NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ,t Alg- Bonci van Postduiven. No. 5413 18e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nnmmers0.02f£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 K de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 12St. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 21 Febr. bevat o. a. De Wet, die niet in de klem zit. Rusland en Duitschland over de graanrechten. Parlementaire Praatjes, De Vanille, Gemeente raadszitting. Weekblad voor de Jeugd: Van dit boeiend en ondei-houdend ge- schreven „Weekblad voor de Jeugd" verschenen 1 Januari 1901 den 6den jaargang. En wanneer wij den nu bij na voltooiden jaargang nog eens in zien, dan verbaast het ons -zoo'n lijvig boekdeel voor zoo'n spotprijs te hebben gegeven. Ja voorzeker- een spotprijs voor 200 fraai gekleurde pla ten en 200 pagina's tekst in twee ko lommen. Door het steeds toenemend aantal in- teekenaren is het ons mogelijk gewor den om in den 6den jaargang, elke drie maanden, een gi*oot Prijsraadsel te geven en voor die 4 Prijsraadsels een honderd zestig prijzen beschikbaar te stellen, en wel 4 remontoir-horloges, 12 Stereoscopen elk met zes platen, 4 tooverlantaarns, 20 kleurdoozen, prentenboeken. 20 stel geïllustreerde briefkaarten en 20 prachtbanden om het Weekblad te doen inbinden, zoo dat voor ieder Prijsraadsel worden uit geloofd 1 Horloge 1 Tooverlantaarn 3 Stereoscopen 5 Kleurdoozen 5 collecties geïllustreerde briefkaarten 5 prachtbanden en 20 prentenboe ken, totaal 40 prijzen. En wat den inhoud betreft, kimnen wij u mededeelen, dat er een heele reeks lieve, onderhoudende vertellin gen voor gereed liggen van de dames Hermannia. Schippers, Debora van de Velde, Truida Kok e. a. De heer F. II. van Leent, die als schrijver voor de jeugd zoo geliefd is geworden bij 't jon ge volkje, heeft zich bereid verklaard de Redactie weer op zich te nemen, met medewerking van vele letterkundi gen, die zich op dat gebied een goeden naam verwierven, 't Zou te veel plaats ruimte vereischen u al de titels te noe men van de boeiende verhalen, levens beschrijvingen van beroemde mannen en vrouwen en sprooken van zedelijke strekking die de redactie belooft te zul len geven. En in waarheid, allen die met de verschenen jaargangen hebben kennis gemaakt, moeten erkennen dat het „Weekblad voor de Jeugd" niet al leen het goedkoopste is van alle be staande kindertijdschriften, maar dat de inhoud er van zóó prettig, leerzaam en onderhoudend is en zulk een rein zedelijken invloed op het kinderhart uitoefent, dat het thans een zeer ge- waardeer dhuisvriend is geworden in menig huiselijken kring. Vele dag- en weekbladen, zooals „De Tijd," „Het Predikbeurtenblad, „De Echo", „De Telegraaf", „Het Han delsblad"' en „Het Nieuws van den Dag" hebben het mede zeer aanbevolen en roemden den inhoud der vorige jaargangen als kinderlijk rein, kinder lijk naief en een hoogst begeerlijk ge schenk voor het Jonge Nederland. Politiek Overzicht. Die booze telegraaf toch I mogen de Engelschen nu met niet te ver bijten spijt uitroepen. Pas krijgen ze de allerheerlijkste berichten over de omsingeling van de Wet, die nu toch zoo heusch en waarach tig is, dat het niet waarachtiger kan. of daar spatten hun kleurige, schoone illusies uiteen als een zeep bel, door een telegram van niemand minder dan Kitchener zelf. Kitchener toch seint uit Pretoria, dat de Wet nog steeds noordwaarts trekt in de Kaapkolonie en nu ten westen van Hopestown (Hoopstad) staat. Wat blijft er nu ten slotte weer over van de omsingeling van de Wet, wat blijft er over van de be wering, dat bijna het geheele con- vooi van de Wet genomen is En het mooiste is nog wel, dat Kitche ner seint, deWet zal waar schijnlijk nu van Hopetown weer zuidwaarts gaan, en hij, Kit chener houdt zich daarop voorbe reid, Men zou vragen, bestaat er nog grooter paskwil van den toestand? De beul van Soedan erkent hierin op de meest men zou zeggen bru tale wijze zijn volslagen onkunde met de Wet's bedoelingen, taktiek enj waarschijnlijke bewegingen. En dat is toch een allereerste voor waarde, om een vijand met succes te bekampen. Een Reuter-bericht uit Britstown meldt, dat 1000 Boeren te Strijden- burg staan. Er schijnt dus weldra een vereeniging van deze 1000 met de Wet's macht te mogen worden tegemoet gezien, want Strijdenburg ligt N.W. van de Aar en Z. W. van de Aar gelegen Hopetown. Boven dien staan een aantal Boeren te Houwater, welbekend uit de eer ste dagen van den huidigen inval, toen daar de yeamanry, die Brand vervolgde, in de pan werd gehakt. Ook is er reeds gevochten in Maart 1900. Deze ülaats ligt ten westen van de Aar en zuidelijk van Strij denburg. Dus dan toch naar 't zuidwesten, maar Reuter zal er wel even wei nig van weten als Kitchener. Wat de plannen van de Wet zijn ligt in 't duister, maar een ver eeniging van een kolossale Boeren- macht schijnt toch in uitzicht. In China gaan we nog steeds niet vooruit, wat trouwens geen nieuws is. De gezanten konden 't over de bestraffing voor de zooveelste maal niet eens worden en scheiden er maar weer mee uit voorloopig. De mogendheden gaan intusschen zooals men onder de „Algemeene berichten" in ons nummer van gis teren heeft kunnen zien maar lus tig door te annexeeren. Ga je gang maar 1 Wat echter ernstige expedities lees rooftochten betreft, of En geland daaraan mee zal doen, dat zit nog zeer. Op het regeerings- ant- woord naar aanleiding van de vra gen d'e in 't Lagerhuis zijn gedaan, mag vrijwel blijken, dat Engeland voorloopig niet van zins is aan nieuwe krijgsverrichtingen op uit gebreide schaal deel te nemen. Ze hebben elders ook werk ge noeg. En nu ten slotte nog iets over de graanrechten, en wel, over de ver houding tusschen Duitschland en Rusland naar aanleiding van deze invoer-belasting. Uit Petersburg, wordt aan het „Berl. Tageblatt" gemeld, dat men in Russische regeeringskringen vrij onverschillig is voor de poging om de Duitsche graanrechten te ver-1 hoogen. Rusland wil zeker met Duitschland goede handelsbetrek-1 kineen onderhouden, maar Duiisch- land heeft er evenzeer belang bii. dat de uitvoer van de producten zijner fabrieksnijverheid in Rus land niet wordt belemmerd. In dien dus Duitschland zijn grenzen sluit voor Russische granen, of den invoer er van bemoeilijkt, zal Rus land zijn invoerrechten verhooeen voor de producten van Duitsche nijverheid, en desnoods het han delsverdrag met Duitschland geheel opzeggen. Rusland zou hier dan handelen, zooals het in Amerika gedaan heeft. Toen de Ver. Staten de Russische suiker hooger belastten, heeft Rus land den invoer op Amerikaansche goederen belangrijk verhoogd. In een artikel in het Russische blad van Handel en Industrie, wordt de vraag besproken der han delsverdragen. Daarin wordt ge zegd Indien Duitschland het voor zijn industrie voordeelig acht, zijn ar beiders veel duurder graan aan te bieden dan in de concurrentie-lan- den verbruikt wordt, en indien de rijkskanselier de productieve krach ten van het land slechts door ver-; dere verhooging van graanprijzen i weet te beschermen, zoo mag toch daaruit niet afgeleid worden, dat de met de internationale economi sche verhoudingen welbekende rijkskanselier iemand zou willen doen gelooven, dat Rusland op een verdrag zou ingaan, waarbij zijn landbouwproducten met nog hoo ger rechten getroffen zouden wor den. Rusland zou in Engeland. Bel gië, Holland. Zwitserland en ande re tolvrije landen na de Duitsche tolverhooginer nog slechts een uit gestrekter graandébouché vinden. Rusland biedt den volken de noo- digst-e gebruiksartikelen aan en heeft daardoor steeds de vrije keus van gunstige handelsbetrekkingen. Buiterlandsch Nieuws. Bevolking van Italië. De nieuwe volkstelling in Italië is geëindigd. Sedert twintig jaren was er geen telling geweest. Vol gens de nu verkregen cijfers moet de bevolking in de laatste twintig jaar hard zijn toegenomen. Er zijn nu 3 millioen inwoners geteld. De dichtheid der bevolking is gemid deld 125 per vierkante kilometer. Meer dan 5 millioen Italianen moe ten er in Brazilië, Noord-Amerika, Argentinië en andere landen zijn. Alles bij elkaar schat meri dus het aantal Italianen op ongeveer 40 millioen. Na papa's dood. De „Morning Leader" ontvangt uit Weenen zeer onrustbarende be richten over den toestand in Ser- vië. De dood van den ex-koning Mi lan, die bii zijn leven in Servië door een groot deel des volks ge haat en gevreesd was, heeft een wij ziging in de openbare meening ten gevolge had. En het bericht, dat het lijk van den vroegeren koning niet in Servië zou worden ter aar de besteld, maar in Hongarije, heeft groote verontwaardiging uitgelokt. Het gevolg was, dat te Belgrado ernstige betooginge-n plaats hadden: er werd met steenen geworpen naar den Konak van den Koningeen der schildwachten voor het paleis werd gewond. En de cavalerie moest uitrukken om de orde te her stellen, waarbij 34 personen ge wond werden. Zondag werd de koning, op zijn tocht naar de kathedraal, waar hi den lijkdienst voor zijn overleden ader wilde bijwonen, herhaalde lijk uitgejouwd. Slechts de groote troepenmacht die op de been was. belette verdere uitingen van onwil. Algemeene berichten. De Zwitsersche bladen deelen het volgende mede: In het begin van het vorige jaar is de Zwitser Hertenstein in Chicago wegens moord op den man bij wien hij in den kost was tot den strop veroordeeld. Hertenstein was ie mand van onbesproken gedi*ag, en in de Zwitsersche kolonie stond het vast. op tal van goede gronden, dat hier geen sprake kon zijn van moord, maar ai- leen van te ver gedreven zelfverdedi ging. De Zwitsersche consul deelde de ze opvatting en seinde onmiddellijk om bemiddeling aan het departement van justitie en politie van de bondsre- geering, die terstond volgde. Thans heeft Hertenstein in Chicago opnieuw terechtgestaan, en is veroordeeld tot gevangenisstraf voor onbepaalden tijd, zoodat hij binnen enkele jaren wel weer vrij zal zijn. Langs diplomatieken weg is dezen dus het leven gered. Te Saarbrücken zijn twee jonge mannen, Stoffel en Momsen ge naamd, in hechtenis genomen. Zij wierven werklui aan. oogenschijn- lijk voor glasblazerijen te Londen, maar men heeft "oede reden om aan te nemen dat het ronselaars zijn voor de Engelsche troepen in Zuid-Afrika. Tien jongelieden uit St. Johann hadden, reeds geteekend. Te Völklingen en Diedenholen moe ten zij ook bezig zijn geweest. In het Engelsche parlement zal spoedig in behandeling komen het ontwerp tot algeheele hervorming van het ministerie van oorlog. Rusland' moet een nieuw voor- deeltje in Perzië behaald hebben met toestemming der regeering te Teheran heeft de Perzische gezant te Petersburg een Russischen gou verneur uitgekozen voor de oplei jing van den Perzischen troonop volger. Het is een hoogleeraar aan :1e universiteit van Petersburghij al onmiddellijk naar Perzië ver trekken. Tegelijkertijd worden verschei den Perzische prinsen naar de uni versiteit van Petersburg gezonden Na een tijdlang niet van zich te hebben laten hooren is de bierver giftiging te Manchester weer op het tapijt gekomen twee nieuwe sterfgevallen hadden Zondag plaats. Een geneesheer te Manchester beweert, dat de aanwezigheid van arsenicum in bier reeds vele jaren her moet dagteekenen, daar het meerendeel der gevallen, welke hij onder behandeling kreeg, chroni sche vergiftigingen waren tot het uiterste stadium gekomen. Stadsnieuws. Haarlem, 20 Febr. 1901. Bij Koninklijk Besluit is aan den heer Mr. A. Moens, Advocaat en Procureur bij de Arr. Rechtbank alhier, vergunning verleend om te mogen wonen te Beverwijk. Dinsdagavond is in de ledenverga dering van de coöperatieve bouwveree- niging „De Eendracht" besloten bij het uit te besteden groote selli led rwerk het minimum-loon van een schilders gezel te bepalen op 23 c. per uur, en dit in navolging van de bestekken van gemeentewege. Gep. Maandag vergaderde voor het laatst het comité dat zich gevormd had tot het geven van een feest aan de Weeskinderen en Ouden van dagen bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat de rekening sluit met een batig saldo. Besloten werd dat batig saldo ter hand te stellen aan het Bestuur van het stads Armen- en Ziekenhuis, daar bij in aanmerking nemende dat in genoemd gesticht iedereen wordt opge nomen zonder onderscheid van religie, en met bepaling dat die gelden moeten dienen tot het geven van een extra maal aan de verpleegden, bij gele genheid dat II. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Hendi-ik deze gemeente met een bezoek vereert. Een woord van dank komt zeker toe aan diegenen, die het comité in staat hebben gesteld, door hun geldelijken steun dit feest te kunnen geven, wat zoo uitstekend geslaagd is en waarbij de oudeiren zoowel als de! jongeren zooveel genoten hebben. Bij het koloniaal Werfdepót werden in 1900 aangeworven 878 vrijwilligers; het bedrag der handgelden was 174.100. Door tusschenkomst van de admi nistratie van het korps werd van de handgelden een bedrag van f 10.108 toegezonden aan familieleden van de aangeworvenen. f 1.542 uitbetaald a:.n crediteuren buiten Harderwijk, f 5.998 van bespaarde handgelden medegege ven aan detachements-commandanten ter uitbetaling bij aankomst in Indië, terwijl de vrijwillige bijdragen aan het Nationaal-fonds f 886 bedragen en die aan het fonds voor gepensioneerde militairen te Harderwijk f 61, te za- men alzoo 18.595. Een kunstavond. De „Gelderlander" maakt met veel waardeering melding van een kunst avond, Zondag 11. in de „Vereeniging" te Nijmegen gegeven en waarin o. a. medewerkten onze vroegere stadge- noote, mevr. BroekLandré en de heer Carel Phlippeau alhier. Zij traden op in de eerste acte, de tuin- en kerkscène uit Gounod's Faust, als Marguerite en Faust. Hun zang en actie hebben, in vereeniging met die des heeren Jo- han Broek (Méphisto) een onvergetelij- ken indruk achtergelaten. Het blad zegt o. a.„Een helder so praan-geluid, met onberispelijke colo ratuur (men denke aan het air des byoux) en een geboren actrice, daarin bijgestaan door een mooien zuiver Franschen tenor, frisch en klankrijk van timbre en vooral keurig gecostu- meerd." Mevr. BroekLandré ontving een bloemenmand en de heer Phlippeau een krans. Volksweerbaarheid. In de Dinsdagavond onder presi dium van Dr. P. J. Muller gehou den vergadering dier afdeeling Haarlem werd een huishoudelijk reglement der Schiet- en Gymnas- tiekvereeniging vastgesteld en goed gekeurd. Dat der Schietvereeniging bestaat uit 20 artikels. In dsn eer sten tijd zal geschoten worden ep Zondagmiddag van 12 tot 4 uur in de duinen te Overveen. met ge\ye- ren, welke het Rijk daarvoor dis ponibel stelt. Doch voordat de le den zoo ver zijn, kunnen zij zich eerst eenigen tijd' oefenen in de baan van den heer Burgers, Scho- terweg op Woensdagavond. Enke le der voornaamste artikels van het reglement zijn. dat het gebruik van eigen wapen en munitie streng is verboden. De schietoefeningen in duin zullen plaats hebben op af standen door het bestuur te bepa len. Met losse patronen zal eerst o^ 100 M. geschoten worden, na meerdere oefening op 150 enz. Nie mand mag zich naar éde waarne mingspost begeven. De geweren mogen allen geladen worden in de richting van de schijf en niet voor dat alles in de waarnemingspost in orde is. Na goedkeuring van het Schiet- reglement verkreeg de heer A. J Meijerink het woord. Spreker zette in korte woorden het nut en de nood'zakelijkheid voor het beoefe nen van kunstmatige lichaamsbe wegingen uiteen. Vooral de mili- tie-plichtigen werden opgewekt deel te nemen aan de o^ te richten Gymnastiekafdeeling, daar door ZExc. den Minister van Oorlog een proef zal een omen worden met goed gymnastisch onderlegde mi li tieplichtigen. De Luitenant belast met het voorbereidend militair on derricht had den heer Meijerink zijn steun toegezegd. Overgegaan werd vervolgens tot voorlezing en vaststelling van sta tuten en huishoudelijk reglement, waarna de afdeel ing werd gecon stitueerd. De directeur der afdeeling, den heer Meijerink zal met de deelne mers in overleg treden voor het kiezen van een zelfstand!0'' bestuur, tijd van oefening enz. De voorzitter wenschte de ver eeniging geluk met de oprichting der beide afdeelingen. waarna de vergader^ met dankzegging voor de betoonde belangstelling te on geveer half elf werd gesloten. Gevonden voorwerpen. Een gele hazewindhond. 2 koperen gewichten. Een schilderskwast. Een kinderschoen. Een bruinharige hond. Een ring met 6 sleutels en 2 ijzeren ringen. en spuit 10 hebben het vuur gebluseht. De staf der brandweer was aanwezig. Huis en lompen waren verzekerd. Dinsdag zakte een 8-jarig kind op den Schotersingel door het ijs, doch werd spoedig door een paar plantsoen wachters, met behulp van eenige plan ken en een haak op het droge ge bracht. Dinsdagavond brak brand uit in het lompenpakhuis van een zekeren J. aan de Beeksteeg. De brand is vermoedelijk ontstaan in het benedengedeelte voor aan de straat en aangestoken door baldadige jongens. De slangenwagen Het comité Haarlem van de „Veree niging tot steun van verwaarloosden en gevallenen" houdt hedenavond eene vergadering in het Nutsgebouw. Hot doel van deze bijeenkomst is het op- x*ichtein van eene plaatselijke afdeeling in overeenstemming met de nieuwe statuten der vereeniging. Leden en belangstellenden worden uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Het comité bestaat uit de hee ren Jer. de Vries, voorzitter; Dr. B. Tideman Jzn., A. D. Wempe, secr.- penningm. en de dames Mevr. H. de ClercqTeding van Berkhout en Mej. M. Ott. Verscheidene kinderen, die zich vermaakten met het z. g. schotsenloo- pen op de sloten die de huzaren-kazer ne omringen, hebben reeds kennis gemaakt met het modderige water. Gister-middag zijn er achtereenvolgens drie doorgezakt, twee wisten zich i-elf te redden, maar de derde bleef in weerwil van zijne pogingen, tusschen do schotsen bekneld. Nadat hij eens onder was geweest, werd hij door een voorbijkomend werkman op het droge gehaald. Men houde daar een oogje op het ijs. Wreedheid. Men meldt ons: Dinsdag-avond omstreeks half zes hadden eenige baldadige jongens de aardigheid(?) aan den Heerensingel 'n kat een touw om den Doot te binden, om haar zoodoende mee te slepen.Toen dit den rekels begon te vervelen, gooi den zij t heest op een losse ijsschots, welke zij daarna stuk gooiden, zoodat net beest na geheel afgemarteld te zijn, den dood vond in het water. De onderlinge tentoonstelling van de Postduiven-Vereeniging „do Bonte Duif alhier is uitgesteld tot Zondag 24 Februari 1901. Als consul voor Haarlem van eten, A r? werd sekozen de heer A. P. H. Harms, Zijlweg alhier, cue ae benoeming aannam. Kantongerecht. G. Swecrs, vrouw van J. H. Buitere, wonende aan de Oostvost, had op 23 Nov. jl. in haar lokaal aan eenige per- sonen sterken dranka geschonken, sonen sterken drank geschonken, vergunning. Bekl. ontkende en beweer de. dat haar man het gedaan had, waarop de kantonrechter opmerkte, dat bij zulke gelegenheden steeds de schuld op een ander geworpen wordt. De getuigen de Ruyter en de Vries ver klaarden zeer pertinent, dat zij met get. Metselaar jenever hadden gedron ken. Deze laatste ontkende dit en be weerde dat de twee anderen hem „er in hadden willen werken'", daar zij op niet al te besten voet met hem staan. Toen de rechter hem herhaaldelijk en met nadruk wees op 't gevaarlijke van zijn bewering, te meer daar die in strijd was met zijn vroegere ver klaringen, krabbelde hij echter te rug en hortend en stootend kwam de waarheid er uit. De ambtenaar van het O. M. noemde in zijn requisitoir de houding van get. Metselaar eene zeer treurige en meende verder, dat waar het bierhuis van bekl. een der meest beruchte was van de geheele stad, als een waar de lieden op allerlei manie ren er toe genoopt worden sterken drank te gebruiken, hier eene zware straf noodig was en eischte f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De kantonrech ter vermaande bekl. met het voortdu rend overtreden der drankwet op te

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1