9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang Dinsdag 12 Februari 1901. No. 5405 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden, 1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post 0.45 ADYERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cte. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers, Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Ètrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., JParijs 3P>" Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 12 Febr. bevat o. a. Over de Italiaanse.be Kabinets crisis, De Boeren vielen een trein aan bij GSreylingsstad. Koning Edward s eerste plechtigheid Haag- sche brief, Over betere woningen, De gasthuisquaestie, Stukken van den Gemeenteraad. Politiek Overzicht. Het schijnt, dat de val van het (taliaansche ministerie den koning voor een moeilijk probleem zal stellen. Een gerucht wil, dat de ko ning geen beslissing zal nemen alvorens hij de leiders van alle ver schillende partijen heeft gehoord. De groote moeilijkheid' is deze dat het thans gevallen 'ministerie- Saracco, opgetreden na den val van generaal Pelloux een soort van al legaartje was, samengesteld uit wel is waar voornamelijk de rechter zijde, maar waar vooral in postjes als onderstaatssecretaris enz. ook de linkerzijde ruim vertegenwoor digd' was. En nu schijnt een nieuwe ver bintenis van rechter- en linkerzijde niet mogelijk, en bovendien be zwaarlijk te beslissen welke partij het overwegend element moet vor men bij de nieuwe samenstelling omdat rechter- en linkerzijde van ongeveer gelijke sterkte zijn. Saracco had het verstandige voor stel gedaan, dat de Kamer bij meerderheid een motie zou aanne men, waaruit de Koning duidelijk zou kunnen opmaken wélk minis terie de meerderheid verlangde, maar door geharrewar van ver schillende partijen en. aanvoerders is 't tot dusver daar nog niet toe gekomen. Een groote vraag is en blijft steeds of de dood van koningin Vic toria en de intieme relaties van keizer Wilhelm, met zijn Engelsche bloedverwanten eenigen invloed zal hebben op den gang van zaken in Zuid-Afrika. Meermalen wezen wij er op, dat- o. i. dit niet het geval zal wezen, maar juist uit het verloop dat de oorlog nemen zal de houding van Engeland ten opzichte der Boeren republieken in den vervolge zal worden bepaald. We zien reeds de groote moede loosheid die in Engeland heerscht, we hebben reeds de stemmen ge hoord', die, eenige octaven lager dan het bluf-lied in grooten waan aangeheven van totale onderwer ping, nu 't kon zingen van eervolle vred'esvoorwaar d cn Dat men er alle reden toe heeft zóó te spreken bewijzen ook weer de oorlogsberichten die in de laat ste dagen ons bereikt hebben. Zoo wordt uit Heidelberg ge seind, dat de Boeren Woensdag tusschen Creylingstad en V'r '.jo- tein een mailtrein aanvielen. De weg was ondermijndde locomo tief werd door de ontploffing ge deeltelijk vernield. Op korten af stand1 van den trein zag men 400 Boeren, op wie het trein-escorce dadelijk vuur opende, dat door den vijand krachtig werd beantwoord. Bijna alle passagiers werden ge wond1, waaronder negen zwaar. De Boeren plunderden de mail, ent- lastten de pasagiers van hun geld en kleederen, en verdwenen toen er troepen uit Greylingstad' kwa men. Onder de buitgemaakte zaken bevinden zich gewichtige papieren door den Duitschen consul te Dur ban naar Johannesburg verzonden. Dat is lang niet mis Verder wordt nog medegedeeld dat de Boeren een hevigen aanval hebben gedaan op de voorposten van Smith Dorien's colonne bij Bothwel en de voorposten ernstige verliezen leden. Toch werden zij „met zwaar verlies afgeslagen" zegt Kitchener. En wanneer de Engelschen zich moeten overgeven wat ook wel eens gebeurt dan is het gew o; lijk tengevolge van „overstelpen de meerderheid" der Boeren. Zoo als b.v. de strijdmacht van 1500 Boeren, die naar Kitchener uit Kru- gersdorp seint den 31en Januari een vastberaden aanval deed op een afgelegen post te Modderfontein, 22 KM. ten zuiden van Krugers- dorp ,,De vijand werd herhaalde lijk teruggeslagen" zegt Kitchener, maar „het kleine garnizoen moest zich ten slotte toch overgeven." Maar hoe het zij, de Boeren had den dan toch nog zoo iets van een „overstelpende meerderheid' die een „vastberaden aanval, deed.1 Beter voor de Engelschen ziet het bericht er uit, dat generaal French Ermelo bezet heeft. De Boe ren, ten getale van 6000, aldus dit bericht, trekken terug naar Am sterdam (bij de grens van Swazi land.) Of 't waar is Buitenlandsch Nieuws. Koning Edward's eerste f plechtigheid. De „Westm. Gaz." geeft een beschrij ving van de plechtigheid der opening van de parlementszitting door den Ko ning,- een plechtigheid waarvan Enge land 25 jaar lang verstoken is gebleven. De koninklijke stoet treedt binnen door de poort onder Victoria-Tower en gaat langs de zwart marnieren trap pen met een rood tapijt bekleed naar de „Robing Room", waar den koning de mantel wordt omgehangen. Dit staats kleed is van purper zijden fluweel, om zoomd met hermelijn en gouden bor duursel. Daarop wordt de vorstelijke stoet gevormd. Herauten met trompet ten en „pursuivants" gaan voorop, dan komen de hoogwaardigheidsbekleeders de Earl Marshall, de lord-voorzitter van den ministerraad en de „Black Rod", de lord grootzegelbewaarder, de lord Steward en de lord kanselier, ge volgd door de officieren van het ko ninklijk Huis, de bewaarders der schat kist en de bewaarder van 's Ivonings civiele kas mat stalmeesters, pages, den Silver Stick" en den „Gold Stick." Voor den Koning uit dragen drie peers de teekenen der koninklijke waar digheid, de kroon, liet rijkszwaard en de „Cap of maintenance". Laatstge noemd symbool is een muts van rood fluweel met hermelijnen rand, die als teeken van waardigheid voor de ko ningen van Engeland wordt uitgeclra- gen bij hun kroning. De kroon, tot dusver bij deze gele genheden gebruikt, werd in 182S ge maakt voor koningin Victoria, uit de juweelen van de oude kroon, waaraan vele nieuwe werden toegevoegd. Zij is geheel bezet met diamanten, saphieren, paarlen en robijnen. In het midden van het Maltheser kruis, dat haar dekt, is de beroemde robijn aangebracht, die don Pedro van Castilië aan koning Hen drik V ten geschenke gaf, en waaraan, naar verteld wordt, deze vorst in den slag bij Agingcóurt het leven had te danken. De groote sapliier die in de voorzijde van de kroon flikkert moet afkomstig zijn uit den ring van Eduard den Belijder. Het geheele sieraad weegt 40 Engelsche onsen en werd door ko ningin Victoria nooit op het hoofd ge dragen, zoolang de kroningsplech- heid nog niet heeft plaats gehad. Het gevest van het rijkszwaard wordt gevormd door een afbeelding van den leeuw, den eenhoorn, en de roos, de greep is gesierd met het koninklijk wapendevies. Achter de teekenen der koninklijke waardigheid schrijdt de> Koning die misschien bij deze gelegenheid zich zal doen vergezellen door zijn gemalin en de stoet wordt gesloten door waardig heidsbekleeders van het Hof. Vlootuitbreidin ec en werkver schaffing. De Duitscho vloot-eoithousiasten hebben indertijd druk geschermd met het argument dat de werklie den in Duitschland, door overvloed van werk, gehaat zouden worden bij de uitbreiding van de vloot. Deze verwachting is in tusschen niet verwezenlijkt. De bestellingen van de regeering zijn niet voldoen de om alle handen werk te ver schaffen. De firma Schichau te El- bing, op wier werven zulke goede torpedo-booten gemaakt worden, heeft dezer dagen een paar honderd scheepsbouwers gedaan moeten ge ven en op de keizerlijke werf te Dantzig is de werkdag met een uur verkort. Algsmeeno berichten. DE OOxiLOG IN ZUID-AFRIKA Lord Kitchener seinde Zaterdag uil. Pretoria De colonnes die naar het oosten rukken bezetten Ermelo dan 6en, zij ontmoetten slechts zwakken te genstand, vijftig Boeren gaven zich aan de Britsche colonne over. Generaal Botha met 2000 man viel den morgen van den öen bij Bothwell aan. De vijand werd na een ernstigen strijd teruggedreven. Een Boeren-generaal sneuvelde, een tweede werd: ernstig gewond, twee veldkornets sneuvelden, twintig lij ken werden in handen der Engel schen achtergelaten, vele Boeren werden zwaar gewond. Be Engel sche verliezen bedroegen 24 gesneu velden en 53 gewonden. Het schijnt dat De Wet ten zui den van den weg naar Jagersfon tein den spoorweg overtrekt in wes telijke richting, nadat hij er niet in heeft kunnen slagen de driften in de Oranje-rivier ten oosten van Bethulie door te trekken. Calvinia werd den Gen Februari door kolonel De Lisle bezet; de vij and trok naar Kenhardt terug. Het midden-commando der Boeren (Kruitzingers commando) is ten Noorden van Aberdeen teruggedre ven. Te Durban is bericht ontvangen dat bij Vlaklaagle den dag na net incident van Vlakfontein, de Boe ren opnieuw een trein lieten ont sporen. Een werktrein en een vooi- radentrein werden ook vernield in denzelfden omtrek. In het geheel zijn tot dusver 10 veronderstelde pestgevallen te Kaap stad voorgekomen, waarvan één bi i een blanke en de overige bij in boorlingen.. Er worden krachtige maatregelen genomen om de uit breiding der ziekte tegen te gaan ratten en muizen worden uitge roeid'. Het was de sterfte onder deze knaagdieren die het eerst achter docht wekte en tot de ontdekking van de pest leidde. De ..Daily Telegraph" logenstraft het bericht dat Evelyn Wood Kit chener zou opvolgen. De ambtelijke verliezenlijst meldt dat de Engelschen bij Meirings- poort in het district Oudtshoorn den 31 sten Januari een gesneuvelde en een paar gewonden hebben ver loren. Luitenant Fouke en vier yeo men zijn gevangen genomen. Dominé Bosman, de voornaam ste Hollandsche predikant te Pre toria, heeft een onderzoek ingesteld naar zekere beschuldigingen van aanranding en andere vergrijpen, die naar men wilde beweren, door Britsche troepen bedreven waren. Hij heeft zijn bevinding openbaar gemaakt, dat er geen waarheid hoe genaamd in deze aanklachten schuilt(?) De Zuid-Afrikaansche rapporten in de .London Gazette" eenerzijds van White, anderzijds van Bulier over Ladysmith en Natal beslaan tien kolommen in de ..Times" en gaan vergezeld van een kritiek van Roberts. Robets keurt het af in White dat hij zich op Ladysmith heeft samengetrokken, gehoorza mende aan de inblazingen van de burgerlij ke overheidspersonen, maar keurt zijn naderhand geno men besluit om Ladysmith te ver dedigen goed. Roberts stemt even zeer in met de loftuitingen van Bul- Ier en Hunter op de Engelsche sol daten, wier volharding en moed echter grootendeels geneutraliseerd werden door gebrekkige aanvoe ring, defecte wapens en gebrek aan transportmiddelen, gelijk Roberts zelf in zijn rapporten over den veld tocht tot zijn terugkeer in Engeland erkent. Roberts onthoudt geen lof aan de Boeren. Hij prijst hun plaat- selijke kennis, beweeglijkheid en kloekheid, maar spreekt uitdruk kelijk de meening uit dat voor het herstel van de rust in Vrijstaat en Transvaal een algeheele volksont wapening noodig is die moeilijk maar met veel geduld uitvoerbaar is. Roberts -pleit Broadwood vrij van schuld voor de nederlaag van Sannahspost, maar niet Golvile voor de ramp van Linclley. Roberts komt tot de slotsom dat, ofschoon het En gelsche leger in Zuid-Afrika groot is, het toch onvoldoende is voor het uitgestrekte oorlogsveld. CHINA. De „Times" verneemt uit Peking dat Rusland door den Chinee- schen gezant te Petersburg de spoorwegen naar Sjanghai-kwan, Nioetsjwang en Sing-ming-ting tracht te koopen. Rusland stelt voor de koopsom af te trekken van de schadeloosstelling waarop het aan spraak maakt wegens de vernieling van de spoorwegen in Mantsjoerije tijdens de onlusten. De correspon dent stelt deze transactie voor als een inbreuk op het tractaat van 1S98, waarbij de Chineesche regee- ring zich schriftelijk heeft verbon den geen van de bovengenoemde lijnen over te doen aan een vreem- de mogendheid. Stadsnieuws Haarlem, 12 Februari 1901. Bron gebouw. Eene prettige vroolijke kinder schaar bewoog zich Zaterdagavond in de groote zaal van 't Brongeb., waar 't kinderhal onder leiding der heeren Martin Zonen plaats had. Een ieders gelaat teekendie blijd schap; de glinsterende, van vreug de stralende-, oogjes, de roode wan getjes dat alles getuigde dat het jonge volkje, door die heeren Mar tin om zich heen verzameld, pret hadden; dat echte naïeve kinderlij ke ^enoegen, hetwelk door de oude ren in T bijzonder de ouders met veel welgevallen wordt opgemerkt. Nimmer worden zü moede om te zien naar die gezellige, drukke, iF a i i 1 e t o a». 39) En waar zijn die luehtkastee- len van jou dan wel Claude en hij keek haar scherp aan. In Span je of in Duitschland Daar heb je toen je opvoeding genoten en was daar toen ook niet een jong soldaat, die je leerde wat liefde was. ze°- Claude? Zij glimlachte peinzend. Hij leerde mij niet wat liefde is Ralph, maar waaruit liefde be staat, Hij moet wel heel onhandig geweest zijn, dat hij niet een stap verder is gegaan neemt de be minnelijke jonge luitenant geen teeder plaatsje meer in, in je hart? Ik ben hem nog zeer genegen, maar als gij menschenkennis be zit, zooals ik wel geloof, zou je be ter weten, dan ik je zeggen kan dat ik hem niot liefhad en nooit zou kunnen liefhebben; dat wil zeggen, als je je nog herinnert hoe ik over hem snrak. Je hebt nooit iets onvriende lijks van hem gezegd, sprak Bran don, eenigszins verbaasd over haar ernst. Neen, maar ik sprak altijd over hem als over een jongen, die nauwelijks wist wat hij wou. Als ik ooit iemand liefhad zou hij mij meer dan heilig zijn en zou ik niet zoo gewoon over hem kunnen spreken. Zi j rustte met haar elleboog op de knie terwijl zij sprak, en staarde over de zee. met zoo'n ernstig pein zende uitdrukking op haar gelaat, dat Raluh er door getroffen werd. De man, dien jij liefhebt. Glau de, mag gelukkig geheeten worden, zeide. Brandon. Dat hoop ik. Ralph, maar ik wensch niemand lief te hebben, ïk kan niet gelukkiger worden dan ik nu al ben. Brandon stond op na.m haar hoed en hing dien aan een tak. Naast haar plaats nemende, sprak hij toen Is 't je bedoeling, om onge huwd te blijven? Neen, een gelukkig huwelijk, als dat van tante Selley zou ik ver re verkiezen boven iets anders. maar dan moet men den waren Joseph treffen wat niet makke lijk is. Je hebt dien dus nog niet ge vonden vroeg Branden, glim lachend, terwijl hij haar lief fi guurtje gadesloeg, en haar ernstig peinzende oogen. Ik heb nog niet veel gezocht, hernam zij lachend ik voor mij beloof, dat de ware Joseph :t hart binnen sluipt, als een dief in den nacht. Ja, lieve, dat is ook zoo. Dit is iets waarin ik veel belang stel, en bovendien draag ik de Verant woording in deze kwestie, in elk geval nog tot het volgende jaar. Als je keus mij niet bevalt, kan ik je mijn toestemming onthouden, sprak Brandon. En wees er van overtuigd, dat ik gebruik zal ma ken van mijn recht. Ik heb nooit kunnen vermoeden dat ik zoo op macht gesteld zou zijn. Ik geloof niet, dat ik je veel last zal bezorgen, zeid'e Claude, droomerig, weer een stilte, go durende welke Brandon met zijn stok de grasjes afsloeg. Toen. zich plotseling tot haar keerend, begon hij te zeggen Luister eens Claude. Iets in zijn stem kwam haar vreemd voor, minder kalm en af gemeten dan gewoonlijk. Zij keek hem verschrikt aan, toen een vroo. lijk „Hallo" van rechts hen beide plotseling in die richting deed kij ken. Zij zagen twee ruiters naderen die zij al spoedig herkenden als Sir Philip Brandon en O Tiara. Dat is een meevaller, riep laatstgenoemde. Sir Philip en ik hebben eindeloos rondgezworven. Ik dacht dat wij een korteren weg hadden gevonden, maar in plaats daarvan zijn wij verdwaald. De inwoners schijnen hier hun eigen de hemel weet waar, hadden rond gedoold, kwamen wij eindelijk op een karrewev die ons hier naar het strand bracht. Het komt allemaal door O'Ha- ra, voegde Sir Philip er aan toe. Hij is altijd zoo heilig overtuigd dat hij geblinddoekt overal den weg kan vinden, in welk land ook. Jou groote gebrek, mijn beste jongen, schuilt hierin, dat ie niet genoeg verbeeldingsvermogen be zit. Jij komt makkelijk genoeg m moeilijkheden, maar je kunt er je nooit uitredden. Nu wij -juffrouw Tracey voor gids hebben gevon den, zijn wij gered. Ik geloof dat u langs het strand kunt rijden tot aan hot dorp, waar u den grooten weg weer vindt, sprak Claude, Wat zeg je van de Feathers to ne paarden? vroeg Brandon, die eerst hel voorhoofd gefronsd had, toen hun heerlijk „solitude a deux" gestoord werd. Hierop begon O'Hara ovre dit on derwerp uit te weiden, en trachtte Claude vergeefs 'hem te begrijpen. Ik geloof dat het lijd is om naar huis te gaan, zeide zij kort daarop, anders komen wij te laat voor het diner. Wat zien Uwe paarden er vermoeid en stoffig nil. Zooveel hebben zij toch niet geloopen, maar het is een afmatten de dag. Als gij naar huis gaat, gaan wij met u mee. Wij kunnen het pad over de duinen ook best ne men. Ja, maar voor paardon is het toch ondoenlijk. Tegelijk stapten allen op, Clai.de en Sir Philip vooraan. Sir Philip was minder levendig dan gewoon lijk; gedurende het gesprek, maak te hij een paar zeer sombere op- woelige jeugd, die nog zoo echt on bezorgd feest viert. En telkens weer aanschouwden de ouderen die aan- dige. dansende paartjes, die zoo bevallig vaak de moeilijkste dan sen ten uitvoer brachten. Van 7 uur tot 11 uur duurde het kinderbal, en steeds stijgende was de feestvreugde. Toen als intermez zo een galon a la rose werd uitge voerd, was de feeststemming er bij de in keurige, frissche kleedij ge stoken jeugd'reeds flink in en toen aan het slot een cotillon werd uit gevoerd en het jonge volkje met papieren mutsen, mirlitons en vlag getjes onder leiding van de hee ren Martin een ommegang deed, door de zaal, toen bereikte de vreug de haar toppunt. Met vlaggen en mutsen werd gezwaaid, er werd gejuicht, gejubeld, gehuppeld en gesprongen. Genoegen was te zien op ieders gelaat. Én wat een aar dig gezicht leverde die kleurig en fleurig uitgedoschte paartjes op. Nog éénmaal werd gedanst, dan hief de- muziek „Het Wilhelmus" aan en met een luid1 hoera, door ve le kinderstemmen aangeheven, nam het jonge volkje afscheid van dit uitstekend geslaagde kinder feest. waarvoor den leiders een woord van hulde niet mag worden onthouden. Na afloop van het kinderbal werd nog eenige uren zeer gezellig door de ouderen gedanst. Specialiteiten-Voorstelling. Het was gisteravond in de groo te zaal der Sociëteit Vereeniging duideliik merkbaar dat men ge wacht had op verandering van spe cialiteiten gezelschap om weder het gewone bezoek aan de zaal te bren gen. In groote getale was het pu bliek opgekomen, afgaande op de reclame door den heer Castri ge maakt, dat werkelijk een goed ge zelschap zou optreden. En waar lijk het publiek is niet bedrogen. De voorstelling was het geld waard. Noemen wij in d'e allereerste plaats de werkzaamheden van den man met de feeënhanden Willini le Masque, die ieders verbazing wekte door de ongeloofelijke goo cheltoeren., wij mogen ook die an dere artisten niet vergeten en roe men zeer de buitengewone krachts oefeningen van den man met het Leeuwengebit, Mr. Charles Boes- nac, de werkzaamheden op den te lefoondraad d'oor Mad. Leonardi en die van den trapéze equilibrist Mons. Bernardino. Voor vroolijke afleiding was goed gezorgd door het doen optreden van de goede Hollandsche Duellisten, den heer en mevr. van Laar, die het publiek uitstekend wisten te amuseeren. Kortom, wij durven gerust be weren dat de directeur Castri aan elk der aanwezigen een genoegelij- kon avond hoeft bezorgdzoodat hij merkingen, en toen er over kolonel Clavering werd' gesproken, zeide hij tot Claude dat Clavering, vol gens zijn overtuiging, een humeu rige, onverschillige baas was Om kort te gaan, hii (Sir Philip) kon niet begrijpen hoe juffrouw Selley zoo iemand aardig kon vinden Maar zij vindt hem niet aar dig, zei Claude. Waarom staat zij dan toe, dat bij haar tot het uiterste verveelt en haar voortdurend in beslag neemt? Omdat zij niet anders kan. Niemand komt tusschen beiden en Kate is er het meisje niet naar' om grof tegen hem te zijn. Buiten dien, wat kan het schelen? Over een weekje of zoo gaan wij hier vandaan, en zullen wij waarschijn lijk nooit één van u allen terug zien, behalve natuurlijk mijnheer Brandon, arme man hij kan mij niet makkelijk van zich afschud den. Gelooft u. dat hij dat graag zou doen? vroeg Sir Philip met be- teekenis, en vervolgde Mis schien zal Clavering wel beletten dat hij uit het oog wordt verloren. De reis van Thirlstane Manor naar Londen is niet zoo lang en lastig.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1