest dos en de meeste kantoren, winkels en fabrieken gesloten. Reeds vroeg in den ochtend de den eenige muziekkorpsen zich hooren. Onder het spelen van na tionale liederen en verschillende populaire wijzen trokken zij door de stad, overal vroolijkheid wek kend. Aan dezen tocht werd door een zevental muziekkorpsen deel genomen. Vanwege het Gemeentebestuur werden de kinderen van minder gegoede burgers der stad' op de la gere school onthaald terwijl aan de bedeelden van het burgerlijk armbestuur en aan de diaconieën en aan de werkloozen voedingsmidde len en brandstoffon werden uitge deeld. In de Domkerk had eene uitvoe ring plaats van gewijde muziek door een klein gemengd koor. De optocht was ook hier voor ve len de clou" van de feestelijkhe den. Omstreeks 2 uur trok een stoel van bijna 50 verenigingen met een zevental muziekkorpsen door de stad. Deze stoet bood een interessant gezicht aan. Het was werkelijk een optocht van de „bur gerij." Allerlei vereenigingen wa ren met de banieren vertegenwoor digd. Niettegenstaande eene groo te volksmenigte op de been was, ging alljs zeer geregeld en zorgde de politie uitstekend voor de orde. De stoet begaf zich naar de wo ning van dien commissaris der Ko ningin tot het aanbieden van een adres van huld'e aan onze Koningin- ne. In de Korenbeurs had Donder dagavond een feestavond plaats, georganiseerd door de Utrechtsche afdeelingen van den Christel. Nat. Werkmansbond. Patrimonium, het Ne-d. Werklieden Verbond en van de Christelijke Mannenzangvereeni- ging en den Vriendenkring Oud- wijk". Dr. J. H. Gunning JHzn. predikant bij de Ned. Herv. Ge meente sprak de ieestrede uit. Door het Utrechtsch Stedelijk Orkest e.n de Utrechtsche Mann.cn- zangvereeniging werd in de groote zaal van het Park Tivolie een groot concert gegeven. Donderdagavond prijkte de Dom toren in magnesium en bengaalsch licht en werd d'aardoor aan de om liggende gemeenten ook kondschap "•e-daan dat de stad van St. Maar ten feest vierde op dezen heuglijken dag. Op het Janskerkhof werd Don der dagavond- te 9 uur een militaire taptoe gehouden, terwijl muziek korpsen met fakkellicht een tocht door de stad maak-en. De armen van alle gezindten wer den extra bedeeld. Een schoolfeest was ook met het oog op het ongun stige jaargetijde, uitgesteld tot 31 Augustus. In die onderscheiden ker ken werd godsdienstoefening ge houden, waarin de heuglijke ge beurtenis werd herdacht. De Ge meenteraad' van Stad-Almeloo zond aan het Echtpaar een adres van ge- lukwensching. Alle scholen hadden vacantie. terwijl de meeste fabrio- lccn van elf uur tot half drie „stop" zetten. De schutterij hield parade, terwijl in verschillende localiteiten des avonds feest gevierd werd. De drie erflandmaarschalken Von Lützow te Eickhoff baron Von Maltzon te Penzlin en graaf Hahn te Pletz, welke zich ter gelegen heid van het vorstelijk huwelijk in Den Haag bevonden, hebben aar. het vorstelijk echtpaar als ge schenk der Mecklenburgsche Rid derschap een voor dit doel ver vaardigde reproductie in brons aangeboden van het gedenkteeken var: den groothertog Friedrich Franz II, in dien Slottuin te Schwe- In de synagoge der Gebroederschap „Ahabath Achim", Weesperplein, werd reeds Donderdagmorgen te 7 uur, bij den gewonen ochtenddienst, een gebed voor de Vorstelijke familie met geopen de Arke uitgesproken. Evenals bij de hooge feestdagen waren al de lichten ter synagoge ontstoken. Ter gelegenheid van het huwelijk van H .M. de Koningin is aan het Bruidspaar door al de opperrabbijnen in ons land gezamenlijk één zeer fraai gecalligrapheerd adres van gelukwcn- sching en hulde aangeboden. II. M. de Koningin-Moeder wordt door hen langs telegraphischen weg geluk gewenschl. Ook liet dagel. bestuur van „Aclia- wah," Bond van Isr. godsdienstonderw. in Nederl., zond het Bruidspaar een fraai gecalligrapheerd adres van hul de en gelukwensch, belangeloos be werkt door den heer H. Elte, ïnstitu- teur te Amsterdam. H. M. de Koningin- Moeder werd door Achawah per draad geluk gewenscht. Het bestuur der vereeniging „Steun der weduwen," pensioenfonds voor Israël, leeraren en ambtenaren in Ne derland en dat der Vereeniging tot on dersteuning van weduwen van onder wijzers der Nederl. Isr. Godsd. armen scholen te Amsterdam, zonden het Bruidspaar per draad de eerbiedige be tuiging van hulde en gelukwensch. Stemmen, uit de Buitenland- scbe Pers. De Indépendence Beige schrijft Morgen, Donderdag, zal het huwelijk van Koningin Wilhelmina te 's-Graven- hage worden gevierd. De ernstige voor vallen, die in de laatste dagen hebben plaats gehad hebben eenigszins de aandacht afgetrokken van deze heuge lijke gebeurtenis, die niet van politiek belang ontbloot is. Het gansche volk der Nederlanden neemt deel aan de Haagsche feesten, en er is zeker in de beschaafde wereld geen plekje, waar geen wenschen gekoesterd worden voor het geluk van die jonge, bevallige vor stin, die in de twee jaren, dat zij.de kroon draagt, reeds bewijzen heeft ge geven van onbetwistbare wijsheid en merkwaardigen politieken tact. Onder haar hoede toch werd de Vredesconfe rentie gehouden. Toen het officieel Europa uit vrees voor Groot-Britanje geen sympathie durfde betuigen aan de Boeren, heeft z ij den moed gehad, President Kruger een oorlogsschip toe te zenden, waarop hij veilig was tegen eiken aanslag op zijn overtocht naar Europa. Zulk een houding getuigt van hoogheid van geest, en die jonge sou- vereine, die haar waardigheid ri^et geen enkele grootspraak, geen enkele uitdaging ontsierde, is zeker geschikt om een zoo' werkzaam en wakker volk als het Nederlandsche is, te regeeren. Eenige dagen geleden sprak men veel over bemiddeling van den Duit- schen Keizer in den oorlog in Zuid- Afrika, en uitte men de meening, dat die bemiddeling zou samenvallen met het huwelijk van de Koningin. Dat zou ongetwijfeld het schoonste huwelijks geschenk zijn geweest, dat men haar kon aanbieden. Maar wij vreezen zeer, dat het uur van die bemiddeling nog niet heeft geslagen, en dat de feesten in Den Haag zullen voorbijgaan, vóór dat de Koningin den grijzen zwerveling zal kunnen zeggen „Verheug u met ons, ei- zal geen bloed meer vloeien in uw vaderland Doch laat ons niet wanhopen aan de zaak van het recht, niet wanhopen aan menschelïjke goedheid en trouw. Wat er ook gebeure, altijd zal de Koningin der Nederlanden glorie dragen, dat zij den grooten grijsaard tot zich heeft genomen, in dezelfde ure, dat degene, die zich voor den machtigsten Keizer verklaart, hem geen toevluchtsoord aanbieden, bein zelfs niet eens durfde aanhooren." Het Journal de Bruxelles zegt Heden, Donderdag, trouwt Koningin Wilhelmina. Het is overbodig te zeg gen, dat de Koninginnetrouw van onze Noordelijke buren zich op de treffend ste wijze zal openbaren. Niet zoo luid ruchtig als de zuidelijken van het La- tijnsche ras, weten de Nederlanders toch, wanneer zij zich daartoe gedron gen gevoelen, al de liefde uit te stor ten, waarmede zij voor het oude stam huis van Oranje vervuld zijn. Zij ver goden de dochter van Willem IIIzij bewijzen eeredienst aan die twintigja rige Vorstin, wier edele hoedanigheden worden opgeluisterd door de gaven van jeugd en van schoonheid. Omtrent de plechtige ontvangst van de vertegenwoordigers van de buiten- landsche regeeringen door H. M. de Koningin schreef gisteren de bericht gever van de Vlaamsche Nieuwe Ga zet heel geestdriftig „Hedenmorgen, om half twaalf, wer den in het Paleis door de Koningin de afgezanten der verschillende regeerin gen ontvangen, die de gelulcwenschen hunner souvereinen kwamen over brengen. Allen waren natuurlijk in groot uni form en verscheiden door hun dame vergezeld. Dokter Leyds, gezant van Transvaal, werd door de Koningin met een in 't oog vallende hartelijkheid ontvangen. Wilhelmina erkent dus de inlijving van) Transvaal bij Engeland niet Bravo, lief meisje Gij hebt daar weer een nieuw beschamend voorbeeld van rechtvaardigheidsgevoel en kra nigheid gegeven aan de machtigste potentaten der wereld, die het met ge kruiste armen aanzien kunnen, hoe het rampzalige Boerenvolk door een gewe- tenlooze rooversbende wordt uitge moord. Een regeering die geopend wordt niet daden als de Uwe, moet wel een zegenrijke worden Dat voortaan tot U heel de Nederlandsche stam opzie met eerbied, bewondering en vooral met betrouwen I" In al de artikelen die de Duitsche pers wijdt aan de koninklijke bruiloft, in Den Haag stralen zoo hartelijk mo gelijk de hoop en de wensch door, dat de vriendschap tusschen Duitschland en Nederland zal blijven bestaan, en dat dit huwelijk daarvan het symbool vormt. Zoo schrijft de Vossische Zeitung: Wij mogen dus hopen dat dit huwelijk niet alleen heil zal brengen aan de Koningin en haar Volk, maar ook de vriendschap tusschen de beide volke ren bevestigen en voor de hartelijke verstandhouding die er tusschen hen bestaat, nieuwe waarborgen zal op leveren. De agrarisch-conservatieve Deutsche Tageszeitung zegt naar aanleiding van het artikel van den Reichs-Anzeiger: Wij hebben in lang in den Reichs-An zeiger niets gelezen dat zoo naar het hart van het Duitsche volk gesproken is, als deze gelukwensch. De Berliner Neuesten Nachrichten schrijft: Wij denken er niet aan politieke verwach tingen te verbinden aan den intocht van een Duitschen prins in de Neder landsche residentie. De Koningin zal ook in de toekomst alleen aan de belangen van haar volk het oor leenen, maar met voldoening mag er op gewezen worden, dat de ontwikkeling Kan deze twee takken van denzelfden volksstam in dezelfde richting schijnt te loopen, en indien hei Nederlandsche hof daartegen niet al leen geen beletselen opwerpt maar de opvattingen en stemmingen aan het evenwijdige ontwikkeling in de hand werkt, zal dat door de beide natiën met vreugde begroet worden. De te genwoordigheid en werkzaamheid van den gemaal der Koningin zal er onge twijfeld toe bijdragen, zekere vooroor- deelen. te verdrijven die in Nederland nog hier en daar tegen Duitschland gekoesterd worden, en de toenadering tiusschen beid© volkeren nog in de hand te werken. Het Duitsche volk be schouwt de feestelijklieden in Den Haag met de meeste sympathie en wenscht de jonge Koningin en haar Gemaal van ganscher harte heil en zegen. De katholieke Germania zegt dat het Nederlandsche volk met prachtige een stemmigheid het schoonste feest uit het leven van zijn Koningin medevier! En daar het een Duitsche prins is dien de Koningin tot haar echtgenoot ge kozen heeft, neemt ook het Duitsche volk zeer hartelijk deel aan dit feest in het Huis van Oranje. De antisemi tische Staatsbürger-zeitung fantaseert zelfs vol geestdrift over een toekomst waarin Nederland uit eigen aandrift en zonder eenige aansporing van Duitschlands zijde, maar gedreven door gemeenschappelijke bezorgdheid over het gevaar uit Engeland, met*Duifsch- land een staatkundig en economisch bondgenootschap zal sluiten. Daarentegen verklaart de National- Zeitung aan het slot van een lang ar tikel: Niet in avontuurlijke bespiege lingen overheen Duitsch-Nederlandsch tolverbond, en dergelijke, maar in de onzelfzuchtigheid van Duitschland's politiek, in de wijsheid der Nederland sche regeering en in den algemeenen politieken toestand op de wereld, zijn de oorzaken van de vriendschap tus schen Duitschland en Nederland te zoeken. Het Duitsche volk zendt he den zijn hartelijksten gelukwensch, hij het huwelijk der jonge Koningin. Ook de Engelsche pers wijdt sym pathieke hoofdartikelen aan het huwe lijk van de Koningin. De „Times" zegt dat de rouw over Engeland's Koning in de sympathie van het Britsche volk voor Koningin Wilhelmina en Neder land niet vermindert. Het Engelsche volk beseft dat het aan geen Europee- schen staat meer verschuldigd is dan aan de Nederlanders. Zij hebben de Engelschen een prachtig voorbeeld ge geven van verdediging hunner bur gerlijke en godsdienstige vrijheden. Holland heeft ook aan Engeland zijn grootsten monarch geschonken tus schen Elisabeth en Victoria in. Later zijn de betrekkingen tusschen Enge land en Holland altijd hartelijk ge bleven, maar de rampzalige oorlog, waarin Engeland, tegen zijn zin, in Z. Afrika gewikkeld is geworden tegen de oud-Hollandsche kolonisten aldaar, heeft hot Nederlandsche volk van En geland vervreemd. Maar Engeland heeft die tijdelijke vervreemding niet verkeerd begrepen en is er ook niet Verontwaardigd over. Wij gevoelen, zegt de Times, dat koningin Wilhelmi na voor zichzelve en dat ook haar dap per volk de zijde van de Boeren moest kiezen in den strijd waarvan de hoofd oorzaken in Holland verkeerd begre pen worden; wij erkennen dat de En gelschen onder dergelijke omstandig heden evenzoo gehandeld zouden heb ben. De positie van prins Hendrik zal geenszins zonder moeilijkheden zijn.Er zal veel beleid noodig wezen om tus schen de klippen door te zeilen; geluk kig schijnt hij de daartoe noodige hoe danigheden te bezitten. De „Standard", die er op wijst dat prins Hendrik's afkomst eer Russisch dan Germaansch is, schrijft: Het moet den Nederlanders volkomen duidelijk zijn dat zij een Koningin bezitten die zich nooit tot een onbeduidende rol zal laten verlagen, en die met hart en ziel haar volk is toegedaan. Prins Hendrik zal waarschijnlijk geen pogingen doen om Nederland al te innig aan Duitsch land te verbinden; maar men zou zich in Europa vergissen indien men meen de dat zelfs Wilhelmina's echtgenoot er in slagen zou. de Koningin te doen afwijken van het richtsnoer dat zij zich zelve heeft gesteld. De Engelschen en de andere buren van het Nederlandsche volk zullein volkomen tevreden zijn als koningin Wilhelmina Nederland's onafhankelijkheid ongekreukt hand haaft. Onze gelukwenschen zijn op recht, evenals onze eerbied voor het volk welks taal die van Engeland zoo dicht nabijkomt, welks loopbaan zoo eervol is en dat zulke dappere patriot ten heeft opgeleverd. De Daiy Graphic schrijft„Wij den ken niet aan de meeningsverschillen tusschen Engelschen en Nederlanders heden met betrekking tot Zuid-Afrika bestaande. De geschillen die vroeger tusschen hen hebben bestaan zijn voorbijgegaan en zoo zullen ook de te genwoordige geschillen verdwijnen. Wij uiten onze beste wenschen aan de Bruid en den Bruidegom te 's-Hage en hopen dat zij een gelukkige loop baan moge hebben, evenals het nijvere volk, welks lotgevallen hun zijn toe vertrouwd." De provinciale pers wedijvert met de Londensche in haar gelukwenschen aan het hooge Bruidspaar. De Bir mingham Daily Post behelst een lang hoofdartikel, waarin groote sympa thie wordt uitgesproken. De Manchester Guardian is korter, maar niet minder hartelijk. Het blad besluit zijn hoofdartikel aldus „Ne- derland's voorspoed moet altoos, on danks de oorlogswolken boven Zuid- Afrika, het Engelsche volk ten leven digste belang inboezemen." Onder de Londensche avondbladen uit de Globe de hoop, dat koningin Wilhelmina het voorbeeld van konin gin Victoria en dat prins Hendrik het voorbeeld van den prins-gemaal Albert zal volgen. De Globe laat evenwel niet na er den wensch bij te voegen dat prins Hendrik een goede verstandhou ding met Engeland zal onderhouden, voor zoover dit met Nederland's onaf hankelijkheid is overeen te brengen." De Daily Telegraph zegt„Wij heb ben in menige taaie worsteling ter zee en te land in de dagen van Tromp en De Ruijter, zoowel als in die van Bo tha en De Wet geleerd de Hollanders te eerbiedigen als geduchte tegenstan ders, maar van dezen gelukkigen dag af wenschen wij en zijn wij van plan hen tot vriend te hebben." De Standard schrijft„Onze geluk wenschen en goede wenschen zijn vol maakt oprecht en zoo is ons respect voor het Nederlandsche volk." De Times: „De rouw, waarin het Engelsche volk gedompeld is door den dood van zijn eigen Koningin, zal in geen opzicht de hartelijkheid vermin deren van zijn sympathie met de jeug dige souvereine der Nederlanden bij deze gewichtige gebeurtenis. Wij heb ben gevoeld dat het natuurlijk is, dat Koningin Wilhelmina zelf en het moe dig vaderlandslievend volk, waarover zij regeert, aan do zijde staan van mannen van hun eigen bloed in een strijd, welks beteekenis zij niet door gronden". De Westminster Gazette schrijft, het bruidspaar in den Haag geluk wen- schende „Wij zijn de Hollanders eD het Huis van Oranje veel verschuldigd, en verheugd dat de officieele Engelsch- Nederlandsche betrekkingen zeer goed zijn. Wij hopen dat de tijd nabij is, waarin ook tusschen beide volken do betrekkingen weer even hartelijk zul len wezen, na het einde van den ramp zaligen oorlog." Ook de St. James's Gazette heeft een sympathiek artikel. Portugal. De bijzondere correspondent van de N. R. Ct. te Lissabon seint De minister van buitenlandsche za ken heeft Woensdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat minister de De Beau fort aan den Portugeeschen gezant, De Selir, heeft verklaard, dat het Neder landsche gouvernement de laatste Por- tugeesche dépeche wilde aanvaarden, en de hangende kwestie als bijgelegd beschouwde. Minister de Beaufon voegde daaraan toe, dat de Nederland sche gezant naar Lissabon zou terug keeren. Baron San Pedro, de chef van het kabinet van den minister van bui tenlandsche zaken, maakte zijn op wachting bij mevrouw Van Weede om haar mede tc deelen dat haar man spoedig zou terugkeeren. Transvaal en Oranje-Vrij staat. De classicale vergadering te Am sterdam heeft met algemeene stem men besloten tot verzending van drie stukken, rakende den oorlog, en wel: lo. een gemotiveerd en waardig pro test aan Zijne Majesteit Koning Eduard VII tegen de wreedheden van de En gelschen in Zuid-Afrika; 2o. een beknopte, maar zakelijke me morie van sprekende en geconstateer de feiten, waaruit de noodzakelijkheid van het protest duidelijk wordt; 3o. een broederlijk schrijven aan alle hervormde kerken in Engeland. Schot land, Ierland en de koloniën, waarin de overtuiging wordt uitgesproken dat do kerk van Christus niet ledig kon of mocht blijven toezien, terwijl zulke menschen-onteerende gruwelen wer den gepleegd, met het dringend .verzoek dat die kerken hunne stem mogen verheffen in het belang van de men- schelïjkheid en van het recht. Deze stukken worden ook gezonden aan de hervormde kerken in Amerika met verzoek om steun. Letteren en Kunst. De firma Van Holkema Wa- rendorf te Amsterdam geeft- Ier ge legenheid van liet koninklijk hu welijk een Geulen Klv-ck mi. Than- Feuilleton. 37) Claude keek eenigszins bedeesd tot haar cavalier op. Hij was groot breed en donker van tint, had schitterende. rustelooze, zwarte oogen, zware wenkbrauwen, en een militair postuur. Hij nam met één blik haar kleine persoontje op en begon een gesprek door haar plotseling te vragen Heb ik u niet met den jon gen Langley op de Thirlstane weg zien rijden, nu een dag of wat ge leden Ja, dat kan wel. Ik ga nog al eens met hem uit rijden. E-r is een beele mooie weg door mijn landgoed, dden kant uit als gij dien had' gevolvd had u wat minder last srehad van stof. Da.uk u voor uw aanbod. Eene andere keer hoop ik uw raad eens op te volgen. Een Lange pauze vTgdie, terwijl r11 O <-] r. on.imnn.nrP Vior/irr -urp-TV"! PP- houden door Sir Philio die aan den anderen ka.nl naast haar zat. Toen hernam kolonel Clavering U kent Brandon Ralph Bran don, niet waar? O, ja, en haar gezicht klaarde op. Hij is mijn voogd. Juist, dat is ook zooIk dacht al dat u de jonge dame waart over wien hij de eer heeft voogd te zijn. U kent hem dus ook? Wij waren beste vrienden in Tndic, maar in de laatste jaren heb ik hem zelden eezien. Het. was vroeger een beste kerel, en hij heeft hel heel ver gebracht in de var kensslachterij Wrarin? vroeg Claude, die 't laatste niet begreep. Zwijnenjacht is een mooiere term er voor. wij spreken altijd van varkensslachterij in Indië. Waarom zou u niet datgene zeggen wat het beste klinkt? Mooie woorden passen. n,iet in de Engelsche taal. Aardige ook niet Misschien niet. Ik hoop toch niet dat u buitenlandsche liflafies hebt leeren verkiezen boven diege- IviL-p En vpJ -v.hp L Art f Neen, dat zou ik nooit kunnen Best. Ik zie dat wii over dit eene punt tenminste hetzelfde den ken. Maar buiten Engeland vindt men toc-h ook heele goede dingen, kolonel Clavering. Ik heb mij zeer gelukkig gevoeld' in Duitschland. Hoe zou het toch komen dat de vrouwen meer op het buitenland gesteld zijn dan de mannen Is dat zoo? Och ja, het kan best zijn en het is ook nietzoo on natuurlijk. Hoe bedoelt u dat? Dat kan ik niet precies zeg gen, ik heb er niet over nagedacht. O, denkt u wel na? kortaf. Ja, zei Claude, en zij keek hem met een spottend glimlachje aan U soms niet Kolonel Clavering lachte hardop. Dat is goed terugbetaald Om u de waarheid' te zeggen niet veel. Ik heb niets om over te denken zei hij. Niets om over te denken Het komt mij juist voor dat er zooveel is waarover nagedacht moet wor den en wat raadselachtig is, dat het leven er haast te kort voor Hikt Maakt dat u beter of slachter? Ik bedoel, gelukkiger of andersom? Dat zou ik niet kunnen zeg gen. maar denken moot ik, en ik ben heel gelukkig bepaald heel gelukkig, met zoom kalme tevre den glimlach dal kolonel Clavering haar bewonderde. Daar hij zich echter moeilijk kon uiten, staarde hij haar aan en sprak Dan is het best, houdt u het dan maar vol. Wat voor interessant gesprek vcort u daar wel, juffrouw Tracey? vroeg Philip Brandon. Ik meen zoc iets opgevangen te hebben van „geluk" en van „denken", enz. Kunt u mij. onwetende, niet eens inlichten Zoowel kolenel Clavering als ik waren wat aan het philosophee- reri. Clavering trok nu weer Claude's aandacht. Wie is dat mooie meis je tegenover ons zij praat nu met O'Hara? Dat is mijn nichtje, juffrouw Sellcy, O, zoo! Ik heb een zekeren Sel- ley "ekend in Madras bij de cava lerie-, toen ik de eerste keer naar Indië ben geweest. Hij was groot en erg sterk. Kan het soms familie van u zijn? Ik denk dat het haar vader is geweest, mijn oom. Nu vind ik ook dat zij wat lijkt op de Selley, dien ik bedoel. Maar zij ziet er heel wat knapper uit. Mijnheer Grantley richtte nu eene vraag tot Clavering, en werd hei gesprek meer algemeen. Na het diner, toen allen weer in bet salon bijeen waren, voegde Clavering zich bij Kate, terwijl oir Philip zich bij Claude aansloot- Toen Lady Elmslie vroeg om wat muziek te maken, beijverden beide heeren zich om tegelijkertijd de bladen om te slaan. Mevrouw C.la- verirug, een kalme, eerwaardige, oude dame scheen blij te zijn een spelletje picket te kunnen doen met miinheer Grantley. Kolonel Clavei*ing was ten zeerste ingeno men met Kate's zingen, en was er niet over uit gepraat ook haalde hij allerlei oude herinneringen op uit den tijd dat hij haar vader ge kend had, en zooveel had hij te zeg gen dat niemand er een woord tusschen in kon krijgen. Toen word het tijd om afscheid te nemen, maar eerst sprak men af een tocht te maken onder lei ding van Clavering. naar een ze kere bergkloof acht of negen mi.il daai van daan. nu vooraf gelunciio hebben op Thirlstane Manor. Bont u moe? vroeg kolonel Clavering. toen zij naar huis re den. want al was hij uiterlijk ruw vooi zijn moeder droeg hij altijd alle zorg. Neen. heelemaal niet beste. Ik heb mij nog al geamuseerd. Lady Elmslie is heel aardig. Ik weet niet of zij wel goed doc-t zoo'n „vaurien" als Philip Brandon is, in huis te hebben. Waarom niet? Brandon is wa' roekeloos geweest maar er gaan toch heelemaal geer. praatjes van hem rond. Goede Hemel, men vind! niet vaak drie zulke aantrekkelij ke dames bij elkaar. Lady Elmslie is bepaald een beauté de kleine rijke erfgename is een elegant, aar dig. klein ding; maar juffrouw Sellcy beeft iets bijzonders, zooah men niet veel vind\. Ik geloof niet dat zij eene vol maakte opvoeding heeft gehad, ge loof jij van wel? Zeker. Zij is zoo natuurlijk, als u dat soms bedoelt. Ik kan u

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5