Voor de hoeveelheid actueeler nieuws moet do Nabetrachting van den Ge meenteraad tot morgen blijven liggen. Ge;* - eendelijk Sladitliuis. In de Nieuwe Ct. van hedenochtend komt een ingezonden stukje voor van zekeren heer C. (waarom noemt de man zijn naam niet?) te Haarlem, die in antwoord op een bericht van den Haerlemschen correspondent over het gemeentelijk slachthuis, doet op merken dat Haarlems ingezetenen geenszins tot de overtuiging zijn geko men, dat de plannen tot stichting van een gemeentelijk slachthuis thans wel kunnen worden opgegeven, en verdGr, dat do slagers die niet in het gemeen telijk slachthuis mochten willen slach ten, verplicht zullen worden nieuwe slachtplaatsen in te richten op het ter rein van het abattoir. Over die meening van ..Haarlems in gezetenen" zullen we maar niet teveel zeggen. Waar evenwel de heer C. als gemachtigde van de burgerij durft spreken, daar mag ik als mijne opi nie wel te kennen geven, dat Haarlems ingezetenen, voor zoover ze niet hang zijn voor het abattoir om financieele redenen, onverschillig blijven voor zijn zegeningen. En of het Gemeentebestuur het recht bezit en den moed zal hebben om met voorbijgaan van alle vroeger gegeven vergunningen, de slagers te dwingen nieuwe slachtplaatsen te bouwen in de nabijheid van 't gemeentelijk slaclit- .huis, zal nog moeten blijken. Wij be twijfelen het ten zeerste. De Nederl. Slagerscourant is, zeer begrijpelijk, met de beslissing van den Hoogen Raad bijzonder ingenomen. Onder het opschrift: Eene belangrijke overwinning herinnert zij aan den loop van de zaak en releveert dat de kanton rechter te Groningen, in weerwil van de eminente verdediging van Mr. Brou wer, den slager aldaar ongelijk gaf. evenals de Rechtbank. Onder de stuk ken bij den Raad overgelegd, behoorde o. m. een noia, geschreven door Dr. ten Houten e. a. waarin op voortreffe lijke wijze de juridische quaestie wordt 'uiteengezet. „De vèr strekkende gevolgen van dit arrest voor 't oogenblik te beoordeelen, gaat niet aan," zegt de redacteur, dc heer Joh. Rüfer Jr., in dit artikel. „De kalmte moet eerst terugkeeren. Trou wens, er is geen haast bij en in vak-, dag- en rechtskundige bladen zal over deze zaak nog genoeg geschreven wor den." En ten slotte: „Er is allerminst eenige bitterheid in onze gedachten, terwijl we dit schrij ven, maar toch komt de wensch bij ons op: Och. of we alle motieven welke dooi de voorstanders van abattoirs zoo luide gepredikt worden, eens konden onder werpen aan de onzijdige uitspraak van ons hoogste Rechtscollege, welk een po ver figuur zouden ze maken, die nooit volprezen stedelijke slachthuizen!" aan. A. W. Klumper, K. de Reus en G. J. I.ottikhuizen, ziek weden-echtelijk had toegeëindigd. Bekl. was reeds meer wegens diefstal veroordeeld. Hij be weerde het vilt gekocht te hebben van get. Pirovano. Deze verklaarde „eerlijk en trouw" in, zijne „domheid" zelf me deplichtig te zijn geweest, evenals get. Grapendaal, en om de waarheid van deze bewering te doen uitkomen, sloeg hij met rjjn vuist op de balustrade. Getuige Dekker had Tuinman en Piro- vano samen op den weg gezien. Gra pendaal hierna gehoord, wist natuur lijk niet» van den diefstal af. Het O. 'M. achtte het bewijs geleverd en eischtc met het oog op bekl.'s ongunstig ver leden eene gevangenisstraf van 7 maan den. Het bestuur der alhier gevestigde Postdui ven-vereen iging „De Bonte Duif', bestaat uit de hecren: R. Slot, president; J. H. Bekouw, secretaris. Hazepaterslaan 8; A. T. H. Harms, pen ningmeester; P. van Daalen en J Smits, commissarissen. Genoemde vereeniging zal op Vrij dag 22 Februari een onderlinge ten toonstelling houden in de Bierquelle „De Groote Club". Heemstede. De Zaterdagavond gevluchte patiënt van het gesticht Meer en Bosch, ge naamd Hendrik Lep, is Woensdag in de nabijheid van bovengenoemd ge sticht levenloos uit een sloot opge haald. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. (Zitting van 14 Feb.) De eerste zaak was die van C. B. Her mann (niet verschenen), ex-directeur van de Vischmaatschappij „IJsland" te IJmuiden. Deze had in eene brochu re den heer Scholtens, den ingenieur der Prov. Waterstaat, die commissaris van deze maatschappij is en als zoo danig mede het ontslag van Hermann had geteekend. beleedigd. Deze brochu re was gericht aan verschillende leden der Prov. Staten van Noord-Holland. Als getuigen in deze zaak traden op de heeren M. C. van Pellecom, J. Drost, Mr. II. Ph. de Kanter en Joh. ter Hoff- sleede. De heer Scholtens releveerde, dat hij eene aanklacht had ingediend wegens srnaad. subs, beleediging. De rechtbank had gemeend, dat hier slechts het laat ste kon worden vastgesteld. De amb tenaar van het O. M. meende, dat deze beoordeeling juist was, aangezien hier geen sprake was van z.g. „faits précis" zooals die voor smaad worden geëischt. Verder zeide de subs, officier, dat hier niet de ambtenaar maar de per snon was beleedigd. De eisch luidde fbO boete, subs. 10 dagen hechtenis. P. J. A. Beaufort had op 17 Januari in beschonken toestand in de tapperij van A. J. Olthoff een ruit ingeslagen. Daarvoor werd eene gevangenisstraf vau 8 dagen geëischt. J. F. Tuin te Beverwijk stond terecht ter zake, dat hij in den nacht van 12 op 13 Dec. 19UU te Velsen eenige stuk- ken vilt, toehehoorende respectievelijk lijk vroeg, en dus moest zij opge offerd worden. Wat had zij zich zelf bedrogen Nog slechts een paar dagen geleden had zij zoo innig te vreden met hem rondgezworven, en hij zag er toen ook zoo geluk kig, zoo teeder-vriendelijk uit. dat elke blik uit zijn peinzende don kere oogen haar streelde. Was dat nu alles voorbij, voor goed uil? Dit was smart die zij alleen moest dra gen. waarover zij met niemand kon spreken, zelfs niet met Katie, maar, vooral niet, met Lady Elmslie. O was zij het. die Brandon liefhad? Het was moerelijk, maar zeker,was zij er niet van van één ding was zij overtuigd. Lady Elmslie moet haar redenen gehad hebben om haar de geschiedenis van Brandon s liefde toe te vertrouwen. Had zij haar eigen zwakheid zoo verraden dat Lady Elmslie het noodzakelijk vond haar eens de les te lezen Nu moet zij zich flink en sterk houden, zij moet langzamerhand een verwijdering te weeg brengen tusschen haar en Brandon, zii moet een eind maken aan het intieme vertrouwen dat tusschen hen is ontstaan, en dit alles ongemerkt. Dan dan o 1 waarop kon z" dan nog hopen? Binnenland. Parlementaire Praatjes. Van den diepen en ontróerenden in druk dien het. plotseling overlijden van mr. A. F. K. Hartogh had gemaakt, gaf de voorzitter uiting in eenige diep gevoelde woorden. Gisteren zoo sprak mr. Gleichman was bij no; vol levenslust in ons miduen, -.hans is hij plotseling gerukt uit ?ijnkri«.g en uit zijn werkzaam leven. De Kamer, eerbiedig staande deze woorden aanhoorende, gaf stilzwij gend haar instemming te kennen met het voorstel des voorzitters om hem te machtigen aan de nagelaten betrekkin gen de deelneming der Kamer te be tuigen. Namens de geheele regeering, maar ook als oud vriend, sloot Min. Borge- sius zich aan bij de goede woorden des voorzitters, betuigend dat het land veel in Hartogh verloor. En onder den indruk van het verlies dat de Kamer geleden had in een harer eminenste leden, dankte de heer Groen van Waarder den voorzitter en den Min. voor de hulde aan de nage dachtenis van Hartogh gebracht. Het was deze spr. die het algemeen debat opende over een weinig belang wekkend onderwerp, de regeling der toelating van schippers op koopvaar dijschepen en het aan boord daarvan in dienst nemen van stuurlieden en machinisten. Het algemeen debat, waarbij ook de heeren Fokker en Ver- hey zich deden hooren, had eigenlijk alleen ten doel om het partieel karak ter dezer regeling te doen uitkomen en ook Min. Lely gaf toe dat men met een eerste stap te doen had de quaestie der af- en aanmonstering bijv. maakte reeds voor later een punt van overwe ging uit. Men kwam dus vrij spoedig tot de artikelen en de daarbij voorgestelde amendementen. Bij art 1 kwam de comm. van rapp. met amendementen. Dit artikel bepaalt nl. op welke schepen de bepalingen der wet toepasselijk zijn. De commissie vilde daaronder ook brengen de door andere krachten dan stoom (electrici- teit, motoren) voortbewogen schepen, ook de stoomvisschersschepen (stoom trawlers en de te Scheveningen ge droomde „atoombommen"), doch de Min. achtte de examen-eischen uitslui tend op stoomwerktuigen berekend en vond die eischen voor stoomtrawlers en dergelijke K, zwaar, hoewel geneigd, bij een ander artikel, een beetje mee gaand te wezeu voor de zee-sleepboo- ten, die de heo. *n Mees en Groen van Waarder wildon uitzonderen. Het standpunt der Comm. van Rapp., die voor de stoomvisschersvaartuigen de zelfde eischen van veiligheid en des kundig beheer wilde vorderen als voor andere stoomschepen, werd door de heeren Verhey en Liefiinck verdedigd. De Kamer verwierp echter de door haar voorgestelde amendementen. Art. 2 eischt voor den schipper dat hij het diploma van stuurman voor de groote vaart zal bezitten. De C. v. R« w ilde ook het Nederland ersch a p Verbergen moest zij hoe zij leed, eischen. Min. Lely meende dat dit niet in deze wet, maar bij de regeling der zeebrieven thuisbehoorde, terwijl heer Groen van Waarder opmerlde; dat het-examen in elk geval in het Ne derlandsch wordt afgenomen. Min. De Beaufort merkte echter op, dat bij ver schillende tract aten aan onderdanen van andere landen gelijke rechten als aan Nederlanders zijn verleend voor de uitoefening van bedrijven. Na deze quaestie bleef men steken. Besloten is de subsidiewet (Lager Onderwijs) in de afdeelingen te onder zoeken na de algemeene beraadslaging over de legerwetten (de drie ontwerpen tegelijk). Heden 11 uur voortzetting. G. Jr. H. M. de Koningin-Moeder zal met 1 Maart haar paleis in bet. Lange Voor hout te 's-Gravenhage betrekken. Van dien dag af zal een dubbele eerepost van bet regiment grenadiers en jagers voor dat paleis worden geplaatst. Wat Amsterdam zal doen. Gelijk bekend is, werd, onder voor zitterschap van Mevrouw Vening Mei- neszden Tex, een dames-comité ge vormd, dat aan H. M. de Koningin, bij het aanstaande bezoek aan de hoofd stad, oen huldeblijk zal aanbieden uit naam van de Amsterdamsche vrou wen. Het bestaat uit een verguld ameuble ment in den style Louis XIV en omvat 6 fauteuils, een canapé, 4 tabouretten en 3 trépieds. Het bijzondere van het geschenk ligt in den arbeid, welke er aan wordt besteed door tal van vrou wen en meisjes. Immers aan het borduurwerk van de bekleeding der verschillende stukken wordt met grooten ijver vöörtgewerkt, Elk stuk is daarbij gespannen op een groot raam. Het patroon is door een zelfde hand geschilderd op alle stuk ken en vertoont eene op 'n voetstuk ge plaatste vaas, waarin bloemen die in den stijl Louis XIV passen, tulpen, an jelieren en rozen. Achter de vaas ver- toonen zich een paar kolommen van een antiek tempeltje in tinten van rose, de lucht van den achtergrond in zacht blauwen tint. Daaromheen ligt een breede vierkante rand van arabesken in verschillende tinten van goud. gevuld met zwart, de geheele verdere fond is gevuld in één tint van grijs blauw. Drie verschillende steken wor den hierbij toegepast: de bloemen en arabesken in petit point, het zwarte fond in gobelin-steek en het geheele bloemenfond met een matelassé-steekje Uit het talrijke dames-comité hebben zich een zestal meer in het bijzonder met de leiding van het werk belast. Zoo wordt aan de groote sopha door 6 tot 8 dames tegelijk gewerkt. De werk sters zijn gekozen uit alle standen. Tegelijk met het geschenk zal aan H. M. de Koningin een album worden aangeboden, waarin de namen van al len die aan het borduurwerk hebben meegewerkt. Het le. het 3e en het 4e eskadron van het 3e reg. huzaren te 's-Gravenhaee, respectievelijk onder bevel van de rit meesters G. P. A. G. H. Römer, J. D. Carnerling Helmolt en T. E. M. van Lilaar, zullen ter assistentie der poli tie bij den intocht van IJ. IJ. M. M. te Amsterdam gedetacheerd worden. De drie eskadrons staan onder com mando van den luit.-kol. M. B. Ham ming. van hetzelfde regiment. Zij zul len den 4den Maart hier aankomen. Uit Amsterdam. In de Woensdag te Amsterdam ge houden raadszitting is door den voor zitter de ontvangst bericht van een schrijven van H. M. de Koningin en de Koningin-Moeder, waarbij deze betui gen zeer erkentelijk te zijn voor de ge- lukwenschen van den raad bij gelegen heid van Harer Majesteits huwelijk. Op de voordracht om een crediet te verleenen van f 65000 voor de feesten in Maart aanstaande, hebben de I de heeren Ilarmsen, Nolting, Van den Bergh en Wiersma een amendement in gediend om de som te verlagen met 40.U00 subsidiair met 15000. De voorzitter merkte daartegen op, dat het huwelijksgeschenk ai bepaald, en de versieringen al ontworpen wa ren. Verschillende leden protesteerden hiertegen. Toch werd het voorstel van 8. en W. aangenomen. ten er bijgevoegd: lo. verwezenlijking van het Unie-rapport in .zake het on derwijs voor zoover de Grondwet toe laat.; 2o. jpensionneering van oude en invalide werklieden; 3o. herziening van het tarief van invoerrechten met ab solute uitsluiting van graanrechten. Als rector van dien senaat van het Ulrechtsche Studentencorps is ge ïnstalleerd de heer J. A. A. H. de Beaufort, zoon van onzen minister van buitenlandsGhe zaken. Acad. examens. Utrecht. Cand. Theol. 1 de hee ren A. van Soest en J. A. F. Ma- nus v. d. Jagt. Doet. Staatsw. de heer G. J. Fabius. ïitberale Unie. Ofschoon de kiesvereenigin - „Vooruitgang" te Leiden den loop der z-aken in de Liberale Unie be treurt, blijft ze voorloopig toch aan gesloten. Geschenk van Kroger. Naar men verneemt, zal presi dent Kruger aan H. M. de Koningin als huwelijksgeschenk aanbieden een kostbaren zilveren inktkoker met. een afbeelding van de Gelder land er in gegraveerd. Het geschenk, vervaardigd in de fabriek der firma Van Kempen en Zonen te Voorschoten, zal namens den president aan H. M. worden aangeboden tijdens Haar verblüf te Amsterdam in het begin der vol gende maand. Mr. A. F. K. Hartogh f- Mr. A. F. K. Hartogh, het Woensdag plotseling overleden lid der Tweede Kamer voor Amsterdam (voor district III) was slechts 55 jaar. Karei Hartogh was een zeer begaafd man, die reeds als student de aan dacht op zich vestigde wegens de be kroning van zijn antwoord op een ju ridische prijsvraag, later als advocaat te Amsterdam groot vertrouwen ge noot en ook in vele nuttige instellin gen veel voor zijn medeburgers toonde over te hebben. In 1886, na de ontbin ding gedurende de Grondwetsherzie ning, vaardigde het toen nog onge- - Ritste Amsterdam hem naar de 2de Kamer af, waar hij niet behoorde tot de veelsprekers, maar wanneer hij het woord voerde, door zijn beknopte, pit tige, vaak geestige betoogen zich on derscheidde. In de Nedevlandsche wet. geving blijft zijn naam bewaard door de hoogst belangrijke verbeteringen vooral vereenvoudigen die op zijn voorstel door de wet van 1S96 in het procesrecht werden aangebracht, een taak die geen der opvolgende ministers van justitie had aangedurfd. Poging tot moord. Men schrijft uit Ossendrecht aan het DbL v. Nbr.": Onlangs heeft in het naburige Belgi sche plaatsje Sandvliet eene poging tot moord, gevolgd door zelfmoord, plaats gehad. De werkman F., een berucht persoon uit die gemeente, ging bij een twist met zijne vrouw, deze met een mes te lijf, doch de zoon stelde zich tusschen hem en zijne moeder, zoodat hij een messteek in een der beenen ontving. Daarna bracht de vader zich zelf eene doodelijke snede in de keel toe, waardoor hij wegens verbloeding weldra een lijk was. Misbruik van sterken drank was ook nu weder de oorzaak dezer verschrikkelijke gebeur tenis. Uit de Arbeiderswereld Program van A. ctie. Het program van actie voor de anti revolutionaire partij, vastgesteld door haar centraal-comité, is Dinsdag ver schenen, la hoofdzaak is het program- ma van 1897 alleen met deze drie pun Transvaal en Oranje-Vrijstaat Mevr. Waszklewicz heeft voor het Broekhuizenfonds als opbrengst eener sneeuwbalcollecte uit Holland-Michi gan, Vereenigde* Staten, eene eerste zending van 50 dollars ontvangen. Bovendien is sedert de laatste opga ve (31 Jan.) ingekomen 198.57, zoodat het totaal nu is 9040.855. Met deze mail gaat een wissel van 100 pd. st aan consul-generaal Domela Nieuwenhuis te Pretoria. Ongelukken. Dinsdagavond is op 't station te Arn hem de wisselwachter D. Roelofs bij net rangeeren tusschen de buffers be kneld geraakt, waardoor hij inwendig ernstig werd verwond. Onmiddellijk werd de ongelukkige aldaar in het diaconessenhuis opgenomen, alwaar hij kcrrt daarna overleed. BINNENLAND. Mr. Troelstra heeft onlangs te Am sterdam een lange rede gehouden over de vakbeweging hier te lande: Hij ver weest deze niet de kracht te toon en, die zij zou kunnen ontwikkelen en wel om dat zij te veel opgaat in de loonquaes- tie en neutraal wil zijn, en daardoor zich niet bewust is van hare verbou ding tegenover de andere deelen der arbeidersbeweging. De arbeiders heb ben niet enkel met den patroon te doen, maar ook met, den Staat, met politieki rechten en daarom moeten zij zich bij de sociaal-democratie aansluiten. De vakbeweging, die vooral in Engeland bloeit; de coöperatie welke in Belgi- vooral op den voorgrond treedt zijn zeer nuttig, maar ook de politieke be weging mag niet ontbreken ten nutte van alle arbeiders. De vakbeweging kweekt licht „aristocraten van den ar beid", die voordeelen enkel voor een deel veroveren, niet voor allen; dei coö peratie kweekt „baantjesjagers"; de politieke actie laat de elementen uit de bourgeoisie meer dan wenschelijk is op den voorgrond treden.De spr. spoor de aan, al die drie bewegingen samen te d,oen gaan tegen het kapitalisme, voor de economische verheffing van het proletariaat. Neutraliteit is een moord aau de vrije gedachte. De slot som van den spreker was: De vakbe weging moot voor allen openstaan;ieder moet het recht hebben zijn overtuiging verdedigen; de vakbeweging moet baar vakbelangen zelfstandig behartigen, zonder inmenging van de politieke par tij. De drie deelen der arbeidersbewe ging hebben één groot solidair belang; voor algemeene arbeidersbelangen moet ook de vakbeweging staan op het standpunt van den klassenstrijd. "Daar om moet de leus zijn: „Arbeiders van alle landen, vereenigtu." Een langdurig debat volgde, datno?- al verward en soms stormachtig was. Daarbij werd o. a. beweerd dat de spre ker de neutraliteit der vakbewegingen in een geheel verkeerd daglicht had gesteld en dat als coöperatie, vakbewe ging en sociaal-democratie samenko men, het partijbelang den doorslag zal geven. Een ander beweerd dat de ad vocaten te veel in de vakbeweging te zeggen hebhotn, evenals in de Soc. Dem. Arbeiderspartij. De vakvereeni- gingen vallen uiteen als de leden er politieke kleur bekennen. De S. D. Ar beiderspartij moet tot de vakbeweging komen, niet omgekeerd, zooals de spr. verlangd had, omdat deze de vakbe weging voor de politiek noodig heeft, enz. enz. Op het verwijt dat hij zelf geen ar beider is, vroeg mr. Troelstra: Moet 'k dan maar niets doen? Mogen wij on ze meerdere ontwikkeling, die wij op kosten der arbeiders hebben gekTegen, niet aan de zaak der arbeiders wijden?" Dinsdagavond is te Arnhem een zeer druk bezochte vergadering gehouden van werklieden in de bouwvakken, bij eengeroepen door het looncomité. waarin medegedeeld werd het aanbod der patroons om met 1 Mei het loon der metselaars en timmerlieden te be palen op 18 cent, der opperlieden op 14 cent per uur. Dit aanbod werd met op 4 na algemeene stemmen afgewe zen. omdat op vele werkplaatsen dit loon reeds verdiend wordt Aan het comité werd opdracht gegeven dit be sluit aan de patroons mee te deelen en hen te bewegen tot het houden van een tweede vergadering, waarin de oorspronkelijke eischen der werklieden opnieuw verdedigd zullen worden. BUITENLAND. De werkstaking van de- damesmo demaaksters te Parijs is Dinsdag middag algemeen eeworden. en vooral geen medelijden opwek ken en waar zou zij belooning vinden waar? o waar? Zij stond op, zette haar hoed op en wandelde langzaam terug. Zij was berekend voor de taak die zi| zichzelf oplegde, dit wist zij. maar (zij had er wel geen reden toe) zij voelde dat zij Lady Elmslie wan trouwde, 't Was bepaald belache lijk. maar toch was het waar. Waarom zou Lady Elmslie haar waarschuwen, als zij zich verbeeld de. dat zij (Claude) te warme vriendschap voor haar voogd voel de? Aldus redeneerde Claude bij zichzelf, terwijl zij langzaam, on gemerkt het huis naderde, 't Was ongetwijfeld goed gemeend, mis schien wel verstandig om haar uit haar heerlijken droom te doen ontr waken. Waarom zou Brandon Lady Elmslie niet liefhebben Zij was eerst een vrouw die hij trouwen moest. Claude voelde dat zij geen van beiden iets kon verwijten op haar eigen hoofd kwam de schan de neer, de vernedering, van zich met hart en ziel te geven waar men dit niet verwachtte zij alleen was verantwoordelijk voor dit bittere oogenblik. Alles zou nog te dragen zijn en zou zij nog te hoven kun nen komen, als zij vergeten kon dat, terwijl zijn hart een ander toe behoorde, Brandon het had durven wagen haar ten huwelijk te vra gen. slechts terwille van Mammon. Maar kom, zij wou trachten recht vaardig en redelijk te zijn nu had zij alleen met zichzelf te maken haar eigen zwakheid moest zij overmeesteren en verbergen, le venslust moest zij terug krijgen en het verledene zoo spoedig mogelijk vergeten. Zou zij zich ooit weer zoo kalm gelukkig kunnen voelen als in de laatste maanden? Neen. zeker niet. als zij hier steeds aan bleef denken. Plotseling narn ze een besluit, even stond ze stil, keek naar de hoornen, de gele varens, de met mos begroeide steen en, die haar. een paar dagen geleden zoo mooi hadden toegeschenen, toen schreef zij in gedachte „finis" aan 't eind van deze eerste groote levenserva ring, en met een f linken tred ver volgde zij haar weg. Letteren en Kunst. Grieg over "Verdi. In het Noorsche blad ..Verdens Gang' wijdt E. Grieg een artikel aan de na gedachtenis van Verdi. Grieg schrijft a. (uit Kopenhagen): ,Met Verdi is de laatste van de groo ten heengegaan. Als het mogelijk was om in de kunst verschillende 'grootheid te vergelijken dan zou ik zeggen dat Verdi grooter was dan Bellini, Rossini en Donnizetti.Ja ik zou zelfs zeggen dat hij, naast Wagner, de grootste drama turg was van onze eeuw. Maar: groot, grooter, grootst dat bestaat nu een maal niet in het rijk der kunst. Het groote is groot. Punctum. Wat wij al len gevoelen na het heengaan van Ver di is dit: Hoe ontzettend ledig ziet het er nu achter hem uit! Waar is nu, on der het jonge geslacht in het rijk dei- De jagers waren nog al laat zelfs Kate en mijnheer Grantley gunden zich nauwelijks tijd om zich te kleeden. 't Spijt mij toch zóó, dat je i,garde maiade", je hebt een ge/cn- niet mee bent geweest, riep Kale, ae kleur, beter dan gewoonhik iv-:: i^Vat flatteert een blosje toch. Ik zi er zoo bleek en moe en leelijk uit. Ik moet voortmaken en me gauw k tden. Teen Lady Elmslie zich 's avonds bij hare gasten aansloot, zag zij er mooi lijdend uit. Zij beantwoord de geduldig ieder die haar vroeg hoe het er mee ging, en toen sprak zij Brandon even apart, terwijl Claude, over haar werk gebogen, naar Sir Philip luisterde, die zich verre van gunstig uit liet over de jacht en den lunch, en openlijk klaagde over Kate's wreede co quette rie. Daar een der andere gasten nu Lady Elmslie's aandacht trok, kwam Brandon na zijn pupil een tijd' lang zwijgend te hebben gadegeslagen naar haar toe, en vroeg Stoor ik soms Eigenlijk wel, hernam Sir Phi lip. Maar een volgenden -keer zul len wij onze besprekingen wel voortzetten, juffrouw Tracey, en 'hij begaf zich naar de piano. Je schijnt in den laatsten tijd op zeer goeden voet te staan met mijn neef, zei Brandon, en hij keek tonen, het nieuwe te vinden, het eigen aardige, het sterk-persoonlijke, vooral op dramatisch gebied? Waar? In Duitschland. Frankrijk, Engeland, Rusland, Skandinavië? Nergens is het nog ie zien. Maar er zijn wel „teeke- nea", die er op duiden dat het ergens xn de windselen ligt. En als die teeke- nen met bedriegen, dan zullen binnen- Kort de groote kopieermachine (kopi- |«erend naar Wagner en Verdi) die thans ra de mode zijn, weldra voor eeuwig tot vergetelheid zijn gedoemd. „Op persoonlijkheid is het wach- tenl Sport en Wedstrijden. Schermen. Te Breda hadden bij de opening van het wapenfeest van den Koninklijken Officiers-Schermbond Woensdag morgen om halftien de deelnemers aan de verschillende wedstrijden van de zen dag zich vereenigd met het Bestuur in de groote zaal van „Concordia". De generaals Snijders en de Petit en nog een aantal hoofd-officieren waren aanwezig. Dc heer F. J. Backer, voorzitter der vereeniging, opende de vergadering met woord van welkom. Gaarne had het ur van den Bond gevolg gegeven aan het verzoek, door Breda gedaan, om aldaar het feest te geven, wetende dat het daar gastvrijheid zou vinden. Bovendien zijn aan Breda aangename herinnei'ingen voor oud-cadetten ver-, bonden; twee derde der inschrijvers be hoort dan ook tot dezen. Van de jongeren moet de kracht uit gaan tot het beoefenen van deze nutti ge sport; op lateren leeftijd gaat. dit niet meer. Is men echter voldoende ge oefend, da nheeft men er toch ook la ter nut van. Spreker eindigde met een woord van dank aan H. M. de Koningin, die. even als Hare Moeder, eene zilveren me daille beschikbaar had gesteld, en ver zocht instemming met een driewerf: „Leve de Koningin!" leve Prins Hen drik!" Met geestdrift werd hieraan voldaan. De uitslag was: Korpswedstrijd degen: eerste prijs 8e regiment infanterie; tweede prijs Kon. Nederlandsche Marine; derde prijs 6e res-iment infanterie. Korpswedstrijd geweer: Eerste prijs grenadiers en jagers. Tweede: 8e reg. inf. Derde: 2e Teg. inf. Uitslag van de middagwedstrijden: Personeele, degen, le prijs, verg. zil veren med., kapitein L. J. II. Habbe- ma van het 8e reg. inf; 2e prijs, verg. zilv. med.. 2e luit. C. H. van den Ak ker, van het Ge reg.; 3e prijs, zilv. med., 2e luit. A. Diemont, van het 2e reg. huzaren; 4e prijs, zilv. med., le luit. Bauduin, van het 2e reg. inf.; 5e prijs, bronzen med., le luit. Backer, van de grenadiers en jagers; 6e prijs, bronzen med., luit. ter zee 2e kl„ Arendsen de Wolff. Korpswedstrijd, sabeL le prijs, verg. zilv. med., grenadiers en jagers; 2e pr., zilv. med., 8ste reg. infanterie; 3e pr„ bronzen med. Korf. marine. Schaken. Schaakwedstrijd te Monte- Int. Carlo. Dinsdag is de 6de ronde gespeeld. Gunsberg won met zwart tegen Von Scheve, Janovvski won met zwart tegen Mieses, en de partijen MarcoMar shall en MasonDidier werden remi se. Afgebroken werden de partijen Wi- nawerSchlechter, BlaekburneReg gie en TsjigorinAlapin, de beide eer ste in voor zwart gunstige en de laat ste in ongeveer gelijke stelling. - Janowski heeft nu de leiding met 5 winstpunten en 1 verliespunt. Wielemieuws. De Staatscourant bevat de wijzigin gen van de statuten van den Algemee- nen Nederlandschen Wielrijdersbond. De bekende wielrijder J. Mulder is geëngageerd als trainer aan de trai- ningschool te Brunswijk. Waarschijn lijk /.uilen verschillende bekende Hol- landsche wielrijders meegaan. Major Taylor, de groote, mooie ne ger, die kampioen is van Amerika, laat veel van zich spreken in Parijs, waar hij zooals men weet weldra ver schijnen zal. Nu weer heeft men ont dekt hoe hij major en kampioen ge worden is. Eenige jaren geleden hield een clubje wielrijders stil aan een her berg, waar zij een aardigen negerjon gen als keilner vonden. De bediende van de heeren had hen in den steek gelaten, en toen namen zij in diens plaats het negertjejian. Zij noemden terwijl zij bij haar nichtje op de kamer kwam, waar Claude, ge reed voor het diner, zat te lezen O, ik wou dat je er bij was ge weest Claudewij hebben geno ten op zoo'n verrukkelijk plekje hebben we geluncht en een zekere mijnheer van ik weet niet waar vandaan was zoo lief om op de Ma- nor te komen. Kolonel Clavering was toen verDlichl thuis te blijven. De nieuwe jonge dame ziet er nog al aardig uit maar 't is zoo'n grap pig verlegen wezentje, zij stopte haar handen in de ooren en gilde het uit toen de heeren aan 't schie ten waren. Sir Philip had zeer met haar op. Ik heb me best geamu seerd met den jongen, den beau en Kapitein O'Hara. die allerleukst is, en bepaald vermakelijk. Hoe gaat 't met Lady Elmslie? Veel beter, vanavond komt ze beneden, maar wij zullen haar niet aan 't diner ziea Ben je den heelen dag niet uitgeweest Jawel, ik heb verrukkelijk gewandeld, terwijl Lady Elmslie sliep. Je ziet er zeker niet uit ah een haar scherp in de oogen. Het was voor het eerst dat zij sa men spraken, sinds Claude 's mor gens zooveel doorleefd had. Haar hart sloeg sneller, een blos steeg haar even raar de wangen, toen werd zij doodsbleek. Zou zij iets geven om dien onnadenkenden kerel vroeg Bran don zichzelf aftoen zij niet ant woordde ging hij hardop voort Heb je soms hoofdpijn of een andere kwaal van Lady Elmslie overgenomen, want je bent je zelf niet. Tk V"el me uihtekend. Ik twijfel er aan. Laat on? morgen samen stapvoets een langen rit maken. Dat zal je opknappen. Wil je het doen, Claude Claude zweeg even. Wat zou zij gisteren gaarne zijn meegegaan. Zij moest niet al te duidelijk too- nen hoe zij sinds veranderd' was. Als Lady Elmslie mij niet noo dig heeft, dan heel graag, en Kate en ik vinden dat wij spoedig hier vandaan moeten om nog een tijdje bij Oom en tante in Wales te kunnen zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2