hardrijden over 500 en 10.000 meter en /Zondag 17 Febr. hardrijden over 1500 en 5000 meter. Ie prijs gouden, 2e :Prijs zilveren, 3e prijs bronzen medail- ile, benevens een eereprijs voor denge- ne die 3 van de 4 wedstrijden wint. IJssport. Onze landgenoot Greve is niet bij zonder gelukkig geweest in de wereld- kampioenschappen te Stockholm, daar hij zich slechts derde wist te plaatsen. Men vergete-echter niet. dat hij hier niet nog sterkere tegenstanders had te kampen dan te Davos. De totaal-uitslag was 500 meter lc Wathen in 54 sec. 2e Jahre in 54 3/5 sec.; 3 Löhrdahl in o4 4/5 sec. 5000 meter. Ie Gundersen in 9 min. 56 4/5 sec., 2e Greve in 10 min. 7JI/5 sec., 3 Wathen in 10 m. 151/5 sec. 1500 meter. Ie Wathen in 2 min. 43 2/5 sec., 2e Gundersen in 2 min. 444/5 sec. In dezen wedstrijd had Greve het, on geluk een schaats te breken. 10.000 me ter. Ie Wathan in 20 min. 13 2/5 sec., 2c Greve in 20 min. 37 sec., 3e Gundersen in 20 min. 47 sec. Wathen is dus wereldkampioen in hardrijden voor 1901, daar hij in drie van de vier afstanden eerste aankwam, 2c Gundersen, 3e Greve. Voetbal. Tot 2e voorzitter van den N. V. B. is gekozen de heer Ch. J. Engelherts. Voor de daardoor ontstane vacature van commissaris zijn gecandideerd de heeren G. J. van Dorsser, te Dord recht, en P. A. do Haan, te Leeuwar den. BEKERWEDSTRIJDEN. Volharding—Quick (Amersf.) uitge steld. D. F. C.R. A. P. niet doorgegaan wegens onbespeelbaar terrein. RapiditasHaarlem, idem. H. B. S.—H. F. C. Op 't goed bespeelbare terrein aan de Valkenboschlaan stelden Zondag de heide elftallen zich op. H. B. S., dat liefst vier invallers had, speelde zeer slecht en de Haarlem mers zwierven dikwijls om 'tHaagschc doel. Het spel is aan beide kanten zon der vuur en er komt eerst wat leven in de brouwerij als H. F. C. een goede kans weet te benutten en doelpunt. De- Hagenaars zetten nu even alles er op om gelijk te maken, hetgeen dan ook gelukt, zoodat met rust de stand is: 1—1. Na de pauze 't zelfde liedje, lauw en lusteloos wordt voortgespeeld en 't is meer geluk dan wijsheid als H. B. S. na een kwartier voor tijd de leiding neemt en die behoudt, zoodat ze wint met 2—1. Haarl. Voetbal Bond. Oranje—H. F. C. Deze clubs ontmoetten elkander Zon dag op 't veld van eerstgenoemde. II. F. C. dat iets sterker is. zit direct op Oranje's terrein, doch zonder nog te doelpunten. Integendeel is het Oranje, dat eenige minuten later de leiding neemt, wat door de Blauwwitten spoe dig met een tegenpunt beantwoord wordt. Beide partijen krijgen dan nog eens het leder door 't doel en de stand is met rust 22. Daarna is H. F. C. meer en meer de aanvallende partij en weet dan ook het derde doelpunt te maken. Hierna wordt niet meer ge scoord hoewel beide partijen hard wer ken, en wint II. F. C. dus met 32. Wielrijden. Viruly begeeft zich dezer dagen in training op de Tilburgsche baan, hij heeft het ernstig voornemen dit jaar aan de wereldkampioenschappen deel te nemen. Ook Gelderman denkt in deze kam pioenschappen uit te komen. Diehle en v. d. Tuijn worden beiden amateur. Zij zullen zich spoedig voor tandem in training begeven, teneinde in de wereldkampioenschappen mede te dingen. Tuf. Tuf. Toen de shah van Perzië in den vo- rigen zomer uit Parijs vertrok met ver scheidene automobielen, nam hij een jongen Franschen werktuigkundige mee tegen hoog salaris voor het onder houd der rijtuigen. De shah, die zeer tevreden over zijn werk moet zijn, heeft hem nu benoemd tot... minister voor de automobielen! Wortelen. In den circus Schumann te Berlijn zijn de intern, worstelwedstrijden begonnen. De Duitscher Strenge wierp na 7 min. den Nederlander Bronken; de Franschman Sabes II legde zijn landgenoot Poirée in 19 min., terwijl de Turk Halil Adali den Duitscher Axer in 13 min. overwon. Atliletiek. Voor den internationalen wedstrijd om het kampioenschap van Europa in gewicht, heffen en worstelen uitge schreven door de Rotterdamsche Ath- letenclub Hercules, op Woensdag 13 Februari in den Tivoli Schouwburg, zijn tot nu toe ongeveer 90 binnen- en buitenlandsche deelnemers ingeschre ven. Hieronder komen o. a. voor: Jo seph Ziegelmaier, Stuttgart, (Athle- thiek), Aug. Lücker, Miiljieim, a. d. Ruhr, (Gewichtheffen), Thomas Herr- feld, Mülheim a. d. R., Kampioen van Miinchen (Worstelen), W. Sieger, Otto Grandpair, Wiesbaden (Worstelen), Ph. de Haas Amsterdam (gewichtheffen); W. Zimmerman, Amsterdam, (Worste len), C. Rosierse, Den Haag. Kampioen van Nederland 1899 (Worstelen.) Roeien. Dit jaar zijn, behalve die van de Ko ninklijke en Hollandia, twee groote internationale roeiwedstrijden te ver wachten en wel een van de Rotterdam sche Roei- en Zeilvereeniging ,.De M aas", en een van de Delftsche Stud. Roeiver. „Laga". Beide wedstrijden Zullen vermoedelijk op „De Zwet" ge- noticien worden, waar reeds vroeger met succes roeiwedstrijden plaats had den. ingezonden mededee- lingen. 30 cents per regel. Het water Vichy Célostins, is wegens zijn succes bet voorwerp van talrijke namakingenmen moet dan ook zorgdragen op de hals der flesch het blauwe schijfje »Vichy Etat" te eischen, daterue echtheid van waarborgt. Letteren en Kunst. „Eigen Haard" geeft deze feeslweck eigenaardig genoeg de portretten van Prinses Wilhelmina en Prins Willem V, bij het artikel „De Stadhouders van Friesland uit het Huis van Nassau", door mr. M. C. Nijland. Bij de repro ductie van „Huiselijk maal," naar ie mooie schilderij van mej. Elisabeth Nourse, schreef de redactie een goed- gesteld bijschrift. Edw. B. Koster dicht te „Winter", een sonnet van levendigen verve. Ook „Winterleed" is goed ge voeld. Dr. Rombouts zet zijn artikelen „Voor onze Amateur-fotografen" voort. De reproducties van photographieën. in het artikel opgenomen vooral hel Gezicht op de Korte Kade te Rotter dam, van de „Oostzijde van den Kra- lingschen Plas" zijn zóó uitstekend ge slaagd, dat men een afbeelding van eea schilderij of crayon-teekening voor zich meent te hebben. „Lel middelpunt van Europas be langstelling" schrijft de redactie van „Op den Uitkijk", boven een artikeltje gewijo aan de feestweek. Er is een af beelding van Het Paleis 't Loo, uit het park gezien, bijgevoegd.Bij „Langs een Omweg naar de Oost" behooreu eenige fraaie photo's, genomen in China. Vooral in het plaatje der Japansche meisjes bewonderen wij den verfijn den smaak en de onnavolgbare gratie der Chineezen. Land- en Tuinbouw. De uitvoer van bloembollen heeft in 1900 ongeveer 1.600,000 KG. meer be dragen dan in 1899. (Krelage's Bloemhof). INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich 7aet aansprakelijk. Van imezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Emma Nevada. Zaterdag jl. had in de Schouw burgzaal van 't Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam eene opvoering plaats van de Traviata, opera in 4 actes van Verd'i, met Emma Ne vada in den titelrol. Nog onder den indruk van 't geen deze kunstenares ons Woensdag avond bij de opvoering va.n Fran- chemont de Marskramer had doen genieten, woonde ik deze uitvoe ring bij. Als opera kon mij Verdi's Tra viata (Violetta) nimmer bekoren. De handeling is weinig belangwek kend. Lange aria's en duo's versierd met trillers, stacato's en chroma tische gangen wisselen elkander af. Slechts twee personen treden op den voorgrond, Violetta en Ro- dolphe d'Orbel. 't Is dus geen won der dat, wanneer deze rollen niet in uitmuntende handen zijn, 't ge heel weinig bevredigen kan, hoe hoog wij de opera als compositie ook stellen mogen. Maar Emma Nevada als Violet ta, Emma Nevada als de wereld- sche, door eene doodelijke ziekte aangetaste vrouw, Emma Nevada als de met ongebreidelde hartstocht beminnende Traviata, en wij houden op met denken, met rede neeren, wij worden weggerukt uit onze omgeving, medegesleept door het talent van deze, door God bege nadigde vrouw. Ik zal eene zwakke poging wa gen, den indruk te beschrijven, welke de kunstenaresse op mij en waarschijnlijk ook op 't grootste deel der talrijke toehoorders ge maakt heeft. In de groote Aria aan 't slot der eerste acte geeft zij een proefje van zangkunst, als zelden gehoord is, hier komt haar heerlijke stem tot 't volste recht en als zij onder 't zingen van een lang uitgehouden triller van 't tooneel ijlt, barst 't publiek in een spontaan vreugde gejuich uit en wordt zij zesmalen achtereen teruggeroepen. De zan geres hare triumphen gevierd. In de 2e en 3e acte treedt de ac trice meer op den voorgrond:, wa gen wij 't niet te zeggen, wat ons meer boeitde als uit hooger sfee- ren tot ons komende stem of 't heer lijke spel dezer veelbegaafde. Maar de besliste, alles overwel digende indruk geeft ons haar spel in het laatste bedrijf. Daar ligt de beklagenswaardige vrouw op haar ziekbed, aanstonds hare stervens sponde uitgestrekt. Zij ontwaakt zij weet, dat haar stervensuur daar is nü berust zij, maar aanstonds klemt zij zich met de kracht der wanhoop aan 't leven vast. Zij wil leven en beminnein. O, wonder. Almachtige God Levenskrachten voel ik ontwakenl zingt zij ensterft. Deze diep tragische momenten vertolkt zij op eene wijze die ieder aan hare lippen doet hangen, ieder doet medeweeraen, wanneer naar geliefde over haar treurt. Emma Nevada, gij hebt ons God delijke kunst geschonken 1 Dat ik ieder, die waarachtige kunst lief heeft, aanraad Woensdag naar onze Schouwburg te gaan, is Licht te be grijpen1. Laten wij Haarlemmers toonen, dat we talenten als Me vrouw Nevada, naar waarde weten te schatten. J. DE NOBEL. Vervolg' Stadsnieuws. Stukken van den Gemeente raad. B. en W. stellen voor een adres van II. van der Vossen te Benncbroek, houdende verzoek tot het in huur ver krijgen van grond aan de Leidsche Vaart, in te willigen. Tengevolge van het overlijden van den heer W. D. Nolting, lid van het Burgerlijk Armbestuur, is een plaats in dit bestuur opengekomen. De overledene zou op 1 Juli 1902 heb ben moeten aftreden. B. en W. beve len voor deze betrekking aan: 1. H. Sclle, 2. J. H. Droste, 3. J. J. Machielse. Nu de brug over de Ooster.singel gracht weldra voor het publiek ver keer opengesteld zal zijn, is het noo- dig, dat tot de benoeming van eenen brugwachter worde overgtegaan, die met de bediening der brug wordt be last. Tevens zou hem de zorg voor de verlichting in de straten van den Veer- polder kunnen worden opgedragen. Voor eenigen tijd werd een zinker in de Oostersingelgracht gelegd voor den aanvoer van gas van de toekomstige lichtfabrieken naar de stad. Om het in den Veerpolder gelegen stadsgedeelte reeds thans van gaslicht te voorzien, zou het aanleggen van een tweeden zinker noodig zijn, wat met het oog op den korten tijd, dat deze dienst zou doen, te groote kosten zou vergen. Daarom achten B. en W. het ge- wenscht, dat voorloopig in de verlich ting worde voorzien door petroleum- lantaarns. Voor de zorgen biervoor zou aan den brugwachter eene wekelijksche ver goeding van f 2 kunnen worden ver strekt, behalve zijn gewone weekloon van f 10, met vergoeding van uniform- kleeding. De kosten van het aanschaffen der lantaarns worden door B. en W. ge raamd op f 75 en de wekelijksch daar aan verbonden onkosten op f 1. B. en W. doen de volgende voor dracht, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag ver leend aan den heer W. de Hoog Az„ leeraar in de Nederlandsche en Engel- sche taal- en letterkunde aan de Hoo- gere Burgerscholen met 5- of 3-jarigen cursus, tegen Maart a. s.1. G. Nolst Trenité te Utrecht; 2. E. Kruisinga, te Appingedam; 3. J. A. Bruins te Am sterdam. B. en W. stellen voor in te willigen het verzoek van W. de Graaf, houden de verzoek om een door hem te bou wen perceel aan de Zoetestraat No. 15 hooger te mogen optrekken dan ander half maal de breedte der aangrenzende openbare straat. Daar Ged. Staten het gewenscht achten, dat ook de strafbepaling, op genomen in de onlangs gewijzigde ver ordening op het bevaarbaar houden van het water genaamd het Vuilrak, een wijziging onderga, stellen zij voor de verordening opnieuw in haar geheel vast te stellen. B. en W. hebben daar tegen geen bezwaar. F. Teding van Berkhout en 32 mede-onderteekenaren, verzoeken den Raad niet in te willigen een verzoek om de lijn van de Noord-Zuid-Holland- sche Stoomtram-Maatschappij door te trekken tot aan de Paviljoenslaan; en tusschen de boomen staande langs het voetpad van den Dreef en het open veld voor het Paviljoen, de halteplaats met wachthuis voor dien tram te maken. Daardoor zou de Raad anders mede werken tot het scheppen* van een toe stand die een der schoonste gedeelten van Haarlem zal ontsieren. Daar verbetering van den econo- mischen toestand der vrouw door vak opleiding. bij de tegenwoordige wijze van inrichting der Kook- en Huishoud school en van de Wilhelmina-Naai- scliool, beiden alhier, niet kan bewerkt worden, wenschen besturen over te gaan tot ontbinding dier vereenigingen en stichting van een nieuwe, genaamd „Vakopleidingsschool voor vrouwen", die het voorgestelde doel zal kunnen bereiken, behalve door toevoeging van meerdere vakken aan het thans reeds gegeven onderricht, vooral door het opleiden van meisjes tot dienstboden, door het oprichten eener crèche-fröbel school waar kinderjuffrouwen gevormd kunnen worden en van eene cursus tot opleiding van costuumnaaisters. Dit laatste vooral wordt krachtig toe gejuicht door werkgevers hier ter ste de en door de commissie voor Maat schappelijke Belangen, die te dier zake een onderzoek instelde. Bestuurderen vragen nu meerderen steun dan tot dusver. Zij zullen daartoe aanvragen een subsidie van het Rijk en de provincie; doch hen is medege deeld geworden, dat de gemeentelijke subsidie daartoe van f 250 voor elk der vereenigingen (dus f 500) voor beiden op f 1200 moet worden gebracht, in gaande 1 Januari 1902, voor 3 achter eenvolgende jaren. Met ernst dringen bestuurderen op het verleenen hiervan aan, omdat zij overtuigd zijn, dat opleiding van de vrouw voor beroepen die haar in alle maatschappelijke en huiselijke om standigheden geschikt maken, om hare taak te vervullen, van het grootste be lang is voor de toekomst der Maat schappij. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 13 Febr. 1901, des namiddags ten 11/2 ure 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel van B. en W. verhuring grond Leidsche Vaart aan H. van der Vossen. 3. Id. id. aanstelling brugwachter brug Oostersingel. 4. Id .rechtsgeleerde commissie vast stelling verordening bevaarbaar hou den Vuilrak. 5. ld. B. en W. bouw perceel Zoete straat 15. G. Id. id. adres T. L. Janssen bouwen op voor tuin bestemden grond Kenau park. 7. Id. id. wijziging verordening St. Elisabeth's of Groote Gasthuis met schrijven Regenten. 8. Benoeming leeraar H. B. Scholen met 5- en 3-jarigen cursus. 9. Benoemiug lid Burgerlijk Armbe stuur. 10. Verslag opzichter gasverlichting over December 1900. Schouwburg. De tweede voorstellin- van „Zon nestraaltje" die Zondagmiddag plaats vondi, had weer een even groot succes als de vorige, hoewel de opkomst van het publiek bedui-., dend minder was. Met veel genoegen hebben wij de voorstelling bijgewoond van ,,cle Brandstichter" door het gezelschap van het Paleis voor Volksvlijt. Dit drama van Mosenthal werd inder tijd vertaald door Veltman, die met de rol van Matthijs steeds een bij zonder succes had. Deze rol werd thans vervuld door den heer Ver hagen deze tooneelspeler geeft niet het treffende spel van Veltman. Zijne valschheid uit zich op eene andere meer luidruchtige wijze., doch valschhefcl blijft het en wij zijn er van verzekerd, d'at de indruk van zijn spel op het groote publiek nog eenigen tijd nagewerkt heeft. Zeer mooi was ook het spel van mevrouw Potharstr Grader, die meermalen bij open doek, leven dig geapplaudiseerd1 werd. Do vertolking van het oude dra ma is bij dit gezelschap in zeer goede handen. Dikte van het ijs. Misschien weet niet iedereen, dat zoodra er ijs is, vanwege het gemeen tebestuur boringen worden gedaan op verschillende plaatsen, om het ijs te meten. Alles minimum van dikte, ver- eischt voor een veilig verkeer, wordt aangenomen 9 cM. Bij de opneming op 11 Januari was op de meeste plaatsen het ijs al dik ker. Op Heerenvest en Burgwal was het toen al 11 cM„ op Gasthuis- en Raamsingel al 12 1/2 en op het Zuider Buitenspaarne zelfs 13. Den 12den wer den opnemingen gedaan op andere plaatsen, toen was het overal boven het minimum. Alleen op den Zijlsingel had het ijs 't nog maar tot 10 cM. ge bracht, de Kloppersingel was op twee plaatsen 11 cM. dik, elders voor Rozen hagen 14 en voor den Jansweg 13 cM„ zeker een belangrijk verschik We vin den het Spaarne achter het haven kantoor aangeteekend voor 14 cM., ter wijl van de 4 opnemingen aan den Schotersingel drie aanwijzen 13 1/2 cM. en een 12 cM. een wenk om altijd voorzichtigheid te betrachten. Vier dagen later, 16 Januari, is de dikte verbazend toegenomen. Het Z. B. Spaarne is 17 1/2, 18 1/2, ja 19 1/2 cM. dik. de Kloppersingel is minstens 16, hoogstens 17 1/2, het Spaarne achter het havenkantoor meet 16 cM„ de Zo- mervaart bij den molen is 19 1/2 en de Mooije Nel brengt het zelfs tot 20 cM. In deze lijst, waarvan wij er hierbo ven slechts enkele vermeldden, komen van 11 Januari af de Leidsche Vaart, de Brouwersvaart en de Zijlsingel met de laagste cijfers voor. Op 16 Januari vinden we de Leidsche Vaart nog met 13 en 14 cM„ de Brouwersvaart en de Zijlsingel zelfs met 12 cM. aangetee kend. Den 12den Januari was de Leid sche Vaart nog maar 10 cM. dik, en den 11 den had ze pas het voorgeschreven minimum van 9 cM Hieruit blijkt, dat dit veel gebruikt gedeelte niet tot de sterkste behoort Gasthuis-quaestie. Thans geven ook de Regenten van het St. Elisabeth's of Groole Gasthuis hun gevoelen over de verschillende voorstel len van B. en W„ in de eerste plaats over de verhouding van het Gasthuis tot de gemeente. Nadat de Raad in 1854 het gasthuis had geplaatst op de lijst der instellin gen van weldadigheid, is het gesticht steeds geweest een gemeentelijke in stelling, van gemeentewege door regen ten bestuurd, zonder evenwel, naar het burgerlijk recht eigendom der gemeen te te zijn. Mogelijke twijfel die hierover nog bestaan kan werd in 1869 wegge ruimd, want toen besloot de Raad te gen den zin der toenmalige regenten het Gasthuis uit te breiden. Dat het niettemin werd doorgevoerd bewijst dat zoowel Raad als regenten het Gasthuis beschouwden als eene Ge meente-instelling. Regenten vertrou wen, dat, wanneer dit is uitge maakt, de Raad zal voortgaan met het verschaffen der noodige gelden j_- subsidiën, opdat zij in staat zullen zijn de gemaakte verordening na te komen. Regenten zouden betreuren als de Raad aannam het voorstel van B. en W. om ter waarborging dat niemand die daartoe niet in de termen valt in het Gasthuis kosteloos verpleegd wordt, de tusschenkomst in te roepen van het Burgerlijk Armbestuur. Is dit lichaam daartoe aangewezen? Een goed werk man zal als hij ziek is toch niet de hoo- ge verpleegkosten, f 5.60 per week, kun nen betalen. Liever zouden Regenten zien dat de zware taak dezer beoordee ling, tot nu toe in handen van den pen ningmeester en den huismeester over ging op B. en W. zelve, bijgestaan door hunne ambtenaren en door die van den gemeente-ontvanger, op de wijze als voor het kosteloos onderwijs op de ge meentescholen geschiedt. De beslissing over al of niet kostelooze verpleging zou den regenten niet aan de opuame wil len doen voorafgaan, maar er op willen laten volgen. Dan kan het grondig ge schieden en behoeven de patiënten niet te wachten. In Rotterdam is iets dergelijks. Daar wordt van de opneming van ie dere» lijder tot kostelooze verpleging zoo spoedig mogelijk kennis gegeven aan het burgerlijk armbestuur. Heeft dit niet binnen acht dagen na de op neming bevestigd, dat voor kostelooze verpleging termen bestaan, dan mag do lijder, ten ware vervoer naar zijne woning naar het oordeel van den geneesheer-directeur ernstige gevolgen voor hem zou kunnen hebben, in het Ziekenhuis niet langer kosteloos verpleegd worden en is hij in ieder ge val voor de verpleegkosten, naar het volle tarief der derde klasse of tot de helft daarvan, indien hij tot de min vermogende ingezetenen moet worden gerekend, sedert het tijdstip zijner op neming aansprakelijk. Deze regeling komt regenten zeer doelmatig voor; d. w. z. met de wijziging van Burgerlijk Armbestuur in B. en W. Regenten wijzen er op, dat in het St. Elisabeth's Gasthuis de kosten per ver- pleegdag in 1899 bedroegen f 1.711/2. In hetzelfde jaar waren ze in het Binnen- Gasthuis te Amsterdam f 1.63. Zij hou den zich overtuigd dat de verpleegkos ten in het Diaconessenhuis, de Maria- stichting en het St. Joannes de Dco- gesticht in welke gestichten B. en W. de verpleging willen bestendigen niet belangrijk lager kunnen zijn ge weest. In elk geval is aan te nemen dat indien alle zieken thans in het St. Eli- baths Gasthuis verpleegd, in die ge stichten werden opgenomen, de aan deze gestichten betaalde vergoeding van i per volwassene en 60 ets. per kind, geheel onvoldoende zoude zijn. Wanneer niettemin deze gestichten met deze betaling uitkomen, dan is daarvan de reden dat de algemeene kos ten door de opname dier patiënten niet stijgen en de vermeerdering der uitga ven zich vooral bepaalt tot de kosten van voeding en van medicijnen. Ditzelf de geldt voor het St. Elisabeth's Gast huis eu verklaart, althans ten deele, waarom na ^%97, toen met de proef werd aangevangen, hoezeer de bevolking vanhet Gasthuis verminderde, toch de kosten aanvankelijk niet gedaald zijn. liet is dus nog zeer de vraag of de op dracht der verpleging aan de drie ge stichten voor de gemeente financieel voordeelig is geweest. Mocht echter de verpleging werkelijk, verdeeld over vier gestichten voor de gemeente iets goedkooper wezen, dan staat hiertegen over toch dat, voor de verpleging der zieken, die verdeeling niet voordeelig kan worden geacht. Regenten betoogen verder met argu menten dat in een Gasthuis met slechts weinig zieken de verpleging met den besten wil niet zijn kan zooals die be hoort. Regenten vleien zich met de hoop dat onder de twee nieuwe regenten een der wethouders zal zijn, en hopen dat over de al of niet uitbreiding nog geen beslissing zal worden genomen, maar aan het aldus uitgebreide collegie van regenten wordt opgedragen de beide plannen van uitbreiding en verbetering nog eens na te gaan. Naar wij vernemen zal de heer Philip Loots zijn „Feestzang", dien wij in ons Feestnummer van 7 de zer opnamen, op verzoek van den heer J. I, Rogmans, instrumentee ren. De begaafde zanger zal het lied uitvoeren op een concert in 't Con certgebouw. De leerlingen van de Middelbare School voor meisjes, alhier, ont- vingen, op een telegram van geluk- wensching aan de Koningin en Haren gemaal het volgende ant woord Hare Majesteit en Zijne Konink lijke Hoogheid dragen mij op u al len te danken voor aangeboden ge- lukwenschen. Adjudant van Hoogstraten- De heer Tj. de Groot alhier slaag de voor het examen stenografie Oor spronkelijk Nederlandsch Alfabetisch Kortschrift, Groote. diploma le klasse. Zuiver en correct schrift. Naar wij vernemen is op de bin nenplaats van het politiebureau in de Smedesfraat een looze brand- kraan geplaatst, om de nieuw aan komende agenten van politie in Je behandeling d'aarvan te oefenen. Gevonden voorwerpen. Een leerboek. Een teekenboekje. Een grijze pellerine. Een doeshond en een bruine fikhond. Een puar handschoe nen. een zilveren broche. Een honden halsband. Een handmof. Een ring met tien sleutels. Een gouden oorknop met steen. Een fabrieksarbeider te Scholen werd wegens bedelarij aangehouden cn Ier beschikking van den officier van justi tie gesteld. Uit het gesticht „Meer sn Bosch" on der Heemstede wordt sedert Zondag een patient vermist. Een jongen kwam jl. Dinsdag bij een groentenhandelaar in de Groo le Houtstraat een paar potjes Lie- bigextract zonder betaling halen. Op aanwijzing van den winkelier werd de jongen eenige dagen later aangehouden en vertelde hij dat lat een onbekend man hem die boodschap had opgedras-en en daar- voor i> cents had gegeven. Vervolg Nieuwstijdingen. Leerplicht Enkele dagen geleden werd aan het boofd van een der gemeentescholen te Dordrecht gevraagd of de jongen van zekeren G. nhar huis mocht komen, daar zijne moeder stervende was. Na gedaan onderzoek is gebleken, dat de vrouw, die het knaapje kwam halen, zelf de „stervende moeder" was. (D- C.) orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 12 Febr. 1901, des namid dags van 1—2 uur, door deu heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. Choralfantasie F. Lux. 3. Sonate No. 3. A. Guilmant. a. Allegro maestoso. b. Pastorale. c. Allegro con brio. 4. Marche religieuse Gigout. 5. Aria: Pax Vobiscum.Schubert. marktnieuws Haarlem, li Febr. 1901. Artikelen. Aangev. Verk. Prijs. Boter 88 KG. 88 KG. f 1.25—1.40. Biggen 41 st. 41 st. 8.11.50. Schrammen 29 st. f9 st. 13.18.50. Aardappelen 39 HL. 30 HL. /2.2.50 Appelen 47 HL. 47 HL. 4.8. Peeren 51 HL. 51 HL. f 5.-9 173 H.L. witte tarwe f 6.60f 6.15. 95 HL. Rogge 4.90—/ 4.75. 210 HL. Ha ver 3.40—3; 50 HL. Paardenboonen f 6f 5.85; 34 HL. Bruine boonen 7.75 7; 20 groene Erwten f 8. KERKNIEUWS. Dinsdagochtend tot 10 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Woensdag, 3e der zeven Woensdagen ter- eere van den H. Joseph. Te 7 uur het Lof. Donderdagavond te 7 uur het Lof ter ecre van het Allerh. Sacrament. Zaterdag te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuze Mariabeeld. Te 6 uur het Lof ter eere van O. L. V. Van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Dinsdag te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius var Pa dua. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergade ring der Broederschap van den H. An tonius. Vrijdag te 8 uur gezongen II. Mis voor de overl. leden der 3e Orde van den II. Franciscus. 's Avonds te 7 uur het Lof. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Woensdag, des avonds te 7 uur het Lof. De IIH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus volgens gewoonte. (N. H. Ct.) Burgerlijke Stand. Bevallen 10 Febr. M. E. Groot Schulpzand, d. A. KapteinKoper, d. J. van NunenVeeninga, z. 8. E. M. GigengackViëler, z. 9. T. StolBrommer, z. H. Ruijzenaars- Otger, z. E. van DijkJunge, d. E. J. van> Loenenv. Halst, d. 10. C. A. van LeeuwenTeunissen, z. G. van GasterenGalis, d. 11. M. Philippovan Wees, z. 8. F. H. Klokv. d. Woerd, z. Overleden 8 Febr. M. M. Tre nité, 86 j. Wilhelminastraat. 10. A. E. PrinsenGijsing. 72 j. Scho tersingel. 10. A. J. Carp, 59 j. Zijl- weg. 9. P. v. Baekel, 3 md. Roze- steeg. Officieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hun ne beschikking van 29 Januari jl. aan P. Goedkoop Dz„ vergunning is ver leend tot uitbreiding van de machinale draaierij en stelplaats op het terrein der „werf Conrad", aan den Spaarn- dammerweg. Haarlem, 9 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: I/E HAAN IIUGENHOLTZ, L. B.- De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Haarlem, Gelet op de Hinderwet Brengen ter openbare kennis dat de bij beschikking van 9 October 1901, 7e afd. No. 1/431 aan S. Boots man verleende vergunning tot op richting van eene slachterij en roo- kerij in het perceel aan den Scho- terweg No. 44, van rechtswege is vervallen. Haarlem, 11 Febr. 1901. Burgem. en Weth. voorn. DE HAAN IIUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, ■T. W. VAN BILDERBKEK, L. S. errata. Kleermakersvereeniging D. E. V, In de advertentie van Zaterdag stond als aanvang 9'/, uur. Dii moet zijn 8'/, uur. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 6 Febr. A. Delmon te. wed. S. Aagurbie, venter in bo ter, te Amsterdam. Rechter-comm mr. B. Simons. 7 Febr. Jan van de Vusse, koet sier, te Hilversum. Rechter-comm mr. B. Simons. 8 Febr. I. H. M. Bastiaens, café houdster, te Amsterdam. Rechter comm. mr. B. Simons. 's-Gravenhage, 8 Febr. S. S. vai Wijnbergen zuiveraar van huizen te 's-Gravenhage. Rechter-comm mr. H. A. van Rees. 's-Hertogenbosch. S Febr. W. J Dekkers, schoenmaker, te Kaats heuvel. Rechter-comm. mr. D. We< seling. Geëindigd: M. H. Werner, decoratieschildei te Amsterdam. H. J. Schreuder, spekslager, t Hoogezand. JanVurens, winkelier, te Utrech

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3