NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. JSe Jaargang Vrijdag 22 Februari 1901. No. 5414 ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1-30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is Let uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 22 Febr. bevat o. a. Rusland in China, Krnger te Utrecht, Parlementaire Praatjes, Nabetrachting van den Gemeente raad en slot der Raadsvergadering. Kamerverkiezing Be verwijk. Politiek Overzicht. Voortdurend talrijker en perti nenter worden die berichten, die er op wijzen diat Rusland tracht vas ten voet in China te krijgen, en dat heb Czarenrij.k er ook in slaagt. De „Times" verneemt nu weer uit Peking dat de Japamscbe regee ring China gewaarschuwd heeft tegen het sluiten eener afzonder lijke conventie met Rusland ter zake van Mantsjoerij.e. Intusschen heeft de Chineesche gezant te Pe tersburg weer belangrijke voor stellen van Rusland' overgezonden. Russische overheidspersonen zou den een zekere Chineesche politie macht in Mantsjoerije tot hun or ders krijgen, en ook de tarbaarsc-he generaals in de drie provinciën van Mantsjoerije benoemen. In elke provincie zou Rusland twee amb tenaren mogen stellen, de een zou als hoofd der Chineesche politie optreden, de ander het toezicht hou den over de geheele douane., be halve, vermoedelijk, die van de ha vens w.elker opbrengst verpand is tén behoeve van de vreemdelingen. Russische goederen zouden, nadat het invoerrecht ervoor betaald is aan de Siberische grens, vrij van door voorre chten doo r M a.ntsoeri j e naar eigenlijk China gezonden mo gen worden. De Chineesche regee ring zon aan geen Europeesche mo gendheid handelsconcessiën mo gen verleenen in Mantsjoerije, en evenmiin rechten van spoorwegaan leg. De spoorwegen zo-uden aange legd worden door Rusland, dat den spoorweg van Sjan-hai-kwan naar Nioe-tsjwan^ zou overnemen de prijs zou voor een deel gevonden worden uit het bedrag der schade loosstelling die Rusland eischt we gens de onlusten. Het overschot zou uit de douane-opbrengst van Man tsjoerije gekweten worden. China moet voortaan de termijnen van den dienst der Russische 1: van 1S95 maandelijks fournoerrn. De Russen te Tientsin hel'' - 300.000 taels voorschot geveve.n aan Chineesche kooplieden aldaar voor den aankoop van zout uit het en trepot. Het is nog altijd moeilijk te voor spellen of een vrede nabij is, dan wel of hij nog in de verre, verre toekomst ligt. Eenerzijds wordt uit Peking ge seind. dat Tsjing en Li-hoeng-tsjan.g een telegram van het Hof ontvan gen hebben hierop neerkomende dat 't Hof alle ei=chen der mogend heden, inwilligt, hoewel het nog inlichtingen vraagt over eeniee za ken van belang. De- gezanten heeten nu vast overtuigd dat de Chineesche regeering uiterlijk heden het hoofd in den schoot gelegd zou heb ben. Maar anderzijds moet rekening gehouden worden met het bericht dat ook de Engelsche troepen bevel gekregen hebben om deel te nemen aan de expeditie naar het binnen land in Maart. De Chineezen ge- looven algemeen dat een hervatting der vijandelijkheden op handen is. De terugkeer van het Hof naar Pe king is onwaarschijnlijker dan ooit hoewel cle Standard" weet mee te deelen dat er te Tientsin wordt gezegd dat de Keizer is aangeko men te Tseng-toe-toe in de. provin cie Se-tsjoean. Het blijft, ra-ra, wat is dat? Buitenlandsch Nieuws. Koning Edward naar Duitsch- land. Thans wordt bekend dat koning Eduard niet zijn zuster, keizerin Lriedrich. die te Stomburg ziek ligt, zal bezoeken, maar ook in ge zelschap van den Keizer naar Ber lijn zal komen, waar het regiment garde dragonders, welk s eerer ko lonel koning Eduard geworden is. reeds bevel ontvangen heeft, zich binnen een week gereed te maken tot een parade voor koning Eduard. Voorts zegt men. dat generaal Werder voorlcopig zijn Petersburg schie reis uitgesteld heeft; maar in het voorjaar zou de Duitsche kroon prins met het nieuwe linieschip Kaiser Wilhelm II, Petersburg Stockholm en Londen bezoeken. De S t aa ts burger zei tu n g"die reeds iets vermoedde van het be zoek van koning Eduard aan Ber lijn. hoewel dat voornemen tot dus ver van ambtelijke ziide- geheim gehouden is vergelijkt het afwij zen van president Kruger's bezoek met de hoofsche praal waarmede nu naar alle waarschijnlijkheid En- gelan-d's koning in de hoofdstad van het „neutrale" Duitsche- Rijk ontvangen zal worden, en zegt, dal zulk een bezoek .als een beleedi- ging van het Duitsche volksgevoel opgevat zou worden." Aleemeene berichten. DE OORLOG IN ZUIP-AFRIEA De Britsche verliezenlijst consta teert, dat er sedert 6 Februari, toen hij zich te Bothwell bij Carolina bevond, geen gemeenschap mei Smith-Dorrien is geweest. Luite nant Rant a van het WesLYork- shire-regin.. en 23 manschappen sneuvelden ^u.ar. Terwiil de Kaapsche correspon dent ven de rrïrnp=" spinf dat het postverkeer ten noorden van de Aar hersteld is, bericht de corres pondent van de ..Daily Mail" te Kaapstad, dat de Boeren Maandag een aanval hebben gedaan op een kolen trein ten westen van de Aar. De machinist, de stoker en de con ducteur werden gevangen genomen. Eenige ontsnapte kaffers vertellen, dat de Boeren de kleurlingen, die zich op dien trein bevonden, dood- schoten. Central News" verneemt uit Pretoria, dat zeshonderd Boeren Zondag haastig over den spoorweg bij Olifantsfontein zijn getrokken. Uit Stand er ton wordt aan „Cen tral News" geseindBotha volgt den zuidelijken oever van de Pon- gola tefi ziuiden van Piet Retief, oogenschijnliik naar Zoeloeland op rukkend'. maar velen gelooven. dat Botha zijn plan om in Natal te val len nog niet heeft opgegeven. Laffan maakt melding van een gerucht, dat president Steyn zoude zijn gevangen genomen. Een Laf fan-telegram uit Ottawa zegt dat de Fransche parlements leden sterk protesteeren tegen ver dere wervingen in Canada voor den dienst in Zuid-Afrika. Zij wor den gesteund door ettelijke Engel- sche Canadeezen. Central News" seint uit Preto ria, dat de Boeren Maandag, toen. Kitchener uit de Aar terugkeerde, den bagagetrein hebben laten d'e- railleeren die vooruitreedDe ge pantserde trein Waarin Kitchener zelf zat, kwam nog juist, bijtijds om de. Boeren te verdrijven. De Engelsche avondbladen be helzen een telegram uit Pretoria, waaruit blijkt dat de trein, die volgens het bericht van Kitchener gederailleerd is tusschen Veree-ni ging en Johannesburg, de bagage van Kitchener bevat-te en onmiddel lijk voorafging aan den trein waar in Kitchener van De Aar naar Pre toria terugkeerde. Vier wags-ons werden vermeld en de machinist werd gedood. De Boeren hadden karren en wagens gereed staan om den inhoud van den vernielden trein weg te voeren. De gepantser de wagens van den trein waarin Kitchener zat. verdreven de Boe ren. Te Queretaro in Mexico stond op de gedenk waai-dive piek waar Kei zer Maximiliaan. aartshertog van Oostenrijk, den 19den Juni 1S67 met zijn beide gene-raals Miramon en Mejia door de Mexicaansche re publikeinen gefusilleerd' werd een klein en nietig gedenknaaldje. Reeds lang was er sprake van ge weest om. op deze plaats een kapei op te richten», Onlangs is dit ge beurd, en nu verzocht president Diaz van Mexico aan den Oosten rijkschen prins Klevenhiiller. den ouden strijdmakker van Keizer Max. om hii d« inwiidinv van A - kapel tegenwoordig te zijn. De prins heeft sraaxne aan dit. verzoek gehoor gegeven, na verlof te heb ben gekregen van 'zim souvereln, Keizer Frans Jozef, broeder van den ongelukkigen Maximiliaan, en is in gezelschap van prins Fürsten hnrq-, zijn neef, naar Mexico ver trokken. Stadsnieuws Haarlem, 21 Febr. 1901. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 20 Februari 1901, des namiddags ten 11/2 ure. (Vervolg). PUNT 6. B. en W. stellen voor, krachtens de Leerplichtwet, commissiën tot we ring van schoolverzuim te benoemen, en wel voorloopig ten getale van drie. 'Tri arbeidsgebied voor elke. commissie wenschen B. en W. te maken overeen komstig de indeeling der gemeente in drie gedeelten, zooals die voor de ver kiezing van raadsleden werd vastge gesteld. De te benoemen commissiën mogen elk uit hoogstens negen leden bestaan. Bij aanneming der voorgestelde ver deeling zal bevatten: district I: 11 scholen voor lager on derwijs, met een schoolbevolking van pi. m. 4200 kinderen; district II: 7 scho en met eene bevolking van pl. m. 1800 kinderen; district III: 11 scholen met eene bc volking van pl. 3900 kinderen. Met het oog hierop zou bet ledental bepaald moeten worden. Voor district I op 9 leden, voor district, II op 5 leder .later desnoods aan te vullen), en voor district III op 9 leden. Bij de samenstelling van de aanbe velingslijst van benoembaren, is er naar getracht daarin zooveel mogelijk vertegenwoordigd te krijgen de 4 cate goriën van ingezetenen, in art. 22 dei Leerplichtwet genoemd. Ten aanzien van de vergaderin gen die om de 14 dagen moesten plaats hebben, adviseeren B. en W. wat district II en III betreft, daarvoor een der lokalen van een schoolgebouw ter beschikking van de commissie te stellen, en wel district II, het gebouw der eerste Tusschenschool aan de Friesche Varkensmarkt. en in district III. het gebouw der Derde Tusschen school aan het Leidscheplein. Voor de vergaderingen der commissie in district I. zou aangewezen kun nen worden. Kamer No. 12 op het Raadhuis, aangezien het vergader lokaal binnen het gebied der com missie moet liggen. De benoeming der leden zal in gaan op 1 Maart. B. enW.wenschen eindelijk den secretaris een tege moetkoming te verleenen van hon derd vijftig «ruiden 's jaars, alsme de jaarlijks een bedrag van 10. voor bureaubehoeften, drukwer ifAr-, f»n rL d« rnrr)micc;jp onver mijdelijk te maken kosten. Het reglement treedt in werking or> 1 Maart 1901. Bij dit punt stelt de heer de Braai bet volgende amendement voor, om in het huishoudelijk reglement voor de commissiën tot wering van schoolverzuim te voegen, dat aan de leden voor elke vergadering welke door ben ten volle wordt bijgewoond een presentiegeld van één gulden wordt verleend. De heer KRUSEMAN zegt, vooraf de voorgeschrevenen te hebben gevraagd of zij bereid waren eventueele benoe mingen aan te nemen. Daar enkelen op het laatste oogenblik daarvoor be dankten. zijn enkele categorieën niet compleet op de lijsten, die den raads leden vóór de benoeming werden over gelegd. De voorstellen van B. en W. worden aangenomen; daarna de ver schillende artikels van het huishoude lijk reglement. Bij artikel 18 is het bo vengenoemde amendement van den heer De Braai. De heer DE BRAAL meende dit te hebben moeten doen in 't belang der zaak. Daardoor zal een ieder, zonder daarvan financieele nadeelen te onder vinden, zitting kunnen nemen. De heer KRUSEMAN (weth.) meent aanneming op dit oogenblik te moeten ontraden. Mocht het later noodig we zen, dan kan alsnog in den geest van den heer de Braai worden gehandeld. Verder is het een Rijkswet, die de ge meente zoo goed helpt uitvoeren, en daarom hadden B. en W. voorgesteld den secretaris eene toelage uit te kee- ren. Verder zijn er tal van personen van goeden wille, die here d zijn zonder vergoeding van tijdverlies, in de com- ui.ssie zitting Ie nemen. De heer SCHRAM is tegen het voor stel van den heer de Braai, omdat hij het ontijdig acht; de gemeente heeft wel direct belang bij de Leerplichtwet en de commissie moet bestaan uit per sonen uit alle lagen der Maatschappij, doch hij zal tegenstemmen omdat thans nog niet is te bepalen hoe groot die billijke vergoeding zou moeten zijn en spr. het college van B. en W. 'ii staat acht om wanneer dit noodig blijkt desbetreffende voorstellen te doen. Het voorstel DE BRAAL acht spr. thans niet gemotiveerd; ontijdig. De heer MODOO wenscht ook de ver goeding van den secretaris nog niet '.c zien bepaald, om dezelfde reden als de heer Schram' noemde; het bedrag van 150 kan te groot, maar het kan te klein ook zijn; de werkzaamheden zijn nog niet te overzien. De heer ROOG acht het zeer billii.' ien secretaris een vergoeding te geven De heer SNELTJES vreest dat f lo voor bureaukosten onvoldoende is. De heer KRUSEMAN (weth.) ant woordt dat hij gezegd had dat de ge meente geen direct belang heeft bij de Leerplichtwet en dat houdt hij vol. Verder zegt spr. dat de werk zaamheden van den secretaris zeer uii- reeds is te overzien; daarom is spr. voor eene behoorlijke vergoeding. Wat het bezwaar van den heer Sneltjes betreft, spr. gelooft niet dat de kosten van 10 veel hooger zullen worden. Mocht dit wel het geval zijn, dan kun nen B. en W. een nader crediet geven. Het amendement DE BRAAL wordt verworpen met 18 tegen 1 stem, die van den heer de Braai. De heer MODOO stelt nu voor een amendement om de toelage van den secretaris nader vast te stellen, verde digt nogmaals zijn amendement. De heer GROOT is het niet eens met den heer Modoo. Spr. gelooft dat f 150 voor het vele werk eer te weinig dan te veel is en daarom ziet spr. er geen bezwaar in thans het bedrag van f 150 vast te stellen. Het voorstel MODOO in stemming gebracht wordt verworpen met 5 stem men vóór, die van de heeren Schram, Koopmans, Hofland, Sneltjes en Modoo. Het geheele voorstel wordt vervol gens zonder stemming aangenomen. Vervolgens wordt overgegaan tot benoeming der commissie tot wering van schoolverzuim. Benoemd worden in commissie A, 9 leden, te weten: lste Categorie (ouders schoolgaande kinderen): C. ten Boom, Barteljorisstraat 19; W. A. .1 Bremer, Kleine Houtstraat 35; Mr. F. A. Bijvoet, Jansstraat 55. 2de Categorie (openbare onderwij zers (essen): J. B. van Dorp, Gaelstraat 4; Mej. M. A. Duinker, Ridderstraat 26. 3de Categorie (bijzondere onderwij zersfessen): J. C. Goudoever, Garekokerskade, 13; mej. E. Vrijdag. Ruichaverstraat 2E 4de Categorie (overige meerderjarige ingezetenen): Mevrouw Albarda, geb. Tresling, Ged. Oude Gracht 54; E. W". Goedhart Nassaulaan 52. In commissie B, 5 leden, in dezelfde categoriën. Resp. J. W. A. Beijnes, Nieuwe Gracht 72; Mr. Cnoop Koopmans, Kenaustraat 1. Mej. F. II. van Egmond, Kleine Houtweg 30, Mej. M. L. V. S. van der Linden, Rip- perdapark 11. P. Kalhfleisch, Coornhertstraat 17. In commissie C., 9 leden, in dezelfde categoriën. In de eerste: J. A. van Eijk, Arnp- zingstraat S5; Mr. II. Ph. de Kanter, Parklaan 41a; J. C. Peereboom, Bloem- hofstraat 5. In de tweede: Mej. A. A. Krom, Schachelstraat 36; C. de Vries Iiz., Oranje kade 3. In de derde: E. A. van Bilderbeek, jordensstraat 46; M. L. van Gemert, •Led. Oude Gracht 122. In de vierde: M. Dirken, Raamvest i7; J. Joosten, Voorzorgstraat 72. Daarna gaat de Raad in geheime zitting over. IT e it i i e t o 11. Dat was ook zoo. Niemand had durven droomen dat de merrie 't eerst aan zou komen. Toen ik een paar dagen te voren haar eens op nam viel 't me nog op dat L.nir lichtere bouw en mindere schi. b- tigheid haar best te pas zoutten ko men tegen Rookwood, en duj kou ik de verleiding niet weerstaan om op haar te wedden. Hè, en had je me niet beloofd1— Hoor me nu even aan. Ik heb ruim duizend pond sterling bij die gelegenheid gewonnen, en als ik niet zoo bar voorzichtig was ge weest, hadi ik wel drie maal zoo veel kunnen winnen. Goede hemel, dat is echt iets voor jou, om voorzichtig te zijn als 't niet noodig is. En ik dacht dat je boos op me was dat ik gewed had Niei als je wint, mijn jongen. 't Feil is O'Hara, dat je geen principes hebt. Niet schelden, als je blieft. Ik heb evenmin principes als ieder ander. A propos, is Lady Elmslie in stad? Ja. Vanmorgen ben ik bij haar geweest. Zij gaat naar Algiers, d. w. z. daar eindigt zij haar reis, nar dat zij een paar dagen in Florence en nog een paar andere plaatsen geweest is. Zou het niet op je weg liggen om ook naar Florence en die ande re plaatsen te gaan voor een dag of wat. zeide O'Hara veelbeteekenend. Ik zou er niet beter door ge stemd worden, zei Sir Philip, lachend. Die vlieger gaat niet op, O'Hara. Ik zal je vertellen wie ik gisteren in Bondstreet tegen het lijf liep. Het was Clavering. Ik heb het nog nooit iemand zoo kunnen aanzien dat hij pech heeft gehad. O, ja. Laatst heb ik hem ont moet, toen hij uit de kazerne kwam. Hij was nauwelijks in staat om een fatsoenlijk woord te zeggen, maar ik kan geloof ik, wel raden wat er aan hapert.. Ik heb van een kennis gehoord, die hem-ook kent, dat hij in Wales met cle öeliey - gereisd heeft. Ik geloof vast dat hij een blauwtje geloopen heeft. Geloof je dat? zeide Sir Phi- lir» plotseling opkijkend en toen zijn oogen afwendend. En wie zou hem wel verworpen hebben Wel, me dunkt, dat kun je wel raden, zeide O'Hara met een' veel beteekenend en blik. Een lief wezentje, dat alleen drommels on voorzichtig is. Clavering is een goe de partij voor een meisje dat niets heeft, en' het snoezige kind zou hem om haar vinger hebben kun nen winden. Nou, daar ben ik nog zoo ze ker n.iet van, O'Hara, en het zou zonde en jammer wezen als zoo n lief schepseltje zich vergooide aan een brute als Clavering. Ik ben blij dat zij hem den bons heeft gege ven. A-ha, wel 't gaat ons niets aan, riep O'Hara, die graag over wat anders wou spreken. En i gaat dus naar Parijs, daar doe je goed aan. Londen is afschuwelijk saai in dit jaargetij en Tairford is nog ongezelliger. Er is een rijke Chinees die er over denkt om het te huren. Ik hoop dat liij maai i-oetiapi. ue ouue plaats zou goed onderhouden wor den. en tegen den tijd dat ik er wil gaan wonen zou 't vrij zijn. Dat is best, en na Parijs waar ga je dan heen O, voor een week of wat naar Weenen, dan door naar Hongarije, dat een heel nieuw land voor me is. Nou, je zult je wel best amu seer en. Neen dat niet, ik geef nergens om tegenwoordig. Om kort te gaan „het leven is voor mij niets meer waard." Praat niet zoo'n onzin, riep O'Hara. Kom je bent weer de oude vroolijke Frans, als je je eer sten beer of wolfof welk beest je in die streken vindt, hebt gedood. En dan, denk eens aan al die mooie Hongaarsche vrouwen, die allen 't lieve Engelsche edelmannetje na- loopen. Dank je wel voor de adellijke betiteling zeide Sir Philip. Nou ja, Lord of Sir, dat is één pot nat voor de vreemdelingen; in elk geval heb je iets voor je naam staan. Luister eens. je schrijft me wat j'e daar uitvoert, en je bent niet al te koud jegens prin- st-ssen ul raviiujou u.c up ju a-z-un. O, neen natuurlijk niet. Ik zal photo's verzamelen en ze je op zenden. Je mag de mooiste er van uitkiezen, daar je je er meer voor interesseert dan ik. Wat scheelt jou toch, ik zie je niet graag in deze stemming, wees verstandig, kerel, en werp al le zorgen van je. Zood.ra ik een paar paarden verkocht heb, waar voor ik een aardig duitje hoop te krijgen, en als ik nog een paar andere zaken geregeld heb, zou ik me wat graag bij je voegen, als je tenminste niet al te ver afzit. Sap perlootriep hij, op zijn horloge kijkende, nu moet ik al weg. Aan nemen, bestel een rijtuig, mijn ba gage is beneden. Schriif me mor gen van uit Parijs; ik blijf een paar dagen in het Balmoral Hótel te Edinborough. Mijn groeten aan Lady Elmslie. Ah je r.ult haars gelijke nergens, zelfs niet in Hon garije vinden. Een hartelijke handdruk en O'Ha ra spoedde zich weg. Sir Philip sprak nog met een paar kennissen stak een sigaar op, en ging daarna weg. Van Pall- Mall kwam hij in het St. James schreden naar het Grosvenor Hó tel, waar hij moest wachten op zijn bagage, en vanwaar hij den brein moest pakken. Hij had volop tijd, en liet zijn gedachten den vrijen teugel. Hij was innig verheugd dat Kate Selley dien hond van een Clavering den bons had gegeven. Zij was er ook heelemaal het meisje ndeit naar, om zich te ver- koopen aan een' man, van wien zij niet hield. Neen. zij leefde in een aureool van eerlijkheid kracht en. schoonheid. Het was toch wel hard om voor eenige maanden naar verre landen te trekken zonder een vaar wel van Kate Selley, die hij als „meisje" waarschijnlijk nooit meer terug zou zien. Zij is juist iemand om door ettelijke mannen ten hu welijk gevraagd te worden, en zij zal er wel één onder vinden die zij liefheeft. Om mij gaf zij geen zier. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1