den, die, volgens een „Central News" telegram, erg overdreven verhalen over het verbranden van plaatsen en: het mishandelen van Boerenvrouwen door de Engelsche troepen inhielden. Sommige dier artikelen waren door het plaatse lijk blad te Ermelo overgedrukt. „Standard" en „Central News" ontvangen berichten uit Transvaal, dat de Boeren treinen vernielden en vee buitmaakten. De bladen voegen er aan toe, dat wanneer ge neraal French Louis Botha's ka nonnen en convooie-n neemt het einde van. den oorlog" verhaast wordt. De Engelsche avondbladen mel den.. dat volgens telegrammen uit Kaapstad' de Regeering aan de autoriteiten in Engeland: heeft me degedeeld, dat Christiaan de Wet en president Steyn de Kaapkolonie zijn binnengerukt enWoensdagPhi- lipslown hebben bezet. Zij werden door de Engelsehen aangevallen en met verliezen uit die stad verdre ven. Lord Kitchener seint 14 Febr. uit Pretoria dat de Engelsche troe pen, in gevecht zijn met de troe penmacht van de Wet ten Noorden van Philipstown, dat dobr de En gelsche troepen bezet is. De Wet is de Oranjerivier bij Zanddrift overgestoken en trekt waarschijnlijk in westelijke rich ting. Generaal French, die zich 25 mij len ten zuidoosten van Ermelo be vindt, meldt, dat een groote Boe- renmacht opgejaagd is naar Piet Retief. Hunne pogingen om terug te trekken, worden tot nog toe be lemmerd. De cavalerie chargeerde op de Boeren, die 5 dooden en 6 gewonden het slagveld achter lieten tien man werden gevangen genomen tevens werden een groot aantal wagens, karren en vee buit gemaakt. Aan Engelsche zijde wer den één man gedood en 5 gewond. De Boeren vielen Philipstown aan, doch werden teruggeslagen. De Engelsche Staatscourant meldt dat de Koning aan Roberts titels verleend heeft van graaf en burg-( graaf van het Vereenigd Konink rijk, onder de namen „Viscount Saint-Pierre and Earl Roberts of Kandahar in Afghanistan, of Pre toria in Transvaal Colony, and of the City of Waterford". Het nieuwe Italiaansche ministe rie is als volgt samengesteld Za- nardelli, voorzitter, Giolitti, bin- nenlandsche zaken, Prinetti, bui- tenlandsche zaken. Coccortu, justi tie, Wollenborg, financiën, Dibrog- lio, minister van de schatkist, ge neraal Ponza di san Martino, oor log, vice-admiraal Morin marine, Nunzio Nasi, onderwijs, Giusso, openbare werken, Picardi, land bouw, Galemberti, posterijen. De koning heeft het ministerie goed gekeurd'. De „Reichsbote" maakt melding van een gerucht dat de Duitsche Kroonprins zich zal verloven met de Engelsche prinses Eva van Bat- tenberg. 't Is natuurlijk mogelijk dat er dergelijke huwelijksplannen zijn ge maakt; maar met de verwezenlij king zal men nog wel een paar jaren moeten wachten, omdat prin ses Eva pas veertien jaar oud is. Het gedenkteeken voor Bismarck voor het gebouw van den Rijksdag in Berlijn zal op den lOden Mei, den gedenkdag van den vrede van Frankfort, onthuld worden. De pokken heerschen te Glasgow vrij hevig. Woensdag werden 24 lijders in het hospitaal opgeno men en 50 herstelden ontslagen Donderdag 15 nieuwe gevallen en 7 sterfgevallen. Verpleegd' werden in het hospitaal 453 pokkenlijders. De correspondent van de „Daily Mail" te Washington meldt dat de Amerikaansche Senaat dezer dagen een bedrag van 230.000 doll, be schikbaar gesteld heeft voor een monsterkanon, waarvan de uitvin der beweert dat het met een enkel schot het grootste nantserschip in den grond kan schieten. te paard willen e-aan als 't u niets kan schelen. Dit tot Claude. Heelemaal niet, antwoordde zij. De plotselinge manoeuvre deed haar hart sneller klonnen. Niet dat zij er iets tegen had Brandon bij zich te hebben het was pijnlijk zalig om bij hem te zijn, als zij al leen maar kon vergeten dat hij haar ten huwelijk had gevraagd, terwijl zijn hart een ander toebehoorde. Maar vreugde had toch bi,j haar de overhand. Brandon was buiten gewoon opgewekt en vroolijkd'e wereld' scheen een paradijs. Hij zou nu eindelijk een „tete a tête" hebben met haar, die hij 't liefst bij zich zag. Ik hoop dat je tevreden bent met den ruil, zeide hij met een prettigen glimlach, terwijl hij de leidsels in handen nam. Je wordt bedorven en pedant, hernam ze lachend, maar hoe dan ook, ik schik mij in mi.in lot. Wel Claude jij bederft me in elk geval niet, sprak Brandon on derweg. Heb je Lady Elmslie gezegd, dat je niet zou paardrijden? vroe°- Claude, in olaats van direct te antr NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. Toen ik in mijn vorige Nabetrachting handelde over de aanbesteding van de voor onze electrische centrale benoo- digde installatie, heb ik gevraagd of men ditmaal weer de Ilaarlemsche fir ma die competent was om mee te din gen, de Haarleïnsche Machinefabriek voorbij zou gaan. Sedert dien tijd is mij tot mijn genoegen het tegendeel gebleken. De twee firma's, mei. wie het Gemeentebestuur onderhandelt, zijn Siemens en Halske te Berlijn en de Haariemsche Machinefabriek, en hoe wei nog geen zekerheid verkregen is, mag toch de hooi» worden gekoesterd dat deze belangrijke bestelling, die niet ver beneden de tweemaal honderd duizend gulden blijven zal, in deze gemeente zal worden uitgevoerd. Wij hebben in deze vertrouwen op het beleid van B. en W. Dat heeft de Gemeenteraad in den regel ook wel, maar niet altijd. Vooral dén gaat de Raad nog wel eens graag „tegen de keer" in, wanneer het zaken betreft, waarop het niet zoo bijzonder aan komt. Zoo werd Woensdag een voor stel verworpen om een brugwachter aan te stellen bij de nieuwe brug over den Oostersingel, maar ging de Raad mee met de denkbeelden van B. en W. over het St. Elizaheths-gasthuis. Dit was wel niet te verwonderen. Bui'ge- raeester en Wethouders hebben zich veel meer in dergelijke quaesties inge werkt, zijn door particuliere gegevens soms ook, veel meer van ingewikkelde zaken op de hoogte, dan van de leden van den Raad te vergen is. Al was het alleen daarom zeilt de Raad in groote zaken toch altijd op 't kompas van B. en W. Toch zou, dunkt mij, het denkbeeld van den heer Van Styrum öm de be slissing van de toelating van patiënten aan B. en W. op te dragen (en niet aan het Burgerlijk Armbe-stuur zooals B. en W. zeiven voorstelden) allicht meer succes hebben gehad wanneer het niet zoo rauwelijks in de vergadering was gebracht. Nu durfden de Raads leden er blijkbaar niet aan, vooral niet toen van de bestuurstafel zelf het ver zoek kwam om dat niet te doen. Bij haastige lezing van de voorstellen van B. en W. zou men niet zoozeer den indruk krijgen, dat er veel veran dering wordt aan de hand gedaan. Toch is dat wel degelijk het geval. In de eerste plaats is daar de veranderde manier van opneming; in de tweede plaats de uitbreiding van het aantal Regenten, waardoor de Raad voortaan direct invloed zal hebben op het be heer, in de derde plaats de wenk om te bezuinigen op de uitgaven. Er bestaat namelijk in Haarlem bij sommigen de meening, dat voorheen de opneming wat al te gemakkelijk was, dat er zon der schade voor de patiënten, bezui nigd zou kunnen worden op eet- en drinkwaren en dat verschillende pa- tienten gratis werden behandeld, die zeer wel iets voor hunne verpleging hadden, kunnen betalen. Zeer wel mo gelijk is deze meening onjuist, maar juist daarom is het voor Regenten aan genamer en gemakkelijker, dat de Gemeenteraad officieel in hun College is vertegenwoordigd. Na de verklaring van Regenten, dat zij het St. Elizabeths-Gasthuis als een gemeentelijke instelling beschouwen, is de weg om tot een vergelijk te komen, wel zeer geëffend. Voor sommige leden evenwel klaarblijkelijk nog niet vol doende, want er werd gevraagd of dus nu het Gasthuis een gemeente-eigen dom is. Ik vermoed dat zij wilden wa gen: „behooren dus nu aan de gemeen e de eigen bezittingen van het Gasthuis? Ik heb daarop geen positief antwoord vernomen, maar mij dunkt, dat Regen ten er geen ja op zouden willen ant woorden. Of men zegt: het Gasthuis is een gemeente-instelling of: geemeen- te-eigendom is volstrekt niet hetzelfde. Alleen doet het er, dunkt mij in de praktijk unig toe. Ten allen tijde zullen toch 3e inkomsten van de bezit tingen van het Gasthuis gebruikt wor den enkel en alleen ten bate van die stichting. De hoofdzaak is, zooals de heer Cnoop Koopmans op waardige manier het uitdrukte: „dat we een goed gasthuis houden." Dat wil ongetwij feld iedereen het eenige punt waar over verschil bestaat, is de kwestie van de kosten. En niet allen zouden zich willen aansluiten bij den heer Hof land, die in een loffelijke en uit het diepst van zijn hart opwellende sym pathie voor zieken en ongelukkigen, woorden. Ja, natuurlijk. Ik heb gezegd dat de jonge Langley misschien liever zou wijlen paardrijden. Toen was er eenjgen tijd stilte, terwijl Claude berouw had, dat zij had gewanhoopt Brandon ooit weer zoo heerlijk tevreden bij zich te hebben. Heb je je bezoek niet korter gemaakt dan eerst je plan was, Claude? zeide hij eindelijk. Een paar dagen maai*. Mijn tante schreef dat zij zoo naar ons verlangde, en daar Lady Elmslie andere gasten verwachtte Ja, dat weet ik helaas, viel hij haar in de rede. Zij heeft mii doen beloven wat te blijven en haar te helpen de nieuwe gasten te amu seeren. anders had ik willen vra gen. of ik geen logies zou kunnen krijgen op Llanogwen, waar ik dan een paar dagen met majoor Selley wou visschen. Ik kan het je wel schrijven. Zij blijven toch nog een week of drie, vier uit. Zou jij graag zien dat ik kwam, Claude Ja, natuurlijk, evenals allen. Brandon keek haar ernstig in de do financieel© kant van de zaak ge heel voorbij zag. Dq burgemeester presideerde de ver gadering weer maar zag er nog smal letjes uit. Het verwonderde mij dan ook niet, dat het vervolg van het de bat over het gasthuis werd uitgesteld tot den volgenden keer. Eigenlijk moest de Raad nooit langer vergaderen dan drie uur achtereen; daarna gaan d© debatten gewoonlijk in kwaliteit ach teruit en maakt zich een soort van zenuwachtige haast van de leden meester. Een merkwaardig debat wercl nog ge houden over de kwaliteit van 't gas en de bij overeenkomst bepaalde licht sterkte. Er is iets grappigs in die klacht over 't gas aan den eenen en de verzekering dat het aan de voorschriften voldoet aan den anderen ka.ht. En ik houd zoowel de klacht als heit antwoord voor volkomen juist. „Wat doet de Engelschman er dan mee?" vroeg een vair mijn bekenden mij knorrig. Ik zei hem, dat naar de directeur mij vroeger eens gezegd heeft, de lichtsterkte in den regel hooger is dan bij contract is voorgeschreven. Daalt ze dus tot precies de bepaalde grens, dan valt het dem gebruikers tegen.Maar mijn vriend grinnikte en zei dat hij tegenwoordig niet in een stemming was om bij den Engelschman aan zooveel onbaatzuch tigheid te gelooven. Toen zweeg ik maar, evenals de burgemeester deed op de opmerking van den heer Van de Kamp, aangaande de bekende slachthuis-beslissing van den Hoogen Raad. Of neen, de Burge meester zweeg toch niet, maar zei „dat hij het ook gelezen had." Als dat geen diplomatiek antwoord is, dan versta ik er niets meer van. Stadsnieuws Haarlem, 15 Febr. 1901. Naar wij vernemen, zal Ds. J. J. van Noort, Predikant te Amster dam op Donderdag 28 Februari a.s. voor de, Haarlem schei Jonge lings- vereeniging Pred'. 12 :1a'in hei Brongebouw eenei lezing houden over „Jan Luiken." Het muziekkorps „Kunst na Ar beid'", directeur den heer Geors- Schmidt zal hierbij zijne mede werking verleen en. Protestan tenbori d. Donderdagavond werd de spreek beurt in den Protestantenbond ver vuld door Dr. C. J. Niemeyer van Bolsward. In het eerste gedeelte van zijn voordracht had spreker het over overdrijving en wees er op hoe overdrijving steeds noodig is om de lauw en op te wekken, en, dus alle groote ideeën, met overdrii- ving gepaard' gaan. Alleen de zéér hoog of de zeer laagstaande men- sc-hetn weten zich van overdrijving vrij te houden, het grootste deel echter niet. Na de pauze sprak Dr. Niemeyer over de alom tegenwoordigheid van God, en wekte krachtig vooral de leden van den Protestan tenbond op, om overal de liefde tot God te verkondigen. So'i Oeo '-:-'oria De Christelijke Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" directeur de heer A. W. Wesselius Jr., gaf Donder dagavond eene uitvoering in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon", met welwillende medewer king der heeren K. H. Kerkhoff (viool), G. H. B. Tollenaar (piano), en A. Hazevoet (orgel). Een groot aantal belangstellen den hadden hunne schreden naar de Kroon gerichtde zaal was stampvol. Het programma werd geopend d'oor heL-koor dat een vier tal liederen zeer zuiver en goed' op toon ten gehoore bracht. In het tweede nummer betoonde de heer' Tollenaar in de Rhapsodie (piano)' van T. Liszt eene groote techniek te bezitten. Het nummer „Adagio, ma non tan to", (orgel en piano),' door de heeren Tollenaar en Haze voet voorgedragen, werd eveneens goed' uitgevoerd. Jammer was het evenwel dat de stemming van bei de instrumenten niet rein was. Daarna droer' een kwartet zeer ver dienstelijk de liederen voor de Avond" en Die Nacht" waarme de veel succes werd ingeoogst. Niet minder biival had de heer Kerk hoff, een violist van groote begaafd- heicl. die verbonden is aan Haar- oogen. alsof hij haar ziel wou door gronden. Claude, sprak hii. wat is er tusschen ons gekomen Het was eene moeilijke vraag om te beantwoorden. Waarom wat zou er tusschen ons komen? Dat weet ik niet, maar jij wel. Want bij jou is het ontstaan. Het is mij te vaag dan dat ik het in woor den zou kunnen uitdrukken, maar ik voel het. Waarom vertrouw je mij niet meer zoo als vroeger, Clau de Ik verdien nu meer dan ooit je vertrouwen. Zij kon niet dadelijk antwoor den. Zij wou geen onwaarheid zeg gen. Later zou zij hem alles vertel len, nu moest zij zich goed hou den. Ja, sprak zij dat is ook zoo. je bent als voogd' zoo hartelijk voor mij, en ben ik geen gehoorzame pupil In dat opzicht, laat je niets te wenschen over, maar eene pauze je houdt iets geheim voor mij, Claude, zei Brandon, met een glimlach die haar hart trof. Wat moest zij antwoorden? Zij moest eerlijk zijn, ofschoon zij de lem's Muziekkorps als 1ste violist. Hij speelde zooals gewoonlijk met zeer veel bezieling en met mooien toon. gepaard gaande aan eene goe de techniek, twee interessante nummers. Hierop betrad het koor weder het platform en zong zeër goed „Elia en de Baaipriesters". Het succes was voor een groot ge deelte mede te danken aan d'en bariton-solo, die zijn rol waardin vertolkte. In d'e pauze hield de eere-voorzitter Ds. G. J. A. Jouker eene kernachtige rede, waarin spr. wees hoe de kunst steeds gepaard moet gaan met den godsdienst en dat zij, die de kunst beoefenen., en iets geworden zijn, die gave te danken hebben aan God'. Na de pauze werden nog eenige zang- en vioolnummers ten gehoo re gebracht, die eveneens goed werden uitgevoerd, zoodat deze uit voering in alle deele-n goed geslaagd mag heete-n. Met een woord van: hulde aan den heer A. W. Wesselius Jr. voor zijne flinke leiding besluiten w:;. A. s. Maandag vergadert de afd. Haarlem en Omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde in 't gebouw „W. en W." De agenda bevat de volgende punten in gekomen stukken, mededeelingen over de a. s. tentoonstelling, rekening en verantwoording fonds Wed. Winkel, en idem van den penningmeester, circu laire Aurora, onderlinge tentoonstel ling, VraagbTis, verloting. Hedenochtend om half elf viel voor het perceel no. 7 op het Houtplein een ladder met twee glazenwasschers om. De een die zich erg bezeerde aan het been werd in het huis gedragen, de andere kwam op zijn voeten terecht zonder letsel te bekomen. Zeldzaam geval. Bij den heer Van den Eijkhof, brood- depöthouder in de Spaamwouder- straat alhier heeft een kip reeds eenige eieren gebroed, en loopen sedert eenige dagen al zes kuikens rond, door de kloek zorgvuldig in de buitenlucht groot gebracht. Hedenavond opent de heer A. T. Schaars den geheel gerestaureerden banketbakkerswinkel van den heer A. J. v. d. Pigge op den hoek van de Gr. Houtstraat en de Gedempte Oude Gracht. De eenigszins ouderwetsche winkel heeft plaats gemaakt voor een nieuw beschilderden, die er met zijn keurige étalages bepaald fraai uitziet. Veel succes zij den nieuwen eigenaar toegewenscht. Door den sneeuwstorm ontstond Donderdagmiddag omstreeks half twee eene opeenhooping van Electrische trams in de Wilhelminastraat. Ook andere vervoermiddelen ondervonden veel vertraging. Later op den middag kon het vervoer weder geregeld plaats vinden. IJs. De baan aan den Zijlweg is nu weder geopend. Verleden week was er reeds sprake van, doch door een paar mal- sche regenbuitjes werd die hoop weer vernietigd, terwijl ook de sneeuwstorm van Donderdag de openstelling der ba- nesn onmogelijk maakte. Doch nu kun nen de liefhebbers weer hun hart op halen. Dat ze het spoedig doen, want een Hollandsche winter is niet te ver trouwen] Sloten. Bij de Woensdag alhier gehouden verkiezingen zijn gekozen als voorzitter en hoofdingeland van de Spieringhor nerpolder de heeren C. van Beem en G. van Beem Gz. alhier. Haarlemmermeer. Voor het te Hoofddorp op te richten Onderling Ziekenfonds zijn voorloopig GO personen toegetredende volgende week hoopt men de Vereeniging defini tief te kunnen oprichten. Te Kaag is door stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Gemeente aldaar besloten de eerstvolgende tien jaar het verkiezings- en beroepingswerk door den kerkeraad te laten verrichten. Binnenland. ParlementairePraaties. De Tweede Kamer is gisteren tame lijk goed opgeschoten. Afgehandeld werd de schipperij wet, met dien ver stande dat Woensdag a.s. de eindstem ming plaats heeft. Het onderwerp lokte zoo geringe be langstelling uit bij de leden, dat de Ka mer nauwelijks voltallig was. Inge trokken werd, na een geruststellende verklaring van Min. Lely, het amend. heele waarheid: niet kon zeggem daarom sprak zij onbegrijpelijk Ja, ik heb ook een geheim, maar dat zal niet lang duren, en als ik het je zeg, weet ik niet hoe je het zult opnemen. Wij zullen trouwen;, spoedig wel weer goede vrienden zijn., al zul je eerst een beetje boos worden. Dit raadselachtig gezegde deed Brandon verschrikt opkijken. Wat kon zij anders bedoelen, dan dat zij besloten had1 zich te engagee- ren, en twijfelde of haar voogd hier mee ingenomen zou zijn Als het zoo was, wie anders kon het dan zijn dan Philip Brandon? Toch was hij bepaald verliefd op Kate Selley. Kon hij (Brandon) in zoon opoffering toestemmen? Neen, nooit I Wel, Claud'e, vertel het mij maar als .je zelf wilt. Ik zal trach ten redelijk te zijn en in jou best wil te handelen. Het is zoo'n genot volle avond I laat ons nu aan geen geheimen denken en ons verblij den over diit verrukkelijke uurtje I dei' C. v. R. om te vorderen dat de1 schipper Nederlander zij. Vrij langdurig werd van gedachten gewisseld over de vraag of de wet ten aanzien van den eisch van gediplo meerde stuurlieden en machinisten, ook op de sleepbooten moest worden toegepast. De heer Groen van Waar der stelde bij amend, voor om de rege ling te dezen aanzien over te laten aan een alg. maatregel van bestuur. Een poging van de heeren Fokker en van Raalte om te vorderen dat de schipper gediplomeerd moest zijn, mislukte en het amend. Groen van Waarder, door den Min. aanbevolen, werd goedgekeurd. De herziening van enkele bepalin gen van het Indische regeeringsregle- ment vorderde zóó weinig tijd, dat de regeeringscomrnissaris, mr. Winckel, niet eens aan het woord kwam. Op een wenk van den heer Mackay vulde de Min, Crerner het ontwerp in dier voege aan, dat geen enkel doodvonnis kan worden voltrokken, zonder dat de gouv.-gen. er over was geraadpleegd, teneinde van zijn recht van gratie te kunnen gebruik maken. Nadat dit ontwerp was goedgekeurd, had de heer van Raalte gelegenheid tot toelichting zijner lang uitgestelde motie van orde, heoogende de Kamer te doen uitspreken de wenschelijkheid eener hetere regeling en een meer stel selmatige inrichting van ons consu laatwezen. De heer van Raalte besprak den toe stand van ons consulaatwezen. "W ij hebben 500 honoraire consuls, meest vreemdelingen; een derde of vierde hunner begrijpen de Ned. taal. Voor dezen had de spr. evenveel lof als de Min., doch deze consuls zijn niet tot inlichtingen verplicht. Het nut en de onmisbaarheid van honoraire con suls tot zekere hoogte erkennende, meende de spr. dat beroepsconsuls in staat om den handel volledig voor te lichten meer en meer noodig wor den. Het consulaat behoorde te zijn een staats-inlichtingsdienst, werkend uit eigen beweging, ook in die streken waar wij nog geen handel hebben, doch waar het den weg bereiden moest voor onzen handel en onze industrie. Wijzende op hetgeen andere landen voor het consulaatwezen deden, be toogde hij dat België ons leerde wat in dit opzicht een klein land met be perkte middelen kon doen. Heden gaat de heer van Raalte ver der. Besloten is hedenmiddag half 3 uit een te gaan, daar vele leden de begra fenis van den heer Hartogh wenschen bij te wonen. G. Jr. Vorstelijks gasten. Het Koninklijke Echtpaar zal bij zijn bezoek aan Amsterdam vergezeld wor den door H. M. de Koningin-Moeder en door Zijne Hoogheid den Hertog- Regent van Mecklenburg. De geheele hofhouding zal in het gevolg medeko- men; in het Amstel-Hotel zal een ge deelte daarvan worden gelogeerd, om dat er geen voldoende plaats in het Pa leis is. Uit den Haag wordt medegedeeld, dat de heer Pott, die zich gisteren weer daar ter stede bevond, niet voornemens is vooreerst naar Lourengo-Marques terug te keeren. Te 's-Heriogenbosch zijn twee jongens, Middelhout oud zestien., en Van Dalen, oud zeventien jaar, bij het schaatsenrijden verdronken. De Gouwzee is weer geheel toegevro- ren, waardoor het verkeer geduchte vertraging ondergaat. De overtocht naar Marken geschiedt in een open bootje, dat slechts langzaam kan vor deren, omdat het ijs eerst stukgeslagen moet worden. Geen pleiziertochtjel Waardeering van. een tegenstander. De „Standaard" wijdt de volgende waardeerende woorden aan het over leden Kamerlid mr. Hartegh: Het plotseling afsterven van het Ka merlid mr. Hartogh, die eenige uren te voren nog in goeden welstand op het Binnenhof aanwezig, den nacht daarop onverhoeds uit het even is weg gerukt, werd door alle partijen in de Kamer met ontroering vernomen; en zoo de voorzitter niet uit naam der geheele Kamer een hartelijk woord aan zijn nagedachtenis had gewijd, zou ongetwijfeld ook de antirevolutio naire partij niet in gebi'eke zijn geble-, ven, hem de hulde te brengen harer weemoedige sympathie. HOOFDSTUK XXL Hoewel Lady Elmslie hem on gaarne van zich liet gaan, stond Brandon er op zijn pupil en Ivate Selley halverwege weg te brengen. Toen zij goed' en wel in den 'rein naar Bangor z-aten, het naaste sta tion voor Llanogwen, nam hij eerst afscheid. Als Kate er niet geweest was, zou de reis al heel saai zijn geweest. Claude was bijzonder stil. en zag er vermoeid uit, en ofschoon Bran don alles deed om het de dames zoo makkeliik mogelijk te maken, kostte het hem blijkbaar toch. moei te om veel te spreken. Morgen schrijf je mij wel een woordje, niet waar? zeid'e hii bij het afscheid. De reis is te lang voor jou, Claude. Sinds den tijd dat je in Lichfield Terrace was, heb ik je nog niet weer zoo bleek gezien. Je moet beloven mij te schrijven hoe het je gaat. Ja, natuurlijk zal ik dat doen. Ik ben lang niet zoo moe als ik er uitzie. Je wilt mij ook wel schrijven of ik er logies kan vinden.. Aan het Hoewel in politieke beginselen lijn recht tegen haar overstaande, naderde mr. Hartogh zeer van nabij het beste ideaal, dat men zich van een politiek tegenstander vormt. Vast van richting, in trouw aan zijn beginselen nooit wankelend, door geen ambitie gejaagd, bezielde hem steeds de eerbied, dien we aan andersdenken den om den ernst van hun overtuiging verschuldigd zijn. Noch in bitterheid noch in giftige scherpte zocht hij zijn kracht, maar lokte uit tot vertrouwelijke wisseling van gedachten door de openheid van zijn blik en het innemende van geheel zijn optreden. En daarbij was hij, zonder zich veel op den voorgrond te dringen, een dier degelijke Kamerleden, die steeds op de hoogte van zaken, een welgewikt oordeel bezat, en vooral bij juridische vraagstukken een gezochte vraagbaak voor regeering en Kamer was. De man, die straks den door zijn af sterven leeg geworden zetel gaat in nemen, zal van hoog karakter en onge- meene bekwaamheid moeten zijn, om op dien zetel mr. Hartogh wezenlijk te vervangen. Het is niet te veel gezegd, dat de Ka mer in dit onverwacht heengaan van een harer degelijkste leden metterdaad een verlies lijdt. En waar dit heengaan zoo aangrij.- pend-plotseling was, zoodat het bijna aan het afsterven van wijlen den heer Bahlman herinnert, gaat tot elk lid der Kamer een memento mori uit. Een: Gedenk te sterven. En ook dit: Werk zoolang het dag is, want de nacht komt, waarin niemand werken kan. Brandwonden. Te Lommei (L.) ging Woensdag de vrouw van den landbouwer H. T. even buiten hare woning op het erf om brandhout te halen, haar ljarig kind zonder toezicht achterlatende. Het kind zat tusschen twee kussens op den grond bij de kachel, waarop een ketel water stond. Gedurende de afwezig heid der vrouw kookte het water over en stroomde over het kind. Toen de- vrouw terugkeerde, was het kind reeds aan de brandwonden bezweken. Het geschenk van president Kruger. De kostbare inktkoker, welke H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar Huwelijk namens President Kruger zal worden aangeboden bevat niet een gravure van de „Gelderland", maar dit historisch geworden schip onzer mari ne is geheel in zilver en in alle bijzon derheden van tuigage, bewapening, enz. in miniatuur voorgesteld, varen de op een zilveren zee. Uit de baren verrijzen twee koningskronen, vormen de de deksels van de beide inkthou- ders, en tusschen die sierlijke deksel tjes is op een cartouche het wapen der Zuid-Afrikaansche Republiek gegra veerd. Het geheel rust op een voet stuk. De sneeuw. Op de buitenwegen was het verkeer Donderdag tusschen 12Jf en 1+ uur ten eenenmale onmogelijk; voertuigen wer den van wind afgedraaid tot de storm bedaarde. Uit Halfweg schrijft men ons dat op enkele plaatsen in het dorp do sneeuw i Meter hoog lag; de Rijks straatweg was in het dorp de geheele middag zeer moeilijk te passeeren, wat menige vrachtwagen bij de opritten der sluizen grocte moeite kostte. Met een paar uur arbeid had men veel kunnen verbeteren, doch 't schijnt dat de twee wegwerkers, (waarvan er een te Sloterdijk en de andere te Haar lem woont) alleen in de ochtenduren op deze plaats behoeven te komen. Het was voorzeker gewenscht dat, nu als bezuiniging de opengevallen plaats van „kantonnier" (alhier ge plaatst) niet meer worde vervuld en iemand werd aangesteld die bij glad heid en sneeuw als waarnemende die functie, ook op den dag kon optreden, daar dat bij de twee sluizen alhier wel noodig is. Men schrijft ons uit Wormerveer: Donderdagmiddag werd men ook al hier ven-ast op een sneeuwstorm, die menigeen lang in het geheugen zal blij ven. 't Was ongeveer 12 1/2 uur, dat de wind- en sneeuwhoos, want dat zal het ongetwijfeld geweest zijn, kwam op zetten. De wind huiderde verschrikke lijk en had een geweldige, uitwerking, welke nog yergroot werd, doordat hij eensklaps van het Zuidwesten, uit wel ken hoek hij den ganschen morgen ge waaid had, naar het N.-oosten ver huisde. De molens moesten het voor al ontgelden. Een der wieken van den molen ..De Duif' van den heer Hee- eind van de volgende week ben ik vrij. O I ja, mijnheer Brandon. Dat zou heerlijk zijn als u ook kwam. Ik wist hMem-iAl niet dat i van visschen hield, riep Kate. Adieu, Claude, zei Brandon, door het raampje, met een flinken han-.druk Ik nonp dat jij je morgen weer beter zuil voelen. Het luiden van de bel waarschuw de hem een stap achteruit, te gaan, en het volgende oogenhlik stoom de de trein het station uit. Toen zij de plaats hunner bei- stemming hadden bereikt, werden zij hartelijk welkom gelmet en. Wat was het héérlijk die lieve gezich ten weer le zien. CLude was bleek, stil en, naar het acheen, heel moe Kate zag blozerd en stralend en was blijkbaar goed gehumeurd, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2