NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang Dinsdag 26 Februari 1901. No. 5417 HAARLEM'S DAQBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per poBt 0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem 1 is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnununor der Redactie 600. Telofoonnummer der Administratie 122» Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. De Wet moet over de rivier ont snapt zijn. in een vaartuig, met een handvol zijner mannen. Plum er meldde zelf dat kolon el Owen den 23 en op De Wet buit maakteeen 15-pond'er, een Vic- kers-Maxim en enkele wagens; bo vendien werden 50 man krijgsge vangen gemaakt. De Engelschen le den geen verliezen. De Boeren zijn in volslagen terugtocht; zij versprei den zich en worden krachtig ach tervolgd. We hebben eerst gehoord' van de tranen van De Wet en nu hooren we van Botha's plannen om stap pen tot vrede te doen. Zou Botha daarbij ook geschreid hebben Moeilijk valt; het natuurlijk uit de berichten zooals ze ons tot heden bekend zijn een oord'e-al uit te spre ken en te scheiden waar van on waar. In elk geval kan men er tenmin ste de overdrijving uit proeven, o. a. waar gewaagd' wordt van de ver liezen. Natuurlijk, de Boeren heb ben veel, heel veel verliezen gehad, maar het verschil met de Engelsche verliezen zal niet in die verhou ding zijn. Mogelijk wel omgekeerd. En Wat dat verspreiden dei- Boeren- troepen aangaat, het is nog zeer de vraag of dit inderdaad zoo'n vaart geloopen heeft. Buitenlandsch Nieuws. Een droeve gedenkdag. Den 18den Februari was het twee jaar geleden dat ter kennis van den Senaat werd gebracht, dat Tsaar Niko- laas II het doodvonnis over Finlands zelfstandigheid uitsprak bij dat beruch te manifest, waarmede hij overal in de beschaafde wereld den goeden in druk van zijn initiatief tot de Vredes conferentie te niet deed. Die gedenkdag, voortaan de somber ste in Finlands geschiedenis, is in rouw en droefheid doorgebracht. De vensters van de huizen te Hel- singfors waren met zwarte gordijnen behangen. Geen licht scheen naar bui ten. Alles was doodsch, alles was stil. Een zwart rouwlint was gelegd op het gedenkteeken van Alexander II, den Tsaar-Bevrijder, wiens tragische dood niet alleen voor de vrijheid van zijn Rusland maar ook voor de onafhanke lijkheid van zijn getrouwe Finnen de doodsklokken deed luiden. Max Eégis. Max Régis heeft groote plannen, nu hij het kamerlidmaatschap niet heeft kunnen bereiken. Zoodra hij te Algiers terug is gekeerd, zal hij zijn ontslag nemen als burgemeester, om in zijn antisemietische propaganda vrijer te zijn. Vooral op den prefect, Lutaud, heeft hij het gemunt. „Algiers moet van Lutaud verlost worden," verklaar de Régis, „en niets zal mij beletten, het zoover te krijgen." Sommigen heb ben mij vroeger heftig gevonden; bin- nenliort zal men kunnen ontwaren, dat die heftigheid nog voor zachtheid kan doorgaan in vergelijking met den nieuwen strijd, dien ik ga ondernemen. En om te bewijzen, dat Régis vast be sloten" is. zijn gelofte te houden, heeft hij zijn blad de Antijuif Algérien" in een dagelijksch avondblad veranderd. Dan zal hij verder tot de uiterste hoek jes van Algiers antisemietische lezin gen gaan houden. Zondag denkt Régis te Algiers aan te komen. De gouverneur-generaal heeft maatregelen gepiomen, dat de orde niet zal worden verstoord. Do „City of Rio Janeiro" gezonken. De Amerikaansche stoomboot „City of Rio Janeiro", die 22 Januari uit Hongkong vertrok, kwam Donderdag voor San Francisco aan. Wegens den mist ging het schip voor de haven voor anker en stoomde het eerst den volgenden morgen bin nen. Het vaartuig stiet toen op een rif en zonk binnen een kwartier. Er ont stond aan boord groote verwarring. Terwijl de booten, werden uitgezet, sprongen vele passagiers over boord. 24 Salonpassagiers, 19 officieren, 36 Chineezen van den bemanning en 43 Aziatische tusschendekspassagiers zijn verdronken. De geheele lading, die een waarde had van een half millioen dol lars, is verloren. Naar men zegt had' de stoomboot ook voor 600.000 dollars gemunt geld aan boord. Alle geredde passagiers beklagen zich over het laaghartig gedrag van offi cieren en bemanning. In de paniek de den de officieren niets om te trachten de orde te handhaven en de noodige reddingsmaatregelen voor de passa giers te nemen. Een der drie booten die het eerst te water werd gelaten, was gevuld met officieren, die met vuistslagen de passagiers terugdreven, welke meewilden. Deze schandelijke getuigenis wordt versterkt door het feit, dat van de drie sloepen te San Francisco aangekomen een geheel gevuld was met officieren en matrozen der bemanning. De kapitein echter bleef tot het laatst op zijn post, bevelen gevende, en ging toen in zijn hut, waar hij zich opsloot om den dood af te wachten. Onder de slachtoffers bevindt zich de heer Roux- ville-Wildman, consul-generaal der Ver. Staten te Hongkong. De loods, die gered is, heeft ver klaard, dat de ramp te wijten is aan den kapitein, die aandrong op liet hip- nenloopen in de haven in weerwil van den lichten mist. Spanje. Algemeen wordt verwacht dat de staat van beleg te Madrid is opgehe ven. De schorsing van de grondwette lijke rechten zal echter nog wat voort duren. De ministerieels crisis zal Maandag of Dinsdag worden ingeleid. Dan zal Azcarraga het ontslag van het minis terie aan de Regentes aanbieden. Maar men begint het vermoeden te uiten, dat Azcarraga nog' wel wat blijven zal, en dat het ontslag van het ministerie niet zal worden aangenomen. De hertog van Tetuan is door d'e „Liberal" geinterviewd. De hertog was van meening, dat het nieuwe mini sterie hij leeft dus nog in de ver wachting dat Azcarraga zal aftreden niet liberaal en niet conservatief moet zijn. Die partijen staan beide in Spanje en in den vreemde in een kwa den reuk. De hertog meent dat het nieuwe kabinet er een moet zijn dat bp de hoogte is van de omstandighe den, ten einde flink te kunnen optre den. Dat zal wel uitkomen, maar daar mede heeft de hertog nog niet erg duidelijk aangegeven, wat hij wil. Misschien wel een ministerie-Tetuan? Algemeene berietiten. Koning Eduard verliet Zondag morgen om 6 urn* Port Victoria, om zich naar Vlissingen te begeven- Te Nardlo in Zu.id-Apulië hebben een duizendtal werkloozen onlus ten verwekt. Zij verschaften zich toegang tot de akkers van een mil- lionair en gingen daar zonder eenige opdracht werken. Des avonds verzamelden zij zich voor het huis van den eigenaar en vraag den om loon. Dit werd hun gewei gerd, waarop een vechtpartij ont stond'. De politie kwam tusschen- beiden en nam d'e aanvoerders ge vangen. Een menigte van twee dui zend mannen trok toen in optocht naar het politie-bureau. onderweg steenen werpende naar de openba re gebouwen en bewerkte de vrij lating der vevangenen. Uit Lecce- werden militairen gezonden die de orde herstelden. Volgens een bericht van het „Wie ner Tageblatt" zou ex-kon.ing Mi lan van Servië 4 millioen schulden hebben nagelaten. Het „Neue Wie ner Tageblatt" daarentegen meldt dat er niet alleen geen schulden zijn, ten minste van beteekenis, maar de voormalige koning zelfs ongeveer 40.000 francs aan baar geld en een prachtig ingericht huis te Weenen heeft achtergelaten. Daar hij geen testamentaire bepa lingen heeft gemaakt, komt de ge heele erfenis aan koning Alexan der van Servië. Stadsnieuws Haarlem, 25 Februari 1901. Wij vernemen dat op 5 en 6 Maart door de H. IJ. S. M., naar en van Am sterdam eene speciale dienstregeling zal worden ingevoerd; op het traject AmsterdamHaarlem zullen de trei nen rijden als met de Kroningsfeesten. De vriendenkring van het Alierh. Sacrament- De Vriendenkring van het Allerh. Sacrament alhier zal op Zondag 3 Haarlem's Dagblad van 26 Febr. bevat o. a. Doet Botha stappen tot den vrede en zijn de troepen van de Wet verspreid?, Het vergaan van de „City of Janeiro", Esmoreit, Haagscbe brief. Politiek Overzicht. Een) geweldig, sensatie-bericht van het oorlogsterrein 1 Volgens de „Weekly Despatch" nl. is Zaterdag, naar aanleiding van een telegram van lord Kitc-iener, een zitting van den ministerraad bijeengeroepen om belangrijke militaire aangele genheden te bespreken. Lord Kitchener seinde, dat gene- raai Botha een partementair zond, met de mede deel ing, dat hij in het nauw gedreven is en vraagt om eene samenkomst, ben einde te on derhandelen over een algemeene overgave. Lord Kitchener bepaalde1 de sa menkomst op Woensdag 27 Fe bruari, om twee uur des namid dags. Er komen ipog meer ongelukshe- richten van de Boeren Lord Kitchener seint uit Middel burg' Naar French van 22 dezer uit Piet Retief meldt, is het resul taat van de samenwerking der co lonnes die het land rn de oostelijke richting afjagen dat d'e Boeren, on geveer 5000 in getal, verstrooid en geheel gedesorganiseerd' zijn, en voor hem terugwijken. Amsterdam en Piet Retief zijn door French be zet. De troepen beschermen de grens van Swazieland. French zal de vervolging voortzetten, doch wordt erg opgehouden door de voortdurende hevige regens. Het geheele aantal verliezen aan den vijand toegebracht tot 16 Februari is 282 boeren gedood' of gewond in den strijd; 56 krijsgevangenen werd'en gemaakt183 Boeren ga ven zich over, een 15-ponder, 462 geweren, 160.000 rounds ammuni tie voor vuurwapens 3500 paar den 74 muilezels, 3530 trekossen, 18.700 stuks vee 153.400 schapen en 1070 karren en wagens werden buit gemaakt. De Engelschen verloren 5 officie ren en 41 man gedood, 4 officie ren en 108 man gewond. En om de maat vol te meten wordt bericht, ..dat de inval van De Wet in de Kaapkolonie volko men mislukt is" en dit wel onder de volgende omstandigheden Plu- mee raakte Zaterdag slaags met De Wet bij Disselfontein, aan den zui delijken oever van de Oranjerivier. Hij maakte een kanon en een Vic- kers-Maxim buit, benevens enkele wagens en nam een 50-tal Boeren, gevangen. De Boeren verspreidden zich. Plumer zette de vervolging voort. Feuilleton, 51) Lieveling, je houdt dus wel een beetje van mij Ja I zeide zü opeens met die pen ernst. En God geve dat rn-in liefde je geluk zal brengen. Dat zal het, en dat moet het, hernam hij, verrukt over haar be kentenis. Ik zal trachten jou waardig te ziin. Nu. zal ik gehoorza men en heengaan, maar nog één kus moet ik van je hebben vóór wij scheiden. Het is verschrikken lijk jou te moeten verlaten, al is het- ook maar voor eenige uren. Nog één kus, Kate, en Kate strib belde niet tegen. HOOFDSTUK XXIV. Lady Elmslïe voelde zich ellen dig toen zij den dag na haar aan komst in stad, 's morgens ont waakte. Een plotseling gevoel van een zaamheid drukte haar neer het was haar of zij goen levensdoel meer had. Waarom zou zü blijven leven Schoonheid, bekoorlijkheid!, aanzien, rijkdom dit alles bezat zij vergeefs, om den man, dien zij liefhad, voor zich te winnen. Een bleek, onbeduidend kind dat verre van rijk was (want als Brandon maar wou kon hij alles voor zich houden) had het in haar macht hem haar te ontnemen. Het eenige dat haar overbleef om nog troost in te vinden, was het geluk van bei den te bedreigen. Dit was het doel dht zij voor oogen. had, toen zij Claude uitnoo- digde met haar mee te gaan naar Parijs. Het zou niet moeilijk we zen, aldus redeneerde zij, om Sir Philip daar aan te houden, en zelfs al kon zij hem niet overreden het onbeduidende schoolkind ten hu welijk te vragen, dan zou zijn te genwoordigheid toch Brandon al thans misleiden. En langzamer hand zou tusschen die twee een steeds grootere breuk komen, het gevolg variT elkaar verkeerd begrij pen. Voorloopig viel haar plan gedeel telijk in duigen, door dat Claude onverwachts bedankte, en Lady Elmslie kookte inwendig dat zij aldus gedwarsboomd' werd'. Maar d'e reden waarom Claude LadJy Elmslie's uitnoodiging van de hand wees. gaf haar. toch ook weer een schijntje hoop. Als allen samen in Parijs waren, kon zij' toch nog heel wat onheil stichten. Daar zij wist dat Brandon de stad uit was_ en zij niet zeker was van Sir Philip's adres besteedde zij een paar dae-en aan de bestudee ring van haar zaken, en besloot voor langen tijd buitenslands te gaan, zoodra zij er in geslaagd' was Brandon en Claude voor goed van elkaar te doen scheiden. Zal ik dien goeden, ouden Grantley maar meenemen? dat is altijd veiligNeen 1 hij zou afschuwelijk vervelend worden op den duurIk kan best op mijn eigen beenen staan, en vrijheid is mijn lust en leven. Wat lijkt de toekomst mij nu somber en onver draaglijk I 't Is of alles uit is, dacht zij, maar 't kan niet lang duren 1 Ik ben nog jong en schoon en ik heb veel succes Maar wat voor vreugde heb ik ooit gekend? Ik wil genieten ik wil mij amu seeren Ik zal Brandon wel weer vergeten. Hii ïs niet eenig in de wer.eld 1 Anderen, die meer betee- kenen dan hij, zullen mij lief heb ben en mij weer mijn ouden levens lust teruggeven, waarvan hij mii beroofde. Ik zal in mijn nieuwe le ven probeeren op te gaan, zooveel ik kan. Eén zal er nog wel komen, die bij mij datgene weer doet ont waken, dat door hem versmaad is, en dan zal ik toch nog belocmd' wor den voor mi in geduldig wachten en verduren. Met mijn geld, kan ik alles doen wat ik verkies en nie mand zal mij durven belasteren. Brandon, die meer dan eens heen en weer was geweest van Londenhiaar Lord S., had niemand van de familie Selley gezien, sinds zijn afscheid van Claude en Kate. Hij was een paar dagen vóór deze periode in ons verhaal, teruggeko men, en had het zóó druk. dat hij nog geen bezoek had kunnen afleg gen in Gainsborough Gardens. Het kwam hem voor of hij steeds meer van Claude Tracey vervreemdde. Het viel hem moeilijk een gesprek met haar te voeren en toch kwam haar stem, haar wijze van praten, hem lieflijker voor dan ooit. Hij dacht na over een' nieuwen Maart a.s. des namiddags te 3 ure eene buitengewone vergadering beleggen in de groote zaal der Soc. Vereeniging. De feestrede zal gehouden worden door den Hoogwaardigen heer Mgr. M. J. A. Lans, President van het Semina rie te Warmond, terwijl onder leiding van den heer P. J. van Kessel eenige toepasselijke gezangen zullen uitge voerd worden. (N. H. Ct.) Amajubadag. Zooals bij advertentie is bekend ge maald. zal Woensdag, 27 Februari, eene collecte gehouden worden langs de hui zen voor vrouwen en kinderen in Zuid- AMka, die in diep treurige omstan digheden verlceeren. Tal van jonge dames hebben zich bereid verklaard als collectanten de liefdegaven van I-Iaarlem's ingezetenen te innen. Als rnen denkt aan de ellende en de mis handeling, waaraan die achtergeble ven vrouwen en kinderen der Trans- valers en Oranjevrijstaters bloot staan, dan mogen wij, die nog zulke groote voorrechten boven hen genieten, wel eene ruime handreiking doen aan de armen en veriatenen, wien letterlijk al les ontbreekt. Dat dan Haarlem zich Woensdag niet onbetuigd late, en on der de op Amajubadag collecteerende steden uitblinke door groote mildda digheid! De heer N. J. Weber alhier is be noemd tot lid van den Raad van Tucht voor de Koopvaardij. De Hoveniers-vereeniging „Aurora", afdeeling van den Algemeenen Tuin lieden-en Bloemistenbond, hield Vrij dag haar gewone maandelijksche ver gadering in het lokaal KI. Houtstraat 44. Als punt 1 kwam in behandeling het verslag van de vergadering der Maats, voor Tuinb. en Plantk. afd. Haarlem. Op deze vergadering waren uitgenoodigd voorz. en secr. van bo vengenoemde vereeniging. In Januari was, gelijk aan alle patroons in boven genoemd vak, ook een circulaire ge zonden aan de afdeeling HaaiTem der Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, gevolgd door een schrijven, verwijzen de naar het reglement en de statuten van deze Maatschappij en naar het huish. reglement der afd., in verband met eenige artikelen, welke duiden op medewerking tot verbetering van het lot van den ondergeschikte in boven genoemd vak. Hiervan werd door den secr. verslag uitgebracht en het bleek, dat het be stuur hiertoe niet kan of wil mede werken. Nog werd door den secretaris mede gedeeld, dat de heer Kikkert er op wees, dat verhooging van loonen zeer gemak kelijk was te vinden, wanneer alle pa troons maar eensgezind werkten, en werd besloten, de patroons zoo spoedig mogelijk uit te noodigen tot het hou den eener gezamenlijke vergadering, ten doel hebbende het verkrijgen van een betere loonregeling. Door den voor zitter werd de wensch uitgesproken, dat alle ondergeschikten zich zullen aansluiten. Het is hun aller plicht me de te werken tot verbetering van onze en beslissenden stap, die hem voor goed zou scheiden. Hierover pein zende opweg naar Whitehall, werd hij plotseling staande gehouden door een' voornamen lakei, die hem beleefd zei d'e dat mevrouw hem wenschte te spreken. Brandon volg de hem jiaar een open rijtuig, waarin Lady Elmslie was gezeten. Hij was getroffen door haar ver anderd' voorkomen zij zag bleek, Brandon vriendelijk, welk een groot, donkere oogen. Ah, Ralph, riep zij uit, ik wou mij niet door jou laten negee- ren, en stak hem glimlachend haar hand toe. U negeeren, Lady Elmslie, zei Brandon vriendelijk, ewlk een gedachte 1 Oh, ik zag wel dat je in ge peins verzonken was, en mij hee- lemaal niet opmerkte. Stap nu in en rijd met mij mee naar het ho tel. Je hebt zeker wel niets tegen een kopje thee? Verwonderd' over haar groote zelfbeheersching. die hij niet di rect had, nam Brandon de uitnoo diging aan. en spoedig waren ze in Elmslie's vertrek in het Mivart Hótel. toestanden. De maatschappij eischthet van hen in 't algemeen, het huisgezin in 't bijzonder. Balfweg. Herhaaldelijk is door ingezetenen van Halfweg en Sloterdijk aansluiting gevraagd aan de Amsterdamscho duinwaterleiding, waaraan slechts en kele perceelen zijn verbonden. Steeds worden die aanvragen afge wezen. Thans is eene uitzondering ge maakt voor het station Halfweg en do wachtpost Sloterdijk, die dezer dagen worden aangesloten. Terecht vraagt men op die plaatsen: waarom wordt hierbij verschil ge maakt? H aarlemmermeer. Te Hoofddorp is thans definitief en ziekenfonds opgericht, dat na verkre gen machtiging „Prins Hendrikfonds" is genoemd. Een zeventigtal leden heb ben zich nu reeds aangesloten. Sloten. Een hofstede met ongeveer 13 H.A. land in den Bovenkerkerpolder heeft in publieke veiling opgebracht f 28.750 en werd gekocht door den heer J. Na gel te Nieuwer-Amstel. Binnenland. HAAGSCBE BRIEVEN De residentie, die zoo kort geleden haar Vorstin huldigde, heeft heden (Zaterdag) een vorst gehuldigd, een vorst in het rijk van de kunst, onzen Hendrik Willem Mesdag. Als ik van „onzen" Mesdag spreek, bedenk ik, dat een figuur als hij eigenlijk nóch Hagenaar kan boeten, nóch Gronin ger al vorderde zijn geboortestad ook haar rechtmatig deel in de huldi ging die hem op zijn zeventigsten ver jaardag werd gebracht maar dat hij heel het land behoort als Neder lander, die ver over de baren der door hem in alle phasen en bij alle weers gesteldheid wedergegeven zee, den roem heeft gedragen, van de Holland- sche schilderschool. Maar het was he den niet alleen de beroemde Neder- landsche schilder, die door bewonde raars en kunstvrienden gehuldigd werd door 3e aanbieding van zijn buste in marmer; (door Charles van Wijk), door de regeering, die hem als hoogste onderscheiding door den mi nister Borgesius het commandeurs kruis van den Nederlandschen Leeuw om den hals deed hangen het was den rijken kunstbeschermer, den pro motor van jonge talenten, den milden president van „Pulchri Studio", die haar een der rijkste „homes" verschaf te waarover een schilderclub maar kan beschikken, het was den mensch Mesdag vooral, dien men zijn hulde wilde bieden. Die mensch is geniën hebben hun zwakheden zich zijne talenten wél bewust, naar sommiger smaak te veel bewust. En er was voor den kalmen toeschouwer iets pikants in het feit, dat de grootste en meest bescheiden kunstenaar van de 19e, misschien ook van de 20e eeuw, die Nederland op Ik ben blij dat ik je ontmoet heb, zeide zij, met kleine teugjes haar thee drinkende. Ik wou liever niet schrijven en jij jij had toch best mij kunnen opzoe ken. Dat durfde ik niet, zei Bran don op gectempten toon. Ben je zoo verwaand, om te denken dat ik zal wegkwijnen en sterven, omdat jij zoo ongevoelig bent? en zij lachte onaangenaam. Zeker niet, hernam hij eenigs- zins verlegen. U bent te zéér vrouw van de wereld om u het voorgevallene aan te trekken, en misschien is u het zelfs alweer ver geten. Lady Elmslie glimlachte, maar antwoordde niet dadelijk. Ik wou je 't een en apder vra gen. Ik heb hcoren zeggen dat je met een geheime opdracht naar In- dië gaat? Is dat waar? Misschien ga ik wel naar In- dië, inaar zeker niet met een ",e- heime opdracht. Ik heb half en half beloofd om stof to verzamelen voor een verslag over land. door een volksstam bewoond in Zuid-In- dië, wat de Regeering denkt, dat van nut zal kunnen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1