NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Dinsdag 19 Februari 1901. No. 5411 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden.1-65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN<*==- Van 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bg Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdTertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs Faubourg Montmartre. Jit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 19 Febr. bevat o. a. Bericht nit Engelsclie bron, dat het grootste gedeelte van de Wet's convooi waarmede hij de Aar zou overtrekken, getiomen is. Boberts rechtvaardigt het beulen optreden. Van vijf ontsnapte Boeren van Ceylon. Diefstal bij Dr. Leyds. Haagsche brief Het Bestuur 'der Liberale Unie afgetreden. Officieele Berichten. Te BURGEMEESTER van Haar- lem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de op den 13en Febr. jl. execu toir verklaarde kohieren No. 8 en 9 op de. bedrijfsbelasting dezer Ge meente, dienst 1900/1901, op heden aan den ontvanger der directe be lastingen zün ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd dat de belastingschuldi gen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 16 Febr. 1901. Dc Burgemeester voornoemd, BOREEL. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brengen, ter openbare kennis, dat door den Raad der gemeente bij besluit van 6 Februari jl. No. 2, is verklaard, dat de perceelen aan de Korte La kenstraat Nos. 22, 24, 26, 28a en 28b en, aan de Nieuwe Raamstraat No. 1. 3, 5, 7 en 9 alhier, toebehooren- clie aan Mej. de Wed. J. H. Möller ongeschikt, tot bewoning zijn. Haarlem, 16 Febr. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, P1JNACKER. Politiek Overzicht. Uit Houtkraal en Philipstown, vernam de „Daily Mail" dat de Wet twee duikers in den spoorweg in de lucht deed vliegen, in de na bijheid van Potfontein. en dat de colonnes Plume, Henniker Heaton en Crabbe hem achtervolgen. Klaarblijkelijk was het plan van de Wet om zich meester te maken van de Aai*, en zoo mogelijk den spoorweg ten zuiden van dezen spoorwegknoop af te snijden. De „Wesfcm. Gazette" meent, dat daar voor twee colonnes in zuidelijke richting trekken, die zooveel mo gelijk alle versterkte posten ver mijden, doch zich meester maken van de plaatsen waar slechts een klein garnizoen is. De Engelschen nemen, naar het Engelsche avondblad verneemt, hiertegen voorzorgsmaatregelen, door zorg te dragen, dat zij hunne troepen snel op een gegeven punt kunnen concentreeren. Maar nu is het juist duidelijk, waarom in de Kaapkolonie ver schillende kleine Boeren com man do's rondtrekken dezen houden de Engelsche. troepen vast en beletten hen op te rukken ,ten einde De Wet's voortrukken tegen te gaan. De „Cape Times" meldt, dat de Boeren door hun ruw en woest op treden in de Kaapkolonie alle sym pathie van de kolonisten verbeurd hebben. Maar dit is moeilijk in overeenstemming te brengen met de herhaalde berichten van steun, dien de Boeren vonden in de Ko lonie en het is in dit verband ze ker merkwaardig, dat volgens be richten uit Engelsche bron, Rechter Herzog's commando uit 4000 Boeren bestaat, terwijl het, bij den overtocht van de Oranjerivier slechts 1500 man tel de...... Wij kunnen, zou men zoo zeg gen, De Wet, Herzog en hunne vrienden in de Kolonie gerust aan hun lot overlaten zij weten zich best te helpen. De laatste berichten omtrent De Wet luiden, dat hij en Steyn, Vrij dagmorgen met een strijdmacht van 2000 3000 man en twee kar nonnen, den spoorweg ten noorden van Houtkraal overtrokken. De Engelsche bommen joegen den vij and uiteen, die zich niet van zijn kanonnen bediende. Een gepant serde trein opende het vuur met scheepsgeschut. De Engelschen slaagden er in, zoo goed1 als het ge heel e convooi van De Wet buit te maken, daaronder be grepen 100.000 patronen en veel munitie voor snelvuurgeschut. De Engelsche verliezen waren drie ge wonden. Als 't waar is. dan ziet het er maar leelijk uit. Maar, 't zal wel weer gegaan zijn als zoo menig maal, de Engelschen meenen be wust of onbewust dat ze „zoo goed als het geheele convooi" te pakken hebben., maar dan blijkt later, dat het er maar o! zoo'n klein gedeelte van was en de groote mas sa hen is ontglipt. Intusschen blijkt er uit d'at De Wet flink bezig is, zijn doel te be reiken, en dat beteekent wat. Een man als De Wet weet wat-hij wil. en het is altijd een goed teeken wanneer hij op weg is zijn een maal opgevat plan uit te voeren. t' Schijnt dat er nu in China weer een andere kink in de kabel komt. Er wordt nu nl. van gesproken, dat de onderteekening der nota door de gezanten niet in behoorlijken vorm zou zijn gegeven en dat de geheele houding van China aantoont, dat men de onderhandelingen wil rek ken. Het oude liedje dus! Zoo ver heeft dus de onderlinge ijverzucht van de mogendheden het laten komen dat na zes maanden onderhandeld te hebben, niets is tot stand gebracht zegt de Westm. Gazette". De omstandigheden geven derhal ve den afgevaardigde Bebel gelijk die deze quaestie in den Duitschen Rijksdag ter sprake bracht. „Ik kan mij het langzaam vooruitgaan dei- onderhandelingen slechts verklaren uit het feit dat de latente verschil len van meening tusschen de mo gendheden eerst krachtig te voor schijn traden toen de zakelijke on derhandelingen ter snrake kwa men." Waren de onderhandelingen on middellijk krachtig en met nadruk gevoerd, dan zouden de Chineezen nooit den indruk hebben gekregen dat de eenstemmigheid der mogend heden zooveel te wenschen liet. Ruitenlandsch Nieuws De vijl ontsnapte Boeren va - Ceyion De Peterburgsche correspondent van'de „N. R. Ct." schrijft: Morgen vertrekken de heeren W. Steyn, E. Haussner, G. Botha en G. en L. Steytler, de van Ceylon ont snapte Boeren naar Holland. Er is dus geen gevaar meer bij, om te vertellen hoe zij Rusland zijn bin nengekomen. Hun reisplannen zijn nu, dank zij de ijverige bemoeiin gen van ds. Gillot, ui orde en zij kunnen zonder moeilijkheden de Russisch-Duitsche grens passeeren. Iedereen weet wel van hoor en zeg gen reeds, hoe onmogelijk het is, Rusland binnen te komen zonder een paspoort, dat niet in alle op zichten in orde is, en wie zelf dat strenge onderzoek der paspoorten op de Russische grens heeft gezien, en als lijdend persoon meegemaakt, dien moet het ongeloofelijk voor komen, dat viif vreemdelingen zon der eenig paspoort, zonder eenig identiteitsbewijs dadelijk van Odes- sa naar St. Petersburg zijn doorge laten. Voor 't geval men bijv. met gewone drenkelingen te doen had gehad, die men opgenomen had op een Russisch schip en die naar een Russ. haven waren meegenomen, dan zouden zij zeker niet verder Rusland binnen hebben mogen gaan vóór de consul van hun land hen van identiteitsbewijzen had voorzien. Maar voor de Boeren maakt men zelfs in 't strenge Rus land' een uitzondering. Zooals men weet, kwam de Cher- son met troepen uit China terug. Om nu de voortvluchtige Boeren geen moeilijkheden in. den weg te leggen, werden zij door den offi cier. die de manschappen begeleid de, in de uniform van 't 18de regi ment gestoken, en tusschen de Rus sische soldaten in marcheerden zij van boord af. en spoedig daarna vertrokken zij als recruten in dik ke pelzen gekleed met dezelfde manschappen naar Wilna, waar 't regiment thuisbehoort. Na 't der de station van Odessa af, werd hun een plaats in de 2e klasse aangebo den, en konden zij weer hun klee- ren aantrekken, die zij aan boord van de scheepsofficieren gekregen hadden. In Wilna waren zij ge adresseerd aan den militairen gou verneur, die als alle militairen in Rusland, levendig belang stelt in den Z.-Afrikaanschen oorlog, en een groot bewonderaar der Boeren is. Zij werden daar zeer hartelijk ontvangen, trouwens, overal waar men in hen de Boeren herkende, van wie men toch al gehoord had, want als een loopend vuurtje had zich 't nieuws van de ontvluch ting verbreid daar gingen leven dige hoera's voor hen op en ieder wilde wat voor hen doen en hen met 't een of ander van dienst zijn. De militaire gouverneur van Wilna stuurde de vijf mannen weer ver der naar den stadscommandant van Petersburg, en gaf hun een brief mee, dien zij slechts aan den gendarme aan 't Warschauerspoor in Petersburg hoefden te geven bij hun aankomst. Zoo werden zij van 't station weer verder gebracht naar den stadscommandant. die het voor het beste hield, hen naar den Hollandschen dominee te brengen, dien men hier al sinds 't begin van den oorlog, als den vertegenwoordi ger der republieken beschouwt. En dat zij bij onzen dominee aan 't s-oede adres zijn vekomen hebben de Z.-Afrikaansche heeren kunnen ondervinden. Van al 't noodige voorzien, aanvaarden zij nu de reis naar Holland, om daar aan hun respectieve gezantschappen om raad te vragen. Deze jongelieden zijn vol moed over den afloop van den oorlog. Er bestaat voor hen niets onmogelijks, vrij zullen ze zich toch vechten. Haussner heeft de Wet zelf hoor en zeggen En als k nog 25 man heb, zal ik blijven vechten. En we kunnen er gerust op vertrouwen, dat de Boeren den jorlog niet op zullen geven, want le kracht der Boeren in den guer- i 11 a is grooter dan men zich in Europa kan voorstellen, de haat tegen de Er^elschen vreeselijker dan men zich een haat kan den ken, en de vaderlandsliefde der Boeren sterker dan iemand ooit i verwacht had. Toen Willy Steyn van 't telegram hoorde uit Kaap stad, dat de woorden van ds Bos man in Pretoria overbracht, om trent zijn onderzoek van de aan klachten tegen de Engelschen. werd hij opgewonden van verontwaar diging, en zei, dat als Bosman nog een droppel Afrikaansch bloed in 't hart had, hij niet meer in Preto ria zou zitten, maar al met de krijgsgevangenen zou zijn opgeslo ten. De onlusten in Spanje. Sedert de afkondiging van den staat, van beleg zijn te Madrid geen oproerige betoogingen meer voorge komen. De dag van het huweliik van de prinses van Asturië is zon der verstoringen der orde voorbij gegaan. Dat het evenwel bij het volk in wendig kookt, kan blijken uit het geen van daar wordt gemeld. De openbare gebouwen zijn ge ïllumineerd, maar overigens heerscht overal duisternis. Sommi ge balkons zijn met zwart gedra peerd. Tot nu toe is de rust niet verstoord. De censuur wordt op de dagbladen, ingevolge den af gek cm- digden staat van beleg uiterst streng toegepast, iedere samenscho ling in de straten is verboden. Alle weerspannigen worden voor dén militairen rechter gebracht. De mi nisters hebben de verklaring afge legd, dat zij de quaestie van ver trouwen eerst na vastenavond zul len stellen., Aan het ministerie van binnen- landsche zaken werden telegram men ontvangen dat te Valencia, Granada, Alicante en Barcelona on geregeldheden hebben plaats ge vonden. Te Alicante wierpen de betoogers met steenennaar het Raadhuis, en werden zij door de politie uiteengedreven. De minister heeft schorsing der telephoniesche femeenschap tus schen de verschillende steden be volen. De militaire overheid ziet niet alleen scherp toe op de dagbla den. doch past-ook de censuur op de schouwburgen streng toe. Ook de re ge ©rings blad en en zelfs de uit het ministerie van binnen- landsche zaken herkomstige be richten zijn aan de censuur onder worpen. D O perheer van Transvaal. De proclamatie te Kaapstad, ken nis gevende van het aanvaarden der regeering door koning Edward VII, luidt, in de vertaling van hetj Kaapstadsche Advertentieblad, als volgt „Nademaal het God Almachtig behaagd heeft tot Zijne genade te roepen wijlen onze souvereine Ko ningin Victoria van zalige en heer lijke gedachtenis; bij wier overlij den de Imperiale kroon van het Vereenigd Koninkrijk van Groot Brittanje en Ierland en alle andere van wijlen H. M. bezittingen al leenlijk en wettiglijk toe komt aan d'en Hoogen en Machtigen Prins Albert Eduard, zoo is het d'at w" de Gouverneur van deze kolonie, bijgestaan door leden van beide huizen van de wet geving, en leden van de civiele, ma rine en militaire autoriteiten, voorname ingezetenen van de kolo nie, nu en mits deze uit volle borst en toestemming van tong en hart. uitroepen en kondschap doen dat de Hooge en Machtige Prins Albert Eduard nu geworden is bij over lijden van wijlen onze Souvereine van zalige en heerlijke gedachtenis, onze eenige en- wettige en rechtma tige opperheer Eduard de Zevende, bij de gratie Gods. Koning van het Vereenigd Koninkrijk van Groot Brittanje en Ierland', Verdediger van 't Geloof Keizer van Indië, Op perheer van en over de Kolonie van de Kaap de Goede Hoop. en de af hankelijke gewesten daarvan, aan wien wij bekennen alle trouw en voortdurende gehoorzaamheid met alle hartelijke en eerbiedige liefde, God smeekende, door wien Konin gen en Koninginnen regeeren, den koninklijken Prins Eduard den Ze vende te zegenen, met lange en ge lukkige jaren over ons te regeeren. Gedateerd te Kaapstad. Kaap de Goede Hoop. dezen 26stej; dag van Januari, een duizend negen hon derd en een. God behoede den ko ning Daarmede is de vraag, of voor Transvaal bii deze gelegenheid een bijzondere formule opgesteld is, met daaraan verbonden politieke beteekenis, in ontkennende» zin beslist. Diefstal bij dr. Leyds- Toen Zaterdagavond dr. Leyds van de feesten te 's-Gravenhage, waar hij de Zuid-Afrikaansche Re publiek had vertegenwoordigd, in he<t gezantschap terugkeerde, liet hij zijn koffer in d-e gang van zijn huis plaatsen. Eenige oogenblikken later constateerde men dat door middel van valsche sleutels dieven in zijn huis waren gedrongen, die een valies met diplomatieke stuk ken hadden gestolen. De politie is met het feit in kennis gesteld en heeft een onderzoek geopend. Eeu rechtvaardiging van het beulen-optreden doorLord Roberts. De „Review of Rviews" bevat een correspondentie tusschen lord Roberts en William Stead, in ver band met de ernstige beschuldigin gen tegen lord Kitchener ingebracht door een officier. De heer Stead heeft overgelegd de orders, welke de- officier in quaestie beweert van zijn superieu ren te hebben ontvangen. Lord1 Roberts antwoordde daar- op het volgende: „Ik neem gaarne uw verzekering aan, dat de betrok ken officier is een man van stand en van een ongerepte reputatie, en die verzekering aannemende, ben ik bereid nota te nemen van heb geen ik anders zou hebben gene geerd een anonymen brief. Ik ben er zeker van, dat uw correspondent verkeerd is ingelicht ten opzichte van d'e orders, die hij toeschriift aan lord Kitchener. „De proclamaties, die door mij van tijd tot tijd z-ijn uitgevaardigd gedurende het tijdperk, dat ik com mandant was in Zuid-Afrika, ten aanzien van „het in bezit nemen" zijn, zooals noodzakelijk was, streng "geweest, maar ik heb uit drukkelijk voorgeschreven, dat in d'e huizen van alle mannen op com mando voldoende levensmiddelen moesten worden achtergelaten voor hun vrouwen en kinderen, en naar gelang der onmiddellijke behoeften.. „Ik weet met, dat in een door mijn opvolger uitgevaardigde pro clamatie daarin verandering is ge bracht. Ten opzichte van d© mede deel ing van uw correspondent dat „geen gevangenen moeten worden gemaakt", dat wil zeggen „dat alle mannen die in gevecht worden aan getroffen, moeten worden doodge schoten", houd ik mii overtuigd, dat Lord' Kitchener dergelijke han delwijze zeker niet zou aanmoedi gen." Den volgenden dag merkte d'e heer Stead on dat in den brief zijn lordschap van .de hoffelijkheid, die steeds zijn mede de el in gen in den laatsten tijd had gekenmerkt" was aigeweken en verzocht hij lord Roberts' aandacht voor andere ver klaringen door den betrokken of ficier gedaan, in de hoop dat een nauwkeurig onderzoek de waar heid aan den dag zou breneen en hem en het publiek in. staat zou stellen om te oordeelen „over de daden van de duisternis, die b voortduring in onzen naam over Zuid-Afrika wordt gebracht." De opperbevelhebber liet daaron antwoorden door ziin particulieren secretaris, ziin leedwezen uitdruk kende dat hij de discussie niet kon voortzetten over de beweringen van een anonymen zegsman. Algemeen© berichten. Volgens de Engelsche bladen, heeft het koninklijke jacht last ge kregen om zich gereed te houden voor een reis van den Koning en de Koningin naar Duitschland en waarschijnlijk ook naar Denemar ken. De nieuwe Italiaansche ministe: van buitenlandsche zaken, de heei Prinetti, is herhaaldelijk een te genstand'er van het Drievoudig Ver bond genoemd. De Beiersche ge zant te Rome sprak met den minis ter toen hij hem met zijn benoe ming geluk wenschte over dit feit, waarop de heer Prinetti hem anl woordde dat hij inderdaad vroege.' opgekomen tegen de wel waf overdreven staatkunde van Crisp: maar sedert de volle waarde var het Drievoudig Verbond heeft lee ren kennen en thans van oordeel n dat het hoogst verkeerd ja eei misdaad zou zijn, zich aan dit Ver bond te onttrekken 1 Het lijk van den voormaliger Servischen koning Milan is Zater dag overgebracht naar het klooste; van Kruschedol en is daar na ee: - hoogst eenvoudige plechtigheid neergelaten in den grafkelder. Tot het laatste oogenblik heeft men nog gemeend dat koning Alexander t.och nog dit deel der begrafenisplechtig heid zou bijwonen, maar de vorste lijke zoon heeft niets van zich laten hooren. Stadsnieuws. Haarlem, 18 Febr. 1901. Een overgroot aantal belangstellen den was Zondag-morgen aanwezig in de Groote Kerk, alwaar Ds. van Broek huizen van Pretoria, al3 leeraar op trad, en eene boeiende predacatie hield naar aanleiding van de woorden uit Nehemia 5 vers 15 „Maar ik heb alzoo niet gedaan, om der vreeze Gods wil." Na afloop zong de gemeente den lee raar staande toe Psalm 121 vers 4. Onder de aanwezigen bevond zich mevrouw Wacklewicz van Schilf- gaarde. De afdeeling „Haarlem" van den Bond van Nederl. Onderwijzers, ver gaderde Zaterdag-avond opnieuw ter verkiezing van een bestuur in de plaats van het vorige, dat zijn function had nedergelegd. Tot voorzitter der afdeeling werd gekozen de heer Jae. Jansen, terwijl de verdere werkzaamheden in het be stuur werden opgedragen aan de hee ren: A. Klok, J. Tijm, A. Nagtzaam, J. van Waardt, H. van Leeuwen en P. P. den Baars. Mede werd in deze vergadering met algemeene (33) stemmen goedgekeurd, oin den te Amsterdam, wegens mis^ handeling van een leerling, ontslagen gymnastiek-onderwijzer Tissot van Patót uit de weerstandskas een maan de! ij ksche toelage van f 25.— toe te staan, zijnde het bedrag, waarmede zijne jaarwedde door dit ontslag ia verminderd. Ten slotte zij nog vermeld, dat met het oog op de a. s. verkiezingen voor den gemeenteraad, het al of niet mee doen der afdeeling a:<n die verkie zingen in beginsel werd besproken, doch niet uitgemaakt, maar dat dit punt ter gelegener tijd, door het nieuw gekozen bestuur zal behandeld wor den. Operette. Herhaaldelijk is er reeds over ge sproken, dat het operette-ensemble, door den heer J. de Nobel gevormd voor opvoeringen van Franchemont de Marskramer, in stand blijven zou. Pogingen worden gedaan om dit denk beeld te verwezenlijken: als het slaagt zou „Maryke van Scheveningen" het eerst voor opvoering in aanmerking komen. In plaats van den heer P. E. Char- bon, die is afgetreden als hoofdredac teur van de „Oprechte Haarlemsche Courant", is benoemd de heer II. S. M. van Wickevoort Crommelin. Gevonden voorwerpen. Een pakje met japon stoffen. Een huissleutel. Een glazen naamplaat met vergulde letters: Ned. Verz. Mij. ge vestigd te Utrecht Agentschap". Een gouden ring. Een oorknopje. Een te Overveen wonende dienst )ode gaf kennis dat Vrijdagavond urmoedelijk op het Postkantoor, haar truin lederen portemonnaie met on- a-veer f 2.50, gerold is. Een bewoner der Groote Houtstraat werd bekeurd omdat hij uit zijn dak goot sneeuw en ijs gooide op straat, '.onder dat iemand beneden stond om de voorbijgangers te waarschuwen. Tegen een ta.pper in de Noorder. Schoolsteeg werd proces-verbaal op- :emaakt, wegens het maken van mu iek in zijne tapperij, zonder vergun ing; evenzoo tegen een bewoner der Sercqstraat, wegens het uitsteken van ■n kachelpijp; en tegen een vrouw en en man, die het bedrijf van liedjes- anger uitoefenden.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1