Zijden-Blouses 112,40 piet bepaald uit te maken wat het is ,de meerderheid meent eene gemeente- instelling. Verder wijst spr. er op dat hier verschillende meeningen over ,deze zaak zijn, die moeilijk alle zijn op ie noemen. De voorstellen van B. en j W. hebben voor 't meerendeel de goed keuring der sprekers verworven. De heer Van Styrum zal eenige amende menten indienen om de Regenten te doen benoemen door den Raad. Hier mede kan spr. zich wel vereenigen. Den heer Hofland, noemde spr., in een royale bui. Spr. is voor een goed Gast huis maar om nu zoover te gaan, om i naast ziekenverzorging, de finantieele zijde weg te redeneeren, dat gaat niet aan. Wat betreft het niet, in staat zijn van het oordeel vellen door het Burg. Armbestuur over kostelooze verple ging, daarover is spr. bet geheel eens met den heer Sneltjes, die beweerde dat de blik van het B. Armbestuur even ruim was als die van de Regenten. De heer HOFLAND antwoordt dat het. hier een publiek belang is en ver dedigt, zijne meening. Spr. zegt verder dat het streven van hef B. Armbestuur steeds is zooveel mogelijk te bezuini gen. En dat kan men niet doen bij de verpleging van zieken. Daar kan niet op voedingsmiddelen als anderszins bezuinigd worden. De VOORZ. antwoordt dat het B. Armbestuur steeds vraagt naar het beste en naar het goedkoopste, maar in de eerste plaats naar goede qualiteit De heer v. d. KAMP zegt dat hij steeds in de eerste plaats naar goede qualiteit kijkt en daarna naar het geld. Verder zegt spr. dat bij verpleging in het gesticht Joannes de Deo de kosten zouden bedragen f 37.000. De heer SCHüRMANN zegt dat de zaken door het Armbestuur op uitmun tende wijze worden behartigd. Hij pro testeert derhalve tegen de aantijging van het Armbestuur, dat beter in staat is te oordeelen, volgens spr., dan Re genten en B. en W. De heer STOLP heeft de innige over tuiging dat noch B. en W., noch de leden van den Raad geld zullen vragen van een werkman, die dit niet betalen kan. Het B. Armbestuur mag alleen oordeelen over de toelating doch niet over het inwendig beheer van het Gast huis dit als antwoord aan den heer Hofland. De heer KOOPMANS licht zijn amen dement toe en zegt dat geenszins zijne bedoeling is geweest het Armbestuur daarmede onaangenaam te zijn. Vol gens spr. is het Armbestuur volgens de wet geroepen, ondersteuning te verlee- nen aan armen; doch den aard van hun werk brengt niet mede, dat zij over zieken, die ondersteuning noodig heb ben, zullen oordeelen. Gewenscht acht te spr. het wanneer B. en W. zelve de zaak ter hand namen, evenals dit op onderwïjs-gebied geschiedt. De heer GROOT vreest, dat zij, die in de termen vallen om opgen jmen te worden, dit, wanneer het Armbestuur daarover moet beslissen, niet. zal ge schieden. Verder weet spr. dat het Armbestuur niet altijd even vriendelijk optreedt. De algemeene beschouwing wordt nu gesloten. Aan de orde wordt gesteld punt I van het voorstel van B. en W. met het amendement van den heer Koopmans. De heer KOOPMANS zegt, dat ver betering niet mogelijk is zonder uit breiding. Het aantal bedden moet per sé vergroot om tot verbetering van de toe standen te komen. De grieven zijn, dat de kinderzalen boven in de onmiddellijke nabijheid der andere zalen niet goed zijnde kinderzaal beneden ligt te veel op het Noorden. Het doel is dus in de eerste plaats om twee nieuwe kinderzalen te bouwen, waardoor de tegenwoordige vrijkomen en ook het aantal bedden kan worden uitgebreid. Daarom hoopt spr. dat zijn amendement wordt aan genomen. Verder zou spr. gaarne de voorstellen van B. en W. zien aange nomen, opdat het nieuwe college de zaak nog eens kan overwegen. De heer WILLINK wenscht dat de heer Koopmans zijn amendement te rugtrekt om verwarring te voorkomen. De heer KRUSEMAN (weth.) meent dat de Regenten steeds de uitbreiding in het gesticht zullen mogen doen plaats hebben, hetzij door het veran deren van zalen als anderszins. In den zin is geenszins opgesloten dat. iedere verbouwing in het Gasthuis is uitge sloten. De Regenten zijn volkomen vrij. Het eerste en tweede punt staan met elkander in nauw verband. De heer KOOPMANS is bereid zijn amendement in te trekken, wanneer Regenten daardoor niet aan banden worden gelegd. De heer STOLP zegt dat de regenten met eene zeer groote uitbreiding van het gesticht zijn gekomen. De bedoe ling van B. en W. is thans om den toe stand van het Gasthuis nu te besten digen, mócht evenwel later verbetering noodig blijken, dan kan dit nog ge schieden. De VOORZ. zegt dat B. en W. een aan alle eischen des tïjds voldoend Gasthuis wenschen. Doch wanneer het de bedoeling is van Regenten om eene groote uitbreiding te geven en het aan tal bedden aanmerkelijk te doen toene men, dan kunnen B. en W. zich daar mede niet vereenigen. De heer WILLINK wenscht dat de Regenten vrij zullen blijven en mocht uitbreiding noodig zijn, deze niet zal worden geweigerd. Spr. is overtuigd dat de verpleging in andere gasthuizen wellicht zeer duur zal komen te staan en het misschien wel wenschelijk is dan het Gasthuis uit te breiden. De heer KOOPMANS zet de zaak nogmaals uiteen en wijst er op dat, het aantal kinderkamers alleen van 2 op 4 wordt gebracht. Overweging verdient het in verhand daarmede dat het aan tal bedden uitgebreid kan worden. Spr. zou dan ook gaarne zien uitgemaakt, of deze uitbreiding is toegestaan. De heer v. d. BERG zegt dat het. eer ste artikel verband houdt met het tweede, en dit er alleen is ingezet, op dat ook in andere gestichten kan wor den verpleegd. De heer v. STYRUM stelt nu voor in punt I het woord belangrijk achter gasthuis in te vullen. De heer WALLER verzoekt den heer Van Styrum zijn amendement in te trekken, daar hetzelfde punt van ver schil bij punt 4 kan ter sprake worden gebracht- De heer v. STYRUM is het hier niet mede eens. Hij wil niet alle kleine uit breidingen, wanneer die mogelijk moch ten blijken tegen houden. Het amendement van den heer van Styrum wordt vervolgens in stemming gebracht en verworpen met 20 tegen 10 stemmen, die van de heeren Kruseman (weth), de Lanoy, Bijvoet, Beijnes, Styrum, v. Lennep, Koopmans, Leu pen, Winkler en Willink. Het amendement Cnoop Koopmans wordt eveneens verworpen met 20 tegen 10 stemmen, die van de heeren Bijvoet, Modoo, v. Styrum, Schram, Koopmans, Groot, Leupen, de Braai, Hofland, er Willink. PUNT I en IT worden nu onveran derd aangenomen. Bij punt 3 vraagt de heer SCHRAM of de opzichter van het Armbestuur en de gemeentelijke geneesheeren in deze niet van advies zullen kunnen dienen? De VOORZITTER zegt, dat de huis meester steeds goed zijn best gedaan heeft, doch voor één persoon was de taak te omvattend. Verder zegt spr. dat 't geopperde bezwaar in Rotterdam nooit heeft gegolden waarom zou het hier dan wel ontstaan. Spr. is tegen het opdragen aan B. en W. Zij zouden dan weder moeten vragen om een nieu wen ambtenaar aan te stellen. Spr. hoopt tot onveranderlijke aanneming der voorstellen van B. en W. De heer KOOPMANS zet nogmaals uit een, dat het Armbestuur niet kan oor deelen over al dan niet kostelooze op neming van armen. Het gaat hier juist over personen, die niet arm zijn, doch niet in staat de verplegingskosten te betalen. In gewone omstandigheden zijn zij dus niet door het armbestuur ondersteund. Dit zou bij deze werk zaamheden ook moeten worden uitge breid met één ambtenaar. De VOORZ. zegt, dat hij geenszins inziet dat het Armbestuur daardoor een ambtenaar zal moeten worden uitge breid. De heer KRUSEMAN wijst op de ver ordening te Rotterdam en zegt, dat de personen daar niet eerst worden opge nomen, en dan bepaald of zij koste loos kunnnen worden verpleegd. Wanneer armen hier ter stade genees middelen noodig hebben dan regelt dit het Burgerlijk Armbestuur daarom zou- Spr. ook in dit geval het B. A. willen doen beslissen. Het amendement van den heer Cnoop Koopmans op punt 3 wordt nu in stem ming gebracht en verworpen met 19 te gen 11 stemmen. Vóór waren de heeren Bijvoet, Beijnes, Modoo, van Styrum, Schram, Koopmans, Groot, Leupen, Roog, de Braai en Hofland. Het voorstel B. en W. onder punt 3 sub. a wordt nu aangenomen met 19 tegen 10 stemmen, die van de heeren Bijvoet, Van Styrum, Modoo, Schram Koopmans, Groot, Leupen, Roog, De Braai, Hofland. Afwezig de heer Waller. De VOORZITTER zegt nu, dat B. en W. bereid zijn het amendement van den heer Koopmans onder punt III lett. b. over te nemen, mits deze nu bereid is de woorden B. en W .te doen verande ren in Burgerlijk Armbestuur. Dit geeft spr. de heer Koopmans in overweging en stelt tevens voor de ver dere behandeling tot een volgende ver gadering uit te stellen. Dit laatste wordt goedgekeurd. PUNT 8. Tot leeraar aan de H. B. Scholen met 5- en 3-jarigen cursus wordt benoemd de heer G. Nolst Trenité te Utrecht. PUNT 9. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur wordt benoemd de heer J. H. Droste. De heer H. Selle verkreeg 11 stem men. PUNT 10. Het verslag van den opzichter der gasverlichting over December 1900, wordt voor kennisgeving aangenomen. brieken verplicht is een schaftlokaal op het terrein te hebben, hetgeen in 't belang der arbeiders is. De heer KRUSEMAN (weth.) zegt, dat niet de wenschen en de behoeften der werklieden rekening is gehouden. Mocht in het bestek niet over een schaftlokaal zijn gesproken, dan kan dit altijd nog worden gedaan. Spr. weet niet of dit is opgenomen. De heer v. d. KAMP maakt het da gelijks bestuur attent op het arrest van den Hoogén Raad in zake de abatloir- quaestie. Dit zou misschien met de voorbereidende werkzaamheden in ver band kunnen worden gebracht. De VOORZ. antwoordt dat hij het ook gelezen heeft. De vergadering wordt daarna geslo ten. Heemstede. Het kohier der personeele belasting No. 8 is executoir verklaard, en aan den Ontvanger ter invordering ver zonden. Bennebroek. In het jaar 1900 bestonden hier 8 localen waar de kzleinhandel in ster ken drank werd uitgeoefend; waar voor een bedrag van f 387.50 aan ver gunningsrechten is betaald. Op 1 Januari 1900 waren binnen deze gemeente 561 mannen en 630 vrouwen. Zij vermeerderde gedurende dat jaar met 63 mannen en 80 vrouwen door geboorten en vestiging. Daarentegen overleden en vertrokken 53 mannen en 78 vrouwen, totaal der vermeerde ring 10 mannen en 2 vrouwen, zoodat het aantal zielen op 31 December 1900 bedroeg 1203; verdeeld, in 571 mannen en 632 vrouwen. De hier bestaande Christelijke Zang- vereeniging „Bennebroek" hoopt den 21 Februari a. s. eene uitvoering te geven; evenzoo staat nog een genoeg lijke avond te wachten door eene uitvoering van de tooneelvereeniging „Vriendschap" waarvoor de werkende leden goede plannen hebben. De heer DE BRAAL wijst op de uit drukking in dit rapport „het lichtge vend vermogen was gering" en „de lantarens brandden vrij goed. Dit acht spr. met elkander in strijd. De heer KRUSEMAN (weth.) beant woordt den heer De Braai en zet uiteen dat dit niet tegenstrijdig is de druk king kan goed zijn en daardoor de lan tarens goed branden, terwijl de liclit- kracht gering is. De heer SCHüRMANN zegt dat het licht zeer slecht is in den iaatsten tijd. Er moet iels mankeeren aan het gas. Spr. betaalt ook meer dan in vorige jaren. De heer De BREUK antwoordt dat geen aanmerking kan gemaakt wor den, omdat de lichtsterkte op 15 k 1G kaarsen, bij contract bepaald, was be reikt. Zoodra het minder was, heeft men de gasfabriek erop gewezen. Bij de rondvraag vraagt de heer SCIIRAM of de aannemer der lichtfa- Zandvoort. De werklieden-vereeniging „Onder ling Hulpbetoon", onder beschermheer schap van den heer J. Beekman, Bur gemeester alhier, en waarvan de heer Dr. Gerke Eere-voorzitter is, hield Woensdag onder presidium van den heer Zwaan haar negende jaarverga dering. Bij de opening bracht de voorzitter dank aan de donateurs, badgasten en ingezetenen voor hunnen steun in het afgeloopen jaar geschonken. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester blijkt dat de vereeni- ging steeds in bloei toeneemt, zij be staat thans uit 383 ledeu en 19 dona teurs. Aa^i 79 leden werd wegens ziekte geldelijke uitkeerïng gedaan tot een bedrag van 1035. De stand van de kas laat toe, dat heden de duur der uitkeering, zijnde 10 weken a f 6.per week op 15 weken van elk boekjaar kon gesteld worden. Dat de vereeniging steeds meer en meer gewaardeerd wordt, blijkt, dat vier donateurs heden de vergadering bijwoonden. Dat dit voorbeeld navol ging moge vinden is zeer gewenscht. Bij de periodieke verkiezing van het bestuur, werden de aftredenden alle herkozen. De heer Voet bracht namens de donateurs een woord van dank uit aan de bestuursleden voor hunne belange- looze en groote toewijding aan die betrekkingen verbonden. Na een woord van dank door den voorzitter en een opwekking tot het bezoeken van de vergadering sluit de voorzitter de bijeenkomst. Tal van werken over hygiëne ver schenen van zijn hand; met Zïemssen gaf hij een groot handhoek der hygiëne uit. Hij behoorde tevens tot de oprich ters van het „Zeitschrift für Biologie" en van het „Archiv für Hygiëne." Bij gelegenheid van zijn 70en ver jaardag werd in een aantal Duitsche steden een Pettenkofer-Stiftung ge sticht. De beroemde1 geleerde is 82 jaar oud geworden. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Op de Zaterdag te Amsterdam gehou den bestuursvergadering van den „Ne derlandsehen Voetbalbond" werd o. m. besloten, met den „Zuid-Duitschen Voetbalbond" in onderhandeling te tre den over een tour van een Zuid- Duitsch elftal door ons land, terwijl daarna zoo mogelijk een Nederlandsch elftal naar Zuid-Duitschland overge bracht zal worden. Met het oog op mo gelijke) bdtoogingen in verband rnet den politieken toestand heeft het be stuur aan Nederlandsche vereenigin- gen verboden, om dit jaar hier te lan de wedstrijden tegen Engelschen te spelen. De voorlaatste ronde der bekerwed strijden is vastgesteld op 10 Maart en de eindwedstrijd op 31 Maart a.s. Zondag had een wedstrijd plaats tusschen Swift (den Haag) en Quick (Amsterdam), voor de Ned. Competitie 2e kl., afd. A. 't Tot nu toe ongeslagen Swift werd tot aller verbazing met 10 geslagen, waardoor hare kans op hei kampioenschap van deze afdechng sterk daalt, maar H. F. C. de hare ziet toenemen. kei- van de achttiende eeuw kon vier honderd acht-en-zeventig soorten op geven, en hij is beleend als de grootste vischkundige van de eeuw. waarin hij leefde. De vorderingen in dezen bijzon- deren tak van wetenschap, sedert den tijd van Linnaeus, zijn daarom des te meer verbazend, want nu zijn sedert de C h ai 1 enger-tentoonsteHing en ande re in de catalogussen dertienduizend vischsoorten vermeld. Schaken. Schaakwedstrijd te Monte- Wetenschap. Van Pettenkoferf. Uit Munchen komt het overlijdings- bericht van den oud hoogleeraar Max von Pettenkofer. Hij was een der baan brekers op het gebied der hygiëne. Aanvankelijk Legde hij zich op de scheikunde toe; de groote Liebig was een zijner leermeesters. In 1847, op 29-jarigen leeftijd, werd hij buitenge woon hoogleeraar in de medische chemie; bekend is vooral zijne studie in de gal. Later bewoog hij zich meer op technisch gebied en vond hij o. a. de methode voor de fabricatie van lichtgas uit hout, en een.jtieuw pro cédé voor het restaureeren van olie verfschilderijen. Met zijne onderzoekingen op het ge bied van verwarming en ventilatie, be trad hij het gebied der hygiëne, waar op hij zeer veel gepresteerd heeft, met name zijne studiën over het verband tusschen grondwater en de versprei ding der cholera. Met Voit leverde hij een omvangrijken arbeid over de adem haling en voeding van menschen en dieren, waardoor hij veel bijdroeg tot de kennis der stofwisseling. Op zijn initiatief weiden aan de Beijersche universiteiten leerstoe'en voor hygiëne opgericht; hij zelf werd tot hoogleeraar in dit vak te Munchen benoemd, en moet als de grondleggen der experirnenteele hygiene beschouwd worden. Wegens zijn groote weten schappelijke verdiensten werd hij in den adelstaul \erheven. Int. Carlo. Maandag is de 5de ronde gespeeld. De partijen AlapinVon Scheve, Guus- bergMieses en MarshallSchlechter werden remise. Janowski won met Wit tegen Blackburn e, Tschigorin won mei Wit tegen Winawer, Maroo won met Zwart tegen Didier en Reggio won met Wit tegen Mason. Bij de twee reeds uitgeloofde spe- ciaal-prijzen voor de mooiste partijen is nog een derde gevoegd. Internationale sporttentoon- ste'lirg te MU&an. Onder beschermheerschap van .As sociation Lombarde des Journalistes" zal op 4 Mei a. s. te Milaan een Inter nationale sporttentoonstelling geopend worden op het gebied van Honden, Konijnen, Pluimvee en allerlei takken van sport, als Jacht, Visscherij, Wiel- rij-en Automobiel sport, Photographie, enz. Tijdens de tentoonstelling zullen verschillende wedstrijden georgani seerd worden. Voor bijzonderheden en inlichtingen kan men zich wenden tot de „Direction Générale de l'Expositon'" Rue Borgogna 8 Milaan (Italië). Paarden. De „Press Association" werd dezer dagen gemachtigd mede te deelen dat de hertog van Devonshire alle renpaar den van Koning Edward voor het seizoen 1901 heeft overgenomen, zoodat onder diens kleuren de navolgende paarden, die in oefening zijn, dit jaar vermoedelijk op de baan zullen ver schijnen: „Diamond Jubilee" (die het vorige jaar driemaal bekroond werd), „Lucknow", „Frontignan", „Lord Quex", „Lauzun," „Frusquina", „Florican II", „Nadyda", „Pole Ca- rew", „Flordon", „Ecila" en eenige minder bekende jongere paarden. Gemengd Nieuws. Hosduii en daken. De „Revue Universelle" levert in een geestig artikel het ethnologisch bewijs dat de vorm van de hoeden gelijken tred heeft gehouden met die der daken. Den normalen hoed vindt men bij af beeldingen van den god Mercurius, een kapje met randen die het gelaat beschermen, als de randen van bet dak bij het huis. Wilde volkeren dra gen enkel een kap, evenals hun hutten met een kegel van stroo bedekt zijn. De keizer van Korea heeft op zijn hoofd een hoed met breeden, krommen rand waarvan de hoeken omhoog staan, als het dak van een Oosterschen tempel. De dames in de middeleeuwen die in torenkamers met spitse daken huisden, droegen hooge spitse hoofddeksels. De Italiaansche vrouwen ziet men met een plat vierkant op de haren, en zoo zien de daken in Italië er ook uit. De nor- sche Spanjaard heeft een hoed die hem over de oogen hangt als bij de huizen in de smalle- Spaansche straten. De tulband der Turken gelijkt op den koepel van hun moskee. En de be schaafde man der 19e eeuw, de eeuw der nijverheid, heeft den cylinder-hoed uitgedacht, precies.een fabrieks schoorsteen. Visch. Plinius, de groote geleerde, die om streeks den tijd van Christus leefde, rekende het geheele aantal bekende vischsoorten op vier-en-negentig. Lin naeus, de groote Zweedsche onderzoe- Aangename verrassing De New-York Herald verhaalt, dat de heer Boele van Hensbroek, te 's-Gra- venhage, de winner van den door het blad uitgeschreven prijs voor de beste vertaling van Jean Rameau's gedicht in het Nederlandsch, zeer verbaasd was, toen hij het nieuws vernam. Hij ging Zaterdagmorgen naar zijn bureau en werd onverwacht gefeliciteerd. Hij was den geheelen wedstrijd bijna ver geten. De heer Boele vertelt, dat hij op een morgen de Herald had gevonden onder oude papieren in zijn kantoor hij las het gedicht en vertaalde het in de hoop, doch met weinig verwachting, den prijs te winnen. Oplichters. Zurich geniet tegenwoordig herhaal delijk het voorrecht van door adellijke Oostenrijksche en Hongaarsche op lichters te worden gekozen als plaats voor hun sluwe verrichtingen. Wan neer Weenen, Boedapest en Parijs af gewerkt zijn, zoeken zij bij voorkeur kleinere steden, en dan schijnt de gast vrijheid van deze Zwitsersche toeris tenstad hen. onweerstaanbaar aan te lokken. Herhaaldelijk vinden wij in de bladen romantische verhalen van gra ven en baronnen, die daar de goede burgers er hebben laten inloopen, en al of niet gepakt worden. Onlangs ver telden wij nog die prachtige geschie denis van de gravin de Blanchart en haar beeldschoone dochter Olga. Nau welijks hebben zij de gevangenis ver laten en onderkomen gevonden bij het Leger des Heils of een paar andere hoogelijk voorname landgenooten zul len hun plaatsen in de cel innemen Verleden jaar herfst logeerde er een jong paar in een eerste hotel in Zurich. Zij noemden zich graaf en gravin von Raday, uit Boedapest, en zij leefden in hoofschen staat. Weldra werden zij ont vangen in de kringen van de Zürcher chic, en zoo kwamen zij aan de beste connecties. Op die wijze kochten de jongelui bijvoorbeeld bij een tapijt handelaar een kleed van f 7000. En toen het op betalen aankwam, gaf graaf von Raday een wissel, dien hij met Gideon von Raday teekende. De koopman in formeerde en vernam, dat Gideon von Raday eenige malen millionair was. Doch later bemerkte hij, dat de graaf geen Gideon maar Andreas heette en dus niet de millionair, doch wel zijn neef en tevens doodarm was. En de gravin was een beauté van groote po pulariteit in de uitgaande wereld van Weenen, Irma von Terengi, een aller- beeldigste zondares, uit een der voor naamste magnatenfamilies, die heel diep was gezonken. Zoodra de politie in Zurich er de lucht van had, waren de oplichters verdwenen. Maar de graaf werd in Londen gevat, en eindelijk uitgeleverd. Doch de schoone Irma raakte in dien tijd van onderhandelen „verloren". Von Raday beweert, dat hij haar in Engeland nog heeft getrouwd. Doch zeker is, dat zij van haar sluwen vriend uitnemend de praktijk heeft geleerd, want telkens weer verneemt de politie van door haar met des millionairen naam vervalschte wissels. Nu is de recherche haar op 't spoor. En de justifies in alle wereldsteden betwisten elkaar het voorrecht van de kennis making met dit paar. De gevangenis deuren in Zürich zijn nog niet achter hen dicht, of die te Parijs, Weenen, Londen enz. staan reeds voor hen open. Eisner een piano van Erard gekregen om als modelinstrument mede naar Polen te nemen. Die piano bevond zich in de periode van de Pruisische heer schappij in het lokaal der muziekres- source te Warschau. Van daar werd zij na den intocht van Napoleon naar de voor den keizer gerestaureerde vertrekken van het koninklijk slot ge bracht in weerwil van Eisner's protest en verklaring, dat de piano nog niet betaald was. Later stond Napoleon allergenadigst toe dat het instrument naar Paër werd gezonden. Gedurende de periode van het groothertogdom Warschau kwam de nog altijd niet betaalde piano in de vertrekken van den koning van Sak sen terecht, - door wiens bemiddeling Eisner die eindelijk weer terug kreeg. Duur schrijft Eisner komt mij dus de herinnering aan Napoleon te staan. In plaats van een belooning voort de compositie van mijn opera Andromeda ben ik driemaal geld aan hem tekort gekomen. Winterlogïes Een arme drommel heeft te Parijs het middel weer eens te baat genomen zich te laten veroordeelen en daardoor gedurende den verderen duur van den winter een dak. voedsel en warmte te hebben. Hij was lang in het gasthuis ver- eegd, waar men zijn been had af gezet. Hij nam dadelijk een huurrij tuig, liet zich door het Bois-de-Boulog- ne toeren en daarop naar een politie bureau. Daar aangekomen zei hij: „Laat mij aanhouden, koetsier; ik heb geen geld om je te betalen, 't Kan mij niets meer schelen; mijn longen heb ik vol lucht gehaald genoeg voor een paar maanden." Maar de koetsier wilde' er niet aan. Hij had al een paar uur schade aan den reiziger, die geen geld had om den rit te betalen; nu nog een paar dagen verliezen met het proces, merci, en brommend reed de koetsier weg. De man, die zich wilde laten inre kenen, bedacht er toen op, een paar ruiten met zijn houten been in te trap pen. Het succes was nu beter. Eerst kreeg hij een dracht slagen, die hij gelaten ontving, en ditmaal was de man, wiens ruiten gebroken waren, wel zoo vriendelijk, den ruitenbreker naar het politiebureau mee te nemen. Tot zijn onuitsprekelijke vreugde werd de stakkerd eindelijk naar het Depót gezonden. Familieberichten. Getrouwd: 9 Febr. A. M. Th. J. Jan sen Eijken Sluijters met H. E. Jansen Eijken Sluijters, Soest. Bevallen: 7. M. H. J. H. Oostenrijk Boelhouwer, d., Huisen bij Arnhem. A. C. de BruijnHofman d. Brussel. Overleden: 6 Febr. J. Ch. Kraft, 71 j., Amsterdam. J. Ch. L. Oberdiek, 66 j., Amsterdam. 7. J. Fransen. 78 j„ Me- demblik. A. F. van Aalst, 46 j., Ophe- mert. H. J. Gaijmans, Velp. 8. H. J. Batenburg, 59 j., Den Haag. Wed. J. E. VolckBrouwer, 84 j., Parijs. Wed. M. CoutinLievers, 79 j., Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Napoleon en de muziek. De componist Josef Eisner te War schau verhaalt een paar staaltjes, die een bijdrage vormen tot de karakter kennis van Napoleon I. Eisner had de muziek gecomponeerd voor Andromeda, een opera, die in 1806 1807 ter eere van den grooten keizer te Warschau werd gegeven. Daarin trad hij met een zeer duidelijke toespe ling op de laatste gebeurtenissen zelf als Perseus op. Napoleon woonde een geheele voor stelling bij en zond aan de directie van het tooneel den volgenden morgen 600 Napoleons d'Or, doch de componist en de tekstdichter Osinsky de laatste der klassieken in Polen kregen geen penning voor hun moeite. Een tweede herinnering aan Napo leon was voor Eisner niet minder on aangenaam. Gedurende zijn verblijf te Warschau liet de vorst door den ka pelmeester Paër, dien hij uit Dresden had laten overkomen, hof concerten ai rangeeren, waarbij de leden van deze kapel te Warschau moesten medewtr- ken. Eisner trad als soloviolist op. De medewerkers zouden voor ieder con cert een Napoleon en Eisner drie als honorarium krijgen, doch toen alles afgeloopen was, kreeg niemand wat, hoewel Eisner nog aan verschillende medewerkers geld had voorgeschoten voor hun gala-toilet. En nu de derde herinnering van Eis ner aan den grooten veroveraar. Gedurende zijn verblijf te Parijs had VICHY OP ZAK. Nimmer heeft men zooveel en met zooveel gemak gereisd als op 't oogenblik spoorwegen, automo bielen, rijwielen, toonen ons,de een nog beter als de ander, de waar heid van het oude spreekwoord aan»Het leven is een reis I" Alles zou goed gaan, indien wij verze kerd waren overal zoo niet ons gemak, dan toch de gezondheids verzorging te vinden* Evenwel hoe dikwijls op 't land, als men Vichy- water van de bronnen van den Staat vraagt, die zoo welverdiend algemeen bekend zijn als Célestins, Giaude-Giille en Hopital, op wier hals als een echt stempel van waarborg zich het blauwe schijfje bevindt met de woorden »Vichy Etat«. bemerkt men dat het on mogelijk is zich deze wateren te verschaffen, welke zekere ge weten- looze handelaren wenschen te ver vangen door andere wateren, dank hunne overeenkomst van etiketten en de onwetendheid van het publiek Men doet beter deze wateren te weigeren en zichzelf onmiddellijk een gasachtig alcalinisch water te maken, tot basis hebbende het zout van de Vichy Etat getrokken uit de bovenvermelde bronnen, met de Comprimés van Vichy-Etat. 3 tot 4 comprimés zijn voldoende voor een glas water. Het is dus eene zeer goedkoope wijze, daar de llacon van honderd comprimés slechts twee franken kost. Wij herinneren er aan om onze lezers zich in acht te doen nemen voor de namaaksels en in de plaats stellingen, dat de Comprimés Vichy Etat niet in kokertjes verkocht worden, maar alleen in flacons met honderd comprimés, voorzien van het merk Vichy Etat. Men zorge er voor Compr imés van Vichy Etas te verlangen, die verkocht worden bij Mr. PRUNIER, 6 rue de Tacheric, Parijs, en in alle goede apotheken. en hooger J 4 Meter franco en yrij van invoerrechten toegezonden I Stalen naar keuze, eveneens van zwarte, witte en gekleurde „Henneborg-Zijdo" voor blouses en japonnen van 45 ct. tot fl 11.10 per Meter. Alleen echt, indien direct van mij betrokken. G. Henneberg, Zijde-Fabrikant, Zürich, Koninkl. ea Keizsri. Hofleverancier.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6