NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Koning Mammon. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. No. 5409 i ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÈN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regefe 0.75, elke regel meer 0.15 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der 'Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn, te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 16 Febr. bevat o. a. Schijn en wezen bij de opening Vim het Engelsche parlement, Oor logsnieuws, Het feest te Moskou ter eere van 't huwelijk vau H M. de Koningin. Parlementaire Praat jes, Begrafenis van Willem van Zuyïen, Sneeuwberichten, De graankwestie in Duitsehland, Na betrachting van d< n Gemeenteraad Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor hel Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig. uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van P. Rube, om vergun ning tot het verkoopen van sterken drank in bet klein in bet benedenlo kaal van bet perceel aan de Bakenes- sergracht no. 105. Haarlem, 14 Febr. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BÜREEL. De Secretaris, PIJNACKER. De BURGEMEESTER van Haarlem, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat na 15 Febr. zal worden aangevan gen met de opneming der veranderin gen in de gebouwde en ongebouwde eigendommen onder deze gemeente ge legen en wel door den landmeter Schre- gardus, in de sectiën A. B en C. Haarlem. 14 Febr. 1901. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Politiek Overzicht. Met groote praal is het Engel- sche parlement Donderdag door koning Edward geopend. De ko ninklijke stoet vertrok om half twee van het Buekingham-paleis, en kwam om twee uur aan het par lementsgebouw. De koning en de koningin werdien levendig toege juicht door een ontzaglijke menig te, langs den geheelen weg van het paleis tot aan Westminster. Tot zoover de schóóne schijn. Daarachter bevindt zich de zwarte werkelijkheid, even zwart als de Pest-koning. die in Kaapstad zijn gruwel-scepter zwaait. Wat toch is 't geval Herinneren we ons nog de be ruchte verkiezingen, dan komt ons vanzelf in de gedachten hoe toen over den stand van den oorlog er maar op los gelogen werd, om het khalci-ministerie er boven-op te houden. 't Zelfd'e is nu geschied bij deze Parlements-opening. Om den in druk van het Parlement gunstig te doen zijn, heeft de Engelsche re geering een paar bemoedigende be richten doen verspreiden. Kitchener heeft de Boeren ver dreven uit het gebied oostelijk van Pretoria, en jaagt hen vopr zich uit in zuidoostelijke richting. Hii vernacht slechts dat enkelen aan de gevangenschap kunnen ontko men en dat de geheele Bóeren- macht zich zal moeten overgeven, of in wilde vlucht naar Swaziland zal moeten, trekken. French zou reeds een convooi hebben buitge maakt, 50 wagens en 15 karren vol. en daarbij 45 Boeren gevangen hebben genomen. Te Ermelo ging het nog veel be ter. daar heeft French een Boeren- laager buitgemaakt, en ,.men zegt" dat tweehonderd Boeren gevangen genomen en dat er 40 gesneuveld zijn. Dit alles moet beschouwd wor den als pleister op de wonde dat de Wet, de onvermoeide en on- vangbare, weder ontsnapt is aan de vijf Engelsche generaals, die hem op de hielen zaten. Maar dat zou nog niet voldoen de kunnen zijn. En daarom moet nogmaals dui delijk blijken dat de voortzetting van den oorlog zelfs door de Boe ren wordt afgekeurd. Piet de Wet, de laffe broeder van den dapperen Christiaan, is niet meer voldoende thans wordt, naar uit Londen gemeld wordt, Dani Wolmarans, het lid van het Bóe ren-Driemanschap, uitgespeeld te gen de Boeren. Volgens Londen- sche berichten zou Dani in de ^Ca pe Times" eon stuk hebben geschre ven, waarin hij de Kaapsche Boe ren bezweert niet langer de Boeren in het veld aan te moedigen om den hopeloozen strijd' voort te zet ten, die duizenden tot den bedel staf brengen moet en zooveel on- noodig bloedvergieten veroorzaakt. De Boeren moeten nu maar er kennen dat zij verslagen zijn. en gemeenschappelijk met de Engel- schen werken om de welvaart van het land1 weder te herstellen. Inter ventie is onmogelijkdaarop be hoeven de Boeren niet te rekenen. Het komt vrijwel onmogelijk voor dat dit door Dani Wolmarans ge schreven is. Maar als straks de feiten gaan spreken, kriigen we weer andere dingen te hooren. Er gaat haast geen dag voorbii dat er niet de een of andere groote demonstratie of bijeenkomst tegen de verhooging van de graanrech ten in Duitsehland gehouden wordt. Zondag is in heel Berlijn het pro test van de sociaal-democratische partij verspreid. Van de week is ook in den ge meenteraad van Halle een heftig debat geweest over de. graankwes tie. De sociaal-democraat Albrecht had een voorstel ingediend om een gemengde commissie uit het d'age- lijksch bestuur en den raad te be noemen, teneinde een m-otest aan den Duitschen Rijksdag tegen de dreigende verhooging van den broodprijs op te stellen. Het magi straatscollege was van meening dat de zaak niet tot de bevoegdheid van den raad behoorde, en d'e opper burgemeester bestreed het voorstel heftig. Het eind was dat het voorstel van Albrecht na een lange beraadsla ging met groote meerderheid werd aangenomen. Te Kattowitz heeft een groote ver gadering van mijnwerkers en ijzer smelters geprotesteerd tegen alle rechten op vleesch en graan. De vergadering verklaarde in een met algemeene stemmen aangenomen motie dat alle leden van den Rijks dag die voor een verhooging van de invoerrechten stemden, verra ders van het volk waren. Onder leiding van sociaal-demo cratische afgevaardigden zijn Woensdagavond te Berlin en in de voorsteden 30 volksvergaderingen gehouden, om verzet aan te teeke nen tegen de verhooging van invoer rechten op graan en andere levens middelen. Motiën tot geheele af schaffing dezer rechten werden aangenomen. De sociaal-democra ten willen ook. in andere steden een geregeld,en veldtocht beginnen tegen graanrechten b:' het sluiten van nieuwe handelsverdx*agen. Buitenlanclsch Nieuws. Het vorstelijk huwelijksfeest te Moskou. De „Moskauer Deutsche Zei- tung" heeft kolommen- vol geschre ven over het feest ter gelegenheid van 't huwelijk van H. M. de Ko ningin door de Hollanders te Mos kou gevierd. Dit huwelijk was juist de aanleiding voor de Hollanders om zich te vereenigen, waarvoor vooral de heer Karl Ausoul, een Duitsch er, secretaris van het con sulaat der Nederlanden veel moeite heeft gedaan. Donderdag 25 Januari 7 Febr. voor Europeesche jaartelling heeft een plechtig banket plaats ge had' in de zalen der Russkaja Pa- lata". van een zestigtal gasten. Op den achtergrond der zaal ver hieven zich te midden eener keu rige versiering de levensgroote borstbeelden van het jonge- paar, afgestaan door het lid der Holland- schc Kolonie den heer Frans Gun- ther." Daarboven hing het olieverf schilderij van koning Willem III en daarnaast de photographieën van de Koningin-Moeder Emma en van Koningin Wilhelminade drie portretten had' men te danken aan het Kieffesche ree-iment, dat zoo bereidwillig was geweest, ze voor deze gelegenheid af te staan. Deze groep was kwistig met groen en Hollandsche vlaggen omgeven. Bovendien waren hier ook uitge stald de geschenken der Moskou- sche Hollanders aan het jonge paar, .welke geschenken over een maand ongeveer door een afzonderlijk af gevaardigde persoonlijk zullen wor den overhandigd. Zij bestaan uit een adres der kolonie, fraaie water verf teekeningen van de hand des heeren P. E. v. Hippius, en daar bij 36 groote gekleurde photogra phieën van Moskou, gesloten in een blauwfluweelen foudraal met zil veren dekselop het deksel zeer kunstig aangebracht de beide wa pens der jonggehuwden in email. Het tweede geschenk bestaat naar Russisch gebruik uit brood en zout liggende op een groote vergulde schaal in rijke Russische bewer king in het midden, omgeven door een lauwerkrans de initialen van het jonge paar in goud op zilver aangebracht, terwiil dc verhoogde rand in email het toepasselijk op schrift draagt. Het banket ving des avonds te acht uur aan onder het spelen van het gastlied uit Tannhauser traden de gasten binnen om nlaats te ne men aan de tafel waar reeds het rijkbewerkte menu gereed lag. versierd met de monogrammen van het vorstelijk paar en de volgorde der muzieknummers en spijzen, alles in het Hollandsch. Verscheidene toosten zijn uitge bracht. terwijl telegrammen in hel Hollandsch en Duitsch aan het ko ninklijke paar te 's-Gravenhage. werden verzonden in het Fransch aan den Hollandschen gezant jhr. Van der Staal van Piershill te Pe tersburg, in het Hollandsch aan de Hollandsche kolonie te Petersburg, aan de keizerlijke grootvorstin in het Russisch en Duitsch. waarop reeds spoedig de telegraphische dankbetuigingen uit Petersburg ontvangen werden. De opening van het Engelsche Pé^Jemeot. Met het gewone traditioneele ceremo nieel is Donderdag het Engelsche Par lement geopend. Het Hoogerhuis bood een schitterend en indrukwekkend schouwspel aan; het was dicht gevuld met pairs en pairesses, gezanten en andere hoogge plaatste personen. De dames droegen zwarte avondkleeding, met diamanten; de pairs waren in roode mantels ge kleed. Onder den troonhemel waren troon zetels geplaatst voor den Koning en de Koningin, benevens voor den hertog van York, die echter niet aanwezig was. De koninklijke stoet trad even na 2 uur het Huis binnen. De „gentle- man-usher of the black rod" verzocht den leden van het Lagerhuis het uit spreken van de troonrede te komen bijwonen. Toen de leden van het Lagerhuis, de Speaker aan het hoofd, in het Hoo gerhuis waren gekomen, legde de Ko ning, zittende op den troon, den eed af. De Koning stond daarna op om de troonrede voor te lezen; hij deed dit met heldere, goed verstaanbare stem. In zijn toespraak zei de Koning: „Te midden der droefheid, die het publiek zoo hij zonder heeft getroffen door het overlijden der Koningin, ben ik ge lukkig u te kunnen verzekeren, dat mijn verstandhouding met de andere mogendheden bij voortduring vriend schappelijk blijft. De oorlog in Zuid- Afrika is nog niet geheel geëindigd, doch de hoofdsteden van den vijand en zijn voornaamste communicatielij nen bevinden zich in ons bezit Maat regelen zijn genomen, waarvan ik hoop, dat zij mijn troepen zullen ver oorloven, met succes de krijgsmachten te bestrijden, welke zich nog altijd te gen hen verzetten. Ik betreur levendig de verliezen aan levens, en de schat- kistuïtgaven noodzakelijk gemaakt door de onnoodige guerilla, welke wordt volgehouden door de Boerenaan hangers in het gebied der twee repu blieken. Hun onderwerping in een naaste toekomst is mede te wenschen in hun eigenbelang, wijl, totdat zulks zal zijn geschied, het mij onmogelijk zal zijn, in die koloniën instellingen tot stand te brengen, welke gelijke rechten zullen verzekeren aan alle blanke inwoners, en bescherming en gerechtigheid aan de inlandsche be volking." In het vervolg van de redevoering van den Koning werd een toespellinc: gemaakt op China, waarin gezegd wordt dat de onderhandelingen wor den voortgezet wat bcti'eft de wijze, waarop China gevolg moet geven aan de voorwaarden die het heeft aange nomen. Vervolgens werd gesproken van de reis van den hertog van York en Corn wall naar Australië; de scheiding van zijn zoon zal den Koning pijnlijk zijn, doch hij wil den wensch uitvoeren zij ner moeder en tegelijkertijd van zijn eigen belangstelling getuigen in het welzijn der Australische kolonies. De redevoering verklaarde dat de marinebehoeften en de militaire, voor al de oorlogsuitgaven de verhooging van de begrooting, onvermijdelijk ma ken. Voorstellen zullen worden voorge legd aan het parlement, ten einde de krachtdadigheid der militaire krachten te verhoogen in verhand met de civiele lij st. De Koning las de rede zelf voor. Daarna verlieten de Koning en de Koningin hunne zetels en vertrok de koninklijke stoet uit het Huis. De Koning droeg de uniform van veld maarschalk en daarover een rood flu- weelen mantel, gevoerd met hermelijn. De Koningin droeg een zwart cos- tuum en daarover een rood fluweelen mantel; zij was versierd met de insig nes van de Orde van den Kouseband. Bij de behandeling van het adres van antwoord in het Hoogerhuis heeft lord Kimberlev critiek geoefend op de Transvaal-politiek, waarop lord Salis bury antwoordde, dat het onredelijk zou zijn te meenen, dat er iets onge woons is in den langen duur van den veldtocht in Zuid-Afrika. Indien de weerstand aanhoudend en hardnekkig wordt voortgezet, zullen nog vele maan den moeten verloopen, voordat de rust volkomen hersteld is, maar er is geen grond voor vrees. Indien aan den vijand eenige onaf hankelijkheid zou worden gelaten, zou dit een langdurige voortzetting van den oorlog noodig maken. Tenzij wij meester zijn van het land is er geen hoop op een blij venden vrede. Het eerste doel, dat de vijand zou nastreven, indien hem eenige macht werd gelaten, zou zijn het bijeenbren gen van een nieuwe strijdmacht en nieuwe wapenen, voor een hernieuw den aanval. Indien Engeland ei- niet voor zorgt, dat zijn pogingen leiden tot de eindelijke overwinning, dan zou het feitelijk voor het oog der wereld verklaren, dat de Engelsche grenzen vrijelijk op de meest heleedigende wij ze mogen worden geschonden, want dat het toch niet bij machte is om te genstand te bieden. 1-Iet Adres van Antwoord werd aan genomen. Algemeene berichten. DE OOriLOG IN ZUID-AFRIKA Een Boeren-commando is den 13d-en de Oranjerivier overgetrok ken naar hel district Philipstown. De Wet voert het bevel. Een konvooi door 40 yeomen vergezeld, is bij Willowmore ver rast door Boeren, die de wagens in brand staken, maar de yeomen, die zij gevangen genomen hadden, weer lieten loopen. Laffan seint uit Pretoria dat ko lonel Babington. die bij Venters- dorp bezig is, een kleine afdeeling Boeren gevangen heeft genomen bij Naauwpoort, na een verwoed ge vecht waarin verscheiden Boeren sneuvelden of gewond werden. De vorige week is Lijdenburg door de Boeren beschoten met ge weervuur op grooten afstand en ook met een Long Tom, die op een na- burig kopje geplaatst was het was echter geen ernstige aanval. De^ Boeren hebben schietvoorraad ge-" noeg voor hun Long Tom, maar geen amunitie voor het scheepska- non dat zij onlangs veroverden, en dat zich thans in het Boerenkamp te Dulstroom bevindt. De correspondent van d'e „Daily Mail" te Pietermaritzburg spreekt van een paniek onder de Boeren in het oosten van Transvaal zij zouden hun gewonden in den steek gelaten hebben om de vlucht te kunnen nemen in het boschrijke Tongoland, waar zij ee<n veilig toe vluchtsoord vinden. De Engelschen hebben t.e Ermelo, in oostelijk Transvaal talrijke pro- Boor Engelsche couranten gevon- 1? u i 1 i e t o ii. 43) Ik dacht dat je een maand zou blijven Wij zijn hier ook al bijna drie weken. Toch maar je moet natuur lijk cloen wat je zelf wilt alleen het verwondert mij. Je kent Lady Elmslie immers al heel lang vroeg Claude plotse ling. Ja. Waarom vraag je dat zoo? Dat weet ik eigenlijk niet. Maar Kate wil dat ik haar ac compagneer, en haar werk neer leggende liet Claude hem alleen. Brandon zat stil in de rookka mer terwijl de anderen lachten en praatten en gr arm en vertelden. Hij kon 'fc maar niet vergeten wat. Claude hem zoo plotseling ge vraagd had omtrent Lady Elmslie. Sedert den tijd dat hij toegestemd had in het huwelijksplannelje van den ouden Tracey, scheen er gen heele ommekeer in hem plaats ge- had te*hebben; alles scheen hem nu anders toe. Hoe had hij ooit goedgevonden een manage de rai- son. ter wille van Mammon, en dat wel met Claude wier lief ele gant figuurtje, en peinzende, droo- merige oogen hem steeds voor den geest stonden, terwijl de gedachte aan dien zachten kus op zijn wang, toen zij hem voor haar' vader hield, hem met zoo'n verlangen vervulde dien nog eerjs te voelen ééns, neen, duizend1 maal wel. Van af dat oogenblik, werd Brandon hoe wel onbewust, in plaats van deel nemend vriend, hartstochtelijk min naar. Het weer was niet gunstier den volgenden dag. Heit zag er somber en stormachtig uit, terw"1 nu e.n dan een flinke bui opzette. De da- mes bleven dan ook thuis amu seerden zich zoo goed' en zoo kwaad als het ging tot laat op den middag- toen plotseling de zon doorbrak, en men een wandeling naar de Pastorie kon maken. Den volgenden ochtend kwam er een brief van tante Selley, waarin zij hen smeekte zoo spoedig moge lijk te komen, daar zoowel de ma joor als Janet zich begonnen te ver velen, en „ik", vervolgde zij, meer dan ooit naar jelui verlansr. Toen de heeren op de jacht wa ren, spraken' Kate en Claude over hun heengaan de volgende week. Lady Elmslie wilde er eerst niets van weten en zei vleiend dat zij hen niet kon missen. Maar na lans en breed praten, kregen de nicht jes hun zin, zooals ook Lady Elms- lie's bedoeling was geweest, want zij bedacht bij zichzelf een paar dringende redenen waarom hun vertrek haar welkom zou zijn. Er werd ten laatste vastgesteld dat zij a. s. Dinsdag zouden heengaan. De tijd is maar zoo kort, riep Lady Elmslie uit, en er is nog zooveel dat jelui moeten zien. Ik zal die vervelende heeren toch we ten te bewegen de jacht een dagje in den steek te laten, en dan zul len wij een pic-nic houden naar Beanlin Abbey. Wat zal ik jelui toch missen 1 Lady Elmslie was onvermoeid in haar pogingen om hare jonge gas ten genoegen te doen gedurende de laatste dagen van hun verblijf, dat eindigde met de voorgestelde pic nic. Lady Elmslie, Kate em kolonel Clavering's nichtje reden uit, ver gezeld door alle heeren uitgezon derd den jeugdigen Langley. De toebereidselen waren prachtig in orde, zooals 't met alles ging wat door Lady Elmslie op touw werd gezet een brik was 's morgens vroeg vertrokken rnet de knechts e-n alle benoodigdheden voor een goed en keurig diner. Claude reed' bij voorkeur in de victoria met den jongen Langley,die hiermee zeer vereerd was. Hij mocht juffrouw Tracey heel graag, en was er trots op door haar uit verkoren te zijn maar, aan den an deren kant, hield hij nog meer van paardrijden, en, vooral van Kate Selley. Lady Elmslie zag er te paard prachtig uitzij reed voorop met Brandon, onder voorwendsel van den weg te willen wijzen. Bij de poort van Thirlstane voegden kolo nel Clavering en zijn nichtje zich bij hen toen was Kate gedoemd haar beide bewonderaars bii zich te hebben, en zij toonde hier best tegen te kunnen, door met zeer; veel lakt beiden bezig te houden, terwijl O'Hara het nichtje uit De vonshire vergezelde, dat hij steeds aan 't lachen maakte met zijn ver halen en complimenten. De tocht lie*-* goed af. Lady Elms lie vertelde de geschiedenis van de ruine, en een oude man geleidde het gezelschap naar allerlei hokjes en gangen vanwaar men prachtige uitzichten had, en verhaalde een paar legenden in een ©enigszins onduidelijk dialect. Het diner was klaa.r gezet in de gewezen eetzaal waarvan een ge deelte was ingestort, zoodat men heit schoon e landschap rondom heerlijk kon overzien. Iedereen deed zijn best gezellig te zijn, Lady Elmslie en Brandon gaven een goed voorbeeld. Zooals gewoonlijk, was zelfs op deze afgelegen plaats 't onvermij-, delijke stalletje bij den ingang, waar men photographieën enz. kon krijgen waarover veel "-elach ont stond, terwijl de „convives" ruim schoots kochten. De zonsondergang was zoo treffend mooi, dat men in verleiding kwam langer uit te blij ven, maar de gastvrouw verzette zich hiertegen. Gedurende den ganschen dag, had Brandon nauwelijks een woord met Claude gewisseld. Lady Elms lie had hem eekozen tot haar „aide de camp" en hield hem druk aan den gang, terwijl Claude zelf dooi Sir Philip werd beziggehouden, die niet al to zeer met Kate bleek ingenomen. Toen moest 't smalle weggetje over de vervallen muren nader bekeken worden, en het heerlijke effect van de avondschemering be wonderd worden, totdat 't einde lijk heusch tijd werd om op te sti.i gen cn weg te rijden, wilden zij niet bij nacht thuis komen. Kate en kolonel Clavering w ren 't eerst in den zadel en redsn weg zonder zich om de anderen te bekommeren. Terwijl Sir Philip Lady Elmslie hielp opstijgen, kwam Brandon op den jeugdigen Langley af, die de paardjes voor de victoria eens in specteerde. Wil jij liever niet paardrij den? zeide hij zoo ia dan kun je mijn paard krijgen, en zal ik juffrouw Tracey naar huis rijden, als zij op mijn diensten gesteld is. O dank u. ik zou dolgraag Zaterdag 1(5 Februari 1901

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1