PREDIKBEURTEN Brief uit Giistrow in Meckl. Onze Betrekkinggids. Veel van het lijden dezer wereld!' kan worden vermeden door hert. ge bruik van de echte Scott's Emulsie, daaraan is hoegenaamd geen twij fel. Aan alle zijden is men omringd door genezingen door dit middel teweeggebracht. Men kan gemakke lijk de echte _Scotts' Emulsie ver krijgen door te letten op ons han delsmerk van een man die een visch over zijn schouder draagt, diat op don omslag is van elke echte flesch. In geen anderen vorm is levertraan zoo smakelyk of zoo ge- makkelijk geschikt ge- maakt voor de behoef- M: P^mj' ten van het gestel. Kin- deren tieren op Scott'es (fe Emulsie, als alle andere Jt vormen van behande- -Ag, f|V* ling mislukt zijn. Men heett Scott's Emulsie^^^^8®^ slechts te probeeren Handelsmerk, om van zijne voortreffelijkheid over tuigd te zijn. Depóts: The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Heer Henri Sanders, Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Mej. E. de Leeuw, Drogist, Den Haag. Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. Heer A. van Tuyli, Paleisstraat. Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Van onzen Berl. CorrespS) Mecklenburgsche gastvrij heid. Een bezoek bij Dr. Sander, den vrienden leer meester van onzen Prins- 3 Gemaal. GüSTROVV, 20 Febr. 1901. Tusschen besneeuwde, eindelooze dennenbosschen, waarmede de hellin gen aan beide zijden bedekt waren, stoof de sneltrein in den grauwen win termorgen voort op zijn weg dwars door de beide Mecklenburgen naar Warnemünde aan de kust van de Oost zee. Nu en dan zonk het sterk glooiende terrein, dicht bezet met naaldhout, ter zijde van de spoorbaan, als 't ware plotseling in de diepte weg. Het oog- gleed dan voor een moment over bree- de dalen heen, waarin het opgaand ge boomte ginds in de verte half weg school in den wazigen nevel. Hier en daar wisselde het sparre- hout wel eens af met groote ijsvlakten, de bevroren meren, waaraan Mecklen burg zoo rijk is, grauw in grauw weg nevelend aan den horizon, blinkend wit en eenzaam op den voorgrond. Slechts zelden teekende zich de kleine zwarte figuur van een menschelijk we zen af tegen de doodsche ijsvlakte. De streek scheen zwak bevolkt te zijn. In Güstrow, het doel van de reis, verliet ik den trein en sloeg den naas ten weg in naar het stadje, dat evenais andere Mecklenburgsche plaatsen, een vriendelijken indruk maakt en wel wai overeenkomst heeft met een Holland- sche stad. In Schwerin bad ik in het najaar reeds kunnen opmerken, dal de groote huurkazernes van het ove rige Duitschland, in Mecklenburg vrij wel onbekend zijn. Men woont hoogstens met twee fa milies in een huis. Voor de woning van den vader van een mijner vrienden liep een oud man netje met een soort dienstpet op liet hoofd heen en weer. die mij onwille keurig aan Keesje uit de Camera deed denken. U is zeker de mijnheer uit Berlijn is 't niet? Zonder mijn antwoord af te wachten nam hij dadelijk dienstvaardig mijn handbagage over en vervolgde: Mag ik u dan den weg wijzen naar het Raadhuis? Mijnheer de burge meester wacht al op u. Daair aangekomen bracht „Keesje" mij in de deftige, groote raadszaal, met hooge roodgepolsterde. witgelak te armstoelen, waar de geschilderde portretten van vele Mecklenburgsche Landesfürsten aan de wanden hingen, en meldde mij daarop bij zijnen mees ter aan. Met groote jovialiteit werd ik door den ouden burgemeester ontvangen, die mij in het geheele Raad hu rond leidde, en zonder zicli om het abomi nabele weer te bekommeren huiten viel een fijne regen, welke de dikke sneeuwlaag in de straten in een wate rig brij veranderd had mij dade lijk voorstelde, met hem eenige be zienswaardigheden van de stad in oogenschouw te nemen en daarna bij hem het middagmaal te gebruiken. Onze weg voerde ons langs 't stand beeld van Borwin, den Wendenvorst, stichter van de stad, naar de stedelijke Pfarr-Kirche, welk eenige jaren gele den van binnen geheel gerestaureerd is. De slanke pijlers en de booggewel- van van baksteen werden evenals de fraaie gebeeldhouwde eikenhouten koorstoelen van de dikke kalklaag ont daan en vormen nu een harmonisch geheeL De kerk bezit een hij zonder mooi gesneden altaarstuk uit de 16e eeuw, van donker eikenhout, den ge- heelen lijdensweg voorstellende, van dó hand van den Brusseler beeldhou wer Jan Borman en eenige goed ge conserveerde altaarschilderingen, eveneens uit het begin van de 16e eeuw van den Vlaamschen schilder Beer- naert van Orley. Van de Pfarr-Kirche, waarover de stad het patronaat voert, in tegenstel ling met den Dom, welke aan den Groothertog toebehoort, bracht mijn vriendelijke gastheer mij in het groote slot, dat door zijn schilderachtigen bouwtrant aan het prachtige Schweri- ner slot doet denken. Hier, in het Gü- strower-slot, waarmede de Keizer hem beleend had, hield Wallenstein tijdens den 30-jarigen oorlog een lang verblijf. Tegenwoordig dient het als „Landarm- haus." Na een gezellig middagmaal in den huiselijken kring van den burgemees ter, in wiens hoogst nehaaglijlce, iet wat ouderwetsche salons, waarover een bijzonder cachet van gemoedelijke rust laguitgespreid, men zich dadelijk thuis moest gevoelen door verschil lende spionnetjes aan de vensters kon men de geheele straat overzien maakte ik mij op, om aan ds. Sander, den leermeester van Prins Hendrik, een bezoek te gaan brengen. Buiten viel de regen nog steeds in stroomen. Op het stille pleintje, recht tegen over de eerwaardige Dodkerk, lag Do- miné's pastorie. Op mijn schellen opende een allerliefst jong vrouwtje zelve de voordeur. Jawel, mijn man is thuis en wacht al op u. Wilt u maar naar boven gaan. de eerste deur schuin tegenover de trap! Na het bekend worden van de verlo ving onzer Koningin had ik veel ge hoord van den vriend en leermeester van Hertog Hendrik en mij hem on willekeurig als eeu eerwaardig grijs aard voorgesteld, Nu ik een oogenblik later tegenover hein stond, zag ik, dat ik mij geheel vergist had. Bij mijn binnentreden rees een groo te, blonde Germaan van achter zijn omvangrijk bureau-min istre bij een der ramen op en trad snel op mij toe. Niet een 'grijsaard, maar een man in de kracht van zijn leven, met een hl on den vierkant gesneden, vollen baard, schudde mij krachtig de hand en noo- digde mij uit bij het andere raam op de canapé plaats te nemen, terwijl hij zelf tegenover rnii ging ziten. U zult u over mijn bezoek zekpr niet erg verwonderen, dominé, is wel'? Ik zou namelijk graag vernemen, waarvoor zich onze Prins-Gemaal al zoo interesseert, en meende in de eer ste plaats bij u te moeien nanklopnon omdat u toch „der Nachste" daartoe is, zooals „Fru Pastor" uw uit de „Olie Kamellen" zou zeggen. Wel, mijnheer, ik zal u met plei- zier inlichten, zoovéél in mijn vermo gen is. V rookt toch, niet waar? Dit zeggende bood mijn vis-a-vïs mij een sigaar aan. Spoedig zweefden de tabakswolkjes boven onze hoofden. Dezer dagen vertelde mij iemand, die het weten kon, dat Hertog Hein- rich zich met veel Kunstverstandnis" over de doeken van een Merk'ïenhlire- schen landschapschilder had uitgela ten; is de Hertog ook ecu vriend van boeken? Daarop kan ik n im.aiiijk een vol ledig antwoord g ven, gat Sander lachend ten antv. Her tog Heinrich mij in Inlerjm en in mijn pastorie in Lübz - p liet ge sprek meestal over herinneringen uit zijn jongensjaren, of over personen en toestanden waarmee wij beiden be kend waren, of wel de Hertog deed mij enthousiastische vernalen van zijn groote reizen en jachtavonturen op Ceylon, zoodat wij over zuivere litera- t"iir feitelijk "e'd.-n er-pprolfpn hebben Paschen in het land kwam, hadden beiden het boek al driemaal gelezen. „De dag was zeker heel nauwkeurig en geregeld ingedeeld? „O, jal We stonden winter en zomer om 6 uur op. De beide prinsjes sliepen in een kamer naast de mijne. Onze tusschendeur stond altijd open. Pre cies om 6 uur bracht een lakei de lamp binnen en moest hen dan wekken: Het is 6 uur! Zij stribbelden dan wel eens tegen, maar als ik mij van uit. mijn kamer er ook in mengde, hoorde ik hen al gauw met hun bloote voeten over den vloer dribbelen. Om kwart voor 9 was er „hausliche Andacht", waaraan de Groothertogin en de ge heele hofhouding deelnam; van 911 en van 5—7 kregen de prinsjes les. Om 11 uur werd geluncht, om 12 uur ge wandeld of paard gereden, om 3 uur middag gegeten. Des Zondags aten wij bij de Groothertogin aan tafel, in de week met z'n drieën en later met mr. Besan^on, den franschen leermeester. Om half acht werd thee gedronken en om 9 uur was het bedtijd. Gaf u alleen les aan de prinsjes? In verschillende vakken werd les gegeven door leeraren van het gymna sium. Ik zelf gaf o a. Duitsch en Reli gion. Eens in het kasteel moesten de prinsjes op mijn verzoek voor den Di rector van het gymnasium een examen afleggen, die op deze wijze een deel van de verantwoording der opvoeding voor zijn rekening nam. Hebt u de correspondentie nog voortgezet, nadat de priDsen op het gymnasium in Dresden waren ge plaatst In het begin natuurlijk drukker dan in later jaren. Hertog Adolf Fried- rich kwam in 1886 op het Vitzthumsche gymnasium in Dresden en Hertog Heinrich in 1888, beiden op de Quarta- klasse. In hun brieven kreeg ik dan allerlei verhalen over hun vrienden, over hun werk, en over het pleizier, dat ze op de jacht hadden gehad. Wanneer er sprake was van het geven ra& «en of ander geschenk, dan was Hertog Heini er de jongen niet naar, in het wilde het eerste het beste voorwerp te koopen. Hij dacht na, waarmee hij iemand het meeste pleizier zou kunnen doen. Daarvan herinner ik mij nog een staaltje. In 1888 bezocht groothertogin Marie met de prinsjes en gevolg de kunsttentoonstelling in Dresden. Op een gegeven oogenblik werd Hertog Heinrich vermist. Hij kwam echter spoedig weer te voor schijn en droeg onder zijn arm een re productie in Elfenbeingyps van Thor- waldsen „segnende Christus" uit de Frauenkirche in Kopenhagen. Kijk eens mama, wat ik gekocht heb, zou dat niet iets geschikts zijn voor mijnheer Sander? U vertelde daar, dat de Hertog zoo goed „Platt" spreekt. Ik had vroeger gedacht dat de groote „men" nog al gemeen patois zou „snacken" (praten), evenals in Zürich waar rijk en arm zich bijna uitsluitend van Züri-Diitsch bedient. Toen ik straks mijn jas aan trok om naar u toe te gaan, hoorde ik de vrouw van den burgemeester tegen een werkvrouw zeggen, die in de gang stond te wachten: Ga jij maar vast in de „Kök" (keu ken), maar onder elkaar sprak de fa milie gewoon hoogduitsch, is dat hier regel? Ja. jammer genoeg gaat het „Platt" hoe langer hoe meer verloren. Het land volk en de arbeiders en werklui spre ken het nog, maar de winkeliers bijv. in de steden al niet meer en de hoogere standen spreken alleen „Platt", wan neer zij zich bij den minderen man duidelijk verstaanbaar willen maken." Beneden in de vestibule gluurden een paar hummels van ongeveer 5 en 6 jaar, een jongen en een meisje, met kleuren als bellefleuren, nieuwsgierig om de deur van de kinderkamer naar den vreemden mijnheer, die door hun vader werd uitgelaten. In de gauwig heid maakte de kleine meid toch nog een „artigen knix" voor mij. Zoolang het gezonde geslacht der ..Linings" en „Minings" zoo als kool gedijdt, evenals ten dage van „frau N ussier", behoeft Mecklenburg voor zijn toekomst nog niet bezorgd te zijn. K. Sport en Wedstrijden. Voetbal Naar ons medegedeeld wordt, gaat de wedstrijd HaarlemVelocitas, in dien er tenminste geen sneeuw meer valt, zeker door; onze stadgenooten kunnen zich dus voorbereiden op een interessanter wedstrijd. We verwijzen verder naar 't Sportpraatje van Ama teur in dit nummer. Aan Geahonneerden op dit blad er hunne huisgenooten worden aan onze bureaux, Gebouw „Het Spaarne", Kampersingel 70, op aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze be trekkingen zijn te bevragen. Abonné's buiten Haarlem, ontvangen inlichting tegen toezending van postzegel. A. 113. Gevraagd voor direct bij een kind, een kinderm(|i!gje. Goede get vereischt. A. 114. Machinist gezocht bekend met eleetrische krachtoverbrenging. Loon f 12 per week. A. 115. Op een handelskantoor ge vraagd een jongste bediende 14 h 16 jaar. A. 116. Een jongs man gevraagd in oen groote, drukke detailzaak van ga lanterieën. Hoog salaris. A. 117. In een klein gezin te Apel doorn gevraagd met 1 Mei of misschien vroeger, eene zeer nette Meid-Huis houdster, goed kunnende koken. P. G. 40 50 jaar oud, van goede getuigen voorzien. A. 118. Een flinke tweede Banket bakkers-bediende gevraagd te Utrecht. op ZONDAG 24 Februari 1901 TE HAARLEM. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. 's Avonds 6 ure, Van Lennep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Haksteen. Emer. Predikant alhier. Janskerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Bakenesserkerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Hilbrander. Eglise Wallomie. Voorm. 10 ure, Muller, Gereformeerde Kerken. Oed. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 6 ure, Mulder. N.B. De dienst zal des avonds te 6 uur aanvangen om de viering van het H. Avondmaal. Ridderstraat. Voorm. 10 uur. Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. J. Elhorst, Zondagsschool ten 12 ure in de Kerk 's Avonds 6 ure, Jo. de Vries Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, K. Scharten, Herst. Ev. Luth. Predikant, te Amsterdam. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Wempe. 's Nam. 1 ure, Zondagsschool. 's-Avonds 6 1/2 ure, Poolman. Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure, L. R. Oldeman, Rem. pred. te Gouda. De orgelgalerij is voor het publiek gesloten wagens de werkzaamheden tot stellen van het nieuwe orgel. Gedoopte Christenen. KI. Heiligland No. 8 Voorm. 10 ure, Gem.-Verg. Nam. 12 1/2 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Avondmaal. Dinsdagavond 8 1/2 ure. Bidstond Cür. Geref. Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 en nam. 5£ uur Ds. Schotel. Woensdagav. 8 ure, Schotel. dersteld Apostoüsolie Zending (Internationaal). Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen. Bennebroek. Voorm. 10 uur. Ds. J. A. Gerth vaa Wijk Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, Baljon. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuylman. Santpoort. Voorm. 10 ure, Kutsch Lojenga. IJmui den. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. 's Avonds 6 ure, Wesseldijk, Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond, 's Avonds 6 1/2 ure Kutsch Lojenga. Doopsgezind Predikant te Leiden, in Hotel Nommer Een. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. voldoen aan iets waar ik geen: be wijs van heb. Daarom verzoek ik URd. mij daar eenig bewijs van te sturen, daar ik mij anders af moet vragen ben ik het verschuldigd mijn kinderen naar school te zen den ja of neen en ook weet ik niet hoe lang de kinderen naar sc-hool moeten. In afwachting. Rechtszaken. Brandstichting Damrak. Het gerechtshof te Amsterdam wees Woensdag arrest in de zaak tegen J. A. v. Raan, die wegens brandstichting in de tapperij van Dirk Lodder, staan de op het Damrak hoek Baafjessteeg, door de rechtbank alhier veroordeeld werd tot tien jaren gevangenisstraf. Het hof bevestigde het vonnis der rechtbank wat de crualificatie van het feit betreft, maar veranderde de straf van tien in zes jaren. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 oents per regel. De Comprimés van Yichy Etat, tot basis hebbende zouten van Vichy Etat, welke veroorloven zelf een uitmuntend en goedkoop al- calinisch gasachtig water te be reiden, worden niet in kokertjes verkocht, maar in flacons met honderd Comprimés, voorzien van het merk Vichy Etat. Terwijl de echte Pastilles Yichy Etat, die bij eene dosis van 2 ol 3 na iederen maaltijd zoo werk dadig zijn, slechts in verzegelde metalen döozen verkocht worden, Yermyd Lijden. Gebrnikt de echte Scott's Emulsie en ge vindt verlichting. Het beste midd'el dat ooit nog ontdekt is voor hoest, verkoudhe den. bronchitis, ja alle aandoenin gen van keel en longen, is Scott's Emulsie. Dit preparaat is een sma kelijke en gemakelijk verteerba re vorm van levertraan, verbon den met hypophosphorzure kalk en soda, en glycerine. Scott's Emulsie is een bijzondere vorm dezer her stellingsmiddelen en nooit met goed' gevolg nagemaakt geworden. Na aa neen pijnlijken aanval van bronchitis geleden te hebben, en vele middelen te hebben beproefd, schrijft een, heer als volgt Mijnheer COLOMBIER Schaerbeek, België, 19 Maart 1900. Mijneheeren, Sedert langen tijd leed ik aan bronchitis, die mij zeer verontrustte. Het werd zoo erg dat ik dikwijls geheele nachten wakker bleef, zoo hevig waren de aanvallen van hoest. Dit gebrek aan nachtrust tastte spoedig mijne eezondheid aan, mijne eetlust verdween en ik was op wanhopige wijze aan het weg kwijnen. Tevergeefs gebruikte ik verschei dene middelen voor dergelijke ge vallen voorgeschreven, maar zij ga ven mij geene verlichting en ge durende dien tijd maakte de ziek te snellen voortgang. Op aanraden van een vriend, pro beerde ik de Scott's Emulsie, waar van ik terstond' de voordeelen in zag daar het aangenaam van smaak en levens gemakkelijk verteerbaar was. Het gebruik van eenige flesschen genas mij volkomen, zoodat ik thans mijne rust en eetlust heb herwon nen. en zoodoende ook mijne ge zondheid en levensmoed. Met den meesten dank. verblijf ik Mijneheeren, uw dienstwillige. (Get.) Col om bi er 126 rue Rogier. Tot dusver gaat alles goed, zeide Sir Philip tot zichzelf," de ha mer op en neer loopend, en ik wou in 's Hemelsnaam maar dat we al een kwartiertje, verder wa ren. Even daarna kwam. Kate weer binnen met een klein, hondje met lange, glanzende, grijze haren en pik zwarte oogjes, in haar armen. Hier is hij, is 't geen, beeld? Kapitein O'Hara zegt dat hij ruim twee jaar oud is; ongelukkigerwij ze was hij al gedoopt en draagt geen bijzonder aardigen naam. Hij heet „Tony". Tony, is. nog zoo kwaad met, zeide Sir Philip, en het is een allergrappigst klein diertje, en hij nam hem op en streelde hem, ter wijl Tony wanhopige pogingen deed' om hem te likken. Sir Philip zette hem weer op den grond, en hem met een kenners oog opne mend, sprak hij 't Is bijna een rashond. Bijnaherhaalde Kale veront waardigd. 't is een echte ras hond trouwens het is zoo'n schat, dat ik evenveel van hem zou hou den, als hij 't niet was. Zou u degenen die u liefhad' dan veel kunnen vergeven Ik geloof van wel. Dat doen de meeste menschen. Waar is Claude gebleven Oh, zij moest iemand opzoe ken, een visite maken of zoo, maar zij zou niet lang wegblijven, zeide hij ernstig. Ik weet dat zij van plan was uit te gaan, maar zij had! niets bij zonders te doen. Ik zal.even zien Neen, neen, dat moet u niet doen. Ik wou u spreken. Maanden lang heb ik u willen spreken, en nu moet ik. Maar Sir Philip, ik wil u niet aanhooren, zei Kate, steeds van kleur verwisselende. Ja, u moet. Ik ben hier ex pres gekomen om je te zeggen (luis ter je, Kate? dat ik deze onzekerheid' en ellende niet langer verdragen kan. Je weet natuurlijk best dat ik zielsveel van je houd', en als jt mijn vrouw niet wilt worden, dan ja, dan is het gedaan met me. Sir Philip! en zij trok 1iaari hand' terug, die hij in. de zijne had genomen, U mag er zelfs niet aan denken dat u mij zoudt willen trouwen, dat weet u wel. U hebt een vrouw met geld noodig, en ik bezit niets. Uw vrienden zouden u krankzinnig noemen en Mijn vrienden, viel hij haar verontwaardigd in de rede, wat hebben die er zich mee te be moeien? Ik kan zelf liet best oor- deelen wat noodzakelijk is voor mijn geluk. Kate ja ik wil je Kale noemen ik denk aan je als Kate, en jo bent mij nooit uit de gedachte Kate, ik weet dat ik een schandelijk onvoorzichtig en ongelukkige kerel ben geweest, en schaam er mij zolf over. Ja dat doe ik, als ik nu bedenk dat ik je niet wat beters kan aanbieden, maar ik ben toch niet geruïneerd Als je een beetje van mij wou en kon houden, voldoende, om met mij een paai" jaartjes buiten Lon den te willen wonen, dan zouden wij samen, van het leven genieten in elk geval lijkt het mij hemelsch too jou altijd bij me te hebben. Als je mij flink in de oogen wilt zien, en zeggen dat je geen zier om mij geeft, d'an zal ik weggaan en je nooit meer lastig vallen. Maar, Sir Philip stribbelde Kate tegen zonder hem aan te zien, de mogelijkheid bestaat, dunkt mij, dat u later uw vrouw als de Een „boekenwurm" is Hertog Hendrik nooit geweestHij had van kindsbeen af veel meer interesse voor het werke lijke leven en voor de practijk. Hij hield altijd veel van knutselen op al lerlei gebied. liet spreekt van zelf, dat hij op de hoogte is van de litteratuur der hoofdtalen en in zijn Reuter is hij natuurlijk volmaakt thuis. Hij spreekt het „Platt" even zuiver als elk recht geaard Mecklenburger. Terwijl wij zaten t.e praten ging de deur open en de jonge „Fru Postorn" met een tablet wet geurige koffie op ons toe. Haar man wilde me aan haar voorstellen, doch lachend zeiden we beiden bijna tegelijk, dat het niet meer noodig was,daar we beneden al hadden kennis gemaakt. Na ons met haar kof fie verkwikt te hebben, liet mevrouw ons weer alleen en werd ons gesprek voortgezet. „Ik heb me laten vertellen, Domi nee, dat prins Hendrik niet muzikaal is, heeft men mij juist ingelicht? „Muzikaal en muzikaal is twee. De Prins behoort niet tot degenen, die af- keerig zijn van muziek. Integendeel, hij houdt wel van muziek, maai- is niet met zooveel muzikaal gehoor be deeld als Hertog Adolf Friedrich, die niet onverdienstelijk viool speelt. „Zoudt u denken, dat de Prins-Ge maal zich spoedig met zijn nieuw volk zal vereenzelvigen, Herr Pastor?' „Zooals ik hem ken, geloof ik dat heel zeker. Ik ben er vast van over tuigd, dat de Hertog naar Holland is gegaan met het vaste voornemen, niet alleen in naam Hollander te worden, maar ook met de daad. De Prins is er de man niet naar, iets ten halve te doen. Even zeer aJs hij tot nu toe met hart en ziel Mecklenburger was, zal hij er naar streven, zich met de Hol- landsche zeden en gewoonten en met het Hollandsche volksleven volkomen vertrouwd te maken. Hij heeft een zeer sterk ontwikkeld plichtsgevoel, dat er al bij hem inzat, toen hij nog een kleine jongen was. Met groote nauw gezetheid maakte hij steeds zijn schoolwerk af. Ik bad daar nooit moeite mee. In dat opzicht had hij veel punten van overeenkomst met zijn oudsten vollen broeder Friedrich Wil helm, die op zee is verongelukt met zijn torpedoboot." „Is Hertog Hendrik zoo ernstig van natuur als hij er op de portretten uitziet?" „Wel neen, mijnheer. Hij is inte gendeel heel vroolijk van aard. Wan neer hij mij kwam opzoeken, hebben wij dikwijls zitten schateren van 't la chen over allerhande grappen. Hij heeft bijzonder veel slag om met aller lei menschen om te gaan en ook den tact om de „Kleine luiden" op hun gemak te zetten. Maar als het noodig is, kan hij ook met veel waardigheid representeeren. Ouder gewoonte had ik onder het praten eenige malen mijn sigaar laten uitgaan en ontdekte, telkens te laat, dat er ook met krachtige halen geen ..nieuw leven' meer in was te krijgen. Mijn vis-A-vis kwam mij dan dadelijk met een lucifer te hulp. In stilte be loofde ik ten slotte beterschap en nam mij voor, de „vuren" niet opnieuw te laten „uitdooven." „Hoe oud was Hertog Hendrik, toen li ij aan uwe hoede werd toevertrouwd, Herr Pastor?" „Toen in 1883 Groothertogin Marie mij tot hun gouverneur aanstelde, was Hertog Hendrik 7 jaar en zijn broertje Adolf Friedpich 9 jaar. In hoofdzaak was de opvoeding van de heide prinsjes uitsluitend aan mij op gedragen. Wij vormden feitelijk eene huishouding in de huishouding, want hoewel wij 's winters in het Stadt- schloss en 's zomers buiten op Raben- steinfeld in hetzelfde paleis woonden met Groothertogin Marie, bewoonde ik met Adolf en Heini, zooals Hertog Heinrich genoemd werd, geheel af zonderlijke apartementen en was dag en nacht met hem samen. „Mij was niet alleen opgedragen voor hun onderwijs te zorgen, maar ik had ook de beschikking over de sommen, welke bestemd waren voor hunne garderobe, voor hun zakgeld en zoovoort. In overleg met Groother togin Marie koos ik met Kerstmis de boeken uit, welke de jongens ten ge schenke kregen. Zooals alle jongens op dien leeftijd, hielden Hertog Adolf en Heinrich dol veel van boeken met avontuurlijke verhalen, zooals van Wörishóffer en dergelijke. Ik herinner me nog, dat Hertog Adolf op een Kerstfeest het bekende hoek van Niemann, Pieter Maritz in Transvaal ten geschenke kreeg. Vóór grootste moeilijkheid beschouwt diel u hebt, en dat u dezen stap dan be-1 treurt; want ik weet zeker wat voor mij rijkdom is, is in uw oog slechts armoede onze gewoonten, onze ideeën verschillen zoo zéér Kate, viel hij in, en hij kwam vlak bij haar je hebt mij nog niet aangekeken O ik kan niet, ik kan niet. riep zij uit, zich van hem afkeeren- de en. plaats nemende op den hoek van de sofa. Zeg mij. eens, zeide Sir Phi lip, weer haar hand! grijpende, als ik geen schulden had en het ging mij uitstekend in de wereld zou je mij dan. willen trouwen? Als. zeide Kate, haar oogen steeds van hem gewend. als u üw brood verdiende, geen schul den had' en uw inkomen o. drie of vier pond per week was, zou ik u geloof ik best willen trouwen, Sir Philip. Maar u bent niet. vrij en o, ik zou het vreeselijk vin den om ongelukkig te worden, en u ongelukkig te maken Zij maakte hare hand los, stond weer op, en keek hem aan met haar groote, zachte oogen, die nu vol tranen stonden I Ah, Kate, je geeft dus wel een I beetje om mij riep hij nu uit, haar volgende. Luister naar m:i' laat mij alles aan je vader vertel len, en als hij ja zegt Die goede papazeide Kate met een hemelschen glimlach. Als hij het doet, wel, dan doe ik het ook Mijn eigen lieveling? riep Sir Philip, en hij nam haar in zijn ar men. Neen. neon, d'af moet je niet doen dat mag je niet doen de zaak is te ernstig en te vreeselijk, dan dat ik je kan kussen. Als ik het doe. is het mij of ik ook moet trouwen Ja, maar natuurliik moet je dat ook. Er valt nu niets meer aan te veranderen, liefste! Wanneer kan ik den majoor spreken van. avond nog? Neen want hij moet uit di ne eren. Morgen voor hij de stad in gaat. En jij zult hem zeggen waar voor ik kom? O, neen en tot zijn vreugde voelde hij hoe zij zich aan hem vastklemde. Ik wil niemand een woord zeggen, voor jij met hem hebt uitgemaakt wat er ge daan moet, warden. Wat of hij zeggen zal? Ja, natuurlijk. Je moest nu, dunkt mij, maar weggaan. Ik voel mij zoo verward en vreemd. Ik wil tot bedaring ko men om mij goed te kunnen houden tegenover moeder, die lie- ve moeder 1 en Janet als zij thuis komen. Dat kind ziet zoo scherp ik kan nooit iets voor haar verbor gen houden., Kan ik niet blijven en helpen om je goedrte houden, vroe^ Sir Philip, en hij staarde haar met in nige teederheid aan. Kate lachte bestond er iets heerlijkers dan die lach? Neen, dat gaat au nre niet. Sir Philip. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6