het aanbreken van den 13en werd tot den aanval overgegaan. 2000 man onder Buyers viel de En- gelsche piquetten aan op den heuvel, terwijl de la Rey van plan was, den terugtocht op Rietfontein af te snij den. De aanval was onverwacht en krach tig, doch de 500 Engelschen die de stel ling te verdedigen hadden, konden spoedig over versterkingen uit hun dichtbij gelegen kamp beschikken, zoo dat de Boeren teruggedreven werden. Burgers had onmiddellijk na den aan vang van het gevecht Yaiinan aange vallen. De aanval werd ondernomen van de westzijde van den pas; van een Ier posten van 17 man waren dadelijk tie.n gedood en gewond. Twee der com pagnies werden spoedig gevangen ge maakt, na de volgende verliezen te hebben geleden: G-compagnie vier ge sneuveld, negen gewond, twee vermist; H-compagnie zes gesneuveld, 20 ge wond; De beide andere compagnies E en F, welke de oostzijde van den pas bezet hielden, werden eveneens aange vallen en in weerwil van haar moedi gen tegenstand eveneens gevangen ge maakt, na 3 uren gevochten te hebben. De verliezen waren: E. zes gesneuveld. 15 gewond; F: negen gesneuveld, 16 gewond; in deze vier sompagnïën bo vendien vijf officieren gewond, war- van Stanton later stierf. De Boeren toonden grooten moed door onder een hevig vuur voorwaarts to gaan, wat hen zware verliezen kost te. Het terrein was zeer geaccidenteerd en bood dus voor beide partijen onge veer gelijke voordeelen. Ook de Engel schen vochten kranig, en in twee ge vallen moesten soldaten worden neer geschoten, omdat zij weigerden zich over te geven. Beneden in den pas spande het niet minder toen de Boeren begonnen op het Engelsche kamp te vuren, vooral nadat zij den top van dei* heuvel be klommen hadden. Een halve a-com pagnie onder bevel van luitenant Woods, werd gezonden om dit punt te verdedigen; een andere compagnie en eenige Yeomanry, die daar met het zelfde doel heengingen, werden door een plotselingen storm der Boeren be neden in de kloof, allen gevangen ge maakt. Verliezen 3 gesneuveld, 11 ge wond. Nadat eenige pogingen mislukt wa ren om de strijdenden van ammunitie te voorzien, werd besloten het kamp te verlaten. Het grootste deel kon meege nomen worden al werden vijf muildie ren door de Boerenkogels getroffen. Het geheele transport werd overge bracht naar een positie een mijl ooste lijk gelegen, terwijl alles wat slechts een geweer kon dragen werd uitgezon den om de kopjes te bezetten ten zui den en oosten dezer stelling. Het groote kanon hadden de Engelschen ook in veiligheid kunnen brengen. De Boeren trokken later het kamp binnen en begonnen, wat de Engel schen hadden achtergelaten, als ten ten enz. te vernielen. Des namiddags ving de terugtoc; t der Engelschen aan op Rietfo.- dat ongeveer 20 mijl verwijdert was: te 5 uur den volgenden ochtenclf ".wam men daar aan met nog een extr"?"va lies van 4 dooden. Vorstelijke bruUoften ia vroe ger dasea. Dat wij in onzen tijd niet het mono polie hebben van copieuse en kostbare maaltijden, van eetpartijen zonder eind, is genoegzaam bekend, evenals dat. in vroegere eeuwen, op het gebied van pracht en praal, zaken te aanschou wen werden gegeven, waarvan we ons nu ternauwernood meer een voorstel ling kunnen maken! De vorstelijk^ bruiloften vooral, slaan met verbazing. Prins Willem I, de grondlegger der Nedcrlandsche vrij heid, hield, toen hij in 1561 met Anna van Saksen trouwde, 8 dagen bruiloft, waarop 15000 paarden stalling en voe der noodig hadden. Voor deze feestge- nooten zijn geslacht 2636 ossen. 4000 schapen, 6400 ganzen, 6000 hazen. 14400 hoenderen, ongerekend het wildbraad.1 Voor 16 duizend rijksdaalders werd aan wijn opgedronken, terwijl het keurvorstelijk hof een vat. in voorraad had, bevattende 744 aam wijn. Boven dien werden aan „gentiljissen" of fij ne suikerwerken, aan wild, visch on vruchten, schatten besteed. In ouden tijd werd 't huwelijk door gaans alleen in de kerk voltrokken. Tijdens deze plechtigheid weid in (ie statiekamer een collation van suiker gebak, marsepein, gesuikerde aman delen, kapittelstokken, boonen, hypo- cras en allerlei zoete dranken gereed gemaakt. Soms gingen de gasten, na dc inzege ning, terstond naar het slaapsalet van het jonge paar, o.a. na de huwelijks- voreeniging van Brederode met de gravin van Solms, wier slaapsalet in het Paleis van. Prins Maurits in het Noordeinde te 's-Gravenhage was ge reed gemaakt. In dat vertrek hing een prachtig tapijt, waarin door Jan Raes van Brussel, naar een oud model, de levensgroote beelden, en op den ach tergrond de voornaamste lotgevallen der graven en gravinnen van Nassau, benevens het jaar en de dag van hun overlijden, met zijde en gouddraad wa ren gestikt. Achter de beeltenis van keizer Adolph, zag men, kunstig ge werkt, den slag, waarbij hij in 1298 het. leven liet. Vóór den schoorsteen was een verhemelte van rood fluweel met gouden passementen en franjes, waaronder de gehuwden de gelukwen- schen ontvingen, en in een hoek stond het ledikant met een rood fluwee- len met rood gevoerd en met ..geruiste" franjes gegallonneerd behangsel. Uit 't slaapsalet gingen bruigom, bruid en gasten naar een nevenvertrek, waar de bruiloftstafel was aangericht. Ter opluistering werd na, voor, of tijdens het bruiloftsmaal een „Brui- lofts-Eergaet" gespeeld. Te 's Graven- hage liet men vaak tooneelisten uit Pa rijs komen. Bij het huwelijk van gra vin van Solms speelden comedianten uit Parijs de „Cid" van Corneille. Ook werden er wel balletten of gecostu- ineerde dansen gemaakt. De gravin van Solms droeg, toen zij huwde, een kleed van zilverlaken. „Elle étoit vestue d'une robe de drap d'ar- gent, qui est la coleur blanche que les filles de sa condition portent quand elles espousent; au dernière se la quel le estoit attachée une queue que por- toient deux demoiselles, Dorin et Zeve- naer de la maison de la princesse d' Oranje, Elle avait un rabbat fraisé et sur le front tressé de ses cheveux reliés au dernièère de la teste."' Toen Frederik, koning van Pruisen in 1700 met de prinses van Hessen Cassel huwde, was haar kleed „Silber- stück". Het had een gewicht van hon derd pond. Er waren voor vier milli- oen thaler diamanten aan. De sleep der „Manie" van gouden „Pointe d'- Espagne". was 7 el lang. Zes in het wit gekleede jonkvrouwen, benevens, vanwege de zwaarte, twee bruidspa ges, in buitengewonen dienst, droegen den reusachtigen sleep. Als de vorstelijke bruiden het prach tige kleed hadden aangetogen, het flu- weelen of satijnen schoentje over de bauwe, gele of incarnate kousen aan gedaan, als de baggen aan de vingers schitterden, dan werd de bruidssluier aan de groote gouden of zilveren speld met een paarlen of juweelen knop vast gehecht., de rijk geborduurde, met franje omzette en geparfumeerde hand schoen aangedaan, den waaier met kunstig beschilderde of met veeren van uitheemsche vogelen belegde vederen opgenomen, en... het loilet der bruid was voltooid. Zij ston dm volle statie te pronken. Een der oudste bruiloflsgewoonten: de fakkeldans, is aan het Pruisische Hof bewaard gebleven. Vroeger werd zij vaak bij vorstelijke huwelijken uit gevoerd en wel door 12 pages. Op de vermaarde bruiloft van her tog Heinrich van Mecklenbm-c in Au gustus 1513 te Weimar in pracht e^ praal gehouden, opgeluisterd door steekspelen, werd ook een toenmaals, reeds oud, gebruik van kaarsen ge volgd. Op den eigenlijken trouwdag reden 's morgens vroeg alle vorsten, ieder met groot gevolg, uit hun her bergen weder ten hove. Daar waren ettelijke honderden edelknapen geor dineerd, zich op te stellen aan beide zijden van het. raadhuis tot aan de deur der Mariakerk, allen met een bran dende waskaars in de hand. Tusschen deze rijen schreden bruidegom en bruid, Helena, de dochter van Pfalz- graaf Phliippes, en de geheele bruids stoet ter kerke. De bisschop celebreerde de mis, de Lubecksche zangers zongen en op het nieuwe orgel werd gespeeld. Bij deze huwelijksvoltrekking wa ren alle Mecklenburgsche edelvrou- wen tegenwoordig, in het wit gekleed, pronkiende met kostbaarheden. De naam van een dezer jonkvrouwen is bewaard gebleven, de naam van „die Fineckeshe". Haar was van liooger hand verboden zich op deze bruiloft te kleeden in haar schoonste kleeaij, maar te verschijnen in haar eenvou- je-Nassau-Mccklenbure-Schwerin. Het verschijnt in drie gedeelten. Het eerste, samengesteld onder de leiding van den heer W. G. van Nouhuys, geeft .bijdragen van ac- tueele of historische beteekenis", terwijl hot tweede gecreelle uitvoe rig verslag zal geven van do fees telijkheden, waarvoor in Den Haag de hoer M. van RaaLte en te Am sterdam dte heer J. F. L. de Balbian Verster zal zorgen. De heer Joh&n Gram vertelt „uit de jeugd en omgeving van Hertog Heinrich/' Blijkbaar heeft hij de bronnen weten te vinden en. te ont sluiten, waar men omtrent die jeugd en dne omgeving het meeste en hel beste nieuws kon putten. Hel aangenaam geschreven verhaal is. met vele portretten, van de vroeg ste jeugd' af, en afbeeldingen ver sierd. Hel Gedenkboek belooft o. m. het volgende „Oranje-Nassau er» Mecklenburg" door kolonel F. dc Bas met authen tieke afbeeldingen „Neerland's Betrekkingen tot Mecklenburg", door Professor P. J. Blok; ,De Staatsrechtelijke Positie van den gemaal der Koningin" door Pro- fossor L. de Hertog; „Overzichtj van onze Staatkundige Geschiede nis onder de Regeering van Ko ningin Wilhelmina tot haar Huwe lijk", door Mr. R. Maealester Lo-up. met tal van platen en portretten „Overzicht van de Geschiedenis dei Koloniën gedurende ditzellde tijdperk", door E. B. Kielstra. met tal van platen en portretten„Ko ningin en Schooljeugd" door F. Gedeking. eerste onderwijzer van H. M. de Koningin „Óver Gedenk penningen", doer W. K. F. Zwier- zina „Prinses Wilhelmina, gema lin van Willem Vdoor Dr. D. C. Nijhofl, geïllustreerd„Een Huwe lijk eener Prinses van Oranje-Nas sau", door Mr. G. H. Betz geïllust. Een aantal dagbladen geven feest bladen uit of gewagen van het feest op bijzondere wijze. De Soldaten krant heeft een feestnummer, waar aan de ministers van koloniën, ma rine en oorlog, de gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indië en vele hoofdofficieren bijdragen heb ben gezond'en. Portretten, wapens, een stukje muziek, afbeeldingen van gebouwen pu monumenten tooien het blad. De „Nederlander' geeft een feest blad in oranjekleur met een heil- wensch van Prof. J. H. Gunning, eer gedicht van den heer J. M. Elout en andere bijdragen. De „Maasbode" in fraaien rand doet Vondel spreken. Het ,,P«agblad" wist voor het feestblad eenige an-ecctoten van H. Hendr. machtig te worden. „De Tijd", het Gentrum", het Dagb. v. Noord-Brabant", het „Nederl. Daebl." „De Grondwet" hebben gelegenheidsverzen, het „Nieuwsbl. v. de HoekscheWaard" geeft een feestnummer met een aantal afbeeldingen enz. Wetenschap. Electriciteit. Op het congres voor electriciteit te Parijs zijn twee nieuwe technische be namingen aangenomen, evenals de vo rige (ampere, ohm. watt, poncelet en volt) naar beroemde natuurkundigen en wel naar Gauss en Maxwell. De eer ste naam is gegeven aan de eenheid C. G. S. (centimeter-gram-seconde) van het magnetisch veld en de tweede aan diezelfde eenheid van den magneti sch en stroom. Op het Congres heeft de heer Willot, inspecteur der telegrafen in Frankrijk, een nieuwe methode genoemd om zon der draad te telegrafeeren. Niet door de Tucht maar door den grond. Vol gens den uitvinder zijn in den bodem steeds lagen die als geleiders kannen dienen. Heeft men die gevon den, dan kan men seinen overbrengen met toestellen van zijn vinding. Een ander Franschman, de heer Chaye. heeft een middel gevonden om sche pen te waarschuwen, en wel door een microphoon in zee te laten zinken, ver bonden met een telefoon aan boord. Daar kan men dan reeds op een afstand van 4 of 5 kilometer de nadering van een stoomboot hooren en vooral bij mis tig weder door geluidseinen of lichten aanvaringen voorkomen. Een der belangrijkste mededeelingen verzekeren dat zij juist er een meisje naar is om mannen het hoofd op hol te brengen. Mijn beste jongen, niet zoo doordraven. Ik voor mij, moet zeg gen dal ik zeidien iemand gezien heb die vergeleken kan worden bij Lady Elmslie, en vergeef mij, Gil bert, dat ik het zeg maar ik zou innig gelukkig zijn als zij eenmaal jou vrouw werd. Watgaat u aan het koppe len, moeder? Bespaar u maar de moeite wat mjj betreft. Lady Elms lie kijkt niet om rrar zoo'n een voudig grondeigenaartje als ik ben. Hij leunde achterover in het rij tuig en beiden zwegen, verder. De tocht door kolonel Clavering voorgesteld, was zeer naar wensch afgeloopen. Het weer was prachtig, de" paarden goed en het gezelschap in vroolijke stemming. Tol O'Hara's vreugde- had Sir Philip zich aan gesloten bij Claude, terwijl hun gastheer en gids bij Lady Elmslie en Kate bleef, ofschoon de eerst genoemde al gauw met O'Hara vooruit reed, en Kate met den ko lonel samen achterbleef. Een paar maal probeerde Claude zich bij de was die van den heer Zenger, over het vaak bespraken denkbeeld om de zee als bron van electrische kracht dienst baar te maken. Hij is van oordeel dat dit geschieden kan door twee cleciro- den te bezigen, een van poreuse kool gevuld met broom, de andere bestaan de uit een ijzeren buis met gaten en gevuld met stukken ijzer, bei dp gedom peld in pekel. Nader onderzoek zal moeten leeren, of deze vindingen een toekomst, heb ben. Het vervangen van den glas blazer door een reeks van machines. Den kostbaren menschelijken arbeid te vervangen door machinaal werk en het benutten van oogenschijnlijk waar- delooze nevenproducten eu afval, zijn de hoofdmotieven van onze moderne techniek. Hoe men ook dien arbeid, welk tot heden verondersteld werd uit sluitend tot stand te kunnen komen door de geoefende hand van den ge schoolden werkman, hoe langer zoo meer aan de machine toevertrouwt, blijkt duidelijk uit het kenschetsende voorbeeld van flesschen en glazen. Terwijl men reeds jaren lang tracht de machine om flesschen te blazen, te perfectionneeren, om daardoor den moeitevollen arbeid der glasblazers uit te sparen, heeft de Brusselsche firma J. B. Fondu, als nieuwste vindingen op het gebied der holglasindustrie- machines geconstrueerd ter vervaardi ging van drinkglazen. De eerste ma chine dient om de vooraf geblazen en gevormde holle lichamen van glas met behulp van daartoe bestemde diaman ten te besnijden. Om de door het snij den veroorzaakte scherpte van de ran den af te ronden, zijn achter de diaman ten eenige gasvlammen aangebracht, die de ruwe kanten rondsmelten. De aldus voorbereide glazen komen vervol gens, en wel acht tegelijk, op een twee de machine te staan, waarop de afge ronde rand van de glazen, met behulp van een amaril-schijf geslepen en te vens met tinpoeder en olie op speciaal daarvoor ingerichte, sneldraaieude kur ken of vilten schijven gepolijst wordt. Wanneer de rand der glazen op die wijze afgewerkt is, komen zij op een machine, die den onderkant in orde brengen moet. Deze bestaat in hoofd zaak uit een reeks speciale slijpschij- ven met voortdurend fijner wordend poeder. Deze, hierboven in korte trek ken geschetste machines, vorderen voor de bediening slechts één werkman. Gemengd Nieuws. De Engelsche nederlaag bü Nooitgedaclit. De „Morning Leader" geeft het ver haal van een kwartiermeester, die het gevecht bij Nooitgedacht op 13 Decem ber meemaakte. Nooitgedachtpas ligt noordelijk van Hekpoort. De Engelschen marcheerden van Krugersdorp en kwamen den 4en December te Skeirpoort. Den volgenden dag werd bevel ontvangen de Maga- liesbergen bij Blockloofpas te beklim men en den marsch westelijk te ver volgen tot Pam Keonpas. Zonder tegen stand te ontmoeten werd het hoogste gedeelte van den pas bereikt voor het aanbreken van den dag. Ook de volgen de dag ging rustig voorbij. Den 8sten werd halt gehouden bij Nooitgedacht. De Engelschen telden hier 1500 man, waarvan ongeveer 180 Yeomanry, een 4.7 kanon en vier stukken van de 8ste veldbatterij. Vier compagniën onder hevel van Yatmon waren op piquet op den top van den pas, tezamen 300 man sterk. De bereden infanterie hield bezet den weg westelijk van den pa9 en drie pi quetten werden geleverd door de in fanterie zuidelijk en oostelijk bij het Engelsche kamp. dat gelegen was aan het einde van den pas. De Boeren onder de la Rey bevonden zich te Boschfontein, dfoch trokken naderhand eindelijk den Witwaters— berg en keerden den lOen door Hek- poortpas terug. Een dag bleven zij daar en trokken toen naar Breds Nek. Huil aantal werd geraamd op 700 of 800. Uitgezonderd een weinig „sni- pen" lieten zij de Engelschen met rust, doch de Engelschen waren voorbereid op een aanval en bleven dus op hun qui-vive om den Boeren een warme ontvangst te bereiden. In den nacht van 12 December kreeg de la Rey ver sterking van ongeveer 2500 man en met andere te voegen, maar dan vroeg Sir Philip of zij soms al genoeg van hem had. Toen zij het huis naderden langs hol park ontwaarde Claude-, die vooruit reed1, iemand, die haar be kend ia heel bekend voorkwam en die de stoep opging. Tegelijker- tiju hoorde- men een uitroep van Lady Elmslie. die vlak achter haar reed en die haar paard de sporen gaf, Claude passeerde toen stil hield en over het paard heenbui gend Brandon de hand reikte. Brandon zag er verbrand maar stralend uit. zooals men hem zei der zag. Dat is gezellig van je, riep Lady Elmslie. IK verwachtte je morgen op zijn vroegst. Hoe ben je van hel station hierheen geko men Als u even bedenkt dat ik in Bohemen zooveel afgeloopen heb dan begrijpt u wel dat ik tegen drie of vier Engelsche mijl niet zoo opzie. Ik verlangde harci bekende gezichten om mij heen te zien. Hij ging het verdere gezelschap tegemoet: en ik merk al dat ik niet word teleurgesteld. Iiij hielp Claude afstijgen vóór tii l inlip van zijn paard ai was gesprongen. Mijn beste kleine pupil hce gaal het er mee? vroeg hij vrien delijk, en hij hield haar teed-e-r iets iangor dan noodig was. in zijn ar men. Zij v/as zoo klein en tenger dat het slechts natuurlijk was dat hij haar als een kind uit den za del tilde. Claude voelde zich flin ker en opgeruimder nu zij wist dal zij een goeden vriend hij zich had op wien zij kon vertrouwen de natuur scheen haar mooier toe dan ooit. Ik ben toch zoo blij daf, je ge komen bent, zeide zij, hem de hand drukkende en tot hem opziende met hare donkere oogen die van blijdschap schitterden. je hebt in zoo'n langen tijd niets van je laten hooren. Ik zal je morgen alles vertel len, hernam hij met een vaderlij ken glimlach, naar Claude dacht, en toen waren alle anderen afge stegen en verdrongen zich om den liieuw-aangekomene teneinde hem te begroeten. O'IIara apprecieerde de heerlijke spijzen die werden opgediend, meer dan een der anderen in geen tij den liaci hij zich zoo te goed ge daan. Naar zijn idee, marcheerde allee b6St. en met innige vergenoe ging keek hij telkens naar zijn jeugdigen vriend. Sir Philip, die in druk gesprek was met de rijke erfgename want rijk was zij vol gens hem alhoewel Lady Elmslie hem uitgelegd had hoe de zaken eigenlijk stonden. Als echte Ier kon hij niet andere dan gelooven dat Brandon er de perron niet naar was om de wees te beroove-n. en a! gaf hij het lieve kind ook maar de helft van. haar vaders schatten, dan zou Philip Brandon al meer dar geholpen zijn Hij doet in elk geval goed met dat kleine donkere deerntje uit den weg te blijven, ofschoon ik het best zou kunnen begrijpen als hii haar niet kon weerstaan. Ik heb nooit van Phil. Brandon gedacht dat hij zoo verstandig kon zijn, aldus pemsdie zijn trouwe vriend. Waarschijnlijk zou de jeugdige S;r Philip zéér in de achting van d'en vriend zijn gedaald, als O'Hara kon gissen waarom hij zoo voor zichtig handelde, want al zijne at tenties voor Claude waren slechts het gevolg van plotselinge onrede- digst costuum. Hieraan voldoende, was zij toch bijna even prachtig gekleed als de bruid. Deze edelvrouw heeft zulk een liefde voor pronk en praal in haar kleedij getoond, dat van haar geschre ven is, hoe zij eenmaal in de St. Jur- genskerk op de bruiloft van een edel man een kleejd gedragen beeft, zóó stijf van paarlen en gesteenten, dat zij bij de mis als alle edelvrouwen willen de knielen, in haar rok als in een ton is moeten blijven staan. De Boeren en de Engelschen. De Lond'ensche correspondent van het „Handelsblad" schrijft Zoo-even kreeg ik inzage van een brief uit Kaapstad. De schrijver ontmoette daar een liniesoldaat die dioor de Boeren gevangen was ge nomen, telkens met een 50-tal an dere soldaten. De Boeren kleedden ze uit tot zoover met voeg mogelijk was en zonden ze dan. onder de witte vlag. met een gids naar hun troep terug, rnet de beleefde boodschap dat ze de manschappen niet konden ge bruiken doch dat ze zich aanbe volen hielden voor verdere aanvul ling hunner kleederen. ammunitie en wapenen, die ze wèl konden ge bruiken. De briefschrijver zegt, dat deze ééne soldaat dé Boeren nu reeds van drie volledigo uitrustingen voorzien heeft en nu voor d'e vier de maal zal uitrukken, met het ge voel bezield, dat het weer denzelf den weg opgaaf, zoodat de Tom mies dien indruk hebben, dat hun eigenlijke taak is de Boeren van uitrustingen te voorzien. Dezelfde soldaat vertelde dat, tel kens als hij en zijn kameraden bij het Boeren-commando aankwamen één der Boeren, in voortreffelijk Engelsch, de gevangenen toesprak en hun klaar en held'er uiteenzette hoe het recht aan der Boerenzijde was en welk groot onrecht Enge land beging. Onze Tommie be weerde. volgens cben briefschrij ver. dat die toespraken op hen allen zeer diepen indruk maakten. Spaarzame vorsten. De gekroonde hoofden van Europa koesteren meer vertrouwen in de be trouwbaarheid van republikeinsche staten dan in die van hun eigen land. Bijna alle vorsten hebben dan ook fondsen belegd in ondernemingen der Vereenigde Staten van Amerika. Ko ningin Victoria bezit te New-York on roerende goederen, tot een waarde van 60 millioen dollars. De prins van Wa les heeft voor een bedrag van 5 mil lioen dollars aan Amerikaansche effec ten in zijn portefeuille. Wilhelm II heeft het eveneens geraden geacht een som van 7 millioen dollars in Ameri kaansche papieren te beleggen. De czaar bezit voor 6 millioeai dollars aan Amerikaansche Spoorwegacties. De weinig haatdragende koninklijk:' familie van Spanje heeft het raadzaam gevonden een som van twee millioen te beloggen in de brandkast van den vijand, lie haar Cuba afhandig maak te. De K iningen van België, Denemar ken, Italië en Griekenland en zelfs de sultan nebben een gedeelte hunner aarpenningen belegd in de groote republiek aan gindsche zijde van den Oceaan. Middelen tegen neusbloeden. zijn er vele, maar alle hebben het na deel, dat men ze niet altijd bij de hand heeft, wanneer het noodig ls. Ean methode, die sterk aanbevolen wordt van uit Rusland, heeft dit voor, dat men er overal van kan gebruik maken. Het bestaat in geforceerde verwijding van de borstkas. De zieke gaat daar voor recht op een stoel zitten, legt bei de armen op het hoofd, en doet vervol gens rustige en zoo diep mogelijke ademhalingsbewegingen, met open mond. Hierdoor worden de aderen van het hoofd en den neus zoo arm aan bloed als mogelijk gemaakt en het neusbloeden houdt op. Ook warme omslagen in den nek moeten zeer goe de diensten bewijzen en zelfs in de he vigste gevallen het bloeden stelpen. Maccaroni-gebruik in Italië. Over de wijze, waarop men in Italië de maccaroni gebruikt, wordt bet vol- gcnde bericht lijkt jaloezie. De avond vloog voor iedereen om. behalve voor de vrouw des huizes. Brandon was in bijzonder voolijke stemming en vertelde al lerlei anecdoten van zijn reis O'Hara hield ec-n reusachtige strëntr wol op rlie Kate tot een kluwen opwond, om hier later wintersok- kvjn van Lo breien voor haar vader terwijl zij nu en dan Jack Langley beknorde die telkens weer haar werkmandje omvergooide, totdal. hij eindelijk naar de biljartkamer ging, vergezeld door Sir Philip. diR zich al heel ongelukkig voelde. Eindelijk bevond Lady Elmslie zich op haar eigen kamer en zei spoedi" haar kamenier dat zij heen kon gaan. Ai heen en weer loopendc overdacht zii de voor- en nadeelen van haar nositie. Het wordt een eigenaardige kwestie voor miï. dacht zij. Ralph heeft geheimen die ik niet kar, doorgronden. Hij is zoo hard nekkig, maar toch zal Claude nooit zijn vrouw worden noen. nooit! De bezwaren mjeten dan maar van haar kant komen, daar zal ik voor zorsren. Ik moet haar grootste, intiemste vriendin vvor- Het keukengereedschap ziet er voor ons heel ouderwetsch uit, zoo iets als de speelgoedkeuken van onze zusjes. Houten rollen om platen deeg glad te maken, die tot reepen maccaroni wor den gesneden treeften en braadspeten, aarden en koperen potten en pannen van artistieken vorm. Het koken gaat verbazend vlug op een paar kleine vuurtjes van houtskool. De potten, bij drie tegelijk, worden met veel overleg op het rooster geplaatst, een waaier van vogelveeren, die snel heen en weer bewogen wordt, wakkert van onderen het vuurtje aan. dat de vonken in een regen rondspatten. Een groote pot met water voor de maccaroni, een stuk vieesch dat bedropen met olie geroos terd wordt, een pan met tomaten, zie daar het benoodigde voor den klassie ken burgerpot van Rome. De bereiding van de maccaroni wordt veelal door den heer des huizes zelf op zich geno men. Ik heb eens een huiselijk proces over het gaar worden bijgewoond, waarbij ten slotte de sententie werd uitgesproken, dat de ware regel is, ze in het water te leggen als het goed kookt en ze dan tien minuten er in te laten (toevoegsels aan den Code van de bekende Aaltje). De maccaroni wordt tegen den mid dag, op een grooten schotel op tafel ge bracht. In het midden smelt een klont boter. De huisvrouw vat met twee vor ken de lange draden beet, heft ze hoog op en laat ze weer neervallen, zoo eenige malen om de boter egaal te ver- deelen. Het gezin volgt met passende aandacht en ernst de bewerking. Van maccaroni zijn de soorten vele, de dikte wisselt van die van onze vermi celli, tot pijpen van meer dan een pink dik, de echte Napolitaansche. Met ge raspte Parmesaansche kaas maakt een ieder ze naar zijn smaak, steekt de vork midden in den voorraad, draait en draait, slikt de heele prop ineens in als hij fatsoenlijk heeft leeren eten, an ders hangt bij zijn mond een franje van maccaroni neer, waarvan de uit einden eerst nog op het bord, geleide lijk ingezogen worden. De maccaroni wordt voor de goedkoopte wel met to maten, die in Italië voor ieders beurs zijn, of met saus van bouillon, of meestal olie, lever en ander ingewand van kippen (hier een uitgezochte lek kernij) of fijngewreven ansjovis gege ten. De Romeinen kunnen van dien schotel buitensporige hoeveelheden aan. Voor de bevolking is de maccaroni het hoofdgerecht. Zij is van meel, water en eieren bereid en dus nogal voed zaam en het treft goed dat zij zoo in den smaak van de Romeinen kan val len. Het is een van hun liefste genoe gens. in de zomersche dagen op een „spaghettata" (van spaghetti, draden een soort maccaroni) uit te gaan, een potverteertocht naar een of andere osteria, waar de bereiding der macca roni en het merk wijn in zekeren roep staan. In plaats van maccaroni eet men ook wel soep, die van alle denkbare groen ten, erwten, boonen en brood is samen gesteld en waarin olie het vleeschnat moet vervangen, welk mengsel daarom „malle (zoo iets als het Engelsche: mock) soep" wordt genoemd. (M. t d. V.) Uit de Arbeiderswereld, BUITENLAND. De minister van openbare wer ken heeft een delegatie ontvangen van de stakende beambten aan de spoorl i jn Ca ceres—Madrid—Portu galzij hebben den minister hun ne minimum-eischen kenbaar ge maakt. Die eischen zouden de maat schappij op een 200.000 peseta's ko men te staan. De minister heeft daarop de eischen der stekers aan de spoorwegdirectie overgebracht, erbij voegende, dal hij ze matig en aanneembaar achtte. Indien de toe stand van het oogenblik bestendigd mocht worden door den onwil der directie, dan zal de regeering van de bevoegdheden, die de spoorweg wei haar geeft, weten gebruik te maken, om er een eind aan te ma ken. den, in elk geval, en ook die van Ralph, zijn vriendelijke raadgeef ster zijn Hier geraakten haar gedachten verward totdat zij op eens niets dan haat voelde. Die Kate S el ley kan ik niet uitstaan zij is zoo brutaal oprecht er. zoo moedig dat niemand tegen haar ongewassen is. Maar ik durf bei toch wel aan. als ik maar kalm blijf. En nu moet ik slapen ik za! alleen maar op mij zelf ver trouwen. HOOFDSTUK XVIII. Toen allen den volgenden och tend aan het ontbijt bespraken wat zi. zouden uitvoeren, keek Bran don. die het eerst beneden was ge komen, klaar was met zijn maal, en nu verdiept was in de couran ten plotseling op, cn vroeg Claude wat zij van plan was te doen. - Daar heb ik no-sr niet eens over gedacht, hernam zij en keek eenigszins verbaasd. (Wordt Vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6