Zondagsblad Spotvogel Amsterdamsche Beurs. voldoende. De Min. besprak dan de 4 jnaandsch gooefenden, de sterkte der mpagnieën en de kadervorming. Ten slotte sprak hij de hoop uit dat deze wetten, zij het ook verbeterd, zou den aangenomen worden. Na bem ver zekerde de Miu. van Marine, dat er ten aanzien van mobilisatie en defen sie volkomen overeenstemming heersch te tusschen de beide departementen, volslagen eenheid van denkbeelden. Bij de replieken kwam ook de heer Lieftinck in het debat, door den heer Troelstra er in gehaald. Ook hij zou let? begeerd hebben als het Zwitser- eche stelsel, maar het volk moest daar- jtoe van de jeugd af aan worden opge leid. En hij was geneigd deze wetten aan te nemen, omdat zij een stap voor- uitbrachten in de ook door hem ge- wenschte richting. Vooral dat er een heid van gedachte was bij de beide ministers stemde hem tevreden. Bij de verkiezingen kon het anti-militai risme blijven rusten. Het was nu een Vraag van meer of minder, maar voor de verdediging der neutraliteit was in elk geval een leger noodig. Wie zwak was, viel het eerst den vijand ten prooi. Hooge, sociale belangen waren alleen te behartigen als men zijn vrijheid be hield, baas was in eigen huis. De heer van Kol, mede een nieuwe 6preker, betwistte allereerst het nut van de N.-Holl. Waterlinie en verde digde daarna het denkbeeld van een volksleger, als het stelsel der toekomst. Daarom waren deze voorstellen ver keerd en ook te duur in vergelijking met Zwitserland. De heer van Kol wil de nóch vestingen nóch marine, nóch een staand leger, maar een stelsel tus schen het Zwitsersche en het Zuid- Afrikaansche in. Men kon in enkele jaren van het nu bestaande staande leger tot een volksleger komen. Deze voorstellen waren dus onnoodig. Een staand leger was maar een wapen in de hand der bourgeoisie tegen de arbei ders. Daarom zei de hij: geen man en geen cent meer! Van de andere replieken is te rele- veeren dat de heer van Gilse een amen dement heeft aangekondigd om de 8- maandsche oefening in de wet vast te leggen en de heer Lohman, dat de com missie van voorbereiding voor het mi litair strafwetboek spoedig van de vruchten harer arbeid hoopte te doen blijken. Dinsdag 11 uur voortzetting. G. Jr. Men schrijft ons: Het debiet der Franz Jozef Bitterbroö is nu reeds gestegen tot meerdere mil lioenen flesschen water per jaar. Deze reusachtige toename is in de eerste plaats te danken aan de onvergelijke lijk goede eigenschappen van net iron water, maar daarnevens ook aan de voortreffelijke inrichtingen, en aan d< zaakkundige leiding van het etablis sement, in het Brongebouw het leven geroepen. De fles schen worden rechtstreeks uit de binn nen zelf gevuld en. smaakvol omkleed, op de eigene Balen- en Wagen-inrich tingen van het bestuur, verzonden naar de landen der beide wereld-half ronden. Waar op deze wereld de bo schaving is doorgedrongen, daar haar het geneeskrachtige Frans Jozef Bitterwater nagevolgd en vormt aldaar een bloeiende tak van handel! Volksweerbaarheid. Het hoofdbestuur van „Volksweer baarheid" heeft, nu de vereeniging on geveer een jaar bestaat, verschillende allengs verschenen geschriften, waar uit het werken en streven der v:< eeni- gvng blijkt, in één bundel vereenig:! eu ii-t.o de afdeelingen toegezonden en i in ilco handel gebracht. Aan den bundel is toegevoegd een lijst der afdeelingen, 81 in getal, met ruim 13,000 leden, die afdeelingen heb ben, behalve ruim 70 schietvereenigin gen, nog 16 gymnastiek-, 4 scherm- en 24 gemengde of detail-vereenigingen in het leven geroepen. Als S2e afdeel ing is den 16en Februari jT. opgericht mei 112 leden de afdeeling Bruinisse. Een oaderiinpe chocolade fabriek. Te 's-Gravenhage is een vergade ring gehouden van de H'aagsche af deel ing der Nederlandsche Ban- ketbakkersvereeniging. ten einde nader te bespreken het denkbeeld eener onderlinge chocoladefabriek Voor f 40.000 is hiervoor reeds in geschreven door 130 deelnemers. De kosten voor bedrijfskapitaal enz. worden in 't geheel op 80.000 begroot. Aandeelhouders-afnemers kunnen alleen worden leden dier vereeniging. De Vennootschap wordt met een. kapitaal van 150.000 te Amsterdam gevestigd. Van de zuivere winst wordt jaar lijks in de eerste plaats hoogstens A% dividend over de aandeelen uit gekeerd. Woensdag 27 Febr. wordt in het gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam definitief besloten of en waar de fabriek zal worden opgericht, en zal een bestuur en een raad van commissarissen wor den gekozen: en De pakken Geïll. Zondagsblad en de Spotvogel zijn op dit oogenblik door ons nog niet ontvangen. Wij vermoeden, dat er een vergissing mee heeft plaats gehad bij de toezen ding, hebben direct een onderzoek ingesteld en zullen onzen geabonneer- den de bladen toezenden, zoo spoedig ons dat mogelijk is. DE ADMINISTRATIE. 1 Serenade. De Utrechtsche studenten gaven Vrijdagavond uitvoering aan htm plan, om aan prs. Kruger een serenade te brengen. De gvoote oude ontving een deputatie der jongelieden bestaande uit den Senaat en eenige honoraire leden en dankte voor de betoonde sympathie, die uit het hart komt. President Kruger sprak o. a. ovei „di Hollandse tear en hoe oeze over een groot deel van Afrika wordt ge sproken en men zich uaarmede zelfs nog bij negers ammen, vcre benooi - den Transvaal, verstaanbaar kan mak ken. De President vertoonde zich daarna aan verschillende vensters van het ho tel, waarop de menigte den eerwaar- digen grijsaard eene indrukwekken de ovatie bracht. De President zag er flink uit. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Alle geneeshooren besehuwon het natuurlijke FRANS JOZEF BITTERWATER als liet eenige zouthoudende par geermiddel, dat aaugenaam is om in te nemen. Bij kleine giften genomen is zijne werking absoluut zeker en werkt het oplossend na. Op 10 wereldtentoonstellingen met gouden medailles bekroond Overal verkrijgbaar. HEBT GIJ ASTHMA? Dr. R. SCHIFFMANN's middel tegen Asthma geeft onmiddellijke verlichting zelfs bij de hevigste aanvallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij J. VAN GULIK, Haarlem, in pakjes van £1. 1.50 en fl. 2.75. Sportpraatje. Voorspellingen omtrent de voet balwedstrijden op Zondag a. s. zijn eigenlijk wel wat overbodig, want het weer zal wel voor de zooveelste maal 'n kink in den kabel brengen, 't Is echter mogelijk, dat hier of daar, waar de terreinen wat min der slecht zijn men uit wanhoop tóch speelt, en dus voor alle zeker heid, 't er maar op gewaagd. Al lereerst. heuseh lezers, 't wordt vervelend, maai' 't is mijn schuld niet, de eeuwige bekerwedstrij den D. F. C.R. A. P. en Volhar dingQuick. Reeds 2 weken gele den is door mij de overwinning van de ontvangende clubs voorspeld en kan dus nu met een gerust gewe ten hierover verder het. stilzwijgen worden bewaard. In de westelijke ie klasse 3 span nende wedstrijden nl. AjaxH. V. V. HaarlemVelocitas en Rapidi tasSparta. M,. i. zullen als win ners uit den strijd treden H. V. V. en Rapiditas terwijl de uitslag te Haarlem hoogst twijfelachtig mag worden genoemd. Als de Roodbroeken alles er op zetten., hebben zij nog wel kans, om den cadetten hunne eerste ne derlaag toe te brengen. Veel hoop is er echter voor Haarlem niet. De 2e klasse A. heeft 2 wedstrij den H. F. G.Quick en Swift (Den Haag)A. V. V. De overwinning zal wel aan de thuis spelende ver- eenigingen zijn. Maar zooals ge zegd, er zal Zondag wel weer niets van komen. Het bestuur van den A. N. W. B. de vereeniging die zooveel doet voor het toerisme in 't algemeen en den wielersport in 't bijzonder, heeft nu een request gericht tot H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt geen toestemming meer te verleenen tot het heffen van tol geld' op den Amsteloever en den Amstelveenschenweg (bij Amster dam) en wel speciaal voor rijwie len tegen een tarief van 2| cent per keer. Eenige der motieven die worden aangevoerd die ook voor de lezers van dit blad belang kunnen heb ben, zijn „Dat sedert de afschaffing der tollen op de Rijkswegen alom in den lande de wenschelijkheid nog meer wordt gevoeld', om tot alge- heele afschaffing van de tollen op alle openbare wegen te geraken dat adressant meent te mogen wijzen op het groote gebruik, dat van het rijwiel thans zoowel in het openbaai- als in het bijzonder le ven gemaakt wordt, waar het als vervoermiddel dienst doet voor den beambte, den koopman den parti culier, d'en schooljongen den land bouwer en den werkman, en deze personen, door het dagelijks nas- se eren van vele tollen, zich onnoo dig dikwijls lang niet geringe uit gaven getroosten om hunne werk zaamheden te gaan verrichten dat waar de wielrijders ?een schade aan den weg toebrengen, zij dus ook niet behooren bij te dragen in de kosten van onderhoud en juist alleen tolgeldheffing gemo tiveerd kan worden door de on derhoudskosten en niet om extra baten te scheppen voor de onder houdsplichtigen dat ofschoon adressant wel be looft. dat de ideale toestand van op heffing van alle tollen op alle open bare wegen niet zoo gemakkelijk zal zijn te bereiken hoewel het vrije verkeer dit steeds dringen der vraagt, hij zich toch gedwongen gevoelt, zooveel mogelijk tegen nieuwe verleenino- van concessies tot tolgeldheffing op to treden." Reeds meermalen hebben we ge zien, dat op de requesten van den „Bond" van hoogerhand gunstig beschikt werd en 't is te hopen, dat H. M. de Koningin ook in dit ge val een gunstig oor sal leenen aan dit verzoek van oinze grootste spoi't- vereeniiging. Nu toch eenmaal de A. N. W. B. genoemd is, kan het zijn nut heb ben eens te wijzen op de groote voor- deelen, die reeds door zijne bemid deling behaald zijn. Ze hier op te noemen, gaat niet aan, dat zou de plaatsruimte niet toelaten maar is 't niet treurig om te zien. dat mist tegen dit groote lichaam, dat bol werk van het toerisme in den laat- sten tijd zooveel oppositie gevoerd wordt? Het lust mij niet hier ver op in te gaan dat is goed voor een sportblad, maar bedroevend blijft het toch, dat telkens en telkens weer wordt getracht, den A. N. W. B. in zijne-_ werkzaamheid te be lemmeren, door het oprichten van plaatselijke hondjes, die meenen het wel alleen te kunnen stellen en een hoogen toon aanslaan, doch daarbij vergeten dat juist in sa menwerking de kracht ligt van de wielrijders of in 't algemeen van alle -sportliefhebbers. Sedert een paar jaar bestaat een vereeniging. bij velen wellicht nog onbekend die den trotschen titel voert van ,,Ne- derland'sche(n) Wieier Bond". De ze nu d'oet alle mogelijke moeite om deze A. N. W. B. te verdrin gen van zijn hoog standpunt. Scheldwoorden noch bel eed i gingen worden gespaard, doch dit alles geeft niets want men is te zeer overtuigd van d'e macht en kracht die van d'e oude vereeniging uit gaan. om zich te storen aan het be schrijf vani een zeker' sportblad het nader aan te duiden is overbo dig. De insinuaties in dit tijdschrift vervat zijn niet waard', dat men er verder over snreekt. vooral als men weet waarom het blad in dien geest wordt geredigeerd'. Zooals gezegd, teveel mag hier niet van de. plaats ruimte gevergd worden en er zijn bekwamer verdedigers van de Bondszaak dan schrijver dezes. Het wielerblad „De Fiets" heeft nooit nagelaten, te wijzen op de, zachtjes gezegd', zonderlinge manier van strijdvoeren der vijanden van den A. N. W. B. terwiil dat blad toch zeker niet van partijdigheid kan beschuldigd worden daar het de gebreken die er in deze laatste vereeniging zijn ook evengoed aan toont. Doch die gebreken zijn niet vele en van weinig beteekenis. De Alg. Ned. Wielrijders Bond is en blijft de Sportvereeniging bij uitnemendheid. AMATEUR. Letteren en Kunst. Men seint uit ,s-Gravenhage Mesdag is heden zeer gevierd. Minister Borgesius hield1 een lange rede, waarin hij mededeelde, de benoeming van den jubilaris tot commandeur van den. Nederland- schen Leeuw. Vervolg Stadsnieuws. Sociëteit Vereenig ngr. De biljartwedstrijd- (Potspel) op Donderdagavond 21 en de ke- gelwedstriid' op Vrijdagavond 22 Febr. 11. werden druk bezocht. Een groot aantal liefhebbers nam aan die wedstrijden deel. De uit geloofde fraaie prijzen werden, na afloop der wedstrijden onder pas sende bewoordingen door het be stuur uitgereikt. De 2e Luitenant van Rijen van het bataljon Infanterie alhier in garnizoen is benoemd' tot Eersten- Luitenant. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zal Zondag a. s. voor het laatst de Tentoonstelling Weefsels, Borduurwerken, Hout snijwerken en Metaalwerken ge opend zijn, die door de Vereeniging „Handarbetets Vanner", de Vrien den- van den handarbeid te Stock holm ter expositie, aan het Muse-urn werden ingezonden. De volgende week zal eene nieu we tentoonstelling worden voorbe reid. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, heeft de firma S. van Emm en Co., Kleine Houtstraat 27 eene tentoonstelling van japon- stoffen en fantasie katoenen. De voorraad en verscheidenheid' is zeer groot; de- artikelen zijn netjes geëtaleerd. Deba-tvergaderine Metaal bewerkers Vrijdagavond had de debatvergade- ring plaats, die de voortzetting was van die, waarin de heer Koper, chef oener afdeeling aan de „"Werf Conrad" voor de metaalbewerkers over boete- j stelsel, reglementen, stukwerk- en promie-stelsel gesproken had. De heer Elferink, de eerste debater gelooft niet, dat de boeten de zaken zooveel beter zullen inaken. En wan neer men zoo ijvert voor verbetering ook van de arbeiders, dan moet men zelf beginnen het voorbeeld te geven en b.v. wanneer men het drankmis bruik betreurt, door geheel-onthouding de drinkgewoonten helpen bestrijden. Voorts had deze spreker hei a. over coöperatie en wees er op hoe schadelijk die is voor de arbeiders, wanneer ze zich, zooals aan de meeste fabrieken, in den vorm van gunstbe toon voordoet. Ook over de aan fabrieken verbon den zang- en gyxnnastfek-vèreenigin- gen had de heer Eifennk het en nij laakte het, dat b.v. voor een kinder feestje contributie mag worden opge haald, terwijl, wanneer voor een werk staking gecollecteerd wordt, de zaak onmiddellijk heel anders wordt beschouwd. Over het stukwerk sprekend, betoogt de heer Elferink, dat de prijzen hier voor geregeld worden naar de lang- zamen, en Ofn aan te toonen hoe wei nig cr inderdaad verdiend wordt, be hoeft men b.v. maai- eens de lage loon lijsten van de „Werf Conrad" te zien, waar lang niet het slechtste loon be taald wordt-. En waar de heer Koper zegt, dat de mensch van nature traag is, daar wijst debater op de „boeven" voor wie de zwaarste straf juist bestaat' in niets doen. „De Metaalbewerker" vindt de heer Koper geen goed blad en noemt het socialistisch. Dit is volstrekt niet waai' zegt de heer Elferink. Ten slotte behandelde deze spreker het onderhandelen met de patroons. Hij keurt af, wat de heer Hugenholtz gezegd heeft: „wat de patroon wil, arbeiders, doe dat niet, en wat hij niet' wil, doe dat juist," maar wijst toch ook op de groote moeilijkheid om met patroons te onderhandelen, wanneer flinko arbeiders krachtig voor hun rechten opkomen en wees in dit ver band op het dreigement van baas v. d. Horst aan een werkman, die tegen het leerlingstelsel was opgekomen. De heer Koper heeft gezegd dat de socialisten uit de vakbeweging moeten, de heer Elferink meent daartegenover, dat dan juist de vakbeweging spoedig in duigen zou vallen. De tweede spreker, de heer Revet, herhaalde verschillende ounten van den eersten debater, met wien hij het over het algemeen eens bleek. Het had dezen spreker teleurgesteld, dat waar hij verwacht had eene tech nische bespreking van het op 't convo catie-biljet vermelde onderwerp, de heer Koner niets technisch verhandeld had, en hij dus allerminst recht had te beweren, dat de „schoolmeester" Bergmeijer niet over fa'orickstoestan- den zou kunnen oordeelen. Controle moet er wezen, heeft de heer Koper gezegd, raaa~ dan moet die controle ook op allen toegepast worden en voor allen gelden, zegt de heer Revet. Verder onderwerpt deze spreker het boetestelsel voor te laat komen en rooken aan critiek en zegt over coöperatie b.v. dat hij daar zeer voor is, doch dan moeten de arbeiders die coöperatie zelf beheeren en niet aan de fabriek het geld worden opgehaald. Waai' de coöperatie aan de fabriek be hoort, daar zijn de arbeiders oneindig veel afhankelijker dan anders. Verder critiseert deze spreker scherp de z.g. „kern" die aan de Werf Con rad bestaat en toont aan waarom zij z. i. een wassen neus is, keurt het stukwerk, waarbij eerst na drie maan den het overgeld betaald wordt af als strijdig met de belangen der arbeiders en zegt over getuigschriften dat b.v. aan de "Werf Conrad een werkman Wolf eertijds werd ontslagen wegens luiheid, terwijl feitelijk alleen vernie ling van gereedschap hem had kunnen worden ten laste gelegd,en dat hij zich inderdaad ook hieraan niet had schul dig gemaakt. Stukwerk keurt de heer Revet, ten sterkste af, het is in de praktijk de pest voor arbeiders. Spreker verdedigt de „Metaalbewer ker"' en zegt dat men zal voortgaan slechte behandeling van patroons en opzichters te publiceeren. Het colpor- teeren ook van socialistische en anar chistische brochures acht spreker ge- wenscht voor de ontwikkeling der arbeiders. De heer Reynalda, zal, om voldoende tijd over te laten ter beantwoording, heel weinig zeggen. Hij noemt ter be strijding van het stukwerk-stelsel cij fers om aan te toonen dat dit in 't voordeel van den patroon is.Wanneer er goed aan verdiend wordt, wordt het werk lager geprijsd. Zoo werd aan een werkplaats door een zelfde ploeg ar beiders indertijd aan een zelfde werk f 5544 verdiend, waarvoor nu 3369.60 verloond wordt. Zenuwziekten in hooge mate zijn de gevolgen van dit afjakker-systeem. Iedere dokter zal dit beamen. De heer Koper, die nu het woord krijgt, blijft er bij, dat stukwerk, wan neer de arbeiders ijverig zijn en het werk goed is geprijsd, een ideaal is voor den arbeider. Hij is geen politieke duikelaar, die over de ruggen der arbeiders in de Tweede Kamer wil komen, zooals de heer Hugenholtz zegt, zegt. S. D. A. P., die de bourgeoisie niet. kan krijgen, loert op de arbeiders als op haar prooi en dan doet ze zooals bv. de heer Hu genholtz, die aanraadt om niet te doen wat de patroons willen, dat is varkens slager spoliliek. De heer Hugenholtz roept met klem: „Arbeiders, wat de patroons willen, doe dat niet, en wat zij niet willen, do=- dat juist." Spreker zou wel eens willen zien, wat de heer Hugenhol tz zou doen. wan neer zijn dienstmeid hem in plaats van soep. ijswater bracht. Maar de spreker heeft best begre pen waarom de heer Hugenholtz kwam. Zijn bedoeling is geweest te komen spreken in verband met zijn Kamer- candidatuur en op verkiezingsvergade ringen worden wel eens meer dingen gezegd, die minder gemeend zijn. Hij waarschuwt de arbeiders tegen liet zoete gefluit van dien vogelaar. De vakvereeniging is aan te raden, maar dan moeten daar matrozen aan boord zijn en geen politieke duikelaars en andere, die er niet thuis behooren. Voorts wekt spreker op langs vrede- lievenden weg, door kalme bespreking, tot verbetering van toestanden te ko- J men. De goeüe patroons moeten m rui- men. kring bekend worden, dan zullen ten slotte de minder goede wedijveren om ook zoo goed te worden. Spreker staat hier niet als patroons vriend, noemt het verdachtmaking wanneer men hem met den naam van „hiellikker" bestempelt, doch heeft grooten eerbied voor de persoon van d; :i heer Goedkoop. Als alle patroons zoo waren, zouden er veel minder slechte toestanden zijn. Voorts is spreker zeer voor staats- pensioneering en meent dat de Hamers van Arbeid zeer veel goed kunnen doen, doch de patroons moeten zich aan de uitspraak houden Inzake drankbestrijding was spreker niet tegen gebruik, doch tegen mis bruik en wees er op dat ook van eten misbruik wordt gemaakt. Hij voor zich spuwt niet in zijn potje bier. Wat gezegd is van het ontslag van den werkman Wolf, daarvan weet spr. niets. Nadat de spreker geëindigd had, krijgt de voorzitter, de heer de Braai, nog verzoek tot debat, doch wil, omdat het reeds twaalf uur is, de vergadering laten uitmaken of er debat zal zijn. De vergadering wenscht debat. De heer Haesing voert het woord, leest een lang betoog voor, doch vol eindigt dit niet. De heer Hugenholtz zou willen ant woorden op de lasteringen door den heer Koper aan zijn adres gericht, doch daar de heer Koper vertrokken is, ziet hij hiervan af. Vooraf nog had de heer Koper, oj, het voorstel om in „de Metaalbewer ker" het debat voort te zetten, gean-t woord dit niet te kunnen beloven, om dat hij te weinig tijd had. Na middernacht werd de vergade- r.ig, die door wel 800 mm bezoi ut was, gesloten, nadat de over groote meerderheid reeds vertrokken was. Tot gymnastiek-leeraar bij het poli tiecorps hier ter stede is met ingang van 1 Maart benoemd de heer A. J. Mei j erink. De zaak tegen H. Gtithschmidt zal Donderdag 7 Maart voor de arrondisse- ments-rechtbank worden behandeld. Als verdediger zal optreden Mr. Wille- kes Macdonald. Wij vernemen het overlijden van den heer C. J. G. de Booy, die indertijd no taris te dezer stede was. De heer de Booy was geboren te 's-Gravenhage op 23 Juni 182-0. Geruimen tijd was de heer -de Booy notaris. Hij vroeg en verkreeg als zoodanig eervol ontslag 1 Februari 1889, en in zijn plaats werd toen benoemd de heer M. N. Beets. In zijn werkkring en in het groote aantal vereenigingen, waarin de over ledene bij zijn leven zitting had, ont wikkelde hij zeer veel werkkracht, en was hij zeer gezien. Naar wij nader vernemen gaat de wedstrijd HaarlemVelocitas niet door, daar het terrein iwegens den ge vallen regen onbespeelbaar is. Het be richt in ons tweede blad voorkomend, moet dus als nietig worden beschouwd! D enst na Vacantia In den Gemeenteraad is Woensdag ter sprake gekomen de vrije dag van de politieagenten. Heel dikwijls komt die niet voor, men kan éen dag in de veertien, geen overmatige ontspan ning noemen.Deze dag behoort dan ook zeker een volkomen vrije dag te wezen, zonder naweeën. In den Raad werd deze week mede gedeeld, dat dit ideaal nog lang niet bereikt is. Ons wordt van over de po litie doorgaans goed ingelichte zijde gean-dld, d&t de agenten van politie den dag na hun vrijen dag den navol genden dienst hebben: 's morgens van 8 tot 4 uur en 's avonds van 1U tot den volgenden dag 8 uur. Dit zou zijn een werktijd van 18 in de 24 uur, derhalve een rusttijd van 6 uur. „Reken nu daarbij", zei onze zegsman, „dat de man 's middags te 4 uur naar huis moet loopen, moiet eten; dat hij 's avonds z'ch weer aankleeden moet, opnieuw wat eten en naar het bureau moet loopen en ge kunt uitrekenen, dat de agent hoogstens 4 a 4 1/2 uur slapen kan." Alzoo onze berichtgever, die zooals we zeiden in den regel goed is inge licht. Blijkt hij dat ook nu geweest tc zijn, dan zal onze Burgemeester zeker niet nalaten om maatregelen voor te stellen, die het mogelijk maken zoo'n werkdag te verkorten. De „eeuwig wa kende Hermandad" is in figuurlijke beteekenis heel >mooi, maar in den letterlijken zin kan de uitdrukking kwalijk, worden opgevat. tt( eoi li-de. Vrijdagmiddag kwam alhier eene dienstbode bij den kleerblee- kers firma J. Beelen Zoon, met haar arm in aanraking met den stoom man gel, waardóór dit lichaamsdeel nog al werd ge kneusd. Bene e broek. Aan de leden der Ned. Hervorm de gemeente alhier is een convoca tiebiljet toegezonden, waaraan een stembiljet om hun stem uit te bren gen. of zij zijn „voor de oude wijze van verkiezing" of „voor de verkie zing door stemgerechtigden". Een en- ander houdt verband met de vraag bedoeld! in art. 2 en- 6 van het Synodaal Reglement v. d. Benoe»- ming van ouderlingen enz. betref fend o de daarin voorkomende be paling dat om de 10 jaar het oor deel dier stemgerechtigden, over deze zaak zal worden vernomen. Drie paters-Redemptori sten zul len in de R. K. kerk alhier eene missie van 10 dagen houden tot versterking van het geloof en be- keering van zondaren welke in begin van Maart zal plaats hebben. 'aaiTemmoriutJö. OndertrouwdH. J. Elenbaaj ert Wortman. W. V. 't Hof en M. Biesheuvel. Getrouwd: W. M. Wijnhout en Donker. Bevallen A. M. Combee—Wij»- belt, d. A. ZoetemanZonneveld, S. Davidson—Poen, d. N. Roos— d. Heuvel, d. E. Hinfelaar—Wal brink, z. A. E. Snijders—de Krij ger, z. J. Men!blokStark, d! G M. SchuitVrolijk, z. W. Bouw manLank haar, z. ©n d. Overleden: T. v. d. Velden, 81 H. Langendoen1, 5 j. A. de Vos, 3- Openingskoersen. Zaterdag 23 Febr. 1001 2ik pCt. Ned. Werk. Schuld780/.. Oostenrijk Zïlv, J/Jg 1»/™ 3 pCt. Portugal...U'L 4 pCt. Rusland 94 6de em..97J/„ 4 pCt. Spanje 5 pCt. Bmnenl. Mexico38 5 pCt. Brazilië Funding Lcr..883/a V/r pCt. Columbia16 4 pCt. Venezuela30m Cultuur-Mij. de Vorstenlanden a&nd. 54 Koloniale Bank a&nd.47 Liq. Bargo Moorman aand60 Ned. lad. Handelsbk. aand851/» Aand. Deli-Maatschappij..450 Langkat Onit. Maatschappij 119 n Senernbah Maatschappij426 K. N. M. t. Exp.Petr.br. Aand3941/» Moeara Enim Gew. aand........... 1623/a Arkans. Const". Tr. C pCt. Kat. City P.G.Serie A en B.. 68 pCt. Italië 8pwl. 87/89 A. B551/4 3 pCt. Znid-Italië Spwm. A. H57S/8 Atchison ïopeka Cert van aand.... 56i/g Oerc. van pref. aand. Denver Rio Grande 8pw. aand..37»/w n pref. aand. Erie Spoor Gew. aand28»/g n n le pret aand64 llinoia Central Cert, van aand St. L. enSan Franc. Oert. gew. aand34 nu»»» v. 2 pref. aand. 64 s. KanH. en Texas Aand.205/s Loni3V. Niashvill Cert. v. aand... m Y. Ontario aand31U/ifl Norf A W. Cert. van gew. aand.... 4fl'/e* Union Pac. Cert. van gew. aand.... 92i/2 Southern Pacific gew. aand44Va 6 pCt. Peru Mortg. B77'/» Cert. van Aand. Peru4®/ie Pret18»/w Prolongatie3iyso/0 KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zondag, de gelezene HH. Missen met onderrichting te half 7 en 9 uur; te half 11 de Hoogmis met predikatie. Te half twee en kwart over twee uur Ca techismus. 's Avonds te 7 uur Lof en Lijdens meditatie. Maandag te 7 uur Lof en Roz. tot lafenis der Gel. Zielen. Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag, de stille HH. Missen met onderrichting te 7 en half 9; te half 11 uur de Hoogmis en Predikatie. Te 3 uur het Rozenhoedje en half 7 het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria, voor de bekeering der zon- laars, met de Meditatie over het Lij den O. H. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag half 6, 7 en half 9 de gelezen HH. Missen, te half Tide Hoogmis- 's nam. te half 4 de Vespers. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Heden de HH. Missen te half 6, 7 en. half 9 en half 11 uur de Hoogmis. Zondag, Maandag en Dinsdag den geheelen dag aanbidding, Zondag en Maandag van 4 tot half 8 uur gelegen heid om te biechten. Zondagavond te half 8 het Lof. Maandag en Dinsdag de HH. Missen te 7, half 9 en half 11 uur. Maandagavond te half 8 het Lof en Lijdensmeditatie. (N. H. Ct.) Burgerlijke Stand. Bevallen22 Febr. H. J. van MaasDenser, d'. C. P. Wikke- La Maitre, z. A. M. ZwarterHoo- gers, d. II. van Bavel—Rijbroek, d. Overleden 22 Febr. H. van Vliet, 77 j. Ged. Raamgracht. 21. A. Schrama, 74 j. M. v. Heemskerk- straat. J. A. de Vries 68 j. N. Spaarnwouderstraat. -2. H. Vlas veld: 3 md. z. Gaelstraat. J. W. A. Hopstaker. 4 m. z. L. Heerenvest. C. J. G. de Booij, 80 j. Gr. Hout straat. C. N. v. d. Laarschot—Maas, 57 j. KI. Heiligland'. Telegrammen. LONDEN, 23 Februari. (R. O.) De „Daily Telegraph" ontvangt een tele gram uit de Aar, meldende dat het val len van het water in de Oranje-rivier, die bevaarbaar geweest was, een deel der vluchtende Boeren in staat heeft gesteld de rivier over te trekken en naar den Oranje-Vrijstaat terug te keeren. Doch De Wet en Froneman, die nauw op de hielen gezeten worden door Knox en andere bevelhebbers, zijn hij Reed drift; zij pogen terug te trek ken in de richtiijg van Griquatown en Prieska. BRUSSEL, 23 Febr. (R. O.) In ant woord op een vraag van een Brusselsch blad seinde Van Boeschoten uit Utrecht, dat het gerucht van een ont- oeting in Nederland tusschen presi dent Kruger en koning Eduard VII heden, volkomen ongegrond is. PARIJS 23 Febr. (R. O.) Een tele gram uit Laghout aan het „Journal" meldt: 160 man, die Timminoum (aan het Guara-meer in het zuiden van Al giers) bewaakten, werden 18 dezer overvallen door duizend inlanders, de ze werden na een. gevecht van 3 uren teruggeslagen niet een verlies van 100 dood en en 100 gewonden. Aan Fran- sche zijde werden 9 man gedood, waar onder 1 officier, en 21 gewond, onder wie 2 officieren. Fail lissen! enten. Uitgesproken: 's Gravenhage, 19 Februari. W. van Zijst, koopman te's Gravenhage. Rech- ter-cornmissaris Mr. J. F. van der Lek de C.1 erect- Dordrecht, 20 Februari. W. Uitten-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2