imsterdaiasclie Beurs '"houden, daar anders volgenue maal recidive zou worden opgelegd en dan met geene boete meer wordt ge straft, maar uitsluitend met hechtenis. Tegen J. van Tienen, die met een tweewieligen handwagen den weg (in de Jansstraat) zoo versperd had, dat een rijtuig van de E. N. E. T. en een kar van de gemeente-reiniging niet konden passeeren, terwijl hij op 't des betreffend verzoek van den bestuurder der tram had geweigerd achteruit te rijden om ruimten te maken, werd 10 of 5 dagen, geeischt. Men schrijft ons Als die Vereeniging' tegen het Mishandelen van Dieren hier ter stede voor weldaden aan dieren be wezen., diploma's uitreikt, zou het zeker een welverdiende hulde zijn zulk een diploma aan te bieden aan de dienstbode van den heer H. Rein- hardt, Kleine Houtstraat 62 rood. 't Is een lust om aan te zien hoe zij het overschot van de tafel bewaart en zeker niets wat eetbaar voor het dier is, verloren doet gaan, in aanmerking nemende dat zij voor eiken hond van den koopman, die geregeld' haar de boodschappen, brengt een extraatje" heeft. Nog Dinsdagmorgen trof het mij, dat zij een armen straathond een pannetje met eten gaf, dat het beest met grooten eetlust verorberde en het dienstmeisje, met de oogen op het dier gericht, in het gure weer op het ledige pannetje stond te wachten. EEN BEWONER VAN DE KLEINE HOUTSTRAAT. Het zal velen zeker genoegen doen a. s. Zaterdafg nog eens in de gelegen heid te zijn om de operette „de Woud koningin" van Mart Schuil bij te kunnen wonen, nadat over de eerste opvoering van ait aardige werkje van alle zijden zulk een gunstige critiek geleverd is. De hoofdrol „Selma" zal weder ver vuld warden vernemen wij loor Mejuff. Van IJzeren uit den Haag, welke verdienstelijke zangeres deze rol ook reeds te Dordt en Delft eenige malen met succes vervulde. Met lof wordt over haar mooie messo sopraan- stem gesproken en terecht); zij is krachtig in alle tonen, zeer beschaafd en er spreekt gevoel uil De frissche kinderkoren, afgewisseld door goede dialoog, door duetten en solo's en last not least het zigeuner- orchest en de malle clown, die zich meesterlijk van zijn niet gemakkelijke taak kweet hebben niet nagelaten de bezoekers der schouwburg 1.1. Za terdag aangename oogenblikken te be zorgen. Het zou ons geenszins verwon deren als de animo voor deze vrien delijke kinderoperette met haar voor velen bekende execulaaten weder groot was. Overveen Hedenmorgen werd door dten archi tect C. R. M. Robbers te Haarlem, al hier aanbesteed: Het bouwen van een woonhuis op „Zandlust". Van de 14 ingekomen biljetten was dat van de heeren H. van de Meij de Bie en P. Hoetjes te Haarlem het laagst voor f 7077. Heemstede. Gisteren werden alhier aangetroffen vier minderjarige jongens uit Amster dam; door de zorg der politie zijn zij naar de ouderlijke woning terugge bracht. Mej. Th. van Wijk uit Heemslede, onderwijzeres-volontair aan de school van den heer J. B. A. Saeijs is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Ter Aar (Z.-H.). Do hoer G. F. Evelein moet dit jaar aftreden als lid van het bestuur van den Veenpolder onder deze gemeente. Hill «erom. Door den heer G. Veldhuizen van Zanten alhier is aanbesteed: Het bou wen van een bollenschuur aan den Kennemerweg. Ingekomen 6 biljetten. Het werk is ggund aan den loagsten inschrijver J. Blaazer te Bennebroek voor f 2300. Bennebrosk. Dinsdagavond had in 't café ,,de Geleerde man" de lezing plaats die het bestuur der hier bestaande afd. der Mij. tot Nut v. h. Algemeen zich had voorgesteld te doen houden. Introducties waren kwistig rondge zonden en gretig was daarvan ge bruik gemaakt, zoodat men zich in een froed' bezette zaal mocht ver heugen. Na eene inleiding van den voor zitter gaf deze hot woord' aan den heer Jurgens, uitgezet ambtenaar uit Transvaal, thans te s'-Graven-; hage die over dat land zou lezen. Smakelijk schetste spreker zijn heenreis, die vol comfort en aange naamheden was, en ook zijn terug reis als banneling die daarmede zoo zeer verschilde. Op aangename wijze vertelde hij veel van de verschillende menschen- rassen, hunne gewoonten, eigen aardigheden en levenswijzen. Verder verhaalde spreker zeer veel van het land, de levensmidde len, de levenswijze en indeeding van den dag zoowel van den ar beid als de genietingen. Treffend waren de uitgebreide mededeelingen aangaande den vree- selijken oorlog, en de feiten die spreker hiervan aanhaalde. In één woord het was hoogst be langwekkend, en de heer Jurgens heeft de voldoening dat hij de toe hoorders die met de grootste aan dacht zijn lezing volgden, een zeer genoeglijken en leerrijken avond heeft verschaft, zoodat allen zeer voldaan huiswaarts gingen. Zandvoort. Alhier zijn aangemonsterd zieven visschers voor de haringvisscherij op eene Vlaardingscbe visschersschuit. Door de Eerste Nederlandsche Elec- triciteit-Maatschappij gevestigd te Amsterdam, is aan den Raad uitstel gevraagd voor het leveren van elec- trisch licht, op grond, dat de Rijks vergunning voor het leggen van een kabel nog niet was verkregen. Het bouwen van een woon- en win kelhuis aan de Haltestraat onder be heer van den bouwkundige J. Anto- nisse, is gegund aan den heer A. H. Siegers alhier voor 5450. Volsen. Hedenmorgen te half elf had eene spoededschen.de vergadering van den Raad plaats. De agenda be vatte slechts dit ééne punt„Het voeren van een rechtsgeding inza ke de onteigening van den grond en de beplanting, voor het te ma ken stoompontveer. De voorzitter,zette na opening der vergadering de zaak nader uit een. In Juni van het vorige jaar werd1 door het Rijk voor de ont eigening van gronden en beplan ting aan het N.W. deel van het Ka naal, ter laat se waar het stoom pontveer zal komen, der gemeente f 300 aangeboden. In de toen plaats gehad hebbende Raadsvergadering had spr. er op gewezen dat de ge meente geene eigenaresse van ge noemden grond was. Besloten werd toen om een ^roces tot onteigening af te wachten, op grond dat dan wellicht de een of andere eigenaar zou opkomen. Tevens verklaarde zich de gemeente bereid den grond en de beplanting over te dragen voor f 300, mits het Rijk de gemeen te vrijwaart voor rechten, tegenover derdén. die meerdere rechten in den toekomst konden doen gelden. Daarop is het Rijk niet ingegaan en heeft den Burgemeester, als hoofd der gemeente in rechten aan gesproken. Den 26en dezer zal de zaak nu voor de Haarlemsche recht bank behandeld worden en na in gewonnen advies bij Mr. F. W. van Styrum acht de voorzitter het wen- scbelijk dat de gemeente zich daar laat verdedigen en de Rechtbank er op gewezen wordt dat zij geen eigenaresse is noch van den weg noch van de boomen, doch dat zij bereid blijft alle eventueel e rech ten kadastraal over te dragen en de som van f 300 te aanvaardenon der bovengenoemde voorwaarde en d'e Staat tevens in de kosten van het geding wordt veroordeeld. Daar bij herinnerden spr. aan een vonnis van de Rechtbank te 's-Bosch, waar in was uitgemaakt, dat iemand, die van iets geen eigenaar is. hem d'it niet kan worden opgedrongen en hij evenmin aansprakelijk is voor eventueele proces-kosten. Ten slotte nam de raad zonder stemming aan het voorstel van B. en W. om bovengenoemd' proces te voeren en de verdediging te doen voeren door Mr. van Styrum. Leger en Vloot. Uitvaart generaal Jackson. Op de algemeene begraafplaats te Utrecht werd Dinsdagmiddag onder ve le blijken van deelneming ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepen si onn eerden luitenant-gener. R. A. Jackson, adjudant in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin, vroeger ook van Z. M. koning Willem 111, oud-lid van het Hoog Militair Ge rechtshof. Als jongeling nam hij in zijn studie jaren in den graad van kadet bij de Koninklijke Militaire Akademie en la ter in den rang van luitenant hij de afdeeling Kurasiers deel aan de krijgs verrichtingen ter gelegenheid van den opstand in België in de jaren van 1830— 1834, waarvoor hem het metalen kruis werd geschonken. Tot 1841 diende de toenmalige le luitenant Jackson bij de kurassiers. Bij de reorganisatie van dat korps ging hij in dat. jaar over hij de dragonders. In 1842 werd hij gedetacheerd als or- donnance-officier bij Z. M. den Koning, maar het volgende jaar keerde hij we der bij zijn korps terug. In 1850 werd hij overgeplaatst bij den staf van het wapen der cavalerie en gedetacheerd bij de Kon. Mil. Academie. Twee jaren later volgde zijne benoe ming tot ritmeester bij het le regiment dragonders, en in dezen rang was hij gedurende eenigen tijd belast met ue betrekking van instructeur. Bij ditzelfde regiment werd de thans ontslapen opperofficier in 1863 be noemd tot kolonel-commandant, wel ken rang hij bleef bekleeden toen bij de reorganisatie in 1S67 het korps dra gonders veranderde in de huzaren-re gimenten, een waarvan hij te 's-Gra- venhage commandeerde. In 1870 klom de heer Jackson op tot generaal-majoor, tevens bevelhebber in de 3e militaire afdeeling. Toen hij drie jaren daarna op non activiteit werd gesteld en van zijne functie als bevelhebber op eervolle wij ze werd ontheven, werd hij benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechts hof, welk ambt door hem gedurende 21 jaren tot zijne pensionneering werd vervuld. Van af 1873 was generaal Jackson ad judant in buitengewonen dienst van Z. M. den Koning en toen H. M. Ko ningin Wilhelmina in 1898 den troon besteeg, viel den veteraan op militair gebied ook van hare zijde gelijke on derscheiding ten deel. Twintig jaar na zijne benoeming tot luitenant-generaal, werd de heer Jack son in 1894 gepensionneerd onder dank betuiging voor de zeer goede diensten door hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan den lande bewezen. Generaal Jackson was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en Grootkruis, van de Luxemburgsche orde van de Eikekroon, eene onder scheiding hem geschonken door wijlen Koning Willem III, die den generaal persoonlijk zeer hoogachtte. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Wedstrijden op Zondag a, s. Beker. VolhardingQuick Amsterdam West. le klasse. AjaxH. V. V., Leiden. HaarlemVelocitas, Heemstede. Rapiditas—Sparta, Rotterdam. West. 2e kl. A. H. F. C.Quick, Haarlem. SwiftA. V. V., den. Haag. Schaken. Maandag is de 9de ronde ge speeld Janowski won met wit tegen Von Scheve, Mieses won met zwart tegen Reggio, Blackburne won met zwart tegen Didier, Schlechter won met wit tegen Marco, en de partij AlapinWinawer werd remise. 2 partijen kwamen niet af. ti Rechtszaken. Donker Amsterdam. De dieven in de hoofdstad te water bewegen zich 't is duidelijk meest aan den IJkant, waar 's nachts op ver laten schuiten wel het een of ander van waarde valt buit te maken. Bij de vischmarkt vinden zij een niet al te zorgvuldig vastgelegd schuitje, dat hen onder begunstiging der duisternis en buiten het bereik der zich te land be wegende politieagenten, vrij veilig op de plaats hunner werkzaamheid brengt En ook bij ontdekking is het niet ge makkelijk eene arrestatie aan boord van een tjalk of praam te volvoeren. Dit ondervond korten tijd geleden een agent, die zijn man op heeterdaad be trapt had bij het stelen van een dier koperen akertjes, die men er aan boord op na houdt en waarvan er in den laatsten tijd op onnaspeurlijke wijze ettelijke verdwenen zijn. Hij had zijn man. te pakken, aan dek. Maar ho hem nu over de smalle plank aan wal te krijgen? Als hij hem vóór zich uit laat gaan, is de kans op ontsnappen te groot. Dus ging de agent éérst, en ach ter hem aan de arrestant Maar, dicht bij den wal, geeft arrestant zijn voor ganger een stootje, zoodat de man wel op het droge terecht komt maar zijn houvast kwijt is. De dief aan het loo- pen en al spoedig met een hoop volks achter zich. „Houdt den dief!" roept men; „houdt den dief!" roept hij mee, zich onder het volk mengend; houdt den dief!" roept hij het hardst, naar het voorbeeld van dien klassieken zak kenroller den „Geslepen Draaier".Maai de vlieger ging niet op! Een ervaren brigadier in de Joden Breestraat vond het, bij het naderen der bende gera den dengeen, die het hardst „houdt den dief" riep, vast te grijpen. En hij kreeg gelijk. Men schijnt den schuitendief na zijn verhoor weder op vrije voeten te heb ben gesteld. Althans, eenige dagen na het voorgevallene, zag de agent, die de bezwaren eener arrestatie aan dek had ondervonden, zijn arrestant met nog eenige andere kornuiten op eer biedigen afstand passeeren. En zij zet ten de hand aan den mond, en zij rie pen hem toe: Smeris, we gaan er weer op uit hoor; maar je zult ons deze maal niet knippen!" Een van de bende is dan toch einde lijk geknipt, en hoorde Dii^dag 5 maanden tegen zich eischen. Land- en Tuinbouw. Bloembollencultuur. Uit een overzicht der handelsbewe ging in het bloembollenvak over 1900 opgenomen in het „W. v. B." blijkt, dat zoowel de invoer als de uitvoer in 1898 tegen 1897 was toegenomen, dat. in 1899 vergeleken met 1898 de invoer bijna 15 pet. minder bedroeg, terwijl de uitvoer op een cijfer van 6,901.895 KG. met 121.631 KG. verminderde, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat de prijzen van vele ar tikelen in 1899 hooger waren dan vroe ger, zoodat aangenomen kan worden dat er in 1899 een niet onbelangrijke bate ten voordeele vooral voor de cul tuur is verkregen. Voor 1900 geeft het cijfer van invoer tegenover 1899 een vermeerdering van ruim 27000 KG. zijnde, ruim 6 pel.., ter wijl de uitvoer 1.637.218 KG. meer be- droeg dan in 1899, hetgeen een ver meerdering is van ongeveer 25 pet,, welke bijna geheel der cultuur ten goede kwam. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. Asthma kan genezen worden. Dr. R. SCIIIFFMANN's middel tegen Asthma geeft onmiddellijke verlichting zelfs bij de hevigste aanvallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij J. VAN GULIK, Haarlem, in pakjes van fl. 1.50 en 11. 2.75. Zenuwziekten. De zenuwziekten komen voort door eene groote zwakte der zenu wen en eene min of meerdere be derving van het bloed. Een krach tige spierhersteller en vernieuwer van het bloed is noodig in deze om- standi gh eden. De heer O. Borgstein een zeer achtbaar persoon, wonende te Cu- lemborg in de provincie Gelderland vertelde aan onzen verslaggever, het volgende „Gedurende een reeks van jaren is mijne echtgenoote lijdende aan zwakte op de zenuwen voortduren de pijn in 't hoofd, in een woord aan al de gevolgen der zenuwziek ten. Menigmaal de gunstige resultaten van de Pink Pillen van Dr. Willi ams gelezen hebbende besloot ik ook eens eenige doozen dier pillen aan aan te wenden en na eenige maanden gevoelde zij klaarblijke lijk zeer veel verlichting, want de hoofdpijn is verdwenen. En of schoon ik aan de aanbiedingen en aanbevelingen die de courant en nieuwsbladen dagelijks bevatten, geen geloof hecht, kan ik met ze kerheid constateer en, dat de Pink Pillen van Dr. Williams mijne vrouw van een groot lijden verlost, hebben en beveel ze de lijdende personen ten zeerste aan." De Pink Pillen van Dr. Williams zijn werkdadig in alle gevallen van lichamelijke verzwakking, zoowel bij d.e vrouw als bij den man ten gevolge van de verarming van het bloed, zooals bleeke gelaatskleur, bloedarmoede, rbeumatiek, alge meene lichaamszwakte. Zij zijn een hernieuwer van het bloed, een versterker der spieren. Prijs fl.75 de doos: f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depóthou ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in- geloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het ge bruik der echte Pinkpillen, weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heelt nog nooit iemand genezen. (tlMWrïoP f?) Afbeelding der rajfsjSwuggsg) doos Openingskoersen Woensdag 20 Febr.1901 •2Vs pCt. Ned. Werk. Schuld787/s Oostenrijk Zilv. J/J81^/4 pCt. Portugal24is/if 4 pOt. Rusland 94 6de em.9li/g 4 pCt.. Spanje- 5 pCt. Binnenl. Mexico38'/t 5 pOt. Brazilië Funding Lg89 1 li pCt. Columbia16 4 pOt. Venezuela Cultuur-Mij. de Vorstenlanden aand. 56 - oloniale Bank aand48 Liq. Barge Moorman aand30 e'i Ind. Handelsbk. aand85 and. Deli-Maatschappij450 Langkat Cult Maatschappij Benembah Maatschappij428 K. N M. 1Exp. Petr. br. Aand.379 VFoeara Enim Gew. aand rkans Constr. Tr. C 5 pCt. Kans. City P. G. 8erie A en B6"l-r p"t. Italië Spwl. 87/89 A. E55P4 •4 pCt. Zuid-I talie Spwm. A. H57 Atchison Topek» Cert van aand So®/' Cert, van pref. aand. Denver Rio Grande 8pw. aand.. 37'1/ig n n v n pref. aand. Erie Spoor Gew. aand271/ le pref. aand Illinois Central Cert, van aand -P. L. en San Franc. Cert. gew. aaiul348/je n run v. 2pref. aand. 6 <'/j Miss. Kans. e:i Texas Aand197,p Lonisv. Niasbvill Cert. v. aand... N. Y. Ontario aand30/8 Norf A W. Cert, van gew. aand4fis/8 Union Pac. Cert, van gew. aand. 925/g Southern Pacific gew. aaud4U/s 6 pCfc. Peru M ortg. B Cert, van Aaud. Peru4Vig Pref.17*/i- Prolongatie4°/0 Telegrammen. DE OOHLOG IN ZUID-AFRIKA LONDEN, 20 Febr. (R. O.) De „Daily Telegraph" ontvangt uit De Aar het bericht, dat een commando van 50 Boeren te middernacht een kolentrein deed ontsporen bij Taai-, bosch, tüsschen De Aar en Naauw-' poortzij vuurden, in de wagens die vol kaffers zaten en wierpen die omver. Twee kaffers en een Yeoman werden gedood1. Van een geblindeerden tredn, die spoedig op het tooneel van d;en strijd aankwam, werd gevuurd met een pompom een d'er Boeren, werd gedood, en acht gevangenen ge maakt. Laatste Berichten. Tweede Kamer. Men seint ons uit den Haag Bij de behandeling der legerwetten zette de heer Verhey zijn rede voort en verklaart dat de voorstellen aanne melijk zijn als compromis. Ook de heer Seret, hoewel een algemeenen oefen plicht het ideaal achtend, kan zich met de voorstellen wel vereenigen, omdat de oplossing van het vraagstuk der levende strijdkrachten niet langer mocht uitgesteld worden. Koningin Emma woonde hedenmid dag de opening van het Nieuwe-Zuster huis van het Roode Kruis bij. Vervolg Stadsnieuws. 3e Séanee-Steenman. Waardiger had de heer Joh. Steen man zijne séances voor kamermuziek wel niet kunnen besluiten, dan met den heerlijk geslaagden Beethoven- avond van jl. Dinsdag. En evenmin had hij zich voor deze gelegenheid be- terËTmedewerkers kunnen kiezen dan de heeren Jul. Röntgen en J. Mossel. Van den eerste toch mag zonder eenig voorbehoud worden gezegd, dat hij als Beethoven-vertolker door geen onzer pianisten wordt overtroffen en de twee de heeft als musicus en cello-virtuoos sinds jaren zijn sporen verdiend. De heer Steenman was een waardige derde in dezen kunstenaarsbond. En zoo laat het zich begrijpen met hoe veel belangstelling en onvermengd ge not het verloop van het met zorg geko zen programma door de talrijke toe hoorders werd gevolgd. Dat program ma vermeldde als no. 1 Trio in g mol, op. 121a: 10 variaties over het lied „Ich bin der Schneider Kakadu" even- zoovele paarlen door zorgzame handen aangesnoerd. Onmiddellijk trof hier het onberispelijk samenspel en de los se, fijn doordachte voordracht een en ander blijkbaar het gelukkig resul taat van zorgvuldige en liefdevolle voorbereiding. Een mooie tegenstelling gaf no. 2, de grootsch gedachte Kreutier-Sonate (A dur, op. 47.) Bewonderenswaardig was hier vooral het eminente piano spel van Röntgen. Hoe is bij hem de hoogste kunst tot eenvoudige naïve natuur geworden. Wat rondt zich oii- der zijn handen iedere phrase heerlijk af, zonder toch op te houden onderdeel te zijn van een groot, logisch, door wrocht geheel. Maar hoog intelligent en zeer artistiek was toch ook Steen- man's aandeel in deze machtig boeien de interpretatie. Zijn techniek stelt hem tot bijna alles in staat en zijn mu zikaal voelen doet hem steeds het ware treffen in toon en nuance. Toch laat zich vermoeden dat hij, bij het voort durend aanwassen zijner kracht en het fiere bewustzijn daarvan, eenmaal een nog grooter en geweldiger indruk van dit werk zal vermogen te geven; maar dit ontneemt niets aan den eer bied dien nu reeds zijn kunst ons in boezemt. Als slotnummer volgde nu het Trio in Bes, op. 97. Hier konden de drie kunstenaars opnieuw hun volle kracht van techniek en expressie ontwikkelen. In de eerste sats kwam vooral den heer Mossel zijn breede, warme toon te sta de en gelijk in het eerste Trio was ook hier het samenspel doorgaans voortref felijk. Voor de derde maal op dezen avond werd onze aandacht gevraagd voor een reeks variaties, maar dank zij het genie van Beethoven en den onuit- puttelijken rijkdom aan tonen en tin ten bij zijn vertolkers, behoefde de be langstelling geen oogenblik te verflau wen. Aan het einde van dit verslag moet met dankbare waardeering worden er kend dat de heer Steenman zich tegen over de bezoekers zijner séances op indei'daad schitterende wijze van zijn wintertaak heeft gekweten. PHILIP LOOTS. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 20 Februari 1901, des namiddags ten 1 1/2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting- de heeren van Styrum en Loomeijer. De heer van Styrum berichtte tevens dat zijne in vorige zitting toegezegde amendementen in zake het Gasthuis geen reden van bestaan meer hadden. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Ingekomen lo. een schrijven van O. J. ten Thije houdende verzoek hem met ingang van 1 Mei e. k. eervol ont slag te verleenen als onderwijzer ie klasse, tevens plaatsvervangend hoofd aan de le Burgerschool; 2o. een schrijven van Gedepu teerde Staten der provincie Noord1- Holland, daarbij mededeelend, dat het vastgestelde reglement van or de door hen voor kennisgeving is aangenomen; 3o. een schrijven van Gedi. Sta ten van N.-H. berichtende de goed keuring vaïi het derde kohier diezer gemeente voor den dienst '1900; dat op de groot© zaal van het stefc delijk Museum zijn uitgezet eenige, teekeningen, afbeeldende het oude Haarlem (eerste reeks.) PUNT 2. Voortgezet wordt de behandeling om trent de wijziging der verordening van het St. Elisabeth's of groote Gasthuis, met schrijven van Regenten. In de vorige Raadsvergadering wer den van het voorstel van B. en W. de onder I, II en III sub a. genoemde on- derdeelen aangenomen. Deze luiden als volgt 1. Aan Regenten van het Groote St. Elisabeth's gasthuis te berichten dat er geen termen bestaan thans dat gasthuis uit te breiden. 2. B. en W. te machtigen de contrac ten met de Maria-stichting, het Ge sticht van de Broeders van Barmhar tigheid van St. Joannes de Deo en het Diaconessenhuis voor vijf jaar te ver lengen. 3. Vast te stellen de volgende wijzi ging der verordening op het St. Elisa beth's of Groote Gasthuis. a. Art. 2e wordt gelezen: tot het kosteloos verplegen van zie ken en zwangere vrouwen, waarvan de bevalling nabij is, ingezetenen van de gemeente Haarlem, wier maatschappe lijke toestand eene behoorlijke genees- of heelkundige verpleging daarbuiten niet toelaat en die naar het oordeel van het Burgerlijk Armbestuur noch uit eigen middelen, noch door steun van elders in staat zijn, de kosten van verpleging te voldoen, met dien ver stande, dat die verpleegden verplicht zijn tot vergoeding van dat deel der kosten, dat zij volgens het Burgerlijk Armbestuur wel bij machte zijn te be talen. Aan de orde komt derhalve het ver dere gedeelte van het voorstel van B. en W., allereerst punt .3 sub. b. enz., luidende: b. Achter art. 3 te voegen: De in art. 2 suh a bedoelde patiënten worden eerst opgenomen, nadat het Burgerlijk Armbestuur of een zijner leden de in dat artikel bedoelde ver klaring heeft afgegeven, tenzij door den behandelenden geneesheer of den Commissaris van Politie onmiddellijke opname wordt verlangd, in welk laat ste geval door Regenten dadelijk van de opname bericht aan het Burgerlijk Armbestuur zal worden verzou den. c. In az-t. 6 het woord vijf te ver vangen door zeven. d. Deze verordening treedt in wer king 1 Juni 1901. 4. Onder toezending van de voor dracht van B. en W. dd. 15 Januari 1901, Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis uit te noodigen; a. mede te deel en hoe het St. Elisa^ beth's gasthuis desnoods met opoffe ring van eenige bedden, op de minst kostbare wijze zoude zijn in te rich ten tot eene ziekeninstelling beant woordende aan de eischen des tijds: b. te overwegen of de mogelijkheid bestaat met behoud van eene goede ziekenverzorging bezuiniging op de verplegingskosten aan te brengen en van het resultaat dier overweging den Raad mededeeling te doen. c. hunne meening te doen kennen over de wagen: lo. of het geen aanbeveling verdie nen zoude, het verplegen van onver mogende zieken uit naburige platte landsgemeenten te staken; 2o. of geen maatregelen te nemen zijn, waardoor zekerheid verkregen kan worden, dat op de polikliniek slechts personen behandeld worden,die in de termen vallen voor onderstand van de gemeente; 3o. of het financieel belang van het gasthuis niet vraagt de dienstboden abonnementen te doen vervallen. 4o. of het ook raadzaam is het tarief te herzien. 5. B. en W. uit te noodigen met het Burgerlijk Armbestuur in overleg te treden over de vragen: a. op welke wijze het onderzoek be doeld in art 2a der verordening op het Groote of St. Elisabethsgasthuis het best kan geschieden. b. welke maatregelen getroffen kun nen worden om te bevorderen dat de door opgenomen patiënten verschul digde bijdragen geregeld inkomen. Het, College van Regenten diende hieropvan antwoord en geeft den Raad in overweging het voorstel van B. en W. aan te nemen, met enkele wijzi gingen, die ook door den heer N. G. Cnoop Koopmans in een afzonderlijk stuk in verschillende amendementen zijn belichaamd. Door aanneming van de bovenge noemde voorstellen van B. en W. zijn reeds een tweetal amendementen van den heer Koopmans verworpen. Aan de orde komt nu eerst het derde an endement van den heer Koopmans, luidende 3o. het voorgestelde sub. III ]jtt. b. te vervangen door: „van de opneming der in art. 2 sub a bedoelde patiënten wordt zoo spoedig mogelijk kennis ge geven aan Burgemeester en Wethou ders. Heeft dit college niet binnen acht dagen na de opneming bevestigd dat voor geheele of gedeeltelijk kostelooze verpleging termen bestaan, dan mag de lijder, tenzij vervoer naar zijne wo ning. naar het oordeel van den hem be handelenden geneesheer, ernstige ge volgen voor hem zou hebben, in het gasthuis niet langer kosteloos worden verpleegd en is hij in ieder geval voor de geheele of gedeeltelijke verpleegkos- ten sedert het tijdstip zijner opneming aansprakelijk"; Thans stellen B. en W. naar aanlei ding van dit derde desbetreffend amen dement van den heer Cnoop Koopmans de volgende aanvulling voor: III b (zie hierboven) wordt gelezen: Achter art. 3 te voegen: De in art. 2 sub. abedoelde patiënten worden eerst opgenomen, nadat het Burgerlijk Armbestuur of een zijner le den de in dat artikel bedoelde verkla-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2